Historie a současnost pivovaru Poděbradský Zdroj

Poděbradský pivovar sídlí ve zrekonstruované části bývalého měšťanského právovárečného pivovaru, na pravé straně řeky Labe a na trase cyklostezky Nymburk-Kolín. Historická budova je pivovarnasáklá vůní piva už od roku 1502. Pivo se tady s přestávkami vařilo až do roku 1950. Tehdejší poslední poděbradský chmelový mok se jmenoval Poděbradský Zdroj. Tento lahodný mok se po více jak šedesátileté odmlce vrátil do Poděbradského pivovaru 31.10. 2013.

Poděbradský pivovar poskytuje posezení ve stylové restauraci s kapacitou 280 míst, s bezbariérovým vstupem, venkovní terasou, zahrádkou s výhledem na Labe, vnitřním krbem a parkovištěm. Je zde možnost pořádání velkých akcí jako jsou rauty, svatby, firemní večírky, koncerty apod. Na malé soukromé večírky a akce s menším počtem osob se skvěle hodí naše stylová venkovní zimní terasa s kapacitou cca 40 míst.

V nabídce máme vlastní pivo Poděbradský Zdroj samozřejmě nefiltrované a nepasterizované, dále máme vždy na čepu speciály z našeho minipivovaru, domácí limonády s ovocem,výběr vín a nepřeberné množství dalších nápojů a specialit.
Zdroj:Poděbradský Zdroj, 2021


Více na stránkách pivovaru

Prohlídky pivovaru Poděbradský Zdroj

Kdy:dle dohodyObec:PoděbradyZdroj:Poděbradský pivovar

Zveme Vás na exkurzi do Poděbradského pivovaru. Na prohlídce se dozvíte informace o historii pivovaru a vaření piva. Budete si moct prohlédnout celou technologii našeho pivovaru. V rámci exkurze je zahrnuta ochutnávka piva. Prohlídka je možná pro skupiny minimálně 5 osob.

Vstupné 50 Kč bez ochutnávky
Vstupné 100 Kč s ochutnávkou

Rezervace je možná po telefonu na čísle 776 383 498 nebo v restauraci.

Aktualizováno: před 6 lety

Poděbradský zdroj. Město má opět své originální pivo

Publikováno:před 6 letyZdroj:Poděbradské novinyAutor:Aleš Kubelka

Tradice poděbradského pivovarnictví opět ožívá. Po dlouhých desetiletích se město pyšní svým vlastním pivem. Nese název Poděbradský zdroj.

Nový pěnivý mok nabízí Restaurace v Pivovaře (též známá jako Bikers klub). Majitel podniku Lubomír Gebauer nosil nápad na čepování poděbradského piva v hlavě několik let. Zaniklý pivovar fungoval dlouho dobu kousek právě od Restaurace v Pivovaře. „Nejdříve jsem uvedl tuto značku. Pivo sice nebudeme zatím vařit v Poděbradech, ale budeme používat naší recepturu, navíc sládek je z Poděbradska. Během dvou let plánuji přistavění malého pivovaru a pivo by se poté mělo začít vařit přímo u nás,“ řekl Gebauer.

A jak vznikl název Poděbradský zdroj. „Je to originální název piva, které se tu vařilo v minulosti,“ vysvětlil dále Gebauer s tím, že věří, že se jméno lidem lehce a brzo zapamatuje.

Prozatím se bude Poděbradský zdroj točit „jen“ v Bikers klubu. „Podle toho, jak bude pivo úspěšné, dá se časem uvažovat o jeho případné distribuci i jinam,“ podotkl Gebauer.

Jedenáctistupňové pivo (filtrované i nefiltrované) má hořčí chuť a v plánu je i vaření dvanáctky. Jeho cena by měla být přijatelných 23 Kč za půllitr.

Z historie lázeňského piva
Právo várečné náleželo od počátku 16. století poděbradským měšťanům, kteří vlastnili dům uvnitř městských hradeb. Od roku 1531 bylo právo prodávat pivo na celém poděbradském panství omezeno, protože za pánů z Gutštejna byl při zámku vybudován vrchnostenský pivovar. Měšťanský pivovar poté mohl dodávat pivo pouze do hospod v okruhu jedné míle od města, ostatní hospody na panství musely odebírat zámecké pivo. Starý městský pivovar zničil požár v roce 1832. Nový pivovar byl založen kolem roku 1900. 1. ledna 1948 byla firma „Akciový pivovar a sladovna v Poděbradech" znárodněna. V letech 1948–1950 jej provozovaly Polabské pivovary, n. p. Pivovar byl zrušen roku 1950.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.19.06.2017 14:201