Historie a současnost pivovaru Porta Coeli

Historie klášterního pivovaru zatím není dopodrobna zpracována. V době zřízení konventu se zde zřejmě ještě pivo nevyrábělo. Pivo však vařili klášterní poddaní v Tišnově, Vémyslicích, Čejči nebo Knínicích. V Předklášteří byl pivovar nejpozději pivovarv roce 1628. Pro konvent měl především hospodářský význam.
O století později se kapacita pivovaru pohybovala kolem 1760 sudů (asi 4000 hl piva) a zdejší pivovar byl zhruba stejně velký jako pivovar stejného řádu na Starém Brně. Oproti tomu v Tišnově měšťané vařili ročně jen 342 sudů (766 hl).
Pivovar v Předklášteří byl několikrát rekonstruován, například v roce 1894 se stavěly moderní sklepy za dnešní sýpkou. Správa velkostatku pivovar pronajímala jednotlivým sládkům a od roku 1907 Rolnické akciové společnosti pivovarní a sladovní v Černé Hoře. Ta zde měla svoji odbočku a vařila ročně maximálně cca 6000 hl piva. Výroba piva byla ukončena v roce 1942.
Dnešní minipivovar stojí v budově bývalých stájí. Areál historického pivovaru je z větší části bez využití.
Zdroj:Klášterní pivovar Porta Coeli, 2019


Více na stránkách pivovaru

Na pivovar čekali v Předklášteří 70 let. Teď se vaří v bývalých stájích

Publikováno:před 3 letyZdroj:iDNES.cz

V klášteře Porta Coeli v Předklášteří v Jihomoravském kraji se celá staletí vařilo pivo, což utnula až druhá světová válka. Nedávno na tuto tradici navázal nový minipivovar, který produkuje pivo pod značkou Vorkloster.

Objekt minipivovaru v minulosti sloužil jako stáje cisterciáckého opatství. Celý komplex hospodářských budov byl v podstatě samostatným statkem s uzavřeným dvorem s navazujícími objekty bývalého pivovaru, sýpky a stodoly.

Statek byl postaven spolu s novou konventní budovou kláštera v době vrcholného baroka. Před rekonstrukcí sloužila část budovy jako kovářská dílna, zbytek objektu bez využití chátral.

Fasáda včetně výplní otvorů byla značně zdevastovaná, navíc otvory pro okna i dveře se evidentně vybourávaly postupně a nahodile. Ztužující kamenné pilíře byly silně poškozené.

V průběhu rekonstrukce, která začala v roce 2017, se odstranila zvětralá a narušená omítka a provedla se sanace proti vlhkosti. Zednické práce probíhaly tradičními postupy.

Odborníci se postarali o statické zajištění kleneb včetně obvodového stažení stavby. Sklepení pivovaru se očistilo pískováním a je zachované v původním cihelném provedení s pískovcovou dlažbou.

Následovalo vyzdění štítu i příprava výklenku pro instalaci patrona pivovaru sv. Václava. V pivnici se položila slinutá dlažba a interiér se osadil kovářskými a tesařskými prvky zachycujícími přítomnou symboliku portálu. V odbytovém prostoru restaurace jsou dvě prosklené lunety, ve štítové stěně v přízemí pak dvě symetrická okna.

Rozsáhlou obnovu završila v roce 2019 kompletní rekonstrukce původního objektu. Po statickém zajištění se vybudovaly nové podlahy. Kompletní vnitřní i venkovní omítky se prováděly se snahou maximálně zachovat původní ráz hospodářského objektu a zároveň vyhovět novému využití v podobě prvního obnoveného klášterního pivovaru na Moravě.

Severní část slouží jako odbytový prostor – pivnice, kde je osazená varna, na ni navazuje barový pult se zápultím. Spojovací chodbou je připojené sociální zázemí pro návštěvníky, o něco dále se nachází technologie pivovaru.

Obnovený pivovar v areálu kláštera Porta Coeli vyhrál cenu

Publikováno:před 4 letyZdroj:Brněnský deníkAutor:Jana Tomalová

Obnovený pivovar v bývalých konírnách kláštera Porta Coeli v Předklášteří je druhá nejlépe obnovená památka v Jihomoravském kraji za minulý rok. Výsledky soutěže Nejlépe opravená kulturní památka Jihomoravského kraje v roce 2019 vyhlásili pořadatelé v pondělí.

Cenu veřejnosti získal kostel Nejsvětější Trojice v Žatčanech. "Prostřednictvím soutěže chceme podpořit a zviditelnit opravené kulturní památky a pomoct jejich vlastníkům při jejich obnově,“ řekl krajský radní pro oblast kultury Tomáš Soukal.

Soutěží se v několika kategoriích. Za rekonstrukci velké stavby, tedy třeba hradu, zámku nebo kostela, mohou vítězové získat až 150 tisíc korun.

Jak v Porta Coeli obnovili klášterní pivovar

Publikováno:před 5 letyZdroj:Radio ProglasAutor:Jana Kuklová

V klášteře Porta Coeli v Předklášteří obnovila skupinka nadšenců před nedávnem tradici vaření piva. Redaktorka Jana Kuklová se vydala zjistit přímo na místo, jak celý projekt vznikal a jak se novému pivovaru daří.

S myšlenkou na obnovení klášterního pivovaru v Předklášteří u Tišnova přišla už před třemi roky skupinka nadšenců. Ti za tímto účelem založili akciovou společnost, do které vstoupil i cisterciácký řád. “Od začátku jsme usilovali o spolupráci s řádem. Trvalo ale rok, než jsme řádové sestry přesvědčili, že to myslíme srdcem a nejde nám jenom o byznys, ale že do kláštera Porta Coeli opravdu chceme vrátit tradici a odkaz předků,” vypráví o počátcích spolupráce jeden z akcionářů Radek Holešinský.

Klášter u Tišnova shání peníze na obnovu: Bude vařit pivo a zaměstná i jeptišky

Publikováno:před 5 letyZdroj:Blesk.czAutor:Hynek Zdeněk

Jediný fungující ženský cisterciácký klášter v České republice z Předkláštěří u Tišnova zoufale hledá prostředky na údržbu svého rozsáhlého areálu. Pomoci mu může nově pivovar, který se do kláštera vrací po dlouhých 77 letech. Bude prvním klášterním pivovarem na Moravě.

„Řád provozoval pivovar minimálně od roku 1628 a svým pivem zásoboval všechny své vesnice. Fungoval až do roku 1942. Tehdy dělali pivo z ječmene, kterého bylo čím dál méně, proto postupně klesaly stupně až na šestku. Pak pivovar zanikl,“ uvedl sládek obnoveného pivovaru Jan Maláska.

Pivovar nyní vytvořilo 16 společníků, řád je jedním z nich. „Budeme tak mít nárok na dividendy a samozřejmě budeme dostávat peníze z pronájmu prostor. Zároveň tím vyhovíme návštěvníkům, kteří se dožadovali nějakého klášterního produktu,“ vysvětlil správce kláštera Jiří Chrást.

Pomohou i jeptišky
Zatímco sládek bude vyrábět pivo, pětice jeptišek, která v klášteře žije, bude vyrábět bylinkové sirupy. „Budeme tak mít kompletní nabídku pro rodiny s dětmi,“ ujistil místopředseda pivovaru Radek Holešinský.

Letos plánuje pivovar uvařit 500 hl piva, v příštím roce 1 000 hl a do budoucna až 3 000 hl za rok. Zaměří se na nepasterizovaná piva – výčepní desítku a ležák dvanáctku. Vařit ho bude z chmele, který bude dostávat z výzkumného ústavu v Žatci.

Konvent cisterciaček byl založený manželkou českého krále Přemysla Otakara I. Konstancií roku 1230. Klášter Porta Coeli v Překlášteří fungoval do roku 1782, kdy byl za Josefa II. zrušen. Od roku 1900 byl řád v Předklášteří obnoven příchodem nových řádových sester. Opět zanikl v roce 1950. Znovuobnoven byl na přelomu let 1989 až 1990.

V obci u Tišnova jako jediní na Moravě vaří pivo v klášteře

Publikováno:před 5 letyZdroj:iDNES.czAutor:Marek Osouch

V klášteře cisterciaček v Předklášteří u Tišnova se po staletí vařilo pivo, jenže za druhé světové války výroba skončila. Po 77 letech nyní na tuto tradici navázal nový minipivovar Porta Coeli, který začal vyrábět pivo pod značkou Vorkloster. Stal se zároveň prvním novodobým klášterním pivovarem na Moravě.

Nápad se ovšem nezrodil v hlavách církevních představitelů, ale přišla s ním parta nadšenců, kteří chtěli začít vařit vlastní pivo a s místním klášterem se na obnově tradice domluvili.

„Když za námi s touto myšlenkou přišli, musel jsem ocenit, že měli střízlivý odhad a nehnali se hned do velkých plánů. Když totiž přichází někdo zvenčí, nemá často příliš představu o tom, jak jsou náročné opravy památek,“ uvedl Jiří Chrást, správce majetku kláštera.

To byl také důvod, proč se s nadšenými pivovarníky domluvili. „Zájemců o spolupráci bylo totiž více,“ doplnil Chrást.

Nový pivovar nevznikl v rozsáhlém historickém pivovaru, kde se pivo vařilo naposledy v roce 1942, ale hned v sousedství v menší budově bývalých stájí. Počáteční investice do objektu a vybavení se vyšplhala na 16 milionů korun.

Pivovarníci si cení nejen toho, že se s řádem domluvili na obnově pivovaru, ale že se k nim přímo přidal a stal se jedním z akcionářů. Řád tak díky tomuto podílu získá do budoucna příjem, který může využít na další opravy v areálu.

Letos pivovar uvaří vzhledem k termínu otevření zhruba v polovině roku asi 500 hektolitrů piva, jinak je jeho kapacita dvojnásobná. U tohoto množství ale nechtějí skončit, plánují dál růst.

„Jsem optimista a věřím, že se v zimě budou kupovat další tanky. V horizontu jednoho roku až dvou let čekám, že bude roční výstav tři tisíce hektolitrů,“ prohlásil sládek a šéf pivovaru Jan Maláska s tím, že hlavním cílem všech je do deseti let opravit starý pivovar a rozjet výrobu i v něm.

V současnosti vaří dva druhy piv – světlou desítku a dvanáctku. Plánují ale i speciály a do budoucna nevylučují, že do nabídky přidají také nealkoholické pivo.

Lidé mohou pivo ochutnat v pivnici, která je součástí klášterního pivovaru, nebo v hostinci v Tišnově. Kde jinde bude pivo k mání, zatím není jasné. „S velkými řetězci máme rozjednaný vstup do maloobchodní sítě,“ sdělil za pivovar Radek Holešinský.

V klášteře lákají na živé pivo. Lidé ochutnají desítku i dvanáctku

Publikováno:před 5 letyZdroj:Brněnský deníkAutor:Michal Hrabal

Po sedmasedmdesáti letech se vrátila do areálu kláštera cisterciaček v Předklášteří na Brněnsku výroba piva. Do budovy bývalých stájí vedle rozsáhlého areálu bývalého pivovaru. Je to první klášterní výrobce zlatavého moku na Moravě.

Lidé tam ochutnají spodně kvašenou desítku i dvanáctku. „Chceme se soustředit na nefiltrovaná živá piva, pasterizované je pro mě mrtvé. Chystáme i pozapomenutý Zwickl, takzvaný zimní ležák,“ řekl předseda představenstva a sládek Jan Maláska.

Letos nový pivovar uvaří asi pět set hektolitrů piv, v následujících dvou letech plánuje rozšířit svou výrobu až na tři tisíce hektolitrů. Čepovat ho budou v pivovaru i v jedné restauraci v nedalekém Tišnově. „Asi patnáct procent budeme lahvovat. Chceme i do maloobchodní sítě,“ přiblížil místopředseda představenstva Radek Holešinský.

Cíl majitelů pivovaru je vrátit život a činorodé dění do areálu kláštera. „Věřím, že pivovar obyvatele vyláká z domovů,“ zmínila starostka Předklášteří Petra Bendová.

Akcionářem je i řád, který je také pronajímatel budovy. Pivo chtějí jeho představitelé nabídnout jako dárek turistům. „Je to pravý klášterní produkt pro návštěvníky. Lidé něco podobného chtěli,“ uvedl správce klášterního majetku Jiří Chrást.

V okolí je několik pivovarů, jen tři v Tišnově. Majitelé nového se konkurence nebojí. „Spíše ubíráme poptávku průmyslovým pivovarům,“ vzkázal Holešinský.

Do kláštera Porta Coeli se vrací vaření piva

Publikováno:před 5 letyZdroj:Radio ProglasAutor:Jana Kuklová

V klášteře Porta Coeli v Předklášteří u Tišnova po sedmdesáti sedmi letech obnovují pivovarnickou činnost. Znovu vybudovat klášterní pivovar se v cisterciáckém klášteře rozhodla skupinka několika věřících nadšenců.

Do akciové společnosti, kterou za tímto účelem založili, vstoupil i cisterciácký řád. “Ze začátku jsme měli obavy, abychom nedehonestovali místo a abychom se ke klášternímu prostoru chovali zodpovědně. Přibližně rok trvalo, než jsme s cisterciáckým řádem našli vzájemnou důvěru. Nakonec se nám to povedlo až tak, že se samotný řád stal jedním z akcionářů a má právo veta. Respektujeme proto názor řádu a především se snažíme být pojítkem mezi světem cisterciáckým a světem světským, což se nám myslím dobře daří,” objasňuje místopředseda představenstva klášterního pivovaru Radek Holešinský.

V pátek 19. července převor vyšebrodského kláštera Justin Berka společně s tišnovským děkanem Josefem Rybeckým požehnali podle starého ritu varnu a sládek nového pivovaru zahájil přípravu první várky piva. I když pivo uvařené přímo v klášteře Porta Coeli bude možné ochutnat přibližně až za tři týdny, v klášterním výčepu už nyní lidé mohou každý den ochutnat pivo, které majitelé pivovaru uvařili ve spolupráci s pivovarem v Osseggu.

V pátek i sobotu budou u příležitosti otevření nového pivovaru probíhat slavnosti s bohatým programem. Na co vše se návštěvníci mohou těšit přiblížil Radek Holešinský: “Podařilo se nám vyjednat i otevření staré sladovny původního pivovaru, kde budou probíhat pravidelné prohlídky. Lidé tak uvidí, jak prostory vypadají před rekonstrukcí a po ní. Budeme také promítat fotografie, které jsme pořídili během výstavby pivovaru. Na návštěvníky také čeká ochutnávka piva a občerstvení připravila nedaleká restaurace.”

V klášteře Porta Coeli se pivo vařilo až do roku 1942. Majitelé pivovaru chtějí navázat na tradici klášterních piv a inspirují se trapistickými pivovary, které také patří pod cisterciácký řád.

V Předklášteří obnovili po 77 letech klášterní pivovar

Publikováno:před 5 letyZdroj:Průmyslový pivovarAutor:ČTK

První oficiální várku piva po 77 letech dnes uvařili v obnoveném klášterním pivovaru v areálu kláštera cisterciaček Porta Coeli v Předklášteří na Brněnsku. Jde o jediný klášterní pivovar na území Moravy, řekli dnes novinářům zástupci představenstva pivovaru.

Myšlenka na obnovení klášterního pivovaru vznikla v roce 2016, následovalo roční vyjednávání zakladatelů s řádem cisterciaček a úpravy projektu a dva roky samotných stavebních prací na budově bývalé koňské stáje. "Pivovar nesídlí v budově bývalého pivovaru, ale v jejím těsném sousedství. Původní budova je totiž obrovská, její oprava by vyžadovala mnohem větší sumu peněz. Proto jsme se dohodli s řádem, že začneme v menším v této budově, která kdysi sloužila k ustájení koní," uvedl místopředseda představenstva pivovaru Radek Holešinský.

Klášterní pivovar Porta Coeli vlastní 16 akcionářů, kteří dali dohromady základní jmění 17 milionů korun. Z nich sedm milionů šlo na rekonstrukci budovy, další peníze vznikající firma investovala do technologií. "Jsme moc rádi, že se nám společně s klášterem podařilo odkoupit tišnovskou restauraci Na Humpolce, která historicky klášternímu pivovaru patřila," dodal Holešinský.

Řád cisterciaček je jedním z akcionářů pivovaru. "Zájemců se objevilo i v minulosti více. Co se nám ale na této skupině lidí líbilo, že o pivovaru uvažovali střízlivě, měli reálné představy a investovali do projektu velké množství vlastní energie a volného času," konstatoval správce majetku kláštera Jiří Chrást.

Klášterní pivovar Porta Coeli bude vařit spodně kvašenou výčepní desítku a dvanáctistupňový ležák pod značkou Vorkloster, což je německé jméno pro Předklášteří. Asi patnáct procent produkce, která je nyní na ročních 1000 hektolitrech, bude plněno do skleněných lahví. Prodávat se budou v pivotékách, ale poslouží i jako suvenýr z kláštera v Předklášteří.

"Až dosud jsme vařili pivo jako létající pivovar. Máme samozřejmě v zásobě i další recepty. Například v zimě budeme vařit pivo silnější, tedy jedenáctku a třináctku, a velký úspěch jsme měli s pozapomenutý Zwickelem, což je takové svatomartinské mezi pivy. Lehké, svěží pivo vhodné na léto," konstatoval hlavní sládek a předseda představenstva pivovaru Jan Maláska.

Pivovar chce v budoucnu spolupracovat s klášterními pivovary v Čechách i v zahraničí. "Máme nadstandardní vztahy s pivovarem cisterciáckého opatství v Oseku, se kterým plánujeme na podzim tohoto roku kooperační várku piva," dodal Maláska.

Cisterciácké opatství Porta Coeli je jediným fungujícím ženským cisterciáckým klášterem v Česku. Areál s románsko-gotickým kostelem Nanebevzetí Panny Marie je od roku 2010 národní kulturní památkou. Tradice kláštera sahá až do roku 1230, první písemná zmínka pochází z roku 1233. Klášter zrušil svým patentem Josef II., jeho činnost byla ale v roce 1901 obnovena po více než sto letech. Komunistický režim řád o majetek připravil, po roce 1989 mu byl ale klášter navrácen.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.17.01.2022 19:538