Historie a současnost 1.selského pivovárku

Základem úspěchu je zcela jistě výtečné pivo, jež si najde široký okruh příznivců. Dosažení tohoto cíle je snahou všech pivovarníků. My jsme však chtěli vytvořit další hodnotu, která by potěšila širokou veřejnost a esteticky obohatila prostředí. Tou je samotná budova pivovaru. Proto jsme se v období plánů obrátili na renomované architektonické studio Ellement. Výsledkem spolupráce je poměrně originální stavba.

Naším cílem bylo skloubení vnější krásy a vnitřní účelnosti. Vytvořili jsme tak architektonicky přitažlivý objekt pro návštěvníky a současně příjemné prostředí pro nás všechny, pivovarkteří v pivovaru pracujeme.

Budova 1. selského pivovárku, byť nová a moderní, evokuje pivovarnické prostředí tradiční. Schodiště je umístěno do „komína”, přičemž základním prvkem je cihla. Přes svou účelnost je tak naše sídlo, i za přispění řady neobvyklých řešení, pozoruhodnou stavbou, kterou snad budou zákazníci rádi navštěvovat i přesto, že stojí na konci města.

Cesta k nám, do poněkud odlehlejších avšak krásných končin, se však vyplatí každému. Odměnou za absolvovanou cestu Vám bude zevrubná prohlídka pivovaru i koštování všech piv, ktere jsou navařeny. Posedět můžete dole na dvorku a terase, či v prvním patře přímo u varny nebo až nahoře - na střeše. Tam se Vám otevře malebný pohled na Kroměříž, umocněný obzorem s Hostýnskými vrchy.

Pivovárek se jmenuje selský proto, že je postaven v rámci našeho zemědělského statku. Vaření piva je se zemědělstvím nerozlučně spjato, neboť dvě základní suroviny - slad z ječmene a chmel - ze zemědělské činnosti pocházejí. Vaříme z převážně místních surovin. Většinu tuzemského chmele kupujeme v Prosenicích, slady pak v Záhlinicích.

Naše pivo při návštěvě samozřejmě ochutnáte, a pokud budete spokojeni, můžete si jej v naší pivovarské prodejně ihned koupit. Pivo v pivovaru, u zdroje, totiž chutná zdaleka nejlépe. Tož na zdraví!
Zdroj:Stránky 1.selského pivovárku Kroměříž, 2015


Více na stránkách pivovaru

Prohlídky 1.selského pivovárku

Kdy:dle dohodyObec:KroměřížZdroj:1.selský pivovárek

Skupinové prohlídky a degustace můžete objednat na tel. čísle 776 465 304. Celý program trvá cca 90 minut. Provedeme Vás po celém pivovaru, vysvětlíme, jak a z čeho se pivo vaří, seznámíme Vás s každodenní prací na pivovaru. Poté si sednete k varně a zúčastníte se řízené degustace s podrobným popisem a charakteristikou všech našich navařených piv. Kapacita je max. 15 osob.

Aktualizováno: před 9 lety

1. Selský pivovárek v Kroměříži jako sociální podnik

Publikováno:před 7 letyZdroj:Blog iDNESAutor:Vratislav Kozak

Pivovar je umístěn v pěkné krajině v blízkosti Chřib na samém konci Kroměříže. Z věže je působívá vyhlídka na okresní město a začínající kopce Chřibů.

Pro majitele pivovárku (Ing. Tomáš Váňa, Ing. Pavlína Běhalová) jsou vzorem malí vinaři, jak se věnují hostům, připravují degustace s informacemi o odrůdě, posezení s občerstvením a rovněž se obejdou bez reklamy. Spokojení návštěvníci již informace rozšíří (word of mouth marketing).

Podle majitele pivovárku musí pivaři vzít na vědomí, že pivo z minipivovarů je dražší než průmyslová piva v supermarketu. Je to tím, že prodává se lidská práce, um a příběh.

Pivovar se hlásí k zásadám sociálního podnikání, to znamená, že patří do okruhu

firem a komerčních společností, které vedle tvorby zisku usilují o dosažení sociálních cílů. Jako sociální firma při svém podnikání zaměstnává občany znevýhodněné na běžném pracovním trhu a poskytuje jim významné benefity, jako například obědy zdarma. Pivovar spojuje v sobě ekonomickou a sociální dimenzi, a je to tedy zjednodušeně podnik, který je ekonomicky životaschopný a zároveň odpovědný k lidem.“

Majitel pivovaru reaguje i na těžké životní situace převzato z mailového sdělení: „Těsně před loňským Silvestrem (2016) odešla naše velká kamarádka Terezka Bradová ve svých 13 letech. Její rodiče si pak přáli uvařit pivo jako vzpomínku na svou dceru.

Takže hned v půlce ledna jsme uvařili speciál Terča 13%, vyvážené a harmonické pivo s vysokou pitelnosti.

Bude dražší než obvykle, neboť velká část výdělku půjde do Nadačního fondu dětské onkologie Krtek“. Tento přístup nepotřebuje komentáře.

Nové pivo Bockovka od 1.selského pivovárku Kroměříž

Publikováno:před 7 letyZdroj:1.selský pivovárek KroměřížAutor:Tomáš Váňa

Jedná se o tradiční německý styl zvaný bock-kozel. Silné pivo, ve kterém je sladová složka dominantní a chmel je doplňkem. Ideální pití pro tyto mrazivé zimní večery. Naše nejméně hořké pivo, vařili jsme jej úplně poprvé a tak jsme zvědaví na vaše ohlasy. V prodeji od útery 24.2.2017

Za evropské peníze lze pomoci znevýhodněným a zároveň vařit pivo

Publikováno:před 7 letyZdroj:EurActiv.czAutor:Aneta Zachová

Sociální podniky znamenají šanci pro dlouhodobě nezaměstnané, postižené či jinak znevýhodněné osoby. Dotace z EU jejich aktivity podporují, a z evropských peněz tak může vzniknout i zlatavý mok.

Evropské fondy podporují podnikatelské projekty, které dávají práci dlouhodobě nezaměstnaným či postiženým lidem. Do skupiny sociálně znevýhodněných lidí patří také azylanti a osoby propuštěné z vězení a ústavních zařízení.

Hlavním smyslem sociálního podnikání není výdělek, ale především pomoc znevýhodněným lidem. Sociální firmy proto většinu zisku investují do svého rozvoje, aby mohly vytvořit nová pracovní místa či poskytnout lepší podmínky stávajícím zaměstnancům.

Sociální podniky dosud čerpaly dotace z programovacího období 2007 – 2013 skrze Integrovaný operační program či OP Lidské zdroje a zaměstnanost. Pražští sociální podnikatelé se mohli obrátit na OP Praha – pól růstu.

Podle Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) získalo za toto období podporu až 120 nových sociálních podniků, které si rozdělily přes 600 milionů korun. Adresář sociálních podniků nyní čítá až 233 členů.

Úspěšná byla jen hrstka žadatelů
V novém programovacím období 2014 – 2020 nastala pouze drobná změna v názvu programů. Sociální podniky mohou pořizovat technologie či rekonstruovat budovy s příspěvkem z Integrovaného regionálního operačního programu. Provoz podniků podporuje OP Zaměstnanost.

První výzva zaměřená na nové podnikatelské aktivity byla vyhlášena v srpnu 2015 a žadatelům mohlo být přiděleno až 100 milionů korun. Ačkoli o dotaci mělo zájem až 283 projektů, úspěšných bylo pouze 16, mezi které se postupně rozdělí 75

Podle Ministerstva práce a sociálních věci (MPSV) lze důvody neúspěchu spatřit hned v několika oblastech. „Žadatelé předložili záměry, které nezohledňovaly všechny aspekty sociálního podnikání. Buď byly zaměřeny pouze sociálně, nebo měly primárně ekonomickou motivaci,“ vysvětlila EurActivu Adéla Pobořilová z MPSV. Dotace proto nesměřovaly všem sociálním podnikům, které o ně požádaly, ale pouze takovým, které přesvědčily o své konkurenceschopnosti a udržitelnosti.

Z evropských fondů se v Kroměříži vaří pivo
Příkladem úspěšného projektu je 1. Selský pivovárek. „Začínali jsme od nuly. Teď vaříme 700 hektolitrů piva ročně a máme tři zaměstnance,“ říká jednatel pivovaru Tomáš Váňa. Nynější zaměstnanci byli předtím dlouhodobě nezaměstnaní, a to je jeden z důvodů, proč mohl Váňa o dotaci zažádat.

Finanční podporu ve výši zhruba 2,5 milionu korun získal podnik nejen na pracovní síly, ale také na nákup nových technologií.

Firma proto mohla pořídit kompletní zařízení pivovaru.
„S čerpáním z evropských fondů jsme velmi spokojeni,“ hodnotí Váňa. Rozšíření podniku však zatím neplánuje. „O naše pivo je zájem v Kroměříži, kde se náš malý pivovar nachází. Mimo to dovážíme pivo do Brna, Zlína a Olomouce,“ dodává.
Firmy mohou o evropské fondy žádat do konce ledna, další výzva se otevře v srpnu

V srpnu 2016 otevřelo MPSV další dvě výzvy, které mají uzávěrku 31. ledna 2017. V polovině prosince však bylo podáno pouze 13 žádostí. „Byl očekáván zájem zejména ze strany žadatelů, kteří v předchozí výzvě neuspěli. Negativní úspěšnost měla ale zřejmě vliv na zájem o daný program,“ říkají analytici z Erste Grantika Advisory.

Odborníci na dotace radí, že žadatelé se nejprve musejí seznámit s principem sociálního podnikání a uvědomit si jeho dopady na společnost. Pouze tak mají šanci v současné výzvě uspět. Další výzvy v oblasti sociálního podnikání MPSV vyhlásí v srpnu 2017 a v únoru 2019.

1.selský pivovárek - výroční zpráva 2016

Publikováno:před 7 letyZdroj:1.selský pivovárek KroměřížAutor:Tomáš Váňa

● zvýšili jsme výstav; 3.rok v řade
Sedlák 12% je bestseller
Sedlák a Sedláček, ležáky plzeňského typu, tvoří 2/3 produkce
● 94% výstavu jsou spodně kvašená piva
● v létě nově uvedená Kromeřížská 10%
● IPL-India Pale Lager; líbí se mi tento styl, odezva z trhu pozitivní (Vaněk Ferdinand, Jesus Christ Suprstar...), budeme vařit více
● stále vyšší obliba silných piv, Imperátor, Kill Bill...
● nárust privátních značek: Florian, Jarní doušek
● výrazný nárust pivních turistů. Prohlídky a degustace děláme pro organizované skupiny prakticky pořád.

● v půlce ledna bude nové pivo typu bock, 15%

I.P.L. Centennial od 1.selského pivovárku

Publikováno:před 8 letyZdroj:1.selský pivovárek KroměřížAutor:Tomáš Váňa

IPL neboli India Pale Lager, bratranec IPA. Rozdíl je jen ve způsobu kvašení. Kombinuje to nejlepší z ležáku (plnost a pitelnost) a to nejlepší z IPA (hořkost a aroma). Chmeleno americkým chmelem Centennial na 50 IBU.
EPM: 13.5%. Alkohol pouze 5.2%. V prodeji od 10.3.2016

Pivo Špalda od 1.selského pivovárku

Publikováno:před 8 letyZdroj:1.selský pivovárekAutor:Tomáš Váňa

Širokou veřejností stále vice požadované naše novejší pivo je opět v prodeji.
Stručná charakteristika: jemně a vysoce pitelné pivo, které je lehce zakalené právě tou pšenicí. Stredně kořeněné českým pikantním chmelem Kazbek.

Je to spodně kvašené pšeničné pivo, ale ne z obyčejné pšenice, ale ze starého druhu, špaldy. Nemá žádné atribudy běžných pšeničných piv (kyselost, aroma..), kromě kalnosti. Je také daleko více chmelené, a to na 30IBU. A ten chmel, Kazbek, tomu dodává na lehké pikantnosti.
Vařeno na 12,2%, alkohol pouze 4.1%.

Stručná bilance 1.selského pivovárku za rok 2015

Publikováno:před 8 letyZdroj:1.selský pivovárek KroměřížAutor:Tomáš Váňa

1.stále dominantní postavení Sedláka a Sedlačka, ležáku plzeňského typu
2.menší zájem o piva polotmavá
3.Špalda 12% je fenomén, budeme ji vařit pravidelně, je po ní velká poptávka
4.silny Imperátor 15% se prodavá dobře a rychle, budeme vařit častěji, hlavně v chladných měsících
5.parádní ohlas na IPL (Vaněk Ferdinand, Kill Bill, Velký Mogul), budeme je vařit celoročně. IPA asi přestaneme vařit úplně.
6.Maryšku jsme letos vůbec v létě nevařili, a to z důvodu naplněné kapacity sklepa a spilky.

Zajímavost: okolo 60% výstavu prodáváme v lahvích. Myslím, že žádný malý pivovar to takhle nemá.
Otázka zní: je to dobře nebo špatně?

Dej Bůh štěstí v roce 2016. Vám i nám.

Selský Imperátor

Publikováno:před 8 letyZdroj:1.selský pivovárek KroměřížAutor:Tomáš Váňa

Máme navařen Imperátor, ktery bude balen do darkového vánočního obalu buď s ležákem vídeňským C&K nebo sólo.
Imperátor je velká lahůdka.
Je to speciál vařeny z jednoho sladu a dvou chmelů. Jakmile se napijete, tak cítíte silné a robustní sladové tělo, které postupně přechází ve velmi jemnou a noblesní hořkost. A tak si sedíte na tom horkém obláčku a ten vás pomalu, pomalinku zdvihá do horkého nebe. Tam jste 20 vteřin, 30, minutu, dvě. Poté se pomalu snášíte na tom samém horkém obláčku dolů. Napijete se znova a vše se opakuje. Pociťujete intenzivní pocit stěstí. Taková pivní nirvana.

Vídeňský ležák od 1.selského pivovárku Kroměříž

Publikováno:před 9 letyZdroj:1.selský pivovárekAutor:Tomáš Váňa

Po delší době jsme opět uvařili vídeňák. Na zkoušku jsme jej chmelili i za studena. Někteří puristé nám vyčtou, že tento postup do vídeňského ležáku nepatří, ale já na to nedbám. Výsledek totiž hovoří sám za vše. Vynikající, jemná, sladovo/chmelově vyvážená chuť, měděná barva.

EPM: 12.6% , Alkohol: 4.5% , IBU: 30

I.P.A. Centennial

Publikováno:před 9 letyZdroj:1.selský pivovárek KroměřížAutor:Tomáš Váňa

IPA (India Pale Ale) postaven z velke části na americkém chmelu Centennial.
Polotmavá, plnoštíhlá krasavice s vyšší hořkostí. Ve vůni středně intenzivní květinové tóny, v chuti pak grepy, zemitost.
13.5%, alkohol 5.2%. V prodeji od středy 6.5.2015

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.14.10.2017 11:3011