Historie a současnost Malostránského pivovaru Harrach

Minipivovar v Jelínkově vile byl vystavěn a zprovozněn v průběhu let 2003 – 2004.
První vaření piva zde proběhlo na Velký pátek 9. dubna 2004. Pivovar tím navázal na staletou tradici vaření piva ve Velkém Meziříčí, která zanikla v únoru 1949. pivovarMaximální možnou varnou produkcí 4000 hektolitrů piva ročně se řadí do kategorie minipivovarů. Pivo se vaří tradiční rukodělnou metodou a poctivou českou cestou "varna – spilka – sklep".

Pivo Harrach je pravé české pivo s působivým charakterem, daným přírodním nasycením oxidem uhličitým, jemnou vůní, bohatou pěnivostí a plností neboli chlebnatostí chuti. Navíc obsahuje přírodní vitamín B, a to zejména v kvasinkách spodního kvašení, jež způsobují lehké zakalení piva. Pivo ze zásady nefiltrujeme, nepasterizujeme a nepřidáváme do něj žádné stabilizátory či jiné nepřírodní látky.
Základní – trvalou – nabídku našeho minipivovaru tvoří světlý a tmavý ležák. Kromě toho najdete na výčepu vždy i jeden až dva z celkem dvanácti pivních speciálů (např. medový speciál, velkomeziříčský speciál nebo kávový ležák).
Zdroj:Stránky Malostránského pivovaru Harrach, 2015


Více na stránkách pivovaru

Prohlídky Malostránského pivovaru Harrach

Kdy:dle dohodyObec:Velké MeziříčíZdroj:Pivovar Jelínkova vila

Pivním badatelům nabízíme prohlídku našeho minipivovaru. Dozvíte se, jak a z čeho se pivo Harrach vyrábí, čemu vděčí za svůj působivý charakter a na čem všem záleží, aby pivo správně dozrálo. Povíme Vám také něco o málo o historii značky Harrach, našem minipivovaru i historii samotné budovy.

Dozvíte se, že nejdůležitější inkrediencí v minipivovaru je láska k pivu. Protože nejen láska, ale i pivo prochází žaludkem.

Exkurze pivovaru zahrnuje
● výklad u varných kádí
● sestup do sklepení
● ukázku kádí s rybami
● prohlídku technologie pivovaru
● ochutnávku piva přímo z pivních tanků

Exkurze pivovaru trvá přibližně 30 - 45 minut. Pozor, prohlídka má maximální kapacitu 15 lidí a provádí se nejpozději do 18:00.

Při prohlídce se Vám bude věnovat odborník z pivovaru, který poskytne zasvěcený výklad a zodpoví Vaše případné dotazy.

Cena prohlídky pivovaru
300 Kč / skupina do 5 osob, každý další účastník +20 Kč

Rychlý kontakt
Prohlídku pivovaru objednávejte na telefonu +420 566 502 205, nebo e-mailem hotel@jelinkovavila.cz .

Aktualizováno: před 10 lety

Vila majitele koželužny Jelínka nabízela prostor pro vodní elektrárnu

Publikováno:před 9 letyZdroj:Novinky.czAutor:Eva Šmerdová

Elegantní vila továrníka Jelínka ve Velkém Meziříčí okouzluje bohatě dekorovanou fasádou. Stavba vznikla z původního mlýna a zásobovala továrnu na kůže elektrickou energií, zároveň ale obsahovala velkorysé obytné prostory.

Antonín Jelínek založil v roce 1863 ve Velkém Meziříčí koželužnu a zabýval se výrobky z usně. Z koželužny postupně vybudoval jednu z nejúspěšnějších místních továren.

Mlýn se proměnil na obytnou budovu s elektrárnou
Řízení podniku převzal v roce 1901 jeho syn Karel Jelínek, který se v rámci modernizace výroby rozhodl zásobovat závod elektrickou energií. Proto na začátku 20. století odkoupil původní Jarolímův mlýn, který chtěl rozšířit a přestavět na obytnou budovu s vodní elektrárnou.

Jednopatrovou stavbu řešil autor jako budovu o třech částech rozdělených chodbou. Část přízemí zabral provoz elektrárny, ve zbylých prostorách byly samostatné bytové jednotky, ke kterým v patře patřily dvě terasy.

Plochu hlavní strany stavby, s pravidelně rozloženými okny, zvýrazňuje nárožní válcový arkýř, rámovaný po stranách dvojicí výstupků. Fasády pokrývá secesní štukový dekor, s nímž v oblasti prvního podlaží kontrastuje pásové zdivo z neopracovaných kvádrů.

Ačkoli se ke stavbě vily zachovalo jen minimum archivních zpráv, je možné předpokládat, že její projekt vytvořil chotěbořský stavitel František Liška.

O jeho autorství by svědčil jím podepsaný stavební plán z prosince 1904. Navržené dispoziční řešení se téměř shoduje s realizovanou stavbou.

Řešení fasád, naznačené v této studii s gotizujícím cimbuřím, je ale ještě v historizujícím architektonickém stylu.

Po znárodnění majetku Jelínkovy rodiny v roce 1948 sloužila vila jako nájemní dům. V roce 1992 koupil chátrající nemovitost soukromý investor, který ji po náročné rekonstrukci proměnil na hotel.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.24.06.2015 20:221