Historie a současnost Pioneer Beer

pivovarNápad řemeslného minipivovaru Pioneer vznikl v roce 2016 při setkání 2 lidí z ČR a SR, který se seznámili právě díky pivu. Zhodli se nejenom na společné realizaci minipivovaru, ale i na prestižní lokalitě města Žatec, které se díky historickým chmelařským budovám nominovalo na seznamu památek UNESCO. Historická budova, ve které se bude pivo vařit, byla v minulosti využívaná jako sklad chmele. Záměrem minipivovaru je kromě klasického ležáku výroba typově rozmanitých piv s důrazem na použití kvalitních surovin a zejména experimentování s novými odrůdami žateckého chmele. Benefitem pro úspěšný chod minipivovaru jsou mnohaletá zkušenost v oboru pivovarnictví i osobnost samotného sládka jako garance kvality.
Zdroj:Minipivovar Pioneer, Michal Havrda, 2018


Více na stránkách pivovaru

Pivař Michal Havrda: Jsem v práci každý den, pivo nemá víkend nebo dovolenou

Publikováno:před 4 letyZdroj:Žatecký deníkAutor:Petr Kinšt

Michal Havrda už rok a půl vaří pivo v žateckém minipivovaru Pioneer. Mluvil o něm v Týdeníku Lučan, který vyšel v úterý 18. února.
Michal Havrda dlouhých dvanáct let pracoval na různých pozicích ve velkém pivovaru. Seznámil se tam se svou přítelkyní, po čase se rozhodli, že si splní svůj životní sen postaví si vlastní minipivovar. Oba původní zaměstnání opustili a pustili se do díla. V Žatci koupili bývalý sklad chmele a přestavěli ho na minipivovar Pioneer.

Cestné pioneerské

Publikováno:před 5 letyZdroj:Euro.czAutor:Ondřej Stratilík

Detail, řemeslo i historie. Pro to všechno má jedinečný cit nový žatecký pivovar.
Ten pocit by měl zažít každý vyznavač minipivovarské kultury. Stačí otevřít velké dřevěné dveře historického chmelového skladu v Žatci a člověk vstupuje do dokonalého světa. Na pravé straně moderní ležácký sklep s masivními trámy a přímo před očima nerezová varna a dřevěné schody vedoucí do prvního patra, kde by se měl brzo rozjet pivovarský výčep. Toto je Pioneer Beer - Řemeslný pivovar Žatec, království sládka Michala Havrdy a jeho partnerky Miriamy Jóbové. „Sledoval jsem, jak ten počet minipivovarů stoupá, a řekl jsem si, že pokud do toho nepůjdu hned, bude už pozdě,“ přibližuje Havrda, jak se po dvanácti letech strávených v krušovické pivní velkovýrobně rozhodl odejít. „Člověk měl chuť dělat něco kreativního,“ dává další důvod, proč se rozloučil s globální korporací Heineken.

Na podzim roku 2016 se tak s Miriamou - mimochodem i ona prošla krušovickým pivovarem - pustili do rekonstrukce památkově chráněného skladu chmele v centru Žatce a loni v září zadělali na první várku Pioneer Beer. „Lidé jsou rádi, že experimentujeme, tady se ejly moc nevaří,“ popisuje Havrda. Zároveň ale odmítá plavat v proudu: „Nechceme být za každou cenu trendy, nebudu třeba nikdy vařit kyseláče nebo milkshake s laktózou.“ A jedním dechem dodává: „Ze základních surovin se snažím vymačkat co nejvíc.

Chceme mít takový seniornějšípřístup.“

Hello Yellow, UFO!

Testování kvality zdejších piv jsme zahájili u speciálu UFO 14, který sládek označil jako Intergalactic IPA s šesti procenty alkoholu. Svrchně kvašený speciál se zrodil z chmelů Galaxy, Citra a Kazbek. Ve vůni se prolínají broskve s ananasem, ovocitost - exotická - zůstává i v lehké a svěží chuti, která není extrémně hořká a nabízí mírnou citrusovost. UFO 14 je bezvadná IPA, jež přináší výborné osvěžení a ještě lepší pitelnost.

Ochutnali jsme i Hello Yellow 2, což je Session India Pale Lager. Ležák s pěti procenty alkoholu obsahuje chmely odrůd Kazbek, Mozaic a Citra, ve vůni se mírná citrusovost schovává za bohatou sladovostí. Pivo má dobře citelný říz, nabízí jasnou hořkost a přehledně čistou chuť. Tato kombinace spodního kvašení s chmely pro svrchní kvašení dokázala potlačit extrémy obou variant a přináší zpestření do nastávajícího jara. #

Pioneer Beer - Řemeslný pivovar Žatec
náměstí Prokopa Velkého 303, Žatec Sládek: Michal Havrda Nabídka: spodně i svrchně kvašená piva Co doporučujeme: nebezpečně pitelný speciál Intergalactic IPA Prodej piva: ve skleněných sektovkách v pivovaru Otevřeno: St, Pá 9.00-12.00 a 13.00-16.00 Více na: https://www.euro.cz/archiv/cestne-pioneerske-1446703#utm_medium=selfpromo&utm_source=euro&utm_campaign=copylink

V Žatci se bude vařit pivo na čtvrtém místě, další minipivovar vyrůstá

Publikováno:před 6 letyZdroj:Žatecký deníkAutor:Petr Kinšt

V Žatci se bude vařit pivo na čtvrtém místě. Po velkém Žateckém pivovaru, výzkumném Chmelařském institutu a minipivovaru U Orloje se na jaře přidá další minipivovar – Pioneer. Jeho zakladatelem je 38letý Michal Havrda z Podbořan, který ještě nedávno jako sládek vařil pivo v nedalekém velkém pivovaru.

Do projektu se pustil s přítelkyní Miriamou Jóbovou, kromě klasického českého ležáku se chystají vařit i speciální piva. Součástí minipivovaru bude pivnice, kde chtějí prodat třetinu uvařeného piva. Větší část, roční produkci plánují 2000 hektolitrů, se bude stáčet do sudů a lahví a prodávat v restauracích a pivních barech v okolí a Praze.

Nový minipivovar vzniká v objektu bývalého skladu chmele na náměstí Prokopa Velkého. „Dlouho se nám nedařilo najít vhodný objekt v okolí. Nakonec jsme si vybrali budovu v historickém centru Žatce,“ vysvětlil Michal Havrda.

S přestavbou domu v těsném sousedství rozhledny Chrámu chmele a piva v Žatci začal loni, první várku chce uvařit letos v květnu. „Minipivovar s hospodou bychom chtěli, pokud vše půjde dobře, otevřít v červnu. Chceme vařit co nejširší spektrum piv. Klasický český ležák, ale také nové druhy piv například typu IPA nebo ALE. Všechna piva budou nefiltrovaná a nepasterizovaná tak, aby si je zákazník mohl vychutnat v té nejpřirozenější podobě. Chceme nabídnout zajímavý koncept, hodně experimentovat a oslovit lidi, aby si přišli vychutnat tato netradiční piva,“ vysvětlil Michal Havrda.

Podle svých slov chce při vaření piva spolupracovat s místními chmelaři a také s výzkumným Chmelařským institutem v Žatci, kde sám v roce 2003 dělal diplomovou práci na závěr svého studia na pražské Vysoké škole chemicko-technologické. Počítá s využitím nových českých odrůd chmele a dalších kvalitních surovin nutných k vaření piva.

Budova, kde nový minipivovar vzniká, je v památkové zóně širšího historického centra Žatce. Patří mezi objekty, u kterých město usiluje o zápis na seznam památek UNESCO. Právě kvůli historii spjaté s chmelem. „Zapsání města do UNESCO bychom samozřejmě uvítali, přineslo by to více turistů a tím pádem i potencionálních zákazníků,“ sdělila Miriama Jóbová.

To, že jeho minipivovar vyrůstá hned vedle Chrámu chmele a piva s minipivovarem U Orloje, jako konkurenci nevnímá. „Naopak. Větší nabídka přiláká víc lidí,“ říká.

Stejný názor má i Ondřej Baštýř, pověřený ředitel organizace Chrámu chmele a piva, jehož součástí minipivovar U Orloje je. „Větší nabídka pomůže zvýšit atraktivitu lokality a myslím si, že přiláká mnohem více lidí. Úplně nejlepší by bylo vytvořit z náměstí Prokopa Velkého takovou žateckou Stodolní. Pivovárky, restaurace, předzahrádky, hotel a turistické cíle,“ sdělil.

„Dlouho tvrdím, že nejlepší je spojit síly a vytvořit širokou a kvalitní nabídku. Určitě se na spolupráci s novým minipivovarem těším,“ dodal.

Rekonstrukce budovy, kde minipivovar Pioneer vzniká, probíhá pod dohledem památkářů. Nový majitel zachová historické stavební prvky, které doplní o moderní design. U vchodu do objektu umístí varnu, v přízemí je místo pro stáčírnu a tanky, kde bude pivo kvasit a zrát. Pivnice vyroste v patře.
Tři unikáty v regionu

V ČR je v současné době zhruba čtyři sta minipivovarů. V okrese Louny jsou tři. V Žatci zmíněný minipivovar U Orloje, v Lounech pak ZLoun a Žejdlík. Další tři se nacházejí hned za hranicí okresu – v Mutějovicích na Rakovnicku, Zichovci na Kladensku a Chýši na Karlovarsku.

S pivem ze Chmelařského institutu v Žatci se mohou zájemci seznámit při různých akcích, například při jarních slavnostech Chmelfest ve městě. Běžně se ale neprodává. V Žatci sídlí také „létající“ pivovar Falcon, který si k vaření pronajímá volné kapacity jiných pivovarů. Loni vznikl minipivovar také v Petrohradě na Podbořansku. Slouží k testování šlechtěných odrůd žateckého chmele a dalších produktů určených k výrobě piva.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.24.02.2020 18:303