Historie a současnost Pivovaru Matuška

Pivovar Matuška byl založen 13.4.2009 na Velikonoční pondělí . V tento den zde byla uvařena první várka, speciálního tmavého piva. pivovarRealizace pivovaru trvala dva roky. Svou velikostí se pivovar řadí do kategorie minipivovarů. Pivovar založil sládek Martin Matuška, který v pivovarnickém oboru pracuje od roku 1981. Pivovar Matuška najdete v obci Broumy, která leží v Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko. Zrealizovat vlastní minipivovar se podařilo jen díky morální podpoře a finanční pomoci celé rodiny. Také pomohlo vědomí, že mladší syn Adam chce v pivovarnickém řemesle pokračovat. Pivo vaříme řemeslným způsobem bez filtrace či pasterizace.
Zdroj:Stránky Pivovaru Matuška, 2015


Více na stránkách pivovaru

Matuška: Chci nový pivní styl. Pivo dokáže zkazit výčepní, špatné poznám podle vůně

Publikováno:před 6 měsíciZdroj:Aktuálně.cz

Pouštíme do světa jen stoprocentní pivo, špatnou várku jsme ještě neuvařili. Umím si v hlavě představit, jak by mělo pivo chutnat, říká sládek Adam Matuška. Před deseti lety jeho otec založil úspěšný minipivovar. Táta o něm mluvil 30 let, začínali jsme v garáži, k první várce to byly dva roky, líčí muž, který letos v Praze otevřel podnik Dva kohouti. Potřeba je hlavně pokora a úcta k řemeslu. Příležitostí napít se je hrozně moc, je velmi tenká hranice, aby do toho člověk nesklouzl, dodává.

České pivo je moc levné, říká sládek Adam Matuška

Publikováno:před 11 měsíciZdroj:Seznam ZprávyAutor:Anita Baselová

Češi se pravidelně umisťují na předních příčkách v množství konzumace piva. Podle spolumajitele pivovaru Matuška a podniku Dva Kohouti ale Češi nejsou na pivo dostatečně hrdí. Hrdost podle něj není o tom vypít 10 piv denně, ale dopřát si třeba jen jedno pivo, za to kvalitní a podpořit tak ty pivovary, které k pivu přistupují opravdu poctivě.
Článek

Pivovar Matuška je jedním z příkladů, kdy se původně malému, rodinnému pivovaru podařilo uspět nejen na českém, ale i zahraničním trhu. Matuškovu dvanáctku Californii si tak můžete dát třeba i na cestách po Japonsku nebo Velké Británii. Na trhu je kromě konzumentů přijaly i větší pivovary, se kterými svá piva Adam Matuška nerad porovnává, mnohem raději s nimi spolupracuje, jako například s Plzeňským Prazdrojem na speciálu ke 100. výročí založení republiky.

Adam Matuška s Lukášem Svobodou na konci minulého roku otevřel originální pivovar a výčep pod jednou střechou Dva Kohouti. S novinkami ale rozhodně nekončí. Za pár dnů představí také nové pivo, které šest měsíců pracovalo v sudech po vínu od známého vinaře Jana Stávka. A rozšiřovat bude i výrobu v původním pivovaru v Broumech. Mnohem víc o podnikání v pivovarnictví v pořadu #Byznys.

Speciální ležák „První“ k 100. výročí první republiky

Publikováno:před rokemZdroj:Zboží&Prodej

Plzeňský Prazdroj a Pivovar Matuška připravily k 100. výročí založení Československé republiky speciální ležák, který nese název „První“. Vznikl z inciativy sládků obou pivovarů a k jeho výrobě byly kromě českého chmele použity i dvě chmelové odrůdy vyšlechtěné v USA. Oba pivovary tak symbolicky vzdávají dík Spojeným státům americkým, které se před sto lety významně zasloužily o vznik demokratického státu Čechů a Slováků.

Prvních osmnáct lahví tohoto piva dnes na upomínku roku 1918 sládci obou pivovarů předali americkému velvyslanci v ČR Stephenu B. Kingovi jako poděkování USA za pomoc při založení Československa před 100 lety.

„Za vznik samostatného státu výrazně vděčíme Spojeným státům americkým v čele s prezidentem Woodrow Wilsonem. Právě tento významný státník v americkém Kongresu v lednu 1918 nejprve přednesl svých Čtrnáct bodů, novátorský program mezinárodního uspořádání po první světové válce, ve kterém navrhl reformu Rakouska-Uherska a autonomii pro jednotlivé národy. Následně pak po setkání s Tomášem Garrigue Masarykem podpořil naši státnost a umožnil vnik první republiky. Na jeho počest i počest USA jsme se rozhodli uvařit ležák „První“, pivo, které je zároveň české i americké. První lahve našeho ležáku symbolicky věnujeme zástupcům USA v naší zemi,“ vysvětluje Václav Berka, emeritní vrchní sládek Plzeňského Prazdroje.

Celý projekt je ojedinělý i tím, že úzká spolupráce mezi velkým a malým pivovarem při výrobě piva je v tuzemsku něčím naprosto novým. „K této spolupráci nás inspirovala odvaha a nadšení lidí před vyhlášením nezávislosti našeho státu, kdy se nebáli jít do něčeho nového. I my jsme pustili do něčeho, co je na našem trhu jedinečné a nové, spojili jsme síly, vymysleli recepturu a připravili ležák „První“ k uctění výročí naší první republiky,“ říká Martin Matuška, majitel a sládek stejnojmenného pivovaru z Broum.

Oba dva pivovary, Prazdroj i Matušku, spojuje maximální důraz na kvalitu surovin, skladování a čepování piva. A jejich spolupráce je logická i proto, že zakladatel broumského minipivovaru Martin Matuška se vyučil sladovníkem v Plzni a pojí jej letité přátelství s plzeňskými sládky. „Celý nápad vznikl na našem společném setkání letos na jaře. Matuška vyrábí piva amerického typu, my světoznámé české ležáky. Řekli jsme si, že k oslavám vzniku republiky uvaříme pivo, které spojí oba naše přístupy,“ uvádí Václav Berka. Recepturu pak vytvořila čtveřice sládků – z Prazdroje to byla s Václavem Berkou Lenka Straková, Martina Matušku doplnil jeho syn Adam Matuška.

Plzeňský Prazdroj chce ležákem „První“ vzdát hold i všem, kteří šíří dobré jméno naší země ve světě i v tuzemsku dnes. Proto jako poděkování předá toto výroční pivo pěti osobnostem, které dokázaly něco výjimečného a byly ve svém oboru v něčem první. Jejich jména odtajní postupně v průběhu listopadu.

Pro veřejnost bude čepovaný „První“ k dostání po celý listopad ve více než 1200 hospodách a restauracích Plzeňského Prazdroje zapojených do Volby sládků a ve smluvních hospodách pivovaru Matuška. Lahvové pivo pak nabídnou také vybrané pivotéky. Etiketu ležáku, která vychází z neuskutečněných návrhů na československou vlajku, vytvořilo Studio Najbrt.

Minipivovary táhnou. Prazdroj uvařil speciál s Matuškou

Publikováno:před rokemZdroj:Euro.czAutor: Ondřej Stratilík

V průběhu listopadu budou restaurace Plzeňského Prazdroje čepovat ležák, který vznikl jako společná várka s broumským Pivovarem Matuška
“Jde o český ležák, při jehož vaření jsme používali aromatické chmely z USA. Na výčepy půjde v listopadu jako naše Volba sládků,” popisuje jeden z manažerů Plzeňského Prazdroje. Jde prý o příspěvek pivovarské skupiny ke stému výročí založení Československa.

Co je ale na pivu s názvem “První” nejzajímavější, je to, že se na jeho vzniku podílel minipivovar Matuška, expert na svrchně kvašená piva. Vznikla tak první kooperace Prazdroje s malým výrobcem. A jde o další důkaz toho, jak se minipivovary stávají pro průmyslové podniky stále důležitějšími.

Jak už týdeník Euro informoval, tím prvním velkým pionýrem, který otevřel náruč minipivovarům, byl Budějovický Budvar. Na své výčepy nejdřív pustil speciality ze sokolovského Permona, teď je na řadě Antoš ze Slaného. Více na: https://www.euro.cz/byznys/po-budvaru-se-otevrel-i-prazdroj-minipivovary-jsou-na-roztrhani-1425943#utm_medium=selfpromo&utm_source=euro&utm_campaign=copylink

800 litrů piva na baseballe? Matuška Day přilákal stovky lidí!

Publikováno:před rokemZdroj:TN.cz

Skoro 700 lidí dorazilo na Matuška Day, tedy na první ročník pivních slavností na Kotlářce Praha. V rámci baseballové extraligy se servírovaly tradiční české ležáky nebo americké svrchně kvašené piva typu ALE, k dostání byly také poctivé hamburgery a hot dogy. "Lidí na baseballe bylo snad nejvíce, co jsem kdy v rámci základní části extraligy viděl. Podařilo se nám dostat americkou atmosféru z baseballových stadionů do Prahy," liboval si Adam Matuška, úspěšný sládek a baseballový hráč.

Pivo jako doplněk sportovních událostí? Tak to přesně během Matuška Day nebylo. Zlatavý mok hrál v sobotu na baseballovém hřišti hlavní roli. Diváci mohli ochutnávat celkem 12 druhů, od tmavých, světlých, k silnějším, jako třeba Zlatá raketa 17% nebo Hellcat 21%. Z proslulého pivovaru Matuška bylo připraveno celkem 840 litrů! "Nakonec se všechno nevytočilo, nescházelo ale mnoho. Zájem byl obrovský. Jen mě mrzela ta fronta. Příště budeme lépe připravení," konstatoval Adam Matuška, vrchní sládek proslulého pivovaru z Broum.

I když bylo vedro, lidé si vychutnávali alkoholově silnější kousky s tropickými až s citrusovými chutěmi. "Překvapilo mě, že hodně rychle došla jednadvacítka Hellcat, tedy nejsilnější pivo. Jinak největší zájem byl o desítky," pochvaloval si Matuška, baseballový hráč a člen týmu Kotlářka Praha, který se byl podívat na několik zápasů v americké MLB. "Lidé na hřišti kempovali, popíjeli a jedli obrovské hamburgery. Takhle to přesně probíhá i v USA. Parádní atmosféra."

Domácí tým hostil v rámci extraligy Hrochy Brno ve dvojutkání. Ten první Kotlářka prohrála 4:1, vše si však vynahradila v tom následujícím. Pražští baseballisté porazili Hrochy 12:0, pomohli si také třemi homeruny, tedy odpaly za plot. "Bohužel jsem neviděl ani jeden. Snad příště. Určitě chceme Matuška Day zopakovat," vyhlásil sládek a baseballista, který si v letošním roce dal od sportu pauzu.

A zda zbylo také nějaké pivo pro baseballové hráče? "Naštěstí nám pořadatelé schovali sud, takže jsme si mohli také dát," tvrdil Jakub Sládek, který byl s baseballem v USA a v Japonsku. "Jsem moc rád, že se konečně v Česku něco vymýšlí pro diváky. Hodně kamarádů a známých mi psalo, že si den na Kotlářce Praha užili, a to baseball viděli poprvé v životě."

Češi začnou pít jiné pivo. Úspěšný sládek řekl, jaké bude

Publikováno:před rokemZdroj:Seznam zprávy

Rozhovor Janka Rubeše se spolumajitelem pivovaru, který začínal v garáži pro tři auta.
Článek

Adam Matuška je spolumajitelem pivovaru, který byl založen v nevelké vsi na Křivoklátsku, a začínal v prostoru, jehož velikost sládek odhaduje na 80 až 100 metrů čtverečních.

Pivo stejnojmenné značky, které vaří, řadí řada pivařů k nejlepším v republice, ale sám Matuška - možná s jistou nadsázkou - říká, že jeho favoritem stále zůstává zřejmě nejtradičnější česká značka.

„Můžu začít zostra. Je to Plzeňský Prazdroj,” odpověděl v pořadu Osmička na otázku Janka Rubeše, jaké je pivo je nejlepší na světě.

„Všem spadly brady," komentuje se smíchem svoji odpověď, na niž pak v rozhovoru znovu navazuje.

Říká, že čeští pivovarníci se v budoucnu vrátí více k jednoduchým pivům, českým ležákům.

„Budoucnost českého pivovarnictví je v jednoduchých ležácích českého typu. Řada minipivovarů včetně nás vaří piva typu ALE či IPA, ale myslím, že se chutě stočí zpátky k pitelnosti,” uvedl.

Kromě toho v rozhovoru popisuje, že dobrou hospodu poznáte i podle toho, jak to vypadá v okolí výčepu, a popisuje začátky rodinné firmy, v níž se na výrobě podílí svým způsobem i babička.

„Začínali jsme v prostoru, kde byla původně garáž a v podstatě prostor pro dobytek. Mělo to možná osmdesát metrů čtverečních. Po čase to přestalo stačit. Potom jsme koupili dům u sousedů, udělali jsme trubku přes celou zahradu, máme takové pivní potrubí přes vesnici,“ říká Adam Matuška.

Vypráví také o tom, jakou mu dal zásadní radu otec, který pivovar - dva týdny před jeho maturitou na střední potravinářské škole - založil. Adame, nepij, zněla.

„Občas si na to vzpomenu, většinou ráno, když už je opravdu pozdě,“ směje se Adam Matuška.

Proč odmítá pivo v PET lahvi? Jaké vlastnosti má dobré pivo? Jak funguje jejich rodinný podnik? A opravdu mají turisté pivo raději pít, než se v něm koupat v pivních lázních?

Deset nejlepších piv světa? Nechybí ležák od Matušky z Broum

Publikováno:před 3 letyZdroj:E15.cz

S blížícím se pivním svátkem, mnichovským Oktoberfestem, vytvořil britský deník The Sun seznam deseti piv, které jsou podle jeho názoru nejlepší na světě. Vybral do něj značky převážně menších podniků ze čtyř kontinentů, mezi nimi nechybí světlý ležák z malého českého pivovaru Matuška, který vyrábí své speciály v obci Broumy na Berounsku od roku 2009.

Evropa má v žebříčku britského listu šest zástupců. Dva z Anglie a po jednom z Německa, Francie, Belgie a českého Matušku. Dva vzorky jsou pak ze Spojených států, jeden z Japonska a své pivo tam má i Austrálie.

Od Matušky noviny do svého seznamu zařadily ležák plzeňského typu nazvaný Speciální světlé. The Sun zároveň připomněl, že v Británii si tamní milovníci zlatavého moku mohou Matušku koupit na dvou místech, a sice v londýnském pivním království Euston Tap a v baru na nádraží v severoanglickém Sheffieldu.

Deník si také pochvaluje, že v Americe, Austrálii a v evropských pivních velmocích utěšeně roste nabídka piv. Například v Británii podle něj v současnosti funguje nejvíc pivovarů od 30. let minulého století.

O České republice naopak zmiňuje, že řemeslných pivovarů je tady málo. Spekuluje, že ležáky od běžných výrobců jsou natolik dobré, že Češi minipivovary nepotřebují. V tomto směru má ale The Sun zřejmě zastaralé informace, opomíjí totiž mohutný boom minipovarů na tuzemském trhu v posledních letech. Kompletní seznam nejlepších piv si můžete přečíst pod článkem.

Nejlepší světová piva podle The Sun
India Pale Ale (7,4 %), pivovar Meantime, Londýn, Británie
Espresso Ale (4,2 %), pivovar Dark Star, Horsham, Západní Sussex, Británie
Chimay Red (7 %), mnišský pivovar Chimay, Baileux, Belgie
L’Alpine Blonde (4,8 %), alpský pivovar Galibier, Valloire, Francie
Session IPA (3.2 %), pivovar Crew Republic, Mnichov, Německo
Speciální světlé (5,5 %), pivovar Matuška, Broumy, Česko,
Fat Tire Ale (5.2 %), pivovar New Belgium, Fort Collins, Colorado, USA
Pale Ale (5.6 %), pivovar Sierra Nevada, Chico, Kalifornie, USA
Hitachino Nest Classic Ale (7.5 %), pivovar Kiuchi, Ibaraki, Japonsko
Alpha Pale Ale (4.7 %), pivovar Matilda Bay, Fremantle, Západní Austrálie, Austrálie

Pivovar postavil babičce na dvorku a zapřáhl celou famílii

Publikováno:před 4 letyZdroj:ASZ.czAutor:Kateřina Kotalová

Matuškovic pivo patří k nejdražším v republice a pivaři se shodují, že i k nejlepším. O to pikantnější je skutečnost, že Matuškovi svůj zlatý chléb „pečou“ v malé vísce Broumy u Hořovic, prakticky na dvorku u babičky. A jde na dračku! Od božího rána do půlnoci je zapřažená celá rodina a velí tomu ten nejmladší, šestadvacetiletý sládek Adam Matuška.

Matuškovic pivo patří k nejdražším v republice a pivaři se shodují, že i k nejlepším. O to pikantnější je skutečnost, že Matuškovi svůj zlatý chléb „pečou“ v malé vísce Broumy u Hořovic, prakticky na dvorku u babičky. A jde na dračku! Od božího rána do půlnoci je zapřažená celá rodina a velí tomu ten nejmladší, šestadvacetiletý sládek Adam Matuška.

„Babička nám hlídá teplotu, hlavně o víkendu, má zodpovědný úkol,“ mrkne zpod baseballové čepice Adam Matuška. „Ále, občas to jdu zkontrolovat, jinak si to kluci tady obstarávají sami,“ mávne rukou babička Matušková směrem do přístěnku k její chalupě, ze kterého vnuk Adam a jeho otec Martin udělali varnu. Uvnitř kmitají čtyři kluci a všem je s bídou pětadvacet. „Všechno jsou to kamarádi ze školy nebo z baseballu,“ vysvětluje Adam a postaví se tak, abychom neviděli na Zeď nářků, vykachlíčkovanou stěnu plnou klučičích šifrovaných zkazek. Hany seknul Zoe (rozuměj Honza měl hezkou chvilku se Zuzkou), Langoš má new bitch (Petr Langmajer má novou holku), Tom zase lítá (#lepsinevedet). Jeden vaří, druhý stáčí, třetí zátkuje a čtvrtý lepí etikety a na každou jednu napíše datum spotřeby. Tady se pracuje zásadně rukama. „Pořídit linku by bylo velmi nákladné a navíc by se sem ani nevešla,“ vysvětluje Adam důvod rukodělby. A má recht, to tedy nevešla. Tady se totiž počítá každý milimetr. „A to tady ještě nedávno uprostřed stál velký tank, takže když stáčel pivo, já jsem musel stát venku a sudy rolovat ven, protože se ty už se sem prostě nevešly,“ směje se Adam.

Tenhle problém už mu padl. „Koupili jsme sousedovic chalupu,“ ukazuje na vedlejší stavbu, „předělali jsme ji, přesunuli jsme tam některé tanky a dokoupili další tři, takže už jich máme třináct. Potřebovali jsme navýšit kapacity, jsme pořád vyprodaní, musíme odběratele odmítat, a to není příjemné. Radost z toho má i babička, že se přesouváme vedle,“ vysvětluje Adam.

Matuškovi donedávna měli dvanáctihektolitrovou varnu, na jaře přikoupili ještě jeden padesátihektolitrový tank, vaří několik várek denně od čtyř od rána do pozdního večera. Je jich deset, a tak se dvě party hezky prostřídají. Na začátku byli dva. „Asi rok a půl jsme se tu trápili. Jezdil jsem sem z Prahy na čtvrtou, abych odpoledne stihl trénink,“ vzpomíná Adam. Mladý sládek je totiž vášnivým hráčem baseballu a mnoho nechybělo a mohl z něj být profesionální sportovec. „Ve druháku na střední to vypadalo, že ji nedodělám. Dělal jsem potravinářskou a prolejzal s odřenýma ušima. Chtěl jsem jí nechat a dělat jenom baseball. Naši z toho radost neměli zvlášť proto, že ani v tom jsem zrovna nevynikal. Ve třeťáku nás ale už pustili k vaření piva a škola mě začala hrozně bavit,“ vrací se Matuška ke kořenům rodinného pivovaru. Jakmile ve škole uvařil svoje první vlastní pivo, bylo mu jasné, že to by mohlo být tím, co ho jednou bude živit. Že tak brzy, to v té době ještě netušil.

Adamův otec Martin byl v té době uznávaným sládkem ve strahovském pivovaru. O vlastním snil vždycky, ale pokaždé zůstalo u řečí. Až když na klukovi viděl, že ho práce s pivem baví a jde mu, rozhodl se zainvestovat a vybudovat rodinný Pivovar Matuška. „Budovalo se to tady dva roky, z tátova platu sládka a s pomocí široké rodiny, tetiček, babiček a úvěru. Nešlo udělat hned něco velkého. Měli jsme ale výhodu, že táta byl známý, měl mezi pivaři dobré jméno. Od svých pětadvaceti vařil pivo u Fleků, kde byl podsládkem, pak vycestoval do celého světa, kde učil vařit pivo tamější sládky. Nějaký čas strávil v Japonsku, Koreji i v Tunisu. Když se vrátil, nastoupil do nově otevřeného pivovaru na Strahov už jako sládek. O svém pivovaru mluvil už od pádu komunismu, už u Fleků zjišťoval, jak to chodí v zahraničí. Impuls tátovi dal kamarád Charles, za kterým pak přijel do Anglie, koupil na tehdejší dobu hrozně drahé letenky a jel tam zjistit, jak to tam funguje. Dlouho sbíral informace,“ vypráví Adam Matuška první kroky k rodinnému pivovaru.

Kromě babičky, která hlídá teplotu piva, a táty, který je jednatelem a spolu se synem vymýšlí receptury a stará se o obchod, pro minipivovar pracuje i Adamova maminka i bratr Jakub. „Brácha je umělec, malíř, nakreslil nám logo a etikety, ale kromě toho, že naše pivo hojně konzumuje, se na něm nijak nepodílí. Mamka pracovala vždycky jako porodní asistentka a teď se nám stará o papíry. Pivo moc ráda nemá, takže když chutná i jí, víme, že jsme udělali fakt dobré pivo,“ říká nejmladší z rodu Matušků. Než Adam sehnal dobré spolupracovníky, chvilku to trvalo. Zalovil v řadách kamarádů a vyplatilo se. „Myslím, že teď máme dobrý tým. Zaměstnávat kamarády je na jednu stranu dobré, ale na zároveň se vám trochu oddálí. Chci, aby bylo pivo dobré, mám nějaké požadavky a někdy jsem na ně nepříjemný, takže to může zasáhnout do kamarádství. Ale převažují pozitiva. Hraju s nimi baseball a věřím jim. Ještě jsme se nějak výrazně nepohádali, myslím, že jsem ještě o žádného kamaráda kvůli pivu nepřišel. Ale už spolu moc nechodíme na pivo,“ směje se mladý šéf.

V minipivovaru Matuškových se dnes vyrábí pětadvacet různých druhů piv. A které je to nejlepší? „To nejde říct. Každý je jako naše dítě, nemůžete o jednom říct, že je lepší,“ říká rozumně. Nemít tu čepici s rovným kšiltem a pod ní takřka dětský obličej, jeho věk by mu bylo těžké uvěřit. Podobně v šoku museli být i porotci americké pivní soutěže, kam Adam přijel hodnotit piva. „Great American Beer Festival je neznámější pivní akce v Americe. Hodnotí se tam tisíce pivovarů a statisíce piv. Tam, když vyhrajete, znamená to strašně moc. Když jsem tam byl pozvaný jako degustátor, bylo to devět dní po mých jednadvacátých narozeninách. To bylo pro všechny nepochopitelný, koukali na mě divně. Nedivím se jim, já už měl tady poměrně oddegustováno, ale tam se může pít až od jednadvaceti. Navíc moje angličtina byla tehdy docela zoufalá. Teď jsem tam byl potřetí už jako kapitán jednoho stolu degustátorů. Myslím, že tam ještě hodně dlouho budu nejmladší,“ líčí mladý Matuška.

Kolik různých pivních cen sesbíralo to z Pivovaru Matuška, jeho mladý jednatel narychlo nespočítá. „Nechci, aby to znělo nafoukaně, ale opravdu nevím. Vzpomínám na naši první soutěž v Táboře. Tam jsme za jeden den sesbírali většinu cen, to nám hodně pomohlo. Teď bychom rádi zkusili World Beer Cup, to je pivní olympiáda, ale uvidíme, jestli to bude z finančního hlediska vůbec možné. A z čeho mám ale opravdu velkou radost, že největší pivní server na světě, Ratebeer.com, vyhlásil naše pivo Apollo Galaxy jako nejlepší za minulý rok a zároveň nás ohodnotil jako nejlepší pivovar v Česku. Hodnotí to lidé, o to to má větší váhu,“ raduje se Adam a postaví na stůl vychlazeného zlatého vítěze. Chutná skvěle. „Apollo Galaxy zárověn získalo zlatou medaili na Internacional Beer Cup v Japonské Yokohame. Není divu, že patří mezi nejprodávanější,“ pozvedá sklenici proti slunci, jako by zkoumal, co je právě zlatavější

Největší odměnou jsou mu ale stejně spokojení pivaři. A že jich není málo. Přitom Matuškovo pivo rozhodně není nejlevnější. „S cenou bojujeme pořád. Naše pivo je dražší nejenom než pivo velkých pivovarů, ale i minipivovarů. Já ani nevím, čím to je, máme ty ceny nastavené tak, aby nás to uživilo. Jsme ještě třeba o 10 Kč dražší než ostatní minipivovary a popravdě nevím proč. Vím, kolik to všechno stojí, a aby to vydělalo, takhle to musí být. Ale je pravda, že my jsme si peníze na provoz popůjčovali od bank, někteří si mohli dovolit zafinancovat pivovar sami. Abychom mohli splácet, fungovat a růst, musíme mít tyhle ceny,“ vysvětluje cenovou politiku rodinného pivovaru. Splácet budou Matuškovi ještě prý několik desítek let. „Co vyděláme, investujeme do rozšiřování. Ale technologie jsou tak drahé, že na ně nelze našetřit, na to je potřeba úvěr. Je to stres, ale žene nás to dopředu, musíme myslet na to, že nemáme vyhráno, dokud nebude splaceno,“ dodává. Jak vidno, Adam Matuška rozhodně má pod čepicí. Velký točený Matuška stojí 60 korun, lahev od 95 do 120 korun. „Naše lahve mají 750 ml. Byli jsme jedni z prvních, kdo do takových lahví začal stáčet, je to výhodné kvůli ceně, rozloží se tam náklady na dva pracovníky. Kdybych prodával půllitry, o moc nižší by ta cena být nemohla. Lidi tahle velikost i baví, nemusí načínat dva lahváče a stačí jim jedna.“ Během jednoho týdne uvaří až sedm druhů piv, to nejsilnější má 21°. Denně se v pivovaru naplní 600 lahví a všechny mají už ve chvíli, kdy dostávají zátku, svého kupce. Týdně tak Matuška prodá šest tisíc litrů piva. S rozšířením do sousedova stavení, jsou schopni vyrábět skoro jednou tolik.

Mladý Matuška se už šest let musí pěkně otáčet, vstupu do světa podnikání ale nelituje. „Možná někdy, když musím vstávat ve tři ráno, to jo, ale celkově jsem hrozně rád, že náš minipivovar máme.“ Koneckonců i na tu zábavu se čas najde. Ale spíš než by se usadil, přemýšlí, co by na rodinném pivovaru ještě vylepšil. Chtěl by vlastní hospodu, která jim zatím chybí. „Na začátku nám říkali, že jsme blázni otvírat pivovar bez vlastní hospody, a neměli pravdu. Jde to dost dobře i bez ní, ale přiznávám, že bychom nějakou vlastní přece jenom chtěli,“ přiznává a není pochyb, že toho jednou (a možná už hodně brzy) dosáhne….

Plné nebo silné pivo? Stačí desítka nebo dvanáctka, míní sládek z pivovaru v Broumech

Publikováno:před 4 letyZdroj:Rozhlas.czAutor:Radek Duchoň

Pivaři v Česku si budou pravděpodobně muset zvyknout na dva nové názvy svého oblíbeného moku. Na plná a silná piva. Tuhle terminologii chce zavést ministerstvo zemědělství. Rozdíl bude v tom, jestli jsou takzvaně svrchně kvašená, anebo spodně kvašená.

Právě kvašení je pro nové dělení piv zásadní. „U toho svrchního kvašení je rozdíl v tom, že kvasinky pracují při vyšších teplotách, zhruba při 20 stupních. Vzniká taková květnatější chuť a vůně piv. Zatím co při spodním kvašení je to při nižších teplotách – kolem 10 až 12 stupňů a piva nejsou tak aromatická. Proto je to nejrozšířenější pivní styl u nás,“ dodal sládek pivovaru v Broumech na Berounsku Adam Matuška.

A co říká plánovaným změnám? „Já z nich nadšený nejsem. Nedovedu si představit, že někdo přijde do hospody a objedná si tři silná piva, tři hutná piva a pro slečny dvě výčepní piva. Přece se dnes jasně říká „desítka“, „dvanáctka“, takže by to mělo být jednoduše rozdělené – na svrchně a spodně kvašená piva a označené stupňovitostí. A každý ví, na čem je,“ vysvětlil sládek.

Pivo v malém: Není nad vlastní výrobu

Publikováno:před 6 letyZdroj:Novinky.czAutor:Jiří Sotona

V Česku se průměrně každé dva až tři týdny otevře nový minipivovar. Najdete je v restauracích, na zámcích i na vesnické chalupě. Vlastní pivo ovšem nevaří jen nadšení pivaři, ale i abstinenti, kteří vědí, že v zemi pivu zaslíbené to může být dobrý byznys.

Pivovar Matuška patří mezi ty, které vznikly vyloženě doma, v tomto případě dokonce na rekreační chalupě. Žádnou ceduli ani směrovku, že se v malé obci nachází pivovar, nenajdete, nicméně typická vůně linoucí se obcí vás bezpečně dovede na místo.

„Dojíždím každý den z Prahy, je to třicet pět minut, ale stěhovat bych se nechtěl, já mám město rád,“ říká Martin Matuška. Střídá se s několika dalšími zaměstnanci, ale největší oporou je pro něho třiadvacetiletý syn Adam.

Stejně jako jeho otec vystudoval potravinářskou technologii a ihned po maturitě nastoupil v rodinném podniku jako sládek. „Musím říct, že bez něj by to nešlo. Díky němu má taky firma pokračovatele,“ říká Martin Matuška, který je mezi majiteli minipivovarů skutečným odborníkem.

„Myslím, že minipivovarům pověst nekazíme. Dokázali jsme to vybudovat z ničeho, bez znalostí, které pořád sbíráme. To ale neznamená, že to děláme na koleně. Děláme to tak, jak to správně má být.“

Pivovar na chalupě
Naprostá většina minipivovarů v Česku je spojená s restaurací, hospodou nebo aspoň výčepem, což má být záruka odbytu piva. Ne všichni se ale vydali touhle cestou.

„Já jsem už na začátku říkal, že restauraci nechci. Restaurace je ještě složitější organismus než pivovar,“ vypráví za pochodu během odpolední směny dvaapadesátiletý Martin Matuška, majitel pivovaru Matuška v Broumech.

Pracoval v pivovaru U Fleků a v Klášterním pivovaru na Strahově, mezitím rozjížděl pivovary například v Tunisku nebo Japonsku. O vlastním minipivovaru prý snil už v šestnácti nebo sedmnácti, ale čas dozrál teprve před několika lety. „Blížila se padesátka, doma říkali, že o tom pořád jenom mluvím a nic, tak jsem se do toho pustil.“

Od začátku počítal, že se tím bude živit, ne k tomu ještě dělat něco bokem. „Pivem se uživit dá,“ míní. „Musíte dělat kvalitní, dobré, speciální pivo a prodávat ho za odpovídající cenu, aby to přineslo zisk, zaplatilo splátky úvěrů a uživilo rodinu.“

Protože měl spoustu známostí z předchozích zaměstnání, zájemci o pivo se začali ozývat sami, nikam se nemusel vnucovat ani investovat do reklamy.

Dnes jde opravdu o rodinný podnik, protože kromě syna zaměstnává i manželku, která zanechala původní profese porodní asistentky, aby v rostoucí firmě pomohla s administrativou. Starší syn Jakub zase jako grafik navrhl logo a etikety. Celkem minipivovar uživí pět lidí a dva brigádníky.

Když vidím, jak je majitel minipivovaru při práci v neustálém zápřahu a jak spřádá plány na další rozvoj, napadne mě, jestli mu původní záměr zařídit si doma malý pivovar trochu nepřerůstá přes hlavu.

„Naopak,“ říká, „co Adam dostudoval, tak mám víc času, než když jsem pracoval pro někoho jiného. Dřív jsem třeba neměl čas na sport, teď jsem se dal na stará kolena na tenis, vrátil jsem se k cyklistice, věnuji se víc rodině.“

Jeho cílem je celý minipivovar zajistit tak, že nakonec bude moci fungovat i bez něj. „A díky synovi, který v tom chce pokračovat, už to tak vlastně funguje,“ dodává.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.28.07.2019 10:5110