Historie a současnost Pivovaru Vysoký Chlumec

První zmínky o vaření piva ve Vysokém Chlumci pocházejí již z roku 1466. Od roku 1474 byl majetkem roudnické větve tradičního českého šlechtického rodu Lobkowiczů, který jej s přestávkami v letech nesvobody vlastnil až do roku 2006. V současné době je pivovar v majetku společnosti Pivovary Lobkowicz Group, společnosti ryze české, usilující pivovaro návrat a další rozvoj tradice českého pivovarnictví.

První dochovaný popis pivovaru ve Vysokém Chlumci je z roku 1611 – už tehdy měl pivovar dvě varny. První detailní popis technologie vaření piva pochází z roku 1642. Roku 1652 prošel pivovar, zdevastovaný po třicetileté válce, rozsáhlou rekonstrukcí. Pivo vyráběné ve vysokochlumeckém knížecím pivovaru mívalo po staletí skvělou pověst.

V letech 1939–1945 a 1948–1992 neměli Lobkowiczové možnost pivovarem disponovat. Až teprve v roce 1992 získali pivovar zpět v restituci. Ihned poté investovala rodina Lobkowiczů značné prostředky do modernizace a inovace vaření piva ve Vysokém Chlumci. Po těchto úpravách získalo pivovarchlumecké pivo zpět kvalitu, která ho proslavila v minulosti.

Nový vlastník, společnost Pivovary Lobkowicz Group, hodlá i v budoucnosti dbát na to, aby si piva z vysokochlumeckého pivovaru udržela svůj osobitý styl a jakost. Věří, že bohatství českého pivovarnictví spočívá v osobitém charakteru jednotlivých pivovarů a v rozmanitosti, která tak sama přirozeně vzniká. Při vaření piva všichni bez vyjímky respektují charakter značek a produktů a ctí řemeslo. Pivo se vaří podle tradičních receptur za použití kvalitních surovin a pečlivě dodržovaných osvědčených postupů. Jen tak vznikají opravdová, nešizená piva.

Pivovar, pod vedením sládka Víta Zrůbka, se specializuje na svrchně kvašená piva, ochucené a pšeničné speciály, ale v jeho nabídce můžete najít i piva klasického typu.
Zdroj:Stránky Pivovaru Vysoký Chlumec, 2017


Zaměstnaci pivovaru Vysoký Chlumec mu vystavili parte na rozloučenou

Publikováno:před 3 letyZdroj:Zprávy PříbramAutor:Radek Ctibor

Po 555 letech končí ve Vysokém Chlumci na Sedlčansku vaření piva. Tuto informaci oznámila na začátku března skupina Pivovary Lobkowicz Group. Po nedavném přesunu výroby sýrů z nedalekých Sedlčan je to pro region další ekonomická rána. S pivovarem se po svém loučí i jeho zaměstnanci.

Ti vysokochlumeckému pivovaru, kde první zmínky o vaření piva ve Vysokém Chlumci pocházejí již z roku 1466, vystavili na rozloučenou parte. Podle nich i vedení městyse Vysokých Chlumec jsou zkrátka někdy chvíle, kdy slova nestačí.

Podle vedení firmy jde o dočasné přerušení provozu. Krok je reakcí na více než rok trvající pandemii koronaviru, kvůli které jsou v Čechách zavřené restaurační provozy a zařízení. Pivovary měly problémy, ale už před vypuknutím pandemie a nepomohla jim ani finanční injekce od jejich čínských vlastníků ze skupiny Citic Group Holdings ve výši 150 milionů korun. Tuto informaci přinesl portál CNN Prima News.

První zmínky o vaření piva ve Vysokém Chlumci pocházejí již z roku 1466. Od roku 1474 byl majetkem roudnické větve tradičního českého šlechtického rodu Lobkowiczů, který jej s přestávkami v letech nesvobody vlastnil až do roku 2008.

Nicméně podle vedení firmy pivo značky Vysokých Chlumec z trhu pravděpodobně nezmizí. Ovšem v rámci centralizace se jeho výroba společně s některými dalšími značkami, které skupina Pivovary Lobkowicz Group vaří, přesune do zbývajících pivovarů skupiny. Z prázdných prostor ve Vysokém Chlumci by se tak měla stát distribuční centra a sklady, zatímco pivo se bude vyrábět v Protivíně, Jihlavě, Hlinsku či Černé Hoře.

Pivovary Lobkowicz Group uzavírají pivovar ve Vysokém Chlumci

Publikováno:před 3 letyZdroj:Zemědělec.czAutor:Oldřich Přibík

Pivovary Lobkowicz Group uzavírají po podnicích v Uherském Brodě a Klášteře i pivovar ve Vysokém Chlumci na Příbramsku. Důvodem jsou důsledky pandemie koronaviru. Provoz je podle mluvčí Martiny Huskové dočasně přerušený a otevření bude skupina řešit až po překonání epidemie, oživení ekonomiky a nárůstu poptávky po otevření restaurací. Informoval o tom server televize CNN Prima News.

„Jsme nuceni reagovat na déle než rok trvající pandemii covid-19 a skutečnost, že jsou v České republice nepřetržitě uzavřeny restaurační provozy a zařízení,“ uvedla Husková.

Pivovary Lobkowicz Group tak podle CNN Prima News učinily i přesto, že získaly od svých čínských vlastníků ze Citic Europe Holdings 150 milionů korun pro překonání krize. Z trhu by piva značky Klášter, Uherský Brod ani Vysoký Chlumec zmizet neměla, v rámci centralizace výroby je budou vařit zbylé pivovary skupiny, tedy Protivín, Jihlava, Hlinsko a Černá Hora. Ze tří osiřelých podniků vzniknou sklady a distribuční centra.

První zmínky o vaření piva ve Vysokém Chlumci pocházejí z roku 1466, čímž se Lobkowiczký pivovar řadí mezi nejstarší české pivovary. Již v prvních letech své existence se stal součástí majetku roudnické větve Lobkowiczů. Roční výstav pivovaru v posledních letech činil několik desítek tisíc hektolitrů piva.

Lobkowicz končí s výrobou piva ve Vysokém Chlumci. Majitel doufá, že dočasně

Publikováno:před 3 letyZdroj:iDNES.cz

Skupina Pivovary Lobkowicz Group po Uherském Brodě a Klášteře uzavírá i pivovar ve Vysokém Chlumci. Uzavření provozu, který fungoval už od patnáctého století, potvrdila pro CNN Prima News mluvčí skupiny Lobkowicz Group Martina Husková.

„Musíme reagovat na už více než rok trvající pandemii koronaviru, kvůli které jsou v Česku nepřetržitě zavřené restaurační provozy a zařízení,” uvedla důvod Husková. K uzavření přitom došlo i přesto, že Pivovary Lobkowicz Group, které se ve finančních potížích nacházely už před vypuknutím pandemie, dostaly od svých čínských vlastníků ze skupiny Citic Group Holdings finanční injekci ve výši 150 milionů korun.

„Jak Klášter, tak Vysoký Chlumec svůj provoz snad jen dočasně přerušují. jejich otevření budeme řešit, až překonáme pandemii a dojde ke zvýšení poptávky spojené s otevřením restauračním provozů a oživení ekonomiky,” dodává tisková mluvčí.

Pivovar ve Vysokém Chlumci má dlouhou tradici a v posledních letech jeho roční výstav činil několik desítek tisíc hektolitrů. První zmínky se o něm objevují už v 15. století, od roku 1474 byl pak součástí majetku roku Lobkowiczů, kteří se na jeho chodu, s výjimkou komunistické éry, podíleli až do roku 2008.

Piva značky Klášter, Uherský brod a vysoký Chlumec však z trhu pravděpodobně nezmizí. V rámci centralizace se totiž jejich výroba přesune do zbývajících pivovarů skupiny Lobkowicz. Z prázdných pivovarných prostor by se tak měla stát distribuční centra a sklady, zatímco pivo se bude vyrábět v Protivíně, Jihlavě, Hlinsku či Černé Hoře.

Kromě zavírání pivovarů ale skupina Lobkowicz řeší i pohledávku ve výši 540 milionů, kterou po koncernu žádá vyplatit zahraniční investiční skupina. Historický úvěr, kterým pivovary Lobkowicz v minulosti financovaly své aktivity v Polsku totiž současní vlastníci z čínské společnosti Citic Europe Holdings odmítají zaplatit.

Ani 150milionová injekce nezabrala. Pivovar Vysoký Chlumec končí

Publikováno:před 3 letyZdroj:CNN PrimaAutor:Ondřej Stratilík

Po Uherském Brodě a Klášteře teď skupina Pivovary Lobkowicz Group uzavírá svůj další podnik. Ve Vysokém Chlumci se přitom pivo vařilo už od 15. století. Uzavření výrobny na pomezí Středočeského a Jihočeského kraje potvrdila pro CNN Prima NEWS Martina Husková, mluvčí skupiny Pivovary Lobkowicz Group.

„Jsme nuceni reagovat na déle než rok trvající pandemii COVID-19 a skutečnost, že jsou v České republice nepřetržitě uzavřeny restaurační provozy a zařízení,” vysvětluje mluvčí.

A doplňuje, že k uzavření dochází i přesto, že Pivovary Lobkowicz Group (PLG) –⁠ mimochodem dlouhodobě ve špatné finanční kondici a hospodařením hluboko v záporných číslech –⁠ získaly od svých čínských vlastníků ze Citic Europe Holdings 150 milionů korun pro překonání krize.

„Oba pivovary (Vysoký Chlumec a Klášter, pozn. red.) dočasně přerušují svůj provoz a jejich otevření bude skupina řešit až po překonání pandemie, oživení ekonomiky a nárůstu poptávky spojené s otevřením restauračních provozů,” dodává Husková.

Pivovar má dlouhou historii. I nesplacený dluh
Knížecí chlumecký pivovar píše svou historii od poloviny 15. století, kdy se o něm objevují první zmínky. Od roku 1474 byl součástí majetku roudnické větve rodu Lobkowiczů, kteří jej v 17. století zrekonstruovali a zmodernizovali, na jeho chodu se – s výjimkou éry komunismu – podíleli až do roku 2008. Roční výstav pivovaru v posledních letech činil několik desítek tisíc hektolitrů.

Z trhu by nicméně piva značky Klášter, Uherský Brod ani Vysoký Chlumec zmizet neměla, v rámci centralizace výroby je budou vařit zbylé pivovary skupiny PLG. Tedy Protivín, Jihlava, Hlinsko a Černá Hora. Ze třech osiřelých podniků vzniknou sklady a distribuční centra.

Pivovarská rodina PLG však musí řešit nejen zavírání svých značek. U soudu se navíc řeší i osud 540milionové pohledávky, kterou po koncernu žádá vyplatit zahraniční investiční skupina. Jde prý o důsledek historického úvěru, jímž Pivovary Lobkowicz za éry minulých vlastníků financovaly své aktivity v Polsku. Současní majitelé – Citic Europe Holdings – však pohledávku neuznávají.

Britští investoři žalují Pivovary Lobkowicz o půl miliardy

Publikováno:před 4 letyZdroj:Lidovky.czAutor:ČTK

Pivovary Lobkowicz Group (PLG) žaluje o téměř 21 milionů eur (přibližně 566 milionů Kč) britská investiční skupina Chayton Capital. Podle serveru E15.cz, který ve středu o případu informoval, pivovary ručily za firmu Renergy, která skupině Chayton nesplatila dluh. Českou pivovarnickou skupinu ovládá čínská společnost CITIC Europe Holdings. Ta tvrdí, že záruky vystavil v roce 2012 tehdejší ředitel PLG Zdeněk Radil v rozporu se zákonem.

Žalobu na Pivovary Lobkowicz Group a její dceřiné společnosti podala ke krajskému soudu v Praze britská Chayton Capital prostřednictvím společnosti Chayton Sava. „Jedná se o plnění v souvislosti s investicí PLG v Polsku,“ řekl webu E15.cz ředitel Chayton Capital Jaromír Peklo.

Podle serveru šlo o investici do polského pivovaru Fuhrmann, kterou řídil bývalý šéf PLG Radil. Realizovat ji měl přes firmu Renergy, za niž se zaručila PLG a její pivovary. Renergy však peníze skupině Chayton Capital nevrátila, ačkoliv jí to před rokem nařídil soud. Britští investoři se proto obrátili na PLG coby na ručitele.

Podle současného majitele pivovarnické skupiny, čínské společnosti CITIC, nejde o klasický obchodní spor. „Podle našeho přesvědčení se jedná o trestný čin podvodu a porušování povinností při správě cizího majetku,“ řekla E15 ředitelka public relations CITIC Europe Holding Silvie Špryňarová.

„Údajné záruky vystavené za PLG panem Zdeňkem Radilem, který se dnes skrývá před spravedlností, byly v roce 2012 vystaveny v rozporu se zákonem,“ dodala mluvčí. CITIC zároveň upozorňuje, že záruky nebyly zachyceny v účetnictví PLG, a to ani v době, kdy se s akciemi obchodovalo na pražské burze.

Spor mezi společnostmi Chayton Capital a PLG řeší kromě české justice i soudy v Polsku a na Kypru. Podle Špryňarové skupina Chayton podala deset podnětů k polským soudům. „K dnešnímu dni jich bylo polskými soudy osm rozhodnuto ve prospěch společnosti PLG a zamítnuto,“ řekla Špryňarová serveru E15.cz. Podle Pekla však šlo pouze o formální rozhodnutí, která se netýkala postaty sporu.

Skupinu PLG tvoří pivovary v Protivíně, Uherském Brodě, Jihlavě, Hlinsku, Klášteře nad Jizerou, Vysokém Chlumci a Černé Hoře. Mezi hlavní značky patří Lobkowicz, Rychtář, Klášter, Platan, Ježek, Černá Hora a Uherský Brod. V roce 2018 se PLG propadly do ztráty 455,1 milionu korun po předchozím zisku 81,3 milionu korun z roku 2017. Roční výstav PLG je kolem 1,3 milionu hektolitrů, uvádí skupina na svém webu.

Pivovarům Lobkowicz se nedaří. Jsou téměř v půlmiliardové ztrátě

Publikováno:před 4 letyZdroj:Euro.czAutor:Ondřej Stratilík

Hospodářský výsledek pivovarské skupiny Pivovary Lobkowicz Group, kterou vlastní čínská skupina CITIC, skončil v roce 2018 ztrátou 455,1 milionu korun po zdanění.

Informace vyplývají z výroční zprávy a účetní závěrky za rok 2018 společnosti, která byla v obchodním rejstříku založena teprve 1. července 2020. Meziročně se tak hospodaření firmy propadlo o více než 536 milionů korun, když v roce 2017 skončilo v kladných číslech – zisk činil 81,28 milionu po zdanění.

Jak vyplývá z účetní závěrky, při předloňském obratu 1,37 miliardy korun například mezi roky 2017 a 2018 výrazně povyrostly provozní náklady (ze 43,5 milionu korun na 127 milionů).

Jak uvedla společnost Deloitte, která prováděla audit účetní závěrky za rok 2018, tím, že krátkodobé závazky pivovarské skupiny předloni převyšovaly oběžná aktiva o více než 611 milionů korun, se ukazuje na „existenci významné (materiální) nejistoty, která může zásadním způsobem zpochybnit schopnost společnosti nepřetržitě trvat. Mateřská společnost se zavázala k finanční podpoře společnosti.“

Čínská společnost CITIC Europe Holdings ovládá skupinu Pivovary Lobkowicz Group skrz svou firmu Lapasan. Jak ve svém aktuálním vydání uvádí týdeník Euro, jeden z jejích sedmi výrobních podniků – Pivovar Uherský Brod – přestal z rozhodnutí vlastníka v minulých týdnech vařit pivo.

Zakladatele Pivovarů Lobkowicz nahánějí věřitelé, policie i Číňané, zmizel na Kavkaz

Publikováno:před 4 letyZdroj:Forbes.czAutor:Michael Mareš

Když Zdeněk Radil před čtyřmi lety v Šanghaji podepisoval smlouvu o prodeji skupiny Lobkowicz, kterou vybudoval ze sedmi regionálních pivovarů, byl na vrcholu své byznysové kariéry. Z něj ale následoval rychlý sešup.

Dnes je čtyřiačtyřicetiletý podnikatel ve vyhnanství, zřejmě v Gruzii, a česká policie po něm vyhlásila pátrání. Snaží se ho vyslechnout v případu, na kterém pracuje odbor hospodářské kriminality v Praze a Ostravě. Na Radila totiž míří hned několik trestních oznámení – od současných majitelů pivovarů (čínského holdingu CITIC Europe) i od těch minulých (investoři Martin Burda a Grzegorz Hóta).

„Zdeněk Radil se podle našeho názoru dopustil při řízení skupiny Lobkowicz Group porušení řady zákonů ČR. Proto na něj skupina podala několik trestních oznámení,“ potvrdil Forbesu Jaroslav Tvrdík, člen dozorčí rady CITIC Europe a jediný Čech ve vedení firmy.

Policie i Číňané nyní sbírají důkazy proti Radilovi: podle zjištění Forbesu se totiž při řízení skupiny Lobkowicz dopustil hned několika významných přešlapů a podvodů – ohýbal hospodářské výsledky, falšoval podpisy ostatních jednatelů a zakryl několik podrozvahových závazků.

Na koupi skupiny Lobkowicz se spálili Číňané i J&T banka, která měla ve společné firmě Lapasan, přes niž pivovary ovládala, roli minoritního podílníka. Vystoupila z ní v létě roku 2017 a údajně při tom odepsala 50 milionů korun.

Za Radilem zůstala řada individuálních věřitelů z českého byznysu. Nejprve si půjčil desítky milionů na to, aby si zajistil předkupní právo na převzetí pivovarů od Burdy s Hótou. Roztočil tím finanční spirálu s půjčkami a směnkami s obřími úroky – jeho celkové dluhy se vyšplhaly do stovek milionů korun.

Do insolvenčního řízení se přihlásila řada lidí, dokonce i jeho bývalá manželka. Jejich nezletilé děti se navíc musí potýkat s exekutory, jelikož na ně Radil nechal přepsat část svého majetku, včetně rodinného domu v Záběhlicích.

Pivovarská skupina Lobkowicz vznikla v roce 2007, kdy ji založil Radil spolu s Burdou a Hótou a držel v ní minoritní podíl. Postupně se do ní zařadily značky jako Rychtář, Ježek, Klášter nebo Platan. Pivovary Lobkowicz v roce 2014 vstoupily na burzu a o dva roky později je z ní noví čínští majitelé stáhli. Podle údajů Českého svazu pivovarů a sladoven mají dnes podíl na českém trhu 4,6 procenta a podle ročního výstavu piva jim patří pátá příčka na trhu.

Fotbalová Slavia Praha má vlastní klubové pivo

Publikováno:před 5 letyZdroj:Sport.czAutor:ČTK

Fotbalová Slavia Praha má vlastní klubové pivo. Partner červenobílých pivovar Lobkowicz vyrobil čtyři tisíce lahví Slávistické 11, kterou lze koupit ve fanshopu na stadionu v Edenu a také prostřednictvím e-shopu.

První lahev speciální edice v pátek ve stáčecí lince ve Vysokém Chlumci symbolicky pokřtili svými podpisy slávistický záložník Petr Ševčík, asistent trenéra Pavel Řehák a sládek pivovaru Vít Zrůbek.

"Pivo k fotbalu patří. A k tomu nejlepšímu fotbalu patří to nejlepší pivo. Pivovary Lobkowicz jsou hrdým partnerem Slavie a vytvoření speciálního klubového lahvového piva tak byl logický krok," uvedl na slávistickém webu ředitel marketingu Pivovarů Lobkowicz Jan Novák.

"Věříme, že všem fanouškům i hráčům a lidem z klubu bude Slávistická 11 chutnat, že je potěší a že budeme mít všichni společně mnoho příležitostí připíjet jí na oslavu klubových úspěchů," dodal Novák.

Pivovar připravil čtyři tisíce lahví proto, že právě tolik míst má na stadionu v Edenu severní tribuna, kde sídlí "kotel" fanoušků. Podle zájmu a prodeje Slávistické 11 vyrobí pivovar další várky.

Pivovary Lobkowicz vzdělávají hostinské ve znalostech, jak správně načepovat pivo

Publikováno:před 5 letyZdroj:Novinky.cz

V pondělí 25. března proběhlo v Pivovaru Uherský Brod regionální finále III. ročníku programu Akademie Pivních Znalců. Do programu se každoročně zapojuje několik set hostinských.

Účastníci načerpali znalosti z Manuálu kvality čepovaného piva a úspěšně vyplnili on-line testy ze znalostí péče o čepované pivo. Jejich dovednosti a dodržování pravidel péče o pivo byly ověřeny přímo v jejich provozovnách.

Zájem o kvalitní pivo na čepu a účast hostinských v tomto programu je potěšující zpráva, která o správné cestě, vedoucí ke kvalitně načepovanému a naservírovanému pivu.

Do regionálního finále se kvalifikovalo 6 nejúspěšnějších hostinských – účastníků vzdělávacího programu:

Filip Janda z Kroměříže
Petr Pavlica z Veselí nad Moravou
Václav Kočí ze Semetína
Zdeněk Pálka ze Staré kotelny v Jarošově
Ondřej Macháček ze Šternberku
Marek Warenich ze Šternberku

V prostředí historické varny pivovaru v Uherském Brodě, předvedli účastníci svoje umění čepování piva před čtyřčlennou porotou, která hodnotila kvalitu přípravy pivního skla, vlastní čepování, vzhled načepovaného piva a způsob servírování.

Porota zasedla ve složení: Petr Mráček, novinář, Vlastimil Zedek, sládek Pivovaru Černá Hora, Veronika Mandová, sládková Pivovaru Uherský Brod, a Štěpán Kučík, oblastní obchodní manažer.

První tři nejúspěšnější účastníci regionálního finále se kvalifikovali do národního finále, které se koná v pondělí 29. dubna v Pivovaru Černá Hora.
Držitelem zlaté plakety Akademie Pivních Znalců z regionálního finále se stal Ondřej Macháček ze Šternberku.
Držitelem stříbrné plakety Akademie Pivních Znalců z regionálního finále se stal Marek Warenich ze Šternberku.
Držitelem bronzové plakety Akademie Pivních Znalců z regionálního finále se stal Petr Pavlica z Veselí nad Moravou.

Nejúspěšnější účastníci obdrželi certifikát držitele Zlaté, Stříbrné nebo Bronzové plakety Akademie Pivních Znalců. Mimo kožených výčepních zástěr se znakem Akademie Pivních Znalců, získají první tři nejúspěšnější ve finále České Republiky i pivo pro osobní spotřebu na půl roku pro 3. místo, pivo na rok pro 2. místo a poukaz na dovolenou v hodnotě 50 000 Kč pro absolutního vítěze.

Pivovary Lobkowicz se vyhrabaly ze ztráty, loni vydělaly přes 80 milionů

Publikováno:před 5 letyZdroj:iDNES.czAutor:ČTK

Pivovary Lobkowicz Group se minulý rok dostaly z předloňské 106milionové ztráty do zisku 81,3 milionu korun. Tržby za prodej zboží a služeb se zvýšily o dvě procenta na 1,2 miliardy. Společnost to uvádí ve své výroční zprávě, která byla ve středu zveřejněná ve Sbírce listin.

Tvorbu zisku ovlivnilo podle dokumentu přijetí 259milionové dividendy. Čistý obrat firmy se zvýšil o 24 procent na 1,55 miliardy korun.

Skupina, kterou ovládá čínská společnost China Energy Finance Corporation (CEFC), podle zprávy zaměstnávala loni 338 lidí, z toho 20 v managementu. Předloni jich bylo 304 s 18 manažery. „Společnost Pivovary Lobkowicz Group bude i v budoucnu dbát na to, aby si piva a limonády z pivovarů ve skupině udržela svůj osobitý styl a jakost,“ uvádí dokument.

Předsedou představenstva firmy se letos na podzim stal Jaroslav Tvrdík. Pokračovala tak obměna vedení firmy po odchodu předsedkyně dozorčí rady Marcely Hrdé, která po ukončení působení ve vedení české společnosti CEFC Group (Europe) Company skončila i ve vedení firem, které skupina vlastní. Jde například o společnosti Travel Service, Žďas nebo Florentinum Asset. Zástupkyní generálního ředitele pro strategii skupiny CITIC Group, která vykonává akcionářská práva nad CEFC Europe, je nyní Číňanka Sia Žen

Původně soukromá skupina CEFC letos kvůli vysokému zadlužení upadla do problémů. Zakladatel firmy Jie Ťien-ming navíc skončil v čínském vězení. Po překotném vývoji na jaře výkon akcionářských práv nad CEFC Europe převzala CITIC, která je státní firmou.

CITIC Group založila v Česku CITIC Europe jako platformu pro svoji expanzi v Evropě. Podle informací ČTK bude česká CEFC Group (Europe) Company dceřinou společností CITIC Europe. Vedle toho bude CITIC Europe vykonávat akcionářská práva ve společnostech Travel Service, Médea a Empresa, J&T a právě v Pivovarech Lobkowicz.

Prazdroj vykázal zisk 2,6 miliardy po zdanění
Tvrdík je mimo jiné předsedou představenstva fotbalového klubu SK Slavia Praha. Před rokem 2010 byl volebním manažerem ČSSD. Vedl i tým poradců někdejšího premiéra Jiřího Paroubka.

Skupinu PLG tvoří pivovary v Protivíně, Uherském Brodě, Jihlavě, Hlinsku, Klášteře nad Jizerou, Vysokém Chlumci a Černé Hoře. Mezi hlavní značky patří Lobkowicz, Rychtář, Klášter, Platan, Ježek, Černá Hora a Uherský Brod. Skupinu ovládá čínská společnost CEFC.

Konkurenční jednička na trhu Plzeňský Prazdroj vykázala loni od 1. dubna do 31. prosince tržby za zboží, vlastní výrobky a služby přes 12 miliard korun, po zdanění byl výsledek hospodaření 2,6 miliardy korun. Účetní období není plně srovnatelné s předchozími roky, bylo totiž zkráceno na devět měsíců kvůli sladění finančního hodnocení s mateřskou japonskou společností Asahi.

Pivovary Staropramen, jež jsou druhým největším producentem piva v České republice, v roce 2016 kvůli odpisům prodělaly 1,29 miliardy korun, o rok dříve šlo o prodělek 2,74 miliardy. Provozní výsledek hospodaření bez odpisů a opravných položek dosáhl předloni 2,34 miliardy korun, v roce 2015 činil 1,52 miliardy Kč. Loňské výsledky zatím firma nezveřejnila.





Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.20.03.2021 06:1822