Historie a současnost minipivovaru Kolštejn

Minipivovar Kolštejn navazuje na již dávno zaniklou tradici pivovaru a pivovarnictví v obci Branná v Jeseníkách. Zmínek o pivovaru v této obci se zachovalo pramálo. Proto zde, v krátkosti, uvádíme alespoň několik zajímavých a dochovaných faktů.

Do historie Branné i její současné podoby se nasmazatelně vryl rod Žerotínů. Také náš příběh pivovarnictví začíná roku 1575, tedy za dob pánů ze Žerotína (konkrétně Karla st. a následně Jana ml. ze Žerotína).

pivovarHistorické prameny uvádí, že první zmínka o pivovaru se dochovala z dob pánů ze Žerotína. V roce 1575 se obec uvádí jako městečko s hradem, panským dvorem, třemi mlýny, PIVOVAREM a mýtnicí. Následně pak, roku 1591, se již obec uvádí jako městečko se zámkem Goldstejn, poplužním dvorem, pivovarem, mlýnem, hamry, kostelem a mýtem. Název vznikl počeštěním německého Goldenstein (zlatý kámen). Obec Branná se dříve jmenovala Goldstejn z čehož, postupem času, vznikl český název Kolštejn.

Rozhodli jsme se navázat na starý příběh a pokračovat v řemesle pivovarnickém, které Žerotínové více než před 430 lety započali.


Minipivovar Kolštejn se nachází v centru obce Branná - na nejmalebnějším náměstíčku v Jeseníkách. Obec je situována v centru turisticky hojně navštěvované oblasti Jeseníků. Minipivovar Kolštejn je součástí komplexu Relax centra Kolštejn - konkrétně je umístěn v zázemí Restaurace Kolštejn.

Výstavba minipivovaru započala již v roce 2012, otevření se dočkal roku 2013, kdy byl také slavnostně vysvěcen (28.3. 2013) a přesně po třech měsících pokřtěn (28.6. 2013).

Zařízení minipivovaru je rozděleno do dvou částí. V prvním podlaží je umístěna dvounádobová varna s užitným objemem 500 litrů. Ve sklepě se nachází 6 ležáckých tanků a 2 spilky.
Zdroj:Stránky minipivovaru Kolštejn, 2015


Více na stránkách pivovaru

Prohlídky minipivovaru Kolštejn

Kdy:dle dohodyObec:BrannáZdroj:Minipivovar Kolštejn

Komentovaná 30 minutová prohlídka minipivovaru s degustací přímo ve sklepě, která probíhá po telefonické domluvě.
● Jen pro osoby starší 18 let
● Cena: 150 Kč/os.

Aktualizováno: před rokem

Dávný příběh pokračuje. Minipivovar Kolštejn oživil tradici starou 700 let!

Publikováno:před 3 letyZdroj:Magazín PatriotAutor:Tomáš Svoboda

Návštěvy regionálních minipivovarů se staly hlavní náplní seriálu „Pivní mapa“, ve kterém se Magazín PATRIOT soustředil výhradně na Moravskoslezský kraj. Nyní jsme se však v rámci volného pokračování podívali také za jeho hranice. A to do Jeseníků, kde byl naší další zastávkou minipivovar Kolštejn v Branné.

Což o to, na úctyhodnou tradici spojenou s udělováním práva vařit pivo se odkazují leckde. Jenže málokteré místo v celé republice má takovou historii jako Kolštejn. Mohli bychom napsat také Goldenstein, což byl původní německý název.

Dnes ovšem zavítáme do Branné. Právě tak se totiž obec s necelými třemi stovkami obyvatel od roku 1949 jmenuje. Mnozí turisté bezesporu znají její unikátní historické jádro, které je památkovou zónou a ve kterém se opět vaří pivo.

Více už nám řekne paní Soňa Demešová, provozní Relax centra Kolštejn, jehož součástí je i minipivovar, který sídlí v budově číslo popisné 56. Tady se celý příběh začal psát zřejmě již v roce 1325.

„Budovu dnešní restaurace dal tehdy postavit fojt. Byla jí udělena středověká výsada, právo vařit a čepovat pivo. Po celé období skoro 700 let sloužila i jako ubytovací zařízení. Přestože je dobových dokumentů kvůli požárům poměrně málo, našly se v archivech fragmenty, podle kterých to lze doložit,“ dává se do vyprávění naše průvodkyně.

Tradice vaření piva zde zanikla počátkem 20. století, kdy v celém regionu nezadržitelně sílil vliv velkých pivovarů z Hanušovic a Šumperka.

„Branná je turistické centrum, kde lidé chtějí mít kvalitní služby a zázemí. Proto se majitel, který od roku 2000 postupně kupoval budovy v centru obce, rozhodl navázat na tradici a v roce 2012 vybudoval malý pivovar,“ pokračuje Soňa Demešová.

Podle ní se tak uzavřel bezmála sedmisetletý koloběh historie a na Kolštejně se po slavnostním vysvěcení, které proběhlo v březnu roku 2013, opět začalo vařit pivo skoro tak jako kdysi.

Dvanáctka je na čepu stále
Aby vůbec mohli začít, museli nejprve prohloubit sklepy zhruba o metr. Jinak by se jim tam jen stěží vešlo šest ležáckých tanků a dvě otevřené spilky. Dvounádobovou varnu o objemu 500 litrů pak umístili o podlaží výše.

„Jako základní a zároveň i hlavní druh piva, které je na čepu stále, máme dvanáctku, klasický světlý ležák. Co se týče dalších piv, držíme se při vaření sezónnosti, takže aktuálně máme v nabídce dvě lehčí piva, polotmavou jedenáctku a světlou výčepní desítku,“ popisuje pivní menu paní provozní.

Všechna piva „postavili“ na vlastních recepturách a vyzkoušeli si už také experimenty v podobě svrchně kvašených speciálů. Teoreticky by je mohli vařit i častěji, musela by se ale navýšit kapacita ležáckého sklepa. Plány jsou hotové, zatím to však není aktuální téma.

Co naopak patří mezi žhavé trendové záležitosti, to je zájem lidí o jejich „živé pivo“, jak je Soňa Demešová nazývá. Turistům se snaží vyjít vstříc zejména celoročním provozem rozsáhlého wellness centra. Slabší období mezi zimní a letní sezónou tím prakticky odpadá.

„Naši zákazníci jsou převážně hoteloví hosté a turisté, takže 90 % produkce prodáme přímo v pivovarské restauraci. Jsme omezeni jedině kapacitou našeho ležáckého sklepa, kde máme šest tisícilitrových tanků. Více piva prostě navařit nemůžeme,“ upřesňuje naše hostitelka.

Kdo pivo miluje, rád si připlatí
Jelikož pochází ze Slovenska, ví, že Češi jsou jednoznačně větší pivaři. Tak je to historicky dáno a nic moc na tom nemění ani postupný boom malých pivovarů u našich východních sousedů.

Jako všímavá žena však vypozorovala, že navzdory tradicím se obecné pivařské preference významně mění podle skladby hostů. „Pokud tady máme ženské osazenstvo, pije se více polotmavá jedenáctka. Je trošku sladší díky karamelovému sladu, takže ženám více chutná. Jinak ale dominuje dvanáctka,“ podotýká zástupkyně pivovaru Kolštejn.

Není pochyb, že návštěvníky Jeseníků láká zejména jeho historie. Každého by ovšem měla zaujmout také kvalita piva, o kterou se každodenně starají s cílem držet se na nejvyšší úrovni. „Myslím si, že ne náhodou je právě v Česku rozvoj malých pivovarů. Ti, kteří pivo milují a chtějí kvalitu a tradici, si raději připlatí za živé pivo. Takovou máme odezvu od lidí,“ říká Soňa Demešová.

Přestože se sama neřadí mezi pivaře, našla si ke zlatavému moku cestu. Vždyť přiměřená konzumace nepasterizovaného a nefiltrovaného piva má blahodárné účinky na lidský organismus, což dokazují i vědecké studie.

Mýty i fakta o pivu si lze ostatně vyslechnout v rámci prohlídek minipivovaru přímo od paní provozní, která se přirozeně drží pohledu ženy. Jaké pivo jí vlastně chutná?

„Preferuji polotmavá a tmavá piva, zkrátka jako typická žena, kterou oslovuje jemně nasládlá a méně hořká chuť. Třetinku piva denně si dám,“ dodává s úsměvem.

Tak „Dej Bůh štěstí!“ a u piva zase brzy na viděnou.

Minipivovar Kolštejn
Místo: Branná 56
Druhy piv: vaří spodně kvašená nefiltrovaná a nepasterizovaná piva, v nabídce je stabilně světlý ležák Bran 12°, podle sezóny jsou to další piva jako světlé výčepní Vogtey 10°, polotmavý ležák Dolmen 11° či tmavý speciál Menhir 15°

Minipivovar Kolštejn navázal na tradici starou 690 let

Publikováno:před 5 letyZdroj:Novinky.czAutor:Bára Haušková

Návštěvníky Branné v Jeseníkách láká zdejší minipivovar na originální zážitkovou prohlídku. Tradici vaření piva trvající 690 let se věnuje i připravovaná kniha Historie pivovarnictví v Kolštejně – Branné, která bude slavnostně pokřtěná 4. července.

Nový mok a nový zážitek nabízí Minipivovar Kolštejn v Branné. Svrchně kvašená desítka Wiess se přiřadila k šesti stávajícím produktům. Návštěvníci historického městečka mohou ochutnávat jak typicky česká spodně kvašená piva, tak moky, které jsou v tuzemsku méně obvyklé.

„Pivo Wiess je nefiltrovanou verzí piva typu Kölsch, které se tradičně vaří v okolí německého Kolína nad Rýnem. Vyznačuje se na první pohled silným zákalem a hustou krémovou pěnou. Ve vůni pak dominuje citrónová kůra. Po napití je velice osvěžujícím pivem s lehkým tělem, nižší hořkostí a jemným řízem,“ popsal sládek Vojtěch Slivoň.

Ten se také od května ocitnul v nové roli průvodce zážitku nazvaného Kolštejnský pivní znalec, který získal značku JESENÍKY originální produkt. Zájemci o znalosti zlatavého moku se mohou objednávat ke komentovaným a degustačním prohlídkám prostřednictvím nového webu www.kolstejn.cz.

Příležitost ochutnávat nejen kolštejnská piva budou mít lidé na oslavách pivovarnictví 4. července, kde se představí i další regionální pivovary. V duchu místních výrobků se uskuteční i jarmark značky JESENÍKY originální produkt, doplněný stejně jako v loňském roce o regionální výrobky z Hané.

„Letošní program nabídne atrakce pro děti, šermířské souboje a divadelní představení pro děti. Přijedou sokolníci s dravými ptáky, takže je na co se těšit,“ láká na první červencovou sobotu do Branné Tomáš Drápal, ředitel Relax centra Kolštejn a iniciátor vznikající historické knihy, kterou vydá regionální vydavatelství Veduta Štíty. Autorem publikace je historik Drahomír Polách.

V Branné budou vařit pivo. Jmenovat se bude Bran

Publikováno:před 7 letyZdroj:Deník.czAutor:Petr Krňávek

Příznivci piva budou mít brzy důvod, proč se vydat do Branné v Jeseníkách. V polovině května budou moci ochutnat první pivo, které vznikne v novém Minipivovaru Kolštejn. Ve čtvrtek 28. března pivovaru požehnal kněz Piotr Grzybek.

„Majitel usoudil, že restauraci chybí domácká tvář a že v trendu jsou pivní lázně. Původní myšlenka byla, že když se udělají pivní lázně, tak jedině s domácím pivem. Proto vznikl i pivovar," řekl ředitel Relax centra Kolštejn Tomáš Drápal.

Pivovar se nachází na místě původního zázemí a ve sklepě restaurace Kolštejn. Zařízení má roční kapacitu tisíc hektolitrů, pro letošek je plán produkce oproti tomuto množství zhruba poloviční.

„Rozhodli jsme se vařit pivo českého typu, hlavně ležáky. Prvním druhem piva bude dvanáctka, spodně kvašený ležák. Pak bychom chtěli sortiment doplnit o další druhy piv," řekl sládek pivovaru Jiří Maks.

Doplňkovým druhem má být polotmavá jedenáctka s karamelovou příchutí. V zimě by se mohli lidé dočkat speciálu se silnější stupňovitostí, v létě je naopak desetistupňového piva.

Sládek chce pivo vařit klasickou metodou. „Nepoužíváme žádné sladové výtažky. Zakládáme si na tom, abychom měli moravské slady z humnových sladoven z Hané. Chmel budeme používat výhradně český. Vodu máme místní, vypadá, že je vhodná. Kvasnice budeme brát z okolních pivovarů," prozradil Maks.

K povolání sládka se propracoval přes domácí vaření piva. Věnuje se mu zhruba pět let, zkušenosti sbíral i po kurzech a seminářích. V současnosti dodělává studium technologie vaření piva na potravinářské průmyslovce. Pivovar v Branné je jeho prvním působištěm. „Dostal jsem tu šanci, chci ji využít," říká Maks.

Vlajková loď minipivovaru Kolštejn se bude jmenovat Bran. Jméno pro nové pivo vzešlo ze 124 návrhů. Kromě podobností s názvem obce Branná se jedná i o název bretaňské kapely, která je s relax centrem spjata. Slovo bran znamená v překladu z bretanštiny havran. „Protože jsem si myslel, že naše první pivo bude polotmavé, sedělo mi to k černé barvě havrana," vysvětluje Drápal.

Branenské pivo by v budoucnosti mělo být dostupné nejen v restauraci Kolštejn, ale také na dalších místech. Zájemci si jej budou moci odnést i v lahvi či malém soudku.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.15.08.2017 14:253