Historie a současnost Královéhradeckého měšťanského pivovaru

Pojďme se nyní přenést o nějaký čas zpět a podívat se na to, kde všechno se podílel na vzniku nových Pivovarských domů a Královéhradeckého měšťanského pivovaru. Svoji úlohu v příběhu má doslova každý dvacátý Hradečák. Právě oněm 5000 lidem, kteří nás v roce 2016 podpořili, patří ten největší dík. Svou energií nastartovali příběh rekonstrukce, který vám nyní představujeme krok po kroku.

Hradecké Staré město bylo vždy místem, kde se vařilo pivo. Uplynulo dlouhých 15 let od doby, kdy na konci 90. let pivovarminulého století ukončil po více než 150 letech svoji činnost velký pivovar v jihozápadním cípu náměstí. V roce 2015 jsme dali hlavy dohromady a začali vymýšlet projekt nového pivovaru v místě Kavárny U Knihomola a sousedních domů, kde se již od roku 1714 vařilo pivo.

V říjnu 2016 započala rekonstrukce, a to nejen přízemních částí domů, ale i těch sklepních. Původní horní část Kavárny U Knihomola se propojila se sousedním domem a vznikl tak prostor, ve kterém dnes najdete Restauraci Pivovarské domy. Celý podzim a zima patřily především citlivým opravám vnitřních prostor, které tu stojí již několik století.

Na začátku jara 2017 probíhaly přípravné, stavební a technické práce na dvou hlavních místech. Kromě samotných Pivovarských domů také v továrně hradecké ZVU Strojírny, kde se začaly připravovat tanky, scezovací kádě a rmutomladinové pánve.

Na začátku května 2017 začala operace “Velký přesun”. Všechny nové tanky, kádě a další součásti se ve spolupráci se ZVU začaly převážet do Pivovarských domů a 10. května 2017 započala montáž pivovaru.

V průběhu srpna 2017 se otevřela Restaurace Pivovarské domy – místo zážitkové gastronomie a naše vstupní brána z pivovarVelkého náměstí. Souběžně s tím začala příprava na otevření sklepní Pivnice.

V září 2017 jsme konečně mohli začít vařit naše nové pivo a zahájit novou historii našeho Královéhradeckého měšťanského pivovaru se značkou Hradecký Klenot.

Projekt celého pivovaru zpracovala konstrukční kancelář DIO, strojní část technologie dodává ZVU Strojírny. Mozek neboli ovládání veškerého zařízení, odborné měření a regulaci dodala společnost ProjectSoft, centrální chlazení Jiří Láša z Předměřic nad Labem.

Vybavení kuchyně JIPA Smiřice, osvětlení včetně automatizace Petr Lukeš. Ocelové prvky v interiéru svařila a povrchově upravila firma FABRI Třebechovice p. Orebem a grafický design navrhlo hradecké studio Otherwise.
Zdroj:Stránky Měšťanského pivovaru Klenot, 2018


Náš pivovar se nachází v prostorech tří sousedních domů na Velkém náměstí v Hradci Králové, č. p. 25, 26 a 27. Hlavním je historický právovárečný dům číslo popisné 25, v jehož sklepení je varna pivovaru a výčep pivovarské pivnice. Již od roku 1714, možná i dříve, byl v tomto domě hostinec původně zvaný U Modré hvězdy a díky doloženému várečnému právu zde zajisté bylo vařeno pivo již tenkrát.

První pivo Hradecký Klenot jsme uvařili na podzim roku 2017 a postupně se naše nabídka rozšířila na více než 10 druhů piv. Hlavní kategorií pro nás jsou klasické české ležáky v podobě tradiční třírmutově pivovarvařené dvanáctky, nefiltrované jedenáctky za studena chmelené novým českým chmelem a polotmavé jedenáctky. Na jaře 2018 jsme přidali též svrchně kvašená piva různých stylů, která podílejí na našem výstavu zhruba z 10%.

Při rekonstrukci jsme dbali na citlivé umístění moderní technologie pivovaru do zachovalých historických prostor tak, aby část pivovaru byla přístupná přímo z prostor pivnice. Zároveň bylo našim cílem maximálně využít lokálních dodavatelů, například strojní část pivovaru tedy vyrobila firma ZVU Strojírny a v život jej uvedla svým pokročilým řídícím systémem další hradecká firma ProjectSoft.

Po technologické stránce pivovar tvoří třínádobová varna o objemu 20hl na várku s vysokou úrovní automatizace pro zajištění trvalé kvality našeho piva. Varnu doplňuje celkem dvacet cylindrokonických a ležáckých tanků od 20 do 80hl rozdělených do hlavního ležáckého sklepa a samostatné části pro svrchně kvašená piva. Počet tanků byl postupně rozšiřován, plné kapacity jsme dosáhli v březnu 2020. Každý tank má své vlastní chlazení, což umožní optimální kontrolu nad průběhem kvašení a ležení.
Zdroj:Stránky Měšťanského pivovaru Klenot, 2020


Více na stránkách pivovaru

V srdci Hradce Králové vyrostl nový pivovar

Publikováno:před 7 letyZdroj:Hradecký deníkAutor:Marie Kozmová

Historicky právovárečné domy č.p. 25 až 28 na Velkém náměstí v Hradci Králové nesou od nynějška název Pivovarské domy.

Ke stávající Pastě Cook & Look se nyní otevírá nová restaurace a brzy se otevře i Královéhradecký měšťanský pivovar s pivnicí a pivem značky Hradecký Klenot. „Minulý rok nás v našich plánech podpořilo přes 5000 lidí. Téměř přesně po roce proto začínáme vařit pivo a na všechny se těšíme,” říká autor celé myšlenky, Matěj Miro. Nové pivo z Velkého náměstí by mělo být na čepu restaurace, pivnice a vybraných hradeckých podniků již během podzimu tohoto roku.

Restaurace Pivovarské domy je první otevřenou částí celého komplexu domů. „Vybíráme lokální dodavatele masa a mléčných výrobků. Zeleninu a ryby si necháváme vozit čerstvé přímo ze skladů. Pečeme domácí pečivo, stejně jako třeba knedlíky a zákusky. Kávu připravujeme z naší směsi kávových zrn, kterou pro nás praží hradecká pražírna,” uvádí šéfkuchař podniku, Miroslav Barcík. Ten získával zkušenosti nejen v českých restauracích, ale i v centru Londýna. Interiér restaurace navrhl architekt Maxmilián Vlček, který před časem ztvárnil i interiér předchůdce současné restaurace, legendární Kavárnu U Knihomola. V současné době architekt Vlček pracuje na detailech pivnice, která se dokončuje v historických sklepech Pivovarských domů.

Královéhradecký měšťanský pivovar navazuje na dlouhou tradici pivovarnictví v Hradci Králové. Kromě toho, že se pivo ve zmíněných domech již od středověku vařilo, právovárečný dům č.p. 25 získal také v roce 1714 status hospody, které se říkalo Modrá hvězda. V té době teprve druhá hospoda na území Hradce Králové vydržela fungovat bez přerušení až do první poloviny dvacátého století.

Na místě nynějšího administrativního komplexu v jihozápadní části starého města byl v roce 1844 postaven Hradecký pivovar. Ve 20. století patřil mezi největší pivovary v zemi s ročním výstavem v řádu stovek tisíc hektolitrů. Na konci 90. let minulého století ale krachující podnik odkoupilo město a postupně jej přebudovalo do současné podoby. V posledních letech v Hradci Králové a okolí vzniklo několik minipivovarů, všechny však s malým výstavem. Královéhradecký měšťanský pivovar plánuje opět nabízet dostatek piva pro celé město.

„Při výběru technologií a vybavení pivovaru, Pivnice a Restaurace jsme se snažili hledat tak říkajíc kolem komína,” uvádí Matěj Miro. Projekt celého pivovaru zpracovala konstrukční kancelář DIO, strojní část technologie dodává ZVU Strojírny. Mozek neboli ovládání veškerého zařízení, odborné měření a regulaci dodala společnost ProjectSoft, centrální chlazení Jiří Láša z Předměřic nad Labem. Vybavení kuchyně JIPA Smiřice, osvětlení včetně automatizace Petr Lukeš. Ocelové prvky v interiéru svařila a povrchově upravila firma FABRI Třebechovice p. Orebem a grafický design navrhlo hradecké studio Otherwise.

„O zapůjčení, případně koupi pianina jednáme ze Zuzkou Ceralovou-Petrofovou. Jen pro dřevěný nábytek včetně podlah jsme museli až za Milanem Tlachačem do Čenkovic. Kdybych měl pro všechny tyto firmy najít jedno označení, shrnul bych je jako klenoty ve svém oboru,“ dodává Matěj Miro.

V pivovaru budou probíhat prohlídky ve spolupráci se Slavnostmi královny Elišky.

Posvětí Hradečáci nový pivovar?

Publikováno:před 8 letyZdroj:Hradecký deníkAutor:Petr Vaňous

Mít či nemít nový pivovar v Hradci? Rozhodne referendum.

„Prvně uvařeným pivem si chceme s Hradečáky ťuknout příští rok na podzim. Ale záleží na tom, jak se lidé rozhodnou 
v referendu," říkají dva nadšenci Jakub Petera 
a Matěj Miro, které spolu svedla nejenom náhoda, ale také společné lásky. Ta 
k zlatavému moku 
a k Hradci Králové. I když 
u Matěje Mira to byla i jakási rodinná povinnost.

„Poprvé jsem o pivovaru začal uvažovat, když se mi do rukou dostala Právovárečná knížka od mé babičky," vzpomíná na prvotní impuls Matěj Miro, který pak dlouhá léta spojil svůj život s restaurací na hradeckém Velkém náměstí. 
A právě v jeho útrobách by měl nový pivovar „vyrůst". Tedy pokud s tím budou souhlasit Hradečáci, pro které oba pivovarníci ustanovili referendum. To skončí začátkem září.

„Dalším impulsem 
pro náš pivovarnický plán byla jakási naštvanost na to, že už se v Hradci na Velkém náměstí pivo nevaří. Řekli jsme si proto – Vraťme pivovar do míst, kam historicky patří. Vždyť na Velkém náměstí měl prakticky každý dům právovárečné právo," říká Matěj Miro.

Posvětí Hradečané pivovar?
Vrátit do Hradce jeden z klenotů, tedy pivovar na Velké náměstí. To je ambice dvou pivních nadšenců Matěje Mira a Jakuba Petery.

Kontury uvažované varny chmelového nápoje se začaly rýsovat na konci minulého roku. „Samotné nápady ohledně pivovaru se však zrodily asi před dvěma lety," říká Jakub Petera, jež sám přiznává, že ze začátku byl k celému projektu trošku skeptický: „Občas jsme si s Matějem vyměňovali své vize. Když přišel s pivovarem, moc jsem tomu nevěřil. Ale nakonec jsem rád, že má nevíra byla lichá."

Zpět ke kořenům
Oba nadšení pivovarníci, tedy zatím bez pivovaru, svorně přiznávají, že začátek jejich pivní mise byl tak trošku partyzánskou akcí.

„Začali jsme hledat na internetu a poptávat firmy abychom zjistili, kolik samotná technologie vůbec stojí. Také jsme stáli před otázkou, zda by nebylo lepší postavit pivovar na zelené louce. Všelijací radilové nám totiž stále tvrdili, že mít pivovar mimo město má záruku lepší logistiky či nalezení místa s tou nejkvalitnější vodou. Všem jsme však říkali, že buď na náměstí nebo nikde," říká Matěj Miro, který se v následujících krocích zachoval jako hrdý obyvatel Hradce.

„Jsem na své město pyšný. A byl bych rád, kdyby se ta zdravá pýcha vrátila všem našim obyvatelům. Proto jsem ani na vteřinu neváhal s tím, koho oslovit, aby nám náš sen pomohl splnit," dodává Matěj Miro, který tak o výrobu varny oslovil jednu z nejpovolanějších firem na světě - hradecké ZVU Strojírny.

„Od prvopočátku jsme chtěli, aby pivovar vyráběla hradecká firma. Oslovili jsme proto ZVU Strojírny. Její vedení bylo z naší myšlenky nadšeno. Vždyť tato firma vyrábí pivovary pro celý svět, ale v Hradci nemají žádný," doplnil informace Matěj Miro s tím, že právě v hradecké strojírně vznikla i myšlenka nemít „pouze" malý pivovar, ale svým pivem oslovit další hradecké podniky.

„Vlastně to byla náhoda. Když jsme oslovili ZVU, tak firma přišla se zajímavou nabídkou – podporou realizace celého projektu formou výhodné nabídky již vyrobené varny. Ze strany ZVU je totiž také zájem mít možnost se prezentovat pivovarem přímo v Hradci Králové. Takto nabídnutá varna ale byla dvacetihektolitrová. Spočítali jsme naše prostory a zjistili jsme, že se nám vejde. Sice uděláme ležácké tanky jen na tři tisíce hektolitrů, ale budeme mít vždy možnost se rozšiřovat na těch deset tisíc, což je hranice nejnižší sazby spotřební daně," nastínil vznik velkorysého projektu Matěj Miro, který chce, aby pivo z velkonáměstského pivovaru bylo určené především pro Hradečáky.

„Tanky, ve kterých bude pivo zrát, budou mít 40 hektolitrů, ale tím, že máme 20 hektolitrovou varnu, tak musíme pro naplnění udělat dvě várky. Teď jsme se domluvili, že rozšíříme náš pivovar o nějaké 20 hektolitrové, kde by se daly vařit speciály.

Vox populi, vox dei
Zajímavostí celého projektu je, že se vlastně nemusí vůbec realizovat. O budoucnosti totiž rozhodnou sami lidé. „Řekli jsme si, že chceme dělat věci jinak. Pro lidi a s lidmi. I proto jsme uspořádali referendum, které skončí na konci prázdnin. V něm se lidé rozhodnou, zda dají našemu, i když vlastně i jejich, projektu šanci, či nikoli. Pokud řeknou ne, nezačneme," říká Jakub Petera, který by nerad Hradečáky postavil před hotovou věc.

„Nechceme jít cestou toho „klasického" modelu, kdy se investor rozhodne, management a marketing poručí výrobě a vaří se. Bez ohledu na přání zákazníka. Tomu chceme předejít jak referendem, tak následnými kroky, kdy si lidé rozhodnou o tom, jaké pivo budeme vařit," dodal Matěj Miro, jež však už dnes dobře ví, že se nové hradecké pivo bude muset prodávat i klasickou cestou, tedy mimo samotný pivovar.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.02.09.2017 10:322