Historie a současnost nanopivovaru Psychovar

Co je Psychovar?
Psychovar začal původně jako domovarnický projekt Tomáše Bendy z Řevnic a jak to už někdy bývá, tento koníček mu postupem času poněkud přerostl přes hlavu. Nezbývalo tedy nic jiného, než Psychovar přetransformovat do podoby létajícího pivovaru.

Jak jsme přišli k názvu Psychovar?
Zcela jednoduše. Na neplánovaném zasedání domovarníků v Řevnickém pivovaru si během degustace jeden z nich stěžoval na problematické scezování pšeničného piva, pivovarkteré je poněkud složitější vzhledem k tomu, že pšeničné zrno, na rozdíl od toho ječmenného, nemá pluchy.

"Bylo to pěkný psycho," prohlásil.

"Vidíš, to by ses mohl pojmenovat Psychovar," odvětil Tomáš.

Následovala zábavná, asi půlhodinová diskuse, kdy si všichni zúčastnění sdělovali své představy, co vše by mohlo vyjadřovat slovo Psychovar a co všechno by mohl vařit. Pojem zbudil zájem.

A tak byl název Psychovar na světě.

Jak létající Psychovar vznikl?
Jako jeden z výrazných milníků lze bezesporu označit začátek roku 2020, kdy Jaromír Horák, známý také jako Čajomír, tvůrce Samurai Shotu a pořadatel Čajomír Festu, přemýšlel, jak by mohl rozšířit své stávají portfolio Samurai Shotu. Tomáš se ho pokoušel opakovaně přesvědčovat, aby připravil čajové pivo. Mohlo by se totiž jednat o zcela novou cestu, jak dostat čaj k typickému českému konzumentovi. Na jaře to již Jaromír nevydržel a během jednoho z pivních pivovarjednání v Řevnickém pivovaru Tomášovi řekl:

"A co kdybys to čajové pivo připravil ty? Pivo je tvá parketa, máš zkušenosti s jeho vařením. Já bych ti poskytnul čajové know-how a support, dal bych ti i stánek na Čajomír Festu a můžeš si to vyzkoušet."

S tou novou představou seznámili Romana Řezáče, sládka Řevnického pivovaru, který zrovna náhodou procházel kolem nich. Romanovi se nápad tak zalíbil, že vyšel celému projektu vstříc a poskytl Psychovaru zázemí svého pivovaru.

Po několika měsících experimentování tak Psychovar ve spolupráci se Samurai Shotem a Řevnickým pivovarem vyvinul první prototypy čajových piv.

A tak 15. srpna 2020 mohla mít na Čajomír Festu premiéru zbrusu nová čajová piva Juicy Maté a Golden Pu-Erh.

Co si myslí lidé o Psychovaru?
Je pro nás velmi povzbudivé, že naši zákazníci sami objevují příběhy, na které jsme sami neprišli:

"Proč se vlastně jmenujete Psychovar?" ptal se jeden z nich na Čajomír Festu.
pivovar
"Protože čajové pivo přece obsahuje kofein a alkohol. Obojí to jsou drogy, které naplní vaši psýché," vysvětlila mu zcela samozřejmě zákaznice stojící ve frontě za ním.

A tak to má být. Pojem Psychovar má totiž spoustu výhod:
● každému je jasné, že se jedná o pivovar
● je snadno zapamatovatelný
● lidé jsou zvědaví, co se za tím skrývá
● a kochají se představami, co by za tím být mohlo
Zdroj:Stránky Psychovar, 2021


Více na stránkách pivovaru