Historie a současnost pivovaru U Švelchů

Jsme mladý pivovar založený dvanáctého září 2014. Naše piva jsou vařené tradičním způsobem na dva rmuty. Vyznačují se plnou barvou, chutí a vůní. Všechna piva jsou nefiltrovaná a nepasterizovaná. Kromě klasických výčepních a ležáckých druhů piv vaříme také svrchně kvašená speciální piva. Naše piva také ručně plníme pivo do skleněných a PET lahví. Součástí pivovaru je restaurace. V naší restauraci se zaměřujeme na vaření jídel převážně od místních dodavatelů a hojně využíváne naše pivo pro marinování a pečení mas.
Zdroj:Stránky pivovaru U Švelchů, 2015


Více na stránkách pivovaru

Nový pivovar vaří desítku Sušičák a má správní radu jako v Postřižinách

Publikováno:před 10 letyZdroj:iDNES.czAutor:Yvetta Chmelová

Po pětašedesáti letech má Sušice na Klatovsku zase svoje pivo. Vaří se v novém a momentálně asi nejmladším pivovaru v Čechách nazvaném U Švelchů. Jeho majiteli jsou tři bratři - František, Luboš a Zdeněk a jejich majstrštykem je desetistupňové lehké pivo se střední hořkostí Sušičák.

„Máme rádi pivo, ale hlavně jsme chtěli obnovit něco tradičního v Sušici, když se tu zlikvidovalo sirkařství. Jsem sušický patriot a chci, aby tohle krásné město mělo zase něco tradičního, pěkného, co bude dělat Sušici jméno,“ vysvětlil čtyřiačtyřicetiletý František Švelch, nejstarší z bratrské trojice, která nový pivovar vlastní.

„Plán v nás zrál už léta, v listopadu jsme začali vše připravovat a od dubna jsme se pustili do realizace,“ upřesnil František Švelch.

Minipivovar sídlí v Nuželické ulici v objektu oblíbeného hostince Bouchalka. Historickou budovu z devatenáctého století koupil František Švelch v roce 1998 od města a provozoval v ní restauraci.

Také proto nechybí v minipivovaru kuchyně, jíž se chopil zkušený kuchař, který patnáct let vařil v Irsku. „Ale základem v našem minipivovaru je česká kuchyně včetně chuťovek k pivu,“ upřesnil Švelch.

Na Bouchalce je k dispozici třicet míst v kuřácké části a šedesát míst v nekuřácké místnosti, které vévodí měděná varna a v jejímž rohu je i stylové piano.

U Švelchů vaří pivo Sušičák zkušený sládek Štěpán Hajn. „My jsme mu dali recepturu a nastínili naši představu a tento sládek se přesně trefil do naší noty. Je to profesionál a vzájemně jsme si sedli,“ pochvaloval si František Švelch, kterému sládka doporučil majitel firmy, který stojí za technologií pivovaru. Ta je úzce spjata s kovovýrobou v Chrástu, jejíž majitelé jsou Karel a Pavel Švelchové.

„To jsou bratranci a i právě tato skutečnost byla jedním z důvodů, proč jsme se do toho všeho pustili,“ dodal František Švelch.

Podotkl, že pro začátek budou U Švelchů vařit zatím pět druhů piv. Sortiment se ale bude časem měnit a možná i rozšiřovat.

„Zatím budeme pivo čepovat jen u nás na Bouchalce a v našem vodáckém kempu v Sušici. Chceme udržet kvalitu, kterou jsme nastavili, aby se naše pivo dostalo do povědomí lidí,“ uvedl majitel.

A proč název Sušičák? „Myslím, že je to skvělý suvenýr z našeho města,“ vysvětlil Švelch.

Zajímavostí nového sušického minipivovaru je správní rada. Ta je po vzoru kultovního filmu režiséra Jiřího Menzela Postřižiny třináctičlenná.

„S nápadem přišel Tomáš Cihlář, který je jejím členem a který se už dlouho zabývá historií pivovarnictví a je autorem několika publikací a knih. Hodně nám také pomáhal,“ dodal František Švelch.

Po více než 60 letech se v Sušici obnovuje výroba piva

Publikováno:před 10 letyZdroj:Novinky.czAutor:Jan Kaše

Malý pivovar zahájil výrobu nového piva s názvem Sušičák. Podaří se obnovit dávný věhlas sušického piva?

V pátek 12. září byl v Sušici v Nuželické ulici slavnostně otevřen pivovar U Švelchů, jehož součástí je také restaurace. Návštěvníci tak mohou v přímém přenosu sledovat vaření piva.

Výroba piva měla v Sušici dlouholetou tradici. Měšťanský pivovar zde byl založen již v 16. století.

„V pravém rohu náměstí stával městský právovárečný pivovar. Na sklonku 19. století měl varnou kapacitu 50 hektolitrů a ročně uvařil 3800 hektolitrů výborného věhlasného sušického piva,“ uvádí se v knize Obrázky ze staré Sušice.

Tomáš Cihlář, který se věnuje historii pivovarů na Šumavě (je autorem publikace Pošumavské pivovary), při dnešním slavnostním zahájení provozu shrnul historii výroby piva v Sušici. Bohužel ta skončila v roce 1949 a od té doby se pivo pouze dováželo.

Nově otevřený pivovar tak po šedesáti pěti letech navazuje na tradici výroby sušického piva. Ročně může vyrobit až dva tisíce hektolitrů pěnivého moku.

V nabídce je Sušičák 10°, Nuželický ležák 12°, Sušičák tmavý 13° a Sušičák pšeničné 11°.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.12.09.2014 22:162