Historie a současnost Pivovaru Ryžovna

Rodinný pivovar Ryžovna vznikl tak, jak by to v životě mělo být - z lásky. Z lásky k pivu, jako tradičnímu českému nápoji a z lásky ke Krušným horám, v jejichž srdci se nachází dnes téměř zaniklá osada Ryžovna.pivovar

Ještě před necelým stoletím šlo o živou obec s téměř 70 domy a vlastním pivovarem. Ten zde dnes již nestojí, ale jednu z mála dochovaných budov - bývalou školu - jsme si vybrali, abychom navázali na tradici vaření piva v tomto malebném koutě samotného hřebene hor.

Stejně pečlivě a trpělivě, jako zde naši předchůdci řýžovali cínovou rudu, teď renovujeme a budujeme, aby se tu v našem minipivovaru mohlo rodit pivo výráběné řemeslnou technologií pouze z humnového sladu, chmele vody a kvasnic. Aby náš pivovarský výčep s restaurací pro Vás byl oblíbenou zastávkou, kde si odpočinete s půlitrem poctivého piva a dobrým jídlem.

Ryžovna, kde na sebe můžete nechat působit historii i současné kouzlo okolní nádherné přírody za návštěvu opravdu stojí.
Zdroj:Pivovar Ryžovna, 2018


Více na stránkách pivovaru

V horách budují malý pivovar. Večer je tu mrtvo, a přece spoustu života

Publikováno:před 4 letyZdroj:Aktuálně.czAutor:Magdaléna Medková

U nejvýše položeného města v Česku, Božího Daru, vznikl malý hostinec. Dům, z kterého se brzy má stát pivovar, stojí téměř na samotě poblíž krušnohorské magistrály v dechberoucí přírodě. Na úpatí luk a hustých lesů se kdysi rozkládala celá obec, po odsunu Němců byla ale většina domů srovnána se zemí. Hostinec teď navazuje na historii místa, vaří vlastní pivo a české jídlo. Podívejte se.

Obec Ryžovna měla před druhou světovou válkou asi 78 domů a 460 převážně německy hovořících obyvatel. Po odsunu Němců nechala tehdejší vláda většinu domů srovnat se zemí. Zanikl i kostel sv. Václava a hřbitov, který dnes na kopci připomíná informační tabule a památný kříž. Z osady zbylo devět domů, jedním z nich je i někdejší škola, ve které teď její majitel buduje malý pivovar.

Na samém hřebeni Krušných hor budou po sto třiceti letech opět vařit pivo

Publikováno:před 6 letyZdroj:iDNES.czAutor:Petr Kozohorský

Nedaleko krušnohorské chalupy, kterou proslavil seriál Rapl, vznikl v někdejší osadě Ryžovna malý pivovar stejného jména. Krušné hory se tak brzy mohou stát cílem pro vyznavače pivní turistiky. Po pivovaru Ryžovna navíc dojde i na varnu piva přímo na Božím Daru.

„Bude to obnovení 130 let staré značky Červený vlk,“ naznačuje starosta města. Za tímto projektem podle jeho slov stojí druhý největší vývozce žateckého chmele.
Pivovar vznikne v sousedství hotelu Zelený dům.

Rodinný pivovar Ryžovna je v někdejší škole. „Ještě před necelým stoletím šlo o živou obec s téměř 70 domy a vlastním pivovarem. Ten zde dnes již nestojí, ale jednu z mála dochovaných budov - bývalou školu - jsme si vybrali, abychom navázali na tradici vaření piva na samém hřebeni Krušných hor,“ píše iniciátor vzniku pivovaru Jaroslav Dvořák na webu České pivo, české zlato.

Ve výčepu si příznivci pěnivého moku mohou poručit jeden ze tří druhů piva vyráběného z humnového sladu, chmele, vody a kvasnic. Nejslabší osmička nese jméno Školák, dvanáctku pojmenovali Boží Dar a vrchol nabídky, třináctistupňové pivo se jmenuje po majoru Kunešovi – Rapl.

„Dvanáctku jsem už ochutnal, je dobrá. Třináctku mám ještě v lednici,“ hodnotí nabídku starosta Božího Daru Jan Horník, který už malý pivovar navštívil.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.06.08.2020 13:262