Historie a současnost minipivovaru Richard Brno

Pivovar Richard vznikl již v roce 2004 a tehdy byla varna umístěna ještě přímo v restauraci a měla kapacitu 450l. V roce 2006 se celý pivovar postavil v přilehlé budouvě a kapacita se zvýšila na současných 1000l. V našem pivovaru používáme klasické otevřené kádě. Pivo zásadně nijak nefiltrujeme ani nepasterizujeme.
V lednu roku 2016 jsme začali naabízet i svrchně kvašená piva, jejíž obliba stále roste. Celkově se v našem pivovaru uvařilo již více než 20 druhů piva a v současné době se počet ustálil na 5 druzích + případné speciály vařené minimélně 5x v roce.
Zdroj:Minipivovar Richard Brno, 2016


Více na stránkách pivovaru

Mendelova univerzita slaví sto let. Nabídne vlastní pivo a víno

Publikováno:před 2 měsíciZdroj:České novinyAutor:ČTK

Při letošních oslavách 100. výročí svého založení Mendelova univerzita v Brně nabídne desítky akcí pro veřejnost, absolventy i studenty. Připraví také unikátní víno a čtyři druhy piv, řekla na tiskové konferenci rektorka Danuše Nerudová.

"Naše oslavy se ponesou zejména v duchu zaměření našich pedagogických aktivit. Jsou tedy často spojeny se zemědělstvím, lesnictvím a přírodou obecně. Brňané se letos budou s naší školou setkávat i ve veřejném prostoru. Budou také moci ochutnat naše pivo a víno," řekla Nerudová.

Škola se podílí například na pořádání jihomoravských dožínek, které se uskuteční na konci srpna na Mendlově náměstí. Od ledna jezdí Brnem také tramvaj zelené barvy s motivem listu českého národního stromu lípy a logem univerzity. Škola letos vystaví i svoje původní insignie. "Na 15. června plánujeme navíc Sraz století. Předpokládáme, že se do Brna sjedou tisíce absolventů naší školy," řekla Nerudová.

Pivo a víno nabízené univerzitou k jubileu bude unikátní. "Lahví vína bude pouze sto. Jde o červené víno modré odrůdy Cerason. Víno má příjemnou plnou chuť. Jedná se ale spíše o artefakt," řekl vedoucí Ústavu vinohradnictví a vinařství Mendelovy univerzity Mojmír Baroň. Jedna lahev bude stát na 1919 korun.

Pivní nabídka univerzity je bohatší. Nealkoholické Mendelovo pivo vychází z prací studentů. Prostor dostanou studenti i v budoucnu. Budou vyrábět pivo s názvem Studentský speciál. Další pivo Igorův speciál má silnější chuťové stopy nepálské trávy a jeho slad pochází ze školního statku v Žabčicích. Lidé budou moct ochutnat i historické pivo. "Ležák 1919 je vyrobený z pšeničných a pšeničně žitných sladů. Po válce byla nouze o kvalitní suroviny. Jak se s tím tehdejší sládci vypořádali, můžou lidé posoudit sami," řekl vedoucí Ústavu technologie potravin Tomáš Gregor.

Mendelova univerzita je nejstarší samostatnou vysokou školou svého zaměření v České republice. Snahy o vznik vysokého zemědělského učení na Moravě sahají až do roku 1864. Tehdy se ale iniciátorům založit školu tohoto charakteru nepovedlo a vznikla až společně s Československem. Tehdejší Vysoká škola zemědělská byla v Brně zřízena zákonem ze dne 24. července 1919. Dnes má pět fakult, jeden vzdělávací institut a dva školní podniky.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.09.01.2019 16:411