Historie a současnost pivovaru Počátky

Po 15ti letech partyzánského vaření jsem na fotbale ve Vísce potkal kamaráda , který právě přifuněl na kole z pivovaru Sobíňov. A pak, že to nejde! Hned další týden jsem se do Sobíňova rozjel na svém silném motokole o obsahu 35ccm a po 2 letém martyriu to bylo!

Patronem pivovaru je náš Mikeš, anglický zlatý kokršpaněl. Jeho jméno nesou naše kmenová piva, je součástí loga pivovaru: pes toužebně koukající na svůj Pivovar. Logo je na originálních půllitrech, vytištěno na tácky a splnili jsme také přání našich pivních bratří: máme razítko do pivních pasů!

Vaříme z nejlepšího sladu v České republice ze sladovny Kounice. Tento slad dává piva s vynikající pitelností, světlou barvou a stabilním nižším zbytkovým cukrem ve zralém pivu.pivovar

Vaříme 1 nebo 2 stupňovou dekokcí, kdy je slad dobře vyslazen a nenajdete žádné moučnaté tóny. Experimentální várky vaříme v klasickém Brutaru (rok výroby 1968), větší várky zastane nerezová varna 220 litrů. Topíme dřevem. Vše je ruční práce, žádný počítač. Všechna naše technologie je dělaná na koleně. Jediná dodaná věc je chlazení ležáckého sklepa o výkonu 7/8 Hp.

Naším základním chmelem je americká odrůda Cascade. Ovšem vypěstovaná na naší zahradě. Proč Cascade ( čti: keskejd )? Protože po velkém výběru je to jediná dostupná odrůda, která je ochotná plodit na nízké chmelnici v mrazové kotlině a také jeho chuť a vůně je prostě boží! Používáme další odrůdy chmele, zejména aromatickou klasiku Citra, Žatecký poloranný červeňák, novinky Zappa, Boomerang, Juno.

Naprostá většina našich piv je studeně chmelená naší vlastní metodou.

Voda pramení 20 metrů pod pivovarem a je pro vaření piva optimální. Bohužel, maximální povolený odběr je úřadem omezen na pouhých 1340 m3 ročně (2 680 000 piv ročně), přes to prý nejede vlak!

Pro kvašení mladiny používáme kvasinky pro spodní kvašení: 34/70 a Diamant

Naším vzorem je pivovar Únětice. Vždy, když sedím na pivu v Úněticích si připadám jako doma!

Prodejní Ride-in kiosek je dokončený, viz foto vlevo. Co je to Ride-in? Obdoba Drive-in způsobu prodeje piva: přijedte k okénku kiosku, vůbec nesesedáte z kola, koupíte si pivo a jedete a pijete! Je to takový pivní McDonald!
Zdroj:Stránky Pivovaru Počátky, 2022


Více na stránkách pivovaru