Historie a současnost Pivovaru Pardubice

Vaření piva má v Pardubicích staletou tradici a sahá až do počátku 14.století. V roce 1491 zakoupil Pardubice od pánů z Pardubic nejbohatší moravský velmož v zemi, Vilém z Pernštejna, který si je vyvolil za centrum velkého panství a začal na počátku 16.století rozvíjet v Pardubicích pivovarnictví. Právo vařit pivo se zpravidla pojilo k přesně vymezenému počtu měšťanských domů a bylo rozšířeno i v okolních vesnicích. V těchto letech byly v Pardubicích 4 pivovary-městský, obecní, zámecký a farní.

V pivovaru, předaném roku 1531 do majetku obce, měli právo várky ti, kteří vlastnili ve městě dům. Vařilo se zde kvalitní světlé pivo, převyšující svou kvalitou pivovary v okolí, a byl stanoven i široký okruh hospod, které směly odebírat pivo jen z Pardubic. Od roku 1650 se stal měšťanskému pivovaru konkurencí pivovar zámecký. pivovar
Pardubičtí podnikatelé v oboru pivovarnictví se v té době rozhodli založit novou společnost - Akciový pivovar Pardubice. 29.ledna 1871 se sešlo komité a rozhodlo, že bude postaven nový, parostrojní pivovar. 20. června 1871 byla zvolena první správní rada a ze 17 kandidátů byl vybrán sládek František Chodounský z Protivína. Stavitelem pivovaru byl pan Štěpánek z Mladé Boleslavi. Výstavba byla dokončena 1.dubna 1872, tedy za necelý rok nákladem 272 305 zlatých a 67 krejcarů. 6.dubna byl pivovar vysvěcen a 8.dubna se začalo vařit pivo. První výstav byl 25.6.1872 a v tomto roce bylo prodáno asi 6 000 hl. Roční produkce byla 15 000 hl a byl to jeden z prvních moderních pivovarů ve východních Čechách. V roce 1928 vyprodukoval tento pivovar poprvé ve své historii více než 100 000 hl piva. Před tímto moderním pivovarem však existoval v Pardubicích Zámecký pivovar, založený dlouho před rokem 1749 s produkcí až 12 300 hl ročně, který v roce 1900 vyhořel a v roce 1909 v něm byla výroba piva zastavena.

1.října 1889 nastoupil nový sládek Alois Šimonek, který je tvůrcem pardubického 19o Portera. Jeho výroby začala v březnu 1890 a je oblíbenou značkou i dnes. Dosáhl nemalých úspěchů a vyznamenání v mezinárodním měřítku a to např.

*diplom se zlatou medailí na Všeobecné zemské výstavě v Praze r.1891
*diplom se stříbrnou medailí na Národopisné Českoslovanské v Praze r.1895
*čestný diplom se stříbrnou medailí na Krajinské hospodářské v Kutné Hoře r.1900
*Hours Consours v Pardubicích r.1903
*diplom se stříbrnou medailí na Mezinárodní výstavě pro prům.pivovarský ve Vídni 1904
*diplom se zlatou medailí na Mezinárodní výstavě umění kucherského ve Vídni 1906
*medaili Pražské obchodní a živnostenské komory na Okresní hospodářsko-průmyslové výstavě v Chrudimi r.1907
*prestižní cena „Sládkovo nejlepší“ v listopadu 1994 od severoamerického svazu nápojářů a potravinářů.

Hodnocení kvality Pardubického Portera ukazují nejlépe tyto zprávy, citujeme:
„V měsíci březnu roku 1890, tedy před 18 lety, započal Akciový pivovar v Pardubicích uváděti na trh specialitu tmavého, výjimečně silného, 19o piva, kterýžto druh dosud nikde na kontinentu nebyl vyráběn. pivovarZvoliv pro tuto svoji specialitu tmavého piva název Pardubický 19o Porter, obdržel výměrem městského úřadu královského komité města Pardubic „Půlkůň“ k označování svých výrobků. Ochranná známka tato registrována jest u Obchodní a Živnostenské komory v Praze na listech 325 čís.961 ze dne 19.července 1897.

Od prvopočátku výroby do dnešního dne potvrzují osvědčení odborníci i vynikající znalci, že specialita Pardubický 19o Porter stojí úplně bez konkurence, jak pro svou sílu, tak i pro svou výtečnou jakost.

„Tato specialita Pardubický 19o Porter uznána mnohými lékařskými autoritami za pivo zdravotní, nejprospěšnější lidskému zdraví, předčící a předstihující následkem svého bohatého obsahu extraktu sladového a své neobyčejné lahodné chuti veškerá soudobá tu-i cizozemská tmavá piva, doporučuje se lékařsky pro rekonvalescenty, chudokrevné a slabší osoby vůbec, jakožto osvěžující, sílící a trávení značnou měrou povzbuzující nápoj, nepostradatelný pro každého zdraví svého dbajícího“.


Zkoušené pivo „Porter“ z Akciového pivovaru v Pardubicích, barvy sytě černé, s hustou, zahnědlou pěnou, vyznamenává se velmi lahodnou, sladově nasládlou, při tom však příjemně osvěžující chutí, i jeví na jazyku neobyčejně vysokou chlebnatost.

Z provedeného chemického rozboru vysvítá, že pivo jest velmi silně zavařeno /na 19/, že prokvašení jeho jest středního stupně, procento cukru i bílkovin je vysoké, množství kyselin zcela přiměřené, viskozita pak neobyčejně značená, vesměs to vlastnosti, jež nejen vysokou chlebnatost a osvěžující chuť tohoto piva plně vysvětlují pivovara potvrzují, ale i po stránce zdravotní pivo co nejlépe odporučuji.

Na základě těchto fysikálních a chemických vlastností lze zkoušený „Porter“ označiti co výrobek vynikající jakosti, jenž s nejproslulejšími a nejsilnějšími pivy cizozemskými směle soutěžit může.

Originální černé 19 stupň.pivo je vařeno podle české receptury od roku 1891. Jeho jedinečná nezaměnitelná nasládlá chuť je dosahována neměnnou tradiční skladbou 4 druhů sladů – českého, bavorsko – mnichovského, karamelového a barevného. Chmelí se výhradně českým chmelem ze žatecké pěstební oblasti. Porter je nazýván právem českým originálem. S objemem alkoholu 8% se řadí mezi nejsilnější černá piva. Tuto sílu dosahuje dlouhým hlavním kvašením za studena a dlouhou dobou dokvašování, která je až 3x delší než u ostatních piv.

Výroba piva v Pardubickém pivovaru se neustále rozšiřovala a v roce 1900 byl výstav 49 219 hl. V říjnu téhož roku pivovar z části vyhořel, ale zásobování zákazníků nebylo přerušeno a v listopadu se opět začalo vařit pivo.

Kromě válečných let 1914-1918 se výstav piva neustále zvyšoval a v roce 1911 už dosáhl prodej 63 065 hl. Ve dvacátých letech tohoto století došlo v pivovaru k významným změnám, pivovarneboť do pivovaru byly vloženy další investice, byl upraven mimo jiné dvůr a okolí pivovaru. V roce 1928 vyprodukoval tento pivovar poprvé ve své historii více než 100 000 hl piva. Pivovar stále rozšiřoval okruh zákazníků, v roce 1930 bylo prodáno 94 746 hl. V té době pivovar poprvé exportoval do Francie, dále do Vídně, Terstu, Budapešti, Káhiry a Alexandrie.

Komplikace a změny v politickém vývoji na konci 30. let se dotkly také pivovaru. Vlivem válečných let poklesl prodej, vyrábělo se nízkostupňové pivo. V roce 1945 byl převeden pivovar do národní správy a roku 1949 znárodněn do firmy: Východočeské pivovary, národní podnik v Pardubicích.

Do roku 1960 byl místem podnikového ředitelství i pro ostatní pivovary Lanškroun, Česká Třebová, Choceň, Polička, Hlinsko, Golčův Jeníkov a Tupadly.

Organizačně od roku 1960 podléhal pod Východočeské pivovary v Hradci Králové až do svého osamostatnění 1. ledna 1993, kdy se stal znovu akciovou společností. V tomto období tj. 25.-27.10.1993 pořádal pivovar Pardubice „Pivovarsko-sladařské dny“ po dalších 62 letech. V roce 1993 dosáhl pivovar výroby 310 000 hl piva, 50 000 hl nealkoholických nápojů a pro vlastní potřebu 2 000 tun sladu.
Zdroj:Stránky Pivovaru Pardubice, 2015


K 31.3.2023 výroba piva v Pivovaru Pardubice oficiálně ukončena a vaření některých piv přesunuto do Pivovaru Ostravar.


Prodáno: Areál pardubického pivovaru změní majitele. Pivo Pernštejn ale nezmizí

Publikováno:před 10 měsíciZdroj:Pardubický deníkAutor:Nikola Čížková

Je rozhodnuto. Budovy a pozemky Pardubického pivovaru změní majitele. Prodej ve čtvrtek schválila valná hromada. Kupcem je Conseq Funds investiční společnost, která za budovy a areál nabídla nejvyšší částku.

Pivovar své brány v Pardubicích zavřel loni na jaře. Staropramen výrobu přesunul do pivovaru Ostravar, který sídlí v Ostravě.

„Poté vedení společnosti Pardubický pivovar zahájilo kroky směřující k prodeji areálu jako celku buď s možností zachování pivovarské výroby, nebo jiného budoucího využití v souladu s platnými územními limity. O areál Pardubického pivovaru projevila zájem společnost Conseq Funds investiční společnost, která zároveň učinila nejvyšší nabídku,“ uvedla mluvčí společnosti Pivovary Staropramen Denisa Mylbachrová. Cena odkupu není známá.

Pernštejn nezmizí
Valná hromada jednala také o prodeji ochranných známek, receptur pivovaru a movitých věci, které firma Pardubický pivovar ještě vlastnila.

Společnost Pivovary Staropramen se rozhodla, že si známky a receptury pardubického piva ponechá.

„Spotřebitelé tak o některé své oblíbené značky Pardubického pivovaru nepřijdou. Společnost Pivovary Staropramen také odkupuje část výrobního zařízení, které najde svoje využití v rámci pivovarské výroby,“ informovala mluvčí.

Po 150 letech konec
Výroba piva v Pardubicích skončila po 150 letech. Pardubický pivovar před čtyřmi lety koupila společnost Staropramen, která chtěla rozšířit nabídku piv a zvýšit produkci. Místo toho ale představenstvo společnosti loni oznámilo, že k 31. březnu 2023 ukončí výrobu. Část pardubické produkce převzal pivovar Ostravar, který skupina Staropramen také vlastní. Podle zdůvodnění Staropramenu pardubickému pivovaru zlomila vaz pandemie koronaviru i válka na Ukrajině, většina piva totiž mířila do Ruska.

Přestože pivovar se stopadesátiletou tradicí pardubičtí politici považují za rodinné stříbro, radnice o areál zájem neměla. Pozemky, nedaleko nádraží, byly podle vedení města příliš drahé a navíc město nyní neví, jak by areál využilo.

Mluvčí města Radim Jelínek potvrdil, že město ale využilo předkupního práva na pozemky, které v okolí bývalého pivovaru slouží jako veřejné prostranství. Jedná se o pozemky před vjezdem do pivovaru, které místním z okolních bytů slouží hlavně jako parkoviště.

Je tak možné, že v areálu v budoucnosti budou moci vyrůst nové byty nebo komerční prostory.

Budovy a pozemky Pardubického pivovaru mění majitele

Publikováno:před 10 měsíciZdroj:iDNES.czAutor:ČTK

Budovy a pozemky Pardubického pivovaru, v kterém od loňského března skončila výroba, změní majitele. Kupcem je Conseq Funds investiční společnost. Ve čtvrtek to schválila valná hromada firmy.

Informaci potvrdila mluvčí společnosti Pivovary Staropramen Denisa Mylbachrová. Cenu transakce neuvedla. V pozvánce akcionářům byla částka 186,2 milionu korun bez DPH. Představenstvo rozhodlo, že v Pardubicích skončí výroba piva loni na jaře.

„Poté vedení společnosti Pardubický pivovar zahájilo kroky směřující k prodeji areálu jako celku buď s možností zachování pivovarské výroby, nebo jiného budoucího využití v souladu s platnými územními limity. O areál Pardubického pivovaru projevila zájem společnost Conseq Funds investiční společnost, která zároveň učinila nejvyšší nabídku,“ uvedla Mylbachrová.

Na programu valné hromady je také prodej ochranných známek a receptur pivovaru a k tomu movité věci, které firma Pardubický pivovar ještě vlastní. Pivovary Staropramen za známky a receptury zaplatí podle akcionářské pozvánky 42 milionů korun bez DPH. Za movité věci byla navržena cena necelých sedm milionů korun bez DPH.

„Spotřebitelé tak o některé své oblíbené značky Pardubického pivovaru nepřijdou. Společnost Pivovary Staropramen také odkupuje část výrobního zařízení, které najde svoje využití v rámci pivovarské výroby. Na prodeji areálu v Pardubicích naše společnost spolupracovala s externí poradenskou firmou,“ řekla mluvčí.

Staropramen chce prodat pardubický pivovar. Město na odkup areálu nemá peníze

Publikováno:před 10 měsíciZdroj:Pardubický deníkAutor:Nikola Čížková

Společnost Staropramen, která od roku 2019 vlastní pardubický pivovar, ho nyní prodává. Město ale o areál zájem nemá. Jaký osud čeká areál s bohatou pivovarnickou historií? Zájemce, který s vařením piva nemá nic společného, za areál nabízí téměř 200 milionů korun. V budoucnu by v areálu pivovaru mohly vyrůst třeba byty.

Podle informací ČTK dala nejvyšší nabídku k odkupu investiční společnost Conseq Funds, částka 186 milionů je za budovu a pozemky, prodej ale musí schválit ještě valná hromada. Podle mluvčí skupiny Pivovary Staropramen k tomu zatím nebudou poskytovat bližší informace.

„Valná hromada společnosti Pardubický pivovar, a.s. je plánovaná na 8. února tohoto roku. Bližší podrobnosti ohledně dalšího vývoje poskytneme s ohledem na akcionáře až po jejím konání,“ krátce sdělila Denisa Mylbachrová, mluvčí společnosti Pivovary Staropramen.

Valná hromada by měla jednat také o prodeji ochranných známek, receptur pivovaru a movitých věci, kterou firma Pardubický pivovar ještě vlastní.

Město areál nechce
Přestože pivovar se stopadesátiletou tradicí politici považují za rodinné stříbro, radnice o areál zájem nemá. Pozemky, nedaleko nádraží, jsou podle vedení města příliš drahé a navíc město nyní neví, jak by areál využilo. Téměř 200 milionů korun radnice z rozpočtu uvolnit nemůže.

Co (z)bude z Pardubického pivovaru? Zájemce nabízí skoro 200 milionů

Publikováno:před 10 měsíciZdroj:Rozhlas.czAutor:Drahomíra Bačkorová

Pardubický pivovar má zájemce o odkup, prodej ještě musí v únoru schválit valná hromada společnosti. Pardubický pivovar přestal vařit pivo 31. března 2023. Majoritním vlastníkem firmy je od roku 2019 skupina Pivovary Staropramen. Část pardubické produkce převzal pivovar Ostravar.

Podle informací ČTK dala nejvyšší nabídku k odkupu investiční společnost Conseq Funds, částka 186 milionů je za budovu a pozemky, prodej ale musí schválit 8. února valná hromada a podle mluvčí společnosti Pivovary Staropramen Denisy Mylbachrové se k tomu zatím nebudou nijak vyjadřovat.

Město o pozemky nestojí
Na programu valné hromady je také prodej ochranných známek a receptur pivovaru a k tomu movité věci, které firma Pardubický pivovar ještě vlastní.

Pardubická radnice zájem o lukrativní pozemky mezi nádražím a centrem města neprojevila. Důvodem je hlavně cena skoro 200 milionů korun, to je pro městský rozpočet příliš vysoká částka. Není to ale jediný důvod, vysvětluje primátora města Jan Nadrchal (ANO): „Kupovat další takto rozsáhlý areál s tím, že nemáme ještě dořešené ty zbylé, které máme, by nedávalo úplně smysl.“

Primátor dodal, že od pivovaru město odkoupilo pozemky, na které mělo předkupní právo, což jsou pozemky před vjezdem do pivovaru, které okolním bytovým domům slouží jako parkoviště a veřejné prostranství.

Co (z)bude z pivovaru?
Stávající územní plán umožňuje v areálu pivovaru lehkou výrobu, město má ale připravený návrh nového územního plánu. Pokud ho v následujících měsících zastupitelé schválí, bude možné plochu využít jako smíšené městské území, tedy například byty nebo komerční prostory.

„Je tam podmínka zachování historické části pivovaru, té vstupní budovy, která rozvoj trochu omezuje. Věřím, že jakmile investor přijde s návrhem, co tam bude, určitě se s městem spojí jako s klíčovým partnerem,“ dodal Nadrchal.

Jisté je, že se celé území zřejmě do několika let významně promění. Z jedné strany je bývalá továrna Prokop a z druhé bývalý lihovar, obě továrny jsou zbourané a investoři tam připravují své projekty, obchodní zóny, hotel a byty, v centru města tak v dohledné době vznikne celá malá nová čtvrť.

Fondy nabízejí za uzavřený pivovar 186 milionů korun, rozhodne valná hromada

Publikováno:před 10 měsíciZdroj:iDNES.czAutor:David Půlpán

O koupi areálu pardubického pivovaru má zájem investiční společnost Conseq Funds. Historická část pivovaru by i po přestavbě měla být zachována.

Po skončení výroby v Pardubickém pivovaru loni v březnu měli zástupci radnice obavy, aby v centru nezůstal další nevyužitý, chátrající pozemek. Teď se zdá, že takový scénář nehrozí.

Pardubický pivovar má zájemce o odkup. ČTK zjistila, že za budovy a pozemky nabízí investiční společnost přes 186 milionů korun bez DPH. Prodej musí schválit valná hromada. Vyplývá to z pozvánky na valnou hromadu společnosti Pardubický pivovar, která bude ve čtvrtek 8. února.

Nejvyšší nabídku k odkupu podala Conseq Funds investiční společnost, konkrétně 186,2 milionu korun bez DPH. Skupina Conseq na webových stránkách uvádí, že je největším nezávislým investičním manažerem v České republice s více než 500 tisíci klienty a s objemem aktiv ve výši více než 155 miliard korun.

Pardubický pivovar vlastní společnost Pivovary Staropramen, k prodeji se zatím vyjadřovat nebude. „Valná hromada společnosti Pardubický pivovar, a.s. je plánovaná na 8. února tohoto roku. Bližší podrobnosti ohledně dalšího vývoje poskytneme s ohledem na akcionáře až po jejím konání,“ uvedla tisková mluvčí Denisa Mylbachrová.

Na programu valné hromady je také prodej ochranných známek a receptur pivovaru a k tomu movitých věcí, jež firma Pardubický pivovar ještě vlastní. Pivovary Staropramen za známky a receptury chtějí zaplatit 42 milionů korun bez DPH.

Pivovarská restaurace funguje
Pardubický pivovar přestal vařit pivo 31. března 2023. Majoritním vlastníkem firmy je od roku 2019 skupina Pivovary Staropramen. Výroba tam skončila kvůli pandemii a vypuknutí války na Ukrajině. Pivovaru se nedařilo uskutečnit výrobní a obchodní plány. Část pardubické produkce převzal pivovar Ostravar, který skupina vlastní. Výrobní část byla po březnu zakonzervována, funguje pivovarská restaurace, kterou má v nájmu externí provozovatel.

Mezi zájemci o koupi nemovitostí nebylo město Pardubice. „Už od začátku zaznělo, že očekávají hodnotu kolem 200 milionů korun, což by pro město bylo náročné,“ řekl primátor Jan Nadrchal (ANO).

Územní plán v areálu pivovaru umožňuje lehkou výrobu. Návrh nového územního plánu, který město chce schválit, tam dovolí smíšené městské území, což by mohly být byty nebo komerční prostory.

„Je tam podmínka zachování historické části pivovaru, té vstupní budovy, která rozvoj trochu omezuje. Věřím, že jakmile investor přijde s návrhem, co tam bude, určitě se s městem spojí jako s klíčovým partnerem,“ dodal Nadrchal.

Město v území vlastní pozemky před pivovarem, kde je parkoviště u bytových domů. „Měli jsme předkupní právo, koupili jsme to od pivovaru. Jde o veřejný prostor, bylo správné získat ho do majetku,“ řekl Nadrchal. Podle něj se celé území nejspíš významně promění. Z jedné strany je bývalá továrna Prokop a z druhé bývalý lihovar, obě továrny jsou zbourané a investoři tam připravují své projekty, obchodní zóny, hotel, byty.

„Celé území ohraničené sídlištěm Závodu Míru a Palackého třídou je obrovskou přestavbovou plochou, kde vznikne de facto nová velká čtvrť. Budeme to dál sledovat, budeme to určitě hlídat,“ řekl Nadrchal.

Investor nabízí za Pardubický pivovar, který už nevyrábí, 186 milionů

Publikováno:před 10 měsíciZdroj:Průmyslová automatizace

Pardubický pivovar, v němž skončila výroba loni v březnu, má zájemce o odkup. Za budovy a pozemky nabízí investiční společnost přes 186 milionů korun bez DPH. Prodej musí schválit valná hromada. Vyplývá to z pozvánky na valnou hromadu společnosti Pardubický pivovar, která bude ve čtvrtek 8. února a kterou má ČTK k dispozici.

Nejvyšší nabídku k odkupu podala Conseq Funds investiční společnost, konkrétně 186,2 milionu korun bez DPH. Pardubický pivovar vlastní společnost Pivovary Staropramen, k prodeji se zatím vyjadřovat nebude. "Valná hromada společnosti Pardubický pivovar, a.s. je plánovaná na 8. února tohoto roku. Bližší podrobnosti ohledně dalšího vývoje poskytneme s ohledem na akcionáře až po jejím konání," uvedla tisková mluvčí Denisa Mylbachrová.

Na programu valné hromady je také prodej ochranných známek a receptur pivovaru a k tomu movité věci, které firma Pardubický pivovar ještě vlastní. Pivovary Staropramen za známky a receptury chtějí zaplatit 42 milionů korun bez DPH. Za movité věci je navržená cena necelých sedm milionů korun bez DPH.

Pardubický pivovar přestal vařit pivo 31. března 2023. Majoritním vlastníkem firmy je od roku 2019 skupina Pivovary Staropramen. Výroba tam skončila kvůli pandemi a vypuknutí války na Ukrajině. Pivovaru se nedařilo uskutečnit výrobní a obchodní plány. Část pardubické produkce převzal pivovar Ostravar, který skupina vlastní. Výrobní část byla po březnu zakonzervována, v administrativní budově dál sídlilo vedení firmy a ostraha. Funguje pivovarská restaurace, kterou má v nájmu externí provozovatel.

Mezi zájemci o koupi nemovitostí nebylo město Pardubice. "Už od začátku zaznělo, že očekávají hodnotu kolem 200 milionů korun, což by pro město bylo náročné. Kupovat takto rozsáhlý areál, de facto brownfield, s tím, že nemáme dořešené jiné, by nedávalo úplně smysl," řekl ČTK primátor Jan Nadrchal (ANO).

Územní plán v areálu pivovaru umožňuje lehkou výrobu. Návrh nového územního plánu, který město chce schválit, tam dovolí smíšené městské území, což by mohly být byty nebo komerční prostory. "Je tam podmínka zachování historické části pivovaru, té vstupní budovy, která rozvoj trochu omezuje. Věřím, že jakmile investor přijde s návrhem, co tam bude, určitě se s městem spojí jako s klíčovým partnerem," dodal Nadrchal.

Město v území vlastní pozemky před pivovarem, kde je parkoviště u bytových domů. "Měli jsme na to předkupní právo, koupili jsme to od pivovaru. Je to veřejný prostor, bylo správné získat ho do majetku," řekl Nadrchal.

Celé území se nejspíš významně promění. Z jedné strany je bývalá továrna Prokop a z druhé bývalý lihovar, obě továrny jsou zbourané a investoři tam připravují své projekty, obchodní zóny, hotel, byty, uvedl Nadrchal. "Celé území ohraničené sídlištěm Závodu Míru a Palackého třídou je obrovskou přestavbovou plochou, kde vznikne de facto nová velká čtvrť. Budeme to dál sledovat, budeme to určitě hlídat," řekl Nadrchal.

V Ostravě pardubický Porter nikdy neuvaří, říká sládek Milan Rambousek

Publikováno:před rokemZdroj:Pardubický deníkAutor:Nikola Remešová

Pivovarník Milan Rambousek se řemeslu vyučil v Budějovickém Budvaru, ale téměř celý profesní život strávil v Pardubickém pivovaru. Konec pivovarnictví v krajském městě nese těžce. V Ostravě pardubické pivo podle něj nikdy neuvaří.

Milan Rambousek chtěl být vojákem, politický původ jeho rodiny to ale nedovolil, a tak se téměř náhodou dostal k řemeslu pivovarnictví. Od 60. let jako mladík začal získávat zkušenosti právě v pivovaru v Pardubicích. Na své profesní začátky vzpomíná rád, především když popisuje, jak se v minulosti na varně pilo i zpívalo. Jedním dechem ale dodává, že za vším byla těžká ruční práce.

Pardubický pivovar od dubna dovařil

Publikováno:před rokemZdroj:iDNES.czAutor:Milan Zlinský

Pardubický pivovar na konci března přestal fungovat, nejznámější značky včetně Portera se budou vyrábět v Ostravě. Někteří z propuštěných lidí si novou práci už našli. Další využití areálu pivovaru stále není jasné.

Přesně 46 pracovníků na dlažbě. Konec velkovýroby piva v Pardubicích po sedmi stovkách let. Zavření pivovaru z roku 1871 a přesun výroby nejslavnějšího českého černého piva Porter do Ostravy.

To je výsledek rozhodnutí vedení firmy Staropramen, která Pernštejn kupovala v roce 2019. Z velkých plánů nezbylo nic.

„Většině ze 46 zaměstnanců skončil pracovní poměr k 31. březnu. Víme, že někteří kolegové již nové uplatnění našli. Ale samozřejmě všichni z nich nám informace tohoto typu nesdělují. Zaměstnancům jsme po oznámení o plánovaném ukončení výroby v minulém roce nabídli podpůrný program, který spočíval v pomoci při orientaci na trhu práce,“ uvedla mluvčí skupiny Pivovary Staropramen Denisa Mylbachrová.

Zaměstnavatel také jednal s úřadem práce, aby pracovníkům pivovaru poskytl konzultace a kontaktoval firmy v regionu, které by mohly lidi z pivovaru přijmout. „Samozřejmě všichni zaměstnanci obdrželi zákonné odstupné, které bylo u dlouholetých zaměstnanců navýšeno,“ uvedla Mylbachrová.

Pardubický pivovar fungoval více než 150 let. Všechny značky by neměly zaniknout. Část výroby převezme Pivovar Ostravar. Začne vyrábět v nejbližší době, testovací várky měly dopadnout dobře.

„Samotné výrobě samozřejmě předcházel dlouhodobý přípravný proces. Vrchní sládek Pivovaru Ostravar má bohaté zkušenosti s vařením řemeslných piv nejen v Česku, ale i v zahraničí, a to je samozřejmě velká výhoda,“ sdělila mluvčí.

Ostravar bude vařit piva, která byla mezi konzumenty nejoblíbenější. „V naší nabídce zůstane Hořká 12 ze sklepa, Vilém 11 a Arnoštova hořká 10. Všechna tato piva navíc ponesou logo Pernštejn, což znamená návrat k dřívějšímu, pro mnohé konzumenty dosud vžitému názvu,“ řekla Mylbachrová.

Silný tmavý Pardubický Porter je speciál, který si většina konzumentů vychutnává jen příležitostně, proto ho Ostravar bude nabízet ve speciálních várkách. „Nebude ho vařit pravidelně,“ dodala mluvčí.

Co se stane s areálem pivovaru, zatím není rozhodnuto, představenstvo se variantami zabývá. „Já jen doufám, že nám v centru Pardubic nevznikne další brownfield. To by bylo zlé. Jinak mne celá situace kolem pivovaru mrzí, ale nemáme šanci na tom nic změnit,“ řekl primátor Pardubic Jan Nadrchal.

Průmyslové vaření piva ve městě končí po 700 letech
Vaření piva mělo v Pardubicích dlouhou tradici. Už od počátku 14. století totiž v Pardubicích existoval Zámecký pivovar, ten však postupně ztrácel význam.

V druhé polovině 19. století se pardubičtí podnikatelé v oboru pivovarnictví rozhodli založit novou společnost – Akciový pivovar Pardubice. Komité společnosti se sešlo 29. ledna 1871 a rozhodlo, že bude postaven nový, parostrojní pivovar. Prvním sládkem byl vybrán František Chodounský z Protivína, stavitelem pivovaru byl pan Štěpánek z Mladé Boleslavi. Výstavba byla dokončena 1. dubna 1872, o týden později se začalo vařit pivo.

Roční produkce byla zprvu 15 tisíc hektolitrů, v roce 1928 vyprodukoval pivovar poprvé přes 100 tisíc hektolitrů piva. V roce 1945 byl pivovar převeden do národní správy a roku 1949 znárodněn do firmy Východočeské pivovary, národní podnik v Pardubicích. Výroba piva i nealkoholických nápojů se neustále rozšiřovala.

Pivovar se osamostatnil 1. ledna 1993, kdy se stal znovu akciovou společností. V té době vyráběl přes 300 tisíc hektolitrů piva a přes 50 tisíc hektolitrů limonád ročně, produkoval i vlastní slad.

V červnu 2006 se přejmenoval na Pivovar Pernštejn a.s. a posléze v červenci 2010 na Pardubický pivovar. Pivovar proslavil černý speciál Porter, který je vyráběn podle vlastní receptury a patří mezi nejsilnější česká piva. Speciál se vaří od roku 1890.

V Česku náhle končí legendární pivovar, zaměstnanci padli na dlažbu

Publikováno:před rokemZdroj:AAzdraví.czAutor:Anna Štěpánková

V Česku už se rozjíždí vlna krachů a ukončování nevýdělečných provozů. Důvodů je celá řada a jsou pochopitelně převážně ekonomické. Podnikům vzrostly vstupní náklady, ať už jsou to suroviny, energie nebo mzdy a je stále těžší udržet nějakou rentabilitu. Podle ekonomů můžeme být svědky dalších nehezkých konců.

Složitá situace
Za sebou to má už i oblíbený Pardubický pivovar, kde se na konci března definitivně přestalo vařit pivo. Zaměstnanci dostali výpověď včetně zákonného odstupného. Pokud zde někdo pracoval dlouhodobě, bylo mu odstupné dokonce navýšeno.

Co je to ale platné, když někdo v této nejisté době ztratí stálé a dosud stabilní zaměstnání. Majitel Pardubického pivovaru, kterým je Staropramen, nabídl bývalým zaměstnancům také podpůrný program, aby se dokázali zorientovat na současném trhu práce, sestavit si životopis apod. Zajímavé přitom je, že podle všeho nenabídl zaměstnancům práci v rámci své skupiny, což značí, že už má přinejmenším plné stavy.

Pivovar fyzicky sice končí, avšak oblíbená piva se budou vařit dále. Půjde o několik těch nejznámějších, jako je Vilém 11, Hořká 12, Arnoštova hořká 10 nebo Porter. Výroba bude pokračovat v pivovaru Ostravar, který patří rovněž Staropramenu.

Byly velké plány
Končí každopádně velká tradice, kdy Pardubický pivovar byl založen už v roce 1871 a o rok později se zde začalo slavit pivo. Shodou okolností loni oslavil 150. výročí od této události. V nedávné době ho koupil právě Staropramen, který s ním měl velké plány a investoval zde 100 milionů korun. Nakonec to ale nevyšlo a je konec.

Velkou otázkou je, co se stane s areálem pivovaru. Ten svým uzavřením pozbyl primární funkci a není jasné, co se s ním stane. Jde o velký objekt a nikdo si nepřeje, aby uprostřed města chátral.

Poslední zhasne, Pardubický pivovar odpočítává minuty

Publikováno:před rokemZdroj:iDNES.czAutor:Veronika Bělohlávková

Pardubický pivovar v pátek nadobro zavře svůj provoz. Piva Hořká 12 ze sklepa, Vilém 11, Arnoštova hořká 10 nebo Porter, se budou však vařit dále. Jejich výroba bude pokračovat v pivovaru Ostravar a navíc piva ponesou logo Pernštejn.

Jak už bylo avizováno na konci minulého roku, pivní značky nezaniknou a bude pokračovat i po ukončení výroby v Pardubickém pivovaru, a to v pivovaru Ostravar.

„Vybrali jsme ty značky, které jsou mezi našimi konzumenty nejvíce oblíbené. V naší nabídce zůstane Hořká 12 ze sklepa, Vilém 11 a Arnoštova hořká 10. Všechna tato piva navíc ponesou logo Pernštejn, což znamená návrat k dřívějšímu, pro mnohé konzumenty dosud vžitému názvu,“ doplnila manažerka komunikace a mluvčí Pivovarů Staropramen Denisa Mylbachrová. Pardubický pivovar spadá právě pod tuto skupinu.

A ani značka Porter zcela nezmizí. Pardubický Porter je legendární, a nejen na českém trhu. Je to unikátní pivo, které získalo řadu odborných ocenění a našlo si své příznivce, kteří dokážou ocenit jeho kvalitu a jedinečnost.

„Protože se jedná o speciál, který si většina konzumentů vychutnává jen příležitostně, i my ho budeme konzumentům nabízet v rámci speciálních várek,“ potvrzuje Mylbachrová.

Porter byl dostupný i v dalších regionech kromě pardubického, ale vzhledem k povaze tohoto piva jen na vybraných místech. K největším exportním trhům patřilo Rusko, kam se nyní nevyváží.

V rámci oznámení v minulém roce, většině zaměstnanců skončí pracovní poměr k 31. březnu. Všichni zaměstnanci obdrželi zákonné odstupné, které bylo u dlouholetých zaměstnanců navýšeno, uvedla firma.

„Kolegům jsme bezprostředně po oznámení o plánovaném ukončení výroby v minulém roce nabídli podpůrný program, který spočíval v pomoci při orientaci na trhu práce, sestavení životopisu a další. Rovněž jsme navázali spolupráci s Úřadem práce, který jim poskytl konzultaci a vešli jsme v kontakt s významnými zaměstnavateli v regionu,“ doplňuje mluvčí.

O osudu areálu není rozhodnuto
Co se týče dalšího využití areálu Pardubického pivovaru, podle mluvčí zatím nejsou k dispozici žádné informace. „Představenstvo Pardubického pivovaru na této záležitosti pracuje,“ říká Mylbachrová.

„Nechceme, aby zůstal brownfield uprostřed města, budeme se zabývat všemi variantami, od prodeje celého pivovaru až po to, že tady zůstane muzeum s restaurací. Není rozhodnuto,“ uvedla v prosinci Petra Chovancová, předsedkyně představenstva Pardubického pivovaru.

Zástupci města Pardubice mají především obavy, aby v centru nezůstal nevyužitý, chátrající pozemek. V sousedství pivovaru se totiž nachází nevyužité pozemky, na kterých stála Prokopova továrna na mlýnské stroje.

„Rozumíme tomu, že zastupitelům města není lhostejný osud pardubického piva ani další případné využití areálu pivovaru. Jsme připraveni se s nimi znovu setkat a prodiskutovat další strategické směřování,“ dodala Chovancová. Jak uvedl v minulém roce magistrát v tiskové zprávě, zástupci města tento krok vítají.

Válka zhatila plány
Hlavní akcionář do Pardubického pivovaru během tří let investoval více než 100 milionů korun s cílem posílit jeho pozici na tuzemském i zahraničních trzích. Investice putovaly jak do výrobních technologií, tak do samotných značek.

Podle pivovaru bohužel zásadní změna situace v důsledku pandemie a vypuknutí války na Ukrajině, znemožnila společnosti realizovat plány a stanovené cíle. Jako řádný hospodář s cílem zabránit prohlubující se ztrátě muselo představenstvo přistoupit k výše zmíněnému kroku. Ukončení výroby automaticky neznamená zánik všech značek.

Pardubický pivovar byl založen v roce 1871 a první pivo se zde začalo vařit 8. dubna 1872, minulý rok tedy slavil 150. výročí od založení. Předtím, než většinový podíl koupil Staropramen, vařil kolem 80 tisíc hektolitrů piva ročně a plánoval do 10 let produkci zdvojnásobit. Mezi nejznámější pardubická piva patří 19stupňový Porter, jehož výroba začala už v roce 1890 a jde o jedno z nejsilnějších českých piv.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.08.02.2024 20:4850