Historie a současnost pivovaru Holba

Již více než 138 let vyrábí pivovar Holba v překrásném prostředí Jeseníků ryzí pivo z hor, známé doma i v zahraničí. Zkušenosti sládků se v pivovaru předávají z generace na generaci od doby, pivovarkdy zde jeho zakladatel a sládek Josef Müllschitzký uvařil v prosinci roku 1874 první várku hanušovického piva. Tehdy kapacita moderního parního pivovaru dosahovala 22 400 hektolitrů za rok, což představovalo 40 000 věder. Dnes pivovar vystaví dvacetkrát více. I když pověst hanušovického piva již dávno přerostla hranice regionu, jeho silná vazba na místo podnikání se promítá nejen do samotného názvu pivovaru, který nese jméno jedné z nejstarších částí Hanušovic s názvem Holba, ale také do názvů produktů. Příkladem je vlajková loď v sortimentu pivovaru – HOLBA Šerák. Oblíbená jedenáctka dostala název po nedalekém vrcholu Hrubého Jeseníku. Zatímco jeho výška zůstala stejná, produkce Holby Šeráku přesahuje 200 000 hl piva, což je více než 40 milionů půllitrů.

Holba Jeseníkům
Pivovar svou výjimečnou polohu uprostřed krásné přírody nejen využívá, ale sám se aktivně podílí na její ochraně. Dlouhodobě spolupracuje s CHKO Jeseníky na speciálních akcích, orientovaných na ochranu přírodního dědictví. V roce 2005 vyhlásil vlastní dlouhodobý projekt Holba Jeseníkům, zaměřený na omlazování porostů v horách. Pivovar sponzoruje Horskou službu Jeseníky, a významně se tak podílí na zvýšení bezpečnosti na horách.
Zdroj:Stránky Pivovaru Holba, 2016


Více na stránkách pivovaru

Hanušovická Holba slaví 150 let. A chystá sobotu plnou hvězd

Publikováno:před 12 dnyZdroj:Bruntálský deníkAutor:Michal Krestýn

Hanušovický pivovar se v sobotu 31. srpna při Pivovarských slavnostech rozezní skvělou hudbou na dvou scénách, na čepu budou jesenické legendy a slavnostně se narazí soudek Jubilejního ležáku ke 150. výročí pivovaru Holba.

Návštěvníci mohou projít školou čepování piva i pivovarem pod vedením odborníků. Tento ročník je výjimečný také svým charitativním rozměrem. K výročí 150 let pivovaru věnuje Holba 150 tisíc korun potřebným.

„Letos je opravdu co slavit. Před 150 lety jsme v našem pivovaru začali vařit pivo, které v sobě nese slogan Ryzí pivo z hor a Pivovarské slavnosti jsou pro nás vždy pěkný svátek,“ říká Lenka Kadlecová, brand managerka z pivovaru Holba.

Brány areálu se otevřou v sobotu 31. srpna v poledne a slavnosti potrvají až do pozdních nočních hodin. Hlavním lákadlem bude bezpochyby hvězdný hudební festival na dvou pódiích.

Přijede Tomáš Klus, Radečci i Wohnout
Na Šerák stage se můžete těšit na české hudební ikony, jako jsou Tomáš Klus, O5 a Radeček, Tata Bojs či Wohnout. Horská stage pak nabídne pestrý mix žánrů od metalu přes rock až po folk. Před areálem pivovaru bude pro návštěvníky připravena chill-out zóna, kde si můžou odpočinout a vydechnout z festivalového ruchu.

„Sejdou se lidé, kteří mají rádi dobré pivo, muziku a chtějí si den u nás užít. Letos jsme si v rámci výročí pivovaru připravili i jedno noční překvapení. Tak neváhejte a dorazte k nám,“ láká k návštěvě Lenka Kadlecová.

Speciální Jubilejní ležák
Na čepu budou všechna piva z produkce Holby a návštěvníci se mohou těšit na naražení soudku Jubilejního ležáku. Ke 150. výročí pivovaru Holba jej uvařil sládek Luděk Reichl, který použil unikátní odrůdu ječmene Opavský Kneifl, jež dává pivu intenzivní hořkost připomínající staročeské ležáky z minulého století.

Pro návštěvníky jsou připraveny exkurze do pivovaru, škola čepování piva, kde si mohou vyzkoušet, jak se správně čepuje dokonalý půllitr, a nebudou chybět soutěže o zajímavé ceny. A pozor – po skončení hudebního programu je připraveno speciální večerní překvapení!

Pivovarská čtvrtka v Jeseníkách slaví. Sládek uvařil speciál pro výletníky

Publikováno:před 4 měsíciZdroj:Olomoucký deníkAutor:Michal Krestýn

Oblíbený turistický pochod Pivovarská čtvrtka slaví letos kulaté jubileum. Padesát let už je důvodem k oslavě. Také letos organizátoři připravili skvělý program, který vyvrcholí v hanušovickém pivovaru Holba.

Turisté se na pochod vydají v sobotu 18. května. Na výběr mají z devíti tras různé náročnosti. Každá z nich končí v pivovaru Holba, kde výletníky čeká bohatý program a také speciální pivo Pivovarská 14, kterou uvařil hanušovický sládek Luděk Reichl právě při příležitosti 50. výročí Pivovarské čtvrtky.

„Pivovarská čtvrtka není o rekordech, ale o pohodě, nádherné jesenické přírodě a dobrém pivu. Dosavadní tradice potvrzuje, že tento výletnický koncept je skvělý, a věřím, že letošní jubilejní ročník to jen podtrhne,“ říká Lenka Kadlecová, brand manager pivovaru Holba.

První ročník Pivovarské čtvrtky se konal v roce 1974 v rámci oslav stoletého výročí od založení hanušovického pivovaru a zúčastnilo se jí tehdy pouhých 39 nadšenců.

Za půl století let trvání pochodu si některou z jesenických tras prošlo téměř 60 tisíc účastníků a dnes se tento oblíbený pochod řadí mezi největší turistické akce na Moravě.

Účast se pohybuje v posledních letech pravidelně kolem čtyř tisíc lidí. Vůbec nejvyšší počet výletníků byl v roce 2019, kdy jich na túru vyrazilo 4 237.

„Při příležitosti padesátého výročí Pivovarské čtvrtky náš sládek uvařil speciální pivo Pivovarská 14, za studena chmelené unikátním chmelem Saturn, který díky 50 jednotkám IBU vyniká výraznou hořkostí. A my se těšíme na společný slavnostní přípitek s výletníky u nás v pivovaru,“ zve milovníky piva Lenka Kadlecová.

Pivo se v Hanušovicích začalo vařit před 150 lety a slaví zde i další výročí

Publikováno:před 4 měsíciZdroj:Rozhlas.czAutor:Miroslav Kobza

Hanušovický pivovar patří mezi nejznámější moravské producenty piva. Právě v roce 2024 slaví nejen 150 let od první várky, která zde spatřila světlo světa. Není to však jediné výročí, které se v Hanušovické místní části Holba připomínají.

Počátky vaření piva, které dnes vzniká v Hanušovicích, najdeme kupodivu v nedaleké vesnici Kopřivná. Vše odstartoval muž patřící do vážené moravské pivovarské dynastie, sládek Josef Filip Adolf Müllschitzký. Tento muž působil ve funkci pachtýře pivovaru a sládka v sousední Kopřivné, kde v letech 1867–1869 vystavěl rychtu a stal se rychtářem.

Základní kámen hanušovického pivovaru byl položen na jaře roku 1873. Před 150 lety, přesně 25. 8. 1874 byla se vstupním kapitálem 200 000 zlatých založena veřejná obchodní společnost „Brauerei von Müllschitzky & Comp. zu Hannsdorf-Halbseit“.

Kromě sládka Müllschitzkého byli mezi podílníky samé významné osobnosti z okolí. Ředitel hanušovické tkalcovny Karel Flandorffer, majitel továrny v Libině Antonín Breuer, někdejší sládek z Olomouce, obchodník Kupka, vídeňští obchodníci a majitelé realit Pavlína Zephyresku a Josef Frey a chybět nemohli ani šumperští podnikatelé Oberleithnerové a další.

První várku sládek Josef F. A. Müllschitzky vystavil čtyři dny před koncem roku 1874. V roce 1875 se podařilo vyprodukovat 15 900 hektolitrů piva, avšak v důsledku ekonomické krize došlo k poklesu výroby. V roce 1879 zakladatel a sládek Josef F. A. Müllschitzky zemřel a na jeho místo nastoupil jeho syn Jan Pavel.

V roce 1881 do společnosti vstupuje, majitel statku v Šumperku a doživotní člen panské sněmovny, svobodný pán Dr. Karel Chiari, který společně s továrníky Oberleithnerovými postupně pivovar ovládl. Po modernizaci se podařilo opět zvýšit výrobu a pod tíhou konkurence zanikají dosavadní malé pivovary ve Velkých Losinách, v Úsově, v Šumperku, Loučné nad Desnou i v Javorníku.

Za první republiky už byl pivovar třetím největším na Moravě. Po II. světové válce byl znárodněn a i díky pivovarníkům, kteří zde byli totálně nasazeni za okupace, pokračoval ve výrobě.

Pivovar byl po roce 1991 začleněn do společnosti Moravskoslezské pivovary, a.s. se sídlem v Přerově, zahrnující pivovary Hanušovice, Litovel, Olomouc, Opava, Přerov a Vsetín. Po roce 2000 se pak stal spolu s pivovary v Přerově a Litovli jednou z největších pivovarských společností u nás. A právě v této sestavě koupil před časem pivovary nový majitel, který deklaroval zájem na rozvoji produkce piva i nadále.

Vaření piva v Hanušovicích i dnes probíhá hlavně na varně, která je srdcem podniku. I dnes zde najdeme měděné kotle, i když některé z nich už mají nerezové jádro. K výrobě piva je třeba voda, slad, chmel, kvasnice a hlavně znalosti.

Postup začíná šrotováním sladu, který se sype do vody potřebné teploty a důkladně se promíchá. Tomuto procesu se říká vystírání. Množství obou surovin přímo ovlivní stupňovitost piva. Dalším procesem je rmutování, při kterém se zvyšuje teplota vody. Probíhá ve rmutovací pánvi. V Hanušovicích se rmutování opakuje dvakrát. Následuje scezování ve scezovací kádi. Oddělí se sladové mláto a sladina se dále posouvá do mladinové pánve. Přidá se chmel po zahřátí roztoku až k varu.

Následně se mladina schladí a přečerpá na spilku. Tam v otevřených nádobách pivo kvasí za pomoci pivovarských kvasnic. Následuje přesun piva do ležáckých tanků, kde dochází k dozrávání piva.

I v Hanušovickém pivovaru se vaří různě stupňovitá piva. Holbu však proslavilo hlavně to, že před 40 lety se zde jako v jednou z prvních pivovarů začalo produkovat ve velkém jedenáctistupňové pivo Šerák. Dodnes patří k nejžádanějším na domácím trhu. Kromě desítky a dvanáctky se zde vaší také nový druh piva Keprník, které obsahuje například i zvláštní horský chmel.

Kromě pivovaru, kde se lze objednat na exkurzi může dnes turista navštívit také pivovarské muzeum a návštěvní centrum, které nabízí základní pohled do historie pivovaru a představí některé artefakty z jeho minulosti. Dozví se zde také podrobnosti o turistickém pochodu Pivovarská čtvrtka, od jejíhož prvního ročníku letos uběhne přesně 50 let.

Nová expozice muzea mapuje vznik a vývoj hanušovického pivovaru od jeho počátku až do současnosti. Nechybí ani historická sbírka bednářského nářadí či zcela zachovaný prvorepublikový výčep.

Podrobnosti o vaření piva i jeho historii prozradí i další díl cyklu Přímo z místa právě z hanušovického pivovaru.

Aprílový ALE je rozmanitý jako aprílové počasí

Publikováno:před 5 měsíciZdroj:iLuxus.cz

Nefiltrované, svrchně kvašené pivo Aprílový Ale je dubnovou novinkou z programu Sládkův Tip, v rámci kterého pivovary Zubr, Holba a Litovel uvádí na trh v průběhu roku limitované edice piv, uvařených ke speciálním příležitostem.

Aprílový ALE se vyznačuje vyšší hořkostí a citrusovými tóny, rozmanitými jako aprílové počasí. Jeho neotřelou a exotickou chuť jistě ocení nejen fajnšmekři, ale i příznivci pivní klasiky.

„Aprílový ALE je lehčí, svěží pivo uvařené z vybraných amerických chmelů. Zaujme zejména ty konzumenty, kteří rádi poznávají nové, neotřelé až exotické chutě a vůně piva. Novinka míří v těchto dnech na čepy vybraných pivnic a restaurací a s přicházejícím teplejším počasím může být vhodným osvěžením,“ říká Petr Hermély, marketingový ředitel společnosti Pivovary CZ Group.

Populární pivo Šerák slaví 40 let, má vlastní expozici

Publikováno:před 5 měsíciZdroj:Bruntálský deníkAutor:Petr Krňávek

Kdyby se někdo v hospodách na Šumpersku a Jesenicku zeptal štamgastů, jaké pivo mají nejraději, dost možná by nejčastější odpověď zněla: Šerák. Jedenáctka z hanušovického pivovaru v letošním roce slaví čtyřicet let. Její historii připomíná jedna z nových expozic v pivovarském muzeu v Hanušovicích. Jejich slavnostní otevření spolu s návštěvnickým centrem se uskutečnilo v úterý 9. dubna.

„O Jeseníky roste zájem a o hanušovický pivovar dvojnásob. Dnes si ho projde více než osm tisíc návštěvníků ročně. Zároveň rozjíždíme řadu nových projektů v péči o kvalitu piva. Chceme mít naše zákazníky kde školit, učit je čepovat a pečovat o pivo, vytvářet tak pro ně konkurenční výhodu a zároveň se zasloužit se o renesanci pivní kultury v Česku. Také potřebujeme reprezentativní prostor, kde se budeme moci potkávat se zákazníky a veřejností obecně,“ objasnil marketingový ředitel firmy Pivovary CZ Group Petr Hermély investici za téměř čtyři miliony korun.

Návštěvnickému centru dominuje rozměrný výčepní pult se siluetou Jeseníků. Za ním je na stěně znázorněn varný postup piva. Akustiku zajišťují podhledy z chmelových šišek, které jsou i originální dekorací. Dominantním prvkem v recepci je světelná stěna složená z bezmála pěti set pivních lahví.

Obměnou a modernizací prošlo i přilehlé pivovarské muzeum. „Připravili jsme novou expozici ke sto padesáti letům pivovaru Holba, které v tomto roce slaví. Zároveň máme výročí čtyřiceti let Holby Šerák na trhu. V expozici je představen její vývoj za celou tuto dobu. Další nová expozice popisuje jednu z největších turistických akcí na Moravě, pochod Pivovarská čtvrtka, pořádanou pivovarem Holba. Čtvrtka letos slaví padesát let,“ zmínil Petr Hermély.

Hanušovický pivovar Holba spolu s pivovary Litovel a Zubr spadajícími pod společnost Pivovary CZ Group před nedávnem změnil majitele. Koupila je firma Pivovary Triangl, v níž drží majoritu skupina Kofola.

„Je to jednak byznys, který má blízko tomu, co děláme. Když jste v Česku nápojář, asi není nic lepšího, co byste mohl dělat, než pivo. Zároveň jsme z tohoto regionu, já pocházím z Opavy, v Jeseníkách jsem vyrůstal. Jsou to lokální značky, které mají vysokou kvalitu, nebyly zničeny jako spousta jiných. Jsme profíci v oboru a rozhodli jsme se podržet to, k čemu máme vztah v podstatě od dětství. Pro mě je odměna, když můžu jet do tohoto pivovaru. Je to určitě mnohem krásnější cesta než po D1 do Prahy,“ objasnil generální ředitel skupiny Kofola Jannis Samaras motivaci, která vedla skupinu Kofola ke vstupu do pivovarnického byznysu.

Koupě pivovarů není v regionu jedinou investicí Kofoly. Letos v lednu dokončila koupi Pragerových sadů v Libině, které tak zachránila před vykácením.

„Koupili jsme prvních šedesát hektarů a budeme je dál rozvíjet. Doufáme, že to není konečné číslo,“ poznamenal Jannis Samaras.

Skupina Kofola působí na pěti trzích ve střední Evropě. Ve čtrnácti výrobních závodech zaměstnává 2600 pracovníků. Tržby skupiny by letos měly přesáhnout deset miliard korun.

Návštěvní centrum pivovaru ukazuje turistům cestu zlatavého moku do půllitru

Publikováno:před 5 měsíciZdroj:iDNES.czAutor:Rostislav Hányš

Dva roky pracovaly týmy specialistů na kompletní přestavbě a rekonstrukci Návštěvnického centra v pivovaru Holba v Hanušovicích, který nově patří nápojové firmě Kofola. Změnou prošla recepce i audiovizuální sál a také Pivovarské muzeum, které detailně mapuje vznik a vývoj hanušovického pivovaru.

Dominantou nové expozice je legendární jedenáctka Šerák, která Holbu v tuzemsku proslavila, ale i tradiční jesenický pochod s názvem Pivovarská čtvrtka.

Za razantní proměnou Návštěvnického centra stojí designérské studio MBG ze Zábřehu, které s pivovarem spolupracuje již delší dobu.

„Chtěli jsme, aby zákazník ani v interiéru nezapomněl, že je v pivovaru, který se nachází na úpatí rozlehlých Jeseníků obklopený tmavými lesy. Důraz jsme kladli i na funkčnost prostoru. V prostoru recepce muzea je potřeba skladovat a vystavovat velké množství reklamních předmětů a piva a tomu jsme přizpůsobili minimalistický koncept,“ popsala architekta Kristína Jurková.

„Velkou dominantou nad výčepem je model výroby piva – návštěvník tak může vidět, jak dlouhou cestou musí pivo projít, než se mu dostane v té nejlepší kvalitě na stůl,“ doplnila.

Důraz byl kladen především na funkčnost a originalitu prostoru. Projektu dominují tři prvky. „Jedná se o instalaci varného postupu za barem, díky kterému mohou návštěvníci vidět celý proces vaření piva krok po kroku, dále světelná stěna složená z bezmála pěti set pivních lahví, jež díky slunečnímu svitu a umělému osvětlení nabízí ojedinělé vizuální efekty,“ přiblížila architekta.

„Posledním jsou podhledy z chmelových šišek v nadživotní velikosti, které zajišťují dokonalou akustiku i ryze pivovarskou dekoraci,“ představila.

„Hlavním důvodem úprav byl rostoucí zájem návštěvníků a nedostačující prostory centra, kde se konají přednášky a akce. Akustika, světlo, prostorové uspořádání, to vše prošlo výraznou proměnou,“ vysvětlil Petr Hermély, marketingový ředitel společnosti Pivovary CZ Group, do které pivovar Holba společně s Litovlí a Zubrem patří.

„Prvky, které designérské studio navrhlo na míru, jsou unikátní. Také je velmi efektivně využitý daný prostor,“ popsal Hermély.

Přestavba Pivovarského muzea
Přestavba muzea byla spojena s výročími, tedy 150 let pivovaru Holba, 40 let Šeráku a 50 let od prvního ročníku turistického pochodu Pivovarská čtvrtka.

„Zmapovali jsme vznik a vývoj pivovaru od počátku až do dnešních dní. Vedle tradiční expozice přibyla historická sbírka bednářského nářadí, jež veřejnost seznámí s řemeslem, které pivovarnictví provází od počátků,“ vysvětlila Blanka Strnadová, vedoucí Pivovarského muzea.

„Druhá obnovená expozice se věnuje vlajkové lodi Holby, jedenáctce Šerák, a třetí patří Pivovarské čtvrtce. U těchto dvou témat se nám podařilo nasbírat a zkompletovat řadu historických materiálů,“ řekla.

Historii doplňuje exkurze pivovaru, která seznámí se všemi varnými postupy, surovinami a technologiemi.

„Ročně projde naším pivovarem přes osm tisíc návštěvníků a mezi nejoblíbenější místa patří samozřejmě spilka, ležácké tanky s ochutnávkou a také lahvárna, které dominuje náš robot, jenž jako jediný v Česku plní i pětilitrové soudky Ryzího piva z hor,“ doplnila Strnadová.

Historii pivovaru v Hanušovicích mapuje nové návštěvnické centrum a muzeum

Publikováno:před 5 měsíciZdroj:Průmyslová automatizaceAutor:ČTK

Vznik a vývoj Pivovaru Holba v Hanušovicích na Šumpersku mapuje modernizované návštěvnické centrum a pivovarské muzeum, které po dvouleté rekonstrukci otevřeli v areálu pivovaru.

Součástí projektu byla úprava recepce i audiovizuálního sálu. Přestavba byla spojena se 150. výročím pivovaru Holba, 40 lety pivní značky Šerák a 50 lety od prvního ročníku turistického pochodu Pivovarská čtvrtka. Novinářům to dnes v Hanušovicích řekl Petr Hermély ze společnosti Pivovary CZ Group, do které hanušovický pivovar spolu s pivovary v Litovli a Přerově patří.

"O úpravách jsme uvažovali už delší dobu. Hlavním důvodem byl na jedné straně rostoucí zájem návštěvníků a na druhé straně nedostačující prostory návštěvnického centra, kde se také konají přednášky a různé akce spojené s naším pivovarem. Akustika, světlo, prostorové uspořádání, to vše prošlo výraznou proměnou. A prvky, které designerské studio navrhlo na míru, jsou unikátní. Také je velmi efektivně využitý daný prostor," uvedl Hermély.

Autoři muzea důkladně zmapovali vznik a vývoj hanušovického pivovaru od jeho počátku až do současnosti. "Vedle tradiční expozice přibyla historická sbírka bednářského nářadí, které veřejnost seznámí s krásným řemeslem, které pivovarnictví provází od jeho počátků. Druhá obnovená expozice se věnuje vlajkové lodi jedenáctce Šerák a třetí patří Pivovarské čtvrtce. U těchto dvou témat se nám podařilo nasbírat a zkompletovat řadu historickým materiálů," uvedla vedoucí pivovarského muzea Blanka Strnadová.

Historii hanušovického pivovaru doplňuje exkurze, která seznámí návštěvníky s varnými postupy, surovinami a technologiemi. "Ročně projde naším pivovarem přes 8000 návštěvníků. Mezi nejoblíbenější místa patří samozřejmě spilka, ležácké tanky s ochutnávkou a také lahvárna, které dominuje náš robot, který jako jediný v Česku plní i pětilitrové soudky našeho piva," dodala Strnadová.

Za barem, který je součástí muzea a návštěvnického centra, je schéma varného postupu. Návštěvníci díky tomu vidí proces vaření piva krok po kroku. Součástí projektu je i světelná stěna složená z bezmála pěti stovek pivních lahví.

Pivovar v Hanušovicích je spolu s pivovary v Litovli a Přerově součástí pivovarnické skupiny Pivovary CZ Group, kterou nedávnou koupila společnosti Kofola ČeskoSlovensko.

Kofola může koupit Pivovary CZ, výrobce značek Holba a Zubr

Publikováno:před 6 měsíciZdroj:Lidovky.czAutor:ČTK

Skupina Kofola ČeskoSlovensko může koupit většinový podíl ve firmě Pivovary CZ Group, která vyrábí piva značek Holba, Zubr a Litovel. Může koupit také společnost Fontána, která na území Česka prodává alkoholické i nealkoholické nápoje.

Transakci povolil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který o tom informoval v tiskové zprávě.

„Spojení nebude mít za následek podstatné narušení hospodářské soutěže. Rozhodnutí je pravomocné,“ uvedl úřad. Od prosince, kdy se spojením začal zabývat, zkoumal zejména podíly spojovaných firem na trhu s nealkoholickými nápoji i na trhu s pivem, a to jak ve velkoobchodním prodeji, tak v prodeji přímo do restaurací a hospod. Dospěl k závěru, že spojením firem ani na jednom z těchto trhů nebude narušena hospodářská soutěž.

Pivovary CZ Group jsou pátou největší pivovarnickou skupinou v Česku, svým loňským ročním výstavem plánovaly překročení 800.000 hektolitrů, z čehož více než třetina jde na export. V pivovarech v Hanušovicích, Přerově a Litovli zaměstnávají téměř 500 lidí.

Majitelem společnosti Pivovary CZ Group je společnost Moravská pivovarská, Kofola 100 procent akcií kupuje prostřednictvím firmy Pivovary Triangl. Společnost Pivovary Triangl byla založena letos v listopadu a sídlo má v Krnově na Bruntálsku, Kofola ČeskoSlovensko v ní má 51 procent, investiční skupina RSJ drží 29 procent a společnost Úsovsko 20 procent.

Kofola dříve uvedla, že nová akvizice jí umožní růst v dalším stabilním segmentu s exportním potenciálem a že i s ohledem na specifika pivního trhu zůstanou Pivovary CZ Group jejím samostatně řízeným pilířem. Do čela pivovarů nastoupí po dokončení akvizice jeden ze zakladatelů a provozní ředitel skupiny Kofola René Musila.

Kofola sídlící v Ostravě je jedním z nejvýznamnějších výrobců nealkoholických nápojů ve střední Evropě, má 11 výrobních závodů na pěti evropských trzích. K výrobkům firmy vedle stejnojmenného nápoje patří nápoje značek Rajec, Korunní, Ondrášovka, Kláštorná Kalcia, Jupí, Vinea nebo Semtex. Do skupiny patří síť UGO, český výrobce směsí z léčivých rostlin Leros, slovinská společnost Radenska a chorvatský výrobce minerálních vod Studenac. Kofola má více než 2000 zaměstnanců. Většinovým majitelem skupiny je společnost Aetos patřící rodině Samarasů a ostatním zakladatelům Kofoly, jimiž jsou akcionáři René Musila a Tomáš Jendřejek.

Sváteční Horský ležák 12,5 % pro vaše dokonalé Vánoce

Publikováno:před 9 měsíciZdroj:Pivovar HolbaAutor:Jana Bartáková, PR

Ozdobte si sváteční tabuli za studena chmeleným světlým ležákem a vychutnejte si letošní svátky v klidu a pohodě. Toto speciální pivo pro vás uvařil Luděk Reichl, mistr sládek z Hanušovic. Na první pohled vás zaujme jantarová barva, sněhobílá hustá pěna, připomínající zasněžené hřebeny Jeseníků, vysoká plnost a poctivá chmelová chuť s výraznou hořkostí (40 EBU) a lehkým ovocným nádechem. Sváteční Horský ležák 12,5 % v sobě spojuje drsnou i romantickou tvář hor, která je domovem Ryzího piva z hor.

K dostání je od 27. listopadu na čepu ve vybraných pivnicích a restauracích především na střední Moravě. Ručně stáčené lahve 0,75 l s patentním uzávěrem v dárkovém tubusu a mutipacky (6x 0,5 l) s 0,5 l džbánkem s vánočním motivem jsou v prodeji v podnikové prodejně Holba a regionálně v maloobchodních a velkoobchodních sítích.

Sváteční Horský ležák 12,5 % je součástí nového projektu Sládkův Tip společnosti Pivovary CZ Group, ve kterém budou zákazníkům v průběhu celého roku představována výjimečná a netradiční piva. „Cílem je zákazníkům a štamgastům zpestřit běžnou nabídku našimi pivními specialitami pod značkou Sládkův Tip. Sváteční Horský ležák u nás ale není žádnou neznámou. Pivovar Holba s ním slaví úspěchy již delší dobu, a i proto jsme se ho do projektu Sládkův Tip rozhodli zařadit,“ říká Tomáš Pluháček, výrobně technický ředitel společnosti Pivovary CZ Group.

Moravské pivovary Holbu, Zubr a Litovel kupuje Kofola

Publikováno:před 10 měsíciZdroj:Hospodářské NovinyAutor:Pavel P. Novotný

Významný pivní obchod, o jehož přípravách referovaly HN už loni na podzim, má konečně své rozuzlení. Většinový podíl ve společnosti Pivovary CZ Group, která produkuje piva značek Holba, Zubr a Litovel, získává nápojářská skupina Kofola ČeskoSlovensko. Dokončení transakce, která podléhá schválení antimonopolních úřadů, se očekává zkraje příštího roku. Kofola to ve středu oznámila v tiskové zprávě. Hodnotu transakce neuvedla. Podle zdrojů HN z okolí pivovarů ale výrazně překročila miliardu korun.

Pivovary CZ Group jsou pátou největší pivovarnickou skupinou v Česku, která letos uvaří přes 800 tisíc hektolitrů piva. V pivovarech v Hanušovicích, Přerově a Litovli je zaměstnáno téměř 500 lidí.

Majitelem společnosti Pivovary CZ Group je společnost Moravská pivovarská, která patří pod rozsáhlý zemědělsko-realitní holding HSK Invest, většinově ovládaný kroměřížským podnikatelem Karlem Kuropatou. Kupujícím je nově vytvořená společnost Pivovary Triangl. Tu tvoří Kofola ČeskoSlovensko, která v ní má 51 procent, investiční skupina RSJ s 29 procenty. Pětinový podíl pak drží severomoravská agrární společnost Úsovsko bývalého ministra zemědělství Jiřího Milka.

„V Kofole jsme se naučili rozvíjet tradiční a lokální značky se silným příběhem. Když se objevila příležitost investovat do pivovarů, které vyrábějí značky s dlouhou historií, za kterými stojí poctivé řemeslo a moderní výrobní zázemí, neváhali jsme. Věříme, že zkušenost našich lidí může pomoci k jejich rozvoji,“ uvedl generální ředitel skupiny Kofola Jannis Samaras.

Kofola uvedla, že nová akvizice jí umožní růst v dalším stabilním segmentu s exportním potenciálem a že i s ohledem na specifika pivního trhu zůstanou Pivovary CZ Group jejím samostatně řízeným pilířem. V jeho čele bude po dokončení akvizice jeden ze zakladatelů a provozní ředitel skupiny Kofola René Musila.

„Záleží nám na tom, aby byla zachována řemeslná tradice vaření piva, stabilní vztahy se zákazníky, dodavateli i zaměstnanci a společenská odpovědnost firmy. To vše byla při jednáních o prodeji důležitá kritéria. Jsme rádi, že jsme našli partnera, který nám pomůže zachovat a dále rozvíjet kvalitu našich piv a zároveň posílí i jejich obchodní expanzi,“ uvedl místopředseda představenstva Pivovarů CZ Group Jaromír Dvorský.

Kofola, sídlící v Ostravě, je jedním z nejvýznamnějších výrobců nealkoholických nápojů ve střední Evropě, má 11 výrobních závodů na pěti evropských trzích. K výrobkům firmy vedle stejnojmenného nápoje patří nápoje značek Rajec, Korunní, Ondrášovka, Kláštorná Kalcia, Jupí, Vinea nebo Semtex. Do skupiny patří síť UGO, český výrobce směsí z léčivých rostlin Leros, slovinská společnost Radenska a chorvatský výrobce minerálních vod Studenac. Kofola má více než 2000 zaměstnanců. Většinovým majitelem skupiny je společnost Aetos, patřící rodině Samarasových a ostatním zakladatelům Kofoly, jimiž jsou akcionáři René Musila a Tomáš Jendřejek.

S akciemi Kofoly se obchoduje na pražské burze. Ta ve středu na žádost Kofoly pozastavila obchodování s akciemi nápojářské firmy. „Důvodem pozastavení je avizované zveřejnění potenciálně kurzotvorné informace před zahájením obchodování,“ uvedla burza na síti X. Obnovení obchodování se předpokládá ve čtvrtek. Úterní obchodování akcie Kofoly uzavřely podle údajů na webu burzy stejně jako v pondělí na 267 korunách za akcii.

Ještě loni zástupci Pivovary CZ Group hovořili o scénáři, že investor do firmy vstoupí a rozšíří tak stávající akcionářskou strukturu. Nakonec se ale v procesu, který režírovala poradenská společnost Patria Corporate Finance, prodávalo sto procent akcií. V průběhu letošního roku se spekulovalo zejména o zájmu pivovarnické trojky, společnosti Heineken. Velké pivovarnické skupiny se však v tendru nakonec neprosadily.

Atmosféru kolem tendru též negativně ovlivňovaly právní bitvy mezi akcionáři v mateřské skupině HSK Invest. Zde se Kuropata a jeho spojenci přetlačují o vliv se slovenskou investiční skupinou Crane Constancy Investments podnikatelů Michala Martinka a Braňa Prieložného. Ta loni vykoupila podíly dvou minoritních akcionářů a koncentrovala tak celkem 27 procent akcií skupiny, jejíž majetek se počítá v miliardách.

Kromě prodávaných pivovarnických firem do ní patří několik zemědělských podniků, například Agrodružstvo Roštění, Pekárny Blansko, nemovitostní společnosti PMS Reality a Slezan Holding a také třeba Pila Javořice. Vedení skupiny v čele s Kuropatou také vede několik právních sporů s bývalým akcionářem a šéfem pivovarů Petrem Fridrichem. Někdejší šéf pivovarů byl po Kuropatovi druhým největším akcionářem HSK Invest. Právě on po rozkolu s Kuropatou svůj pětinový podíl Slovákům prodal.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.29.08.2024 11:33144