Historie a současnost pivovaru Strahov

Historie pivovaru Premostrátské kanonie na Strahově je velice stará a je spjata s historií kláštera samotného, záloženého roku 1140. Písemně je poprvé doložena v roce 1400, kdy byl pivovar pronajat za čtyři kopy grošů, libru pepře a tučného zajíce ročně měšťanu Menšího Města pražského Petrovi. Pivovar, který mu opat Jan a převor Zikmund pronajali, stál v oboře a nebyl jediný, který kanonie vlastnila. Druhý pivovar stál ve vinici pod klášterem. Během husitských válek byly oba pivovary poničeny spolu s klášterem. pivovarPrávovárečná práva byla obnovena až v roce 1515 Vladislavem Jagelonským a v roce 1591 znovu potvrzena císařem Rudolfem II. V roce 1622 je opět potvrdil císař Ferdinand II. V roce 1629 opat Kašpar Qeustenberk rozhodl o postavení nového pivovaru. Tento pivovar stál již v místě dnešního pivovaru. Smlouva o postavení byla uzavřena 31.července 1629 s dvorním zednickým mistrem M.Meerem a tesařským mistrem Hansem Tachem. V letech 1635 a 1646 pivovar z nejrůznějších příčin pivo nevařil.

V posledním roce třicetileté války, pivovar sloužil k ložírování okupačního švédského vojska, které jej v roce 1648 opustilo značně poškozený. Obnova se protáhla až do roku 1659. Pivovar vařil až do roku 1697, kdy byl značně poškozen požárem.Obnova trvala do roku 1699. Opravu provedl tesařský mistr Melichar Hochenadl ve spolupráci s neznámým zednickým mistrem. V roce 1759 byla opravena varna. V letech 1871 až 1875 byla provedena celková rekonstrukce a výměna veškerého zařízení včetně varny. Ještě v roce 1903 pivovar prokazatelně fungoval a byl zapsán na soupisu pivovarů v Rakousko-Uhersku. Nájemce a sládek pivovarJan Řezníček zde ještě v sezoně 1905-06 vystavil 1842 hl piva. Nejpozději v roce 1919 byl však již pivovar zrušen a přestavěn na byty. V letech 1959 až 1963 byla v západní části budovy stržena klenba a část budovy byla přestavěna na velký sál s jevištěm, které bylo určeno jako zkušebna Armádního uměleckého souboru. V bývalé kočárovně bylo dle plánu z roku 1961 zřízeno skladiště. V roce 1993 začala další rekonstrukce, která byla nedokončená zastavena rok poté. Poslední rekonstrukce začala 10. července 2000.

Akciová společnost LEV-CZ rekonstrukci úspěšně zakončila v polovině roku 2001. V objektu byla zřízena restaurace s kapacitou 1000 místi. Jako poslední v květnu 2001 byl v bývalé kočárovně zřízen minipivovar s kapacitou 1000 hl ročně. První várka byla uvařena piva byl 6.června 2001 na svátek patrona premonstrátů svatého Norberta.
Zdroj:Stránky Klášterního pivovaru Strahov, 2015


Pivovar Strahov naleznete jen pár kroků od Pražského hradu, ukrytý v příjemném historickém areálu Strahovského kláštera, založeného roku 1142. Mistři sládci zde vařili pivo už před více než šesti sty lety a my jsme hrdí na to, že můžeme v této tradici pokračovat.
pivovar
Od roku 2000 vaříme v klášteře pivo Sv. Norbert a denně otevíráme bránu našeho pivovaru, restaurace a zahrádky milovníkům piva z celého světa. Naše pivo jsme pojmenovali po zakladateli premonstrátského řádu, který obývá klášter již od jeho založení.

V našem pivovaru vaříme více než 25 řemeslných piv, využíváme těch nejlepších surovin i receptur a nezapomínáme na odkaz místní tradice.

Pokud milujete pivo tak jako my, vaše procházka Prahou nebude úplná bez návštěvy strahovského pivovaru a sklenice (nebo třeba i několika) piva Sv. Norbert.
Zdroj:Stránky Klášterního pivovaru Strahov, 2020


Více na stránkách pivovaru

Na pivo do Strahovského kláštera aneb Osvěžující zastávka v okolí Pražského hradu

Publikováno:před 4 letyZdroj:Reflex.cz

Nedaleko Pražského hradu najdete Klášterní pivovar Strahov, který je ukrytý v příjemném historickém areálu Strahovského kláštera založeného roku 1142.
První zmínky o stavbě v objektu Strahovského kláštera pocházejí z přelomu 13. a 14. století. O vzniku nového, již plně funkčního pivovaru stávajícího na místě dnešní restaurace, rozhodl opat Kašpar Questenberg v roce 1628. V roce 1907 byl pivovar zrušen a objekty byly využívány pouze jako hospodářská stavení. Provoz byl obnoven v roce 2000 při rozsáhlé a náročné rekonstrukci celého objektu.

Současná podoba pivovaru nabízí hostům kapacitu přes 200 míst. Výborně hodnocené pivo Svatý Norbert, pojmenované po zakladateli premonstrátského řádu, se vyrábí pouze z českých přírodních surovin (používají se čtyři druhy sladu a žatecký chmel „červeňák“) a bez použití filtrace a pasterizace. Je typické svou harmonicky zakulacenou chutí s vyšší hořkostí. Celý minipivovar si můžete také prohlédnout, ale pouze na základě předchozí objednávky.

Nejdříve museli odbourat předsudky

Publikováno:před 9 letyZdroj:ekonom.cz

Na dlouhou tradici vaření piva v klášteře blízko Pražského hradu navázali v roce 2001 Aleš a Marek Kocverovi. Většina se vypije přímo v jejich restauraci.

Jakmile se naskytla příležitost pronajmout si budovy v areálu Strahovského kláštera, využili jsme ji, začíná své vyprávění manažer Klášterního pivovaru Strahov Marek Kocvera. Tým lidí, který po bezmála stoleté přestávce pokračuje v tamní pivovarnické tradici, tvoří spolu s ním jeho otec Aleš Kocvera a sládek Jan Martinka.

Rozhodnutí padlo v roce 2000, ještě dříve, než Česko zasáhla vlna zájmu o minipivovary. Aleš Kocvera tehdy opustil relativní jistotu, kterou mu dávalo zaměstnání v Budějovickém Budvaru, a vydal se za svým snem vařit vlastní pivo.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.21.07.2020 07:292