Historie a současnost Hanáckého pivovaru

Historie vaření piva je stará, velmi stará. V podstatě od momentu, kdy lidstvo začalo s aktivním zemědělstvím před více než 10 000 lety, se může hovořit o pokusech a omylech při výrobě kvašeného piva. Ale tady nechceme mluvit o historii samotné, pro to jsou určitě vhodnější samostatné a odborné stránky a publikace.

Zde bychom jenom rádi uvedli to, co nás z historie výroby piva ovlivňuje nejvíce.

Jako obrovský milník v historii vaření piva musíme brát výstavbu Měšťanského pivovaru v Plzni v letech 1839 – 1842. Tehdy tam vznikl spodně kvašený český ležák (více chmelený, méně prokvašený). Takové pivo uchvátilo konzumenty natolik, že se uchytilo a v podstatě dodnes je to dominantní pivní styl v České republice. Je tedy zásadní i pro nás a valná část našich piv vychází právě z tradice této výroby.

Jako další zásadní okamžik historie výroby piva považujeme „Americkou pivní revoluci“, která odstartovala v 70. letech 20. století a v podstatě trvá dodnes. Díky této dějinné etapě přišlo na svět nebo se znovuobjevilo mnoho pivních stylů, mnoho chmelových odrůd a mnoho pivních chutí, vůní a barev. Výrobní a konzumentské trendy se díky globalizaci dostávají do celého světa a zasahují tak i nás. Naše „kreativní“ oddělení se proto soustřeďuje na vyhledávání trendů v oblasti výroby a konzumace piva a podle toho plánujeme vaření speciálních piv tak, abychom oslovili konzumenty hledající pestrost a originalitu.

Další historickou událostí, která nás významně ovlivňuje, je samotný název pivovaru jako Hanácký, stejně tak i blízkost (geografická) k původnímu Hanáckému pivovaru v Olomouci. Tento pivovar produkoval mezi léty 1896 až 2000 pivo různých značek, kvality a množství. Důležité ale je, že pivo vyráběl a byl po více než 100 let jistotou pro široké okolí. Na historii výroby piva v této lokalitě jsme tedy chtěli navázat, i když nás k původnímu pivovaru nepojí žádné hmotné vazby.


Na podzim roku 2015 vznikla společnost s názvem Hanácký pivovar, s.r.o. s cílem vytvořit fungující minipivovar v Olomouci – Holici. V průběhu roku 2016 probíhaly potřebné administrativní, stavební a technické přípravy. pivovar16.6.2016 byla uvařena první várka piva 12° Chmelař – coby „létající“ pivovar jsme ji mohli uvařit na technologii patřící 1. Selskému pivovaru v Kroměříži. Od srpna 2016 do začátku dubna 2017 probíhala rekonstrukce objektu na ulici Šlechtitelů v Olomouci – Holici. Během června a července 2017 byl pivovar osazen technologií výroby piva s roční kapacitou výroby 2 000 hl. Jen tak pro zajímavost, počet nádob varny a objem spilek je shodný jako u původního Hanáckého akciového pivovaru rolnického z roku 1896 – třínádobová varna a spilky o objemu 30 hl. V říjnu 2017 byla uvařena první várka piva (10° Sladař to byla) na této nové technologii. Po více než 16 měsících náš pivovar tedy přestal existovat jako létající, usadil se a začíná se vyrábět ve vlastním. V roce 2017 bylo uvařeno celkově 16 várek piva, a to v těchto variantách: 10° Sladař, 12° Chmelař, 14° Vladař, 13° Pale Ale, 14° Rosomák a 12° Císař.
Zdroj:Stránky Hanáckého pivovaru, 2018


Více na stránkách pivovaru

Jaké pivo lidem chutná, ovlivnila i dřívější centrální výroba, říká sládek

Publikováno:před 5 letyZdroj:iDNES.czAutor:Jakub Mikel

K pivu se dostal už na střední škole, pak měl sládek Pavel Hanuštiak sice vlastní recepturu, ale chyběly mu prostory, a tak pivo vařil u jiných pivovarů. Dnes už funguje ve vlastním a zázemí olomouckého Hanáckého pivovaru nabízí dalším zájemcům.

Jak jste se k pivu dostal?
Během studia ve Vsetíně jsem absolvoval exkurzi v místním pivovaru a viděl jsem tam rozkvašenou mladinu, která vypadala velice pěkně. Vůbec jsem tomu nerozuměl, nechápal jsem, jak může vznikat něco tak pěkného, ale ten moment ve mně zůstal.

Šel jste potom studovat technologii potravin na Mendelově univerzitě v Brně a na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně jste si dodělal doktorát. Jak dlouho trvalo, než jste se od prvního nadšení dostal k vaření piva?
Od chvíle, kdy jsem věděl, že to chci dělat, po moment, kdy jsem to skutečně začal dělat, uběhlo patnáct let. Po škole byla zrovna krize a práce se špatně sháněla. Nakonec mi byla nabídnuta možnost pomáhat v restauračním pivovaru v Kroměříži. Dost pomohlo, že se tehdy spustil boom minipivovarů – do necelého roku od mého nástupu do práce vznikly v Kroměříži další dva. Když to srovnám s dobou, kdy jsem chtěl dělat diplomku na pivo... Tehdy jsem volal do mnoha pivovarů, ale tam mi bylo všechno zamítnuto. V současné době většinou studenti nemají problém se do pivovarů dostat na stáže nebo pro vlastní výzkum v oblasti piva. A to je jen dobře.

Kdy ten boom začal?
Posledních deset let vznikají desítky či stovky pivovarů, včetně těch malých a létajících. Je tady taky řada domácích pivovarníků, kteří občas jen chtějí zkusit někde vařit ve velkém. V roce 2000 bylo v republice 66 činných pivovarů, včetně těch největších, v roce 2011 jich bylo 163 a na začátku loňského roku už 435. Ten boom je úžasný.

Jak jste se dostal k vlastní výrobě?
Měl jsem to v hlavě dost dlouho. V Kroměříži jsem teorii začal převádět do praxe. Když stojíte za varnou, tak jako byste nic neuměl. Sice něco znáte z knížek, ale naučíte se to skutečně až v praxi. To samé na spilce a ve sklepě, kde pivo kvasí a zraje. Po dvou letech na jednom místě jsem ale nechtěl dělat to samé pořád dokola. Stal se ze mě kočovný, létající sládek. Po dalších dvou letech jsem se dohodl s 1. selským pivovarem v Kroměříži, že chceme vařit sami. To bylo v roce 2015. Dva roky se stavělo a připravovaly technologie. V té době jsme fungovali jako létající Hanácký pivovar. Zkoušeli jsme si vývoj receptury a zjišťovali, co chutná lidem na Olomoucku.

Jak jste to zjišťovali? Mají lidé na Olomoucku jiné chutě než třeba Vsetíňáci?
Nedá se jednoznačně říct, že člověk z Olomouce má jiné chutě než ten ze Zlína nebo Vsetína, takto to zobecnit nelze. Ale Slovácko, Valašsko a Haná mají nějaký kulturní vývoj, kulturní tradice a zázemí. Z toho vyplývají zvyky nejen kulturní, ale i konzumentské. Pije se tady jinak a něco jiného než třeba na jihu Moravy. Je to ale ovlivněno i nedávnou historií 20. století, kdy tady byla centrální výroba a každá oblast měla své velké pivovary. Třeba na Vsetínsku fungoval a nejvíce se nabízel kromě vsetínského pivovaru taky Radegast. Ten vařil jiné pivo než třeba tady Litovel. Lidé ze Vsetínska jsou proto z nedávné minulosti zvyklí na pivo, které je více hořké. Kroměříž už je sice Haná, ale pořád patřila do sféry Radegastu, Přerov je zase spojený se Zubrem. Malé pivovary s tímto musejí pracovat.

V čem jsou specifické chutě lidí na Olomoucku?
Tady se pije sladší pivo než třeba na Kroměřížsku. Neříkám, že méně hořké, ale více sladké.

Jak dlouho jste ladil vaše piva k současné chuti?
Sladař desítka je nezměněný od počátku. Chmelař dvanáctka procházel vývojem. Je tady jiná voda, a když jsme sem přišli, tak bylo potřeba se tomu přizpůsobit. Takže jsme ho ladili zhruba rok. Voda výrazně ovlivňuje chuť a vůni piva. Člověk to zkusí v malém, udělá si mladinu, když je to dobré, vaří pak ve velkém.

V čem je vaše pivo specifické?
Je znát rukopis naší receptury. Já se snažím vytvářet piva tradiční, tak aby chutnala lidem, kteří mají rádi české pivo. Nehledám příliš novinky. Občas mě uzemní, když vidím, co kolegové sládkové dělají za experimenty. Netvrdím, že to je špatně, obohacuje to pivní kulturu, pro mě je ale základ piva voda, slad a chmel. Zásadně kombinuju tyto tři složky. Bojím se použití ovoce ve výrobě, tam by mohla vzniknout kontaminace, kterou bych nesnadno odstraňoval. Bojím se některých pivních stylů, které přicházejí ze zahraničí.

Třeba?
Například takzvané kyseláče, kdy se v průběhu výroby nechá pivo cíleně vykvasit bakteriemi mléčného kvašení. Taky se nechci pouštět do druhu NEIPA (New England Indian Pale Ale). Tam se sype velké množství chmele na konci výroby, ale skutečně obrovské množství. Mě osobně to nic neříká, sám to nemám napité, a protože mi to nechutná, nemám ambici takové pivo vyrábět. Zkoušíme samozřejmě i některé nové styly jako IPA, APA nebo pšeničná piva, která se vrací na český trh, měli jsme tady i stout. Gros pivovaru je ale to postavené na tradičním českém pivu – desítka, jedenáctka a dvanáctka. Navíc jako jeden z mála minipivovarů dáváme pivo do vratných půllitrů kvůli udržitelnosti a ekologii. To je pro nás dost důležité.

Kolik litrů ročně uvaříte?
Při létání, což byl zhruba rok a půl, jsme uvařili asi osm tisíc litrů piva. První várku v kamenném jsme vařili 10. 10. 2017. Jako první se vařila desítka, protože se vyrábí nejkratší čas a já ji chtěl mít co nejdřív z nového. V roce 2018 to bylo 600 hektolitrů a ještě nejsme na našem produkčním maximu.

Sami jste prošli fází létajícího pivovaru, teď nabízíte své prostory jiným. Proč?
Právě proto, že jsme tak sami začínali a brzy jsme zjistili, že tady na Moravě to není úplně snadné. Okolo Prahy je to výrazně jednodušší, ale k čemu by mi bylo pivo někde u Prahy? Našli jsme tři minipivovary, které nám pomohly. My sami jsme již brzy ze startu, na konci roku 2017, vařili pro jeden italský minipivovar. V roce 2018 jsme vařili pro dva létající a letos máme už taky dva, které u nás vaří.

Dá se uživit minipivovarnictvím?
Dá. Když se podíváte, kolik jich vzniká, tak to asi nemůže být ani jinak. Mnoho lidí si dokonce zakládá minipivovary jako investiční příležitost pro rychlý návrat peněz.

V Hanáckém pivovaru vaří piva s poetickými názvy

Publikováno:před 5 letyZdroj:Hanácké novinyAutor:Petr Komárek

Pivovarská tradice k Holici patřila. Do městské části Olomouce se jí rozhodl vrátit Hanácký pivovar. Svým názvem navazuje na původní rolnický akciový pivovar z konce 19. století. Pojí ho s ním ještě jedna věc, pracuje se stejným počtem nádob varny a objemem spilek.

Stejně jako kdysi Hanácký akciový pivovar rolnický i současný Hanácký pivovar používá třínádobovou varnu a spilky s objemem třicet hektolitrů. Zde ale podobnost technologií končí. Nový pivovar osadili jeho zakladatelé moderní výbavou, která splňuje všechny náročné parametry současné potravinářské výroby.

Novodobou historii vaření piva v Holici odstartoval Hanácký pivovar na podzim roku 2015 a svým názvem i výběrem působiště chtěl na tradici staršího předchůdce nepřímo navázat.

Začátky s „létáním“
Hanácký pivovar původně „létal“ a svou první várku uvařil v červnu 2016 v kroměřížském 1. selském pivovárku. Jednalo se o dvanáctku Chmelař – klasicky vařený ležák, na který se však využily novošlechtěné odrůdy chmele a ječmene pro výrobu sladu. Vše za účelem vytvoření klasické české dvanáctky z méně tradičních českých odrůd. „Jako ‚létající‘ pivovar jsme působili přibližně ještě rok. Za tu dobu jsme uvařili zhruba deset dvanáct várek různého piva,“ upřesňuje spolumajitel a sládek Hanáckého pivovaru Pavel Hanuštiak.

Mezitím se opravovalo nové sídlo pivovaru v olomoucké ulici Šlechtitelů. V říjnu 2017 se tu konečně mohlo začít s vařením pěnivého moku. „Pamatuji si, jako kdyby to bylo teď. V úterý 10. října jsme obdrželi poslední razítko, které nás opravňovalo k zahájení provozu. Z úřadu jsem běžel do pivovaru, našrotoval se slad na první várku a uvařili jsme desítku Sladaře,“ vybavuje si s úsměvem Hanuštiakovi.

Sladař, Chmelař nebo Šafář
Desetistupňové pivo s datem 10. 10. nebylo žádnou hrou s čísly. Klasickou desítku Hanácký pivovar nemínil ve své nabídce opomenout. Spolu s dvanáctistupňovým Chmelařem a čtrnáctistupňovým Vladařem. Prvotní záměr se ale brzy změnil. „Když jsme piva vařili ještě jako ‚létající‘ pivovar, dařilo se nám je na trhu docela dobře udat. Po přechodu na klasickou výrobu jsme ale začali produkovat větší objemy. Přitom jsme zjistili, že desítku přijala většina lidí, dvanáctku všichni, ovšem naopak čtrnáctku ve větším množství už jen malá část. Proto se z Vladaře stalo občasně vařené pivo,“ vysvětluje sládek.

Místo čtrnáctky zařadil pivovar z Holice do své stálé produkce jedenáctku, jíž většina spotřebitelů považuje za standardní pivo. Tak se začal vařit Šafář. Se Sladařem či Chmelařem ho spojují stejná dvě koncová písmena, což názvům dodává poetičnost. „Kamarád jazykovědec tím trpí, kolegyně v práci zase říkala, že jsme strašní ‚sexisté‘, protože v názvech nemáme žádnou ženu. I proto jsme tedy pro uspokojení všech pivařek začali vařit také Šafářku,“ glosoval Hanuštiak.

Jako první se podle jeho slov přišlo s pojmenováním Chmelař. Mimo jiné z toho důvodu, že lidé napojení na Hanácký pivovar pěstují chmel nebo mají chmelaře v rodině. V návaznosti na to se zrodila myšlenka oslavit názvy piv jejich jednotlivé suroviny, takže k Chmelařovi přibyl Sladař.

Poslední pivo z původní trojice, čtrnáctka, už bylo přece jen silnější. Pivovarníci se zároveň snažili zůstat u zakončení „ař“, a proto zvolili Vladaře. Vídeňský ležák poté nazvali Císař a odkazovali tak na historii a rakousko-uherskou monarchii. Do kuriózních kombinací povedeně zapadl také jedenáctistupňový Šafář.

Pivní návyky souvisejí s životním stylem
„Minulý rok jsme měli v prodeji tři stabilně vyráběná piva – desítku, jedenáctku a dvanáctku. K tomu ještě čtrnáct piv speciálních, sezonních, která se vaří jednou za čas. Šlo o spodně i svrchně kvašená piva, včetně série čtrnáctky HIPA (Hanácká IPA) vždycky zachmelené jinou odrůdou chmele. Úspěšná byla také jedenáctka Nebe v hubě, lehký letní Ale (čti „ejl“ – pozn. red.) nebo například naše Vánoční pivo,“ vyjmenoval Pavel Hanuštiak.

Sám sice pracuje na Hané, ale pochází z Valašska. Na dotaz ohledně porovnání pivních návyků obyvatel obou regionů říká, že pro lidi, kteří si cestu k minipivovarům najdou, není důležité, odkud jsou. „Lidé obecně se každopádně chovají trochu jinak. Lidé z Valašska, Hané a třeba Moravského Slovácka se mezi sebou obecně liší životním stylem, tradicí, historií, kulturou a v neposlední řadě také stravovacími a spotřebitelskými návyky. S tím souvisejí i ‚pivní návyky‘. Lidé nejsou lepší ani horší, každý je jen trochu jiný,“ podotýká.

Půllitrové skleněné lahve
Piva z Hanáckého pivovaru se dají koupit v olomouckých pivotékách a podnicích jako jsou Good Beer Club v Denisově ulici, Local Lokal v Zeyerově ulici či Los Bastardos a Pivní Ráj v ulici Komenského. Sládek ještě zmiňuje obchod Olomouc bez obalu v Kateřinské ulici, kde je k dostání ve vratných půllitrových lahvích, a hypermarket Globus. V Prostějově se pak lahve prodávají v obchodě firmy Lahůdky Jelínek.

Sladař, Šafář a další se stáčejí do skla. K pivu to, jak říká Hanuštiak, neodmyslitelně patří. „Trh nás nicméně už trochu zformoval a začali jsme pivo prodávat i v PET lahvích. Zákazníci to chtějí,“ doplnil. Velký důraz přesto klade na skleněné lahve o objemu jednoho půllitru. Jsou plně recyklovatelné a minimálně zatěžují životní prostředí.

Kromě půllitrových lahví, do kterých se stáčejí především klasická piva, nabízí pivovar i lahve o objemu 750 mililitrů. Do těch plní své sezonní speciály.

V srpnu 2018 uspořádal Hanácký pivovar své první pivovarské slavnosti. Letos dojde na druhý ročník. „Rád bych na ně všechny pozval. Přemýšlíme ještě nad formátem akce, ale jedno je jisté – zhruba v polovině srpna slavnosti budou,“ slíbil spolumajitel a sládek Pavel Hanuštiak.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.21.07.2019 15:432