Historie a současnost Pivovaru Vyškov

Vaření piva ve Vyškově má dlouholetou tradici, která sahá až do středověku. Jestliže biskup Tas z Boskovic obnovil roku 1460 vyškovským měšťanům várečné právo zaniklé v husitských bojích, je zřejmé, že se ve Vyškově vařilo pivo již před těmito válkami. Várečné právo bylo opětovně městu Vyškovu písemně potvrzeno v letech 1498 a 1588.
Rok 1680, který je uváděn jako počátek založení pivovaru ve Vyškově, kdy byl z nařízení olomouckého biskupa Karla z Lichtenštejna dostavěn dnešní pivovar, tedy nepředstavuje začátek vaření piva ve Vyškově. VyškovOlomoucké biskupství vedlo pivovar ve své režii od roku 1680 do října 1855.
Od této doby byl pivovar pronajat různým nájemcům, což trvalo až do konce roku 1945. V období řízení pivovaru byl pivovar několikrát stižen požárem, vždy však došlo k obnovení výroby piva a již v roce 1908 byl instalován první plnící aparát na stáčení piva do lahví.
V roce 1945 byla dána firma nájemce pod národní správu a v roce 1948 znárodněna. Do 31. 3. 2011 provozoval pivovar státní podnik Jihomoravské pivovary, a.s. Od 1. 4. 2011 v pronajatých prostorách vyrábí pivo společnost CZECH BEVERAGE INDUSTRY COMPANY a.s.
V nedávné době byl pivovar zmodernizován a jeho technologické zařízení dosahuje vysoké úrovně, což dokazuje i kvalita a mnohá ocenění všech produktů. Pivo je však doposud vyráběno klasickým způsobem, který nám umožňuje vyrábět pivo poctivě, tak jak se dělávalo ve zlatých dobách pivovarnictví u nás.
Zdroj:Stránky Pivovaru Vyškov, 2016

Na konci června 2017 pivovar uzavřen.

Co dál s Pivovarem Vyškov?

Publikováno:před 21 dnyZdroj:Vyškovský deníkAutor:Terezie Heinz

Letní kino, pouť nebo drobnější kulturní akce by si už v příštím roce mohli užít obyvatelé Vyškova v areálu bývalého vyškovského pivovaru. S odkupem areálu Pivovaru Vyškov souhlasili městští zastupitelé v těchto dnech. Podle optimistického scénáře by areál mohl přivítat první návštěvníky přibližně za rok v létě. Odhad Deníku představil tamní starosta Karel Jurka.

Záležet však bude na rychlosti, s jakou se podaří začít opravy aktuálně příliš nevyužívaného pivovaru. V areálu plánují vyškovští představitelé obnovu pivovaru, nejspíše ale v menším měřítku než dříve. Pokud by obnova místa odstartovala v dřívějším termínu, podívali by se návštěvníci na místo teprve takzvaně do nového.

Realističtější scénář je však podle vyškovského starosty Karla Jurky uspořádání například letního kina, vyškovské pouti nebo menších kulturních akcí v následujícím roce a do doby, než rozsáhlejší rekonstrukce začne.

Odkoupení pivovaru ve Vyškově. Schválili ho městští zastupitelé

Publikováno:před 25 dnyZdroj:Vyškovský deníkAutor:Jakub Dostál

Odkoupení areálu vyškovského pivovaru od státu schválili ve středu odpoledne na svém mimořádném zasedání městští zastupitelé. Pro hlasovalo všech dvaadvacet přítomných. Kupní cena přesahuje pětasedmdesát milionů korun.

„Celý soubor nemovitých věcí je v hodnotě pětasedmdesát milionů 520 tisíc korun. Pivovar jako takový činí z této sumy čtyřiašedesát milionů 107 tisíc, pozemky na Palánku činí osm milionů 867 tisíc a rybník Jandovka pak dva miliony 546 tisíc,“ přiblížil starosta Vyškova Karel Jurka.

Připomněl ukončení dlouhodobého soudního sporu mezi státem a bývalým soukromým nájemcem. „Ministerstvo dodrželo své slovo, že se bude napřímo jednat s městem. Toto území je pro Vyškov extrémně důležité a nemůžeme ho nechat developerům,“ doplnil Jurka.

Zmínil dále, že koupě zahrnuje také značky spojené s pivovarem jako třeba Džbán, Havran a další.

Smlouvy o výpůjčkách
Vyškovský místostarosta Karel Goldemund připomněl, že tato akce se připravovala dlouhé roky. „Kontury to začalo nabírat v zimních měsících a k prvnímu ostrému jednání došlo letos v červnu, kdy jsme byli osloveni ministerstvem zemědělství, a kdy už byl vyhotoven i znalecký posudek. Samotná koupě je za určitý obnos a to se nebavíme o asanaci a navazující investiční výstavbě. Znamená to nejenom hledání mimorozpočtových zdrojů, ale i případného strategického investora,“ shrnul Goldemund.

Zmínil také dvě smlouvy o výpůjčkách z nichž jedna se týká prostor pro Jihomoravské pivovary v likvidaci. „To, co prodávají, je jejich poslední majetek. Právně to nicméně ještě musí dořešit. Domluvili jsme se, že jim vypůjčíme prostory vrátnice a přilehlé budovy, kde mají nějaké archivy, do poloviny příštího roku,“ přiblížil místostarosta.

Další podstatnější výpůjčka se týká movitého majetku. „Jsou to třeba výrobní linky, lahvárna nebo stáčírna. Jedná se o věci, které nejsou pevně spojené s budovou. Podle posudku, který byl v červenci aktualizován, jsou oceněné na šest milionů a třiatřicet tisíc korun. Jihomoravským pivovarům tak umožníme, že mohou s tímto majetkem nakládat do třicátého června příštího roku,“ zdůraznil Goldemund.

Počítá se s tím, že Jihomoravské pivovary se budou snažit prostřednictvím likvidátora o rozprodej zmíněného majetku, případně i na náhradní díly nebo šrot. Poté může dojít k odprodeji zbytného majetku městu.

Movitý majetek, který zůstane, a který se město zavazuje odkoupit, bude ohraničený částkou zhruba dvou a půl milionu korun.

Podle vedení města se vedou s bankami jednání o úvěru, zatím ale k tomu nemohlo sdělit podrobnosti. Debatu na toto téma se zastupiteli očekává na podzim.

„V momentě, kdy podepíšeme smlouvy, tak hradíme částku tří milionů s tím, že zbytek je splatný nejpozději k jednatřicátému prosinci letošního roku. Proto má být jednání o případném úvěru na listopadovém zastupitelstvu,“ vysvětlil Goldemund.

Odkoupení pivovaru komentoval i zastupitel Ivo Bárek. „Myslím si, že to je historická událost. Kdybychom touto cestou nešli, tak by ministerstvo zemědělství mělo řadu zájemců, a my bychom to neměli v rukách,“ řekl Bárek.

Stát prodává nevyužívaný areál pivovaru ve Vyškově

Publikováno:před měsícemZdroj:iRozhlas.czAutor:Vlasta Gajdošíková

Areál vyškovského pivovaru stát nabídne městu za zhruba 75 milionů korun. Českému rozhlasu to potvrdil ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Vedení Vyškova o získání nevyužívaného areálu v centru města dlouhodobě usiluje.

Jakékoli nakládání s ním léta brzdily soudní spory s bývalým nájemcem, který tam do roku 2016 vařil pivo. Konečná dohoda by podle ministra Výborného mohla být uzavřená do dvou měsíců. Samotnou koupi musí schválit zastupitelstvo Vyškova.

„My jsme ho nechali ocenit a za tu znaleckou cenu jsme ho přednostně nabídli městu Vyškov. Ta kupní cena přesahuje částku 75 milionů korun,“ potvrdil ministr zemědělství.

Vedení města považuje areál za strategický. Pokud ho koupí, otevře ho lidem. Nabízí se propojení se sousední zámeckou zahradou a vytvoření prostoru pro podnikatelské aktivity.

„Asanace celého území, a nebavím se o nějaké další výstavbě, to jsou obrovské peníze. Takže to zcela zásadní je hledání nějakého strategického investora,“ říká místostarosta Karel Goldemund z hnutí VY. Pokud se v areálu obnoví vaření piva, pak jen v menším měřítku.

Areál pivovaru ve Vyškově stát nabízí městu za víc než 75 milionů korun

Publikováno:před měsícemZdroj:Rozhlas.czAutor:Vlasta Gajdošíková

Areál vyškovského pivovaru stát nabídne městu za zhruba 75 milionů korun. Českému rozhlasu to potvrdil ministr zemědělství Marek Výborný z KDU-ČSL. Vedení Vyškova o získání nevyužívaného areálu v centru města dlouhodobě usiluje.

Jakékoli nakládání s ním léta brzdily soudní spory s bývalým nájemcem, který tam do roku 2016 vařil pivo. Konečná dohoda by podle ministra mohla být uzavřená do dvou měsíců. Samotnou koupi musí schválit zastupitelstvo Vyškova.

„My jsme ho nechali ocenit a za tu znaleckou cenu jsme ho přednostně nabídli městu Vyškov. Ta kupní cena přesahuje částku 75 milionů korun,“ potvrdil ministr Marek Výborný z KDU-ČSL.

Vedení města považuje areál za strategický. Pokud ho koupí, otevře ho lidem. Nabízí se propojení se sousední zámeckou zahradou a vytvoření prostoru pro podnikatelské aktivity. „Asanace celého území, a nebavím se o nějaké další výstavbě, to jsou obrovské peníze. Takže to zcela zásadní je hledání nějakého strategického investora,“ říká místostarosta Karel Goldemund z hnutí VY.

Pokud se v areálu obnoví vaření piva, pak jen v menším měřítku.

Ve Vyškově hledají využití pro místo, kde se vařilo pověstné pivo

Publikováno:před 7 měsíciZdroj:Brněnská DrbnaAutor:Anna Pospíšilová

Soud rozhodl a letitý spor o budovu vyškovského pivovaru je u konce. Někdejší provozovatel nemá nárok na odškodné kvůli údajné technické závadě. Zástupci města nyní chtějí budovu odkoupit od státu a přemýšlí, jak s památkou naložit. Ve hře je kulturní centrum nebo propojení se zámkem.

Za špatné pivo nemohla závada, rozhodl soud
Krajský soud v Brně potvrdil dva roky starý rozsudek Okresního soudu ve Vyškově, že někdejší provozovatel pivovaru nemá nárok na mnohamilionovou náhradu škody od státu. Nájemce výrobu zastavil na jaře roku 2017, poslední lahve zmizely z obchodů o pár měsíců později. Vaření piva nahradil vleklý spor mezi státem a někdejším provozovatelem. Provozovatel požadoval odškodné za ušlý zisk. Tvrdil totiž, že údajné závady na technologii mohly za nekvalitní pivo. Odvolací soud byl jiného názoru a tvrzení žalobce vyvrátil.

Vlastník budovy je v likvidaci
Klíčová je pro město Vyškov zároveň probíhající likvidace státní společnosti Jihomoravské pivovary, která vlastní budovu a výrobní technologie a spadá pod Ministerstvo zemědělství. Právě s resortem dlouhodobě jedná město Vyškov, které o strategické území usiluje.

Budoucnost rozsáhlého areálu nabírá nový dech, město o něj dlouhodobě projevuje zájem. „Jde o odblokování a uvolnění možností rozvoje celého území. Verdikt dost jasně posouvá věci kupředu,“ upozornil vyškovský místostarosta Roman Celý (KDU-ČSL).

„Ministr zemědělství Marek Výborný na podzim ve Vyškově přislíbil, že město bude tím prvním, s kým hodlá ministerstvo o odkupu areálu jednat. Bude ale pochopitelně postupovat dle nezávislého znaleckého posudku,“ připomněl starosta Vyškova Karel Jurka (ODS).

Hledání nového využití
Právě vedení radnice dlouhodobě vadí, jak území v centru města chátrá a zeje prázdnotou. Klíčový je tak záměr jeho nového využití. Půjde o snahu propojit stávající areál zámku, zámecké zahrady a předmětného areálu bývalého pivovaru ve smysluplný celek, který by plochy oživil v oblasti kultury, gastronomie, společenského setkávání a obecně trávení volného času.

„Nejde jen o jednotlivé budovy či pivnici, ale rovněž o množství pozemků, například pod zámeckou zahradou, kterou hodláme zásadně zrekonstruovat. Nové využití území musí být položeno zejména na ekonomických základech,“ okomentoval Celý.

Návrat k pivu?
Zůstává i možnost navrácení výroby piva v menším měřítku. „Určitě to není o tom, že převezmeme areál a následně se v současných prostorách rozběhne vaření piva. Každému, kdo objekty navštívil a zná je, musí být jasné, že technologie mají svůj vrchol dávno za sebou,“ popsal Celý.

Tradici vaření piva ale v nějaké míře vedení města zachovat chce. „Přáním města i veřejnosti každopádně je, aby území ožilo a aby sloužilo lidem. Určitě prověříme také možnost realizace nějakého kulturního centra,“ doplnil Celý.

Budovu si nárokovala i církev
Vyškovský pivovar se v 90. letech na rozdíl od jiných vyhnul privatizaci a zůstal státní. Tržby a výstav piva ale postupně klesaly, osud pivovaru se ocitl v nejistotě a stát začal hledat provozovatele. Výběrová řízení, ze kterých měl vzejít budoucí nájemce, ale dlouho nepřinesla žádný výsledek.

Povedlo se to až na začátku roku 2011. V roce 2015 nicméně provozovatel podal výše avizovanou žalobu. Zároveň stále okolo pivovaru poletovaly nevyjasněné majetkové poměry. Arcibiskupství olomoucké žádalo o pivovar v restituci, v roce 2016 se ale církev nároku na vrácení pivovaru vzdala.

Zájem Vyškova o tamní areál pivovaru trvá, ve hře je i zachování výroby piva

Publikováno:před 8 měsíciZdroj:Průmyslová automatizaceAutor:ČTK

Zájem Vyškova o tamní zanedbaný areál pivovaru trvá, záležet bude na posudkové ceně a na zastupitelstvu, zda s ní bude souhlasit. Vedení města také přivítalo rozsudek odvolacího soudu, že někdejší provozovatel pivovaru nemá nárok na mnohamilionovou náhradu škody od státu. Město o tom informovalo na svém webu.

Pivovar vlastní firma Jihomoravské pivovary, která spadá pod ministerstvo zemědělství. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) loni na podzim přislíbil, že Vyškov bude prvním, s kým hodlá ministerstvo o odkupu areálu jednat.

Krajský soud na začátku týdne zamítl odvolání společnosti Czech Beverage Industry Company, která si v roce 2011 pivovar pronajala od státu prostřednictvím firmy Jihomoravské pivovary. Před devíti lety podala na státní akciovou společnost žalobu kvůli tomu, že podle ní věděla o technologickém problému, který způsoboval změnu barvy a chuti piva. Požadovala náhradu škody přes 67 milionů korun. Okresní soud však tvrzení žalobce vyvrátil a krajský soud se s jeho argumentací ztotožnil. Rozhodnutí soudu zástupci radnice přivítali. "Jde o odblokování a uvolnění možností rozvoje celého území. Verdikt dost jasně posouvá věci kupředu," uvedl místostarosta Roman Celý (KDU-ČSL).

Klíčová je podle města i likvidace společnosti Jihomoravské pivovary, která vlastní budovu a výrobní technologie a spadá pod ministerstvo zemědělství. S resortem město dlouhodobě jedná. "Stále jdeme po cestě, která byla předjednaná na konci listopadu. Právě ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) na podzim ve Vyškově přislíbil, že město bude tím prvním, s kým hodlá ministerstvo o odkupu areálu jednat. Bude ale pochopitelně postupovat dle nezávislého znaleckého posudku za cenu v místě a čase obvyklou," uvedl starosta Karel Jurka (ODS).

Za stěžejní považuje starosta jednání zastupitelů. "Bude záležet na zastupitelstvu, zda jsme ochotni posudkovou cenu akceptovat. Nad její výší zatím nemá smysl spekulovat. Zájem areál odkoupit každopádně trvá, to už jsme si deklarovali skoro napříč politickým spektrem. Půjde nicméně o obrovský závazek a rozhodnutí na řadu let dopředu," zdůraznil Jurka.

Město chce lokalitu pojmout komplexněji. Má v úmyslu propojit vedlejší areál zámku, zámecké zahrady a areál pivovaru ve smysluplný celek, který by plochy oživil. Měl by to být prostor pro kulturu, gastronomii, společenské setkávání a obecně trávení volného času. "Nejde jen o jednotlivé budovy či pivnici, ale rovněž o množství pozemků, například pod zámeckou zahradou, kterou hodláme zásadně zrekonstruovat. Nové využití území musí být položeno zejména na ekonomických základech. Budeme muset hledat cestu pro získání strategického partnera, který by nám pomohl s přípravou záměru a s následným financováním," popsal Celý.

Zůstává i možnost navrácení výroby piva v menším měřítku. „Určitě to není o tom, že převezmeme areál a následně se v současných prostorách rozběhne vaření piva. Každému, kdo objekty navštívil a zná je, musí být jasné, že technologie mají svůj vrchol dávno za sebou. Tradici vaření piva ale v nějaké míře zachovat chceme. Naším přáním a určitě i přáním veřejnosti každopádně je, aby území ožilo a aby sloužilo lidem. Určitě prověříme také možnost realizace nějakého kulturního centra. Nápadů se nabízí dost, ke všem těmto plánům a ambicím je ale nezbytné jednotné vlastnictví celého území,“ doplnil místostarosta Celý.

Soud zamítl odvolání bývalého provozovatele vyškovského pivovaru

Publikováno:před 8 měsíciZdroj:Vyškovský deníkAutor:Jakub Dostál

Někdejší provozovatel vyškovského pivovaru nemá nárok na mnohamilionovou náhradu škody od státu jako kompenzaci za vady na pronajaté technologii. Tento týden tak rozhodl Krajský soud v Brně, Vyškovskému deníku to potvrdilo i Ministerstvo zemědělství.

„Jako jediný akcionář společnosti Jihomoravské pivovary dostalo informaci, že krajský soud zamítl odvolání firmy Czech Beverage Industry Company a potvrdil dřívější rozsudek Okresního soudu ve Vyškově,“ sdělil v úterý mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý.

Připomněl, že už vyškovský soud zamítl žalobu v plném rozsahu. „Ministerstvo zemědělství se k rozsudku vyjádří, až věc projedná s likvidátorem Jihomoravských pivovarů,“ doplnil mluvčí.

Společnost Czech Beverage Industry Company usilovala podle serveru Idnes.cz o kompenzaci ve výši sedmašedesát milionů korun. „Tvrzení žalobce bylo jasně vyvráceno revizním posudkem,“ komentovala rozhodnutí podle Idnes.cz soudkyně Eva Mildeová.

Pivovar se vyhnul privatizaci
Vyškovský pivovar se v devadesátých letech na rozdíl od dalších podobných zařízení vyhnul privatizaci a zůstal státní. V roce 2011 pak získala objekt do pronájmu zmíněná Czech Beverage Industry Company.

Firma později obvinila pronajímatele ve formě státní společnosti Jihomoravské pivovary ze závad, které měly ovlivnit kvalitu piva a kazit jeho pověst. V pivovaru je už od jara 2017 zastavený provoz, areál zůstává i nadále uzavřený.

Minulý rok přitom padlo rozhodnutí o zrušení společnosti Jihomoravské pivovary, začala tak její likvidace. Jako další případné řešení uvedli zástupci Ministerstva zemědělství prodej areálu, který bude možný po uzavření soudních sporů.

O osud pivovaru se zajímá především město Vyškov, které projevilo zájem o získání areálu. Navrhlo jeho zahrnutí do projektu obnovy blízkého Nového zámku a případně i možnost vaření piva v menším měřítku. „K naplnění našich ambicí považujeme za nezbytné jednotné vlastnictví celého území,“ prohlásil koncem minulého roku vyškovský místostarosta Roman Celý.

Letitý spor je u konce. Za špatné vyškovské pivo stát nemůže, potvrdil soud

Publikováno:před 8 měsíciZdroj:Impuls.czAutor:Marek Osouch

Takřka deset let táhnoucí se spor kolem vyškovského pivovaru v pondělí pravomocně ukončil Krajský soud v Brně. Ten potvrdil dva roky starý rozsudek Okresního soudu ve Vyškově, že někdejší provozovatel pivovaru nemá nárok na 67 milionů korun od státu jako kompenzaci za vady na pronajaté technologii. Ukončení sporu odblokuje rozvoj celého areálu.

Krajský soud v Brně v pondělí shrnul postoje jednotlivých stran i rozhodnutí okresního soudu, jež označil za správné a rozsudkem jej potvrdil.

Odvolací námitky nájemce pivovaru, společnosti Czech Beverage Industry Company, označil za nedůvodné, popřípadě došel k závěru, že pravdou je úplný opak. „Tvrzení žalobce bylo jasně vyvráceno revizním posudkem,“ konstatovala soudkyně Eva Mildeová.

Obě strany totiž v minulosti argumentovaly různými znaleckými posudky, třetí si proto nechal zpracovat přímo vyškovský soud. I proto se případ tak dlouho táhl. Soudem vybraný znalec potvrdil, že pochybení nelze přičítat majiteli, tedy státu.

„Pokud firma nezajistila po celou dobu žádné servisní prohlídky, de facto vyloučila u pastéru funkci jeho monitoringu a bez dalšího dovozovala, že jedinou příčinou nahodile popsané zhoršené kvality sudového piva je vada spočívající v konstrukci potrubí vedoucího do pastéru, pak je nasnadě, že jakékoli další plynoucí problémy musí jít na její vrub a v žádném ohledu je nelze přičítat majiteli,“ vysvětloval už vyškovský soud v odůvodnění, proč provozovateli nepřiřkl kompenzaci. Nyní s tím souhlasil i odvolací soud v Brně.

Jaromíra Žáčka, šéfa státní společnosti Jihomoravské pivovary a.s., která areál pro stát spravuje, rozhodnutí nepřekvapilo. „Od začátku jsem byl přesvědčen o účelovosti žaloby. Tvrzení žalobce bylo absurdní,“ řekl po jednání.

Zástupce provozovatele Jiří Kopenec se k pravomocnému rozhodnutí nechtěl vyjádřit, nekomentoval ani možnost dovolání k Nejvyššímu soudu.

S napětím už roky soudní tahanice sleduje i vyškovská radnice. Té totiž vadí, jak areál nedaleko centra města chátrá a zeje prázdnotou. Usiluje proto o jeho odkup.

„Navázali jsme na jednání z uplynulého období s předešlými ministry zemědělství ve věci budoucího majetkového řešení areálu pivovaru. K naplnění našich ambicí považujeme za nezbytné jednotné vlastnictví celého území,“ informoval už loni na podzim místostarosta Roman Celý (KDU-ČSL).

Radnice má v plánu se zaměřit na celé území od zámecké zahrady až po Nový zámek včetně pivovaru. „Budoucnost vidíme v propojení se zámeckou zahradou a v otevření celého prostoru lidem,“ doplnil Celý s tím, že město by chtělo výrobu piva obnovit, ale jen v malém měřítku.

Budoucnost pro vyškovský pivovar? Usiluje o něj město, areál navštíví ministr

Publikováno:před 10 měsíciZdroj:Vyškovský deníkAutor:Jakub Dostál

I po šesti letech od uzavření je areál bývalého pivovaru ve Vyškově prázdný. Ve čtvrtek odpoledne si ho prohlédne ministr zemědělství Marek Výborný. Areál je totiž ve vlastnictví společnosti Jihomoravské pivovary, jejímž jediným akcionářem je Česká republika.

Město má plány na budoucí využití prostoru, soudní spory mezi vlastníkem a nájemcem Czech Beverage Industry Company však dosud pravomocně neskončily. „V hlavním sporu momentálně čekáme na rozhodnutí odvolacího soudu, jehož jednání bude v lednu příštího roku,“ popsal aktuální situaci mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.

Aktuálně padlo začátkem listopadu rozhodnutí o zrušení společnosti Jihomoravské pivovary, začala tak její likvidace. Podle zástupců ministerstva to souvisí s ekonomickou situací.

Zároveň potvrdili, že možnost odkoupení bývalého pivovaru Vyškovem je jedním z možných řešení. „Likvidátor společnosti však musí postupovat s péčí řádného hospodáře a požadovat za její majetek cenu v místě i čase obvyklou,“ zdůraznil mluvčí Bílý.

Někdejší pivovar sousedí s vyškovským zámkem. Město již má k dispozici koncepční materiál Generel obnovy Nového zámku, jehož autoři mysleli na celý prostor včetně uzavřeného areálu. Projekt bude náročný ohledně času a nákladů.

Mají představu o vaření piva v menším měřítku
Jedním ze záměrů je zřízení interaktivní expozice v samotném zámku. Ta však bude potřebovat další prostory na rozměrnější exponáty. Ideálně se k tomu podle zástupců vyškovské radnice jeví právě sousední část nevyužívaného pivovaru pocházející z počátku dvacátého století. Týká se to zejména objektu štoků a lahvovací linky. „Nabízí se zároveň prostor pro vytvoření podnikatelských aktivit, máme představu o vaření piva v menším měřítku. Budoucnost vidíme v propojení se zámeckou zahradou, v otevření celého prostoru lidem,“ nastínil místostarosta Vyškova Roman Celý.

Město znovu navázalo na jednání z uplynulého období s předešlými ministry zemědělství ohledně budoucího majetkového řešení areálu. „Marek Výborný se o problematiku zajímá a rozumí tomu, že k naplnění našich ambicí považujeme za nezbytné jednotné vlastnictví celého území,“ informoval místostarosta.

Zmínil dále, že radnice svůj zájem o získání bývalého pivovaru znovu deklarovala rovněž na Ministerstvu financí, které městu dopisem ministra Zbyňka Stanjury vyjádřilo podporu.

„Dlouhodobě se snažíme ministerstvo zemědělství seznamovat s tím, v jaké fázi jsou naše kroky s obnovou celého prostoru. Během let až do jeho uzavření byl pivovar součástí kulturně společenského centra Vyškova. Dlouhé roky se v něm konala celá řada kulturních akcí. I když je to běh na dlouhou trať, do areálu chceme vrátit život,“ prohlásil starosta města Karel Jurka.

Mnozí místní na vyškovské pivo stále s nostalgií vzpomínají. „Podle mě vyškovský pivovar k městu neodmyslitelně patří a to nejen ve spojitosti s hodovou zábavou. Především výrobou a exportem piva byl ve své době na výslunní a určitě dělal dobré jméno městu. To, za jakých podmínek pivovar převzít v aktuálním stavu, je na zvážení, ale já osobně jsem pro, aby městu patřil,“ komentoval opoziční zastupitel Martin Műller.

Zda se ještě někdy bude ve Vyškově pivo vařit, odhadnout nedokáže. „Bylo by to asi pěkné, ale ta investice do obnovy provozu by byla značná,“ dodal Műller.

Vyškov chce s ministerstvem znovu jednat o osudu tamního pivovaru

Publikováno:před 10 měsíciZdroj:Průmyslová automatizaceAutor:ČTK

Vedení Vyškova chce znovu jednat s ministerstvem zemědělství o osudu vyškovského pivovaru, který je léta nevyužívaný. Vlastní jej společnost Jihomoravské pivovary spadající právě pod ministerstvo zemědělství. Město o tom informovalo na webu. Areál je léta nevyužívaný, soukromá společnost, která si jej pronajala, na konci roku 2016 zastavila výrobu.

Vedení Vyškova by celý prostor rádo obnovilo, kdy část pivovaru posloužila pro rozměrnější exponáty plánované interaktivní expozice moderní armády, která by v budoucnu mohla vzniknout v prostorách sousedního Nového zámku. "Nabízí se zároveň prostor pro vytvoření podnikatelských aktivit, máme představu o vaření piva v menším měřítku. Budoucnost vidíme v propojení se zámeckou zahradou, v otevření celého prostoru lidem," nastínil místostarosta Roman Celý (KDU-ČSL).

Vyškov podle něj znovu navázal na jednání z uplynulého období s předešlými ministry zemědělství. "Ministr zemědělství Marek Výborný se o problematiku zajímá, navíc se chce ještě v listopadu na pivovar osobně přijet podívat. Rozumí tomu, že k naplnění našich ambicí považujeme za nezbytné jednotné vlastnictví celého území," uvedl místostarosta.

Areál ve vlastnictví Jihomoravských pivovarů zeje prázdnotou, provoz dávno stojí. Někdejší nájemce poslední várku v pivovaru uvařil koncem roku 2016 s prodejem na začátku následujícího roku, od té doby spolu obě společnosti vedou soudní spory.

Město už dříve nechalo zpracovat generel obnovy Nového zámku, který bere v potaz historické souvislosti se snahou vrátit komplexu Nového zámku, zámecké zahradě a pivovaru jejich významné postavení v centru města. "Dlouhodobě se snažíme ministerstvo seznamovat s tím, v jaké fázi jsou naše kroky s obnovou celého prostoru. V průběhu let až do jeho uzavření byl pivovar součástí kulturně společenského centra Vyškova. Dlouhé roky se v něm konala celá řada kulturních akcí. I když je to běh na dlouhou trať, do areálu chceme vrátit život," uvedl starosta města Karel Jurka (ODS).

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.26.08.2024 08:0353