Historie a současnost Pivovaru U Orloje

Uvnitř restaurantu U Orloje je umístěn malý pivovar. Před zraky návštěvníků se tu vaří tradičním českým způsobem pivo z místního sladu a chmele. pivovarVýsledná chuť národního nápoje představuje originalitu českého piva. V nabídce na výčepních pultech jsou během roku 2 - 3 druhy vlastního piva. Receptury pro přípravu piva obsahují zkušenosti několika generací českých sladovníků, chmelařů a sládků.

Součástí areálu Chrámu Chmele a Piva je restaurant sloužící k oddechu a načerpání energie. Interiér restaurantu vychází z původního účelu objektu. Je umístěn ve starém chmelovém skladu. Podávají se tu regionální speciality. Gastronomie reprezentuje místní historický vývoj. Jídla a nápoje jsou připravovaná z lokálních surovin.
Zdroj:Stránky Pivovaru U Orloje, 2014


Více na stránkách pivovaru

Žatecký Chrám chmele neplatil desítky měsíců odvody, dluží tři miliony

Publikováno:před 19 hodinamiZdroj:iDNES.czAutor:Miroslava Strnadová

Turistický areál Chrám chmele a piva v Žatci, který je příspěvkovou organizací města, dlouhodobě nehradil platby na sociální zabezpečení. Vznikl mu tím již více než dvoumilionový dluh, který ještě o polovinu navýšilo penále. Ředitel už kvůli tomu oznámil rezignaci, část opozice požaduje i odstoupení rady města.

„Nad situací, kdy si městská organizace dovolí neplatit státu, mi zůstává rozum stát. Navíc to není stav, který by trval jeden měsíc či dva v důsledku nějaké aktuální finanční tísně, ale trvá to několik desítek měsíců,“ říká třeba Marcel Kollmann, zastupitel z opoziční ODS.

Dlouhodobou situaci doslova označil za kriminální případ a na jednání zastupitelstva vyzval k odstoupení městskou radu, která je odpovědná za fungování organizace. Někteří radní se hájili tím, že o této situaci nevěděli.

„Pokud tvrdí, že o tom nevěděli, tak to nejsou lidé na svém místě,“ říká na to Kollmann.

Dluh na zdravotním a sociálním pojištění se podle něj vyšplhal až na 2,3 milionu korun, a k tomu je navíc ještě 1,3 milionu penále.

Ondřej Baštýř, který byl vedením organizace pověřen v březnu 2015, vzal zodpovědnost na sebe a ve funkci končí.

„Nemyslím, že za to může rada města, prioritně jsem odpovědný já. Mělo se to řešit jinak, mohu za to já,“ řekl Baštýř. Ve funkci skončí posledního května.

Dotace města nepůjde na umoření dluhu vůči státu
Kdo je za dluh vůči státu přímo odpovědný, proč vznikl a jak dlouho narůstal, teď má zjistit externí audit. Auditora vyberou zastupitelé.

Po Baštýřovi pověřila rada města vedením Chrámu chmele a piva Karla Havelku, který má v organizaci na starosti sekci turismu.

Čeká ho nastartování areálu, který byl paralyzován opatřeními proti šíření koronaviru a jeho finančních příjmů se citelně dotklo především uzavření restaurace U Orloje.

Město mu pošle jako pomoc mimořádnou dotaci ve výši přes 1,7 milionu korun.
„Jako příspěvková organizace města nemáme nárok na různá kompenzační opatření od státu. Je to pro nás existenčně důležité rozhodnutí,“ přivítal to Baštýř.

Dotace však nepůjde na umoření dluhu vůči státu, nýbrž čistě na provoz areálu, jehož součástí je vedle restaurace prohlídková trasa v chrámu, klášterní zahrada a Galerie Sladovna.

Město zároveň řeší další fungování a financování organizace. Zvažuje transformaci na obchodní společnost či pronájem restaurace. Verdikt bude na zastupitelích.

Vaří pivo v jeho chrámu a miluje ho. Jednou do roka by ho však raději neviděl

Publikováno:před 4 měsíciZdroj:Deník.czAutor:Hynek Dlouhý

Petr Wiesinger tvoří v žateckém Chrámu chmele a piva ležáky i speciály. „Je to pestrá práce. Myslím, že děláme zajímavá piva,“ říká sládek.
Zkušeným okem zkontroluje výraznou zlatavou barvu. Přičichne a ověří správnou chmelovou vůni. Napije se a usměje. Paráda. Podařilo se. Sládek Petr Wiesinger právě uvařil další várku skvělého moku z českého zeleného zlata. Piva, které ochutnáte ve světové chmelové metropoli, v žateckém Chrámu chmele a piva.

„Sám mám nejraději ležáky. Ale samozřejmě rád ochutnám i různé speciály,“ přiznává Wiesinger, který pracoval více než třicet let v žateckém pivovaru. Z toho sedm let jako sládek.

Nyní je sládkem v minipivovaru v Chrámu chmele a piva. V centru pivařů v Žatci vaří podle návštěvníků výborná piva. „Je to příjemná práce, jsem rád, že tu vařím. Minipivovarnictví je jiné než velké pivovary. Je to pestřejší. S pivem si můžete více pohrát, vyladit jeho chuť. Máte možnost více zkoušet, dělat různé speciály, experimentovat s novými věcmi, třeba s novými odrůdami chmele,“ říká Wiesinger.

Pod jeho rukama vzniká v Chrámu jedenáctka Samec, tmavá dvanáctka, v letní sezoně pak lehčí Letňák, v té zimní naopak tradiční ležák dvanáctka. Rád také dělá za studena dochmelený speciál Chmelová královna nebo Harmoniku.

Ve spolupráci s žateckým Chmelařským institutem, kde šlechtí a zkoumají nové odrůdy chmele, pak jednou za dva měsíce vaří svrchně kvašené speciály eXperiment Ale. Je to pivo trochu jiné než to tradiční. Chuťově i vůní. Je více hořké, jinak se vaří, používá se také jiný chmel a slad. „Spolupracujeme při jejich vaření s odborníky ze Chmelařského institutu. Na jejich výrobu se používají nové speciální odrůdy aromatických chmelů,“ připomíná sládek.

Zelené i červené pivo
V Chrámu chmele a piva umí také zelené pivo, červené Valentýnské, občas vaří zlatavý mok k významným žateckým událostem, třeba když se ve městě hrála opera pod širým nebem.

„Vaření piva mě pořád hodně baví. A pivo mám samozřejmě také stále rád,“ směje se sládek. I když přiznává, že tak jednou za rok má i on piva už dost. To když probíhají nějaké větší několikadenní degustace.

„Pivo mám rád od mládí. A už tehdy mě zajímala jeho výroba. Vyučil jsem se sladovníkem v Plzeňském pivovaru, poté jsem si dodělal kvalifikaci, abych mohl být sládkem,“ pokračuje.

V minipivovaru v Chrámu chmele a piva vaří zhruba 450 až 500 hektolitrů ročně. „Myslím, že děláme hodně zajímavá piva,“ říká Petr Wiesinger. Turisté se tam na „degustačním prkénku“ s několika druhy vzorků také učí zlatavý mok ochutnávat. Na objednání tam pořádají také exkurze do pivovaru. „Lidé se hodně zajímají, ptají se, jaký chmel a jakou vodu používáme, prostě jak naše pivo vzniká,“ uzavírá Wiesinger.

Chrám Chmele a Piva v nové sezóně vylepšuje nabídku Restaurace U Orloje

Publikováno:před 2 letyZdroj:Město ŽatecAutor:Tomáš Kassal

Originální zážitkovou gastronomii bude letos ještě víc nabízet Restaurace U Orloje v Chrámu Chmele a Piva v Žatci. Restauraci vede nový šéfkuchař a hosté se dočkají většího počtu jídel, v jejichž receptuře bude pivo nebo chmel. Minipivovar U Orloje pak bude trvale nabízet pět vlastních druhů piv.

„Našim zákazníkům chceme nabídnout originální zážitkovou gastronomii, která vychází z chmelařské a pivovarské tradice Žatecka. Věříme, že když naši hosté zakončí svou prohlídku Chrámu Chmele a Piva nebo sousedního Chmelařského muzea v naší restauraci u jídla, jaké nikde jinde nedostanou, umocní to jejich zážitek z návštěvy u nás,“ popsal hlavní smysl letošních změn v restauraci pověřený ředitel Chrámu Chmele a Piva Ondřej Baštýř.

Kuchyni v Restauraci U Orloje nově vede šéfkuchař Matěj Stanislav, který má zkušenosti i ze špičkových kuchyní v zahraničí. Svůj rukopis vnesl už do připraveného jídelního lístku v březnu, zároveň ale připravuje nové menu hotových jídel i minutek pro další měsíce. „Naše jídla by měla být moderní, ale zároveň typická pro Žateckou chmelařskou oblast. Proto bude nový jídelní lístek postavený na čerstvých a sezónních surovinách, ale také bude ještě více využívat v recepturách pivo a chmel,“ vysvětlil Ondřej Baštýř. Příkladem originální gastronomie může být například chystaný pivní čokoládový koláč.

Ke změnám v Restauraci U Orloje bude patřit také rozšíření trvale nabízených piv, jejichž počet se rozšíří ze čtyř na pět. Každý host si tak může vybrat pivo, kterému dává přednost nebo se vracet, aby ochutnal jiné. V nabídce bude desetistupňový Letňák, jedenáctistupňový Samec, dvanáctistupňový ležák, tmavá jedenáctka a ExperimentAle. Nabídka rozšířená o letní pivo také umožní skupinkám hostů pořádat vlastní degustace. Minipivovar U Orloje má už svého stálého sládka, hosté tedy mohou více využívat také možnosti prohlídky minipivovaru.

V turistické části Chrámu Chmele a Piva se letos velké změny nepřipravují. Personál a průvodci se vedle běžné péče o turisty budou podílet také na pořádání různých akcí, chrámových i městských. Do Klášterní zahrady se počítá s dalším ročníkem loutkových pohádek, proběhne tam i část Dočesné. Chrám Chmele a Piva bude pokračovat ve spolupráci s dalšími turistickými cíli ve městě i regionu – s Chmelařským muzeem, Zámkem Stekník nebo dvorem U svatého Jakuba.

„V přízemí Galerii Sladovna chceme věnovat víc pozornosti výstavám, které tam už jsou a které se dají spojit s nabídkou pro turisty. Například se to týká expozice o sladovnictví, kde chceme na velkých plakátech připomenout, co je to slad, jak se vyrábí a používá. Zdůrazníme tím původní smysl renesanční sladovny,“ řekl Ondřej Baštýř.

Ve sladovně mají přibýt také velkoformátové fotografie některých žateckých míst, které ukazuje i vystavený model Žatec. Tyto velké snímky naváží na projekt Procházka po chmelařských památkách v Žatci, což jsou letáčky sloužící jako průvodce po Žatci. Dalším tématem, jež vybízí po nevšední procházce městem, je filmařská tradice. I expozice Žatec ve filmu bude v přízemí sladovny pokračovat po celý rok.

Minipivovar U Orloje začal prodávat ExperimentALE, používá nově vyšlechtěný chmel

Publikováno:před 2 letyZdroj:e-lounsko.cz

Každý měsíc nové pivo, ale pod stále stejným názvem ExperimentALE bude nabízet svým zákazníkům Minipivovar U Orloje, který vaří pivo v areálu Chrámu Chmele a Piva (CHCHP) v Žatci. Nové pivo je výsledkem spolupráce CHCHP a Chmelařského institutu Žatec.

První várka o objemu 5 hektolitrů se začala prodávat před svátky a jde o třináctistupňové pivo. Síla i chuť se ale budou různé měnit i s ohledem na sezónu. „Používat se bude nově vyšlechtěný aromatický chmel, který dodává Chmelařský institut. Chmel je certifikovaný, ale ještě se s ním nemůže úplně volně obchodovat. Využívat ho mohou jen minipivovary,“ uvedl pověřený ředitel CHCHP Ondřej Baštýř.

Experimentální pivo patří k typu ALE, konkrétně jde o India Pale ALE. India = svrchně kvašené pivo, Pale = světlé, ALE = silně aromatická piva (silná hořkost = anglický typ, výrazné aroma = americký typ). Nové žatecké pivo tak kombinuje americký a anglický typ piva s využitím českého chmele.

„Pivo vaří v našem pivovaru U Orloje sládek Chmelařského institutu Jan Hervert, který zároveň vytvořil recepturu a dodává „chmelové“ suroviny na výrobu piva. Ty jsou jedinečné tím, že byly šlechtěny a testovány právě Chmelařským institutem několik let a byly použity do piv na mnoha degustacích tak, aby byly vybrány skrz celou pivovarskou obec (sládci mnoha pivovarů, obchodníci s chmelem, chmelaři) ty nejlepší. ExperimentALE je tedy jedinečné pivo typu IPA, ale z českých aromatických chmelů (Vital, Kazbek). Je jedním z prvních výstupů druhé generace „voňavých/aromatických“ chmelů a bude k ochutnání právě v pivovaru U Orloje,“ vysvětlil Ondřej Baštýř s tím, že první várka byla uvařena 30. listopadu.

Tvůrci říkají pivu experimentální ALE, protože má znaky, které popisuje Ondřej Baštýř takto:
● je jen z českých chmelových odrůd vyšlechtěných Chmelařským Institutem
● chmel je šlechtěný několik let a ještě není rozšířen ke komerčnímu účelu
● pivo je svrchně kvašené, za studena chmelené a najdete v něm soulad mezi anglickou hořkostí ALEu a americkým aroma
● várky se budou lišit svou stupňovitostí a svým charakterem (v létě přejdeme na „lehčí“ variantu, pivo bude i „tmavší“).

Mekka všech pivařů a chmelařů. Vítejte v Žatci

Publikováno:před 3 letyZdroj:Novinky.czAutor:Nela Štefanová

Snad každý pivař by alespoň jednou za svůj život měl navštívit královské město Žatec, jehož chmel se nachází v každém českém pivě. Před pár lety zde byl vybudován zábavný komplex Chrám chmele a piva jehož součástí je také chmelový orloj nebo labyrint z chmelových žoků.

Pěstování chmele je v Žatci tradicí již přes tisíc let. Díky specifickým přírodním podmínkám, se zde chmelu jedinečně daří a pravdou je, že bez něj bychom dnes byli ochuzeni o ta nejlepší piva, kterými se Česko může chlubit. Žatecký poloraný červeňák je totiž v každé sklenici zlatého moku, a to i v té minimální míře.

Návštěvníky Žatce čeká i Chmelový maják, který je specifický svou 3D projekcí. Výhled ve 42 metrech nad zemí umožní seznámit se blíže s veškerou historickou architekturou. Sedm tyčí nad majákem, které jsou sedm metrů vysoké a představují chmelnici, v noci září až 30 kilometrů daleko.

V budově, která byla postavena v roce 1897 a sloužila jako sklad a sušárna bratrům Christlovým, se nyní nachází Chrám chmele a piva. Návštěvníci zde mohou projít labyrintem z chmelových žoků nebo navštívit místnost alchymisty, který ve svém pokoji vymýšlel recept na nejlepší žatecké pivo. Kromě dalších chmelových památek je také tato budova navržena k zápisu na seznam světového dědictví UNESCO.

Kdo nepije žatecký chmel, půjde do pekla
Snad nejvýznamnější dominantou města je chmelový orloj, jehož autorem je Petr Podzemský. Ciferník na orloji ukazuje období chmelové vegetace, takže na hodinách lze zjistit, v jaké fázi se chmel nachází.

Na závěr prohlídky mohou ochutnat návštěvníci pivo z minipivovaru v restauraci, která je součástí celého objektu. Zábavný komplex vyšel zhruba na 360 miliónů korun. Vstupné pro jednu osobu činí 120 Kč.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.29.05.2020 17:305