Historie a současnost Pivovaru Kamenice nad Lipou


1636 - Založení vrchnostenského pivovaru
1841 - Sládkem a nájemcem pivovaru je Johann Linek - strýc skladatele Bedřicha Smetany
1860 - Kamenický baron Jakub Rudolf Geymüller začíná se pivovarstavbou nového pivovaru. Objekt navazuje na stávající mlýn JZ od zámku.
1861-8 - V novém pivovaru uvařena sládkem Antonínem Křesťanem první várka.
1889 - Pivovar dosahuje rekordního zaznamenaného ročního výstavu 12 199 hl.
1946 - Poslední známý výstav 4 625 hl. Jednalo se však o slaběstupňové pivo výrazně ovlivněné nedostatkem surovin.
30.6.1947 - Uzavření provozu objekt slouží jako sklady družstva Jednoty.
1989 - Po Sametové revoluci zůstává pivovar i nadále ve vlastnictví Jednoty, která jej pronajímá po částech soukromým subjektům
2016 - V květnu zakoupila objekt společnost Pivovar Kamenice s. r. o. v říjnu začíná rekonstrukce
2017 - 1.března uvařena v minipivovaru 1.várka Kamenicé 12 28.října slavnostní otevření celého objektu

Pivovar Kamenice sídlí v objektu bývalého panského pivovaru v centru Kamenice nad Lipou. Krom vaření výtečného piva je naším cílem právě i záchrana nedoceněné, roky chátrající stavby v centru města.

1. března 2017 byla uvařena první várka pivovarKamenické 12 v minipivovaře zprovozněném v prostorách bývalé lednice. Ve zbytku rozlehlé budovy stále probíhá rekonstrukce. Po jejím dokončení, plánovaném na konec letošního roku, převezme výrobu "velký pivovar", umístěný v důstojných prostorách původní varny a minipivovar bude sloužit k výrobě speciálů, experimentům sládka, ale i zájemců z řad veřejnosti, pro které zde budou fungovat pivní workshopy a kurzy. Využívat jej budou moci i létající pivovary.
V rámci "zážitkové sekce" nebudou samozřejmě chybět ani exkurze. Součástí pivovaru bude i vlastní pivnice, skýtající vítané, pivu lichotící občerstvení.

Našimi pivnímu stálicemi jsou Kamenická 10, Kamenická 12 a polotmavá Kamenická 13, které doplňují sezónní speciály.

Zdroj:Pivovar Kamenice nad Lipou, 2017


Více na stránkách pivovaru

Prohlídky Pivovaru Kamenice nad Lipou

Kdy:dle dohodyObec:Kamenice nad LipouZdroj:Pivovar Kamenice nad Lipou

Chcete vidět jak vypadá pivovar po rekonstrukci? Jak vypadá technologie vaření piva? Historie pivovaru?
To vše se dozvíte a uvidíte při komentované prohlídce, která je bezbáriérová.
Budete-li chtít, v pivovarské pivnici je možnost ochutnávky různých druhů piv dle Vašeho výběru na degustačním prkénku.

Cena exkurze:
150 Kč/osoba (prohlídka s ochutnávkou)
100 Kč/osoba (pouze prohlídka)
50 Kč/osoba v případě konzumace v Pivnici

Kontakt:
Robert Franěk (robert.franek@pivovar-kamenice.cz, 777 001 033)

Aktualizováno: před rokem

Kotle Buderus v pivovaru Kamenice nad Lipou

Publikováno:před měsícemZdroj:ASB Portal

Značka Buderus patří mezi přední výrobce a dodavatele tepelné techniky. Součástí nabízeného portfolia jsou plynové kondenzační kotle, tepelná čerpadla vzduch-voda a země-voda, solární kolektory, zásobníky teplé vody, regulační přístroje, atd. Plynové kondenzační kotle jsou nabízeny od výkonu cca 2,2 kW až do 1200 kW. Jedná se tedy o zdroje tepla vhodné pro rodinné a bytové domy, školy, hotely či průmyslové objekty. Rádi bychom Vám představili jednu z již realizovaných instalací v pivovaru Kamenice na Lipou.

Město Kamenice nad Lipou najdeme v kraji Vysočina asi 20 km jihozápadně od Pelhřimova. Pivovar Kamenice nad Lipou byl založen v roce 1861. Pivovar úspěšně přežil dvě světové války, aby mu po té druhé srazilo vaz znárodnění a nástup komunistického režimu. Definitivní uzavření proběhlo v roce 1947.

Na jaře roku 2016 zakoupila objekt společnost Pivovar Kamenice s. r. o. se záměrem obnovit zde pivovarský provoz. V roce 2017 došlo ke znovuotevření areálu pivovaru a zahájení výroby piva s varnou na 30 hl piva. Celá technologie zdroje tepla a chladu byla umístěna do podzemních prostor, do krásně zrekonstruovaných pivovarských sklepení.

Jedním ze zdrojů tepla je dvojice stacionárních nerezových kondenzačních kotlů Buderus s nízkoemisními přetlakovými hořáky – typ Logano plus SB625-185. Tyto kotle mají výhodu, že není nutné hlídat provozní podmínky, takže jejich integrace do tohoto složitějšího otopného systému nebyla problém.

Kotle slouží jako bivalentní zdroj tepla ke kaskádě tepelných čerpadel, která využívají odpadní teplo z procesu vaření piva. Kaskáda kotlů je řízena regulací Buderus, která zajišťuje v kombinaci s nadřazeným systémem měření a regulace bezproblémový provoz.

Kotle značky Buderus byly zvoleny, jelikož Buderus nabízí kromě kvalitních výrobků také technickou podporu během celého životního cyklu výrobku – projekce, montáž, servis.

Historický pivovar v Kamenici nad Lipou byl zrekonstruován a otevřen veřejnosti

Publikováno:před 3 měsíciZdroj:DesignMag.cz

Dominantou téměř čtyřtisícového jihočeského města Kamenice nad Lipou je zámek. Několik měsíců zpět se k němu přidal pivovar stojící v bezprostřední blízkosti zámku. Komplex budov z 19. století totiž zrekonstruoval pražský ateliér OTA a pelhřimovské Projekt centrum NOVA. Úctyhodný počin obnovil lesk a slávu místního pivovaru i piva.

„Návrh obnovy tak měl tři zásadní roviny. Očistit hodnotné části stavby od necitlivých přestaveb, navrhnout efektivní provozní řešení výrobních prostor a nových funkcí a doplnit stavbě soudobý architektonický výraz, adekvátní novému využití. Rekonstrukce probíhá ve více etapách. V první, dokončené fázi, bylo jejím předmětem zprovoznění pivovaru, testovacího minipivovaru se šalandou a pivnice, včetně všech nezbytných zázemí. Klíčové provozy pivovaru umisťujeme v rámci stavby tak, aby byly otevřeny do veřejných prostor a zatraktivnili tak celé nejbližší okolí. Pivnici směrujeme do náměstí a novými okny propojujeme s pivovarským dvorem. Ve varně, po obnově původního velkorysého prosklení, vzniká atraktivní průhled z náměstí skrz pivovarský dvůr až do zámeckého parku,“ udáví architekti Tomáš Henel, Ondřej Fiala a Eva Hrubanová.

„Veškerá provozní a technická zázemí jsou skrytá v prostorách sklepů a podkrovích. V designu stavby jsme zvolili přístup, kdy se primárně snažíme využít její prostorové kvality, odprezentovat původní materiálové a konstrukční řešení a případně také rekonstruovat zásadní prvky do původní podoby. V místech, kde bylo třeba navrhnout nové části související s dnešním provozem, se naopak chováme zcela současně. Se soudobým tvaroslovím i materiály, vždy s důrazem na funkčnost a pravdivost celkového přístupu,“ dodávají k projektu, který trvalo od projektu realizovat více jak dva roky.

Právě celkové pojetí interiéru spojené s jednoduchými materiály a ohledem do historie dělá projekt tak zajímavý. Obnažené oranžové zdivo kombinované s omítkou a dřevěnými stoly vytváří atmosféru pivovaru. Tmavé sklepení s obnaženými kameny pak navozuje správný řemeslný nádech vaření piva. Dřevěný kusový i vestavěný nábytek a dveře pak interiér zateplují. Bonusem celého projektu je venkovní posezení a řešení veřejného prostranství včetně vzrostlých stromů.

Nový Pivovar Kamenice letos uvaří do 8000 hektolitrů piva, plánuje růst

Publikováno:před rokemZdroj:Průmyslová automatizace

Pivovar Kamenice v Kamenici nad Lipou chce v tomto roce uvařit až 8000 hektolitrů piva. Jeho majitelé počítají s dalším růstem výstavu, i díky exportu. Kamenické pivo už posílali na Slovensko a do Itálie, domlouvají dodávky do Ruska. ČTK to dnes řekl jednatel společnosti Milan Houška. Pivovar byl slavnostně otevřen loni 28. října, rodina Houškova ho vybudovala v bývalém panském pivovaru u zámku. Výroba piva v něm byla obnovena po přestávce trvající 70 let.

"Když jsme otevírali, dali jsme si předsevzetí, že bychom se letos chtěli dostat na nějakých 7000 až 8000 hektolitrů piva, což se zatím daří, protože léto nám přálo," řekl Houška. Roční výrobní kapacita pivovaru je 10.000 hektolitrů, díky investicím naplánovaným na příští rok by se měla zdvojnásobit na 20.000 hektolitrů. Pivovar plánuje, že přidá další tanky do klenutého ležáckého sklepa a pořídí technologie na automatické stáčení piva do sudů a láhví. Zatím má jen ruční stáčírnu.

Zákazníky pivovar získává v širším regionu, podstatný díl kamenického piva míří do Prahy, Brna. "Začíná se mám dařit pronikat i do zahraničí," uvedl Houška. Do Itálie plynulo prvních 150 hektolitrů v září, jedná se o dalších dodávkách. Ve spolupráci s ruským partnerem chce pivovar ještě letos začít vozit pivo do Moskvy a Petrohradu. "Teď bychom měli dodávat nějakých 150 až 200 hektolitrů měsíčně," řekl jednatel.

Původní kamenický pivovar skončil v roce 1947, budova naposled sloužila jako sklady. Společnost Pivovar Kamenice mu vrátila podobu z roku 1861. Obohacovat nabídku o pivní speciality navíc umožňuje malý pivovar vytvořený z bývalé pivovarské lednice. Ve velké varně se vaří sedm druhů piva. Pivovar má sedm stálých zaměstnanců, přes léto pomáhali brigádníci. V areálu je i pivnice s venkovním posezením.

Od loňského otevření areálu obnova znovu pokročila, hotová je i většina venkovních fasád. Uskutečněné investice podle Houšky stály okolo 150 milionů Kč a za dalších asi 20 milionů Kč budou technologie, které chce pivovar pořídit příští rok. Houška do pivovaru vložil peníze z předchozího podnikání, firma čerpala i bankovní úvěry.

V Kamenici n. L. zahájil provoz pivovar obnovený po 70 letech

Publikováno:před 2 letyZdroj:Průmyslová automatizaceAutor:ČTK

V Kamenici nad Lipou dnes slavnostně zahájil provoz pivovar obnovený po přestávce trvající 70 let. Nové výrobní technologie jsou umístěné v opravené budově někdejšího panského pivovaru poblíž zámku. Ve velké varně je možné za rok uvařit 10.000 hektolitrů piva. Obohacovat nabídku o pivní experimenty umožňuje sousední malý pivovar vytvořený z bývalé pivovarské lednice.

Pivovar v Kamenici nad Lipou skončil v roce 1947, budova naposled sloužila jako sklady. Společnost Pivovar Kamenice, která koupila chátrající areál loni, mu vrátila podobu po poslední přestavbě provedené Jakobem Rudolfem Geymüllerem v roce 1861. Původní klenuté stropy má varna, mohutný ležácký sklep i pivnice. "Omluvte ještě některé kosmetické vady na kráse pláště, ale vevnitř je pivovar plně funkční," řekl dnešním návštěvníkům jednatel společnosti Milan Houška, který je hlavním aktérem záchrany pivovaru. Investoval do něj peníze ze svého předchozího podnikání ve strojírenství.

Nové Kamenické pivo zachutnalo i vnuku někdejšího majitele pivovaru Rudolfu Geymüllerovi. "Musím říci, že tady vznikl opravdu klenot," řekl k obnově areálu v úvodu slavnosti. Přes nevlídné počasí s deštěm se jí zúčastnily stovky lidí. Za významnou událost považuje obnovení pivovaru také kamenický starosta Ivan Pfaur. "Naposledy tady byly sklady a bylo to žalostné, už to nefungovalo," řekl ČTK. Krátce před polednem novou varnu požehnal kněz Václav Šika.

Pivovar Kamenice se roční výrobní kapacitou zařadí mezi větší pivovary, jichž je na Vysočině zatím pět. Nové pivovary se v posledních letech v Česku rodí takřka nepřetržitě a je jich už více než 400. Například stránky Pividky.cz nyní registrují 408 pivovarů, z toho 43 průmyslových a 365 minipivovarů. Za hranici mezi minipivovary a velkými pivovary se obecně považuje výstav 10.000 hektolitrů piva ročně. Minipivovary také platí nejnižší spotřební daň, různě sníženou sazbu však mají i pivovary až do ročního výstavu 200.000 hektolitrů, které jsou označovány za malé nezávislé pivovary.

Jako nové pivovary vznikají takřka výhradně minipivovary. Po roce 1989 bylo založeno i několik větších pivovarů - v Chotěboři, v Břeclavi, v Koutě na Šumavě a letos obnovený v Kutné Hoře. Z kategorie minipivovarů "vyrostly" například pivovary v Úněticích u Prahy a v Kácově na Benešovsku.

Obnovený pivovar v Kamenici nad Lipou

Publikováno:před 2 letyZdroj:Česká televize

V Kamenici nad Lipou obnovují zchátralý pivovar. Desítky let sloužil jako sklad ovoce a zeleniny. Teď v něm začali po 70 letech znovu vařit pivo. A připravují jeho slavnostní otevření.

Klenuté historické sklepy, kde se vařilo a skladovalo pivo už od 17. století, začínají znovu sloužit svému původnímu účelu.
Právě teď začíná zkušební provoz nové varny a na 28. října připravují slavnostní otevření pivovaru. Otevíráme po 70 letech, protože Kamenický pivovar byl zavřen na podzim 1947.

Budovy je nutné obnovit i zvenku. Za éry komunismu velmi zchátraly a až do nedávna tady byl velkosklad potravin. Tady byly brambory, melouny, jablka, nahoře se skladovaly potraviny.

Teď už jsou tady ale zpátky, a to v šesti patrech nad sebou, nejmodernější pivovarnické technologie. Ke stávajícím 18 ležáckým tankům jich přibude ještě dalších 25. Technici právě pracují na jejich instalaci.

První kamenické pivo už se prodává a má velký úspěch. Dosavadní kapacita pivovaru nestačí vykrývat poptávku.
Automatickou stáčecí linku pořídí až v příštím roce. Do té doby je potřeba pivo stáčet ručně. Je to dvanáctihodinová směna a za tu dobu jsme schopni vytočit asi 2 000 lahví. Pořád jsme vyprodaní, tak jsme moc rádi, a to je naším cílem.

Pivovarnictví zažívá v Česku velký rozmach. V posledních pěti letech u nás každoročně vzniklo 40 až 50 nových minipivovarů. Teď už jich je 375. Kameničtí ale nechtějí zůstat jen u malého pivovaru. Do 5 let prý zvýší roční výstav piva až na 35 000 hektolitrů.

Starosta prodal svou firmu na autodíly a vrhl se do oprav pivovaru

Publikováno:před 2 letyZdroj:iDNES.czAutor:Radek Laudin

Podnikatel a starosta Milan Houška dlouho chodil kolem bývalého pivovaru v Kamenici nad Lipou. Tato budova z roku 1861 tvoří velkou část hlavního náměstí. Stojí hned vedle zámku. Houška si pohrával s myšlenkou, že svůj další život spojí s tímto místem. I když podnikal v úplně jiném oboru.

Až donedávna byla firma Milana Houšky spojená s automobilovým průmyslem.

„Působil jsem ve strojírenství. Dodávali jsme výrobky pro nákladní i osobní auta,“ vzpomíná muž, který je zároveň i starostou obce Lhota-Vlasenice. Ta se nachází jen čtyři kilometry od Kamenice.

Houška před časem firmu prodal. Pak se s manželkou a dvěma dětmi rozhodli, že chátrající pivovar koupí.

Do té doby objekt patřil družstvu Jednota, která ho využívala jako velkosklad ovoce, zeleniny a různých dalších potravin. Jednota areál několik let nabízela k prodeji.

Pivo se tam vařilo do podzimu 1947. Jihočeské pivovary, respektive budějovický Budvar, tehdy neměly zájem o menší konkurenci z Kamenice. Proto se provoz uzavřel.

A letos na státní svátek 28. října se chystá slavnostní znovuotevření po sedmdesáti letech.

Baron Geymüller o pivovar přišel po válce
„Pivovar vracíme do podoby z roku 1861, kdy byl rekonstruován v čase působení barona Geymüllera. Vlastně stavíme dva pivovary. Ten malý už funguje a velký otevřeme v říjnu. Jsme ve fázi, kdy se montuje ležácký sklep,“ doplnil Houška.

Geymüllerovi o pivovar přišli po druhé světové válce.

Areál nabídne v říjnu pivnici se 150 místy. Hotové budou i opravy jeho venkovní zdi směrem do náměstí i na druhou stranu do zámecké zahrady.

„V příštím roce doděláme kanceláře, sál a ještě jednu restauraci se salonky. Celkově by tu mělo časem být 400 míst,“ plánuje majitel.

Ve sklepní části zamýšlí zřídit i pivovarnické muzeum. Vystaví tam kromě jiného prvorepublikové lahve nalezené při rekonstrukci.

Dotace do podnikání nepatří, říká majitel. A staví bez nich
Pivovar u zámku má kořeny v roce 1650. Při současné rekonstrukci pracovali v areálu i archeologové. Zmapovali třeba původní varnu z přelomu 17. a 18. století.

Obnovený pivovar by měl podle majitelových plánů produkovat 12 tisíc hektolitrů piva ročně. Do pěti let pak i jednou tolik.

Investice do celého projektu ve výši 120 milionů je bez dotace. „Protože do podnikání dotace nepatří,“ míní Milan Houška.

V malém pivovaru chtějí též zájemcům přiblížit základy vaření piva. Zkušenosti tam budou moci sbírat začínající sládci. Bude jim je předávat sládek s dvacetiletou praxí v Česku i zahraničí, který nyní v Kamenici působí.

Pivo z obnoveného areálu se nebude prodávat v supermarketech. „Budeme hledat zákazníky jinde,“ uvedl Houška. První lahve jsou k dostání na jedné místní benzinové stanici.

A jaké zvolili logo? Vrátili se k tomu, jež se používalo už za první republiky. Všimli si toho na jedné staré fotce. Dominuje v něm písmeno „K“.

Po sedmdesáti letech začnou v Kamenici nad Lipou znovu vařit pivo

Publikováno:před 3 letyZdroj:Rozhlas.czAutor:Milan Kopecký, Daniel Zach

V Kamenici nad Lipou vzkřísili pivovar. Po sedmdesáti letech začnou znovu vařit zlatavý mok. Nepůjde o minipivovar, o kterých se aktuálně mluví, podle majitelů to bude spíš školní pivovar. Mimo jiné totiž bude sloužit k výcviku nových odborníků, studentů potravinářského oboru.

V areálu na kamenickém náměstí pivovar býval, poslední várku ale připravili v roce 1947.

Objekty od té doby sloužily jako sklady ovoce a zeleniny. Zahájení provozu předcházely stavební úpravy a také hledání vody. Tu budou čerpat z devadesát metrů hlubokého vrtu z vedlejší zámecké zahrady.

Ležák a speciály
Sládci v celém Česku dnes už nevaří jen tradiční ležáky rozdělené podle stupňovitosti, ale vymýšlejí nejrůznější speciály. V Kamenici to nebude jiné, a zapojí také fantazii studentů, kteří se tam budou vzdělávat.

Kamenický pivovar čeká znovuzrození

Publikováno:před 3 letyZdroj:Pelhřimovský deníkAutor:Aneta Slavíková

Od roku 1947 se v pivovaru 
v Kamenici nad Lipou pivo nevaří.
Už od příštího podzimu by se ale Kameničtí i turisté mohli zlatavého moku po dlouhých letech dočkat. Tradici vaření kamenického piva se pokouší obnovit společnost Pivovar Kamenice, 
za níž stojí rodina Houškova ze Lhoty-Vlasenice na Kamenicku.

Jak prozradila Marie Houšková, takzvaně „na papíře" pilně pracují už několik měsíců. „Jen zaměření stavby byla ohromná fuška, neboť budova je kvůli živelnému přestavování a přistavování v minulosti ohromně členitá. Architekti dokončují návrhy pláště a dolaďují způsob vnitřního fungování. A to všechno je třeba stále koordinovat s dodavateli pivovarské technologie," nastínila Houšková aktuální dění kolem obnovy kamenického pivovaru.

Budova bývalého pivovaru zabírá podle slov Houškové bezmála čtvrtinu kamenického náměstí. „Nápad na obnovu pivovaru se zrodil 
v hlavě Milana Houšky, mého otce, který už léta sní 
o vaření piva. Samozřejmě, že by bylo rozumnější 
a snazší postavit budovu 
na zelené louce, ale zachraňovat starý pivovar je zase dobrodružnější a poetičtější. Je zde také určitá přidaná hodnota – člověka těší, když může navázat na něco, co budovaly předchozí generace," zamyslela se Houšková.

Co se týče technického stavu budovy pivovaru, Houšková zmínila, že po zastavení výroby piva sloužil objekt jako sklad. „Nemůžeme tedy tvrdit, že by vyloženě chátral. Bohužel úpravy provedené za minulého režimu vyšly vstříc skladovacím účelům, takže jsou 
z dnešního pohledu spíše smutné. Například pivovarský hvozd byl nahrazen výtahovou šachtou a původní kamenné podlahy byly zality betonem," poukázala.

Vzápětí dodala, že stavební práce začnou v příštích měsících. „Budou se opravovat střechy, odstraňovat přistavěné rampy, budou se opravovat fasády a výtahovou šachtu alespoň pohledově změníme na hvozd. Prostor původní varny byl přepažen železobetonovým stropem, který odstraníme," řekla Houšková.

Rovněž se bude kopat velká montážní jáma na instalaci pivovarských zařízení. 
„A možná pošleme do sklepa malý bagr, aby odstranil betonové nánosy," zapřemítala Marie Houšková.

Jak podotkla, peníze na rekonstrukci budou čerpat ze soukromých zdrojů. „Na řadu přijde i úvěr," odhadovala Houšková. Na otázku, zda poprosí o finanční pomoc město, odpověděla, 
že radnice je bude podporovat spíše technicky. „Pivovar přímo sousedí se zámeckou zahradou, takže doufáme, že bude během rekonstrukce shovívavý soused," přeje si Houšková.

Pivovar Kamenice má velké plány. „Nejprve otevřeme pivovar, pivnici 
a restauraci. Pivovar bude uzpůsobený na roční výstav deset tisíc hektolitrů, ale než na tento objem dosáhneme, pár let potrvá," přiblížila Houšková.

Kromě „velkého pivovaru" s třicetihektolitrovou varnou otevřou také „malý pivovar" s varnou na pět set litrů. „Zatím mu pracovně říkáme baby pivovar. V něm si zájemci budou moci vyzkoušet výrobu piva, což bude taková kamenická specialita," zmínila Houšková. V další fázi budou uvažovat o ubytování a lázních. V ještě vzdálenější budoucnosti by pak chtěli otevřít obchod s produkty z Vysočiny a třeba i pořádat trhy. „Realizace veškerých plánů se bude samozřejmě odvíjet od financí," uvědomuje si Houšková.

Městu pak prý přislíbili prostory pro expozici věnovanou kamenickému rodákovi, hudebnímu skladateli Vítězslavu Novákovi. Ovšem ani expozice o vaření piva 
v Kamenici nad Lipou by 
v obnoveném pivovaru neměla chybět. „Sháníme jakékoli věci související s provozem pivovaru, například láhve, soudky, cedule, tácky, fotografie, písemnosti a tak dále. Máte-li něco doma, budeme moc rádi, když se nám ozvete na e-mail info@pivovar-kamenice.cz," poprosila Houšková.

Sládek kamenického pivovaru by pak měl vařit klasické české ležáky, ale také by se v nabídce měly střídat méně obvyklé druhy piva. „Co se nakonec na čepu ustálí, bude hodně záležet na zákaznících. Sami jsme zvědaví, která piva lidem zachutnají," těší se Marie Houšková.

Jak sama řekla, optimisté uvádějí, že by obnovený pivovar mohl začít fungovat příští rok na podzim. „My pesimisté doufáme v totéž. Ale každý, kdo někdy přestavoval, si snadno dovede představit všemožné komplikace, které mohou nastat," podotkla.

První vzorky z „baby pivovaru" by se podle Houškové mohly ochutnávat na jaře příštího roku.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.17.09.2019 10:228