Novinky a zajímavosti ze světa piva

zprávy ze všech pivovarů

Moje práce vyvolává překvapení i zvědavost, říká spolumajitelka pivovaru

Publikováno:včeraZdroj:Heroine.czAutor:Lucie Weissová

Její nadšení pro malé pivovary odstartovalo, ještě když pracovala v Budějovickém Budvaru. O pár let později Šárka Grguričová a její parťák David Kudláček přebírají Pivovar Antoš, a plní si tak svůj sen. „Snažíme se podporovat pivní rozmanitost a ukazovat lidem, že pivo nerovná se ležák. Zároveň při výrobě usilujeme o co největší udržitelnost a šetrnost ke zdrojům,“ vysvětluje Šárka, která jako členka organizace Pink Boots Society podporuje ženy a nebinární lidi v pivovarnictví.

Když si Šárka Grguričová dodělávala vysokou školu, honba za kredity ji v rámci „tour de jihočeské firmy“ zavedla do Budějovického Budvaru. Tenkrát si řekla, že tam jednou bude pracovat. A tak se stalo. Později, v roce 2018, Budvar zahájil spolupráci s malými pivovary a Šárka s kolegou Davidem Kudláčkem dostali na starost vyjednat konkrétní podmínky. „Malé pivovary nám ihned učarovaly svou atmosférou, rozmanitostí pivních stylů a přístupem. Tak se zrodil náš sen – pořídit si vlastní malý pivovar, kde si budeme hrát s pivem,“ vzpomíná Šárka.

Šárka s Davidem měli štěstí. Ve Slaném totiž Josef Paulík, majitel Pivovaru Antoš, jehož historie spadá až do 16. století, zrovna uvažoval o prodeji či pronájmu a oslovil dvojici s nabídkou, kterou přijali. Odpadla jim tak starost s hledáním nových prostor a sháněním veškerého pivovarnického vybavení. Podnik převzali v roce 2021 a ihned se pustili do díla. Ke klasickým recepturám přidali řadu pivních speciálů, které odrážejí aktuální trendy a experimentální přístup k vaření piva. „U malého pivovaru mi vyhovuje určitá svoboda a flexibilita. Když chcete ve velkém pivovaru uvařit něco nového, trvá to poměrně dlouho. Tady vám stačí suroviny, nadšený sládek a můžete začít. Snažíme se lidem ukazovat, že pivo nerovná se ležák,“ vysvětluje. V jejich repertoáru tak můžete kromě klasiky, jako je Antošův ležák nebo desítka Rarach, narazit na trochu bláznivý kyseláč Ginger Shot, který kombinuje mrkev, pomeranč, zázvor, kurkumu a čili, vánoční silnou IPA se smrkovými větvičkami nebo Stout Double Dark Chocolate s přídavkem kakaových bobů a vanilky.

Poctivost přináší výhry
Ocenění Středočeská Regionální potravina za rok 2023 ovšem získali za 13 Polotmavou. Jedná se o spodně kvašený speciál, na jehož výrobu je použita slánská voda z vlastního vrtu, slad z řemeslné rodinné humnové sladovny Klusáček z Kounic, slad z Bavorska a chmel od Bohemia Hop, který sdružuje drobné pěstitele. „Přestože jsem naši 13 Polotmavou přihlašovala do soutěže na poslední chvíli, vyplatilo se. Viděla jsem v tom velkou příležitost zviditelnit pivovar a naši práci, což se díky výhře povedlo. Díky Regionální potravině se o nás hodně mluví a získali jsme mnoho nových zákazníků,“ pochvaluje si pivovarnice.

Zatímco se Šárka stará o chod pivovaru, David je stratég a vizionář. „Vnáším do racionality mužského světa nějaké ty emoce, intuici a rozhodování srdcem. A jako každá žena mám dobrý time management a jsem dotahovač, takže u mě skončí většina věcí, které David vygeneruje. Náš tým doplňuje ještě šest lidí, z toho tři sládci Braňo, Martin a Jirka,“ přibližuje. Slovák Braňo je hlavní technolog a šéf výroby. Martin, kreativní sládek a autor receptur, je bývalý novinář a s vařením piva začal jako domovařič. Nejmladší Jirka absolvoval vyhlášenou střední školu Podskalská v oboru technologie piva.

Přestože Šárka do Slaného dojíždí z 200 kilometrů vzdálených Českých Budějovic, neměnila by. „Svoboda související s podnikáním je k nezaplacení. Pracuju sice více než dříve, ale na druhé straně si svůj pracovní i osobní čas plánuji podle sebe a nemusím se zabývat věcmi, které nepovažuju za důležité. Miluju pivo a všechno kolem. Baví mě ho ochutnávat, baví mě práce v pivovaru, baví mě lidi v pivovarnictví,“ konstatuje.

Pozitivní inspirace
Ačkoliv ženy v pivovarnictví zanechaly silnou stopu a až do poloviny 18. století zastávaly většinu sládkovských pozic, po příchodu průmyslové revoluce se obor stal doménou mužů. Šárka se však s žádným podceňováním či odmítnutím v rámci své profese nestřetla. „Zpočátku jsem se spíš dost tvrdě potkala s předsudkem, že přicházíme z velkého pivovaru a že nejsme ze Slaného. A nebylo to nic příjemného. Že by se mnou ale někdo jednal s despektem kvůli tomu, že jsem žena, to jsem nezažila. Ve světě piva a mezi zákazníky to spíš vyvolává překvapení a zvědavost,“ popisuje svou zkušenost. Z ankety Českého svazu pivovarů a sladoven pak vyplývá, že zájem žen o studium technologie výroby piva a o samotné povolání opět roste. Za největší bariéru při rozhodování ženy považují strach. Naopak motivací je pro ně pozitivní inspirace.

A tou se Šárka Grguričová může stát. Sama je členkou americké organizace Pink Boots Society, která sdružuje ženy a nebinární lidi pracující v pivovarnictví či jiném kvasném průmyslu po celém světě. Tato iniciativa vznikla v USA v roce 2007 pod taktovkou Teri Fahrendorf. Jejím záměrem bylo podpořit ženy z pivovarského průmyslu v profesním růstu a vzdělávání. „Česká pobočka vznikla v roce 2022. Předcházela jí událost Pink Boots Collaboration Brew Day 2022, do které jsem Antoše s radostí zapojila. Česká pobočka je nejvíce aktivní právě v souvislosti s Pink Boots Collaboration Brew Day, ale pořádá setkání i v průběhu roku. S členstvím dostáváte přístup k profesním webinářům, článkům na blogu a získat můžete také speciální stipendium,“ přibližuje fungování organizace.

Co po nás (ne)zbyde
U Antoše také kladou důraz na ekologii, udržitelnost a šetrnost ke zdrojům. Chtějí, aby jejich uhlíková stopa byla co nejnižší. „Při kvašení piva vzniká velké množství oxidu uhličitého. My ho nevypouštíme do vzduchu, ale pomocí speciálního zařízení ho rekuperujeme a znovu používáme k pomocným pracím při přetláčkách a stáčení piva,“ objasňuje Šárka. Mláto, tedy odpad po filtraci sladiny při vaření piva, dávají místnímu zemědělci, který s ním krmí zvířata.

Pivo plní do skleněných lahví a jejich etikety v punkovém designu jsou vyrobené z plastové fólie s 90procentním podílem recyklátu. „Etikety nemají žádné vykrojené nebo zvlněné hrany. Chceme, aby se arch využil na maximum s minimálním množstvím odpadu. A přestože nemáme vratné lahve, uklidňuje mě, že je recyklace skla v rámci Česka vysoká,“ popisuje.

V pivovaru se zlatavý mok vaří celoročně s výjimkou vánočně-silvestrovské přestávky. Hlavní sezóna trvá od května do září, rušno ale mají i v listopadu a předvánočním období. Nyní se v Antošovi připravují na blížící se svátky a události, k nimž vaří speciální a výroční piva. „Ke svatému Václavovi, což je mimochodem patron českého piva a pivovarníků, je to ležák z čerstvých chmelových hlávek, na Halloween chystáme Pumpkin Ginger Shot s dýní a kořením pro dýňový koláč a na svatého Martina přibyde vídeňský ležák Křidýlko nebo stehýnko,“ poodhaluje plány Šárka.

Speciální nefiltrovaný plzeňský ležák ochutnáte v Pilsner Urquell

Publikováno:před 3 dnyZdroj:Večerní PrahaPrazdroj

Pilsner Urquell The Original Beer Experience nabízí s předstihem už v září jako jediné místo v Praze jedno z nejoblíbenějších českých piv – nefiltrovaný ležák Pilsner Urquell, který se tradičně připravuje jen jako říjnový speciál k příležitosti výročí uvaření první várky plzeňského ležáku. V září je tento speciál k dostání jen na třech místech v celé České republice, kde se o pivo starají vítězové prestižní soutěže Master Bartender.

„Nefiltrovaný plzeňský ležák se řadí mezi nejoblíbenější piva z řady volba sládků a tradičně je k dostání jen během října k příležitosti oslav výročí uvaření první várky plzeňského piva, kterou uvařil 5. října 1842 sládek Josef Groll. Mám radost, že můžeme tento speciál hostům nabídnout již v průběhu září, a to díky našemu výčepnímu Matyáši Wiaczkovi, který se letos v soutěži Pilsner Urquell Master Bartender umístil na druhém místě,” říká Romana Jedličková, marketingová ředitelka společnosti The Original Experience Company.

Pilsner Urquell:The Original Beer Experience se tak stalo jediným místem v Praze, kde je tento nefiltrovaný ležák k dostání už od začátku září. Kromě toho jej mohou lidé v září ochutnat jen na dvou dalších místech, a to v Brně a v Plzni.

Den piva v Pilsner Urquell: The Original Beer Experience
Nefiltrované plzeňské pivo bude na čepu také v průběhu celého října, kdy se k Pilsner Urquell: The Original Experience přidají další místa, která se zapojila do programu Volba Sládků, ale také vybrané podniky, které se mohou pochlubit vzornou péčí o pivo a výčepní zařízení.

K příležitosti oslav 182. výročí uvaření první várky zlatého ležáku navíc budou 5. října 2024 v prostorách Pilsner Urquell: The Original Beer Experience probíhat oslavy, během kterých se budou moci návštěvníci mimo jiné zajímavou formou dozvědět více o technologiích výroby piva, jeho historii a zapojit se také do zábavných soutěží.

Pilsner Urquell: The Original Beer Experience je multimediální atrakce cílící na všechny smysly, jež představuje příběh Pilsner Urquell, nejoblíbenějšího a nejslavnějšího českého piva. Pilsner Urquell Experience se nachází v dolní části Václavského náměstí, v památkově chráněné budově bývalé Pražské úvěrní banky postavené v roce 1902. Návštěvníkům nabízí unikátní zážitek, který v České republice doposud chyběl a nabízí spoustu aktivit a zábavy.

Pivovar Litovel je na tom velmi zle

Publikováno:před 3 dnyZdroj:PrahaIN.czLitovel

Českou republiku během víkendu zasáhly povodně. Hlavní město bylo ušetřeno, živel ale jinak řádil téměř po celé republice, především pak na Moravě, jednou ze zasažených obcí je i Litovel, ve kterém se vyrábí známé pivo.

„Situace se komplikuje už i na Olomoucku. Aktuálně je zcela uzavřená Litovel, kde řeka Morava zaplavila větší část města. Uzavřeli jsme příjezdové cesty,“ uvedla v pondělí dopoledne na síti X policie. Město je kvůli rozvodněné řece Morava odříznuté od zbytku světa

„Rada Olomouckého kraje nyní předkládá zastupitelstvu bod o použití 250 milionů korun pro řešení povodňové situace a jejich následků na území Olomouckého kraje,“ dodal hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek (STAN).
V Litoveli se mimo jiné nachází stejnojmenný pivovar. I ten je v problémech.

„Město Litovel je v tuto chvíli odříznuté, jsme pod vodou z osmdesátí procent, starosta se k tomu vyjadřoval, to každý asi zaznamenal. Do pivovaru bohužel v tuto chvíli není přístup,“ potvrzuje redakci mluvčí pivovaru Jana Bartáková.

„Jsme mimo provoz, výroba stojí. Nikdo nemá šanci se sem dostat, přístup do města hlídají policejní složky,“ přidává.

Doplňuje, že odhadovat škody je v tuto chvíli předčasné, protože ještě stále nemuselo přijít to nejhorší.

„Vzhledem k tomu, že řeka Morava má ještě kulminovat, tak je předčasné odhadovat škody. Situace je monitorována, ale ještě nevíme, co přijde, to je na tom nejhorší, v tuto chvíli tedy nemůžeme dát žádné vyjádření, opravdu nevíme, co ještě může přijít,“ popisuje.

Jaké budou škody se tedy zatím neví, Litovel se ale připravoval dlouho dopředu, ostatně jako většina republiky: „Velká voda se tudy už prohnala, tak od konce minulého týdne zasedal krizový štáb, který řešil opatření v jednotlivých provozech. Ke konci týdne jsme se snažili maximálně uchránit věci, co by se případně mohly dostat pod vodu.“

Na facebookových skupinách Litovele lidé přidávají fotografie a videa, na kterých je vidět zkáza, která město postihla.

Velká voda zasáhla Litovel i v roce 1997, tehdy se městem voda prohnala na začátku července. Zatopeno bylo v podstatě vše mimo náměstí a autobusového nádraží, na likvidaci škod byla tehdy povolána i armáda.

Dvě stě druhů piv ochutnali návštěvníci na festivalu Slunce ve skle

Publikováno:před 4 dnyZdroj:Plzeňský deníkAutor:Zdeněk Vaiz

Pivní festival Slunce ve skle v plzeňských Černicích přilákal desítky pivovarů z Česka i zahraničí, které představily na dvě stě druhů piva. Navzdory nepřízni počasí si návštěvníci užili pivní soutěže, školu čepování a bohatý doprovodný program. Součástí programu bylo i předání ceny Deníku, o níž rozhodovali čtenáři. Vítězem se stal pivovar Netopýrka.

Slunce ve skle – tradiční festival piva v pivovaru Purkmistr plzeňských Černicích. Na staré černické návsi svoji produkci představilo na pět desítek pivovarů z Česka i zahraničí. Dohromady to znamenalo kolem dvou set druhů piva.

Nechyběly pivní soutěže, škola čepování, různé gastronomické dobroty a muzika. 17. ročník pivních slavností probíhal už od čtvrtečního večera a i přes velkou nepřízeň počasí přilákal velké množství příznivců nejenom zlatavého moku. To že dobré pivo chutná i ve špatném počasí si návštěvníci mohli vyzkoušet až do sobotního večera. Součástí festivalu byly také soutěže o nejlepší světlý ležák, nejlepší IPA a o cenu veřejnosti.

Udělovala se také cena Deníku pro nejoblíbenější pivovar, o které rozhodli v anketě jeho čtenáři. Vítězem se stal pivovar Netopýrka.

Sněmovna zřejmě schválí snazší podmínky nižší daně z piva pro malé pivovary

Publikováno:před 8 dnyZdroj:CZ TESTAutor:Jana Čiháková

Sněmovna zřejmě schválí vládní novelu zákona o spotřebních daních, která především zmírňuje podmínky, za nichž mohou majetkově nebo personálně propojené minipivovary dosáhnout na nižší sazbu spotřební daně z piva. Sněmovna ji dnes propustila do závěrečného čtení. Pozměňovací návrh k ní v dnešním druhém čtení nikdo z poslanců nevznesl.

Rozpočtový výbor ji doporučil schválit s menší úpravou vracení daně osobám požívajícím výsad a imunit. Předloha obsahuje přes 300 novelizačních bodů a mění i další věci, například vratku spotřební daně zemědělcům a nově upravuje vracení daně diplomatům nebo ozbrojeným silám.

Majetkově nebo personálně propojené minipivovary by měly dosáhnout na nižší sazbu spotřební daně z piva, pokud jejich celkový výstav nepřesáhne 200.000 hektolitrů ročně. Objem jejich výrob se bude sčítat. Sazba daně se bude vypočítávat podle sečtené celkové výroby všech členů skupiny, ale daňové přiznání bude provozovatel podávat za každý pivovar zvlášť. Dosud samo propojení minipivovarů znemožňovalo uplatňovat sníženou sazbu, což podle ministerstva financí vedlo k formálním úpravám personální struktury podniků, aby kritérium splnily. Finanční správa potom měla vyšší administrativní náklady spojené se zjišťováním, zda minipivovary nejsou majetkově nebo personálně propojené.

Dosavadní zákon umožňuje nižší sazbu spotřební daně z piva u takzvaných malých nezávislých pivovarů s ročním výstavem do 200.000 hektolitrů, minipivovar však nesmí být hospodářsky ani právně závislý na jiném pivovaru. Musí mít například oddělenou výrobu a jeho výrobní prostory nesmí být propojeny s jiným pivovarem. Snížená sazba na pivo se bude nově dotýkat i piva z dovozu, pokud bylo vyrobeno v zahraniční obdobě malého nezávislého pivovaru.

Rozpočtový výbor doporučil do zákona vložit úpravu, kterou předložil poslanec ODS Vojtěch Munzar a ministerstvo financí s jeho návrhem souhlasilo. Vzhledem k tomu, že celní úřady můžou nahlížet do registru vozidel, pokládá za nadbytečné, aby osoba požívající výsad a imunit uváděla v žádosti o vrácení daně seznam diplomatických registračních značek osobních automobilů a ministerstvo zahraničních věcí tuto skutečnost následně potvrzovalo. Chce proto tuto povinnost ze zákona vypustit.

Na plzeňském festivalu Slunce ve skle bude k ochutnání více než 250 druhů piv

Publikováno:před 8 dnyZdroj:Plzeňský deníkAutor:Ladislav Vaindl

Přes 250 druhů piv z více než 50 pivovarů z celé České republiky bude možné ochutnat na tradičním festivalu Slunce ve skle. Jeho 17. ročník se odehraje od 12. do 14 září v Pivovarském dvoře Purkmistr v Plzni-Černicích a také v jeho okolí. Akce vypukne ve čtvrtek v Purkmistru v 17 hodin.

V pátek a v sobotu se pak program uskuteční i na selské návsi a v pivovarské zahradě. V průběhu těchto dvou dnů bude otevřena festivalová restaurace ECHT!FOOD s tankovým pivem Purkmistr.

Kromě stánků jednotlivých pivovarů, kde bude možné ochutnat nejrůznější druhy piva od klasických ležáků plzeňského typu, přes piva pšeničná, ovocná až po svrchně kvašené ejly typické především pro USA a Velkou Británii. Podle týmu, který festival organizuje jsou v současné době populární právě netradiční druhy ejlů a takzvané kyseláče.

Kromě ochutnávek piv na návštěvníky akce čekají také koncerty. V pátek se představí kapely Rambanbám a X-Cover, v sobotu potom zahrají skupiny Tres Acordes, Hibaj a Electric Therapy.

Nebude chybět Škola čepování Perfect Pour Academy s Ondřejem Rozsypalem, kterou v pátek doprovodí pivní štafeta a v sobotu pití piva na ex a držení tupláků na čas.

Součástí festivalu budou i soutěže o nejlepší světlý ležák, nejlepší IPA i cenu veřejnosti. Udělovat se bude také cena Deníku, o tom, který pivovar ji získá, můžete rozhodnout prostřednictvím hlasování v anketě, jež je součástí tohoto článku.

Sněmovna zřejmě schválí snazší podmínky nižší daně z piva pro malé pivovary

Publikováno:před 9 dnyZdroj:ZemědělecAutor:Vaňatová Petra

Sněmovna zřejmě schválí vládní novelu zákona o spotřebních daních, která především zmírňuje podmínky, za nichž mohou majetkově nebo personálně propojené minipivovary dosáhnout na nižší sazbu spotřební daně z piva. Sněmovna ji dnes propustila do závěrečného čtení. Pozměňovací návrh k ní v dnešním druhém čtení nikdo z poslanců nevznesl.

Rozpočtový výbor ji doporučil schválit s menší úpravou vracení daně osobám požívajícím výsad a imunit. Předloha obsahuje přes 300 novelizačních bodů a mění i další věci.

Propojené minipivovary
Majetkově nebo personálně propojené minipivovary by měly dosáhnout na nižší sazbu spotřební daně z piva, pokud jejich celkový výstav nepřesáhne 200 000 hektolitrů ročně. Objem jejich výrob se bude sčítat. Sazba daně se bude vypočítávat podle sečtené celkové výroby všech členů skupiny, ale daňové přiznání bude provozovatel podávat za každý pivovar zvlášť. Dosud samo propojení minipivovarů znemožňovalo uplatňovat sníženou sazbu, což podle ministerstva financí vedlo k formálním úpravám personální struktury podniků, aby kritérium splnily. Finanční správa potom měla vyšší administrativní náklady spojené se zjišťováním, zda minipivovary nejsou majetkově nebo personálně propojené.

Spotřební daň z piva
Dosavadní zákon umožňuje nižší sazbu spotřební daně z piva u takzvaných malých nezávislých pivovarů s ročním výstavem do 200 000 hektolitrů, minipivovar však nesmí být hospodářsky ani právně závislý na jiném pivovaru. Musí mít například oddělenou výrobu a jeho výrobní prostory nesmí být propojeny s jiným pivovarem. Snížená sazba na pivo se bude nově dotýkat i piva z dovozu, pokud bylo vyrobeno v zahraniční obdobě malého nezávislého pivovaru.*

Pivovar Staropramen zve k oslavám 155. narozenin na Výčep pod komínem

Publikováno:před 9 dnyZdroj:Pivovar StaropramenAutor:Simona Křivánková, PRStaropramen

Pivovar Staropramen slaví výročí 155 let od svého založení. Oslavy se odehrají prostřednictvím oblíbeného Výčepu pod komínem, který se uskuteční ve čtvrtek 19. září od 17 hodin a nabídne nejen výborné pivo, ale také jedinečnou příležitost připít si na významné jubileum. Návštěvníci se mohou těšit na tankovou Staropramen 10 a letošní novinky Extra Chmel, Staropramen Nealko, ale i Cool+.
Pro účastníky již tradiční akce Výčep pod komínem bude dále připraveno slavnostní naražení sudu, které proběhne pod vedením zkušených sládků a připomene tradiční pivovarské rituály. Pivo bude k dostání na několika výčepních místech a v areálu se budou nacházet dva stánky s jídlem od Crush Street Food.

Chybět nebude ani hudební doprovod a fotokoutek, kde si návštěvníci mohou pořídit vzpomínkové fotografie. Každý dospělý návštěvník si bude moci vychutnat jedno pivo zdarma. Za příznivého počasí budou k dispozici organizované prohlídky cylindrokonických tanků, jejichž součástí je jedinečný výhled na Prahu.

Vstup z ulice Svornosti.

Výčep pod komínem již od roku 2017
Není nic lepšího než si vychutnat sklenici skvěle ošetřeného piva v dobré společnosti, a kde jinde než přímo v pivovaru? Právě proto vznikla v roce 2017 akce Výčep pod komínem, kdy Staropramen poprvé otevřel své brány veřejnosti a umožnil návštěvníkům zažít pravou pivovarskou atmosféru přímo pod ikonickým komínem. Tato akce se stala velmi oblíbenou a nyní se pravidelně koná několikrát do roka.
Navzdory covidové přestávce se tradice Výčepů pod komínem nejen udržela, ale neustále se rozvíjí. Akce nejsou pouze o setkávání a dobrém pivu. Často představují novinky ze světa pivovarnictví, připomínají významné události nebo podporují charitativní projekty. Výčep pod komínem tak nabízí nejen nezapomenutelný pivovarský zážitek a skvěle ošetřené pivo, ale je i vítanou komunitní akcí.

Speciální nefiltrovaný plzeňský ležák můžete už v září ochutnat jen v Pilsner Urquell

Publikováno:před 10 dnyZdroj:Life4you.czPrazdroj

Pilsner Urquell The Original Beer Experience nabízí s předstihem už v září jako jediné místo v Praze jedno z nejoblíbenějších českých piv – nefiltrovaný ležák Pilsner Urquell, který se tradičně připravuje jen jako říjnový speciál k příležitosti výročí uvaření první várky plzeňského ležáku. V září je tento speciál k dostání jen na třech místech v celé České republice, kde se o pivo starají vítězové prestižní soutěže Master Bartender.

„Nefiltrovaný plzeňský ležák se řadí mezi nejoblíbenější piva z řady volba sládků a tradičně je k dostání jen během října k příležitosti oslav výročí uvaření první várky plzeňského piva, kterou uvařil 5. října 1842 sládek Josef Groll. Mám radost, že můžeme tento speciál hostům nabídnout již v průběhu září, a to díky našemu výčepnímu Matyáši Wiaczkovi, který se letos v soutěži Pilsner Urquell Master Bartender umístil na druhém místě,” říká Romana Jedličková, marketingová ředitelka společnosti The Original Experience Company.

Pilsner Urquell:The Original Beer Experience se tak stalo jediným místem v Praze, kde je tento nefiltrovaný ležák k dostání už od začátku září. Kromě toho jej mohou lidé v září ochutnat jen na dvou dalších místech, a to v Brně a v Plzni.

Den piva v Pilsner Urquell: The Original Beer Experience
Nefiltrované plzeňské pivo bude na čepu také v průběhu celého října, kdy se k Pilsner Urquell: The Original Experience přidají další místa, která se zapojila do programu Volba Sládků, ale také vybrané podniky, které se mohou pochlubit vzornou péčí o pivo a výčepní zařízení.

K příležitosti oslav 182. výročí uvaření první várky zlatého ležáku navíc budou 5. října 2024 v prostorách Pilsner Urquell: The Original Beer Experience probíhat oslavy, během kterých se budou moci návštěvníci mimo jiné zajímavou formou dozvědět více o technologiích výroby piva, jeho historii a zapojit se také do zábavných

Spory o správnou míru piva. Výčepní našli způsob, jak se bránit

Publikováno:před 10 dnyZdroj:Plzeňský deníkAutor:Pavel Bouda

Asi jste si toho také povšimli. Na nabídkových cedulích některých restaurací a hospod se objevily v poslední době neobvyklé míry piva. U velkého to bývá nejčastěji kolem 0,48 litru, u třetinky pak 0,28 litru. Velké pivo by podle této informace už nebyl přesný půllitr a malé přesná třetinka. Zákazníci to většinou neřeší nebo o tom ani nevědí, ale některým to vadí.

„Všiml jsem si toho už v několika hospodách. Platím přece za půllitr, tak proč bych měl dostávat menší míru,“ ptá se sedmačtyřicetiletý Petr z Plzně. Na takovou informaci narazil například u okénka Pizza Pointu u Velkého boleveckého rybníku.

„Ano, stejně jako ostatní jsme si to tam napsali kvůli lidem. Někteří si stěžovali, že po načepování pivo nedojde do správné míry. Od té doby máme pokoj a nikdo už se kvůli tomu nehádá,“ vysvětlila provozní Pizza Pointu Lucie Veselá. Podle ní určitě není důvodem této praxe vyhnutí se tučným pokutám od České obchodní inspekce za takzvané podmíráky.

„S kontrolami jsme nikdy neměli žádné potíže. Zákazník nemusí mít obavy, obsluha mu načepuje vždy plnou míru, ale trefit se je někdy opravdu těžké. Jde opravdu jen o sporné případy s množstvím pěny,“ dodává provozní.

O případech uvádění nižších objemů piva v některých restauracích ví i Česká obchodní inspekce.

„Z našeho pohledu s tím problém nemáme. Pokud by ale prodejce čepoval onen deklarovaný menší objem piva, měl by potom mít na takovou míru cejchované i sklo,“ řekl Deníku ředitel plzeňského inspektorátu ČOI Jan Řezáč.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.18.09.2024 08:2510.894/10.894