Historie a současnost Pivovaru Zubr

Moderní dějiny pivovaru Zubr, tedy v té podobě, jak ho známe dnes, začínají rokem 1872, kdy byl položen jeho základní kámen. Pivo se ale v Přerově vařilo od nepaměti. Pivovar Zubr vybírá pro svá piva kvalitní regionální suroviny a ve výrobě využívá tradiční klasické technologie, kdy hlavní kvašení probíhá v otevřených kvasných kádích a pivo následně dlouho zraje v ležáckém sklepě.pivovar

● 1252 - Král Přemysl Otakar II. udělil privilegia trhové vsi Přerovu, tedy i práva vařit pivo.
● 1480 - Vzniká panský pivovar, který dal postavit Vilém z Pernštejna. Od té doby přibyla do znaku města Přerova černá zubří hlava se zlatou houžví v nozdrách, rodový erb pánů z Pernštejna.
● 1872 - Byl položen základní kámen ke stavbě akciového pivovaru. Jeho oficiální název zněl „První moravský pivovar akciový se sladovnou v Přerově“
● 1873 - V tomto roce byl pivovar slavnostně posvěcen a uskutečnila se první várka piva. pivovarPivo se začalo prodávát pod registrovanou ochrannou známkou.
● 1898 - Pivovaru byl udělen diplom (ocenění kvality piva) na Jubilejní výstavě ve Vídni
● 1913 - Vznikl nový kartel pod názvem – Ochranný svaz českomoravských pivovarů v Přerově.
● 1940 - Pivovar dosáhl základního kapitálu ve výši 8 000.000 korun
● 1948 - Byl založen národní podnik Hanácké pivovary se sídlem v Přerově, který tvořil přerovský pivovar, pivovar v Prostějově, Olomouci, Těšeticích a Kroměříži.
● 1949 - K podniku se dodatečně přičlenily Severomoravské pivovary – závody Litovel a Hanušovice
● 1953 - Dochází k nové reorganizaci podniku: pivovarHanácké pivovary byly rozděleny na tři samostatné podniky: Přerovský pivovar-národní podnik Přerov; Olomoucké pivovary-národní podnik Olomouc; Severomoravské pivovary, národní podnik Litovel.
● 1955 - Tři národní podniky byly znovu sloučeny a vytvořeny opět Hanácké pivovary, národní podnik Přerov.
● 1958 - V pivovaru pracuje největší počet zaměstnanců v jeho historii – celkem 600. Od té doby se jejich počet stále snižoval, až se v posledních letech ustálil na počtu kolem dvou set.
● 1960 - 1.července 1960 byl ustaven nový celokrajský podnik Severomoravské pivovary, národní podnik Přerov, který vznikl spojením národních podniků pivovarHanácké pivory Přerov a Ostravské pivovary Ostrava.
● 1970 - Poprvé v historii překročila celková produkce piva 500 tisíc hl – přesně dosáhla 512.644 hl
● 1982 - Pivovar dosáhl své nejvyšší produkce piva v historii - 559 153 hl
● 1988 - Pivovar zrušil vlastní sladovnu, od té doby pivovar veškerý slad nakupuje
● 1990 - Po zrušení krajů v roce 1990 byl podnik transformován na "Moravskoslezské pivovary Přerov, akciová společnost", sdružující pivovary Přerov, Olomouc, pivovarOpava, Litovel, Hanušovice a Vsetín.
● 1997 - V létě tohoto roku zasáhly Pivovar Zubr ničivé povodně – stoletá voda
● 2000 - V srpnu 2000 se v Přerově začalo pivo stáčet do PET lahví. Brzy nato pivo dodávané v PET lahvi (Šenkýř) uspělo v soutěži Pivex - skončilo na třetím místě v kategorii světlá výčepní piva v konkurenci 35 značek.
● 2001 - V únoru 2001 se pivovar pustil do budování nové varny. Nové zařízení na výrobu mladiny mělo být plně automatické. V roce 2001 byl také odvysílán první reklamní spot na celoplošných českých TV stanicích.
● 2003 - Jedenáctka Zubr Gold, kterou si do té doby konzumenti mohli dopřát pouze točenou, pivovarbyla od července 2003 na trhu také v lahvích. Desítka Zubr Classic v tomto roce získalo ocenění KlasA, které uděluje ministr zemědělství kvalitním domácím potravinářským a zemědělským produktům.
● 2005 - Na konci dubna 2005 pivovar uvedl na trh novou sadu etiket lahvového piva. Jejich autorem byl specialista na obalový design Vladimír Kovařík, který s pivovarem spolupracoval již řadu let, a využil ve svých návrzích technologických možností metalického efektu v kombinaci s tiskem na bílém podkladu.
● 2010 - Byla zahájena výstavba objektu nové stáčírny a skladů v pivovaru Zubr
● 2011 - Nová stáčírna a sklady v pivovaru byly uvedeny do provozu.
Zdroj:Stránky Pivovaru Zubr, 2017


Více na stránkách pivovaru

Prohlídky Pivovaru Zubr

Kdy:dle objednávkyObec:PřerovZdroj:Pivovar Zubr

Rádi Vás přivítáme u nás v pivovaru. Přijďte si prohlédnout místa, kde se vaří pivo Zubr, a odhalte historii a tajemství výroby kvalitního moravského piva.

● Exkurze se mohou zúčastnit pouze osoby starší 18-ti let, popř. osoby starší 15-ti let v rámci výuky v doprovodu pedagogů
● Minimální/maximální počet návštěvníků: 10/25 osob ve skupině
● Návštěvní doba: pondělí - pátek 8.00 - 14.00 hod.
● Délka exkurze: cca 1 hodina
● Exkurze jsou zdarma a může zahrnovat ochutnávku kvasnicového piva v ležáckém sklepě
● Exkurzi je ideální objednat min. týden předem!

Aktualizováno: před 3 lety

Dočesná 2019 přivedla do pivovaru Zubr přes 2.500 česačů chmele

Publikováno:před 19 dnyZdroj:Pivovar ZubrAutor:Jan Vávra, PR

Poslední srpnová sobota přivítala v pivovaru Zubr více než 2.500 návštěvníků Dočesné se Zubrem. Letos se akce již podruhé konala přímo v prostorách pivovaru, kde na všechny čekala výzva v česání chmele, hudební program a samozřejmě pivo Zubr včetně dvou speciálů, kterého se letos vypilo více než 6.640 půllitrů.

„Dočesná pro nás v Zubru znamená nejen každoroční loučení s létem. Je pro nás i návratem k tradicím, kdy můžeme našim návštěvníkům ukázat poctivou práci a péči, kterou do výroby našich piv dáváme. Už se těšíme na další ročníky,“ shrnul průběh Dočesné ředitel pivovaru Tomáš Pluháček.

K ručnímu česání chmele zahrála návštěvníkům řada kapel. Hudební program odstartoval krátce po otevření pivovaru ve 13:30 hodin a vyvrcholil večerním koncertem skupiny Buty. Program během dne zpestřila i vystoupení Železného Zekona a soutěže s pivní tématikou.

Novinkou byla na letošní Dočesné i netradiční pivní atrakce, při které si mohl každý návštěvník vyzkoušet svoji trpělivost a smysl pro balanc. České jméno pro novinku, při které je úkolem pomocí tahání za šňůrky nasměrovat půllitr piva tak, aby se z něj bylo možné napít, hledali sami fanoušci přímo na facebookových stránkách pivovaru Zubr.
Na Dočesné samozřejmě nechyběl široký výběr piv Zubr včetně dvou pivních speciálů – letní Zubr Polotmavé jedenáctky a prvního podzimního speciálu Zubr Extra hořký 12,5 %. Ten hned v týdnu po konání akce bude možné najít i na čepech vybraných provozoven.

Pivovar ZUBR, a.s., tradiční český výrobce působící především na Moravě, je společně s pivovary Holba a Litovel součástí pivovarské skupiny PMS. Pivovar je držitelem ocenění Klasa A, známky CHZO "České pivo" a více než 90 ocenění z prestižních tuzemských i zahraničních degustačních soutěží. Nejprodávanějším pivem z produkce je 11° ležák Zubr Grand, absolutní šampion degustační soutěže Zlatý pohár Pivex – PIVO 2018, vítěz v kategorii ležáků v ročnících 2019, 2018 a 2017 a trojnásobný vítěz soutěže České pivo v kategorii jedenáctistupňových piv. Držiteli ocenění jsou i další piva z produkce pivovaru. Zubr Gold je absolutním vítězem soutěže o Zlatý pohár PIVEX – PIVO 2019 a Zubr Premium získal v mezinárodní degustační soutěži European Beer Star 2018 první místo v kategorii Bohemian-Style Pilsner. Novinkou ve stálém sortimentu je 12° ležák Zubr Gradus.

K česání chmele zahrají v pivovaru Buty nebo Forum

Publikováno:před 29 dnyZdroj:Pivovar ZubrAutor:Jana Dobrovská, PR

Letos v pořadí již třetí akcí pro veřejnost, která se bude konat přímo v areálu pivovaru Zubr, je Dočesná se Zubrem 2019. Poslední srpnový den, tedy sobota 31. srpna, tak bude v Přerově patřit chmelu, pivu, hudbě a dobré zábavě. Vstup je zdarma.

„Již tradičně pivní sezonu startujeme dubnovou narozeninovou oslavou pivovaru, začátek léta vítáme Zubrfestem a již podruhé se s létem rozloučíme přímo v pivovaru na Dočesné. Srdečně zváni jsou všichni, kteří si chtějí užít příjemné odpoledne a večer přímo v pivovaru ve společnosti našeho piva i dobré zábavy,“ říká k akci Tomáš Pluháček, ředitel pivovaru Zubr.

Jak název akce napovídá, den bude věnovaný jedné ze surovin, bez které se žádné pivo neobjede, tedy chmelu. Po loňské premiéře Dočesné se Zubrem přímo v pivovaru si návštěvníci budou moci opět vyzkoušet, jak se ručně češe chmel a ti nejlepší česači budou odměněni tekutou cenou. „Zakládáme si na tom, že ctíme tradiční výrobu piva a touto akcí se vracíme k jedné z dalších tradic, které se k pivu a pivovarnictví vážou. Dočesné se v minulosti často konaly přímo v pivovarech na oslavu zakončení sklizně chmele a letošní úroda ukazuje, že po loňském hubenějším roku máme opět co slavit,“ dodává Tomáš Pluháček.

Areál pivovaru se v sobotu 31. srpna návštěvníkům otevře v 13:30 hodin. Na pódiu se vystřídají kapely Recykl Beat, Ukulele Troublemakers, Metallica Revival, Forum a celý program zakončí oblíbení Buty. Program zpestří také vystoupení Železného Zekona, soutěže v česání chmele a soutěže s pivní tematikou. Vstup je zdarma. Na čepech bude pro návštěvníky připravena široká nabídka piv Zubr včetně dvou speciálů – letní limitované edice jedenáctky Zubr Polotmavý a prvního podzimního speciálu, kterým je světlý ležák Zubr Extra hořký 12,5 %. Ten hned následující týden po Dočesné zamíří i do výčepů vybraných provozoven.

Pivovar ZUBR, a.s., tradiční český výrobce působící především na Moravě, je společně s pivovary Holba a Litovel součástí pivovarské skupiny PMS. Pivovar je držitelem ocenění Klasa A, známky CHZO "České pivo" a více než 90 ocenění z prestižních tuzemských i zahraničních degustačních soutěží. Nejprodávanějším pivem z produkce je 11° ležák Zubr Grand, absolutní šampion degustační soutěže Zlatý pohár Pivex – PIVO 2018, vítěz v kategorii ležáků v ročnících 2019, 2018 a 2017 a trojnásobný vítěz soutěže České pivo v kategorii jedenáctistupňových piv. Držiteli ocenění jsou i další piva z produkce pivovaru. Zubr Gold je absolutním vítězem soutěže o Zlatý pohár PIVEX – PIVO 2019 a Zubr Premium získal v mezinárodní degustační soutěži European Beer Star 2018 první místo v kategorii Bohemian-Style Pilsner. Novinkou ve stálém sortimentu je 12° ležák Zubr Gradus.

Pivo v oblacích. Přerované mohli koštovat vysoko nad městem

Publikováno:před 3 měsíciZdroj:Týden.czAutor:ČTK

Až v padesátimetrové výšce, s nohama ve vzduchu a s rozhledem na město si několik set návštěvníků vychutnávalo během přerovského pivního festivalu netradičně zdejší pivo. S pěnivým mokem je do výšky na speciální plošině vyzvedl jeřáb a navzdory závratím řady hostů je v křesílkách nechal v ptačí výšce zhruba čtvrt hodiny. O atrakci s názvem Beer in the Sky byl obrovský zájem. Vyvézt nahoru se do nočních sobotních hodin nechalo téměř 500 lidí, rezervace byly dopředu zaplněny.

"Atrakce Beer in the Sky vychází z celosvětově úspěšné koncepce Dinner in the Sky a v Přerově se tato akce koná vůbec poprvé. Každý rok chceme návštěvníkům festivalu den zpestřit zajímavým doprovodným programem a letos jsme zvolili právě tuto netradiční a originální zábavu. Zájem o atrakci byl skutečně velký, celkem se mohlo vyvézt nahoru zhruba 500 lidí," řekl ředitel pivovaru Zubr Tomáš Pluháček.

Atrakci pořadatelé vyhradili část plochy u hlavního pódia. Hosté byli v křesílkách připoutáni a vydali se nad hlavy dalších tisíců návštěvníků. Někteří se selfie tyčemi pořizovali fotografie i videa, jiní jen strnule drželi půllitry, kabelky a mobilní telefony. K nebesům se naráz nechalo vyvézt 22 nadšenců. Závratě pocítili i největší hrdinové, zvlášť když se plošina otáčela kolem své osy tak, aby hosté viděli Přerov ze všech stran. "Už jsme tady zažili i zvracení, ale naštěstí to bylo s velkým radiusem, takže to dole nikoho nezasáhlo," podotkla s úsměvem servírka, která uprostřed plošiny hostům čepovala pivo.

Letošní ročník hudebního festivalu Zubrfest nabídl kromě létajících pivařů také kapely, mezi nimi Xindl X, Slza, Ready Kirken či slovenské No Name. Pořadatelé pro žíznivé hosty přichystali více než 250 hektolitrů nápojů včetně novinky, polotmavé jedenáctky, která na festivalu zažila premiéru. Loni Zubrfest navštívilo více než 5000 návštěvníků a vypilo se 22.000 půllitrů piva.

Zubrfest se poprvé konal přímo v areálu pivovaru před sedmi lety a jedná se každý rok o jednu z největších kulturně-hudebních akcí v Přerově. Postupem času přibyla dubnová oslava narozenin a nejnověji srpnová Dočesná. Festival má pivovar více otevřít návštěvníkům a navázat na historii, kdy pivovary bývaly centrem dění v regionu.

Co Vás čeká na ZubrFestu?

Publikováno:před 3 měsíciZdroj:České nápoje

Již tuto sobotu 15. června se uskuteční další ročník festivalu ZUBRFEST v přerovském pivovaru ZUBR. Kromě bohaté hudební produkce nabídne i atrakci Beer in the Sky, kdy si návštěvníci budou moci vychutnat pivo ve výšce 50 metrů nad zemí, i možnost objednat si pivo na dálku pomocí mobilní aplikace.

„V rámci areálu budeme mít i jeden testovací stánek s bezhotovostním placením, kde si budou návštěvníci moct vyzvednout vybrané nápoje bez fronty. Pivo si objednají přes aplikaci a zaplatí platební kartou. Pokud se nám bezhotovostní platba osvědčí, rádi bychom ji pro příští ročníky rozšířili na více míst v areálu,“ popisuje novinku Tomáš Pluháček, ředitel pivovaru Zubr. Do aplikace se návštěvníci dostanou pomocí QR kódu, v ní nápoj objednají, zaplatí platební kartou a jakmile bude objednávka ve stánku připravena, obdrží SMS, kterou se u stánku prokážou.

Areál pivovaru se otevře v sobotu 15. června v pravé poledne. Hlavní program na Grand stage odstartuje slavnostní zahání a naražení soudku ve 13:30 hodin, po kterém se na pódiu objeví zpěvák Xindl X. Po něm budou následovat Sabina Křováková, Slza, Navostro, Ready Kirken a celý hudební program zakončí slovenští No Name. Free stage bude tradičně patřit nezávislé místní hudební scéně, kterou letos doplní britská kapela Darko. Rockovo-metalovo-punkově návštěvníky naladí Ichi banzai, Breaking The Cycle, So What!, Spocená uklízečka, Tchoři, Notorest a Stará Dobrá Ruční Práce.

Doprovodný program rozšíří i autogramiáda hokejistů HC ZUBR Přerov, která bude probíhat v čase od 14:30 do 15:30 hodin. Celý den budou také probíhat jízdy vzhůru na plošině Beer in the Sky, na kterou bude možné vyhrát místenku i přímo na místě. Beer in the Sky je jeřábem vyzdvižená plošina, která pojme 22 hostů najednou a nabídne návštěvníkům možnost vychutnat si pivo ve výšce až 50 metrů nad zemí s úžasným výhledem na pivovar a celý Přerov. Celkem bude mít během dne možnost se vyvést nahoru téměř 500 lidí.

„Očekáváme opravdu teplé počasí, takže jsme pro návštěvníky připravili širokou nabídku nápojů včetně novinky polotmavé jedenáctky a dostatek prodejních míst. Připravujeme i osvěžení v podobě vodní sprchy,“ dodává Tomáš Pluháček.

Vstupenky v předprodeji je možné zakoupit až do pátku 14. června za cenu 250 Kč na www.zubrfest.cz, na místě pak budou vstupenky k dostání za 300 Kč.

Na letošním ZUBRFESTU můžete létat s pivem v oblacích

Publikováno:před 4 měsíciZdroj:Pivovar ZubrAutor:Jana Dobrovská, PR

Sobota 15. června bude patřit dalšímu ročníku oblíbeného festivalu ZUBRFEST, který do areálu přerovského pivovaru každoročně přiláká tisíce návštěvníků. O porci hudební zábavy se postará více než desítka interpretů, o nezapomenutelný zážitek pak atrakce Beer in the Sky. Chybět nebudou exkurze do pivovaru ani soutěže.

„Zubrfest přímo v areálu pivovaru nám odstartuje léto v Přerově již posedmé a já doufám, že opět předčíme očekávání našich fanoušků. Připravili jsme totiž pro ně hned dvě překvapení,“ láká na den se Zubrem ředitel pivovaru Tomáš Pluháček a dodává: „Chystáme totiž originální doprovodný program, kdy vedle tradičních prohlídek pivovaru a soutěží, čeká návštěvníky jedinečná možnost vyzkoušet si atrakci Beer in the Sky. Zároveň představíme i pivní novinku, polotmavou jedenáctku, která bude mít na Zubrfestu svoji premiéru.“

Areál pivovaru se otevře v pravé poledne a hudební program na hlavní Grand stage odstartuje v 13:30 hodin Xindl X. Po něm budou následovat Sabina Křováková, Slza, Navostro, Ready Kirken a celý hudební program zakončí slovenští No Name. Free stage bude tradičně patřit nezávislé místní hudební scéně, kterou letos doplní britská kapela Darko. Rockovo-metalovo-punkově návštěvníky naladí Ichi banzai, Breaking The Cycle, So What!, Spocená uklízečka, Zatrest, Notorest a Stará Dobrá Ruční Práce.

Beer in the Sky je jeřábem vyzdvižená plošina, která pojme 22 hostů najednou a nabídne návštěvníkům možnost vychutnat si pivo ve výšce až 50 metrů nad zemí s úžasným výhledem na pivovar a celý Přerov. O vstupenky na atrakci se bude soutěžit i na místě, ale limitovaný počet místenek mají zájemci možnost zakoupit společně se vstupenkou i v předprodeji. Lístky jsou v prodeji v podnikové prodejně pivovaru Zubr a online na www.zubrfest.cz.

Pivovar ZUBR, a.s., tradiční český výrobce působící především na Moravě, je společně s pivovary Holba a Litovel součástí pivovarské skupiny PMS. Pivovar je držitelem ocenění Klasa A, známky CHZO "České pivo" a více než 90 ocenění z prestižních tuzemských i zahraničních degustačních soutěží. Nejprodávanějším pivem z produkce je 11° ležák Zubr Grand, absolutní šampion degustační soutěže Zlatý pohár Pivex – PIVO 2018, vítěz v kategorii ležáků v ročnících 2019, 2018 a 2017 a trojnásobný vítěz soutěže České pivo v kategorii jedenáctistupňových piv. Držiteli ocenění jsou i další piva z produkce pivovaru. Zubr Gold je absolutním vítězem soutěže o Zlatý pohár PIVEX – PIVO 2019 a Zubr Premium získal v mezinárodní degustační soutěži European Beer Star 2018 první místo v kategorii Bohemian-Style Pilsner. Novinkou ve stálém sortimentu je 12° ležák Zubr Gradus.

Narozeniny oslaví pivovar Zubr novým speciálem

Publikováno:před 5 měsíciZdroj:České nápoje

V pátek 26. dubna přivítá Zubr opět své fanoušky na každoroční narozeninové oslavě v areálu přerovského pivovaru. K příležitosti 147. výročí položení základního kamene zahrají kapely Křídla EU, Penzistor, Limetal a Reflexy a nebude chybět ani to nejdůležitější, tedy samotné pivo Zubr.

Od 15 hodin, kdy se brány pivovaru hostům otevřou, čeká na všechny mimo bohatého hudebního programu i neomezená konzumace nápojů z produkce pivovaru Zubr, která je jako každý rok zahrnuta v ceně vstupenky. V nabídce bude široký výběr piv včetně cideru Royal Dog a limonád. Návštěvníci budou mít i poslední možnost ochutnat limitovanou edici piva Zubr Černý speciál 13 %, které se na čepy dostalo poprvé v polovině letošního března.

„Věřím, že oslava narozenin pivovaru je dnes tradicí nejen pro nás ale i pro naše fanoušky, se kterými se při této příležitosti každý rok velmi rádi potkáváme. I letos jsme se snažili připravit co nejpestřejší program plný oblíbených kapel. Doufám tedy, že se nás letos v dubnu sejde ještě více než minulý rok a společně všichni připijeme Zubru na zdraví,“ zve na narozeniny pivovaru jeho ředitel Tomáš Pluháček.

Vstupenky lze pořídit v podnikové prodejně pivovaru nebo online přes webové stránky www.zubr.cz. Celý duben až do dne před konáním akce je bude možné zakoupit za 200 Kč a na místě pak za 250 Kč.

Zubr brzy v Albertu už nekoupíte. Máme určité hranice, vysvětluje ředitel

Publikováno:před 6 měsíciZdroj:Přerovský deníkAutor:Petra Poláková-Uvírová

Konzumenti, kteří nedají dopustit na výrobky pivovaru Zubr, je od dubna neseženou v žádném ze supermarketů a hypermarketů nadnárodního řetězce Albert.
„Jsme zvyklí na tvrdá obchodní vyjednávání, ale existují hranice, přes které nejsme ochotni jít,“ vysvětluje Tomáš Pluháček, ředitel přerovského pivovaru Zubr.
Znamená to, že si Přerované nebudou moci v prodejnách Albert, které jsou ve městě, koupit pivo místního výrobce? Kdy přesně ke změně dojde?

Na pultech nadnárodního řetězce Albert neseženou lidé pivo značky Zubr od prvního dubna letošního roku. Týká se to jak supermarketů a hypermarketů v Přerově, tak všech prodejen v celé České republice.

Co bylo důvodem tak razantního kroku?
Důvodem je, že jsme nepřistoupili na nevyvážené podmínky při jednáních s řetězcem. Pivovar Zubr patří k nejoceňovanějším tuzemským pivovarům a je mimo jiné i držitelem ochranné známky České pivo i ocenění Klasa A. Kvalita je pro nás tedy vždy na prvním místě a vyrábíme poctivé regionální pivo z těch nejkvalitnějších regionálních surovin, včetně toho nejlepšího chmele z tršické oblasti a sladu, vyráběného z moravských ječmenů. Ctíme tradiční výrobu a z našich zásad nehodláme ustupovat. Za to je naše pivo dlouhodobě oceňováno nejen u nás, ale i v zahraničí. Jsme ryze český pivovar a na tom si zakládáme. Stále častěji slýcháme, jak by se měly podporovat české výrobky, ale prodejní strategie některých nadnárodních obchodních gigantů jdou zcela opačným směrem.

Je za odchodem přerovského pivovaru z prodejen Albert cena?
Není to jen o ceně, ale o souboru všech podmínek - jako letákové akce, určitý způsob podpory marketingu, a tak dále. Jsme zvyklí na tvrdá vyjednávání, ale existují hranice, přes které nejsme ochotni jít. Bohužel právě s obchodním řetězcem Albert jsme takovou společnou cestu nenašli. Nemůžeme jít proti vlastní filozofii a nemůžeme přistoupit na nevyvážené obchodní podmínky. Je proto smutným faktem, že si od dubna pivo Zubr lidé nekoupí v Albertu ani v našem domovském Přerově. Jsme naopak rádi, že se nám s ostatními řetězci povedlo domluvit se a rozumějí tomu, že chceme jít na pulty s kvalitním pivem a za rozumnou cenu. V prodejnách ostatních řetězců lidé naše pivo seženou.

Jak budete ztrátu významného obchodního partnera kompenzovat?
S našimi dalšími partnery chystáme akce na podporu prodeje tak, aby měli lidé možnost si naše pivo koupit v jiných řetězcích. Připravujeme i akce v našich provozovnách a restauracích a budeme posilovat prodej v pivovarské prodejně v Přerově.

Myslíte si, že je situace ztracená i pro příští rok?
Budeme se snažit dál jednat - ale za podmínek, které budou fér pro obě strany. Věřím, že si nezavíráme vzájemně dveře, a že se někdy v budoucnu můžeme dohodnout.

Loňská sezona přerovského pivovaru byla velmi úspěšná. Jaký byl loni výstav?
Držíme si výstav kolem 250 tisíc hektolitrů ročně a je stabilní už několik let po sobě. V posledních dvaceti letech jsme nejoceňovanějším pivovarem v České republice a na Zlatém poháru Pivexu jsme získali i titul Pivovar čtvrtstoletí. Navazujeme tedy na dobrou tradici a historii pivovaru.

První letošní speciál pivovaru Zubr je černá třináctka

Publikováno:před 6 měsíciZdroj:Pivovar ZubrAutor:Jana Dobrovská, PR

Od tohoto týdne míří do distribuce a na čepy restaurací Zubr Černý speciál 13 %, který je prvním letošním speciálem pivovaru Zubr. Limitovaná edice zůstane v nabídce přes velikonoční svátky až do oslav narozenin pivovaru, které se uskuteční v pátek 26. dubna 2019 tradičně v areálu pivovaru.

Zubr Černý speciál 13 % je jedinečné silné tmavé pivo, typické svou výraznou barvou, plností a vyladěnou chutí. „Černý speciál je charakteristický svou osobitou vůní a chutí, která je výsledkem kombinace sladů z hanáckého ječmene a čtyř odrůd českých chmelů v čele s na Tršicku vypěstovaným Žateckým poloraným červeňákem,“ popisuje speciál Nataša Rousková, sládková pivovaru Zubr a dodává: „Věříme, že jsme se trefili do chuti všem milovníkům černého piva, kteří ocení i jeho hustou pěnu a dobrý říz, které jsou dílem tradičního výrobního postupu.“ Stejně tak jako všechna další piva z produkce pivovaru Zubr i tento speciál kvasí v otevřených kádích a zraje v ležáckém sklepě při nízké teplotě. V případě Zubr Černého speciálu je to více než 65 dní. Pivo obsahuje 6 % obj. alkoholu.

Zubr Černý speciál 13 % bude k dostání v čepované podobě ve vybraných restauracích zejména na střední Moravě až do vyprodání zásob.

Pivovar ZUBR, a.s., tradiční český výrobce působící především na Moravě, je společně s pivovary Holba a Litovel součástí pivovarské skupiny PMS. Pivovar je držitelem ocenění Klasa A, známky CHZO "České pivo" a více než 90 ocenění z prestižních tuzemských i zahraničních degustačních soutěží. Nejprodávanějším pivem z produkce je 11° ležák Zubr Grand, absolutní šampion degustační soutěže Zlatý pohár Pivex – PIVO 2018, vítěz v kategorii ležáků v ročnících 2019, 2018 a 2017 a trojnásobný vítěz soutěže České pivo v kategorii jedenáctistupňových piv. Držiteli ocenění jsou i další piva z produkce pivovaru. Zubr Gold je absolutním vítězem soutěže o Zlatý pohár PIVEX – PIVO 2019 a Zubr Premium získal v mezinárodní degustační soutěži European Beer Star 2018 první místo v kategorii Bohemian-Style Pilsner. Novinkou ve stálém sortimentu je 12° ležák Zubr Gradus.

Pivovar Zubr je opět šampionem soutěže PIVEX

Publikováno:před 7 měsíciZdroj:Pivovar ZubrAutor:Jana Dobrovská, PR

Pivovar Zubr si stejně jako v loňském roce veze z Brna absolutní vítězství v odborné degustační pivovarské soutěži o Zlatý pohár PIVEX – PIVO 2019. Šampionem soutěže je Zubr Gold, který zvítězil i v kategorii světlých výčepních piv. Kvalitu piv Zubr, kterou odborníci na degustačních soutěžích dlouhodobě oceňují, potvrdil svým vítězstvím také Zubr Grand v prestižní kategorii světlých ležáků. Tuto kategorii ovládl již potřetí za sebou

„Úspěch na letošním ročníku mě velice těší. Zubr Gold je stálicí v našem sortimentu, má své věrné příznivce a ocenění si určitě zaslouží. Zubr Grand jsme uvedli na trh před necelými pěti lety a od té doby pravidelně boduje na těch nejvýznamnějších odborných tuzemských degustačních soutěžích. Velkou radost mám z toho, že právě na PIVEXU již potřetí v řadě porazil ve své kategorii i konkurenty z řad dvanáctek. Myslím, že to je tím nejlepším potvrzením jeho skvělé chuti a kvality,“ komentuje vítězství Tomáš Pluháček, ředitel pivovaru Zubr. Zubr Grand již v letošním roce slavil úspěch na degustační soutěži v rámci 29. ročníku Mezinárodního pivního festivalu v Českých Budějovicích, kdy ho odborná porota zvolila nejlepším světlým ležákem a získal tak ocenění Zlatá pivní pečeť 2019.

Soutěž o Zlatý pohár PIVEX je nejstarší odbornou degustační soutěží v České republice a v letošním roce se konal již 27. ročník. O držitelích ocenění rozhoduje odborná degustační porota ve dvou kolech a hodnocení probíhá anonymně. Hlavními hodnotícími kritérii při degustaci jsou chuť, plnost, vůně, říz, hořkost i jiné vlastnosti piva nebo příznaky podle dalších chuťových, čichových i vizuálních zjištění odborných degustátorů. V obou kolech soutěže jsou u všech vzorků piv prováděny laboratorní rozbory a senzorická hodnocení v laboratořích Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského v Praze, který je odborným garantem soutěže. V porotě zasedají zástupci ústavu společně se zástupci pivovarů, převážně sládků, a dalších odborných institucí.

Zubr Gold
Zubr Gold je světlé výčepní pivo, které ocení nejen znalci. I běžní konzumenti piva poznají, že má v sobě to nejlepší ze sladu i chmele v dokonalé rovnováze. Má zlatou barvu s kompaktní pěnou a silným dobrým řízem. V rámci soutěže o Zlatý pohár PIVEX se Zubr Gold dlouhodobě a pravidelně umisťuje na medailových příčkách, je absolutním vítězem ročníku 2012.

Zubr Grand
Zubr Grand je světlý jedenáctistupňový ležák s vyšší plností a barvou, který vyniká výraznou lahodnou hořkostí. Každá várka je chmelena podle prvorepublikové receptury na čtyřikrát v přesně daných časech a množství, díky čemuž si pivo zachová příjemné aroma čerstvě načesaného chmele. Zubr Grand se v loňském roce stal absolutním vítězem soutěže o Zlatý pohár PIVEX – PIVO 2018 a na podzim byl zvolen potřetí za sebou nejlepším jedenáctistupňovým světlým ležákem v soutěži České pivo.

Pivovar ZUBR, a.s., tradiční český výrobce působící především na Moravě, je společně s pivovary Holba a Litovel součástí pivovarské skupiny PMS. Pivovar je držitelem ocenění Klasa A, známky CHZO "České pivo" a více než 90 ocenění z prestižních tuzemských i zahraničních degustačních soutěží. Nejprodávanějším pivem z produkce je 11° ležák Zubr Grand, absolutní šampion degustační soutěže Zlatý pohár Pivex – PIVO 2018, vítěz v kategorii ležáků v ročnících 2018 a 2017 a trojnásobný vítěz soutěže České pivo v kategorii jedenáctistupňových piv. V mezinárodní degustační soutěži European Beer Star 2018 získal první místo Zubr Premium v kategorii Bohemian-Style Pilsner. Novinkou ve stálém sortimentu je 12° ležák Zubr Gradus.

Tady vaří pivo žena: V Zubru mají sládkovou, je jedinou ženou ve velkém pivovaru.

Publikováno:před 8 měsíciZdroj:Hospodářské NovinyAutor:Michal Šenk

Nataša Rousková strávila celý život kolem piva. Posledních více než dvacet let z klíčové pozice sládka, respektive sládkové vládne přerovskému pivovaru Zubr. Nad sebou už má jen ředitele. "Šéfuji výrobě, zodpovídám za ni. Řídím čtyři mistry jednotlivých výrobních středisek a přes ně i směnmistry a dělníky na těchto střediscích, dále laboratoř, manažerku kvality a šéfku laboratoře," vypočítává Rousková, když se potkáváme v jejím přerovském působišti. Aktuální plány energické osmapadesátileté dámy se týkají dokončení naplánovaných investičních projektů v pivovaru, pak chce pomalu zamířit do penze.

Ženy ve vedení středního či velkého pivovaru jsou v Česku stále spíš výjimkou, přesto do tohoto typicky mužského světa pronikají. Například v Bernardu je výrobní ředitelkou Jana Hajníková, ženy ale najdeme i na pozicích sládků. Působí ovšem spíš v mini- a mikropivovarech, například Martina Valterová v teplickém Monopolu, Kateřina Fialová v Létajícím chroustu nebo Daniela Tallová v pivovaru Moucha. Nataša Rousková je jedinou českou sládkovou ve větším pivovaru, navíc s dlouholetou zkušeností z oboru.

Pivo prý měla ráda vždy, profesně ale k němu původně vůbec nesměřovala. Chtěla být kosmetičkou a pokud možno míchat parfémy.

"Ty se trochu paradoxně studovaly na potravinářské fakultě VŠCHT. V předposledním ročníku jsme museli absolvovat kolečko všemi katedrami od cukru přes konzervárenství až po pivo na katedře kvasné chemie a bioinženýrstí. Profesoři na této katedře byli obrovští profesionálové a nadšenci a spolupráce s nimi mě naplňovala," vzpomíná Rousková na to, co její profesní dráhu k pivu stočilo.

Po ukončení školy ještě před rokem 1989 nastoupila do Severomoravských pivovarů a sladoven, koncernového podniku Přerov.

"Pracovala jsem jako referentka, poté jako podnikový mikrobiolog a po mateřské dovolené jako podnikový technolog. Po určité době jsem ale chtěla pracovat přímo v pivovaru, a tak jsem nastoupila do Zubru jako podsládek a od roku 1998 už jako sládková pivovaru."

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.01.09.2019 15:37106