Historie a současnost Pivovaru Domažlice

Dnes zbylo z domažlického pivovaru pouze torzo historické budovy bývalé sladovny. Budova pivovaru zhruba z roku 1720 je památkově chráněna. Tradice vaření piva ve městě Domažlice sahá až do roku 1341, tzn. že domažlický pivovar je údajně jedním z nejstarších ve střední Evropě! pivovarO výrobě piva v Domažlicích existuje první písemná zmínka z roku 1341, i když je zřejmé, že pivo se zde vařilo již dříve, neboť daná listina pouze vykazuje sladovníky z města na předměstí.

V 16. století se v písemných zprávách jmenovitě uvádí již pět pivovarů. Pivovar byl v průběhu věků přestavován - firma Novák a Jahn dokončila v roce 1892 varnu a o čtyři roky později i sladovnu.

Po přelomu 19. a 20. století pivovar provází rozmach a s tím spojená další výstavba sklepa, kotelna. K útlumu dochází během první světové války, kdy je pivovar přechodně uzavřen (1.6. - 3.10. 1917). V roce 1919 je zapsán jako Obecní pivovar v Domažlicích a výroba se rozbíhá jen pomalu. Roku 1936 se název mění na Pivovar města Domažlic.pivovar

V poválečných letech jsou v pivovaru prováděny rozsáhlé opravy a modernizace, jež se stávají vůbec nejnákladnější investicí v jeho historii.

Po znárodnění je pivovar včleněn do podniku Západočeské pivovary a další částečná obnova přichází až koncem 60. let. V 80. letech minulého století se stává součástí podniku Plzeňské pivovary s.p. V roce 1994 přechází pivovar pod Plzeňský Prazdroj a.s., sdružující tehdy pivovary Prazdroj, Gambrinus, Karlovy Vary, Domažlice a sladovnu v Plzni. Toho roku bylo vystaveno 157 000 hl piva a hlavním produktem zůstával Purkmistr 12 %, o dva roky později ale společnost pivovar uzavírá a originální značky domažlického piva - Rychtář, Radní, Purkmistr, Prior a „kozinovo slzy“ zanikají…

V roce 2002 se chátrající objekt stává majetkem města a na jaře 2004 začíná být demolován, aby ustoupil marketu Kaufland. Rozebrán je i unikátní komín, který se tak nestihl „dožít“ ani svých dvacátých narozenin. Zůstává pouze původní sladovna, nová sladovna a hvozd.
Zdroj:Šumava.cz

Kulturní centrum Pivovar v Domažlicích bude hotovo v červnu

Publikováno:před 3 měsíciZdroj:Průmyslová automatizaceAutor:ČTK

Domažlice dokončí v červnu přestavbu svého pivovaru na multifunkční kulturní centrum s novým městským minipivovarem s restaurací. Rekonstrukce památkově chráněné budovy z roku 1720, která se mírně posunula a prodražila kvůli statickým problémům podlah, si dosud vyžádala 133 milionů korun. ČTK to řekl starosta Zdeněk Novák (Sdružení pro město Domažlice).

"Pokud se nestane nic mimořádného, tak bychom mohli celé Kulturní centrum Pivovar zkolaudovat do poloviny června," uvedl. Na přestavbu pivovaru, kde už byl v roce 2015 za 27 milionů opravený hvozd, tedy pivovarská věž, dá EU asi 40 milionů Kč. Dokončeno už je jižní křídlo, v jehož přízemí bude pivnice, v prvním patře komunitní centrum a nad ním víceúčelový sál. Hotovo už je také téměř západní křídlo, kde bude pivovarská technologie, muzeum sklářství a pivovarnictví, v prvním patře restaurace a ve druhém a třetím knihovna, v podkroví výstavní sál.

Pivovar budou provozovat Domažlické městské lesy, které už nakupují z úvěru technologii za více než deset milionů korun. Roční kapacita výroby 3000 hektolitrů nebude v počátku plně využitá. Pivovar, jehož provoz by měl být ziskový, chce výhledově prodávat pivo i za branami. Tradice vaření piva ve městě sahá až do roku 1341.

Do konce června město dodělá úpravy Základní a mateřské školy Msgre Staška. "Odborné učebny, bezbariérové úpravy, vybavení nábytkem a IT vyjdou na 22 milionů," řekl Novák. Brzy také začnou podobné úpravy Základní školy Komenského. "Pokud vše klapne, tak letos vydáme asi 15 milionů," řekl.

Pro Domažlice bude letošek kvůli koronavirové krizi investičně úspornější, už započaté stavby ale nezastaví. "Pracujeme na redukci plánu investic, máme pouze předběžný nástřel, neboť pracujeme s nejistými čísly," řekl Novák. Kvůli nižším příjmům z daní připravuje úpravu rozpočtu. Město zřejmě sníží investiční rezervu a uspoří na provozu.

Rekonstrukci pivovaru v Domažlicích komplikuje špatná statika krovů

Publikováno:před 12 měsíciZdroj:QAP.cz

Rekonstrukce západního křídla historického pivovaru v centru Domažlic se prodlouží o zhruba dva měsíce. Za zpoždění může špatná statika dřevěných konstrukcí.

"Na základě písemné žádosti jsme schválili dodatek smlouvy s firmou Metrostav, který posunuje dokončení díla o 56 dní. Nový termín je tedy 2. září," uvedl místostarosta Domažlic Radek Wiesner.

"Během stavby se projevily problémy se statikou dřevěných konstrukcí jižního křídla v budově bývalého pivovaru. Zdržení uvedené v dodatku odpovídá době, po kterou nemohl Metrostav pokračovat v pracích," vysvětlil místostarosta.

V současné době se projednává statický posudek, návrh potřebných opatření, harmonogram nových prací a cena včetně podrobného položkového rozpočtu. "Jižní křídlo a sklepy západního křídla budou hotové během několika dní," uzavřel Wiesner.

V multifunkční centrum se postupně mění bývalý domažlický pivovar už několik let. První etapa rekonstrukce byla dokončena v roce 2016. Pivovar bude v budoucnu sloužit jako komunitní centrum a také vzdělávací centrum - knihovna. Obnovené ale bude i pivovarnictví. Rekonstrukce zahrnuje také výstavbu restaurace, dalších výstavních prostor, sálu pro zhruba stovku lidí ale také prostor pro obnovení pivovarnictví. Minipivovar by měl v budoucnu vyprodukovat až tři tisíce hektolitrů piva ročně.

Domažlický pivovar láká na historii piva

Publikováno:před rokemZdroj:Region Plzeň

Svůj pivovar mají i Domažlice. Kulturní centrum – Pivovar Domažlice nabízí prostřednictvím své expozice celou řadu zajímavostí a informací o pivovarnictví na Domažlicku. To vše navíc v netradičně řešených prostorách s prosklenými lávkami.

Kulturní centrum – Pivovar Domažlice vzniklo s přispěním Regionálního operačního programu (ROP) Jihozápad v části bývalé sušárny sladu historické budovy městského pivovaru. „Byly zde vytvořeny nové expozice o regionálním pivovarnictví a o městě a regionu,“ uvedla Michaela Šímová, ředitelka Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad.

Domažlický pivovar byl postaven v poslední dekádě 19. století. Tehdejší pražská firma Novák a Jahn dokončila v roce 1892 varnu a o čtyři roky později i sladovnu. Díky dalšímu rozmachu pivovarnictví byly po přelomu století dostavěny ještě sklepy nebo kotelna. K útlumu potom došlo během 1. světové války, kdy byl pivovar v Domažlicích dokonce na několik měsíců uzavřen. V poválečných letech byl areál opraven a modernizován.

Po znárodnění spadal do podniku Západočeské pivovary a v 80. letech minulého století se stal součástí podniku Plzeňské pivovary, s. p. Právě z této doby pocházel také komín, který se stal jedním z posledních z cihel postavených továrních komínů na území republiky. Stavěn byl ve dnech 20. 8. – 2. 11. 1984. V roce 1994 přešel pivovar pod Plzeňský Prazdroj, a. s., v roce 1996 byl uzavřen. Zanikly tak originální značky, třeba Purkmistr, Prior nebo Radní.

V roce 2002 se chátrající objekt stal majetkem města a na jaře 2004 začal být demolován. Rozebrán byl i unikátní komín, který se tak nestihl „dožít“ ani svých dvacátých narozenin. Zůstala pouze původní sladovna, nová sladovna a hvozd.

„S přispěním Regionálního operačního programu Jihozápad byly v části historické budovy městského pivovaru, v bývalé sušárně sladu, vytvořeny nové expozice o regionálním pivovarnictví a o městě a regionu. Město Domažlice původní budovu zrekonstruovalo podle návrhu architektonického týmu MEPRO,“ řekl náměstek hejtmana Plzeňské kraje a předseda Regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad Ivo Grüner.

Domažlický pivovar stavbaři přestaví za 114 milionů

Publikováno:před 2 letyZdroj:Domažlický deníkAutor:Josef Babor

114 milionů korun. To je částka, kterou ve výběrovém řízení na přestavbu domažlického pivovaru v kulturní centrum nabídla jediná stavební firma, která se do tendru přihlásila.

„Zakázku získala společnost Metrostav,“ uvedl místostarosta Zdeněk Novák (SPMD). Dodavatele vybrala na základě výběrového řízení Rada města Domažlice. Firma by si staveniště měla převzít 30. dubna.

Budoucí kulturní centrum svojí severní stranou přiléhá k parkovišti obchodního domu Kaufland. Stavbaři obsadí řadu parkovacích míst přiléhajících k areálu pivovaru. Tato kolmá stání i v budoucnu budou vyhrazena pro potřeby kulturního centra. Tím se o zhruba desítku sníží už tak nedostačující parkovací plocha před obchodem.

Letos by se mělo prostavět 58 milionů korun, v příštím roce necelých 56 milionů.

V multifunkční centrum se postupně mění areál bývalého domažlického pivovaru. „První etapa rekonstrukce byla dokončena v roce 2016. Opraven byl Hvozd, kde vznikly unikátní výstavní prostory a také technologické vybavení pro celý zbývající areál. Teď vznikne komunitní centrum a také vzdělávací centrum – knihovna. Obnovené bude i pivovarnictví,“ popsala mluvčí domažlické radnice Kristýna Bublová.

Patnáct milionů korun se podařilo městu získat už na opravu Hvozdu, a to z Regionálního operačního programu Jihozápad. Celkem se tehdy náklady vyšplhaly na zhruba 27 milionů korun. I na pokračování prací bude využita dotace z Evropské unie.

„Na komunitní centrum získalo město dotaci ve výši 90% celkových nákladů projektu. Jedná se o částku necelých 18 milionů korun. Hlavním cílem je vybudovat v prostorách pivovaru víceúčelové zařízení pro setkávání obyvatel Domažlicka na různých úrovních -společenských, vzdělávacích, kulturních,“ zmínil Novák.

Další peníze z Evropské unie půjdou na knihovnu, ta obsadí dvě patra v přestavovaném objektu. Kromě klasických služeb nabídne knihovna také služby vzdělávacího centra s využitím aktuálních technologií a přístupů. Celkové náklady jsou zhruba 11,5 milionu korun, dotace činí zhruba 10 milionů korun.

Rekonstrukce zahrne i výstavbu restaurace, dalších výstavních prostor, sálu pro zhruba stovku lidí, ale také prostor pro obnovení pivovarnictví. Minipivovar by měl v budoucnu vyprodukovat až tři tisíce hektolitrů piva ročně.

„V celkových nákladech není dosud zahrnuta pouze samotná technologie minipivovaru, gastrovybavení a regálový systém pro knihovnu,“ zmínila Bublová. Stavbaři by měli přestavbu dokončit do 30. dubna příštího roku.

Domažlice připravují další etapu oprav historického pivovaru

Publikováno:před 4 letyZdroj:archiweb.czAutor:Lada Pešková

Do dvou let by chtěly Domažlice dokončit další etapu rozsáhlé rekonstrukce historického objektu bývalého městského pivovaru. Loni město opravilo první část - pivovarský hvozd. Nyní pracuje na dokumentaci a na žádosti o dotaci na opravy severního křídla. V něm by měla vzniknout ve dvou podlažích knihovna, dále restaurace, výstavní prostory a také samotný pivovar, jehož provoz chce město obnovit. Podle předběžných odhadů by tyto opravy přišly zhruba na 40 milionů korun, část by měla pokrýt dotace, řekl ČTK starosta Miroslav Mach.

Radnice zpracovává žádost o dotaci z česko-bavorského přeshraničního dotačního programu. Bude se vztahovat zejména na expoziční část pivovaru, kde budou mimo jiné výstavní prostory zaměřené na česko-německou spolupráci. Z celkových nákladů na opravu křídla jsou uznatelné náklady pro dotaci asi 20 milionů korun, město by mohlo dostat až 90%. Zbývající peníze se radnice pokusí získat i v jiných dotačních titulech, počítá ale i s tím, že by je doplatila z vlastních zdrojů.

V opraveném křídle by měla vzniknout například restaurace. Město by se podle Macha chtělo domluvit s učňovskou školou. Domažlice by tak získaly dobrého provozovatele a škola kvalitní prostředí pro praxe studentů.

Kromě česko-německé expozice by měla v pivovaru najít místo také pivovarská expozice či výstava o historii sklářství na Domažlicku. V údolí řeky Bystřice byly dříve sklárny, které byly největším odběratelem městského pivovaru, řekl starosta. Další dvě patra křídla budou patřit knihovně a její vzdělávací funkci. Mach by chtěl, aby se opravené křídlo otevřelo někdy na jaře 2018.

Potom už zbude opravit zhruba za 25 milionů korun přední křídlo, kde bude koncertní sál v podkroví a velký sál pro 200 lidí. Bude ho moci využívat restaurace pro velké svatby a další akce, budou se tam pořádat i konference a podobně. V křídle by také mohla vzniknout pivnice, případně menší obchůdky, plánuje starosta.

Loni v srpnu otevřely Domažlice hvozd, jehož oprava přišla na 26 milionů korun. V pětipatrovém objektu vznikla po obvodu galerie s prosklenými podlahami. Jsou tam zejména veškeré technologie a infrastruktura pro další rozvoj objektu a také nový výtah.

Domažlický pivovar láká na nově opravený Hvozd

Publikováno:před 5 letyZdroj:Rozhlas.czAutor:Martina Klímová

V části zrekonstruovaného pivovaru vznikla galerie pivovarnictví. Lidé se tam projdou po skleněných lávkách.

V Domažlicích otevřeli část zrekonstruovaného pivovaru. Díky evropské dotaci se jako první podařilo opravit dominantu zvanou Hvozd. Budova je vysoká dvanáct metrů a vznikla v ní víceposchoďová vertikální galerie s prosklenou podlahou.

Budova Královského hvozdu vznikla na konci 19. století při velké přestavbě pivovaru. Dodnes se zachovala ve své hrubé podobě a právě v jejích jednotlivých částech je nainstalována expozice, která se týká historie pivovarnictví nejen v Domažlicích, ale i v celém okrese.

Hvozd, který se používal při dosušování chmele, byl rozdělen do několika pater, ty od sebe oddělovaly rošty. Patra zůstala zachována, a aby byl prostor co nejméně narušen, vybudovali tam při rekonstrukci skleněné lávky se skleněným zábradlím, po kterých se teď prochází. Zůstala tak zachována vzdušnost toho prostoru téměř v původní podobě.

„Chmel se zde sušil, takzvaně hvozdil. Pod námi byla kotelna, kde se topilo, teplý vzduch stoupal vzhůru, odváděl tu vlhkost a právě ta vrtule už byla pak další taková technická vymoženost," popsala pracovnice muzea Chodska Kristýna Pinkrová.

Lidé se tam dozvědí i o historii samotného pivovaru

Kdy se začalo v Domažlicích vařit pivo, není úplně jisté. V privilegiu z roku 1288 se zmiňuje právo várečné pro město Domažlice, nedá se ovšem vyloučit, že se ve městě pivo vařilo už dřív. Na to ale neexistují žádné listinné doklady.

V přízemí budovy najdou lidé informace o tom, jaká je ideální představa celého objektu po rekonstrukci, jak by měl nově vypadat a také co všechno nabídne. Prostor o patro výš se pak věnuje historii domažlického pivovaru.

„Asi nejvýznamnější exponát pro milovníky pivovarnictví je láhev, která pochází z německé obce Lučina - Grafenried a je to právě jedna z těch mála nálezových věcí, která se podařila v neporušeném stavu zachránit," uvedla Kristýna Pinkrová.

Vzácné exponáty i nově zrekonstruovaný Hvozd v Domažlicích si mohou zájemci prohlédnout každé pondělí a sobotu od 10 do 12 nebo ve středu odpoledne, vždy od 14 do 17 hodin.

V Domažlicích po 20 letech opravují historický pivovar a obnoví výrobu piva

Publikováno:před 5 letyZdroj:Lidovky.czAutor:ČTK

V Domažlicích opravují historický pivovar. V objektu vznikne kulturní a společenské centrum. S roční produkcí 3000 hektolitrů piva by šlo o třetí největší pivovar v Plzeňském kraji po Prazdroji a Chodovaru. V obnoveném pivovaru se také bude konat expozice historie pivovarnictví, která sahá až do roku 1341.

Město chce v roce 2018 obnovit výrobu piva, která byla ukončena před 20 lety. První ze čtyř etap zahrnuje opravu dvanáctimetrové dominanty zvané hvozd. Přijde na 27 milionů korun, z toho 15 milionů Kč dá EU. „Přestavba celého památkově chráněného objektu z roku 1720 si vyžádá 80 milionů Kč,“ říká místostarosta Stanislav Antoš.

Hvozd, v němž se dříve sušil slad, bude hotový v červenci. Je rozdělený do pěti pater. Vzniká tam víceposchoďová vertikální galerie s prosklenou podlahou. „Opravuje se střecha, krovy (napadené dřevomorkou), přípojky, kotelna, topení, výtahy, vzduchotechnika, požární zabezpečení, fasáda a nové sociální zařízení pro celý areál,“ řekl starosta Domažlic Miroslav Mach (Sdružení pro Město Domažlice).

V opravovaném pivovaru vznikne kulturní a společenské centrum a do dvou měsíců bude v Domažlicích otevřena expozice historie pivovarnictví, která sahá až do roku 1341.

Radnice teď vede jednání o podobě interiéru a provozu galerie. „Expozice bude v přízemí i v ochozech. Na vzniku konečné podoby spolupracujeme mimo jiné s Muzeem Chodska,“ uvedl Antoš.

Také pro další tři etapy počítá město s dotacemi EU. Ve dvou velkých dřevěných skladech ječmene bude restaurace, další výstavní prostory, sál pro stovku lidí, dvoupodlažní knihovna a sklářská pec. V podkroví má být prostor věnovaný historii Domažlic a husitství i významné husitské bitvě u Domažlic.

Minipivovar s navazující restaurací postaví Domažlice ze svého. Podle Macha v něm musí mít město minimálně poloviční podíl. Občanům nabídne akcie. Zájem obnovit výrobu piva ve městě má řada pivovarů včetně německých.

V interiéru zůstanou industriální pozůstatky, jako jsou ozubená kola a převody. A prosklené spodní patro umožní návštěvníkům průhled na technologii nového minipivovaru.

Pivovar se mění na multifunkční centrum

Publikováno:před 5 letyZdroj:Plzeň.cz

Starobylý domažlický pivovar se postupně mění na multifunkční centrum. Už letos v létě by měl po rekonstrukci v budově v centru města stát areál s restaurací, knihovnou i výstavním sálem. V současné době probíhá oprava dvanáct metrů vysoké dominanty pivovaru v Domažlicích, zvané Hvozd. Nynější budovu tvoří pouze jediná místnost, která bude během rekonstrukce rozdělena do pěti pater.

Ve spodní části objektu bude galerie, minipivovar s tanky, spilkou i varnou, kam by mělo být vidět skleněnou podlahou restaurace v 1. patře. Návštěvníci centra tak budou mít možnost vidět proces přípravy zlatavého moku. Minipivovar, který v opraveném areálu vznikne, má vyprodukovat tři tisíce hektolitrů piva za rok. Pokud vše půjde dobře, zlatavý mok by se mohl v Domažlicích vařit už v roce 2018. Mimoto zde vzniknou výstavní prostory, které se budou věnovat pivovarnictví i sklářství a chybět nebude ani sklářská pec a sál pro zhruba stovku lidí.

Do nového multifunkčního centra by se měla přestěhovat také knihovna, která zabere hned dvě patra. V podkrovních prostorech multifunkčního centra by měl vzniknout výstavní sál, ve kterém se plánuje zřídit stálá expozice připomínající bitvu u Domažlic a husitství.

V Domažlicích se proměňuje pivovar v multifunkční centrum

Publikováno:před 5 letyZdroj:Novinky.czAutor:Alena Lochmannová

V multifunkční centrum se postupně mění domažlický pivovar. První etapa rekonstrukce má být dokončena v červnu letošního roku.

V areálu by mimo jiné měla vzniknout také knihovna, restaurace, muzeum a minipivovar. Pokud vše půjde dobře, zlatavý mok by se mohl v Domažlicích vařit už v roce 2018.

V současné době probíhá oprava dvanáct metrů vysoké dominanty pivovaru v Domažlicích, zvané Hvozd. Městu se podařilo získat dotaci z Regionálního operačního programu Jihozápad ve výši 15 miliónů korun. Celkem se náklady vyšplhají na 27 miliónů korun.

„Opraví se střecha, instalace, přípojky, kotelna, topení, výtahy pro celou budovu, vzduchotechnika, požární zabezpečení, fasáda a vybudováno bude také sociální zařízení pro celý areál,” vysvětlil důležitost I. etapy starosta Domažlic Miroslav Mach.

Hvozd, který nyní tvoří jednu jedinou místnost, bude rozdělen do pěti pater. Vznikne v něm galerie a návštěvníky zaujme prosklenou podlahou.

V dalších etapách se počítá s výstavbou restaurace, výstavních prostor, které se budou věnovat pivovarnictví a sklářství, chybět nebude ani sklářská pec a sál pro zhruba stovku lidí. Do nového multifunkčního centra by se měla přestěhovat také knihovna, která bude mít hned dvě podlaží. V podkrovních prostorech je v plánu vybudovat výstavní prostor věnovaný bitvě u Domažlic a husitství. Celkem je projekt rozdělen do čtyř etap.

Jednou z nejdůležitějších částí rekonstrukce je však obnovení pivovarnictví v Domažlicích. Minipivovar, který v opraveném areálu vznikne, má vyprodukovat tři tisíce hektolitrů piva za rok.

„Chceme pokrýt především Chodské slavnosti a další významné události ve městě. Pivo bude přírodní, bez chemie a zákazníci si jej budou moci čepovat přímo z tanků. Turisté si budou moci prohlédnout také ukázkový provoz,” řekl Mach, podle kterého by se pivo v Domažlicích mohlo vařit již v roce 2018. „Záleží pochopitelně na tom, jak se nám podaří sehnat peníze, na pivovar by ale být měly,” uvedl starosta.

Celkové náklady na přestavbu pivovaru se pohybují kolem 80 miliónů korun. Podle vedení Domažlic nové multifunkční centrum výrazně zvýší turistický ruch a také propagaci města.

Opravený Hvozd bude veřejnosti otevřen pravděpodobně letos v srpnu při příležitosti Chodských slavností a odhalení pomníku na Baldovském návrší.

Domažlický pivovar může ožít do roku 2015

Publikováno:před 8 letyZdroj:Novinky.czAutor:Jan Švábek

Na kulturu a dobré pivo má za několik let lákat návštěvníky zrekonstruovaný pivovar v Domažlicích. V současnosti má radnice připravený projekt pro územní rozhodnutí, na jaře 2014 by mohla být zahájena přestavba budovy.

Život by se do areálu pivovaru mohl navrátit už na jaře 2015. „Zatím je na konkrétní termíny příliš brzy. Lze říci, že by vše mohlo být hotové zhruba rok po zahájení stavebních prací,“ řekl Právu starosta Domažlic Miroslav Mach (SPM Domažlice) a dodal, že výraznou roli sehraje také výsledek voleb do obecních zastupitelstev v roce 2014.

Žádost o dotaci
Rekonstrukce objektu by podle projektu městskou kasu přišla na sedmdesát miliónů korun. Podle starosty je však možné vysoutěžit částku o několik miliónů nižší. Potřebná suma by se tak mohla pohybovat mezi šedesáti až pětašedesáti milióny korun. Na vybudování kulturní části chce město získat dotaci z Evropské unie.

„Reálná částka, kterou by bylo možné dostat, je tak třicet miliónů korun,“ sdělil Mach. Radnice by se však snažila rekonstrukci realizovat i v případě neúspěšné žádosti. Naopak ziskovou část budovy, tedy pivovar nebo restauraci, budou Domažlice muset financovat z vlastní kasy nebo s pomocí provozovatele. „Jsme připraveni jednat se zkušenými právovárečníky o konkrétní formě spolupráce,“ doplnil Mach.

Pivo i kultura
Na co chtějí Domažlice návštěvníky pivovaru nalákat? „Především na kvalitní čisté pivo z tanku, chodskou kulturu, dobré jídlo nebo na expozici husitské historie,“ líčí starosta s tím, že roční produkce piva by zpočátku měla dosahovat tisíce hektolitrů.

Podle místostarosty Karla Štípka (SPM Domažlice) by si mohly polepšit Galerie bratří Špillarů nebo Městská knihovna Boženy Němcové, které by přestěhováním získaly mnohem více místa.

„Měli bychom k dispozici dvojnásobě větší prostory, větší výběr z fondu a bezbariérový přístup, který v současné budově chybí. Vedle knihovny by byl malý sál pro pořádání různých přednášek či akcí pro naše čtenáře,“ líčí pozitiva ředitelka knihovny Lenka Schirová.

Historie pivovarnictví v Domažlicích sahá až do roku 1341. Samotná budova pivovaru pochází z počátku 18. století. Rekonstrukcí objektu a vybudováním minipivovaru s varnou by se v roce 2015 začalo vařit domažlické pivo po více než 20 letech.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.27.04.2020 05:4810