Historie a současnost Budějovického Budvaru

Přímým předchůdcem pivovaru Budějovický Budvar, n. p. byl Český akciový pivovar. Ten byl založen v roce 1895 a přímo navazoval na historickou tradici vaření piva v Českých Budějovicích, která sahá až do 13. století, do doby založení města a udělení práva várečného.
V 19. století byly České Budějovice národnostně smíšeným městem. Ekonomiku však ovládaly podniky vlastněné německou částí obyvatel. Protože tehdejší volební řád rozlišoval voliče podle majetku a výše odváděných daní, pivovarneměli zdejší Češi, přes svou početní převahu, žádné zastoupení na českobudějovické radnici.
Aby se Češi mohli prosadit v rovině politické, museli posílit své ekonomické pozice. Proto zde v poslední třetině 19. století vznikaly „české“ podniky. Jedním z nich se stal i Český akciový pivovar – přímý předchůdce Budějovického Budvaru. Iniciativa k jeho založení vzešla především z řad českých právovárečníků (August Zátka a řada jiných). Český akciový pivovar uvařil první várku 7. října 1895. Do konce roku 1896 činil výstav 51 100 hl piva. Dnes překračuje roční výstav milion hektolitrů. I přes obrovský nárůst objemu výroby však zůstává tradiční kvalita a typická chuť piva Budweiser Budvar zachována dodnes. V konkurenci s německým Měšťanským pivovarem a dvěma schwarzenbergskými pivovary v Třeboni a Protivíně vždy vítězil Český akciový pivovar především díky vysoké kvalitě a výjimečné chuti svého piva, která byla poprvé oceněna již v roce 1896 na Průmyslově výstavě v Praze.

Světová proslulost
Již v roce 1913 byl ležák z Českého akciového pivovaru znám v zahraničí. A právě díky rozvinutému exportu byla jeho obnova po 1. světové válce dokončena velmi rychle. V meziválečném období pivovar prošel rozsáhlou modernizací a elektrizací. V roce 1922 byla vyvrtána první artéská studně, ke které přibyla během času další. Pivovar tak získal zdroj vysoce kvalitní vody, která spoluvytváří vynikající chuťové vlastnosti originálního budějovického ležáku dodnes. Od 20. let pivovar dobýval trhy všech kontinentů, proto si také nechal registrovat ochranné známky pivovar„Český budějovický granát“, „Budweiser bier“, „Budbräu“ a v roce 1930 ochrannou známku „Budvar“, která se stala synonymem vysoké kvality a podle, které se pivovar v roce 1936 přejmenoval na Budvar – Český akciový pivovar České Budějovice.

Poválečné roky
Během druhé světové války byl pivovar pod nacistickou správou a po jejím skončení byl znárodněn. V roce 1967 byla vyčleněna část majetku Jihočeských pivovarů, národního podniku a založen samostatný právní subjekt Budějovický Budvar, n. p. orientovaný díky tradici, cenným ochranným známkám a kvalitě piva na export. K dalšímu rozvoji jak na domácím, tak na zahraničních trzích došlo především po roce 1989, kdy se současnému managementu podařilo výstav pivovaru téměř ztrojnásobit.

Pivovar dnes
Národní podnik Budějovický Budvar je dnes moderní a akční firmou, která je postavena na pevných základech. Pivovar obstál v tvrdém boji s konkurencí, za níž stojí obří nadnárodní koncerny. V současné době je posledním z velkých pivovarů, které mají výhradně český kapitál. V roce 2015 vystavil Budějovický Budvar 1,6 mil. hektolitrů piva. Díky vynikajícím hospodářským výsledkům mohl podnik investovat značné prostředky do svého rozvoje. Část zisku je každoročně věnována na podporu kultury, školství a zdravotnictví především v Jihočeském kraji. Důkazem dynamičnosti a osobního vztahu k milovníkům budějovického piva jsou novinky, s nimiž Budvar pravidelně přichází na trh.
V roce 2004 to byl tmavý ležák Budweiser Budvar, v roce 2005 pak moderní a praktické balení výčepního piva v plechu. Na podzim 2005 byla provedena výměna láhví 0,5 litru u celého sortimentu. pivovarPůvodní hnědé láhve NRW byly nahrazeny moderními a špičkovými obaly - elegantními zelenými láhvemi typu ALE. V létě 2006 byl zahájen prodej tmavého ležáku Budweiser Budvar v láhvích.
Dne 1. března 2007 bylo na trh v jižních Čechách uvedeno nově vyvinuté světlé výčepní pivo značky Pardál. Velký ohlas, který nové pivo vyvolalo u zákazníků v tomto regionu, vedl k rozhodnutí o rozšíření prodeje na celé území České republiky. Od začátku roku 2008 je proto pivo Pardál k dostání v obchodech i restauracích po celé republice.
Na výrazný prodejní úspěch výčepního piva Pardál navázal v červnu 2009 jedenáctistupňový ležák Pardál Echt. Na vývoji Pardál Echt se opět podíleli pivaři, kteří pomáhali na svět výčepnímu Pardálu, a jejich kamarádi. Pardál Echt je alternativou pro ty, kterým se výčepní pivo zdá slabé a ležák silný a kteří zároveň preferují vyšší hořkost a plnost chuti.
Od 1. června 2007 je Budějovický Budvar výhradním dovozcem světlého prémiového ležáku dánské značky Carlsberg pro Českou republiku.
Pivovar každoročně navštíví více než 50 000 turistů, kteří si mohou prohlédnout výrobu piva a také ho ochutnat přímo v ležáckém sklepě. Multimediální expozice "Příběh budějovického piva" přibližuje historii i současnost budějovického piva prostřednictvím velkoplošných obrazovek, filmů, čtených komentářů i dobových artefaktů.
Zdroj:Stránky Budějovického Budvaru, 2016


Více na stránkách pivovaru

Prohlídky Budějovického Budvaru

Kdy:celoročně dle rozpisuObec:České BudějoviceZdroj:Budějovický Budvar

Přijďte a uvidíte, jak se snoubí dlouholetá tradice s moderní technologií a rodí ona lahodná chuť světoznámého a originálního prémiového ležáku Budweiser Budvar. Obklopeni vůní moravského sladu a žateckého hlávkového chmele nahlédnete do tejemství výroby světoznámého ležáku Budweiser Budvar. Uvidíte, jak se za použití nejkvalitnějsích domácích surovin, vlastní vody čerpané z více než 300 metrů hlubokých studní a prvotřídních pivovarských kvasnic rodí pivo vyznačující se lahodnou chutí s příjemnou chmelovou vůní a jemnou hořkostí, jehož kvalitu oceňují zákazníci téměř na celém světě. Poctivě uvařené pivo pak ochutnáte načepované jen pro vás z pivovarských tanků v rozlehlých chladných ležáckých sklepích, kde Budweiser Budvar zraje před svou cestou k zákazníkům.

●Pravidelné prohlídky bez objednávky v českém, anglickém a německém jazyce probíhají každý pracovní den ve 14 hodin
●Prohlídka je též možná v ruském, francouzském, španělském a italském jazyce na základě předchozí objednávky

Doba trvání exkurze je cca 60 minut, maximálně 50 osob a minimálně 5 osob
Sleva 50% pro děti do 18 let, studenti po předložení průkazu ISIC

V sezóně - od 1. 3. do 31. 12. - Pondělí až neděle 9:00-17:00
Mimo sezónu - od 1. 1. do 28. 2. - Pondělí a neděle ZAVŘENO, Úterý až sobota 9:00-17:00

Aktualizováno: před 9 lety

K papeži Františkovi tradičně mířil požehnaný ležák z Budvaru

Publikováno:před 2 dnyZdroj:Českobudějovický deníkAutor:Markéta Trubková

Jako dar papeži Františkovi mířila z Budějovic tradičně speciální várka z Budvaru Požehnaný ležák.

„Požehnaný ležák“ vaří v Budějovickém Budvaru každoročně. Celá tržba z jeho prodeje míří každoročně Diecézní charitě. Poprvé v roce 2017 pivovar vařil speciální várku pro hlavu církve. Při generální audienci tehdy papež převzal od budějovické delegace 122 lahví.

„Požehnaný ležák“ je uvařen podle stejné receptury jako světlý ležák značky Budweiser Budvar. Ten patří mezi nejznámější produkty z Budějovic na světě: znají jej spotřebitelé v téměř 80 zemích a na českém exportu piva se podílí asi jednou pětinou.

České pivo milují na celém světě, říká Budvar v kampani

Publikováno:před 3 dnyZdroj:Marketing&Media

Z českých piv se do zahraničí nejvíce vyveze Budvaru, upozorňuje národní pivovar v kampani od agentury Ogilvy.

Budvaru se do zahraničí vyveze nejvíce ze všech českých piv, exportuje se do více než 70 zemích světa. To je hlavní sdělení kampaně „nejoblíbenější české pivo ve světě“, kterou pro Budějovický Budvar připravila agentura Ogilvy. Ta pro společnost pracuje od roku 2023, kdy po dvaceti letech vystřídala Kaspen/JvM.

Kampaň se spotem vytvořeným s produkcí Bubenská Production, Ad Kolektiv a s režií Petra Dvořáka, už běží online a na sociálních sítích. K vidění je například na Instagramu i Facebooku Budvaru.

Na webu národního pivovaru kampaň doplňují speciální stránky s fakty o exportu. Například že mezi největší trhy patří Německo, Polsko, Velká Británie, Rakousko a Slovensko. Že nejvýchodnějším místem s Budvarem je Hamilton na Novém Zélandu a nejdelší cestu k zákazníkovi urazí do Aucklandu, což je 18 tisíc kilometrů z Českých Budějovic. Nejstarší hospoda s Budvarem mimo Česko je pak Schweizerhaus ve Vídni, kde se v roce 2026 bude značka čepovat sto let.

Kampaň doprovází také spotřebitelská soutěž, mezi výhrami je také cesta kolem světa. Zapojit se mohou ti, kdo koupí alespoň čtyři produkty Budvaru mezi 16. dubnem a 31. květnem. Losování proběhne do pěti dnů od skončení soutěže.

Budějovický Budvar hlásí rekordní tržby

Publikováno:před 5 dnyZdroj:Českobudějovický deník

Pivovar Budějovický Budvar měl loni už druhým rokem po sobě rekordní tržby. Meziročně se zvýšily o více než osm procent na 3,67 miliardy korun. Posílil prodej na domácím trhu a hlavně v zahraničí. Výsledek hospodaření zveřejní společnost v červnu. Pivovar v lednu informoval, že loni uvařil rekordních 1,927 milionu hektolitrů piva, meziročně o 3,3 procenta víc.

Ředitel národního podniku Petr Dvořák uvedl, že Budějovický Budvar zvýšil meziročně prodej piva na domácím trhu o 1,7 procenta. V hospodách zaznamenal mírný pokles. „Daří se nám získávat nové zákazníky, ti ale nejsou schopni plně vykompenzovat pokles spotřeby piva u stávajících zákazníků. Tudíž dochází k poklesu v řádu jednotek procent. Na druhou stranu prodej v obchodních řetězcích rostl o jednotky procent," řekl Petr Dvořák.

Kambodža, Albánie nebo Emiráty
Dodal, že prodej do zahraničí se meziročně zvýšil o čtyři procenta. „Prosadit se na nové trhy je vždy dlouhodobá záležitost, je to jako zasadit semínka, která vzejdou po letech. Vrátili jsme se do Kambodže a náš nejvzdálenější trh je Nový Zéland. Zajímavým trhem se stává Albánie, Turecko a dlouhodobě se daří ve Spojených arabských emirátech. To už jsou trhy, které se dostaly z těch okrajových a začínáme si jich všímat,“ řekl.

Export činí v Budvaru přes 70 procent, pivo vyváží do více než 70 zemí. Hlavními trhy jsou země v okolí České republiky, zejména Německo, Polsko, Rakousko. Důležitou exportní zemí se stalo také Slovensko, kde se loni Budvaru dařilo.

Budvar bude postupně investovat do zařízení a technologií, která přinesou energetické úspory. Letos v areálu instalují fotovoltaickou elektrárnu, která by měla pokrýt deset procent spotřeby energie, investice přesáhne 50 milionů korun.

Dále plánují bioplynovou stanici, která bude odpadní vodu přeměňovat na elektrickou energii a mělo by to pokrýt dalších deset procent spotřeby energie. Tento projekt se zatím připravuje, podnik má studii proveditelnosti. Podle odhadů by se náklady mohly pohybovat kolem 100 milionů korun.

Cíl je dvě stě tisíc návštěvníků
Budvar je součástí evropského programu Lean and Green, který má za cíl snížit emise oxidu uhličitého v logistice o 20 procent. Proto pivovar letos obměnil vozový park a pořídil 12 elektromobilů.

Další projekty v horizontu dvou až tří let jsou v přípravné fázi. Podnik chce obnovit technologii lahvových linek 1 a 2 z roku 2005. „Bude to složitý projekt, protože se to musí udělat za plného provozu," vysvětlil Petr Dvořák.

Změna se dotkne i návštěvnického centra. „V současnosti pracujeme s architekty na studii proveditelnosti, aby bylo možné turisty dostat do centra pivovaru, ale aby se vyhnuli provozu, třeba po visutých lávkách. Také se musí vyřešit parkování," řekl Dvořák. Cílem je, aby pivovar ročně navštívilo na 200 tisíc lidí. Loni to bylo téměř 60 000 návštěvníků z celého světa.

Nové pivo, nový recept
Od letošní roku bude Budvar s malými pivovary vařit vždy tři limitované série ročně, loni byly čtyři. Dvě se vaří v minipivovarech, hlavní letní v Budvaru. „Cílem je rozvíjet český trh s pivem, dáme jim naší marketingovou a obchodní sílu, aby se dostaly do většího povědomí. A také si na tom vyzkoušíme nové postupy, receptury, technologie. Například Redix byl původně limitkou a dnes je součástí našeho portfolia. Pivovary si vybírá náš sládek. Vždy vznikne zcela nové pivo, nový recept," řekl Petr Dvořák.

Limitní série chuťově i obsahem alkoholu odráží období, pro která se vaří. Například na zimu tu připravují tmavé pivo, na léto světlé, které mívá menší obsah alkoholu. I jejich cena je vyšší, půl litr se pohybuje kolem 70 korun.

Budějovickému Budvaru loni stouply tržby o více než osm pct na 3,67 mld. Kč

Publikováno:před 6 dnyZdroj:České NovinyAutor:ČTK

Pivovar Budějovický Budvar měl loni rekordní tržby druhým rokem po sobě. Meziročně se zvýšily o více než osm procent na 3,67 miliardy Kč. Posílil prodej na domácím trhu a hlavně v zahraničí. ČTK to dnes řekl ředitel národního podniku Petr Dvořák. Výsledek hospodaření zveřejní společnost v červnu. Pivovar v lednu informoval, že loni uvařil rekordních 1,927 milionu hektolitrů piva, meziročně o 3,3 procenta víc.

Budvar meziročně zvýšil prodej piva na domácím trhu o 1,7 procenta. V hospodách zaznamenal mírný pokles. "Daří se nám získávat nové zákazníky, ti ale nejsou schopni plně vykompenzovat pokles spotřeby piva u stávajících zákazníků. Tudíž dochází k poklesu v řádu jednotek procent. Na druhou stranu prodej v obchodních řetězcích rostl o jednotky procent," řekl Dvořák.

Prodej do zahraničí se meziročně zvýšil o čtyři procenta. "Prosadit se na nové trhy je vždy dlouhodobá záležitost, je to jako zasadit semínka, která vzejdou po letech. Vrátili jsme se do Kambodže a náš nejvzdálenější trh je Nový Zéland. Zajímavým trhem se stává Albánie, Turecko a dlouhodobě se daří ve Spojených arabských emirátech. To už jsou trhy, které se dostaly z těch okrajových a začínáme si jich všímat,“ řekl Dvořák.

Export činí v Budvaru přes 70 procent, pivo vyváží do více než 70 zemí. Hlavními trhy jsou země v okolí České republiky, zejména Německo, Polsko, Rakousko. Důležitou exportní zemí se stalo také Slovensko, kde se loni Budvaru dařilo, dodal Dvořák.

Budvar postupně bude investovat do zařízení a technologií, která přinesou energetické úspory. Letos v areálu instalují fotovoltaickou elektrárnu, která by měla pokrýt deset procent spotřeby energie, investice přesáhne 50 milionů Kč.

Dále plánují bioplynovou stanici, která bude odpadní vodu přeměňovat na elektrickou energii a mělo by to pokrýt dalších deset procent spotřeby energie. Tento projekt se zatím připravuje, podnik má studii proveditelnosti. Podle odhadů by se náklady mohly pohybovat kolem 100 milionů Kč.

Budvar je součástí evropského programu Lean and Green, který má za cíl snížit emise oxidu uhličitého v logistice o 20 procent. Proto pivovar letos obměnil vozový park a pořídil 12 elektromobilů.

Další projekty v horizontu dvou až tří let jsou v přípravné fázi. Podnik chce obnovit technologii lahvových linek 1 a 2 z roku 2005. "Bude to složitý projekt, protože se to musí udělat za plného provozu," dodal Dvořák.

Změna se dotkne i návštěvnického centra. "V současnosti pracujeme s architekty na studii proveditelnosti, aby bylo možné turisty dostat do centra pivovaru, ale aby se vyhnuli provozu, třeba po visutých lávkách. Také se musí vyřešit parkování," řekl Dvořák. Cílem je, aby pivovar ročně navštívilo na 200.000 lidí. Loni to bylo téměř 60.000 návštěvníků z celého světa.

Od letošní roku bude Budvar s malými pivovary vařit vždy tři limitované série ročně, loni byly čtyři. Dvě se vaří v minipivovarech, hlavní letní v Budvaru. "Cílem je rozvíjet český trh s pivem, dáme jim naší marketingovou a obchodní sílu, aby se dostaly do většího povědomí. A také si na tom vyzkoušíme nové postupy, receptury, technologie. Například Redix byl původně limitkou a dnes je součástí našeho portfolia. Pivovary si vybírá náš sládek. Vždy vznikne zcela nové pivo, nový recept," řekl Dvořák.

Limitní série chuťově i obsahem alkoholu odráží období, pro která se vaří. Například na zimu tu připravují tmavé pivo, na léto světlé, které mívá menší obsah alkoholu. I jejich cena je vyšší, půl litr se pohybuje kolem 70 Kč.

Budějovický Budvar: 130 let českého pivovarnictví

Publikováno:před 11 dnyZdroj:Radio PragueAutor:Klára Stejskalová

Roku 1895 se začíná psát významná kapitola českého pivovarnictví. 15. dubna 1895 se konala v Českých Budějovicích ustavující valná hromada akcionářů Českého akciového pivovaru. Výrazně český podnik vznikl jako odpověď na česko-německé soupeření v Budějovicích a dominantní postavení německého Měšťanského pivovaru.

Právovárečníci české národnosti v čele s Augustem Zátkou vytvořili pivovar, který navázal na dlouholetou tradici výroby budějovického piva. Dne 7. října 1895 uvařil první sládek Českého akciového pivovaru první várku piva. Tento okamžik se stal počátkem historie slavného budějovického pivovaru.

Budvar – značka světového významu
V roce 1930 byla registrována ochranná známka Budvar, která se stala synonymem kvality a klíčovou značkou exportního světlého ležáku. Název „Budvar“ odkazuje na město České Budějovice (něm. Budweis) a na tradici pivovarnictví sahající až do 13. století. Úspěch značky vedl k přejmenování pivovaru na Budvar – Český akciový pivovar v roce 1936.

Soudní spory a globální úspěch
Od roku 1907 se Budvar potýká se soudními spory ohledně značky „Budweiser“, především s americkou společností Anheuser-Busch InBev. Budvar slaví úspěchy nejen v soudních síních, ale i na mezinárodních trzích – jeho pivo je dnes dostupné ve více než 70 zemích. To, že se Budvar pije hodně v Polsku, Německu nebo na Slovensku, asi nikoho neomráčí, ale víte, že si ho koupíte i při pohledu na chrám Angkor Wat v Kambodži, v krajině Pána prstenů na Novém Zélandu či na nekonečných pláních Mongolska.

Rekordní výroba a česká hrdost
V roce 2024 překonal Budějovický Budvar historický milník a uvařil rekordních 1,927 milionu hektolitrů piva, což je ekvivalent 77 olympijských bazénů! Export tvoří přes 70 % produkce, přičemž významně rostl i domácí trh. V posledních třech letech přispěl Budvar českému státnímu rozpočtu 1,35 miliardy korun.

„ Máme velkou radost z toho, že se nám daří naplňovat naši dlouhodobou misi – šířit slávu českého piva daleko za hranicemi republiky,“ prohlásil ředitel Budvaru Petr Dvořák s tím, že se tak otevírají dveře i dalším českým pivovarům.

Spojení tradice, umění a moderny
Budějovický Budvar nejen pokračuje v tradici českého piva, ale spojuje ho i s uměním. V roce 2024 pivovar spolupracoval s českými minipivovary na unikátních pivních speciálech jako Pivovary Zlatá kráva, Dva kohouti, Cobolis a Lucky Bastard a grafik TMBK vytvořil limitovanou edici plechovek pro Budvar 33.

Budějovice v kurzu. Místní Budvar uvařil rekordní množství piva

Publikováno:před 3 měsíciZdroj:Podnikatel.czAutor:Michael Hovorka

Druhý rok po sobě rekord. Budějovický Budvar uvařil v loňském roce další rekordní miliony hektolitry piva.
Produkce se dostala na necelé dva miliony hektolitrů. Pivovar si také pochvaluje zvýšený objem na tuzemském trhu. Národní podnik to uvedl v tiskové zprávě. Budvar vyváží přes 70 procent své celkové produkce. A export stále roste. Aktuálně se jihočeské pivo prodává ve více než 70 zemích světa.

Nově se Budvar prodává i na Novém Zélandu a v Kambodži
Nejvíce prodej posílil v Německu, Polsku, Slovensku a ve Velké Británii. Nově se zlatavý mok státního pivovarnického podniku prodává také na Novém Zélandu a v Kambodži.

Historie pivovaru sahá až do roku 1895, kdy začal své pivo vařit ještě pod tehdejším názvem Český akciový pivovar. Ochranná známka Budvar byla zaregistrována v roce 1930 a byla použita pro exportní 12° světlý ležák. Úspěch piva vedl ke změně názvu pivovaru v roce 1936 na Budvar-Český akciový pivovar, České Budějovice. Dnes jeho název zní zkráceně Budějovický Budvar.

Budvar má za sebou další rekordní rok, uvařil nejvíce piva ve své historii

Publikováno:před 3 měsíciZdroj:Metro.cz

Budějovický Budvar v loňském roce překonal historický milník a uvařil rekordních 1,927 milionu hektolitrů piva. Rostl nejen na domácím trhu, ale také zvýšil export do více než 70 zemí po celém světě.

Národní pivovar se dlouhodobě prosazuje i mezi největšími hráči na mezinárodních trzích. I díky tomu naplňuje svou hlavní misi – šířit dobré jméno a radost z poctivého českého piva doma i v zahraničí. Minulý rok to potvrdil růstem na domácím trhu i zvýšením exportu, který nyní představuje více než 70 % celkové produkce. Export vzrostl o 4 % a pivo vyvezl do více než 70 zemí světa.

„Výsledky uplynulého roku opět ukazují, že naše dlouhodobá strategie je správná. Podařilo se nám růst na domácím trhu i v zahraničí, a to i na trzích, kde spotřeba piva obecně klesá. S rekordním výstavem 1,927 milionu hektolitrů jsme překonali další historický milník. Velké díky patří všem našim zaměstnancům a zákazníkům, kteří se na tomto úspěchu podílejí,“ uvedl Petr Dvořák, ředitel Budějovického Budvaru.

Kromě posílení tradičních a důležitých trhů jakými jsou Německo, Polsko, Slovensko či Velká Británie se národní pivovar po několika letech dokázal dostat i na vzdálenější trhy jako například Nový Zéland nebo Kambodža.

Na tuzemském trhu Budvar meziročně zvýšil objemy o 1,7 % a pokračoval v rozvíjení konceptu spolupráce s českými minipivovary. V roce 2024 představil čtyři limitované pivní speciály uvařené ve spolupráci s minipivovary Zlatá Kráva, Dva kohouti, Cobolis a Lucky Bastard. Dalšího pokračování se dočkala i úspěšná spolupráce s grafikem TMBK, který vytvořil nový limitovaný design plechovky Budvar 33.

Budvar loni uvařil rekordních 1,9 milionu hl piva, meziročně o 3,3 % víc

Publikováno:před 3 měsíciZdroj:České NovinyAutor:ČTK

Pivovar Budějovický Budvar uvařil loni rekordních 1,927 milionu hektolitrů piva, meziročně o 3,3 procenta víc. Rekordní výstav eviduje druhý rok po sobě. Export vzrostl o čtyři procenta, pivo vyvezl do více než 70 zemí světa. Na domácím trhu se zvýšil objem o 1,7 procenta. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí pivovaru Barbora Povišerová.

"Výsledky uplynulého roku opět ukazují, že naše dlouhodobá strategie je správná. Podařilo se nám růst na domácím trhu i v zahraničí, a to i na trzích, kde spotřeba piva obecně klesá. S rekordním výstavem 1,927 milionu hektolitrů jsme překonali další historický milník,“ uvedl ředitel národního podniku Budějovický Budvar Petr Dvořák.

Do zahraničí vyváží přes 70 procent celkové produkce. Export loni vzrostl o čtyři procenta a pivo firma vyvezla do více než 70 zemí světa. Prodej piva posílil pivovar nejen na svých tradičních a důležitých trzích, jako jsou Německo, Polsko, Slovensko či Velká Británie, ale prosadil se i ve vzdálených oblastech jako Nový Zéland nebo Kambodža.

Na tuzemském trhu Budvar meziročně zvýšil objemy o 1,7 procenta. Loni pokračoval ve spolupráci s českými minipivovary. Představil čtyři limitované pivní speciály uvařené s minipivovary Zlatá Kráva, Dva kohouti, Cobolis a Lucky Bastard.

Budvar loni státu odvedl 550 milionů korun. Peníze použilo ministerstvo zemědělství na mimořádnou podporu středně velkých farem s živočišnou výrobou. Státní rozpočet na rok 2025 počítá s tím, že pivovar letos odvede 500 milionů.

Budějovický Budvar měl v roce 2023 výstav 1,865 milionu hektolitrů piva, což bylo meziroční zvýšení o 4,29 procenta. Na domácím trhu stoupl prodej piv meziročně o 3,8 procenta. Vývoz piva do zahraničí vzrostl o 4,62 procenta. Podnik měl v roce 2023 čistý zisk 293,8 milionu korun, oproti roku 2022 o 46,3 procenta vyšší. Tržby z prodeje výrobků a služeb meziročně stouply o 11,4 procenta na rekordních 3,37 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy.

Budějovický Budvar letos odvedl státu 550 milionů korun ze zisku

Publikováno:před 4 měsíciZdroj:Průmyslová automatizaceAutor:ČTK

Národní podnik Budějovický Budvar letos odvedl státu plánovaných 550 milionů korun ze zisku, uvedla dnes na dotaz ČTK jeho mluvčí Barbora Povišerová. Kolik to bude příští rok, zatím neví. Loni Budvar odvedl 250 milionů korun, předloni 550 milionů korun.

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) v létě uvedl, že peníze půjdou na mimořádnou podporu zemědělců pro letošní rok. Státní podnik Lesy České republiky letos do státní kasy poslal 3,5 miliardy korun, příští rok by měl být odvod dvojnásobný.

Budějovickému Budvaru na domácím trhu stoupl v roce 2023 prodej piv meziročně o 3,8 procenta. Vývoz piva do zahraničí lvzrostl o 4,62 procenta. Podnik měl měl loni čistý zisk 293,8 milionu korun, oproti roku 2022 o 46,3 procenta vyšší. Tržby z prodeje výrobků a služeb meziročně stouply o 11,4 procenta na rekordních 3,37 miliardy korun. Pivovar měl loni také rekordní výstav 1,865 milionu hektolitrů piva, což je meziroční zvýšení o 4,29 procenta. Vyplývá to z výroční zprávy.

Lesy České republiky letos do státní kasy poslaly 3,5 miliardy korun a příští rok by měly odvod státu zdvojnásobit na sedm miliard. Sedmimiliardový odvod je zahrnutý v příjmech státního rozpočtu na rok 2025. Podnik na odvod zřejmě bude muset použít peníze z rezerv, což by mu v případě kalamity mohlo způsobit problémy. Hrozí i oddálení nápravy miliardových škod po zářijových povodních. ČTK to dnes řekl generální ředitel Lesů ČR Dalibor Šafařík. Lesy ČR spravují téměř polovinu lesů v zemi.

Podnik v příštím roce přijde o zisky ze zhodnocení volných peněz, protože od 1. ledna bude muset povinně převést volné peníze na účet do České národní banky, kde bude mít zhodnocení nižší než dosud, dodal Šafařík.

Účet u ČNB má také Budvar. "Nicméně Budvar jako podnik s mezinárodním přesahem musí provádět specifické zahraniční operace, které ČNB nenabízí. Proto má účty i u komerčních bank, které tyto služby zajišťují," řekla ČTK Povišerová.

Ministerstvo zemědělství využilo odvod Budvaru 550 mil. pro živočišnou výrobu

Publikováno:před 4 měsíciZdroj:ZemědělecAutor:Vaňatová Petra

Peníze z letošního zisku národního podniku Budějovický Budvar použilo ministerstvo zemědělství na mimořádnou podporu středně velkých farem s živočišnou výrobou. Budvar letos odvedl státu 550 milionů korun. Státní rozpočet na rok 2025 počítá s tím, že pivovar v příštím roce odvede 500 milionů, řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).

Podpora pro chovatele skotu
"My jsme o těch 550 milionů navýšili národní dotace a poprvé v historii jsme tuto částku v létě vypláceli formou zálohy a na podzim doplatili žadatelům. A tyto peníze podpořily středně velké farmáře, primárně chovatele skotu, prasat a drůbeže, na zlepšení životních podmínek zvířat,“ řekl Výborný. V národních dotací je 2,5 miliardy korun. Peníze se používají na různé účely, třeba i pro potravinové banky nebo na péči o některé odrůdy rostlin.

Vyšší zisk Budvaru
Budějovickému Budvaru na domácím trhu stoupl v roce 2023 prodej piv meziročně o 3,8 procenta. Vývoz piva do zahraničí vzrostl o 4,62 procenta. Podnik měl měl loni čistý zisk 293,8 milionu korun, oproti roku 2022 o 46,3 procenta vyšší. Tržby z prodeje výrobků a služeb meziročně stouply o 11,4 procenta na rekordních 3,37 miliardy korun. Pivovar měl loni také rekordní výstav 1,865 milionu hektolitrů piva, což je meziroční zvýšení o 4,29 procenta. Vyplývá to z výroční zprávy.

Peníze do státní kasy od Lesů ČR
Státní podnik Lesy České republiky letos do státní kasy poslaly 3,5 miliardy korun a příští rok by měly odvod státu zdvojnásobit na sedm miliard. Sedmimiliardový odvod je zahrnutý v příjmech státního rozpočtu na rok 2025. "V každém případě budu jednat s ministerstvem financí, aby se tyto budoucí prostředky z Lesů ČR i Budvaru pokud možno ponechaly v našem resortu,“ dodal ministr zemědělství Výborný.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.21.04.2025 15:26599