Historie a současnost Znojemského městského pivovaru

Proč pivovar ve Znojmě
Protože jsme přesvědčeni, že si město Znojmo svou velikostí a důležitostí svůj pivovar zaslouží. Historie vaření piva ve Znojmě sahá do 14. století, kdy můžeme nalézt první zmínky o právu várečném. Pivo se zde vařilo po staletí do roku 2009, kdy byla produkce v místním pivovaru ukončena. Po skončení produkce v pivovaru Hostan a přesunu produkce piva stejného názvu do Brna, vidíme obchodní a marketingovou příležitost pro vybudování nové, skutečně znojemské značky piva, která navrátí výrobu piva do města, kam od nepaměti patří.

Naše hodnoty
Chceme vracet výrobu piva do míst, kam pivo historicky patří a odkud se v posledních letech vytratila. Místní pivo, pro místní lidi, z místních surovin a s fortelem místních lidí vyráběné v historickém pivovaru.

Náš závazek
Vyrábět kvalitní produkty tradiční metodou s využitím všech současných moderních technologických vybavení. Neříkáme, že naše pivo zraje v dubových sudech a náš sládek bude kontrolovat prokvašení prosvětlováním svíčkou! Jsme moderní výroba, která ctí řemeslnou tradici výroby piva. Našim záměrem je být nedílnou a neopominutelnou součástí sociálního a kulturního života města Znojma a celého znojemského regionu.

Všechno má svoji historii. Své dětství i stáří, své slunečno i bouřku. Jen nikdy nevíme, kde se právě nalézáme.
● 1278: Přemysl Otakar II. prohrává na Moravském poli s Rudolfem Habsburským. Znojemští měšťané ale Habsburka porážejí. Vymohou si na něm rozšíření městských práv, ke kterým patří i právo vařit pivo. Tuto výsadu jim potvrzuje v roce 1392 i král Václav II.
● 1363: V Losunkové knize z doby Karla IV. uvedeno několik právovárečných měšťanů – mezi nimi i sládek Hostan.
pivovar● 1440: Městská rada nařizuje, že ten měšťan, který vaří pivo, nemůže provozovat žádné jiné řemeslo. Zároveň zakazuje vařit podřadná přední piva. Napříště se ve Znojmě smí vařit jen poctivé spodně kvašené pivo.
● 1446: Ve Znojmě vzniká pivovarnický cech. Ten nejen hájí zájmy svých členů, ale hlavně dohlíží na kvalitu piva a stará se také o výchovu nových adeptů pivovarnického řemesla. Také hlídá, aby pivo nevařil nikdo, kdo k tomu nemá oprávnění.
● 1546: Znojemští pivovarníci obhájí své mílové právo proti opatu Louckého kláštera. Ten se musel zavázat k tomu, že v Louce nebude vařit pivo, ačkoliv byl jinak největším majitelem statků a polností ve znojemském kraji.
● Samotný moderní městský pivovar byl založen roku 1720 poté, co už v roce 1709 císařským patentem získal pozemek kolem hradní rotundy Sv. Kateřiny.
● 1867: Tomáš Maural, který koupil hradní pivovar od měšťanů za 50 tisíc zlatých, přistupuje k rozsáhlé modernizaci. Nechá postavit dvojitý hvozd, topení pod kotlem s předehřívačem a vybuduje nové ležácké sklepy.
● 1901: Ve znojemském pivovaru se vaří 33 tisíc hektolitrů piva ročně. Jedna várka znamená 70 hektolitrů. Do začátku první světové války vzroste výstav na více než 50 tisíc hektolitrů a najednou zde dokáží uvařit 147 hektolitrů piva.
● 1934: Renomovaný pivovarský odborník F. V. Konečný píše: „Znojemský pivovar představuje jeden z nejlépe vybavených podniků v republice po stránce technické i po stránce hygienické a může se řaditi mezi nejmodernější pivovary Evropy.“
pivovar● Pivovar fungoval během druhé světové války. Po válce byl v roce 1948 znárodněn.
● 1974: Znojemský pivovar dosahuje výstavu 250 tisíc hektolitrů. Během uplynulých pětadvaceti let tak více než zdvojnásobil svoji produkci, ale ani o nestačí. Na Znojemsko se zejména v letních měsících musí dovážet piva odjinud k nelibosti místních.
● 1992: Znojemský pivovar je privatizován – jedná se o první pivovar v soukromých rukách na Moravě.
● 2001: Pivovar přechází do vlastnictví Rakouského rodinného holdingu BBAG.
● 2004: Mezinárodní koncern Heineken skupuje celou pivovarskou část společnosti BBAG.
● 2009: Ukončení výroby piva ve Znojmě a přenesení jeho výroby, značky Hostan, do Brna.
● V květnu roku 2010 koupilo město Znojmo od firmy Heineken pivovar nazpět za 26 mil. Kč.

Architektonické řešení-fáze I.
Naše společnost si pronajala bývalou administrativní budovu s přilehlým zadním nádvořím mezi ulicí Přemyslovců a Gránickým údolím.
Administrativní budovu plánujeme zrekonstruovat s cílem vybudování pivovaru a restaurace. pivovarTechnologické zázemí pivovaru by bylo umístěno ve sklepech této budovy a zbývající části 1NP pod administrativní částí. Druhé patro bude využíváno beze změn jako administrativní prostory, se zachováním stávajících interiérů, kdy část těchto prostor nabídneme k pronájmu. V přízemí dále dojde k vybudování prodejny, kde budeme muset nabízet produkty Heineken, tak abychom dostáli závazkům plynoucím z nájemní smlouvy. Současně dojde k demolici trafostanice a budovy bývalé kuželny.

Architektonické řešení-fáze II.
Po uplynutí 5 leté exklusivity prezentace a prodeje produktů společnosti Heineken v celém areálu bývalého pivovaru plánujeme realizovat druhou část rekonstrukce, kdy dojde k demolici zdi k ulici Přemyslovců, zbourání bývalé prodejny piva a odkrytí historického portálu vjezdu do zadního traktu. Dále bude provedena demolice zbývající části bývalé lahvovny a vyčištění celého severního nádvoří. Současně plánujeme vybudovat Pivovarskou restauraci umístěnou v přízemí pronajaté budovy při zachování interiéru „Malého sálu“.

Technologické řešení
Pivovar bude vybaven tradiční dvounádobovou varnou vhodnou pro vaření světlých i tmavých piv českého typu dekokčním způsobem. Současně bude umožňovat i výrobu jiných druhů typ infůzním způsobem jako jsou např. ALE, Stout a Pšeničná piva. Objem mladiny před chmelovarem bude 2600 l, z nichž se vyrobí minimálně 2100 l piva. Součástí varny je i samostatná vířivá káď. Otop varny bude parní, kdy páru bude vyrábět plynový parogenerátor. Pivo bude kvasit v otevřených kvasných kádích, tzv. spilce, a vlastní zrání bude probíhat v ležáckých sklepích. Pivovar bude vybaven filtrací, takže finální produkty budou nabízeny jak ve filtrované, tak i nefiltrované podobě. Naše piva budeme stáčet do sudů i lahví. Hlavní část produkce plánujeme vyrábět v klasickém ležáku plzeňského typu se stupňovitostí 11 %, doplněném o tmavé pivo, výčepní pivo a až šest speciálů vařených v průběhu celého roku. Prvotní osazení pivovaru bude dimenzováno na produkci 5.000 hl ročně a pokud se vše bude dařit, tak v průběhu dvou let dojde k rozšířením maximální kapacity až na finálních 10.000 hl ročně.
Zdroj:Stránky Znojemského městského pivovaru, 2015


Více na stránkách pivovaru

Prohlídky Znojemského městského pivovaru

Kdy:každý Pá od 16hod.Obec:ZnojmoZdroj:Znojemský městský pivovar

Budete moci ochutnat speciální slady, přivonět k různým druhům chmelu a degustovat nejlepší Znojemská piva, a to v jednom z nejhezčích pivovarů v této republice.Kde: ulice Hradní 87/2, 669 02 Znojmo
Kdy: každý pátek od 16.00 hodin
Délka exkurze: cca. 40 min.
Exkurze je nutné si domluvit předem.
Minimální počet: 5 osob v jedné skupině
Cena: 100 Kč/osoba; děti do 15 let zdarma
Cena s degustací piva: 150 Kč/osobaExkurze je nutné zaplatit v hotovosti na místě, platba kartou není možná, děkujeme za pochopení.
Možnost zakoupení piv Znojemského pivovaru i okouzlujících propagačních předmětů na teraZe u Rotundy.
Lze domluvit prohlídky pivovaru i mimo výše uvedené, možnosti speciálního pohoštění, počet osob ve skupině, noční prohlídky apod. – dle provozních možností pivovaru, a to na tel. č. 515 220 200.

Aktualizováno: před 2 lety

Znojemskému pivovaru vrátili zrenovovanou hlavní bránu, dlažbu ještě dodělávají

Publikováno:před měsícemZdroj:Znojemský deník

Renovovanou hlavní bránu a nosné sloupy nainstalovali řemeslníci na původní místo k pivovaru na začátku Hradní ulice ve Znojmě.
„Kovové desky v dlažbě jsou z cortenu a patina je tedy záměrná. Osazený je také další mobiliář. Novinkou je i adventní brána u Enotéky, kde nechybí ani jmelí, takže si zde lidé mohou udělat krásné vánoční fotky,“ sdělil místostarosta Znojma Jakub Malačka.

Dlažba ulice má být dokončena v následujících dnech. Obnova prostranství v pivovaru vyjde na necelých 13 milionů korun.

Znojemský pivovar otevře vlastní restauraci. Ocelový pavilon budí smíšené pocity

Publikováno:před 2 měsíciZdroj:Znojemský deníkAutor:Martin Moštěk

Velkou restauraci chystá do léta otevřít Znojemský městský pivovar. Firma tak dokončí svůj základní záměr obnovy části pivovarského areálu, který má v dlouhodobém pronájmu od města.

Dělníci se dali do práce před několika dny. „Odstranili jsme bývalou kuželnu a další nehodnotné skladové budovy i zeď do ulice Přemyslovců. Do dubna chceme otevřít první část nového provozu, zahradní restauraci s ocelovým pavilonem pro víc než dvě stě lidí. Budovu s restaurací pro podobný počet lidí plánujeme otevřít do letní sezony,“ řekl ředitel pivovaru Miroslav Harašta.

Zastupitel Jiří Kacetl má z projektu smíšené pocity. „Velká restaurace v pivovaru bude užitečná. Mrzí nás, že proti původnímu plánu zůstane stát část nevzhledných budov a přibyl ocelový pavilon,“ řekl Kacetl.

Znojemské pivní slavnosti osvěžily

Publikováno:před 8 měsíciZdroj:Znojemský deníkAutor:Jiří Eisenbruk

Ženy a muži za pivními pípami neměli v sobotu na Horním a Václavském náměstí ve Znojmě se snad ani na chvíli nezastavili. Fronty před výčepy se v žádném případě nezkracovaly a zvýšit rychlost čepování piva nebylo možné. Jakoby pořadatelé objednali počasí, při kterém vychlazené pivo chutná nejlépe. Teplota atakovala dvacet sedm stupňů a sluncem zalitá obloha jakoby teplo ještě zvyšovala. Není divu, že pivo chutnalo více než kdykoliv jindy.

Pátý ročník oblíbených Pivních slavností přilákal do centra Znojma nejen místní, ale i mnoho přespolních. Nebylo divu. Svoji produkcí se přijely pochlubit místní Znojemský městský pivovar, Pivovar Hnanice, Hasičský pivovar Bítov, Velkorakovský minipivovar, známý Jarošovský pivovar, populární Černá Hora, čepovalo se i Poličské pivo a další.

Když k pestré nabídce připočteme ještě nabitý hudební program, není divu, že královské Znojmo ovládla skvělá nálada. Hudební produkci zahájila na pódiu na Václavském náměstí skupina CheckPoint, kterou po hodině na sousedním Václavském náměstí vystřídala Argema. Po hodinách se skupiny střídaly a hudební produkci zakončila okolo třiadvacáté hodiny skupina X-Core. Velké pozornosti se těšilo vystoupení česko-irské skupiny Pipes and Pints.

V den pivních slavností byla otevřena pro návštěvníky zdarma expozice pivovarnictví v areálu pivovaru, kde se hosté mohli seznámit s výrobou piva a zhlédnout vybavení tradičního pivovaru. O prohlídku byl velký zájem a hosté přicházeli s kelímky plnými pěnivého moku. Někteří pivní fajnšmekři si dokonce dovezli svoje korbele, protože z nich chutná pivo ještě lépe.

"Na pivní slavnosti ve Znojmě jsem přijel již podruhé a nevynechám ani příští rok. V Česku máme nejlepší piva na světě! A když k tomu je ještě skvělá hudební produkce, tak to prostě nemá chybu," konstatoval Honza v východních Čech. Jeho kamarád Pavel je ve Znojmě na slavnostech piva poprvé, chutná mu spíše víno, ale čepovaná piva hodnotil jako výborná. "Ještě by bylo dobré přidat něco tvrdšího," smál se za hluboce si loknul znojemského piva. O Miroslavi a zdejším koštu meruňkovice neslyšel, stejně jako o dalších soutěžích, kde hraje hlavní roli tvrdý alkohol. I takové mohou být dary Znojemska.

Pivní slavnosti ukázaly že Znojmo není jen městem vína, ale i městem piva. Nabídka programů je po celý rok skutečně pestrá a do Znojma, perly jižní Moravy se hodí přijet skutečně kdykoliv v roce. Ať už za pivem, vínem, znojemskou okurkou či jinými kulturními programy. Znojmo žije a je dobré ho ochutnat všemi smysly.

Znojemské pivní slavnosti 2019

Publikováno:před 8 měsíciZdroj:Znojemský městský pivovarAutor:Miroslav Harašta

Znojemské pivní slavnosti proběhnou tuto sobotu 8.6. 2019.
Stejně jako v loňském roce, Znojemský městský pivovar je hlavním partnerem těchto oslav dobrého piva.

Na výčepních místech v centru města nabídneme naše klasická piva, kterými jsou Znojemská 11%, Znojemská 12% a Znojemská filtrovaná 11% Znajmer. Tuto příležitost si nenechal ujít sládek Znojemského pivovaru a uvařil 4 speciální piva. Vídeň 10%, Tmavou 10%, Zetko 14% a po loňském úspěchu i voňavý Summer Ale 11%.

Stánky se Znojemským pivem potkáte na Horním náměstí, Václavském náměstí, na ulici Přemyslovců a ve dvoře Znojemského pivovaru. Návštěvník slavností může také navštívit provozovny pivovaru teraZa u rotundy a café muZeum. Trochou klidu pak můžete najít v hoZpodě (U brány 3).

Kromě bohaté nabídky výrobků Znojemského pivovaru jsme na slavnosti pozvali naše kolegy, a v ulici Přemyslovců naleznete pivo z Hasičského pivovaru Bítov, Pivovaru Hnanice, Velkorakovského minipivovaru a Jarošovského pivovaru.

Letošní ročník je zároveň premiérou tzv. „Z karty“. Jedná se o inovativní platební metodu na bázi bezkontaktních karet. Na kartu vložíte zvolený obnos peněz a pak s ní můžete platit ve všech stáncích Znojemského pivovaru. A to nejen v rámci slavností, karta bude i dále platná na provozovnách hoZpoda, muZeum, teraZa a biZtro. Pro nákup a dobíjení karty jsou zřízena prodejní místa na Horním i Václavském náměstí a v pivovaru. Za 100,- Kč lze kartu zakoupit a jako klientský bonus bude již dopředu nabita na 110,- Kč. Při vyčerpání kreditu, což zjistíte na místě, právě když jste se u stánku dostali na řadu, nemusíte zoufat. Budete moci zaplatit i jinou platební kartou.

Během slavností bude opět zpřístupněn Znojemský pivovar. Exkurzi do útrob výroby Znojemského piva pořídíte za zvýhodněnou cenu 50,- Kč. Počet prohlídek je limitován, návštěvníky provede emeritní sládek pan Karel Čaněk. První exkurze proběhne ve 14:00 a poslední v 18:00. Na tyto exkurze je třeba si zarezervovat místo předem telefonicky nebo mailem. Kapacita každé prohlídky je omezena počtem 25 osob.

Pokud se návštěvník vydá do blízké Expozice pivovarnictví, bude si zde moci soutěžit o pivní rentu Znojemského piva. Podmínky soutěže jsou uvedeny na návštěvnických kuponech, které jsou k dispozici u několika stánků.

Jak se Znojemskému pivovaru vedlo v roce 2018

Publikováno:před 12 měsíciZdroj:Znojemský městský pivovarAutor:Miroslav Harašta

Náš pivovar v loňském roce oslavil již třetí narozeniny a pyšní se čím dál větší oblibě u místních i u turistických návštěvníků Znojma. Kromě klasických nefiltrovaných ležáků jsme v pivovaru vařili jak tradiční, tak i nové speciály.

V roce 2018 jsme vyrobili 3 795Hl piva, což je o 800Hl více, než v roce 2017. 70% celkové produkce bylo prodáno v sudech, 30% v lahvích a PET.
Po loňském úspěchu jsme znovu uvedli na trh Sauvin 11%, pivo s přívlastkem, které je výjimečným českým unikátem. Jde o kombinaci spojení Znojemského piva a speciálních kvasinek odrůdy Sauvignon, separované místním vinařstvím Ampelos. Velkého úspěchu se dočkal náš nový jedenáctistupňový speciál s jemnou příchutí citrusů, uvařený k příležitosti Znojemských pivních slavností s názvem Summer Ale.

Významně vzrostl prodej našeho piva v PET a lahvích. Z části se o to zasloužila podniková prodejna, která začala v loňském roce fungovat na každodenní bázi. Zde si můžete koupit nejen naše pivo, ale také dárková balení, reklamní předměty či vstupenky na exkurze.
Loni jsme investovali do zařízení, které urychluje stáčení piva a my jsme díky tomu schopni rychleji a ve větším množství dodávat obchodům naše výrobky v nevratných obalech.

I v roce 2018 jsme se zapojili do kulturního života města Znojma a podíleli se různými formami na více než 40 kulturních a sportovních akcích. Hlavní událostí roku pro nás byly Pivní slavnosti, na kterých spolupracujeme se Znojemskou besedou. Zmínit musíme také Dračí lodě ve Znojmě i Výrovicích.

Také jsme podpořili místní sportovní kluby. Největší podporu od nás získali Orli Znojmo, ale také TJ Znojmo a jejich oddíly florbalu, basketbalu a plavání. V podpoře Znojemských sportsmenů budeme pokračovat i v letošním roce.

V něm nás čeká několik náročných investic. Na podzim plánujeme otevřít pivovarskou restauraci se zahrádkou přímo v areálu pivovaru a také musíme navýšit produkční kapacitu pivovaru.

I nadále se budeme aktivně účastnit všech akcí, které zpříjemňují či zkulturňují společenský život v královském městě Znojmo.

Doufáme, že díky úsilí destinační společnosti Znojmoregion, na jejíž práci se podílíme, se nejen město Znojmo, ale celý region Znojemska dostane do ještě většího povědomí tuzemských i zahraničních návštěvníků a přinese jim co nejvíce krásných zážitků.

Expozice pivovarnictví ve Znojmě bude otevřená celoročně, dominuje jí původní varna

Publikováno:před rokemZdroj:Průmyslová automatizaceAutor:ČTK

Díky rekonstrukci další části varny v bývalém znojemském pivovaru bude moct být muzejní Expozice pivovarnictví otevřená celoročně. Podařilo se zavést nové topení, které umožní udržovat stálou teplotu, exponáty trpící vlhkem tak nebudou muset přes zimu do depozitáře. Znamená to, že letos ke konci roku zůstane už expozice otevřená, uvedla v tiskové zprávě mluvčí města Zuzana Pastrňáková.

Město do další rekonstrukce investovalo 1,4 milionu korun. Součástí rekonstrukce byla i stavba nové pokladny a zázemí pro průvodce. "Prostory byly ve stavu, že se muselo dělat vše takzvaně od podlahy. Bylo nutné zajistit nové rozvody, vzduchotechniku či odpady," řekl místostarosta Jakub Malačka (ČSSD).

Otevření se chystá na začátek jara a expozice zahájí svoji třetí sezonu. Poprvé se otevřela v roce 2017, osm let od ukončení výroby piva. Expozice mapuje nejen historii a tradici pivovarnictví ve Znojmě, ale také seznamuje návštěvníky s hlavními pivovarskými surovinami - vodou, sladem a chmelem a se způsobem vaření piva od nejstarších dob až po dnešek. Dominantou expozice je původní technologické zařízení varny z roku 1930, které bylo vyrobeno ve Škodových závodech v Plzni. V první sezoně se přišlo podívat 14.000 lidí.

V areálu Hostanu už sice několik let není průmyslová výroba piva, je zde ale čtyři roky minipivovar, do kterého se mohou návštěvníci také při exkurzi podívat. Pivovarský areál se dočká letos ještě dalšího vylepšení. Společnost Vinotrh začne budovat degustační galerii vín a kavárnu s vinárnou a město se pustí do vydláždění ulice Hradní.

Pivovarská i potravinářská rarita SAUVIN 11%,

Publikováno:před rokemZdroj:Znojemský pivovarAutor:Michaela Sobotová, PR

Stejně jako v loňském roce uvařil Znojemský městský pivovar speciální svrchně kvašené pivo ve spolupráci s firmou Ampelos a Výzkumným ústavem pivovarským a sladařským.

Jde typově ALE, se silnou ovocnou charakteristikou. Pivo je ještě obzvlátněno chmelem Nelson Sauvin, jehož aroma připomíná odrůdu vína Sauvignon blanc.

Ampelos a VÚPS lokalizovali vinnou kvasnici, specifickou VÝHRADNĚ pro oblast Znojemska a jeho vinice. Jde o originální kmen vinařských kvasinek, který je patentován VÚPS v rámci výzkumného projektu Výzkumné senzorické centrum v Praze a Výzkumná a vývojová varna - udržitelnost a rozvoj (LO1312) podporovaného Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR.
Tento experiment byl v loňském roce velmi pozorně sledován odbornou i laickou veřejností a letos tomu nebude jinak.

Společnost Znojemský městský pivovar plánuje vyrobit pro letošní rok 20Hl tohoto piva

Ve Znojmě se pivo vaří, tam se dobře daří

Publikováno:před rokemZdroj:Regiony24.czAutor:Kamila Kolesová

Město Znojmo, Znojemská Beseda a Znojemský městský pivovar spolupořádají Znojemské pivní slavnosti. Město Znojmo proslulé vínem tak 9. června ukáže svou druhou tvář a stane se městem piva.

„V letošním roce nás čeká již čtvrtý ročník pivních slavností pořádaných Znojemskou Besedou. Návštěvnost této akce jasně dokazuje, že Znojmo není jenom městem vína, a že toho máme návštěvníkům opravdu spoustu co nabídnout,“ těší se z pestré nabídky Jan Grois, starosta města Znojma.

Znojemská Beseda si i v letošním roce připravila kulturní program nabytý hvězdnými jmény. Horní náměstí rozezní kapely Kohout plaší smrt, Alkehol, Visací zámek a Mandrage. Na Václavském náměstí se pak představí Vypuštěné koupaliště, Zoči Voči, Cocotte minute nebo znojemští Páni kluci.

„Přes to, že jsou pivní slavnosti hlavně o tomto osvěžujícím moku, hudební program je jejich nepostradatelnou součástí. Spousta kapel chce ve Znojmě vystupovat každý rok, snažíme se však, na našich akcích obsazovat jména z celé české i slovenské hudební sféry, a těch je spousta. Jsem rád, že vedle kapel zvučných jmen můžeme dát prostor i kapelám místním,“ chválí si program František Koudela, ředitel Znojemské Besedy.

Celým dnem návštěvníky na obou scénách provede osvědčený matador Tomáš Kraus.

Pivní slavnosti budou v letošním roce poprvé jen o pivech ze Znojemska. Ochutnat bude možné piva z pivovarů Znojemský městský pivovar, Zlatý Josef, Šnek, Dráteník, hasičský pivovar Bítov a Hnanice.

„Jsme velmi potěšeni, že jsme se s našim pivovarem mohli stát generálními partnery. Znojemské pivo tak bude možné ochutnat ve stáncích na Horním a Václavském náměstí. Na Horním náměstí navíc vznikne i oblíbená pivní hospoda, zde bude na čepu také Znojemské pivo. Připraveno máme několik druhů, přesněji 10°, 11°filtrovanou i nefiltrovanou, 12°, černou 10°, 14°a připravili jsme si i letní speciál,“ představuje nabídku ředitel Znojemského městského pivovaru Miroslav Harašta.

Ostatní menší pivovary pak bude možné ochutnat na ulici Přemyslovců. Celkem na milovníky chmelu čeká na 20 druhů pivních speciálů.

Více informací a podrobný program naleznete na webu Znojemské Besedy a ve facebookové události Pivní slavnosti Znojmo 2018.

Emeritní sládek: V malém pivovaru musíte mít srdce a cit pro pivo

Publikováno:před rokemZdroj:Znojemský deníkAutor:Dalibor Krutiš

Zlatou pivní korunu si z národní soutěže České a moravské pivní koruny a soutěže Golden Bohemia Awards odvezl minulý měsíc také Znojemský městský pivovar. Pro jeho duši, emeritního sládka Karla Čaňka, jde o první velké ocenění za pivo, které vaří obnovený znojemský pivovar. „Tato cena pro mne znamená, že jdeme dobrou cestou a že se pivovar vrací tam, kam historicky vždycky patřil. Na nejvyšší příčky mezi českými a moravskými pivovary.

Vy jste dnes emeritním, tedy zasloužilým sládkem. Kolik má Znojemský pivovar dnes sládků?
V pivovaru je jeden sládek a jeden podsládek. Sládek v bývalém pivovaru Hostan kdysi pracoval. Neznal však celou výrobu. Pracoval jen na jednom středisku, ve spilce. Dříve byli pracovníci pivovaru zaškoleni na konkrétní pracoviště. Já se dnes snažím je proškolit tak, aby věděli od A po Z o výrobě piva naprosto vše. Od nákupu surovin, přes vaření piva, fermentaci piva, dokvašování, stáčení, prostě vše.

Je to tím, že jste malý pivovar?
Je to tak. U nás musí každý umět všechno. V malých pivovarech člověk musí mít vztah k pivu a srdce pro vaření piva. Ve velkých je to přece jenom jinak.

Kolik času a energie věnujete práci emeritního sládka?
Každý den do práce nechodím, ale v poslední době je stále více exkurzí. Lidé mají stále větší zájem o prohlídku a ochutnávky v našem pivovaru. Ukazuji, jak se pivo u nás dělá a když je zájem, také jim ho načepuji.

Vaříte čtyři druhy piva a různé speciály. Jaký máte vztah k vašemu pivu? Které z nich máte nejraději?
Jsem spíše konzervativní pivař. Mám rád naši jedenáctku a dvanáctku, pochutnám si také na medovém pivu, které děláme na Vánoce. Na Velikonoce budeme mít jantarovou dvanáctku. To jsou piva, které mi z našeho portfolia nejvíce chutnají.

Jak dlouho ještě chcete pro pivovar pracovat? Přeci jen, být v pivovaru prakticky nepřetržitě od roku 1965, to je velký kus života a práce…
Chtěl bych pracovat, dokud zdraví dovolí a dokud mne tu budou trpět. mě to prostě baví. Dnes už nemám žádné podřízené, není tedy žádný stres. Když chtějí zaměstnanci pivovaru poradit, rád jim vždy vyjdu vstříc. A také bych se rád dočkal tří set let pivovaru, který v těchto prostorách funguje. To bude v roce 2020.

Vy jste se stal reklamní tváří pivovaru. Jak k tomu došlo? Museli vás přemlouvat?
trošku mne přemluvit museli. Jenže vzhledem k tomu, že jsem tady léta pracovat a spousta lidí mne zná a má mne s pivovarem spojeného, rozhodli se majitelé pivovaru, že bych tváří pivovaru měl být právě já. Naštěstí billboardy, na kterých mne lidé poznávali, byly jen v regionu.

Co vám známí na tuto reklamu říkali?
Kolik jsem za to dostal?

Kolik vaříte piva a kolik jste vařil v bývalém pivovaru Hostan?
V Hostanu jsme dělali až 246 tisíc hektolitrů ročně. My jsme loni udělali asi 2600 hektolitrů. Příští rok plánujeme asi čtyři tisíce hektolitrů.

Jaký je zásadní rozdíl?
Dnes pivu musíme věnovat více úsilí. Snažíme se, aby bylo stále konstantní, aby nebyly kvalitativní výkyvy. To zákazník rychle pozná a ztratit zákazníka, to je raz dva. To nechceme připustit. Kromě jedenáctky, která vychází z původní receptury, a já k ní také trochu přispěl, děláme původní receptury. To budeme dělat i dál.

Znojemské pivo se dočkalo dalšího ocenění. Pivovar získal Zlatou korunu

Publikováno:před rokemZdroj:Znojemský deníkAutor:Ilona Pergrová

Ocenění Zlatá koruna si z degustační národní soutěže Česká a moravská pivní koruna odnesl Znojemský městský pivovar. „Cenu za nejlepší pivovar určí odborná porota tak, že vezmou známky udělené jednotlivým pivům a vydělí je počtem vzorků, které pivovar dodá. Je to tedy cena za kvalitně a dobře vyrobená piva,“ sdělil Čestmír Benda, který má ve znojemském pivovaru na starosti marketing.

Doplnil, že diplom je pro pivovar ocenění, za který jsou vděční. Firma vaří pivo ve Znojmě třetím rokem. V areálu, který si dlouhodobě pronajala od města. Soutěž se konala již potřetí a přihlásilo se do ní čtyřiaosmdesát pivovarů.

Nynější cena není jediná, kterou Znojemský městský pivovar na soutěžích získal. „Časopis Pivo, Bier & Ale vybral náš adventní speciál jako nejlepší spodně kvašené pivo roku 2017 s přídavkem medu v limitované edici. Lidé je mohou mimo jiné ochutnat i na adventních trzích ve Znojmě,“ informovali před časem zástupci pivovaru.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.06.12.2019 07:5340