Historie a současnost Pivovaru Prokopák

Náš pivovar se nachází v srdci malebného Prokopského údolí, v objektu bývalé prvorepublikové tančírny s hospodou. Atmosféra této lokality je naprosto jedinečná a pivovarbyla stěžejní i pro stvoření našeho projektu. Konečným výsledkem je unikátní minipivovar s rodinnou atmosférou, který odkazuje na zlatou éru českého národa. A co může být víc české, než pivo…

Najdete u nás kvalitní a tradiční české pokrmy, které jsou vařeny ze surovin od místních zemědělců a řezníků. Pivovar v podobném duchu čerpá suroviny od českých dodavatelů jako například slad z (Kounice) humnové sladovny. Nabízíme Vám poctivé a tradiční české ležáky spolu s pivními speciály, které u nás také budete moci ochutnat nebo si je odnést domů, ať už ve skleněných lahvích nebo v sudech.

Náš příběhpivovar
Idea pivovaru Prokopák vznikla v roce 2017 jako společný sen dvou kamarádů, kteří milují pivo. Postupnými kroky se ze snu stávala skutečnost a nyní se v srdci Prokopsého údolí nachází jedinečný koncept minipivovaru, jehož hlavním cílem bylo zachovat tradici budovy, ve které sídlí. V tomto krásném objektu se totiž v roce 1909 nacházel hostinec s tančírnou. Proto se v našem pivovaru s hospodou dočkáte tradičního českého ležáku, ale i pivních speciálů, a pokrmů z lokálních surovin od menších dodavatelů, které jsou inspirované první republikou.

Historie Prokopského údolí
Pivovar se nachází v obci Klukovice, které se rozkládají na jižním úbočí Prokopského údolí.

Ve středověku představovalo Prokopské údolí pouze hluboký les daleko za malou Prahou. Občas zde pobýval v dřevěné pustevně nějaký mnich, ale prostí měšťané o toto místo nejevili žádný zájem. O několik století později se situace zásadně změnila. Po bitvě na Bílé hoře církev využila zdejší legendu o svatém Prokopovi pro pořádání poutí a chtěla tak znovu popularizovat pivovarkatolictví v řadách tehdy protestantských Pražanů.

Další velkou změnou byla pro Prokopské údolí průmyslová revoluce. Většina zdejších vápencových skal posloužila k výstavbě domů např. na Královských Vinohradech. Pro rychlejší dopravu materiálu byla vybudována železnice, kvůli které bylo údolí překlenuto dvěma viadukty, kterým se dnes říká Pražský Semmering.

Během druhé světové války zde operovala odbojová skupina Věrný pes, v jejíchž řadách bojoval i farář kostela sv. Prokopa. Ten posloužil jako sklad zbraní a munice. Postupující intenzivní těžba vápence a odlámání skály v těsné blízkosti kostela narušilo jeho statiku natolik, že byl 26.5.1966 zbourán.

Vzhledem k tomu, že se v těsné blízkosti nacházel (a dosud nachází) utajovaný vojenský objekt, mohl být kostelík odstraněn i proto, že se jevil jako vhodný orientační bod možného leteckého útoku. Po tomto kostelíku nese název pivovari toto údolí, kterému se od té doby neřekne jinak, než Prokopské údolí.

I přes obrovský rozmach průmyslu se v údolí (i kolem Klukovického hostince) začala rozvíjet turistika. Na výpravy sem putovaly hlavně skautské i sokolské oddíly a jako mladý skaut toto místo navštívil i Jaroslav Foglar.

V současnosti zažívá Prokopské a Dalejské údolí výraznou rekultivaci a devastující zásahy průmyslu již nejsou v krajině skoro znát. Toto malebné zákoutí Prahy není jen domovem mnoha druhů zvířat i rostlin, ale také jedním z turisticky nejnavštěvovanějších míst

Historie budovy pivovaru
Pivovar se nachází v unikátní budově bývalého hostince U Kosů, jehož první část byla postavena podnikavým panem Kosem v roce 1909. V roce 1926 se dostavěl pivovartaneční sál, kde se konaly pravidelné prvorepublikové taneční večery se živými kapelami a divadelní představení.

Sláva klukovických tančíren skončila začátkem druhé světové války, kdy měla v Prokopském údolí vzniknout podzemní zbrojovka. Budova hostince byla pro účely ubytování dělníků zabrána německou armádou. S nástupem komunistického režimu již k obnově tradice hostince s tančírnou nedošlo. Budova dále posloužila např.jako obchod s potravinami nebo sklad švadlenky, přičemž rodina Kosů zde setrvale pobývala. Po revoluci sloužila tančírna jako truhlářská dílna.
Zdroj:Stránky Pivovaru Prokopák, 2020


Více na stránkách pivovaru

Pivovar Prokopák aneb chcete Dívenku, Holku nebo rovnou Panímámu?

Publikováno:před rokemZdroj:Turistika.cz

Procházíte-li Prokopským údolím, může se vám lehce stát, že vás zákeřně přepadne pocit hladu nebo dokonce u sebe objevíte diagnózu zvanou „dávivá žízeň“. A pro takové případy je Prokopák skutečnou spásou.

V každém případě se jedná o místo vysloveně navštíveníhodné. Není sice problém zde zanechat tisícikorunu za krátké obědové posezení ve dvou, ale rozhodně budete odcházet spokojeni. Jak s ochotou obsluhujícího personálu, tak s kvalitou pokrmů a nápojů. Alespoń u nás to tak bylo.

Pivovar se nachází v „přípražských“ Klukovicích (č. 305) a jeho vznik je datován mezi roky 2017 až 2019. Ale pozor, Prokopák se nachází v místech, kde již v roce 1909 fungoval hostinec s tančírnou a prosklenou terasou, který dostal jméno po svém zakladateli U Kosů. Jeho součástí je tak venkovní i vnitřní restaurace (evidentní inspirace obdobím První republiky) a vyrábí se zde také velmi chutné a neobvyklé destiláty.

Někdejší hostinec byl na počátku II. světové války změněn na dělnickou ubikaci nedaleké zbrojovky, po únorovém převratu v roce 1948 zde vznikl obchod s potravinami a sklad švadlenky, po listopadu 1989 truhlářská dílna. V roce 2019 pak byl zprovozněn rodinný minipivovar Prokopák, který se nachází v bývalých prostorách tanečního sálu.

Ve své produkci se minipivovar zaměřuje na piva českého i zahraničního typu a produkuje nefiltrované a nepasterované české ležáky i pivní speciály. Používá se chmel ze žatecké oblasti i z nejmenšího kontinentu (australské a novozélandské chmely) a slad z Kounic u Českého Brodu i z bavorského Bamberku. Piva se vaří ve dvojnádobové varně a kvasí ve 20 hl tancích.

V nabídce minipivovaru mj. najdeme: světlé výčepní pivo Kluk 10° (název odvozen od dříve samostatné vesnice Klukovice), světlý ležák Tatin 12° (portrét na etiketě byl pořízen podle fotografie zakladatele hostince Antonína Kosa), polotmavý ležák Panímáma 12°, sváteční ležák Pantáta 13° (vyšší hořkost), svrchně kvašené speciály typu ALE Holka 10° a Milostpaní 12°, svrchně kvašený speciál typu IPA Strýc 14° nebo sezónní piva Děvenka 13° a Dlouhá noc 23° (na toto vysokoalkoholické pivo se používá až 10 druhů sladů a vyznačuje se chutí s kávovými a čokoládovými tóny).

No a když si k této nabídce ještě představíte nápojový lístek nabízející např. ananasovici, borůvkovici, bezinkovici nebo hruškovici z dubového sudu, odchází se odsud jen s velmi těžkým srdcem, popř. i nohama.

Restaurace nabízí zejména tradiční české pokrmy (svíčková, guláš, roštěná na žampionech, smažený hermelín, tatarák aj.) a po včasném objednání lze také absolvovat prohlídku pivovaru. My si nechali doporučit zvěřinové ragú a klokana na tymiánu … a rozhodně nebylo chybou doporučení obsluhy uposlechnout …

Na závěr ještě otevírací doba: od 11,00 do 19,00 hod.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.16.06.2022 10:141