Historie a současnost Pivovaru Řevnice

Pokud víme, tak se pivo ve větším množství v minulosti v Řevnicích nikdy nevařilo, a proto jsme se rozhodli tento stav změnit a využít prostory staré nádražní budovy pro umístění malého pivovaru. K založení společnosti došlo ke konci roku 2018, ale první pivo bylo uvařeno až ke konci dubna 2019 - ležák 12. Jelikož ležák musí ležet, tak první pivo, které bylo možné ochutnat, byla svrchně kvašená ŘAPA (řevnický americký "pale ale"), kterou jsme se rovněž prezentovali na čtvrtém ročníku Pivního festivalu Řevnice. Dnes jsou základem nabídky různě silná spodně kvašená piva, doplňovaná o svrchně kvašené speciály.
Zdroj:Pivovar Řevnice, 2019


Více na stránkách pivovaru

Stavba roku 2020 – PIVOVAR ŘEVNICE

Publikováno:před 7 měsíciZdroj:Stavba rokuAutor:Míla Lněničková, PR

Podpořte pivovary v hlasování v soutěži Stavba roku 2020! Hlasujte pro PIVOVAR ŘEVNICE a stavbu Společenský sál v Pivovaru Kocour!

PIVOVAR ŘEVNICE
Pivovar stojí přímo u kolejí. Jakto? Budova je totiž původně prvním nádražím v Řevnicích. Majitelé zchátralé budově šetrnou rekonstrukcí vrátili nejen původní stavební prvky, ale hlavně život! Cestovatelé mohou dokonce v pivovaru přespat v krásných pokojích. Nocleh je však pro odvážné! Ne, že by v pivovaru strašilo, maximálně tak sládek do nočních hodin, ale často vás ze spánku vyruší blížící se burácející vlak a současně vibrace budovy. Pro železniční nadšence je nejlepší pokoj číslo 2 s kulatým okénkem a výhledem na trať!

Dejte hlas:
http://www.stavbaroku.cz/printDetail.do?Dispatch=ShowDetail&siid=1938&coid=98

Společenský sál v Pivovaru Kocour - konverze
http://www.stavbaroku.cz/printDetail.do?Dispatch=ShowDetail&siid=1921&coid=98

Všechny přihlášené stavby:
http://www.stavbaroku.cz/printSites.do?Dispatch=ShowContestList&coid=98&group=registered

Z nádraží minipivovar: Řevnické pivo s nádechem historie

Publikováno:před rokemZdroj:iLUXUS.cz

Pohled na často projíždějící vlaky a k tomu půllitr jedenáctky. Řeč není o typické nádražní hospůdce. Původní budova řevnického nádraží, která prošla od 19. století mnoha změnami, dnes nabírá zcela nového ducha. Sládek z pivovaru Corso zde vaří ryze řevnické pivo. Minipivovar se nachází ve starém, původním nádraží Západní dráhy v Řevnicích. Otevření dráhy v roce 1862 znamenalo pro obec velký rozkvět. Díky dobrému spojení s Prahou se Řevnice proměnily v oblíbené letovisko a startovní místo k výletům do Brd.

V době vzniku obsluhovala zastávku pouze jednokolejná trať. Protože provoz stále rostl, samotná zastávka přestala brzy stačit a bylo nutné postavit nádražní budovu. Ta však sloužila jen několik let, na konci 19. století se trať rozšířila na dvoukolejnou a spolu s tím byla potřeba budova nová, která v roce 1896 nahradila původní. Postavili ji o kus dál, kde byl dostatečný prostor pro kolejiště, všechny výhybky a větší peron. Původní budova přestala coby prodejna jízdenek a čekárna fungovat.

Dlouho chátrající budova je dnes už minulostí. Díky projektu Corso se letos proměnila na minipivovar. Rekonstrukci původní nádražní budovy dostal na starost architekt Tomáš Šantavý. Když se mu dostala do rukou, byla to vyklizená a všelijak vybouraná budova, měl tedy poměrně volné pole působnosti. „Už původně jsme vybrali přízemí pro hosty a vaření piva v patře. Nakonec jsme využili i půdní prostor jako malý pokoj pro ubytování,” popisuje průběh rekonstrukce Petr Kozák, investor pivovaru Corso a se smíchem dodává, „kdyby někdo vypil příliš mnoho, může si tu zdřímnout.”

Původní představa, jak bude konkrétně prostor vypadat, se ovšem vyvíjela. „Interiér pivovaru jsme chtěli mít více industriální, představovali jsme si tu různé plechy, trubky a zkrátka takovou podobu, aby bylo na první pohled vidět, že jsme v pivovaru,” vysvětluje Petr Kozák. Nakonec vyhrála varianta se zdůrazněním nádražního charakteru. Tam, kde byla výdejna jízdenek, dnes najdeme výčepní pult. Na místě čekárny jsou stoly k sezení a nádražní lavice. Ryze řevnické pivo tu vaří Roman Řezáč. Svou kariéru začal sice v pivovaru, nicméně s vařením piva neměl tehdy ještě nic společného. V konkurenčním pivovaru se zabýval otázkou financování. Láska k pivu ho však dovedla na kurz rekvalifikace, po kterém nabral zkušenosti v Plzni. „Nejvíce jsem se toho naučil ale až tady v Corsu,” říká Roman Řezáč.

Jako pomocný sládek zde přikládá ruku k dílu Vladislav Skala. Ani on však není sládkem od mlada. Vystudoval vysokou školu zemědělskou a poté se roky živil jako fotograf. Před pár lety se ale rozhodl obrátit si život vzhůru nohama a šel studovat na sládka. Odmaturoval před dvěma lety a hned poté se vydal sbírat zkušenosti do Vietnamu. „Rád bych se tam někdy vrátil. Teď mě ale čeká práce hlavně tady,” usmívá se Vladislav Skala. Vařit pivo začali v Corsu v letošním roce a ochutnat ho můžete přímo v minipivovaru, dále v restauraci Corso, která se nachází na náměstí Řevnic. „Na čepu máme různé druhy piv. Stabilně desítku a dvanáctku, pro cyklisty také osmičku. Vaříme ale i různé speciály,” přibližuje sládek Roman Řezáč. V pivovaru najdou své i milovníci jídla. Na rozdíl od restaurace Corso se hostům v pivovaru nabízí více tradiční česká gastronomie.

Součástí Řevnického pivního festivalu bude i prohlídka nového místního pivovaru

Publikováno:před rokemZdroj:České nápoje

Účastníci čtvrtého ročníku Pivního festivalu Řevnice, který se koná 25. května od 11 hodin na náměstí v Řevnicích, si budou moci prohlédnout zbrusu nový místní pivovar, umístěný v budově starého nádraží. Pivo zatím zraje, v době konání festivalu bude mít ležák čtyři týdny, takže na konzumaci bude příliš brzy - nikoli však na ochutnávku z tanku!

V rámci festivalu se představí celkem 25 pivovarů - Bad Flash, Cobolis, Crazy Clown, Čestmír, Dědkův mlýn, Hostivar, Hostomice, Chříč, Kytín, Lochkov, Loužek, Máša, Matuška, Písecký hradební, Počernice, Potmehúd, Radniční minipivovar Jihlava, Řeporyje, Strašák, Trilobit, Vilém, Všerad, Zbraslavská koza, Zichovec a právě zmíněné Řevnice. Ty se zúčastní už potřetí s pivem uvařeným v plzeňské Beer Factory.

“Budeme mít stánek na náměstí, od kterého budou v pravidelných intervalech vyrážet skupiny na prohlídku pivovaru,” říká Marek Adam, provozní restaurace a pivnice. “Prohlídku povede náš sládek Roman Řezáč a největším lákadlem by měla být ochutnávka zrajícího piva přímo z tanku.”

Řevnický podnikatel Petr Kozák, který pivovar provozuje, otevře po dobu festivalu rovněž restauraci Corso na náměstí, přilehlý bar Otakar i nedaleký podnik Kůlna, který má zahrádku hned vedle pivovaru. Na své si přijdou také sběratelé pivních suvenýrů – Kůlna a Otakar nabídnou originální pivní tácky.

Na festival dorazí rovněž mobilní pivotéka Čerstvé pivo, nebude chybět občerstvení z černošické restaurace Boleta a od místních řezníků. Novinkou pro letošek je účast společnosti Utukutu, která z přírodních materiálů vyrábí hračky a atrakce pro děti. Festival také letos poprvé nabídne originální třetinkové pivní sklenice s novým festivalovým logem. Po většinu dne bude na náměstí hrát živá hudba: pořadatelé přichystali na odpoledne otevřenou jam session, v podvečer a večer pak zahrají kapely Los Fotros a Vepřové panenky.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.28.09.2020 21:123