Historie a současnost Pivovaru Nomád

Kocour Varnsdorf, Nomád – první létající pivovar u nás, Děčínský Kapitán, Nomád a teď Nomád.
Když jsem začal hledat poprvé jméno pro koncept pivovaru bez pivovaru, který běžně fungoval v zahraničí, nelíbilo se mi označení v angličtině. Gypsy brewery, pivovarnetřeba překládat, jaksi konfliktní pojmenování. Contract breweing zase složité. Proto přišel nápad a odkaz na dvacet práce u ČSA, kde jsem měl možnost cestovat po světě a ochutnávat mraky piv. Kdo tehdy mohl tušit, že se z toho stane obecné pojmenování, které ale vystihuje podstatu. Létající pivovar, přesun z místa na místo, aby člověk uvařil várku, umyl sudy, prodal pivo...

O pár let později, když jsem věděl, že přistanu v Děčíně pod zámkem, hledal jsem znovu jméno. Nic kloudného mě nenapadlo. Tak zůstalo u Nomáda a jeho putováním za pivní pestrostí. Třeba vařením piva nejen v Indii, ale i v jiných částech světa. Degustací piva na světových festivalech a degustačních soutěžích.. Dřív se jezdilo na zaučenou do Vídně, dnes se putuje za pivní pestrostí po světě.

Proto Nomád vaří piva v rozličných pivních stylech, podle ročního období, nálady, surovin a spoluprací s kamarády z jiných pivovarů. Na našich deseti kohoutech se protočí mnoha.
Dejte pivu šanci a uvidíte, že báječný svět piva vás pohltí.
Zdroj:Stránky Pivovaru Nomád, 2020


Pivovar byl od roku 2012 až do otevření provozovny v Děčíně provozován jako létající pivovar Nomád.

Na podzim 2022 ukončil minipivovar svou činnost a Jan Kočka navázal na svou činnost létajícím pivovarem KočKovník.


Pivo se zmrzlinou? Proč ne, říká pivní znalec Jan Kočka

Publikováno:před 4 letyZdroj:iDNES.czAutor:Ivan Brezina

Zlatavý hořký nápoj považujeme za posvátný. Patříme mezi top světové pivní konzumenty. A zažíváme erupce pivní pestrosti. „V každém městě je hospoda, kde se točí něco zajímavého,“ říká v magazínu Víkend pivní znalec Jan Kočka. Na léto doporučuje lehčí, pšeničná piva a kyselejší, například spontánně kvašená.

Na vaření piva se v Česku vrhl kdekdo. Není to na úkor kvality?
Může být, ale nemusí. Velké pivovary dřív říkaly: „Máme odborníky, varnu nám řídí počítač, kvalitu průběžně kontrolujeme v laboratoři, ale minipivovary buší jedno pivo za druhým. A když se jim várka nepovede, prostě to označí za novinku.“ To už dávno neplatí. Naučit se vařit pivo není nic složitého, na základy metodou pokus – omyl stačí deset várek. Při dodržení základních pravidel na pivu není moc co pokazit, zvlášť když vám někdo trochu poradí. Často to funguje tak, že zkušený sládek dohlíží i na několik minipivovarů, ve kterých vaří nadšenci bez vzdělání v oboru.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.26.07.2020 07:011