Historie a současnost Pivovaru Hostan

● 1278 Pivo se vaří ve městě Znojmo od jeho založení Konrádem Znojemským. Šenkovat pivo v okruhu jedné míle smí jen Znojmo, což potvrzuje listina Rudolfa Habsburského.
● 1363 První historické záznamy o pivovarnictví ve Znojmě sice pocházejí z roku 1278, nicméně historické zmínky o pivovaru pod názvem Hostan jako takovém pochází z roku 1363. Název piva Hostan pochází od prvního zmiňovaného sládka, pana Hostana, který se objevuje v záznamech z doby Karla IV. na seznamu měšťanů s uděleným právem vařit pivo.
● 1709 Městu Znojmo byly přiděleny pozemky v blízkosti Znojemského hradu, kde bylo možné postavit pivovar. Z původních budov se do nynějška zachovala pouze rotunda Svaté Kateřiny.
● 1720 Rok 1720 je považován za rok, kdy byl pivovar založen, od té doby se zde vaří pivo.
● 1860 Město prodalo pivovar Tomáši Mauralovi za 50.000 zlatých a vznikl tak pivovarPrvní znojemský parní pivovar a sladovna
● 1885 Rudolf Wotzilka začal stavět další pivovar v Horním předměstí.
● 1924 Oba pivovary se sloučily do akciové společnosti První znojemský pivovar a sladovna, a staly se tak největším výrobcem piva v regionu.
● 1945 Pivovar byl znárodněn a začleněn do svazku Středomoravských pivovarů a následně do národního podniku Jihomoravské pivovary.
● 1966 Na stáčení piva byly poprvé použity hliníkové sudy, a to i kvůli stížnostem památkářů. Nadměrné vibrace způsobené výrobou dřevěných sudů totiž vedly k narušení statiky rotundy.
● 1977 Byla nainstalována nová německá linka – zavedly se Euro lahve.
● 1985 Zastaralý parní stroj poháněný tuhým palivem byl nahrazen prvním plynovým kotlem.
● 1991 Pivovar představil prvního obchodního zástupce a jako jeden z prvních začal hostinským nabízet pravidelné čistění trubek.
● 1992 Pivovar pořádal první Pivní slavnosti na zimním stadionu ve Znojmě, kterých se účastnilo 11 českých pivovarů včetně jednoho rakouského.
● 1993 Pivovar byl privatizován – od Jihomoravských pivovarů, a.s., ho kupuje pivovarHOSTAN s.r.o. V zájmu zvýšení konkurenceschopnosti a splnění podmínky památkářů investoval pivovar nemalé prostředky zejména do modernizace technologie přispívající ke zvýšení kvality piva. Byly odstraněny komíny a chladicí věže, a pivovar tak získal dnešní podobu.
● 1995 Roční výroba piva činila 192.000 hl a v pivovaru pracovalo 110 zaměstnanců. Ukázaly se však nové problémy, když obec spolu s památkáři zakázala těžkým vozidlům vjezd do centra města. V důsledku toho byl otevřen distribuční sklad v městské části zvané Znojmo – Oblekovice. Již několik let je nejprodávanějším produktem pivo s obsahem alkoholu 11 %.
● 2002 Došlo k fúzi se STAROBRNEM a.s. Bylo zavedeno speciální pivo „Hostan Zámecké“ a distribuční sklad byl přeložen z Oblekovic do Těšetic, vesnice vzdálené 10 km od pivovaru, kde bylo otevřeno první distribuční centrum.
● 2005 Z technických a logistických důvodů byla výroba a stáčení piva přeložena do Brněnského pivovaru, což vedlo k prodloužení data spotřeby ze tří na šest měsíců. Výroba piva byla nahrazena produkcí sudových šumivých nealkoholických nápojů s příchutí citron a kola, tzv. ZULU.
● 2009 15.června 2009 výroba piva Hostan ve Znojmě definitivně končí
● 2008 - 2013 Za posledních pět let získal Hostan celkem 12 ocenění na prestižních českých degustačních soutěžích a tím jenom potvrzuje, že je skutečně stejně dobrý jako tenkrát.
Zdroj:Stránky Pivovaru Hostan


Historie znojemského pivovaru
Roku 1720 byl vystavěn městský pivovar v místě prvního hradního nádvoří. Město spravovalo svůj pivovar přes 100 let. Zpočátku úspěšně, avšak postupně byl pivovar městem pronajímán a časté střídání nájemníků vedlo téměř k jeho zániku.
V poničeném stavu ho v roce 1861 od města odkoupil sládek Tomáš Maural a pivovar se ocitl opět na vzestupu. Maural investoval nejen do stavebních úprav, ale vybudoval i moderní parní kotelnu a sklepy. Pivo se rozváželo jak do vesnic a měst v okolí Znojma, tak i do obcí v sousedícím Rakousku.

V roce 1885 založilRudolf Wotzilka hned za hradbami nový pivovar. Oba pivovary (Mauralův i Wotzilkův) po první světové válce přišly o odbyt a patýkaly se s existenčními pivovarproblémy. A tak vzájemnou dohodou roku 1924 tyto podniky fúzovaly a nová firma nesla název „První znojemský pivovar a sladovna, akciová společnost". Prosperující pivovar zasáhly události druhé světové války a v roce 1947 dochází k jeho znárodnění. Byl začleněn mezi Středomoravské pivovary a od roku 1960 mezi Jihomoravské pivovary.

V roce 1993 byl podnik privatizován prostřednictvím společnosti Hostan. Tato značka je se znojemským pivem neodmyslitelně spojena od 70.let 20.století. Hostan je skutečná historická postava. Jeho jméno se objevuje v roce 1363 v losunkových knihách, kde je uveden jako jeden z mnoha měšťanů, kteří měli právo pivo ve Znojmě vařit. Tvůrcem původního loga byl znojemský výtvarník Miloslav Smutný.

V roce 2001 Hostan odkoupilo brněnské Starobrno a následně v roce 2003 obě společnosti přešli pod značku Heineken, který v roce 2009 kompletně přesunul výrobu piva ze Znojma do Brna a areál pivovaru odkoupilo město.
V roce 2014 si část prostor areálu pronajala společnost Znojemský městský pivovar, čímž se začala psát nová historie výroby piva ve znojmě.
Zdroj:Znojemská beseda


Výroba piva ve Znojmě je na spadnutí

Publikováno:před 10 letyZdroj:Znojemský týden

Prohlídka zážitkové expozice v muzeu pivovarnictví zakončená obědem ve stylové restauraci či posezením v předzahrádce. I tak může v budoucnu vypadat nedělní rodinný výlet mnoha Znojmáků a turistů do pivovaru v centru.

Město jako majitele oslovil investor, který nabídl, že v bývalém pivovaru obnoví tradiční výrobou piva. „Minipivovary jsou v České republice na vzestupu a náš pivovar je pro vybudování takového provozu takřka ideální,“ uvedl starosta Znojma Vlastimil Gabrhel.

Znojemská radnice na zájem pivovarníků, který přišel v červnu, rychle zareagovala a po prázdninách vypsala výběrové řízení. Dostala nabídku na třicetiletý pronájem části areálu bývalého pivovaru od společnosti, kterou zastupuje Miroslav Harašta, zkušený marketingový manager národních pivovarnických společností. Ve Znojmě má vzniknou akciová společnost „Znojemský městský pivovar“, která již představila svůj záměr. „Do dvou let vybuduje v části areálu minipivovar, k tomu stylovou pivovarskou restauraci i s předzahrádkou s krásným výhledem do Gránického údolí a prodejnu piva,“ informoval starosta. Podtrhl, že v pivovaru a restauraci vznikne celkem čtyřiadvacet nových míst. Dnes, 29. září, o něm budou rozhodovat radní.

Pronájem pivovaru? Spíš blamáž, zní teď

Publikováno:před 10 letyZdroj:Znojemský deníkAutor:Vojtěch Smola

Ve čtvrtek přišel starosta Znojma Vlastimil Gabrhel se zprávou, že začíná obnova slávy znojemského piva a návrat části pivovaru k původnímu využití. Město totiž získalo zájemce o jeho pronájem. A cena takového pronájmu? Sedm milionů korun na třicet let.

To je přitom zhruba 20 tisíc měsíčně. Jak Znojemský deník následně zjistil, zájemců o takové lukrativní prostory by bylo i za vyšší cenu daleko víc. Problém však je, že o takovém strategickém pronájmu nikdo nevěděl.

Město oponuje, že vše bylo řádně vyvěšeno na úřední desce v termínu od 5. do 22. září. Znojemským deníkem oslovení lidé, kteří úřední desku pravidelně sledují, si však na ní ničeho takového nevšimli. „Nikdo z nás, kdo úřední desku pravidelně sledujeme, jsme si toho nevšimli. Takže to tam bylo hodně dobře založené," podotkl opoziční znojemský zastupitel Jiří Kacetl.

Z odkazu na elektronické úřední desce, který radnice na žádost Deníku nakonec poskytla, je zřejmé, že úřad záměr zveřejnil stejným způsobem, jakým nabízí nejběžnější pronájmy typu drobných zahrádek. O tom, že se jedná o část pivovaru, se potenciální zájemce dozvěděl až po rozkliknutí přiložených dokumentů.

Město v tom nevidí problém. „Zveřejněno to bylo standardním způsobem," tlumočila názor vedení města jeho mluvčí Zuzana Pastrňáková.

Spásným investorem pro bývalý pivovar má být podle znojemské ČSSD společnost marketingového specialisty Miroslava Harašty, který dříve pracoval pro Heineken. Opozice i někteří Znojemští ale míní, že vše bylo dopředu domluvené.

„Mělo se přeci udělat otevřené transparentní řízení a ne na konci volebního období narychlo uzavírat takto důležité a na první pohled pro město nevýhodné smlouvy do budoucna," podivila se tomuto tahu města například mladá znojemská architektka Barbora Zmeková.

Deník se snažil získat k celé věci i stanovisko Miroslava Harašty, ve firmě, kde pracuje, však odmítli poskytnout číslo jeho mobilního telefonu.

Jako velmi trapné jednání s cílem získat politické body přijde i opozičnímu zastupiteli Jiřímu Ludvíkovi v tichosti a narychlo vypsaný záměr pronájmu pivovaru. „Osobně jsem se bavil s několika investory, kteří se mě už dříve ptali, jak to s těmito budovami pivovaru vlastně je. Zájem vytvořit tam minipivovar tady byl mnohem větší. Měli jej například i pánové z Dalešic," řekl. Nechápe, proč s tímto záměrem nepřišlo vedení města ani na pondělním zastupitelstvu. „Vůbec se to neřešilo. Proč? Takhle by se správce majetku chovat rozhodně neměl," upozornil Ludvík.

S tím souhlasí i zastupitel Kacetl. „Řekl bych, že je to již za samou hranicí dobrých mravů. Rada to narychlo schválí, starosta podepíše nájemní smlouvu. To je naprosto nestandardní kvapík, neprošlo to ani majetkovou komisí, která je od toho zřízena jako poradní orgán města. Zastupitelstvo už nezasedá, není tedy možné prodiskutovat to ani v širším plénu. Vše nahrává tomu, že šlo o předem dohodnutý záměr mezi investorem a městem. A že ani nechtěli, aby se kdokoliv jiný do této záležitosti vkládal. Považuji to za nedemokratické," prohlásil Kacetl.

Ve znojemském pivovaru se vařilo pivo od roku 1720, v roce 2003 jej koupil Heineken, který jej nakonec po zhruba sedmi letech prodal městu. Do smlouvy o prodeji areálu si původně dal podmínku, že se v něm nesmí deset let vařit pivo. Město si však nakonec vyjednalo takové podmínky, že vaření piva je možné s vědomím pivovarnického koncernu. O tom, zda nynější Haraštova nabídka městu uspěje, budou rozhodovat znojemští radní právě dnes.

Ve znojemském pivovaru může být zase pivovar!

Publikováno:před 10 letyZdroj:Regiony24.czAutor:Zuzana Pastrňáková

Dva roky trvající snaha znojemské radnice o nové využití zakonzervovaného pivovaru v centru města přinesla na konci září první výsledek.

„Radnici se v nabídkovém řízení přihlásila společnost, která by ve Znojmě ráda znovuvybudovala znojemský městský pivovar a vařila tu pivo,“ uvedl na dnešní tiskové konferenci starosta Znojma Vlastimil Gabrhel. „V pondělí bude městská rada posuzovat, zda dá projektu zelenou či nikoliv,“ dodal.

Tradice výroby piva ve Znojmě se datuje na začátek 18. století. Pivo Hostan se ve Znojmě vařilo až do roku 2009. V roce 2010 koupila budovu pivovaru znojemská radnice a nechala si zpracovat analýzu a územní studii možného budoucího využití areálu. „Po zpracování studie a zapracování připomínek a námětů pocházejících od našich občanů jsme intenzivně hledali potenciální investory pro oživení pivovaru,“ říká starosta Znojma Vlastimil Gabrhel.

V průběhu roku 2013 radnice jednala o možnosti vybudovat v objektu špičkový pětihvězdičkový hotel. „Na sklonku roku 2013 jsme byli velmi blízko dohodě s jedním nadnárodním hotelovým řetězcem, který již v Česku působí a který vážně přemýšlel o expanzi do Znojma. Nakonec investor vzhledem ke složité situaci na trhu turistického ruchu z jednání odstoupil a my jsme museli hledat dále,“ přibližuje vývoj kolem znojemského pivovaru starosta Gabrhel.

V červnu letošního roku se objevil ve Znojmě další potenciální investor, tentokrát však z řad pivovarníků, který měl představu, že ve Znojmě vybuduje minipivovar. „Minipivovary jsou v České republice na vzestupu a náš pivovar je pro vybudování takového provozu takřka ideální,“ míní starosta Gabrhel.

Znojemská radnice na zájem ze strany pivovarníků rychle zareagovala a po prázdninách vypsala transparentní nabídkové řízení. „S napětím jsme očekávali, zda nám tentokrát náš záměr vyjde. A dočkali jsme se,“ prozrazuje s úsměvem starosta.

Radnice dostala na stůl nabídku na třicetiletý pronájem části areálu bývalého pivovaru za účelem znovuobnovení vaření piva ve Znojmě. Zástupcem společnosti, která podala nabídku, je Miroslav Harašta, zkušený marketing manager velkých národních pivovarnických společností. Společnost, jež má být založena pod jménem Znojemský městský pivovar a.s., městu představila svůj podnikatelský záměr. „Do dvou let vybuduje v části areálu minipivovar, k tomu stylovou pivovarskou restauraci i s předzahrádkou s krásným výhledem do Gránického údolí a prodejnu piva. Vznikne tak až 24 nových pracovních míst,“ přibližuje projekt starosta. Podnikatelský záměr je zcela v souladu se zpracovanou územní studií.

„Vybudování a zprovoznění minipivovaru znamená nejen nová pracovní místa, ale také další turistický cíl. Pivovarská turistika, pokud ji mohu takto nazvat, vzkvétá stejně jako ta vinařská a budu velice rád, pokud bude Znojmo nabízet i toto. Jednáme totiž mimo jiné i s Národním zemědělským muzeem, které by mělo v prostorách bývalé varny vybudovat zážitkovou expozici pivovarnictví. Pokud se nám to povede, do areálu pivovaru budou po dlouhých letech opět proudit turisté,“ dodává starosta.

Podanou nabídkou na vybudování minipivovaru se bude na svém nejbližším zasedání zabývat Rada města Znojma, která může dát celému projektu zelenou. „Věřím, že radní tuto nabídku podpoří,“ uzavírá starosta.

Do Znojma se po pěti letech vrátí pivovar

Publikováno:před 10 letyZdroj:E15.czAutor:ČTK

V opuštěném areálu znojemského pivovaru by se opět mohlo vařit pivo. Jeho výroba tam skončila v roce 2009, když skupina Heineken přesunula výrobu Hostanu do Brna a o rok později areál prodala městu za 26 milionů korun. Investorem má být Miroslav Harašta, který dříve pracoval právě pro Heineken.

Radní dostali na stůl nabídku třicetiletého pronájmu, Harašta zde chce zřídit minipivovar. „Ty jsou v Česku stále na vzestupu. Náš pivovar je téměř ideálním místem pro tento podnikatelský záměr,“ uvedl znojemský starosta Vlastimil Gabrhel (ČSSD).

Akciová společnost má fungovat pod jménem Znojemský městský pivovar. „Má jej vybudovat do dvou let, k tomu stylovou pivovarskou restauraci i s předzahrádkou s výhledem do Gránického údolí. Vzniklo by zde 24 pracovních míst,“ řekl starosta.

Harašta pracoval jako manažer v Heinekenu až do letošního června, od té doby pracuje jako manažer v poradenské společnosti CEO Management.

Tradice vaření piva od 18. století
Ve znojemském pivovaru se vařilo pivo od roku 1720, v roce 2003 jej koupil Heineken. Původně si dal do smlouvy o prodeji areálu podmínku, že se v něm nesmí deset let vařit pivo. Město si však nakonec vyjednalo takové podmínky, že vaření piva je možné. Převážná část areálu se také stala kulturní památkou.

O tom, zda Haraštova nabídka městu uspěje, budou rozhodovat radní v pondělí. Loni se rýsovala možnost vybudovat v areálu pětihvězdičkový hotel, investor však nakonec těsně před dohodou ustoupil. Město si od fungování minipivovaru a restaurace slibuje oživení turistického ruchu.

Znojemský pivovar na jaře ožije. Otevře se návštěvníkům

Publikováno:před 10 letyZdroj:Deník.czAutor:Ilona Pergrová

Nevyužívaný znojemský pivovar se má stát již na jaře cílem pro firemní setkávání. Smlouva s městem je podepsaná a tvůrci projektu pilují poslední detaily.

Znojemský pivovar již od dubna ožije skupinkami návštěvníků. Po třech letech rozpačitého přešlapování na místě se snad začíná blýskat na lepší časy. S nápadem na využití části areálu přišli Lukáš David z průvodcovské agentury a Bronislav Mikulášek. Radní na jejich návrh kývli.

„Pánové žádali o to, aby při prohlídkách pivovaru mohli navštívit budovu s varnou, bývalé ředitelství a sály, což jim rada města umožnila. Vedení radnice vítá snahu průvodců o otevření pivovaru návštěvníkům," uvedla mluvčí města Znojma Zuzana Pastrňáková s tím, že stále hledají vhodného investora, který by nevyužívaný objekt regeneroval.

„Ještě poměrně nedávno vedla radnice jednání s potencionálním zahraničním investorem o pivovaru, nicméně zájemce z finančních důvodu všechna jednání prozatím pozastavil. Zároveň také čekáme na nové podmínky pro evropské dotace na období let 2014 – 2021," dodala Pastrňáková.

Cílí na firmy
Projekt na smysluplné využití právě vzniká. „Cílovou skupinou budou firmy a chystáme pro ně zábavný skupinový projekt. Díky prostředí, které na návštěvníky dýchne, si budou moci pohrát s myšlenkou, jak lidé budovali kariéru před rokem 1989," nastínil Lukáš David.

Dodal, že z důvodu bezpečnosti nabídnou lidem čtyři místnosti hned za vrátnicí pivovaru. „Zpřístupníme je pravděpodobně od dubna a smlouvu s městem máme do konce příštího roku," uzavřel David.

Jeho snahy vítá opoziční zastupitel a historik Jiří Kacetl. „Neponechávat pivovar stranou nabídek cestovního ruchu je v každém případě aktivita, kterou velmi chválím. Pokud lidé navštíví pivovar, uvidí pochopitelně také hrad a možná je přiláká i muzeum, které je v sousedství," chválil historik s tím.

Na oživení pivovaru pracuje také mladý architekt Vratislav Zika. Zpracoval stavebně historický vývoj hradu a rotundy. Lidé tak uvidí, jak vypadal znojemský hrad ve středověku v 3D rozměru. Vše se bude zřejmě promítat na některou z volných stěn pivovaru.

Koncept územní studie, kterou zpracoval před časem pro Znojmo architekt Jaroslav Poláček, uvažuje o využití pivovaru pro výstavy nebo sport. Opravy budov včetně přístupové cesty a Hradní ulice by dle dřívějších odhadů měly přijít přibližně na pět set třicet milionů korun.

Areál bývalého pivovaru Hostan koupilo město před třemi lety za šestadvacet milionů korun. Heineken se podniku rozhodl zbavit poté, co v něm ukončil postupně utlumovanou výrobu. Zastupitelé po delším vyjednávání podmínek na koupi kývli. Důvodem ke koupi byla podle tehdejších představitelů města kontrola nad dalším vývojem důležité lokality v centru a obava, aby město nepřišlo o přístupovou cestu k hradu.

Znojemský pivovar i Loucký klášter otevřely bránu stovkám lidí

Publikováno:před 11 letyZdroj:Deník.czAutor:Martin Moštěk

Zrušený pivovar v centru Znojma i opuštěný bývalý klášter město otevřelo u příležitosti dne památek. Hosté možnost prohlídky vítali.

Projít si zrušený znojemský pivovar od sklepů z první čtvrtiny osmnáctého století po půdu nad varnou nebo nahlédnout do opuštěných sálů Louckého kláštera. Taková nabídka přiláká ke znojemskému hradu a k bráně v Klášterní ulici po oba víkendové dny stovky lidí.


„Jsme tu čtyři, dvě studentky a dva absolventi brněnského Vysokého učení technického. Návštěvníků chodí tak mezi třiceti a čtyřiceti v jedné skupině. Hned v první výpravě jsme měli bývalého údržbáře, který samozřejmě v pivovaru zná každou kliku, a také pomocníka sládka. Občas se stávalo, že výklad trochu převzali místo nás, ale bylo to příjemné a zajímavé," popisuje mladý architekt Josef Veselý.

Spolu se svými mladšími kolegyněmi nejprve návštěvníkům přiblíží historii znojemského hradu a posléze vývoj pivovaru od jeho barokních počátků po poslední léta před zavřením. Potom je vede do bývalé sladovny a jejích sklepů, které patří k nejstarším dochovaným částem dnešního pivovaru. „Dnes už v pivovaru z jeho někdejších technologií nezbylo skoro nic. Po skončení výroby vlastník všechno odvezl. Co šlo použít převezl do výroby jinam, co použít nešlo, skončilo ve sběru," podotýká při procházce klenutými sklepy z první čtvrtiny osmnáctého století Veselý.

Pak vede návštěvníky do varny. Ta si jako jediná své vybavení, kotle z plzeňských Škodových závodů, zachovala. Prohlídka pak končí na půdě nad varnou. Z okna jedné z místností obdivují lidé výhled na historický střed města. Nejsou zjevně první, kdosi v ní totiž zanechal dvě křesílka, a dokonce obstarožní telefon stále zapojený ve zdi.

Hosté odchází většinou potěšení. „Jako Znojmáka mě pivovar samozřejmě zajímá, vevnitř jsem ale poprvé. Škoda, že dopadl takhle, najít využití bude asi hodně těžké," poznamenává jeden z návštěvníků Jiří Koukal. Ještě dodává, že hned pokračuje do Louky, kterou také ještě zevnitř neviděl.

Loucký správce Bohuslav Stix má ještě rušnější den než průvodci v pivovaru. „Jsem příjemně překvapený, dnes je v jedné skupině víc lidí než loni za celý den," pochvaluje si Stix a vede snad sedmdesát lidí na hodinovou prohlídku klášterem. Cestou trousí vtípky, ukazuje obrovský klobouk pod schody, který prý zbyl po jednom vystoupení Lucky Vondráčkové, místnost, kde sídlili lidé od kontrarozvědky, i sál, který vojáci používali jako síň tradic. Hosté nahlíží i do jedné místnosti, kde jim pod nohama praskají skořápky ořechů rozložených po podlaze k sušení.

„Jsme tu vůbec poprvé. Neměla jsem žádnou představu, jak bude klášter vevnitř vypadat. Rozhodně je výborný nápad takové prohlídky pořádat," pochvaluje si na odchodu Zita Preisová, jedna z návštěvnic.

Zastupitelé kývli na koupi pivovaru

Publikováno:před 14 letyZdroj:Zhojemský deníkAutor:Martin Moštěk

Za šestadvacet milionů koupí Znojmo areál bývalého pivovaru Hostan. Příslušné smlouvy schválili na svém mimořádném zasedání znojemští zastupitelé.

Jen mosazné varné kotle budou brzy v areálu zrušeného pivovaru Hostan připomínat staletou tradici vaření piva ve městě. Koncern Heineken areál zavřel loni a v úterý znojemští zastupitelé rozhodli, že budovy a pozemky za šestadvacet milionů korun koupí.

Původnímu vlastníkovi prozatím ještě zůstanou zmíněné kotle, protože ministerstvo kultury má na stole návrh jejich prohlášení za technickou památku. Podle dojednaných smluv má Heineken po dalších deset let právo veta na každý záměr v areálu vařit pivo.

„O koupi jsme jednali už podruhé, protože k prvnímu návrhu a podmínkám Heinekenu připojilo zastupitelstvo své připomínky a změny,“ uvedl starosta Znojma, občanský demokrat Petr Nezveda.

Vedle procedurálních ujednání ohledně vlastního převodu jednali zástupci města a pivovaru zejména o podmínkách budoucího prodeje či výroby piva v areálu.

Nevýhodné smlouvy?
„Heineken zmírnil desetiletý zákaz vaření piva na požadavek, že město musí koncernu předložit každý návrh smlouvy se zájemcem, který by pro pivovarnické účely chtěl areál nebo jeho část koupit či pronajmout. Pokud ve stanovené lhůtě na takový návrh Heineken nepřistoupí sám, smí město uzavřít smlouvu s původním zájemcem,“ uvedl starosta. Smlouvy předepisují, že pokud v pivovaru vzniknou hospody nebo restaurace, musí pět let prodávat piva z produkce původního vlastníka.

Opoziční zastupitelé záměr kritizovali. „Smlouvy jsou v mnoha ohledech nevýhodné. Možná jsme se, kvůli rotundě a hradu, měli pokusit zapojit do jednání stát a kraj,“ řekl komunistický zastupitel Ludvík Hekrle. Podobně mluvil sociální demokrat Zbyšek Kaššai.

Starosta námitky odmítl. „Nevýhodná byla především naše vstupní vyjednávací pozice způsobená tím, jak před deseti lety město dojednalo převod svého obchodního podílu v pivovaru výměnou za jižní cestu k rotundě, aniž by si práva k ní náležitě zajistilo,“ oponoval Nezveda.

Poukazoval na to, že jižní cesta na hrad je v majetku vlastníka pivovaru a město k ní má přístup jen na základě smlouvy, kterou by podle právníků radnice mohl soud v případě sporu zrušit.
Jiná situace

„Neschovávejme se za jižní cestu. Za ty peníze je to zajímavá koupě, pojďme ji schválit. Nezatahujme do toho budování jižní cesty. Před deseti lety byla zcela jiná situace,“ ohrazoval se lidovecký místostarosta Pavel Balík, který byl tehdy znojemským starostou.

Představitelé města podle něj tehdy nemohli s vlastníky dospět k jiné dohodě. „Jinou možnost jsme neměli a tehdy to byla zajímavá výměna. Kdyby nedošlo k prodeji, a s tím jsme tenkrát nemohli počítat, bylo by dodnes vše v pořádku,“ dodal Balík.

O budoucím využití pivovaru zastupitelé ještě nejednali. K dispozici mají první studii popisující, které části areálu jsou historicky cenné, které vyžadují přestavbu a které lze případně zbořit.

Heineken prodává pivovar Hostan, nabídl ho Znojmu

Publikováno:před 14 letyZdroj:Znojemský deníkAutor:Martin Moštěk

Půl roku po ukončení provozu změní asi znojemský pivovar vlastníka. Heineken odchází, areál nabídl radnici, chce šestadvacet milionů. Většina zastupitelů patrně zvedne ruce pro.

Novým vlastníkem zrušeného pivovaru Hostan v historickém centru může být brzy znojemská radnice. Nabídnu koncernu Heineken projednají v pondělí městští radní a další týden v úterý zastupitelé. Z vyjádření oslovených představitelů politických stran plyne, že většina zastupitelstva bude nejspíš záměru nakloněna.

„Jsme si vědomi jedinečného turistického a historického potenciálu areálu pivovaru, který je situován přímo v srdci města mezi nejvýznamnějšími místními monumenty. Proto nám záleží na tom, aby se vlastníkem areálu stal subjekt, kterému bude historické hledisko ležet nejvíce na srdci, a bude areál spravovat a rozvíjet ku prospěchu obyvatel města a okolí. Tuto úlohu podle našeho názoru bude nejlépe plnit právě město Znojmo,“ uvedl generální ředitel Heinekenu Česká republika Lieven van der Borght.

Zástupci pivovarnického gigantu proto nechtějí pivovar prodávat ve veřejné dražbě přístupné developerským firmám. Výrobu piva Heineken ve Znojmě skončil letos v létě kvůli tomu, že zastaralý a dopravně těžko dostupný areál nemohl modernizovat a rozvíjet.

Znojemský starosta Petr Nezveda navrhnout, aby rada zastupitelům koupi pivovaru doporučila. „Když město před devíti lety směnilo svůj podíl ve společnosti, která tehdy areál vlastnila, za stavbu jižní přístupové cesty nezajistilo si ani věcné břemeno na zachování průchodu na hrad,“ upozornil starosta. Město proto v současné době nemá žádný majetkový vztah ani k cestě, ani k Hradní ulici procházející pivovarem.

„Znojemský pivovar je umístěn v historickém centru města v areálu hradu a v těsné blízkosti nejvýznamnější znojemské památky, rotundy sv. Kateřiny. Při rozhodování o budoucnosti pivovaru, ve kterém byl ukončen provoz, je proto pro nás velice důležité, aby byl prostor využit se zřetelem k jeho historické hodnotě a ve prospěch města a jeho občanů,“ konstatoval starosta.

Navrhovanou kupní cenu šestadvacet milionů označil Nezveda za přijatelnou. „Není to samozřejmě málo peněz, ale pokud si vezmeme rozlehlost a atraktivitu areálu je to cena příznivá. V radě a v zastupitelstvu budeme samozřejmě diskutovat, kde na to vzít peníze a co s areálem do budoucna,“ dodal Nezveda.

Koupě pivovaru patrně najde podporu i u opozice v zastupitelstvu. „Jsem pro to, aby město areál pivovaru Hostan koupilo. Částka šestadvacet milionů korun není přehnaná. Pokud by totiž Znojmo areál nekoupilo, mohli bychom mít problémy s přístupem k rotundě i hradu. Ani jižní přístupová cesta totiž městu nepatří. Před lety, když město prodávalo svůj podíl v pivovaru Hostan, za něj dostalo devět milionů korun. Ty ale dalo zpátky vedení pivovaru, které za ty peníze vybudovalo právě jižní přístupovou cestu k rotundě,“ uvedla senátorka a šéfka komunistických zastupitelů Marta Bayerová. Doplnila, že doufá, že koupi podpoří i její kolegové ze stranického klubu.

Opatrně vstřícný postoj naznačil i sociální demokrat, bývalý radní Zbyšek Kaššai. „Je to pro mně nová informace, budou mě zajímat přesné podmínky. Podle toho se po jednání v gremiu rozhodnu. Osobně ale prozatím proti záměru nic nemám,“ řekl Kaššai.

Hostan: Z Brna pivařům nechutná

Publikováno:před 15 letyZdroj:Deník.czAutor:Dalibor Krutiš

Po 300 letech skončila ve Znojmě výroba piva Hostan. Technologie jsou pryč. Patriotům Hostan přestává chutnat, přecházejí na jiná piva.

Smutní bývalí zaměstnanci, naštvaní štamgasti, rozhození číšníci, kterým pivaři často a zbytečně spílají. V hospodách, restauracích i barech se v poslední době vše točí jen a jen okolo Hostanu, jehož výrobu společnost Heineken přesunula ze Znojma do Brna.

„Tohle není Hostan, ten póvl si odnes. Dej mi raději lahvovou Plzeň!“ rozčiloval se Josef Kučera ze Znojma. Mezi štamgasty je ve své hospůdce považovaný za znalce piva.

Spolu s ostatními milovníky piva se Kučera už pomalu smiřuje s tím, že Hostan přestane pít. „Tohle je fakt hrůza. Podívejte se třeba na tu pěnu. Do tří minut je pryč. Zajímavý taky je, že hospodský dostane várku a půlka je dobrá a půlka špatná. Co to má znamenat?“ zlobil se pivař. Vrchní jen nervózně klopí oči. Zda bude i v budoucnu točit kdysi oblíbený Hostan, neví.

Zlomení kvůli ukončení výroby piva ve Znojmě jsou i bývalí zaměstnanci. „Pracoval jsem v pivovaru patnáct let. Nakonec mě propustili. Teď jsem už čtyři měsíce bez práce,“ řekl Marek Dobiáš.

Zaměstnanec Hostanu zná pivovar, jako své boty. „Nastoupil jsem jako brigádník a prošel jsem prakticky celým pivovarem od sklepa přes spilku až na varnu,“ přiblížil Dobiáš. Sám se považuje za patriota znojemského piva.

Nejistotu z budoucnosti začal Dobiáš vnímat už před šesti roky. „V okamžiku, když to eseróčko prodalo Brnu, začaly se dít špatné věci. Například úpravy technologií. Navíc zaměstnanci velmi citlivě vnímali nejistotu dalšího vývoje ve firmě,“ uvedl bývalý zaměstnanec pivovaru.

Někteří majitelé hospod dokonce přešli k jiným pivovarům. „Chlapi přestali Hostan pít. Prostě mi ho odmítali. Proto jsem před čtrnácti dny po konzultaci s dealerem přešel na jihlavské pivo,“ potvrdil hostinský jedné z kuchařovických hospod. Dodal, že nedávno musel také reklamovat jednu várku. „Nemělo to vůbec pěnu,“ řekl hostinský.

Co bude v areálu, který pivovar využíval, není zatím jisté. „Výroba je definitivně ukončena a v objektech je jen ostraha a několik lidí, kteří zde uklízejí. Společně s vedením znojemské radnice pracujeme na expertní studii, která by řešila využití budov také s přihlédnutím k blízkosti rotundy. S městem jednáme, studie je na stole, zatím však více nemohu sdělit,“ informovala mluvčí společnosti Heineken Kateřina Eliášová.

Z pivovaru podle slov mluvčí zcela odešlo čtyřiadvacet zaměstnanců. „Ti neměli zájem o žádnou námi nabízenou pozici a využili našeho kompenzačního balíčku. Jedna žena přešla do distribučního skladu v Těšeticích, jeden zaměstnanec pracuje v Brně a jednomu jsme zprostředkovali práci jinde,“ zakončila Eliášová.

Výroba piva Hostan ve Znojmě po 300 letech skončila

Publikováno:před 15 letyZdroj:Znojemský deníkAutor:Daniel Smola

Pivovar Hostan přestal v pondělí vyrábět ve Znojmě pivo. Po měsících očekávání této zprávy to definitivně oznámili představitelé skupiny Heineken, která kromě znojemské výroby piva zastavila i svůj provoz v Kutné Hoře.

Znojemští hospodští teď čekají, jestli pivo Hostan, vyrobené v Brně, budou místní pivaři vůbec pít.

Přímo v pivovaru končí i pětatřicet posledních zaměstnanců. Heineken jim už nabídl zaměstnání v jiných částech firmy. „Výroba piva Hostan se přesouvá do brněnského Starobrna. Definitivní uzavření areálu je předběžně naplánováno na konec měsíce října. O přesunu výroby limonády Zulu k externímu dodavateli jednáme,“ uvedla mluvčí společnosti Heineken Kateřina Eliášová.

Heineken nyní hledá další možné využití areálu pivovaru v historickém centru Znojma. „Zadali jsme zpracování studie využitelnosti areálu. Ta bude ze strany města východiskem k dalším úvahám a jednáním,“ uvedl vedoucí odboru rozvoje znojemské radnice Zdeněk Čižmář.

Studii budou mít úředníci k dispozici asi na podzim. „Nyní odborníci pracují na zevrubné analýze areálu, sbírají všechny potřebné informace. Potom zpracují studii s konceptem využití. Očekávám, že celá práce bude hotová patrně v září či říjnu,“ dodal Čižmář.

Nynějším pětatřiceti zaměstnancům nabídlo vedení skupiny Heineken změnu pracovního uplatnění v rámci firmy. „Sedmnáct z nich dostalo nabídku na jiné místo, třeba přímo v pivovaru Starobrno, v distribučním skladu v Těšeticích, nebo jako ostraha areálu ve Znojmě,“ vypočítala Eliášová.

Značku Hostan hodlá Heineken zachovat. „Značka má v našem portfoliu svoje nezastupitelné místo. Našich zákazníků ve znojemském regionu si velmi vážíme a budeme proto i nadále klást důraz i na podporu sportovních a kulturních aktivit na Znojemsku, včetně podpory znojemského hokeje či třeba Slavností piva Hostan,“ slíbila mluvčí skupiny Heineken.

Přestože Heineken získal teprve nedávno od Evropské unie obchodní známku „Znojemské pivo“, využívat ji nebude. „O známku jsme žádali již před několika roky, kdy byla jiná situace. Schvalovací proces trval velmi dlouho a známku jsme shodou okolností skutečně získali teprve nedávno. Po zvážení všech aspektů ji nyní nehodláme využívat,“ dodala Eliášová.

Zda nynější areál pivovaru Hostan zůstane v rukou skupiny Heineken, není zatím jasné. „Nerada bych se k tomu nyní vyjadřovala. Tato otázka je v jednání,“ řekla mluvčí.

Dlouhodobým problémem pivovaru Hostan je jeho špatná dopravní dostupnost. Do historického centra města je zakázán vjezd těžkým nákladním autům. Kvůli historickým sklepům pod pivovarem je omezeno použití i menších nákladních automobilů.

Důvodem uzavření jsou podle vedení firmy i ekologické problémy jako stanice na plyn a nádrže na čpavek v centru města a odpadní vody.
Nutné investice do modernizace technologií a budov by, podle vedení společnosti, byly z důvodu historické hodnoty komplikované a nákladné.
Výstav piva Hostan dosáhl v loňském roce sedmdesáti tisíc hektolitrů. V době své největší slávy přitom znojemský pivovar vařil okolo dvou set tisíc hektolitrů piva.

Jedenáctka Hostan teče dosud z pípy v hospůdce znojemských sportovních fandů U slimáka. „Uvidíme, jestli se to bude dát pít i dále. Osobně si myslím, že se na to spousta lidí vykašle. Je tu totiž hodně patriotů, kteří si zakládali na tom, že pijí znojemské pivo,“ řekl spolumajitel hospůdky Pavel Urbánek.
Odhaduje, že ještě asi dva měsíce budou hospodští točit Hostan z poslední várky vyrobené přímo ve Znojmě. „Pak uvidíme. Pokud nebude pivo z Brna k pití, budeme muset točit něco jiného,“ dodal Urbánek.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.30.09.2014 09:2112