Historie a současnost Pivovaru Kotouč

Pivovar Kotouč je rodinný pivovar. Původně majitelé provozovali od roku 2003 pěstitelskou pálenici v srdci Českého Švýcarska, malebném královském městě Česká Kamenice. Při hledání nových prostor pro rozvíjející se palírnu, ale i moštárnu narazili na starobylý barokní objekt bývalého pivovaru, který byl v té době zařazen na seznam ohrožených kulturních památek. Na majitele dýchla historie a rozhodli se, že kromě palírny a moštárny obnoví vaření piva, jak se na královské město sluší a patří. Původně byl založen jako panský pivovar okolo roku 1640. I v dávné minulosti zde byla v provozu palírna. Pivo se zde bez přerušení vařilo do roku 1951. Obnovení vaření piva bylo zahájeno 10. prosince 2015 pivovara navazuje tak na tradici původního panského pivovaru Kinských. Pivo je živé, nepasterizované a nefiltrované, vařené v nejstarší dochované historické barokní budově pivovaru postavené roku 1739. Pivo je díky jedinečné technologii a zvolenému způsobu vaření i kvašení s pomalým ležením vyčeřené tak, že téměř nepoznáte, že není filtrované. Zachovává si však stále vlastnosti nefiltrovaného a nepasterovaného piva. Všechna spodně kvašená piva jsou vařena z tradičního humnového sladu (původní technologie sladování), chmelená žateckým chmelem, a dalšími českými chmely. Pro svrchně kvašená piva jsou použity speciální pale ale slady, nebo pšeničný slad, kvasnice svrchního kvašení a doplňkově i speciální, např. americké, chmely. Stupňovitost je udržována většinou na horní hranici (např. 11,9° u 11% epm). Piva jsou vařená řemeslným způsobem přímo na danou stupňovitost.

Dnes v areálu pivovaru působí:
PIVOVAR KOTOUČ, HOSPODA-Varna, PALÍRNA BENÁTKY, HOSPŮDKA-PIZZERIE a GALERIE,
HOSPODA – Stará Sladovna, umístěna v barokní sladovně, zde se točí pouze zdejší pivo a podává drobné občerstvení. Můžete tam také, pokud budete mít štěstí, sledovat, jak kamenický sládek vaří pivo. Otevřena denně včetně neděle od 10:00 - 22:00. V létě funkční pivovarská předzahrádka s velkým parkovištěm u hlavní silnice. V bývalé bednárně je v provozu PIVOTÉKA - PIZZERIE je otevřena denně od 11:00 - 20:00, I zde se točí místní pivo a je možné jej koupit i v PET lahvích a ve skle. Nabíjecí stanice pro kola. V létě funkční pivovarská zahrádka ve dvoře pivovaru. Pro pěstitele ovoce působí v areálu pivovaru, v bývalé bednárně a pivovarských humnech, PALÍRNA a MOŠTÁRNA, kam si zájemci o ovocné destiláty a mošty mohou přivézt své ovoce. Motto: "Přivezte k nám své ovoce a my se o vše ostatní postaráme"
Zdroj:Pivovar Kotouč, 2024


Více na stránkách pivovaru

Prohlídky Pivovaru Kotouč

Kdy:Pá-So 13-16hod.Obec:Česká KameniceZdroj:Pivovar Kotouč

Rodinný pivovar, původně založen jako panský pivovar okolo roku 1640. Kdysi zde byla v provozu palírna.
Pivo se tu bez přerušení vařilo do roku 1951, vaření bylo obnoveno 10. 12. 2015, čímž byla oživena tradice původního panského pivovaru Kinských. Pivo je živé, nepasterizované a nefiltrované, vařené v nejstarší dochované barokní budově pivovaru z roku 1739.

DOSTUPNOST
Pivotéka-Pizzerie a pivovarská prodejna denně vč. neděle, čepuje se tu místní pivo, k zakoupení i v PET lahvích a ve skle. Drobné občerstvení a domácí pizza.
Hospoda-STARÁ SLADOVNA, otevřena celoročně každý den od 10:00 do 22:00. Prodej vlastního piva a občerstvení. Hudební produkce.
Můžete sledovat, jak kamenický sládek vaří pivo.

PROHLÍDKY
Po telef. objednávce (minimálně den předem) v pátek od 15 hod. Jedenkrát v měsíci i v sobotu od 13:00. Prohlídka cca 80 minut. Zaměřena na historii pivovaru a na současnost vaření piva v České Kamenici.

Aktualizováno: před měsícem

Zatím mi každé u nás uvařené pivo chutnalo, říká majitel minipivovaru

Publikováno:před 5 letyZdroj:iDNES.czAutor:Zuzana Mendlová

Českokamenický minipivovar Jana Kotouče slaví třetí narozeniny, patnáct let pak funguje palírna a moštárna. Obojí Kotouč vybudoval z ruiny panského pivovaru, který od 50. let minulého století sloužil jako sklad obilí. Ač se mu ne všechny plány za ta léta splnily, svého podnikatelského záměru nelituje.

Palírnu a moštárnu ovoce si otevřel Jan Kotouč spolu se svou manželkou. A pak ještě minipivovar, kterému propůjčil své jméno.

Z trosek původního pivovaru z roku 1640 se mu podařilo vybudovat místo, které oživilo centrum města a stalo se součástí zdejšího života. Jen investice do památkově chráněného objektu se vyšplhala do výše 30 milionů korun, přičemž polovinu pokryla dotace.

„Těch různých povinností v malém podnikání za tu dobu, co se v něm intenzivně pohybuji, nabylo tolik, že zvažuji, kam se posunout. Ve finále to vše přináší omezení trhu, kde vydrží buď jen silný náturou, nebo silný financemi,“ říká vystudovaný ekonom Kotouč.

Jak jste se dostal k myšlence, že si založíte minipivovar?
Před 15 lety jsme spolu s manželkou založili palírnu. Po čase jsme se rozhodli, že u palírny uděláme i ovocný lihovar. Palírna jako pěstitelská pálenice je totiž služba pro lidi, která je limitovaná počtem vypálených litrů na domácnost. Pokud bychom chtěli ale pálenky prodávat sami, tak to funguje už v jiném režimu. Původní záměr byl, že palírnu přesuneme sem do budovy starého pivovaru a že tu pojede vedle plánovaného lihovaru, abychom využili kapacitu na sto procent. V roce 2011 jsme tedy koupili zchátralou budovu bývalého českokamenického pivovaru a na podzim 2013 jsme začali s opravou.

o jsme ale pořád u palírny a o pivovaru nepadlo zatím ani slovo…
To byl záměr z roku 2011. Všechna povolení už jsme měli zařízená. Po metanolové aféře z podzimu roku 2012 se ale pravidla pro lihovary zpřísnila takovým způsobem, že to pro nás nebylo únosné. Museli bychom například složit finanční kauci 100 tisíc, ze začátku bylo určeno dokonce půl milionu korun, vybavit prostory kamerami, nainstalovat online režim propojený na celní správu. Myšlenka na lihovar se tak zatím pozastavila a i palírna zůstala na původním místě. Když jsme tedy zjistili, že to nebude realizovatelné, rozhodli jsme se, že když už vlastníme budovu starého pivovaru, budeme se věnovat vaření piva. To pivo bylo asi jediné schůdné, i když podmínky se stále zpřísňují i v tomto odvětví.

V čem je podnikání těžší, než když jste začínal?
Neustálé vypisování povinných výkazů, které musí zpracovávat minipivovar stejně jako velký pivovar. Každý rok musím dokládat, že nikde nikomu nic nedlužím. Každý jiný může podnikat i s dluhy, a dokud na něj někdo nevyhlásí insolvenci, tak to nikomu nevadí. Kdybych já jako majitel minipivovaru měl dluh po splatnosti, tak by mi teoreticky mohli zakázat jeho provoz. Jsou to drobnosti a zdánlivě neškodné věci, které ale nepatří do svobody podnikání. Vždyť i jen kvůli zavedení EET, kolik lidí se podnikání raději vzdalo? Ve finále to vše přináší omezení trhu, kde vydrží buď jen silný náturou, nebo silný financemi. Malé podnikání se za tu dobu, co se v něm intenzivně pohybuji, hodně změnilo. Těch různých povinností nabylo tolik, že skoro zvažuji, kam se dál posunout. Abych to zvládl, musel bych se stát větším, což není tak jednoduché. Většinu věcí včetně administrativy si dělám sám, ale pak je ještě spousta věcí kolem, kterým bych se chtěl při rozvoji pivovaru věnovat a které by mě i bavily, a ty nestíhám.

Provozujete vlastně dva podniky – palírnu a pivovar. Jak se to dá zvládnout?
Navíc máme i moštárnu, kde také zpracováváme čerstvé ovoce. Palírnu provozuje ale hlavně manželka. Sezona začíná v září a až do listopadu nám lidé vozí ovoce nebo pak i hotový kvas a my to tu pak zpracováváme. Končíme tak někdy v květnu. Letos ale byla velmi silná úroda ovoce, a tak je možné, že pojedeme až do června. Loni naopak nebyla úroda téměř žádná, jen kolem 20 procent, co v běžných letech. Máme kolem pěti tisíc zákazníků, kteří se u nás tak nějak pravidelně točí. Ročně lidé navozí ke zpracování kolem 80 až 100 tun čerstvého ovoce, dalších 100 až 150 tun navozí již připraveného kvasu. Celkem tedy v dobré sezoně vypálíme z 200 až 250 tun ovoce 20 až 25 tisíc litrů padesátiprocentní pálenky. V palírně bychom možná mohli zpracovávat i větší množství ovoce, ale to už zase neseženu pracovníky, kteří by chtěli pracovat na směny. Zvlášť v dnešní době je hodně těžké získat spolehlivého a pracovitého člověka.

Jak to tedy zvládáte?
V létě, kdy je i větší zájem o pivo, se věnuji víc pivovaru a v zimě, kdy jede naplno palírna, můžu věnovat víc času jí. Ze začátku jsem chtěl působit v pivovaru spíš extenzivně. Zaváželi jsme pivo i do pražských hospůdek, které čepují různé speciály, ale bylo to časově a finančně náročné a nerozvíjelo se to tak, jak jsem si představoval. Takže jsem to nakonec omezil a teď se soustředíme na prodej hlavně tady v pivovaru. Jezdíme po pivních festivalech. Máme odběratele i tady v příhraničí a jednu hospodu v Drážďanech, která si bere každý měsíc jeden tank. Kapacitu máme postavenou na tři tisíce hektolitrů ročně, ale zatím vaříme kolem šesti sedmi set hektolitrů. Po malých krůčcích ji chci ale navyšovat, stejně jako u palírny. Pořád mám tedy co dělat. Zatím se to dobře doplňuje. Dokud budu stíhat dohlížet na oba dva provozy, budu spokojený.

Když se vrátím k historické budově bývalého pivovaru, tak ta je opravdu obrovská...
To je. Pro naše potřeby by stačila i jen malá část celého komplexu. Museli jsme ale odkoupit celý historický objekt, který je doopravdy nádherný, a lidé občas mají zkreslené představy o tom, že jsme velký pivovar. My jsme přitom minipivovárek s jedním sládkem na částečný úvazek. Se mnou jsme tu dohromady čtyři zaměstnanci na plný úvazek. Lidí tu pracuje samozřejmě víc, ale tím, že částečně fungujeme i jako chráněná dílna, tak spousta z nich dělá na zkrácené úvazky.

Jaké bylo vaše první uvařené pivo?
První pivo, které jsme před třemi lety vytočili, byla dvanáctka Kamenická Podkova. Pak přišla na řadu světlá jedenáctka Kamenický Zlaťák, která je naším nejprodávanějším pivem. Všechny názvy našich piv mají nějaký vztah k České Kamenici. Z výročních speciálů se například medová čtrnáctka Kamenická Kaple kvůli zájmu zákazníků zařadila také mezi našich základních pět piv, která jsou stále na čepu. Zatím vše, co jsme uvařili, mi vždy chutnalo. Pokud by to nebylo ono, tak bych to nemohl ani prodávat lidem. To samé platí i u pálenky. Je ale potřeba pořád na vše dohlížet. Protože pokud chybí dohled, tak kvalita upadá. Proto má smysl dělat věci jen do té míry, kam až dohlédnete, co je dál, tak už ztrácí smysl.

Pivovarnictví se vrátilo do České Kamenice. Po šedesáti letech

Publikováno:před 8 letyZdroj:Děčínský deníkAutor:Alexandr Vanžura

Dlouhých šedesát let museli českokameničtí čekat na vlastní pivo. Dočkali se až letos, kdy českokamenický pivovar uvařil již několik várek příležitostných piv.

Nyní se pivovar otevřel
i veřejnosti a nové českokamenické pivo si bude možné dát přímo v historických pivovarských budovách.

Majitelé nového pivovaru mají s výrobou mnohaleté zkušenosti. Před lety si totiž otevřeli palírnu, kterou nyní přestěhovali do pivovaru.

„Od samého začátku, kdy jsme palírnu měli, nám bylo jasné, že ji nemůžeme mít v rodinném domě, protože je to hrozně malé. Takže jsme sháněli prostor, kam bychom se přestěhovali. Z několika různých objektů se nám nakonec podařilo koupit pivovar. Je to obrovský objekt, který sám vybízí k tomu, aby byl využit k tomu, čemu sloužil," popisuje majitel českokamenického pivovaru Jan Kotouč. Ten tak bude kromě pivovaru v historických budovách, kde se vařilo pivo i pálilo již několik staletí, provozovat i přestěhovanou palírnu.

První novodobé pivo uvařili v České Kamenici již 
v průběhu letošního roku, nyní, v prosinci, se samotný pivovar otevřel i veřejnosti.
„V době, kdy se zde bude vařit pivo, to chceme nechat otevřené pro veřejnost, aby se lidé mohli podívat, jak se pivo dělá. Já i sládek máme rádi hořké pivo, tak doufáme, že si zákazníci zvyknou," říká Jan Kotouč.

Přestože pivovar teprve začíná, již nyní plánuje poměrně širokou nabídku piv. Mimo jiné by se mezi nimi měl objevit Kamenický Dukát, Kamenická Podkova a Kamenický Zlaťák.

Českokamenický pivovar vsadil na zkušeného sládka. Jan Pavlík má totiž dvacetiletou praxi s vařením piva, působil například i v ústeckém Zlatopramenu, následně přešel do jednoho východočeského pivovaru.

„Plánujeme vařit klasické značky od desítky přes jedenáctku, dvanáctku k tmavé dvanáctce, polotmavé jedenáctce až ke speciálům jako je patnáctka nebo šestnáctka," říká sládek.

„Prostě k pivům, která se dneska dělají pro zpestření trhu," dodává sládek.

Opravovat památkově chráněné objekty, mezi které kamenický pivovar patří, není pro jejich majitele zrovna nejjednodušší. Nemohou si 
v nich totiž udělat vše podle svých představ, řadu věcí musí konzultovat s památkáři.

Nejprve bylo nutné nechat zpracovat stavebně historický průzkum. Při přípravách rekonstrukce investoři řešili 
s památkáři například i to, jakou barvu bude mít fasáda.

Rekonstrukce pivovaru byla finančně náročná a přispěla na ni také prostřednictvím svých fondů i Evropská unie. Přesto kompletní oprava ještě stále není hotová.

„Tu část, která je vidět od silnice, jsme zabezpečili celkově včetně vnitřních konstrukcí. Poměrně hodně práce je uděláno. Je to tak, aby ten objekt mohl sloužit. Prostřední části pro skladování a opravená část pro pivovar a palírnu," přibližuje rozsah oprav Jan Kotouč. Ten plánuje v budoucnu výstav přibližně tří tisíc hektolitrů, kterého by chtěl dosáhnout do tří let.

Podle jeho slov ale není problém v případě zájmu výstav ještě po dokoupení dalších částí technologie zvýšit. Prostorů na to je v českokamenickém pivovaru dostatek.

Manželé obnovili vaření piva v České Kamenici

Publikováno:před 9 letyZdroj:Regiobiz.czAutor:Daniel Severa

V České Kamenici se v pátek otevřel nový pivovar. Jak napsala Mf Dnes, jeho majitelé, manželé Kotoučovi, do něj investovali 30 milionů korun.

Pivovar se nachází v chráněném památkovém objektu – pivo se tu totiž vařilo už v 17. století. Původní pivovar byl podle dobových záznamů založen před rokem 1640. V polovině 18. století však vyhořel a opraven byl až v roce 1761. V 19. a 20. století prošel velkými proměnami a od poloviny minulého století ho využívali zemědělci.

Chátrající objekt koupili manželé Kotoučovi. Do domu, který spadá do památkově chráněných objektů, investovali manželé Kotoučovi 30 milionů korun, polovinu pokryla evropská dotace.

“Zatím jedeme ve zkušebním provozu, ale lidé si to u nás můžou prohlédnout při dnech otevřených dveří 4. a 5. září. Plný provoz se rozjede v listopadu a to už bude fungovat i naše pivnice,“ řekl Mf Dnes spolumajitel pivovaru Jan Kotouč.

Den otevřených dveří proběhl u příležitosti Mariánské pouti, návštěvníci mohli ochutnat speciál – tzv. Kamenickou podkovu. “Je to naše první pivo a my potřebujeme, aby nám přineslo štěstí, a to přece podkova nosí,” řekl deníku Kotouč.

Manželé věří, že s novým pivem v kraji uspějí. “Máme vynikajícího sládka s dlouholetými zkušenostmi z velkého a známého pivovaru. Jsem rád, že kývl na naši nabídku,” sdělil Kotouč.

Po silnější dvanáctce mají majitelé v plánu vařit i desítku, jedenáctku a speciály.

Chtějí být malým, rodinným pivovarem, proto chtějí ročně vařit „jen“ něco málo přes tři tisíce hektolitrů piva. Zatím je tu k vidění jen pivovar, ale v budoucnu by měla přibýt i restaurace. Manželé Kotoučovi také chtějí do objektu přesunout vlastní palírnu a moštárnu, kterou vedou už dvaadvacet let.

Pivovar v České Kamenici vstupuje do vrcholné fáze své obnovy

Publikováno:před 9 letyZdroj:I-noviny.czAutor:Růžena Mimrová

Areál Pivovaru Česká Kamenice bude prvně otevřen při příležitosti Mariánské pouti 4. a 5. září 2015 a v rámci exkurze, kterou návštěvníkům společnost K 24, s.r.o. připraví, bude možné nahlédnout do větší části citlivě zrekonstruovaných budov původního panského pivovaru a především ochutnat pivo.

Na přestavbu od počátku dohlížel a stále dohlíží Památkový úřad. Tento velkolepý projekt byl významně podpořen z Evropských fondů.

Původní panský pivovar byl založen před rokem 1640. O několik let později zde vyrostla palírna. V polovině 18. století pivovar vyhořel a jeho opravy trvaly až do roku 1761. Před rokem 1875 byl vybaven parním strojem. Areál prošel významnějšími proměnami v 19. a 20. století. Od 50. let minulého století byl využíván zemědělci pro skladování obilí.

Českokamenický pivovar je ukázkou industriální architektury a především také technickou památkou. Při každém kroku renovace musí investor přísně dodržet všechny požadavky památkového úřadu. Barokní pivovar je již z části zařízen a pivovarnická technologie se připravuje k provozu. Součástí nového vybavení je již technologie nové palírny, moštárny s pasterem a kvasírna ovoce pro pálenku.

„Na Mariánské pouti mohou návštěvníci pivovarského areálu také ochutnat náš první pivní speciál, 13stupňové pivo - Kamenickou Podkovu. Základní řadou našich piv bude Kamenická 10, 11 a 12. Tajemstvím opravdu dobrého piva je přesné dodržení technologie výroby a mít jednoho z nejlepších mistrů sládků,“ říká majitel Ing. Kotouč. „Plánujeme produkovat tři tisíce hektolitrů piva ročně,“ dodává paní Mgr. Kotoučová.

Pivovar Česká Kamenice nabídne také pracovní místa v malém městě: „Projekt v tuto chvíli počítá s nabídkou zaměstnání pro 15 lidí. V následujících letech plánujeme obsadit další pracovní pozice v souvislosti s dalšími plány, které v areálu Pivovaru budeme realizovat,“ říká Ing. Kotouč.

V České Kamenici začnou opět vařit pivo. Součástí pivovaru bude i palírna a moštárna

Publikováno:před 9 letyZdroj:Rozhlas.cz

Z bývalého panského pivovaru v České Kamenici se zase bude linout vůně vařeného piva. První várku milovníci pěnivého moku mohou v rekonstruovaném historickém areálu ochutnat už za pár dnů.

Postupně až padesát nových pracovních míst chtějí v bývalém panském pivovaru v České Kamenici vytvořit jeho noví vlastníci. Během rozsáhlé rekonstrukce zachrání památkově chráněný historický areál a zároveň v něm obnoví vaření piva.

Bude tam i palírna a moštárna ovoce, ale základem zůstane vaření piva. Má ho být až tři tisíce hektolitrů ročně. Bude se tu vařit na 15 druhů piv - desítka, jedenáctka a dvanáctka, ale chybět nebudou ani pivní speciály. Jak se budou jmenovat? A jaké mají noví majitelé pivovaru plány do budoucnaTo už si poslechněte z reportáže našeho redaktora Josefa Suka…

Pivovar v Kamenici vyrobí i mošty a pálenku, kvůli kauci ale jen cizí

Publikováno:před 9 letyZdroj:Impuls.czAutor:Alice Klaubenschalková

V České Kamenici na Děčínsku finišuje přestavba starého barokního pivovaru. Jeho majitelé, manželé Kotoučovi, získali na renovaci historické budovy dotaci 32 milionů korun. První pivo by chtěli začít vařit už v červenci.

„Na trh se ale samozřejmě dostane později, musí totiž několik týdnů zrát,“ upřesňuje Jan Kotouč.

Z pivovaru, kde se přestalo vařit v padesátých letech minulého století, by měly zprvu vycházet standardní druhy piva, ale v budoucnu i speciály. „Začneme desítkou, jedenáctkou a dvanáctkou, později bychom zkusili speciální piva tmavá nebo polotmavá,“ plánuje Kotouč.

Sládka už má, o práci projevil zájem sám a Kotoučovi ho doporučili i přátelé. „Není místní, bude nejspíš dojíždět. Ale jméno zatím neprozradím,“ poznamenal Kotouč.

Barokní pivovar už čeká na zařízení. Dělníci dokončují vnitřní prostory, kam se celá pivovarnická technologie umístí. „V pivovaru bude i restaurace, zatím jen pivnice bez vaření. Kuchyň plánujeme také, ale až později. V pivnici pak hosté uvidí, jak se pivo vaří v tamní varně,“ přibližuje Kotouč.

Nový pivovar chce vyrábět něco málo přes tři tisíce hektolitrů piva ročně. Přitom za první republiky se v České Kamenici vařilo až 30 tisíc hektolitrů. „My budeme malý, rodinný pivovar,“ podotkl Kotouč.

Od plánů pálit vlastní kořalku manželé zatím ustoupili
Manželé mají v plánu vybudovat v areálu i palírnu. Kotoučovi už jednu provozují, a to přímo u svého rodinného domku.

„Pálenice u pivovaru bude, jen jsme museli zkorigovat naše plány. Chtěli jsme vyrábět vlastní kořalku, máme i všechna povolení, ale chybí nám půl milionu korun na kauci, kterou každý výrobce teď musí skládat. Je to reakce zákonodárců na aféry s nelegálním alkoholem. Věřím, že se zákon změní a kauce bude nižší,“ říká Kotouč.

Nová palírna tak zatím bude jen zpracovávat ovoce drobných pěstitelů.

„Ale hned v červenci začne fungovat bistro, kde si lidé mohou koupit naše ovocné mošty, máme tam i malou kuchyň, dokonce jsme pořídili i pec na pizzu, takže bude i něco k zakousnutí. Službu chceme nabídnout nejen místním, ale i turistům, aby Českou Kamenicí jen neprojeli, ale zastavili se tu,“ dodává Kotouč.

Rekonstrukce s dobudováním pivovaru a pálenice neskončí. Manželé už si rýsují další plány. Do budoucna v areálu chtějí vybudovat i wellness centrum s ubytováním.

Pivovar v Kamenici vyrobí i mošty a pálenku, kvůli kauci ale jen cizí

Publikováno:před 9 letyZdroj:iDNES.czAutor:Alice Klaubenschalková

V České Kamenici na Děčínsku finišuje přestavba starého barokního pivovaru. Jeho majitelé, manželé Kotoučovi, získali na renovaci historické budovy dotaci 32 milionů korun. První pivo by chtěli začít vařit už v červenci.

„Na trh se ale samozřejmě dostane později, musí totiž několik týdnů zrát,“ upřesňuje Jan Kotouč.

Z pivovaru, kde se přestalo vařit v padesátých letech minulého století, by měly zprvu vycházet standardní druhy piva, ale v budoucnu i speciály. „Začneme desítkou, jedenáctkou a dvanáctkou, později bychom zkusili speciální piva tmavá nebo polotmavá,“ plánuje Kotouč.

Sládka už má, o práci projevil zájem sám a Kotoučovi ho doporučili i přátelé. „Není místní, bude nejspíš dojíždět. Ale jméno zatím neprozradím,“ poznamenal Kotouč.

Barokní pivovar už čeká na zařízení. Dělníci dokončují vnitřní prostory, kam se celá pivovarnická technologie umístí. „V pivovaru bude i restaurace, zatím jen pivnice bez vaření. Kuchyň plánujeme také, ale až později. V pivnici pak hosté uvidí, jak se pivo vaří v tamní varně,“ přibližuje Kotouč.

Nový pivovar chce vyrábět něco málo přes tři tisíce hektolitrů piva ročně. Přitom za první republiky se v České Kamenici vařilo až 30 tisíc hektolitrů. „My budeme malý, rodinný pivovar,“ podotkl Kotouč.

Od plánů pálit vlastní kořalku manželé zatím ustoupili
Manželé mají v plánu vybudovat v areálu i palírnu. Kotoučovi už jednu provozují, a to přímo u svého rodinného domku.

„Pálenice u pivovaru bude, jen jsme museli zkorigovat naše plány. Chtěli jsme vyrábět vlastní kořalku, máme i všechna povolení, ale chybí nám půl milionu korun na kauci, kterou každý výrobce teď musí skládat. Je to reakce zákonodárců na aféry s nelegálním alkoholem. Věřím, že se zákon změní a kauce bude nižší,“ říká Kotouč.

Nová palírna tak zatím bude jen zpracovávat ovoce drobných pěstitelů.

„Ale hned v červenci začne fungovat bistro, kde si lidé mohou koupit naše ovocné mošty, máme tam i malou kuchyň, dokonce jsme pořídili i pec na pizzu, takže bude i něco k zakousnutí. Službu chceme nabídnout nejen místním, ale i turistům, aby Českou Kamenicí jen neprojeli, ale zastavili se tu,“ dodává Kotouč.
Rekonstrukce s dobudováním pivovaru a pálenice neskončí. Manželé už si rýsují další plány. Do budoucna v areálu chtějí vybudovat i wellness centrum s ubytováním.

V České Kamenici 
se zase bude vařit pivo

Publikováno:před 9 letyZdroj:Děčínský deníkAutor:Josef Suk

Zpočátku asi deset a postupně až padesát lidí najde uplatnění v bývalém panském pivovaru
v České Kamenici. Do jeho rekonstrukce se pustili manželé Radka a Jan Kotoučovi.

Tedy majitelé společnosti Palírna a moštárna Benátky, kteří jsou zároveň většinovými vlastníky historického areálu. Ten zachraňují s podporou evropských dotací.

„Už asi pět let uvažujeme
o vybudování ovocného lihovaru. V něm bychom dělali nejen pálenku a mošty z ovoce dodávaného zahrádkáři a dalšími pěstiteli, ale také destiláty k běžnému prodeji. Potřebné zázemí ke splnění tohoto záměru získáme právě rekonstrukcí pivovaru," tvrdí Jan Kotouč. S neskrývaným nadšením přitom ukazuje už prakticky zrekonstruované části areálu. Celkovou obnovu musí podle daných podmínek projektu dokončit k poslednímu červnu 2015.

„V červenci by se tady měli usadit první hosté," vysvětluje v prostorách, které se promění v restauraci. Popojde do míst, kde bude stát desetihektolitrová varna. Milovníci piva tak mohou během svého posezení pozorovat, jak se pěnivý mok vaří.

„Při úpravách veškerých prostor se podřizujeme požadavkům památkářů, abychom co nejvíce zachovali historický ráz areálu. Tady v restauraci bychom rádi zachovali původní cihlovou dlažbu. Jenže je neglazovaná a hygienici požadují její omyvatelnost. Takže s tím si musíme ještě poradit," připomíná Radka Kotoučová. Profesi kantorky dala sbohem před více než deseti lety.

„Manžel pochází z Moravy
a když hledal možnost nechat si pálit slivovici, zjistil, že 
v blízkém okolí žádná palírna není. Tak jsme se rozhodli, že si vybudujeme vlastní. Byla jsem v té době na mateřské 
a rozhodla se, že školu vyměním za podnikání v tomto oboru," dodává s úsměvem. Vzápětí ale poněkud zvážní. To když se řeč znovu stočí na probíhající rekonstrukci pivovaru.

„Musíme to zvládnout a obnovu zdárně v termínu dokončit. Jinak bychom se stěhovali do maringotky, protože bychom museli dotační peníze vracet a ručíme veškerým majetkem," připomíná.

Stávajícími úpravami obnova pivovarského areálu 
v České Kamenici neskončí. Rekonstrukce bude pokračovat ještě v příštích letech.

„Jsou tu prostory, které chceme postupně přebudovat na ubytování i jakési wellness pobyty. Bude to náš vklad pro oživení samotného areálu i turistického ruchu. A také zaměstnanosti v regionu, protože chceme nabídnout lidem nové pracovní příležitosti," dodává Jan Kotouč.

V České Kamenici se po letech opět začne vařit pivo

Publikováno:před 10 letyZdroj:Rozhlas.cz

Z panského pivovaru v České Kamenici, který dosud chátral, se za několik měsíců začne linout nejen vůně ovocných destilátů a moštu, ale i piva. První várku pěnivého moku tam chtějí majitelé opravovaného historického areálu uvařit v létě příštího roku.

Nová sezóna v českých pěstitelských palírnách začíná nabírat na obrátkách. Platí to i o domácí pálenici a moštárně Benátky v České Kamenici. Ta se už v příštím roce začne stěhovat do místního bývalého panského pivovaru.

Několik století starý památkově chráněný objekt před dalším chátráním zachrání rozsáhlá rekonstrukce, do které se pustili manželé Radka a Jan Kotoučovi

Do stávající palírny u rodinného domu vystudované kantorky a inženýra ekonomie zamířil kolega Josef Suk.

Kamenický pivovar: Historii oživí destiláty i vaření piva

Publikováno:před 11 letyZdroj:Děčínský deník

Z prostor bývalého panského pivovaru v České Kamenici se zase bude linout vůně chmelového moku. Pivo tam chtějí vařit majitelé místní pěstitelské palírny Benátky. Získali do svého vlastnictví větší část někdejšího pivovarského areálu Kinských a hodlají chátrající budovy zrekonstruovat.

„Vaření piva a vybudování jakési pivovarské restaurace bude až posledním krokem 
v plejádě našich investičních záměrů. Nejprve jsme se zaměřili na stavební úpravy prostor, ve kterých chceme od příštího léta spustit provoz nové palírny a moštárny," popsal Jan Kotouč priority plánovaných proměn. Budou rozsáhlé, a proto se neobejdou bez vstupu dalších investorů 
a využití bankovních úvěrů.

„Zdejší areál chátral desítky let a jeho obnova bude finančně i časově náročná. Dosavadní práce se týkaly především střechy a okapů, během zimních měsíců se zaměříme na stavební úpravy interiérů. Pak nás čeká ta největší etapa proměn, na které chceme získat dotaci," připomněla Radka Kotoučová.

Když se před lety s manželem pustila do provozu palírny a moštárny Benátky, určitě ani nepomyslela na to, že profesi kantorky vymění za výrobu lahodných moků.

„Už teď rozsah našeho podnikání vybočuje z původních záměrů. Přibyly plány, se kterými jsme kdysi vůbec nepočítali, ale snad se nám je podaří dotáhnout do úspěšného konce. I když nás to kromě peněz bude stát hodně nervů," tvrdí paní Radka.

Na obnovu bývalého panského pivovaru, v jehož areálu se stáří některých budov blíží ke čtyřem stoletím, začali a i nadále budou dohlížet památkáři.

„Právě proto, že některé části areálu patří mezi kulturní památky a chceme na jejich opravy získat dotační peníze, musíme o to přísněji 
v průběhu rekonstrukce respektovat všechny požadavky památkové péče. Bude to znamenat třeba i pomalejší postup některých stavebních prací, ale jako milovníci historických staveb ctíme požadavek zachovat jakousi původnost vzhledu dotyčných objektů. Navíc je až osudové, jak ladí naše záměry na využití areálu, tedy vybudování palírny a pivovaru, s původním účelem. Těším se na to, jak vyniknou opravené barokní budovy v kontrastu moderní lihovarnické a pivovarské technologie," zdůraznil Jan Kotouč.

Paní Radka prozradila ještě další pozoruhodný záměr.

„Do budoucna plánujeme 
i exkurze návštěvníků opravenými budovami včetně zasvěceného výkladu k technologii a historii. Součástí prohlídek budou i ochutnávky vyráběných produktů."

Obnovou pivovaru se nepodaří jen zlepšit vzhled historického areálu v centrální zástavbě České Kamenice. Ovoc-ný lihovar, moštárna a později i zamýšlená výroba piva poskytnou i nové pracovní příležitosti. Ostatně už nyní čes-kokamenická palírna Benátky funguje jako chráněná dílna a sociální podnik dle terminologie EU a zaměstnává šest zdravotně postižených. Po přestěhování palírny do zrekonstruovaných částí pivovaru získají práci další lidé.

„Náš projekt počítá s nabídkou zaměstnání dalším deseti lidem. Počet zaměstnanců v areálu by se pak měl ještě postupně zvyšovat," dodal Jan Kotouč.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.21.12.2018 15:3610