Pivní pokec o všem

diskuse o pivovarech, pivovarnictví a všeho kolem piva

 • Adam William

  Pivovar Perlová voda, dříve panský dvůr, má úžasnou historii. Začíná
  počátkem 13. století, kdy ho pražská knížata dala darem panošům. Později dvůr dodával produkty na panství pánů Zajíců z Hazmburku. Od roku 1613 patřil Šternberkům, od roku 1676 Ditrichsteinům a následně pak Herbersteinům. Podle historických map z doby vlády Marie Terezie byla budova, kde je teď restaurace, postavena počátkem 18. století a nacházel se zde ovčín. Dnešní prostory wellnessu jsou v budově bývalé konírny. Za první republiky, po pozemkové reformě, koupil panství pan Jaroslav Černý, který zde několik let hospodařil. Byl však s rodinou přímo na Štědrý den roku 1950 odstěhován do malého bytu a statek mu byl zabaven. Po roce 1989 se dvůr do rodiny Černých vrátil. Současní majitelé areál včetně okolních polí v roce 2010 od pana Černého odkoupili a o čtyři roky později zahájili rozsáhlou rekonstrukci.
  Chtějí zachovat krásnou historickou památku v její původní podobě a zpřístupnit ji lidem. Využívají vodu z vlastního hlubokého vrtu, která má vlastnosti kojenecké vody. Použitou vodu z areálu si sami čistí v kořenové čistírně odpadních vod a vyčištěnou vodou zavlažují zahrady. Pěstují brambory, ovoce i zeleninu, májí bylinkovou a květinovou zahradu. Zavařují, pečou a snaží se vařit beze zbytků. Zároveň podporují lokální dodavatele, navazují kontakty s okolními farmáři, zemědělci, vinaři i včelaři. Ve vlastním minipivovaru vaří pivo značky Lanýž od roku 2015 a na kvalitu piva dohlížejí zkušení sládci Marek Mikunda a Aleš Suchopárek. Najdete zde kromě pivovaru i vyhlášenou restauraci, ubytování nebo wellness. K dispozici je několik sálů, výstavní galerie, multifunkční travnaté hřiště, koupací biotopové jezírko a zahrada. Tohle místo jsem s kamarády navštívil v době obědů a ochutnali jsme Lanýž 11 Summer Ale a Lanýž Světlý ležák 11. Obě piva se vyznačovala čerstvostí a vynikající pitelností, druhé jmenované snad bylo jednou z nejlepších "jedenáctek", co jsem kdy pil díky nádherné krémové pěně, skvělému řízu a vyváženým chutím sladu a chmelu. U Summer Ale mě potěšila chuť tropického ovoce, která převažovala nad citrusovou, především meruněk, této skvělé chuti bylo docíleno chmelením Harmonií, Citrou a Centennielu a ukázalo se zde v celé kráse, že i Citra, když se správně použije, není úplně nudný chmel. Piva byla servírována ve správně zvoleném skle k daným stylům a s logem pivovaru, které obsahoval i retro porcelánový tácek. Jídla na skvělé úrovni, vepřová líčka s bramborovou kaší nikdy neodmítnu. Domů jsem si ještě odvezl v PET Polotmavý ležák 11, Světlý ležák 12 a Silné světlé pivo 17. Dvanáctka je "vlajkovou lodí" pivovaru s plným tělem a výraznější hořkostí s IBU 40-44, chmeleno Agnusem a Žateckým poloraným červeňákem a tady mě i ta vyšší hořkost potěšila, byl z ní cítit kvalitní chmel. I další dvě piva hodnotím jako vysoce nadprůměrná ve svých stylech a nezbývá mi než doporučit návštěvu tohoto krásného místa mezi chmelnicemi, třeba i na kole.

  Zasláno:před 5 hodinamiHodnocení:5
 • zette

  Muflon 12° - Hrr: Hrušku, rybíz ani vinnou révu jsem v chuti nepoznal. Přesto se jedná o dobrý kyselac.

  Zasláno:před 20 hodinamiHodnocení:4
 • JohnyS

  Hipster Breakfast: Ochutnáno z láhve zakoupené přímo v pivovarské restauraci. Lehce nadprůměrný svrchňák.3,2 z5.

  Zasláno:před 23 hodinamiHodnocení:3
 • Marthy

  Boreš 11°: Tak tohle je dost dobrý.Vyladěná chuť,hořkost přesně akorát,nádherná medová barva a hustá pěna i z láhve.Zakoupeno mimo otevírací dobu přímo u zdroje.Jo a nádherně voní.Dávám 4 škopky za pivo a jeden za ochotu.Dlouho jsem si tak nepochutnal.

  Zasláno:včeraHodnocení:5
 • gerpol

  Opravdu krásná restaurace v krásném prostředí. Bohužel jsem řídil, takže vzorky v Pet lahvích ssebou. Ale ucházející, ale vážně jsem pil lepší. Jedenáctka mi opravdu chutnala, ale topka byla dvanáctka. Už dlouho jsem nepil tak dobrý ležáček. V červnu tam jedu znovu a volba je jasná.

  Zasláno:včeraHodnocení:4
 • arcamal

  Emil: Real deal! Great IPA with decent bitterness and very distinct aroma and flavour of fruits. Hugely drinkable!!!

  Zasláno:včeraHodnocení:5
 • Bláža

  Naprostá spokojenost.Výborná polotmavá 11ka Jarní petrklíč👍

  Zasláno:včeraHodnocení:5
 • Adam William
  Adam WilliamandroidVše o pivovaru Oslavany

  Zámecký pivovar Oslavany se nachází v areálu oslavanského zámku, který vznikl přestavbou prvního ženského cisterciáckého kláštera na Moravě „Údolí svaté Marie“ ze 13. stol. Je pravděpodobné, že pivovar byl již v klášteře, ale tato domněnka není doložena. První zmínka o zámeckém pivovaru je z roku 1547, kdy měl panství v zástavě Beneš Dubenský z Chlumu. Po bitvě na Bílé Hoře byl zámek Althanům zabaven kardinálem Františkem z Dietrichsteina a při soupisu majetku z roku 1621 se mluví o "pivovaře". Existenci dokládá i záznam z roku 1623, kdy oslavanský farář dostával od vrchnosti 14 beček piva ročně. Další písemný doklad je z roku 1782, kdy majitel oslavanského panství Scharff nechal sepsat inventář, ve kterém se mimo jiné uvádí: byt sládka, pivovar, varna, pivní sklep. Poté nechal celý pivovar opravit. Likvidace pivovaru proběhla v roce 1863 dědici Johanna Scharffa. Obnova pivovarské tradice se datuje do roku 2003. Na zámku byl vybudován minipivovar, který měl ale také pohnutou historii. Po úspěšném zprovoznění prošel bouřlivým obdobím se střídáním několika vlastníků, provoz toho se současnou technologií se započal roku 2013. Nyní pivovar vaří pouze spodně kvašená piva, které se čepují v Zámecké restauraci, na čepu jich měli trojici, světlou Zámeckou 11, Medový ležák 12 a Oslavanský rubín 13. Personál byl milý, jídla moc dobrá, horší už to bylo s kvalitou objednaných piv, které si je možné zakoupit s sebou v PET. Všechny čepované piva měly společné sladovější tělo, nevýrazné chmelení, zvětralost, nečerstvost a náběh na oxidaci, bohužel nesplnily mé očekávání, tohle by si měl sládek pohlídat, protože pravděpodobně skladování a čepování může ničit jeho úsilí a kvalitu piv. Ještě předtím jsem stihl krátkou prohlídku pivovaru, za což chci dodatečně poděkovat panu sládkovi. V roce 2021 se stal pivovar součástí skupiny Městské pivovary a.s. a cílem skupiny bylo vytvořit zde malý experimentální pivovar zaměřený na piva belgického stylu.

  Zasláno:včeraHodnocení:3
 • Specter

  Originál: Nějakým způsobem jsem byl schopen sehnat tohle pivo čepované v Praze a na to jak blbě se tohle shání jsem hodně spokojený a když to tam bude i znovu tak si to stopro dám. Specter

  Zasláno:včeraHodnocení:4
 • mib

  Krvavý oko 13° ALE: Ochutnano v baru Galerka. Dobre pitely ALE. Hodnoceni: 3,6 z 5.

  Zasláno:včeraHodnocení:4
 • Das

  Světlý ležák je výborný, připadá mi to jako vlajková loď pivovaru

  Zasláno:před 2 dnyHodnocení:4
 • mib

  Piko 15%: V baru Galerka ochutnano Čoko Piko 15tka brown ale. Chutove ejlik do kavova. Hodnoceni: 3,6 z 5.

  Zasláno:před 2 dnyHodnocení:4
 • Adam William
  Adam WilliamandroidVše o Pivovaru Padochov

  Firma Pivovar Padochov s.r.o. vznikla v říjnu roku 2009 za účelem výroby piva ve vlastním pivovárku. Do října roku 2014 se zabývali prodejem nefiltrovaných a nepasterizovaných piv z několika menších českých pivovarů a v některých z nich si vařili pivo dle vlastní receptury. Receptury dvou piv se osvědčily natolik, že jsou vařena od dubna 2015 celoročně v pivovaru v Padochově. Ten založil sládek Igor Nešpůrek a vaří především spodně kvašená piva, ale občas i nějaký ten svrchňák. Pivovar je součástí objektu s minifarmou, restaurací a prodejnou piva i farmářských výrobků, restaurace však bývá otevřená pouze na soukromé nebo předem oznámené akce. Před vstupem do areálu bývalého dolu je pivomat, kde si můžete zakoupit PET lahve i v případě, že jste se netrefili do otevírací doby. Raději jsem se dohodl na návštěvě a ochutnávce místní produkce předem se sládkem, který nám s kamarádem ukázal celý pivovar i restauraci a z tanků jsme ochutnali všechny druhy, které tam zrovna ležely. Jedním z nich byl i Světlý ležák 12, který si zde nechává vařit létající pivovar Fenek z Třebíče. Začali jsme nealkoholickým pivem, pak pokračovali světlou 10 Charlotta s 30% podílem pšeničného sladu a příjemnou hořkostí po Kazbeku a přes další vzorky se dopracovali až k moc dobrému medovému speciálu. Celkově hodnotím nabídku i kvalitu vzorků velmi pozitivně, na cestu jsme ještě dostali Višňové pivo v PET lahvi. Do světlé 10 a 11 používá pivovar kvasnice z Černé Hory, do ostatních piv z Budvaru, na čepované si můžete zajít do bistra U Knedlíka v Blučině, které je u cyklostezky. Určitě by šlo více zapracovat na designu etiket a rozšíření sítě pivnic, kde je pivo na čepu, ale podle slov sládka prodá celý výstav a potřeboval by ještě vyšší kapacitu ležáckých tanků, aby uspokojil všechny zájemce. Navíc v některých podnicích, kde pivo vozil v minulosti, se o něj špatně starali, tak už od toho upustil.

  Zasláno:před 2 dnyHodnocení:4
 • JohnyS

  12° Polotmavý ležák: Ochutnáno z láhve zakoupené v jejich podniku v Ostravě ul. Maďarská. Velmi povedený ležák s vyváženým tělem.4,2 z5.

  Zasláno:před 3 dnyHodnocení:4
 • Marthy

  Proud ležák.Po velké propagaci jsem čekal něco výjimečného,ale nic moc.Možná to někomu chutná,ale můj šálek kávy to rozhodně není.Koupeno v plechovce.

  Zasláno:před 3 dnyHodnocení:2
 • krysot

  pěkné Prostředi relax

  Zasláno:před 3 dnyHodnocení:4
 • Adam William
  Adam WilliamandroidVše o pivovaru Ivančice

  Ivančice jsou rodným městem herce Vladimíra Menšíka a od roku 2023 je zde otevřen také pivovar, kde vaří svrchně i spodně kvašená piva. Ten už od roku 2018 působil jako létající a sládková Zdeňka vařila ivančická piva u Mazáka. Pivovar má k dispozici také hospůdku s výčepem, venkovní posezení a stánek s jídlem, otevírací doba je však pouze od pátku do neděle, což pro mě není zrovna ideální, tak jsem se zastavil alespoň pro pár lahví přes týden, abych místní produkci ochutnal. Zrovna probíhalo stáčení, takže jsem pivovarskou technologii nefotografoval. Po předchozí dohodě je možné mimo otevírací dobu zakoupit také sudy, pivo tady čepují do sklenic s logem pivovaru. Vlajkovým pivem je zde Ivančická 11, ale na tu se díky doporučení zastavím do brněnského podniku Pivnice 8, proto jsem si odvezl s sebou Ivančickou 10, Světlý ležák Alfons 12 a Ivančický NEIPA 13. Nejvíce mi chutnal Alfons 12, to je velmi pitelné a vyvážené pivo s řízem i plným sladovým tělem, naopak zklamáním byl NEIPA. Tohle mi připadalo hodně mimo styl, pivo chutnalo spíše jako American IPA s Idaho, borovicové a pryskyřičné tóny, velmi nízká míra zakalení, po exotických chutích ani památky. Nevím, jestli bylo použito málo ovesných vloček nebo kvasinky se špatnou produkcí esterů a vyšší sedimentací. Pozitivní na tom je, že pivo nebylo špatné, ale očekával jsem něco jiného. Všechny piva byly bez senzorických vad a určitě všem doporučuji tohle moc hezké místo navštívit.

  Zasláno:před 3 dnyHodnocení:4
 • TeplyAle

  Koník 12%: Za mě vynikající 12ka, ochutnáno z PET! Těším se až si jí dám na čepu 👍

  Zasláno:před 3 dnyHodnocení:5
 • brtnik12

  Na čepu nová APA Galaxy 13 za 72 kč. Na voněný je to dost, ale nijak zajímavé chuti, taková běžná Apa.

  Zasláno:před 3 dnyHodnocení:3
 • zette

  New England IPA 14°: Není co vytknout, nadstandardně pitelná IPA.

  Zasláno:před 3 dnyHodnocení:5
 • zette

  Dr. Juice: Toto pivo je lahodné chuti, krémové. Lepší průměr, na který jsem u Sternu až na vyjímky zvyklý.

  Zasláno:před 3 dnyHodnocení:4
 • zette

  Orange Star: Tohle pivo mě chuťově vůbec neoslovilo, mdlé a bez života.

  Zasláno:před 3 dnyHodnocení:2
 • Hertogh

  Ovečka: Skvělé živé a plné pivo, i když se jedná o jedenáctku. Ochutnáno z PET.

  Zasláno:před 4 dnyHodnocení:5
 • JohnyS

  P.A.P.A.: Ochutnáno točené v ostravském podniku Barunka. Lehce nadprůměrná hořká APA, ale z tohoto pivovaru jsem zvyklý na lepší kousky. 3,1 z5.

  Zasláno:před 4 dnyHodnocení:3
 • JohnyS

  FanTom: Ochutnáno točené v ostravském podniku Barunka. Hodně povedený a voňavý svrchňák.4,5 z5.

  Zasláno:před 4 dnyHodnocení:5
 • JohnyS

  12 Meloun. Ochutnáno točené v ostravském podniku Barunka. Výborné pivo s krásnou, plnou a vyváženou chutí melounu.4,2 z5.

  Zasláno:před 4 dnyHodnocení:4
 • beaver63

  Frajer: Ochutnáno sice z PETky, ale session IPA to vůbec nevadí nevadí je skvělá, velice příjemné pití.

  Zasláno:před 4 dnyHodnocení:5
 • Adam William
  Adam WilliamandroidVše o Pivovaru Lednice

  Pivovar Lednice byl otevřen v roce 2022 a nachází se nedaleko zámku. Uvnitř je možnost posedět v moderních prostorch s otevřenou kuchyní, jídlo vysší cenové úrovně odpovídá skvělé lokální gastronomii, která mě ani při druhé návštěvě nezklamala. Nadšení budou milovníci pivovarských technologií, vše, co potřebují vidět, si mohou bez předem domluvené prohlídky omrknout v suterénu cestou na toalety. Na čepu bývá šestka piv, svrchně i spodně kvašených. Minule jsem vyzkoušel trochu drsnou sedmičku, a to především co se týká výraznosti chmelové složky, poté vyváženou Tmavou 10, ta byla opravdu skvělá. Nakonec, ale už na hotelu, jsem ještě pokračoval tehdejší novinkou Bock 16° a tam také naprostá spokojenost. Tentokrát jsem si dal k obědu Světlý ležák 11, který byl zatím z produkce pivovaru tím nejlepším pivem, co jsem ochutnal. Nyní je možné zakoupit si s sebou piva nejen v PET lahvích, ale i v plechovkách. Určitě se zastavte, myslím, že celková úroveň pivovaru je na velmi dobré úrovni a můžete zde vyzkoušet třeba i útulné pivní lázně, luxusní vířivku s nezapomenutelným výhledem na zámek, nebo třeba finskou saunu a relaxační masáže.

  Zasláno:před 4 dnyHodnocení:4
 • Rapik

  Raise Your Glass APA (Pink Boots): fajne pivko, DOOCKu. Ově 72 Kč, pitelne

  Zasláno:před 4 dnyHodnocení:5
 • Clint

  Vyborny pivo a i atmosfera

  Zasláno:před 4 dnyHodnocení:5