Historie a současnost pivovaru Lajka

Lajka je mladý městský pivovar počátku 21. století. Každé z našich piv vzdává hold jednomu ze zvířat, které posloužilo zvláštní směsi vědy a propagandy, emancipace a řinčení zbraní pivovarznámé jako „vesmírné závody“.

Jsme přirozeně zakotveni v českém pivovarském prostředí, inspirujeme se však pestrostí tradic i aktuálních trendů blízkých i vzdálených koutů světa. To se odráží na paletě piv, která vyrábíme. Jsou vždy v přirozeném stavu – nefiltrujeme, ani nepasterizujeme, zrání svěřujeme do rukou činitelům nejpovolanějším: kvasnicím, chladu a času. U každého piva usilujeme o jasnou a vyladěnou osobitost – nehledejte u nás ani bezvýrazná supermarketová piva, ani nevyvážené pivně-marketingové výkřiky.

Nejpestřejší výběr našeho piva přirozeně najdete hned u pivovaru v pivovarnaší kavárně na pražské Letné, nicméně pivo nabízíme i k dalšímu prodeji.

Zvláštní pozornost věnujeme výběru zemědělských surovin, z nichž piva vyrábíme – zejména chmelu a sladu. Drtivá většina sladu, který používáme, je vyráběna z bio obilnin (především ječmene). Chmel v dnešní době ještě není v biokvalitě v dostatečné míře dostupný a většinu tak zatím máme z chmelnic klasických. Ačkoliv jsou v našem výběru zastoupena výrazně aromatická piva, pro jejichž výrobu se běžně používají americké, australské a novozélandské chmely, držíme se chmele evropského – na našem kontinentu je zajímavého chmele dostatek a není nezbytné jej dovážet přes půl Zeměkoule. Doufáme, že Vás o tom naše piva přesvědčí.
Zdroj:Stránky pivovaru Lajka, 2019


Více na stránkách pivovaru

Suterén pražského činžáku se proměnil v pivovar

Publikováno:před 6 měsíciZdroj:Rozhlas.czAutor:Sabina Vosecká

Když se řekne pivovar, nemusí vždy jít o velký průmyslový podnik. Po celé republice přibývá malých výrobců. Naše létající redaktorka Sabina Vosecká se vydala do pivovaru Lajka, který sídlí v suterénu činžovního domu na Letné.

„Těmto nádobám se říká varna, protože v ní probíhá celý prvotní krok v přípravě piva. Což je v podstatě vyvaření sladké šťávy ze sladu a potom její povaření s chmelem,“ ukazuje sládek Janek Kotecký.

Vzniká tedy takzvaná mladina. „To je hořkosladká tekutina, která se potom zchladí a převede se do kvasných kádí, přidají se k ní kvasinky, které postupně přetvoří cukry na alkohol a oxid uhličitý, který to pivo nasytí.“

V dalších nádobách pak pivo kvasí a později dozrává. V suterénu letenského činžáku vaří pivo převážně z bio surovin a nabídka je pestrá.

„Děláme spodně kvašenou desítku a dvanáctku a k nim piva hodně chmelená moderními ovocně-aromatickými chmely. Poslední pivo, které v podstatě bezvýpadkově máme celý rok, je taková velmi lehká osmička belgického střihu, která je dost neobvyklá. Nemáme moc často pivo silnější než třináct stupňů,“ vyjmenovává Janek Kotecký.

Piva pak nesou jména zvířat, která posloužila vesmírnému programu, a vzdávají jim tak hold. Na etiketách tak najdete třeba názvy Strelka, Bělka, Albina nebo Enos.

Sládek pojmenoval svá piva po psech, kteří letěli do vesmíru

Publikováno:před 3 letyZdroj:Blesk.cz

Názvy pivovarů, nejen těch pražských, bývají různorodé. Často se jmenují podle místopisného určení, kde se zrovna nachází, mnohdy mají nějaký jinotajný význam. V čele právě jednoho takového, který se nachází na Letné, stojí sládek Jan Kotecký (39). „Chtěli jsme vzdát poctu němým tvářím, které se staly hrdiny celého světa,“ říká o svých pivech.

Restaurace s pivovarem – to je už takový evergreen české společnosti. Málokdy a málokde člověk narazí na pivovar, jehož součástí by nebyla hospoda, hostinec či restaurace. Jenže v případě letenské Lajky je tomu maličko jinak. Pivovar je totiž spojený nikoliv s restaurací, nýbrž s kavárnou.

Kavárna a pivovar
Ta vznikla na Letné před sedmi lety. „Od té doby sem lidé chodívali také na piva, která tehdy měl podnik na čepu,“ vysvětluje Jan. „Jiskra myšlenky toho, že by součástí kavárny mohl být jednoho dne i pivovar, byla taková, že mým kamarádům spolumajitelům kdosi věnoval zážitkový den vaření piva v jednom pivovaru. Na základě toho si řekli, že založit pivovar a vařit v něm pivo není až tak nereálné.“

Jan posléze víceméně naskočil do rozjetého vlaku, kdy se pivovar, dle jeho slov jeden z nejmenších v Praze, začal rýsovat ve sklepních prostorách kavárny, které pro jeho účel musely být rozšířeny. „Varna má 500 litrů, což není nic neobvyklého, ale máme pouze čtyři spilky,“ upřesňuje sládek, který pochází z líhně známé „pivovarnické" střední školy v Podskalské ulici, kde studovala řada sládků.

Z povolání alchymistou
Než coby první sládek nastoupil do Lajky, vařil pivo například v pivovaru Zichovec. „První zkušenosti jsem měl s domácím vařením,“ svěřuje se. Pro začátek je to prý dobré, nicméně vymyslet doma nějaký recept, který by byl ve způsobném poměru aplikovatelný i na velké varny, to už taková legrace není.

„Při přípravě piva záleží na detailech,“ říká Jan s tím, že výslednou chuť ovlivní i jen třeba tvar nádoby, v níž pivo kvasí. „Když pivo kvasí, vzniká alkohol a oxid uhličitý. Ten kvasnice vynáší nahoru, odkud zase klesají dolů, a věřte nebo ne, pokud kvasnice urazí 30 centimetrů nebo čtyři metry, už jen to dramaticky ovlivní chuť piva. Takže i když jsem zkoušel aplikovat stejnou recepturu jako doma, jen ve větší nádobě, neosvědčilo se mi to. Vaření piva je v podstatě taková alchymie.“

Vymyslet recept také není úplně snadné. Člověk sice má nějaké teoretické i praktické zkušenosti, ovšem trefit se do chuti druhých - to už je oříšek. Jak se totiž říká – co člověk, to jiná chuť. „Představte si, že k vám do podniku pravidelně chodí jeden zákazník, který si nemůže vynachválit jedno konkrétní pivo. A ostatní lidé totéž pivo úplně ignorují,“ krčí Jan rameny s tím, že zavděčit se všem opravdu nelze. Navíc prý není ani snadné uvařit dvě stejné várky tak, aby byly úplně stejné.

„I ty drobné odchylky poznám, ačkoliv druzí lidé o nich nemají ani ponětí,“ uvádí sládek. Jak to, že na to má tak citlivý jazyk? „Člověk se do toho musí propít. To zvládne každý, jen pokud mu to dovolí játra,“ krčí s úsměvem rameny. Léta totiž degustoval piva ze všech koutů světa. Za život už ochutnal dle svých slov tisíce piv ze stovek pivovarů, pod čímž si ovšem nelze představit jeden půl litr vedle druhého, respektive opravdu degustační dávky. Po dobu svého úřadování vyzkoušel v pivovaru 16 různých receptur. Šest z nich je na čepu k nalezení nyní. Jejich jména přitom mnohým přijdou zvláštně povědomá.

Pocta padlým hrdinům
Strelka, Bělka, Fe nebo Albina, jak se přišlo na jména piv, které Jan vaří? „Svůj původ to má už v názvu pivovaru a celé kavárny,“ odkazuje Jan na psa Lajku, která nese jméno po prvním živém tvoru, který ze Země v roce 1957 vzlétl do vesmíru. „Všichni toho tvorečka vnímají ve strašně pozitivních konotacích, přitom ten pes byl vlastně chladnokrevně zavražděný ve jménu nezbytného pokroku a vědy. Podobně je to i se jmény stálých piv, která odkazují na další zvířátka ve vesmírném programu. Chtěli jsme je takto přivést zpátky k životu a vzdát poctu těm němým tvářím, které se i proti své vůli staly hrdiny celého světa.“

Ne vždy se ale jedná o „tragická“ jména, byť už dávno samozřejmě nejsou naživu. Třeba Strelka a Bělka byli sovětští psi, kteří se z vesmíru vrátili živí. Podobně je to i v případě americké opičky Able, která do vesmíru letěla v roce 1959. Ve všech případech se ale jednalo o značný risk s jejich životy, jiní jejich zvířecí „kamarádi“ to štěstí v podobě přežití neměli.

V duchu uctění jejich památky se nese i vizuální koncept pivovaru, jelikož vzhled etiket vymýšlí známá ilustrátorka Tereza Vostrovská. „Vymyslela pro nás krásné a zaražené tváře zvířat ve vesmíru, které nepůsobí roztomile ani dětsky, spíše vznešeně, což koresponduje s tím, jaký hold jsme těm zvířatům chtěli vzdát,“ komentuje to Jan.

Koronavirus: Problém s dozvuky
V současné době řada podniků neví dne ani hodiny, kdy bude muset ještě více omezit svou činnost, ne-li zavřít úplně. Ani u Jana to není jiné. „První vlnu koronaviru jsme jakž takž zvládli, uzpůsobili jsme se na okénkový výdej, který se osvědčil, protože lidé si brávali pivo třeba do Stromovky, která je blízko,“ líčí. „Zato ta nynější letní a podzimní je mnohem horší. Podnik funguje, ale lidé moc nechodí. Bojí se, což je pochopitelné. Nikdo přitom neví, co bude dál. Nemáme žádné záruky s tím, jaké bude mít koronavirus dopady za týden, za měsíc, nebo za půl roku,“ uzavírá sládek s narážkou na nižší tržby, které podnik pochopitelně ke své existenci potřebuje.

Z baru Lajka se stane nový minipivovar

Publikováno:před 5 letyZdroj:Pivo na čepu

Holešovický podnik Lajka si za léta fungování našel řadu příznivců. Ty přitom může rozšířit o další nadšence do piva. Bar se totiž promění v minipivovar.
K samotnému spuštění pivovaru dojde 26. dubna, kdy si budete moci na novém pivu pochutnat. A budete tak moci udělat i v nových sklepních prostorách pod současnou kavárnou, kde vznikne zbrusu nový pivní bar.

Pivovar slibuje, že kromě tradiční české pivovárenské tradice bude sledovat také zahraniční trendy a přinese tak paletu chutí ze všech koutů světa. Pivo bude klást důraz také na životní prostředí – většina sladu bude vyráběna z bio obilnin a chmelení bude v zastoupení především regionálních odrůd.

Samozřejmostí bude při slavnostním otevření bohatá gastronomická nabídka a grilování před podnikem samotným.
Pokud se vám ale téměř tři týdny čekat nechce, nezoufejte. Lajka je dlouhodobě vyhlášená širokou pivní nabídkou, která zahrnuje právě malé české pivovary, které na jednotlivých pípách rotují.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.09.11.2023 08:443