Historie a současnost Pivovaru Kolčavka

Pivo v Libni
V domě, v těsné blízkosti historické budovy Nad Kolčavkou, kde již úspěšně provozuje svou činnost hudební klub Večerní škola, vzniká pivovar. Snahou jeho akcionářů je přinášet zákazníkům nevšední chuťový zážitek a nabídnout klasická česká řemeslná piva.
Vzniku pivovaru napomohla i vysočanská radnice, která si od toho slibuje další zatraktivnění této lokality. pivovarPrvní várka pravého řemeslného libeňského piva je plánována na druhou polovinu října. Všichni milovníci klasického českého ležáku se tak do konce tohoto roku dočkají bohaté nabídky nového pivovaru, který opět po 86 letech bude produkovat pravé libeňské pivo… přijďte nás navštívit a již nyní můžete být svědky zrození nové tradice.

Pivovarnická historie v Libni
V Libni ve druhé polovině 16. století založil Albrecht z Brukštejna Zámecký pivovar. V roce 1899 jej získal do pronájmu První pražský měšťanský pivovar, aby jej vzápětí uzavřel a v roce 1900 tento pivovar zanikl zcela. Dodnes jsou pod Libeňským zámečkem dochovány původní budovy Zámeckého pivovaru. Dalším libeňským pivovarem byl Knoblochův pivovar založený roku 1874 Albrechtem Goldfingerem, který jej již v roce 1875 prodal firmě Kallberg a synové. V roce 1880 jej koupil Karel Knobloch a vlastnil ho až do své smrti v roce 1888. Během dalších let se majitelé střídali. Významným vlastníkem byla společnost The Bohemian Brewerie Limited, která pivovar významně rozšířila a modernizovala. pivovarZáhy se však dostala do finančních potíží a pivovar je prodán společnosti První parostrojní pivovar v Praze VIII. V roce 1928 je vaření piva ukončeno a pivovar zrušen.
Po 86 letech se však situace mění. Libeň bude mít možnost ochutnat opět své vlastní pivo. V ulici Nad Kolčavkou vznikl nový malý pivovar, který si klade nemalé cíle.

Akcionářský pivovar Kolčavka
Akcionářský pivovar Kolčavka plánuje výstav 1320 hl piva ročně a do budoucna až 3000 hl ročně. Pro znalce vaříme pravé České řemeslné pivo Kolčavka. Základní sortiment tvoří řízná jedenáctka a správně hořká dvanáctka doplněná o pšeničné speciály, Czech IPU a další sváteční ležáky. V nově vzniklé pivovarské restauraci vás potěší posezení přímo u měděné pětisetlitrové varny – pro více než 80 návštěvníků, kteří jsou tak svědky vaření piva přímo na „place“. 30.10.2014 byl slavnostně spuštěn akcionářský pivovar Kolčavka.
Zdroj:Pivovar Kolčavka, 2015


Současnost
V tuto chvíli jsme v ulici Lihovarská, kde jsme s restaurací Beseder, která je naší součástí a na jedno ičo. Vzhledem k tomu, že restaurace Beseder nefunguje vůbec večer a pouze jako obědová restaurace, my doufáme, že se nám v dohledné době podaří udělat z prostoru Besederu pivovarskou restauraci s prvky středozemí, která by byla milovníkům piva příjemnější. Chtěli bychom našim zákazníkům nabídnout moderní česko-německo-rakouskou kuchyni, která by se krásně hodila k pivu. Zatím máme speciální menší menu, které vždycky obsahuje něco jiného, ale jde především o jídla, které jsou v kombinaci s pivem zajimavé.
Zdroj:Pivovar Kolčavka, 2022


Poznámka:
V roce 2021 je pivovar přestěhován do nové provozovny na Lihovarské 12 a na jeho místě vzniká Pivovar Arrogance.


Více na stránkách pivovaru

Staronový speciál MARZEN 14 je tu

Publikováno:před 8 letyZdroj:Pivovar Kolčavka

Spodně kvašené pivo bavorského typu vyznačující se sytou barvou, jemnou hořkostí a vysokou chlebnatostí.

Původně se toto pivo vařilo v březnu (März – odtud název). To byl poslední měsíc, kdy se dalo ještě navařit pivo,
pak již hrozilo nebezpečí infikace divokými kvasnicemi. V tomto měsíci se navařila velká várka silnější stupňovitosti
aby pivo vydrželo přes léto. Zbylá zásoba se dopíjela v září a říjnu.

VYROBENÉ Z ČESKÝCH SUROVIN, NEFILTROVANÝ, NEPASTERIZOVANÝ
Staronový červený speciál Pivovaru Kolčavka - MARZEN 14° - PŘIJĎTE OCHUTNAT!

Libeň má svůj vlastní pivovar

Publikováno:před 9 letyZdroj:Praha9.cz

Ve čtvrtek 30. října byl v Praze 9 slavnostně otevřen nový a zároveň jediný libeňský pivovar. Minipovar je součástí restaurace Večerní škola v ulici Nad Kolčavkou.

Parta nadšenců kolem Večerní školy se rozhodla zpestřit nabídku a přišla s nápadem založit akciovou společnost a s ní pivovar. Sen se stal skutečností a Pivovar Kolčavka byl na konci října zprovozněn. Návštěvníci Večerní školy si nyní mohou pochutnat na pěti druzích piva, která se zde vaří a točí. Vedle klasické světlé jedenáctky a dvanáctky je to například pšeničné pivo nebo třináctistupňové černé pivo Kolčavka. Pro opravdové fajnšmekry je pak připraveno patnáctistupňové pivo IPA.

Restaurace se ihned po otevření pivovaru dočkala obrovského zájmu milovníků piva. S požehnáním kaplana Českobratrské církve husitské vyzkoušelo na slavnostním zahájení chmelový mok téměř 400 lidí. Do budoucna se parta kolem kolem této skvělé hospody s úžasnou atmosférou chystá ještě obohatit svůj kulturní program. Již dnes sem můžete zavítat na country nebo jazzové večery - http://www.vecerniskola.eu.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.19.03.2016 12:032