Historie a současnost Pivovaru Valeč

Pivovar byl po mnoho dekád důležitou součástí centra Valče a nyní po necelých sto letech znovu zaujme svou pozici propojující labužnictví, slovesnou kulturu, moderní techniku i zodpovědnost k tradici. Neúprosná minulost sice dala zaniknout hlavní pivovarské budově, ale zachovala se pivovarská konírna a hlavně spilka. Právě tam vzniká v rámci všeobecného kulturního ožívání obce nový Pivovar Valeč s plánovaným výstavem 1500 hl ročně, v čele se sládkem, který si získává věhlas nejen pro zvládnutí tradice čistých českých ležáků, ale též pro široký záběr a invenci na poli zahraničních a moderních pivních stylů.

Slavnostní otevření pivovaru je plánováno na rok 2023, neboť aktuálně probíhá rekonstrukce budovy a stavební úpravy nutné pro instalaci pivovarské technologie. Pivovar Valeč by však zároveň rád oslovil drobné milovníky piva a drobné milovníky Valče a získal část prostředků na vznik od svých sousedů a budoucích návštěvníků, pročež využívá doby průběhu rekonstrukce k vaření propagačních várek a šíření věhlasu svého jména.
Zdroj:Stránky Pivovaru Valeč, 2020


Více na stránkách pivovaru

Valečské pivo se čepovalo v Madridu i v Římě

Publikováno:před 9 dnyZdroj:Karlovarský deníkAutor:Ivana Kalinová

Pivovar Valeč sbírá úspěchy. "V letošním roce bude na čepu na mnoha festivalech a svatbách napříč republikou, na síti Untappd se dostal do první dvacítky nejlépe hodnocených pivovarů v ČR a valečské pivo se v minulých měsících čepovalo dokonce i v Madridu a Římě, což není na teprve vznikající pivovar zase tak špatné," uvedl Vojtěch Vasko, který zároveň zval pivní fajnšmekry do Valče na Jarní pivní slavnosti.

Konaly se v sobotu 20. května zároveň s valečskými Slavnostmi květů. Pivovarský výčepní vozík byl po loňských dobrých zkušenostech opět celé odpoledne a večer parkoval před severním vstupem do pivovarských sklepů v zámeckém parku.

"Na čepu budou moci návštěvníci ochutnat různá piva sládka Jiřího, k zakousnutí bude lokální pečivo a východoevropské svatební a hospodské písně zahraje dvoučlenná cestovní sestava Pražské jidiš kapely. Přijďte v hojném počtu a pozvěte příbuzné ze široka daleka, abychom se společně mohli pochlubit a potěšit poldy země převedenými do podoby chleba tekutého i k zakousnutí, kultury gastronomické i akustické," zval hosty a milovníky piva do mystické Valče Vojtěch Vasko.

Ve Valči se bude vařit pivo, firma zatím funguje jako létající pivovar

Publikováno:před rokemZdroj:Karlovarský deníkAutor:Alena Nová

V barokní Valči ožívá stará regionální tradice, po devadesáti letech znovu otevře místní pivovar.
Minipivovar vzniká ve Valči. Měl by tam začít fungovat v roce 2023 a plánuje vařit i piva moderních a v České republice méně běžných pivních stylů.

„Z původního pivovaru se ve Valči zachovala část staré budovy, kterou zachránil sochař Jakub Hadrava spolu s místním kastelánem. Kromě sochařského ateliéru nyní v budově vznikne právě minipivovar,“ říká Vojtěch Vasko, spolumajitel pivovaru. Založil ho s Jiřím Bauerem, oba jsou původně studenti hudební vědy a spojila je hudba a pivo.

Firma prozatím funguje jako takzvaný létající pivovar. To znamená, že první várky piva uvařil její sládek Jiří Bauer v jiném pivovaru, který pronajal firmě svou techniku. Ochutnat tak zatím zájemci mohli tradiční český ležák, ale i vyrobený s použitím nesladované biošpaldy a moderních lokálních chmelů.

„Rádi bychom se vedle dalších tradičních i moderních pivních stylů zaměřili na slabá piva v rozmezí jedno až tři procenta, která osvěží, ale neopijí. Vidíme v tom trend, který může soupeřit s oblibou nealko piv,“ uvádí Vojtěch Vasko. Zaměřit se chtějí také na bezlepková piva.

„Základem sortimentu by ale měly být ležáky, které mají s trochou nadsázky chutnat tak, jak by je uvařil Josef Groll roku 1842, kdyby si ho místo Plzně povolala Valeč. Progresivní sládek je však také zvyklý experimentovat, takže valečská pivní nabídka nebude ani v nejmenším nudná,“ tvrdí Vojtěch Vasko.

Firma plánuje financovat budoucí výrobu piva také pomocí pivopisů, což jsou ručně tištěné poukázky na pivo. Zájemci, kteří si je na webu pivovaru zakoupí, si tak výhodně předplatí pivo, které se tam v budoucnu uvaří, a přispějí na rozvoj valečského pivovaru.

Majitelé pivovaru Valeč během studia muzikologie nejenže založili klezmerovou kapelu Der Šenster Gob, jenž letos oslavila deset let existence, ale pořádali na katedře i různé společenské akce, mimo jiné exkurze do pivovarů. Jiřího Bauera postupně pivovarství zaujalo natolik, že začal s domovarnictvím, tedy vařením piva v domácích podmínkách, a později nastoupil ke studiu na Podskalskou pivovarskou školu. Stal se nejprve podsládkem v slánském pivovaru Továrna, v současnosti působí jako jeden ze dvou sládků pivovaru Sibeeria v Praze.

Obec Valeč před několika lety prodávala poslední zachovalou výrobní budovu místního pivovaru, který ukončil činnost v roce 1932. Budovu v havarijním stavu koupil sochař Jakub Hadrava, který se proslavil například instalací v kostele sv. Jiří v Lukové, spolu s kastelánem místního zámku a jeho bratry. Ti dali v budově prostor sochařskému ateliéru i novému pivovaru.

Pivovar Valeč v současnosti uvařil už třetí propagační létají várku piva, účastní se veřejných kulturních akcí se svým výčepním vozíkem a zpracovává projektovou dokumentaci pro dokončení rekonstrukce budovy. V budoucnosti plánuje provozovat kulturní akce přímo v budově nového pivovaru.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.21.05.2023 08:142