Historie a současnost Biskupského pivovaru U sv. Štěpána

Biskupský pivovar u sv. Štěpána (minipivovar s restaurací) se nachází v Diecézním domě kardinála Trochty v Litoměřicích. Tato budova byla postavena již v roce 1858, jako původní sídlo Institutu pro hluchoněmé. V roce 1925 získal pivovarobjekt podobu, kterou si pak uchoval řadu desetiletí. Po druhé světové válce sloužila budova kněžskému semináři litoměřické diecéze, který se nakonec přesunul Olomouce. Od roku 2002 je budova využívána jako diecézní dům a sídlo pastoračního centra a centra pro mládež. Od roku 2010 budovu a její ubytovací kapacity začala užívat také společnost In Principio s.r.o, která zde úspěšně provozuje ubytovací služby hostelového typu pod názvem Hostel u sv. Štěpána. V hostelu je kapacita až 160 lůžek na pokojích několika kategorií od apartmánů až po jednoduše zařízené pokoje. V areálu diecézního domu je nově renovovaná kaple Nejsvětějšího srdce Páně a mariánská kaple.

V roce 2015 je ve spolupráci s Biskupstvím Litoměřickým v diecézním domě vybudován minipivovar a restaurace, které se provozují pod názvem Biskupský pivovar.
Toto dílo si klade za cíl navázat pivovarna tradici pivovarnictví v církevních domech, která sahá již do desátého století po Kristu, kdy se datuje první písemná zpráva o klášterním pivovaru v Čechách. Restaurace v Biskupském pivovaru nabízí svou pohostinnost také klientům Hostelu u sv. Štěpána, kteří rovněž mohou využít i nabídek snídaní a dalších možností stravování. Restaurace a minipivovar jsou provozovány společností Ke stolu s.r.o.

Kvalitou nabízených produktů i jejich prezentací – například čepování a konzumace piva samovýčepy – dosahuje podnik výjimečné úrovně pohostinství.

Všechny tyto okolnosti nás vedou a zavazují k jedinému cíli – a sice k přání spokojenosti všech, kdo v dobrém do tohoto domu přicházejí!
Zdroj:Stránky Biskupského pivovaru U sv.Štěpána, 2016


Více na stránkách pivovaru

Biskupský pivovar u sv. Štěpána připravil Velikonoční speciál

Publikováno:před měsícemZdroj:Litoměřicko24

Biskupský pivovar u sv. Štěpána v Litoměřicích slaví Velikonoce pivním speciálem.
Velikonoční pivo už je na čepu a rychle mizí. Jedná se tmavé dvanáctistupňové pivo, a protože je to speciál, uvařilo se tradičně pouze tisíc litrů.

Biskupský pivovar připravil Vánoční speciál

Publikováno:před 5 měsíciZdroj:Litoměřicko24

K adventu a vánočním svátkům neodmyslitelně patří také tradiční pochutiny. Pokud jde o alkoholické nápoje, tak jistě vítězí svařené víno, či případně punč a vaječný koňak. Což ale takhle zkusit vánoční pivo? Pivní speciály se obecně těší stále větší popularitě a jeden připravený přímo na letošní Vánoce můžete ochutnat i v Litoměřicích.

Chutná po marcipánu a ovoci. V Biskupském pivovaru uvařili vánoční speciál

Publikováno:před 6 měsíciZdroj:Litoměřický deníkAutor:Karel Pech

Ke štědrovečerní večeři patří nejenom kapr, ale i vánoční pivo. V Biskupském pivovaru U sv. Štěpána v Litoměřicích ho na sváteční čas uvařili téměř 900 litrů. Podle sládka je to skutečně i složením vánoční pivo, které obsahuje zázvor a hřebíček.
V litoměřickém Biskupském pivovaru U sv. Štěpána uvařili vánoční pivo. Požehnal mu generální vikář Martin Davídek.

"Pivo chutná po marcipánu, ananasu a tropickém ovoci, každý si svoji chuť najde. Každopádně je to čtrnáctistupňové pivo, které je opravdu vánoční, a tak by tam mělo být i cítit sváteční koření. Je to moje vlastní receptura, kterou jsem časem vyladil až na finální chuť," říká usměvavý sládek Robert Kříž.

Pivo mohou zájemci ochutnat buď přímo v pivovaru, ale třeba i na vrchu Milešovky, kam pivo pravidelně dovážejí. V pondělí 5. prosince pivo požehnal generální vikář Martin Davídek z Litoměřického biskupství. To pivovar vlastní.

Pivo z Biskupského pivovaru získalo ocenění na Mezinárodním festivalu

Publikováno:před rokemZdroj:Litoměřicko24

Pivo z Litoměřic získalo jednu zlatou a jednu bronzovou medaili. Na Mezinárodním pivním festivalu v Českých Budějovicích zabodoval Biskupský pivovar u sv. Štěpána. Už podruhé získal zlatou pivní pečeť za pivní jedenáctku nazvanou Děkan. Bronzovou pivní pečeť si vysloužila polotmavá třináctka speciál.

Zelené pivo letos Biskupský pivovar v Litoměřicích nenatočí. Má dost zásob

Publikováno:před 2 letyZdroj:Litoměřický deníkAutor:Michaela Rozsypalová

Velikonoce se musí v Litoměřicích obejít bez zeleného piva. Biskupský pivovar U sv. Štěpána tento speciál letos nepřichystal, vládní opatření kvůli koronaviru totiž znesnadňují jeho prodej mimo pivovar.

"Zelené pivo vařit určitě nebudeme. Nicméně máme jeden speciál, polotmavou třináctku, kterou při příležitosti velikonočních svátků můžeme dál distribuovat,“ uvedl jednatel pivovaru Richard Kirbs.

Pěnivý mok z litoměřického pivovaru byl donedávna k dostání ve výdejových okénkách v turistických destinacích, jako je Říp, Lovoš nebo Milešovka. Po uzavření okresů se ale situace změnila. „Bohužel při stávajících opatřeních tento distribuční kanál padá, takže prodáváme jen na recepci hostelu v našem výdejovém okénku,“ přiznal Kirbs.

Ostatní druhy piva v pivovaru mají navařené ještě z přelomu roku, kdy si mysleli, že se v březnu všechno uvolní a začnou prodávat tak, jak jsou zvyklí. Kirbs však ujistil, že i přes zavřené hospody pivo vylévat nebudou. „Při správném ošetření, což zaručuje náš sládek, pivo vydrží v té správné kondici minimálně do května,“ dodal.

Biskupský pivovar U sv. Štěpána bodoval v mezinárodní soutěži

Publikováno:před 4 letyZdroj:Litoměřický deníkAutor:Martin Krch

Litoměřice, České Budějovice - Biskupský pivovar U sv. Štěpána a jeho 12° ležák Štěpán slavily úspěch na XXIX. International Beer Festival Budweis 2019.
Získal mezi 93 vzorky v kategorii Světlý ležák premium z minipivovaru krásné 3. místo a byl oceněn The Breawer's Seal Award 2019 Bronze Breawer's Seal.

Cenu o uplynulém víkendu v Českých Budějovicích převzal jednatel pivovaru Richard Kirbs. O vynikající kvalitu piva Štěpán 12° se zasloužil sládek pivovaru Miloslav Došek.

Hudební večery v Biskupském pivovaru vadí ministerstvu

Publikováno:před 6 letyZdroj:Litoměřický deník

Výjimka pro pořádání akcí na zahrádce podniku skončila. Nejde prý o kulturně významné konání.

Hudební večery s živou hudbou pořádané v letních měsících na zahrádce Biskupského pivovaru skončily. Zastupitelé Litoměřic museli odejmout jejich organizátorům výjimku z nočního klidu, jež se letos týkala zhruba čtyř desítek ohlášených akcí.

Podle nového zákona totiž musejí být výjimky z nočního klidu jmenované v obecně závazné vyhlášce, kterou schvaluje ministerstvo vnitra. To se v tomto konkrétním případě postavilo ke zkrácení doby nočního klidu kriticky. „Podle názoru ministerstva se nejedná o akci pro Litoměřice kulturně významnou, neboť je určena hlavně hostům provozovny,“ informovala vedoucí kanceláře starosty a tajemníka Martina Skoková.

Večery s hudbou na zahrádce Biskupského pivovaru tak budou muset končit ve 22 hodin.

Biskupství otevřelo za náhrady z restitucí pivovar, ze zisku bude žít

Publikováno:před 7 letyZdroj:iDNES.cz

Litoměřické biskupství otevřelo minipivovar s restaurací. Pivaři v ní mohou ochutnat dvanáctistupňového Štěpána a jedenáctistupňového Děkana. Biskupskému pivovaru U sv. Štěpána, který se nachází v litoměřickém Diecézním domu kardinála Trochty, požehnal biskup Jan Baxant.

„Monsignore Baxant mimo jiné řekl, že se projektem rodí něco, co by mělo dávat užitek a posloužit provozu církve. Přirovnal přitom nově vybudovaný pivovar k narozenému dítěti, které se postupně staví na vlastní nohy, aby pak zpětně mohlo zajistit ty, kteří ho přivedli na svět. A jako symbol požehnání zapsal na vstupní dveře tříkrálové znamení,“ přiblížila mluvčí biskupství Jana Michálková.

Pivovar provozuje společnost s ručením omezeným Ke stolu, kterou biskupství vlastní z poloviny prostřednictvím své firmy In Principio. Nachází se v prostorách bývalého kněžského semináře. Má doplnit nabídku ubytovacích služeb Hostelu U sv. Štěpána, který biskupství provozuje už šest let.

„Vařit se tu budou piva plzeňského typu, spodně kvašená. Podle poptávky nealkoholická i vícestupňová. Celková kapacita výroby může dosáhnout až tisíce hektolitrů ročně, v prvním roce je odhadována na jednu třetinu,“ přiblížila Michálková.

Restaurace s pivnicí má kapacitu 120 míst a návštěvníci si mohou pivo čepovat i ze samovýčepů (o pivovaru zde).

Vybudování podniku zaplatilo biskupství z finanční náhrady za majetek, který nemůže být vrácen podle zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi. Podle jednatele společnosti Ke stolu Richarda Kirbse náklady činily přibližně 20 milionů korun. Po splacení nákladů se podnik stane jedním ze zdrojů financování provozu litoměřické diecéze.

„Jak uvedl generální vikář Stanislav Přibyl, finanční prostředky, které církev dostala v rámci majetkového vyrovnání, poslouží tomu, aby se mohla postavit na vlastní nohy a jako instituce mohla být prospěšná společnosti a pomáhat lidem, kteří budou její službu potřebovat,“ dodala Michálková.

Biskupský pivovar byl slavnostně otevřen

Publikováno:před 7 letyZdroj:Církev.czAutor:Jana Michálková

Biskupský pivovar U sv. Štěpána v Litoměřicích byl v úterý 5. ledna 2016 slavnostně otevřen. Jeho prostory požehnal litoměřický biskup Mons. Jan Baxant.

Litoměřice: Minipivovar s restaurací, který byl v loňském roce vybudován v části objektu Diecézního domu kardinála Trochty v Litoměřicích, byl v úterý 5. ledna 2016 slavnostně otevřen. Jeho prostory požehnal litoměřický biskup Mons. Jan Baxant. Pozvaní hosté tak mohli ochutnat první pivo, které zde bylo uvařeno koncem listopadu a v průběhu následujícího měsíce uzrálo. Stal se jím dvanáctistupňový Štěpán a jedenáctistupňový Děkan. Slavnost byla vyvrcholením jednoroční práce mnoha lidí, kteří se na přípravě a realizaci tohoto projektu podíleli.

Mons. Baxant mj. řekl, že se projektem rodí něco, co by mělo dávat užitek a posloužit provozu církve. Přirovnal přitom nově vybudovaný pivovar k narozenému dítěti, které se postupně staví na vlastní nohy, aby pak zpětně mohlo zajistit ty, kteří ho přivedli na svět. A jako symbol požehnání zapsal na vstupní dveře tříkrálové znamení.

Biskupský pivovar U sv. Štěpána v Litoměřicích je provozován společností Ke stolu, s.r.o., která je z poloviny vlastněna společností In Principio, s.r.o., jejímž stoprocentním majitelem je Biskupství litoměřické. Nachází se v prostorách bývalého kněžského semináře, nyní Diecézního domu kardinála Trochty, v ulici Komenského 4. Má doplnit nabídku ubytovacích služeb Hostelu U sv. Štěpána, které jsou zde úspěšně provozovány už šest let. Vařit se tu budou piva plzeňského typu, spodně kvašená. Podle poptávky - nealkoholická i vícestupňová. Celková kapacita výroby může dosáhnout až tisíce hektolitrů ročně, v prvním roce je odhadována na jednu třetinu. Restaurace s pivnicí má kapacitu 120 míst. V nabídce jsou teplá jídla po celý týden, v pivnici ze samovýčepů si může každý konzument pivo sám načepovat.

Prostory restaurace byly zrekonstruovány a technologické vybavení pořízeno jako investice z prostředků finanční náhrady za majetek, který nemůže nebo z různých důvodů nebude vrácen podle zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi. Podle slov Richarda Kirbse, jednatele společnosti, kterou založilo biskupství a která bude minipivovar provozovat, se jedná o částku přibližně ve výši 20 mil. Kč.

Jak uvedl generální vikář P. Stanislav Přibyl, po splacení nákladů se tento projekt stane jedním ze zdrojů financování provozu litoměřické diecéze. Zdůraznil, že finanční prostředky, které církev dostala v rámci majetkového vyrovnání, poslouží tomu, aby se církev mohla postavit na vlastní nohy a jako instituce mohla být prospěšná společnosti a pomáhat lidem, kteří budou její službu potřebovat.

Závěrem poděkoval všem, kteří se na přípravě a realizaci projektu podíleli - zaměstnancům Biskupství litoměřického, projektantům, dodavatelským firmám, úřadům, přes které byly vyřizovány potřebné formality, a také zdejšímu sládkovi, jehož role je v novém pivovaru nyní tou nejdůležitější.

K návštěvě pivovaru vás zveme!

Litoměřický biskupský pivovar již v plném provozu

Publikováno:před 7 letyZdroj:Christnet.cz

V sobotu 26. prosince 2015, na svátek sv. Štěpána, patrona litoměřické katedrály, zahájil Biskupský pivovar u sv. Štěpána v Litoměřicích plný provoz. V tento den totiž dozrálo první pivo, uvařené přímo na místě.

Nese název - jak jinak - po svém patronovi, jmenuje se Štěpán, a je to dvanáctka plzeňského typu.Pivovar v poledne navštívil litoměřický biskup Mons. Jan Baxant spolu se svými hosty, mezi něž patřil Mons. Mislav Hodžić, rada Apoštolské nunciatury v Praze s doprovodem. Odpoledne se rozjel provoz restaurace naplno. Večer byla kapacita zcela naplněna a o pivo byl velký zájem.

Biskupský pivovar u sv. Štěpána v Litoměřicích je provozován společností Ke stolu, s.r.o., která je z poloviny vlastněna společností In Principio, s.r.o., jejímž stoprocentním majitelem je Biskupství litoměřické. Nachází se v prostorách bývalého kněžského semináře, nyní Diecézního domu kardinála Trochty (DDKT), Komenského 4.

Prostory restaurace byly zrekonstruovány a technologické vybavení pořízeno jako investice z prostředků finanční náhrady majetkového vyrovnání. Po splacení nákladů se tento projekt stane jedním ze zdrojů financování provozu litoměřické diecéze. Dá se tedy s určitou mírou nadsázky říci, že každé vypité pivo pomůže například zlepšit stav sakrálních památek v diecézi nebo bude moci podpořit nejrůznější charitativní, sociální či vzdělávací projekty, které Biskupství litoměřické provozuje a financuje.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.08.04.2023 07:4118