Historie a současnost Biskupského pivovaru U sv. Štěpána

Biskupský pivovar u sv. Štěpána (minipivovar s restaurací) se nachází v Diecézním domě kardinála Trochty v Litoměřicích. Tato budova byla postavena již v roce 1858, jako původní sídlo Institutu pro hluchoněmé. V roce 1925 získal pivovarobjekt podobu, kterou si pak uchoval řadu desetiletí. Po druhé světové válce sloužila budova kněžskému semináři litoměřické diecéze, který se nakonec přesunul Olomouce. Od roku 2002 je budova využívána jako diecézní dům a sídlo pastoračního centra a centra pro mládež. Od roku 2010 budovu a její ubytovací kapacity začala užívat také společnost In Principio s.r.o, která zde úspěšně provozuje ubytovací služby hostelového typu pod názvem Hostel u sv. Štěpána. V hostelu je kapacita až 160 lůžek na pokojích několika kategorií od apartmánů až po jednoduše zařízené pokoje. V areálu diecézního domu je nově renovovaná kaple Nejsvětějšího srdce Páně a mariánská kaple.

V roce 2015 je ve spolupráci s Biskupstvím Litoměřickým v diecézním domě vybudován minipivovar a restaurace, které se provozují pod názvem Biskupský pivovar.
Toto dílo si klade za cíl navázat pivovarna tradici pivovarnictví v církevních domech, která sahá již do desátého století po Kristu, kdy se datuje první písemná zpráva o klášterním pivovaru v Čechách. Restaurace v Biskupském pivovaru nabízí svou pohostinnost také klientům Hostelu u sv. Štěpána, kteří rovněž mohou využít i nabídek snídaní a dalších možností stravování. Restaurace a minipivovar jsou provozovány společností Ke stolu s.r.o.

Kvalitou nabízených produktů i jejich prezentací – například čepování a konzumace piva samovýčepy – dosahuje podnik výjimečné úrovně pohostinství.

Všechny tyto okolnosti nás vedou a zavazují k jedinému cíli – a sice k přání spokojenosti všech, kdo v dobrém do tohoto domu přicházejí!
Zdroj:Stránky Biskupského pivovaru U sv.Štěpána, 2016


Více na stránkách pivovaru

Litoměřický pivovar uvařil svatováclavský speciál. Ochutnal i biskup Přibyl

Publikováno:před 17 dnyZdroj:Litoměřický deníkAutor:Karel Pech

Litoměřický biskup Stanislav Přibyl vyrazil na pivo. Přijal pozvání od místního Biskupského pivovaru U sv. Štěpána, který uvařil Svatováclavský speciál.

Biskupský pivovar se chystá na sobotní svátek svatého Václava a k té příležitosti sládek uvařil pivní speciál. „Je to svrchně kvašený čtrnáctistupňový speciál, který obsahuje čtyři druhy sladu a tři druhy chmele. Barva je hnědočervená a tóny chuti kakaa a citrusů dodávají pivu jemnou chuť,“ prozradil šéf pivovaru Richard Kyrbs.

Litoměřický biskup Stanislav Přibyl si vlastnoručně natočený speciál ve sklepě pivovaru pochvaloval. „Má výbornou chuť i barvu. Doufám, že bude zákazníkům chutnat,“ řekl biskup.

Zájemci si budou moci pivo zakoupit přímo v pivovaru, ale k mání bude také třeba na Milešovce, v Úštěku a nebo na hoře Říp.

Ochutnejte velikonoční pivo z Biskupského pivovaru!

Publikováno:před 7 měsíciZdroj:Litoměřicko24

Už máte koupené pivo na sváteční velikonoční tabuli? Pokud ne, měli byste se rozhodně vydat na recepci Biskupského pivovaru a ubytování U sv. Štěpána v Litoměřicích a zakoupit si tam jejich pivní tmavý Velikonoční speciál.

„Tmavá barva našeho piva Velikonoční speciál 14% připomíná temnotu Velikonoční noci, která nastává na Velký pátek, kdy si připomínáme umučení Ježíše Krista. Evokuje také tmavou barvu jarní rozorané půdy, která je postupně pokryta zelenou jarní záplavou. Temná barva v našem pivu je způsobena použitím karamelových a barevných sladů při jeho výrobě. Chuť piva je tvořena podtóny kávy a čokolády,“ říká o pivě sládek Biskupského pivovaru Robert Kříž.

Pivo seženete ve třech různých barevných provedeních etiket a zaručeně se z něj stane ozdoba každého svátečního stolu.

Litoměřický pivovar představil letošní velikonoční speciály

Publikováno:před 7 měsíciZdroj:Litoměřický deníkAutor:Karel Pech

Velikonoce se blíží a Biskupský pivovar v Litoměřicích připravil pro sváteční chvíle něco zvláštního. Vypiplaný 14stupňový speciál Deníku představil sám zdejší sládek Robert Kříž.

Barva jako uhel a chuť dospělého piva. Tak sládek Robert Kříž charakterizuje letošní velikonoční speciál z Biskupského pivovaru Litoměřice. „Barvu pivu dodává čokoládový chmel a další přísady. Ty dají speciálu nejenom tu správnou barvu, ale i chuť. Na letošní velikonoční svátky jsme uvařili tisíc litrů,“ prozradil sládek.

Zajímavostí jsou i letošní pivní etikety. „Mají tvar vajíčka a ještě než se začalo prodávat pivo, již se o ně začali zajímat sběratelé,“ říká provozní vedoucí Richard Kirbs.

Aby byl vymazlený speciál do čeho načepovat, nechal pivovar vyrobit nové půllitry a třetinky. Pivo si mohou zákazníci odnést domů jak ve skleněných lahvích, tak si ho nechat načepovat v pivovarské restauraci.

Biskupský pivovar se v dubnu zúčastní mezinárodního festivalu na výstavišti Zahrada Čech, kde by rád zabodoval.

Biskupský pivovar v Litoměřicích opět po roce uvařil vánoční speciál

Publikováno:před 11 měsíciZdroj:Litoměřický deníkAutor:Karel Pech

„Náš vánoční 14° speciál je inspirován také starými recepturami, podle nichž se v minulém století vařilo pivo. Kombinace šesti druhů sladu a dvou druhů chmele skládá jeho výjimečnou chuť. Ve vůni můžeme ulovit tóny hřebíčku, zázvoru, karamelu, badyánu a vanilky. V chuti rezonují jemné tony zázvoru a vánočního koření,“ popisuje sládek Robert Kříž z biskupského pivovaru.

Na letošní Vánoce uvařil pivovar dva tisíce litrů.

Biskupský pivovar u sv. Štěpána připravil Velikonoční speciál

Publikováno:před rokemZdroj:Litoměřicko24

Biskupský pivovar u sv. Štěpána v Litoměřicích slaví Velikonoce pivním speciálem.
Velikonoční pivo už je na čepu a rychle mizí. Jedná se tmavé dvanáctistupňové pivo, a protože je to speciál, uvařilo se tradičně pouze tisíc litrů.

Biskupský pivovar připravil Vánoční speciál

Publikováno:před rokemZdroj:Litoměřicko24

K adventu a vánočním svátkům neodmyslitelně patří také tradiční pochutiny. Pokud jde o alkoholické nápoje, tak jistě vítězí svařené víno, či případně punč a vaječný koňak. Což ale takhle zkusit vánoční pivo? Pivní speciály se obecně těší stále větší popularitě a jeden připravený přímo na letošní Vánoce můžete ochutnat i v Litoměřicích.

Chutná po marcipánu a ovoci. V Biskupském pivovaru uvařili vánoční speciál

Publikováno:před rokemZdroj:Litoměřický deníkAutor:Karel Pech

Ke štědrovečerní večeři patří nejenom kapr, ale i vánoční pivo. V Biskupském pivovaru U sv. Štěpána v Litoměřicích ho na sváteční čas uvařili téměř 900 litrů. Podle sládka je to skutečně i složením vánoční pivo, které obsahuje zázvor a hřebíček.
V litoměřickém Biskupském pivovaru U sv. Štěpána uvařili vánoční pivo. Požehnal mu generální vikář Martin Davídek.

"Pivo chutná po marcipánu, ananasu a tropickém ovoci, každý si svoji chuť najde. Každopádně je to čtrnáctistupňové pivo, které je opravdu vánoční, a tak by tam mělo být i cítit sváteční koření. Je to moje vlastní receptura, kterou jsem časem vyladil až na finální chuť," říká usměvavý sládek Robert Kříž.

Pivo mohou zájemci ochutnat buď přímo v pivovaru, ale třeba i na vrchu Milešovky, kam pivo pravidelně dovážejí. V pondělí 5. prosince pivo požehnal generální vikář Martin Davídek z Litoměřického biskupství. To pivovar vlastní.

Pivo z Biskupského pivovaru získalo ocenění na Mezinárodním festivalu

Publikováno:před 3 letyZdroj:Litoměřicko24

Pivo z Litoměřic získalo jednu zlatou a jednu bronzovou medaili. Na Mezinárodním pivním festivalu v Českých Budějovicích zabodoval Biskupský pivovar u sv. Štěpána. Už podruhé získal zlatou pivní pečeť za pivní jedenáctku nazvanou Děkan. Bronzovou pivní pečeť si vysloužila polotmavá třináctka speciál.

Zelené pivo letos Biskupský pivovar v Litoměřicích nenatočí. Má dost zásob

Publikováno:před 4 letyZdroj:Litoměřický deníkAutor:Michaela Rozsypalová

Velikonoce se musí v Litoměřicích obejít bez zeleného piva. Biskupský pivovar U sv. Štěpána tento speciál letos nepřichystal, vládní opatření kvůli koronaviru totiž znesnadňují jeho prodej mimo pivovar.

"Zelené pivo vařit určitě nebudeme. Nicméně máme jeden speciál, polotmavou třináctku, kterou při příležitosti velikonočních svátků můžeme dál distribuovat,“ uvedl jednatel pivovaru Richard Kirbs.

Pěnivý mok z litoměřického pivovaru byl donedávna k dostání ve výdejových okénkách v turistických destinacích, jako je Říp, Lovoš nebo Milešovka. Po uzavření okresů se ale situace změnila. „Bohužel při stávajících opatřeních tento distribuční kanál padá, takže prodáváme jen na recepci hostelu v našem výdejovém okénku,“ přiznal Kirbs.

Ostatní druhy piva v pivovaru mají navařené ještě z přelomu roku, kdy si mysleli, že se v březnu všechno uvolní a začnou prodávat tak, jak jsou zvyklí. Kirbs však ujistil, že i přes zavřené hospody pivo vylévat nebudou. „Při správném ošetření, což zaručuje náš sládek, pivo vydrží v té správné kondici minimálně do května,“ dodal.

Biskupský pivovar U sv. Štěpána bodoval v mezinárodní soutěži

Publikováno:před 6 letyZdroj:Litoměřický deníkAutor:Martin Krch

Litoměřice, České Budějovice - Biskupský pivovar U sv. Štěpána a jeho 12° ležák Štěpán slavily úspěch na XXIX. International Beer Festival Budweis 2019.
Získal mezi 93 vzorky v kategorii Světlý ležák premium z minipivovaru krásné 3. místo a byl oceněn The Breawer's Seal Award 2019 Bronze Breawer's Seal.

Cenu o uplynulém víkendu v Českých Budějovicích převzal jednatel pivovaru Richard Kirbs. O vynikající kvalitu piva Štěpán 12° se zasloužil sládek pivovaru Miloslav Došek.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.25.09.2024 17:0322