Historie a současnost Měšťanského pivovaru Dudák

● 1308 Počátky strakonického piva se datují od roku 1308, i když vařit se začalo zřejmě již dříve. Várečné právo za poplatek do královské pokladny ale obyvatelé získali oficiálně až 8. prosince 1367 listinou Bavora IV.

● 1649 Třicetiletá válka znamenala obrovské finanční výdaje, které se podepsaly i na strakonických pivovarnících. V roce 1649 kvůli tomu podepsali dohodu pivovars městem a založili společný pivovar v domě s číslem popisným 47. V té době už bylo ve Strakonicích celkem 158 domů s várečným právem.

● 1840 V roce 1840 měly městský i dominikánský pivovar zhruba stejný výstav piva. Městský pivovar se postupně rozrůstal a primitivní postupy výroby začala nahrazovat průmyslová výroba. Nejen z tohoto důvodu vyrostl v letech 1873 až 1874 na březích Otavy parostrojní pivovar.

● 1948 V roce 1948 byl pivovar znárodněn a začleněn do národního podniku Jihočeské pivovary České Budějovice. Od roku 1958 je pivovar začleněn jako samostatný závod do sítě podniku Jihočeské pivovary České Budějovice.
Zdroj:Stránky Měšťanského pivovaru Dudák, 2017


Více na stránkách pivovaru

Prohlídky Měšťanského pivovaru Dudák

Kdy:dle dohody v pracovní dnyObec:StrakoniceZdroj:Měšťanský pivovar Dudák

Nabízíme vám možnost exkurze Pivovaru
spojené s ochutnávkou nefiltrovaného piva přímo z ležáckých tanků.

Exkurze je nutné objednat předem.
Konají se v pracovních dnech po 14.hodině pro skupinu min. 10 osob.
Exkurze trvá zhruba 80 minut. Cena 100 Kč za osobu. Každý účastník dostane dárek - pet lahev nefiltrovaného piva SKLEPÁK.

Dále nabízíme pronájem Degustovny za cenu 1500 Kč na odpoledne a večer. Kapacita místnosti je max. 45 osob.

Pronájem lze spojit s exkurzí do Pivovaru.
Bližší informace na tel. 727 852 335.

Aktualizováno: před měsícem

Pivovar Dudák přestává stáčet pivo do plastu, soustředí se na sklo

Publikováno:před 20 dnyZdroj:Za krásnější Vimperk

Měšťanský pivovar Strakonice, a.s. rapidně sníží počet prodaných plastových lahví, do kterých stáčí pivo. Důvodem je snaha o to být co nejvíce šetrný k životnímu prostředí a neprodukovat zbytečný plastový odpad. Z portfolia pivovaru, jenž jediný v republice patří městu, se ročně stáčel do plastu jen jedenáctistupňový Sklepák, což představovalo zhruba 330 hl, tedy 0,5 % výstavu. To platilo jen do konce letošního února.

Kromě litrových PET lahví pro nefiltrované pivo Sklepák nabídne pivovar i skleněné litrové lahve, vratné a zálohované. „Doufáme, že tomu lidé dají přednost, dáme rok přechodné období, aby si zvykli, že Sklepák bude i ve skle. Po roce bychom rádi plasty zrušili,“ uvedl ředitel pivovaru Dušan Krankus. Tyto lahve budou zálohovány částkou 50 korun.

Prodej Sklepáka v plastu ale zatím nekončí. „Plastová pivní láhev by už neměla být dominantním obalem nejen pro toto naše pivo. Skleněný obal je pro nefiltrované pivo určitě vhodnější. Na druhou stranu nás ale nevratné plastové obaly ještě nějakou dobu neopustí. Sklepáka tedy bude možné zakoupit i ve skleněných vratných litrových lahvích s patentním uzávěrem,“ uvedl Krankus.

Měšťanský pivovar Dudák Strakonice se loni může pochlubit výstavem zhruba ve výši 57 200 hektolitrů, což je o necelé procento více než v roce 2018 a o pět procent více než v roce 2017. Ročně prodává 60 procent piva v sudech, 40 procent v lahvích. Podle ředitele Krankuse klesá poměr prodaného točeného piva na úkor baleného.

Pivovar Dudák pomalu přestává stáčet pivo do plastu

Publikováno:před 30 dnyZdroj:České nápoje

Dudák, Měšťanský pivovar Strakonice rapidně sníží počet prodaných plastových lahví, do kterých stáčí pivo. Důvodem je snaha o to být co nejvíce šetrný k životnímu prostředí a neprodukovat zbytečný plastový odpad. Do konce února se v jediném pivovaru, který patří městu ročně stáčelo 0,5 procenta z výstavu, což představovalo zhruba 300 hektolitrů. Z portfolia pivovaru se do plastu stáčel pouze Sklepák, což je nefiltrovaná 11.

Kromě litrových PET lahví pro nefiltrované pivo Sklepák nabídne pivovar i skleněné litrové lahve, vratné a zálohované. "Doufáme, že tomu lidé dají přednost, dáme rok přechodné období, aby si zvykli, že Sklepák bude i ve skle. Po roce bychom rádi plasty zrušili," uvedl ředitel pivovaru Dušan Krankus. Tyto láhve budou zálohovány částkou 50 korun.

Prodej Sklepáka v plastu ale zatím nekončí. „Plastová pivní láhev by už něměla být dominantním obalem nejen pro toto naše pivo. Skleněný obal je pro nefiltrované pivo určitě vhodnější. Na druhou stranu nás ale nevratné plastové obaly ještě nějakou dobu neopustí. Sklepáka tedy bude možné zakoupit i ve skleněných vratných 1 litrových lahvích s patentním uzávěrem," uvedl Krankus.

Měšťanský pivovar Dudák Strakonice se loni může pochlubit výstavem zhruba ve výši 57.200, což je o necelé procento více než v roce 2018 a o pět procent více než v roce 2017. Ročně prodává 60 procent piva v sudech, 40 procent v lahvích. Podle ředitele Krankuse klesá poměr prodaného točeného piva na úkor baleného.

Strakonický pivovar zvyšuje již třetím rokem výstav

Publikováno:před měsícemZdroj:České nápoje

Měšťanskému pivovaru DUDÁK Strakonice již třetím rokem stoupá výstav, tedy množství uvařeného a prodaného piva. Ve srovnání s rokem 2018 se loni ve Strakonicích uvařilo o 120 hektolitrů piva více, což je necelé procento větší množství. Oproti roku roku 2017 už se jedná o téměř pětiprocentní nárůst. Dva roky po sobě rostoucí výstav pivovarští evidují naposledy na konci 80. let minulého století. K výborným výsledkům pomohly výrazně lepší exportní výsledky na Ukrajině a v Maďarsku. Letos chce pivovar více vyvážet do evropské části Ruska.

O téměř pět procent více piva uvařili a prodali loni ve strakonickém pivovaru DUDÁK ve srovnání s rokem 2017. Oproti roku 2018 se jedná o půl procentní nárůst, který představuje zhruba 120 hektolitrů uvařeného a prodaného piva. V jediném městem vlastněném pivovaru, prodali loni 57.223 hektolitrů piva, což je zhruba o 120 hektolitrů více, než v roce 2018. Pro pivovar, který má veškeré své portfolio v nepasterované podobě se jednalo o výjimečný výsledek. Meziroční nárůst, který následuje ve dvou letech za sebou, zaznamenali strakoničtí pivovarníci naposledy na konci osmdesátých let. „Na rostoucím výstavu se nejvíce podílel export a prodej vánočního speciálu, který se prodal v rekordním množství. Léto pro nás sice nebylo tak úspěšné, ale dařilo se nám především v závěru roku a to zejména v prosinci. Uděláme vše proto, abychom příští rok naši bilanci potvrdili,“ uvádí ředitel pivovaru Dušan Krankus.

I letos plánuje zdejší sládek Vlastimil Matej 4 pivní speciály. Na Velikonoce již tradiční Velikonoční zelené. Na pivovarskou pouť a léto to bude speciální ležák
chmelený zahraničními aromatickými odrůdami chmele. „Na Václavskou pouť
opět plánuji přidat čerstvý zelený chmel do Svatováclavského ležáku.
Začínali jsem předloni odrůdou Kazbek, loni Harmonie a pro letošek
vyzkoušíme zase jinou. Na Vánoce již tradičně vaříme silnější piva se
speciálními slady - po vídeňském a žitném bych rád letos vyzkoušel slady
spojené se zahraničními pivními styly,“ uvedl Matej.

Stejně jako v předchozích letech se zvedlo množství piva, které se ze Strakonic exportuje. „Největší radost nám dělá především Maďarsko a Ukrajina, tam se zvedl export cca o 5 procent. V minulém roce jsme navázali velice dobré vztahy s Ruskem. Ty chceme dále rozvíjet a hodně si od nich v dalších letech slibujeme, ruský trh je ale velmi náročný,“ prozrazuje ředitel Krankus.

Co se druhů piv týká, pak se nejvíce dařilo strakonické světlé 11°, ta si drží prvenství z celého portfolia značek, zákazníci velmi kladně přijali úspěch tohoto piva na prestižní degustační soutěži v Žatci v roce 2019.

Znovu se potvrdilo, že strakonické pivo se výborně prodává na Moravě. Zejména v jižní části, kde má pivovar nového obchodního partnera, který logisticky zajišťuje tento region. Co se restaurací týká, pak se strakonická piva nejlépe prodávají v designových restauracích tzv. Dudákovnách. Těch má pivovar momentálně osm. Během minulého roku se jejich počet bohužel nepodařilo rozšířit. „Máme rozjednané dvě nové Dudákovny, ale jejich finalizaci se ještě nepodařilo dotáhnout do úspěšného konce. Věříme, že v roce 2020 budeme v tomto ohledu úspěšnější,“ uzavřel Krankus.

Pivovar Dudák bude automatizovat chlazení a rekonstruovat zásobník na vodu

Publikováno:před měsícemZdroj:Průmyslová automatizaceAutor:ČTK

Strakonický pivovar Dudák zvýšil loni meziročně výstav o 120 hektolitrů, uvařil 57.223 hektolitrů piva. Pivovaru rostl výstav třetím rokem v řadě. K výsledkům pomohly lepší exportní výsledky na Ukrajině a v Maďarsku. Letos chce pivovar více vyvážet do Ruska. ČTK to dnes v tiskové zprávě oznámil mediální zástupce pivovaru Pavel Pechoušek. Loňské tržby a zisk pivovar neuvedl.

Pivovar, který má veškerá piva v nepasterované podobě, hodnotí rostoucí výstav jako velký úspěch. Meziroční nárůst ve dvou letech po sobě zaznamenal naposledy na konci 80. let minulého století. "Na rostoucím výstavu se nejvíce podílel export a rekordní prodej vánočního speciálu. Léto pro nás sice nebylo tak úspěšné, ale dařilo se nám především v závěru roku, zejména v prosinci," uvedl ředitel pivovaru Dušan Krankus.

Dudák vyváží 3000 hektolitrů, řekl dnes Krankus ČTK. Export loni vzrostl meziročně asi o 300 hektolitrů. K tradičním zemím patří Maďarsko a Slovensko, předloni získal pivovar nové kontrakty na Ukrajině, ve Španělsku, Portugalsku a Itálii. Letos chce víc vyvážet do Ruska, do Moskvy či Petrohradu. "Největší radost nám dělá Maďarsko a Ukrajina, tam se zvedl export asi o pět procent. V minulém roce jsme navázali velice dobré vztahy s Ruskem. Ty chceme rozvíjet, ruský trh je ale velmi náročný," řekl Krankus.

Jediný český pivovar, který vlastní město, plánuje od letoška do roku 2022 investice za desítky milionů korun. Letos bude podle Krankuse automatizovat čpavkové chlazení a rekonstruovat zásobník na vodu. Z druhů piv se loni nejvíc dařilo světlé jedenáctce. Pivovar provozuje i síť značkových restaurací Dudákovna. Má jich osm, další dvě chystá. V roce 2018 měl Dudák čistý obrat 92,6 milionu korun a zisk po zdanění přes 223.000 Kč. Vyplývá to z výroční zprávy. Dudák má asi 60 zaměstnanců.

Počátky strakonického piva se datují do roku 1308, várečné právo získali obyvatelé 8. prosince 1367 listinou Bavora IV. V roce 2004 město koupilo pivovar od státu za 69,2 milionu korun. Radnice si na koupi vzala úvěr, ročně splácí 3,3 milionu korun.

Pivovar Dudák slaví. Vítězná 11 bude jeden den stát 11 korun

Publikováno:před 5 měsíciZdroj:JcTEĎ.czAutor:Pavel Pechoušek

Strakonický pivovar Dudák slaví. Společně se svými štamgasty zapije vítězství své jedenáctky na prestižní degustační soutěží, která se konala v rámci 62. Žateckých slavností chmele 2019.Strakonická jedenáctka bude ve vybraných podnicích a vybraném čase stát 11 korun. Tato cena bude platit jeden den od 18.00 hodin, pivovar tak chce poděkovat svým hospodským a hlavně věrným štamgastům, milovníkům tradičního piva ze Strakonic. Dnem D bude 15. listopad tohoto roku.

„Chceme se o radost z vítězství podělit. Tato cesta nám přijde ideální. Jedná se o symbolický jeden den, ale věřím, že touto slevou uděláme našim zákazníkům radost," uvádí ředitel pivovaru Dušan Krankus.

Strakonický ležák Dudák 11 zvítězil na Žateckých slavnostech chmele v kategorii světlých ležáků. Tato kategorie patřila s 24 vzorky k nejpočetnějším. Během dvoudenní odborné degustační soutěže hodnotilo piva v jednotlivých kategoriích přes 120 porotců. Mezi ně patřili nejen sami pivovarníci, ale i zástupci laické veřejnosti. Další ze strakonických piv polotmavý ležák Klostermann skončil jen těsně pod stupni vítězů.

„Původně jsme chtěli akci uspořádat 11. listopadu. Trojnásobná 11 je velice lákavá, ale pondělí není tím dnem, kdy mívají všechny restaurace otevřeno, proto jsme určili první možný pátek," vysvětluje Krankus.

Dudák je jediným pivovarem v České republice, který patří městu, veškerý sortiment vaří a prodává v nepasterované podobě.

Na jedné z našich nejvýznamnějších odborných přehlídek, která má ve svém podtitulu, že se jedná o největší slavnosti chmele v Evropské unii, slavil pivovar Dudák v minulých letech několik úspěchů. Polotmavá třináctka Klostermann zde ve své kategorii zvítězila v roce 2015, o rok později skončila na třetím místě. Letos se do Žatecké dočesné přihlásilo 28 našich průmyslových pivovarů z možné padesátky. Mezi sebou soutěžila pouze filtrovaná piva.

Strakonice uvařily za studena chmelený Svatováclavský ležák

Publikováno:před 6 měsíciZdroj:České nápoje

V pořadí čtvrtý speciál uvařil tento rok sládek strakonického pivovaru Vlastimil Matej. Jedná se o tradiční Svatováclavský ležák, který pivovarští vaří na zdejší pouť věnovanou právě svatému Václavovi.

Jedná se o za studena chmelený speciál se stupňovitostí 12 a s obsahem alkoholu 5,0 % obj. Při studeném chmelení se chmel přidává do ležáckého tanku až při finální fázi dozrávání piva. Podle sládka pivovaru Vlastimila Mateje má pivní speciál výrazné chmelové aroma, které je cítit jak ve vůni, tak v chuti. Samozřejmostí je, že pivo nebude filtrované, ale bude mít lehký zákal, vytvořený jemnými kulturními kvasinkami.

„Pro letošní rok jsme pro studené chmelení použili čerstvě sklizený hlávkový žatecký chmel odrůdy Harmonie. Použití čerstvě sklizených chmelových hlávek je vzácnost, možné je jen v průběhu sklizně trvající pouze několik týdnů," uvádí sládek. Svatováclavský ležák je již tradičně nefiltrovaný.

Pivo se prodává ve vybraných dudáckých restauracích a také v pivovarské prodejně ve skleněných lahvích o obsahu 0,75 litru.

Strakonická jedenáctka zvítězila na Žatecké Dočesné

Publikováno:před 7 měsíciZdroj:Za krásnější VimperkAutor:Pavel Pechoušek

Strakonický ležák Dudák 11 zvítězil při 62. Žateckých slavnostech chmele 2019 v kategorii světlých ležáků – jedenáctek. Tato kategorie patřila s 24 vzorky k nejpočetnějším. Během dvoudenní odborné degustační soutěže hodnotilo piva v jednotlivých kategoriích přes 120 porotců. Mezi ně patřili nejen sami pivovarníci, ale i zástupci laické veřejnosti.

„Úspěch našeho nejprodávanějšího piva Dudáka 11 a navíc v silně obsazené kategorii nás velice potěšil, obzvlášť v roce, kdy náš pivovar slaví 370 let od založení. Jako sládek jsem měl tu čest ocenění převzít, ale je to zásluha všech, co se u nás v pivovaře o pivo starají,“ uvedl sládek pivovaru Vlastimil Matej, s tím, že další ze strakonických piv, polotmavý ležák Klostermann, skončil jen těsně pod stupni vítězů.

Žatecká Dočesná má ve svém podtitulu, že se jedná o největší slavnosti chmele v Evropské unii, do soutěže se zapojilo 28 našich průmyslových pivovarů z možné padesátky. Mezi sebou soutěžila pouze filtrovaná piva.

Pivovar Dudák na jedné z našich nejvýznamnějších odborných přehlídek slavil v minulých letech několik úspěchů. Polotmavá třináctka Klostermann zde ve své kategorii zvítězila v roce 2015, o rok později skončila na třetím místě.

Aktuálně je možné si v pivovarské prodejně zakoupit pivo uvařené na počest 100. výročí od založení strakonické společnosti ČZ a.s.

Na oslavu tohoto výročí strakonický pivovar uvařil speciální várku piva, do níž chmel přidával obchodní ředitel ČZ Ing. Václav Vyšín. Jedná se o za studena chmelený ležák, který je možné zakoupit v nefiltrované podobě v litrových lahvích s patentním uzávěrem a originální etiketou. Dosavadní zájem strakonické pivovarníky velice mile překvapil, po rychlém vyprodání původní série 800 lahví je v nabídce ještě dalších 2000 kusů, ale i o ně je velký zájem.

Výročí ČZ je také nyní zdůrazněné na zadních etiketách klasických strakonických piv. Jedná se o sérii vybraných motocyklů spolu s krátkými texty o historii ČZ. Od 16. září pak ještě přibudou třetinkové lahve polotmavého Klostermanna s motocyklovou etiketou. Tato varianta je již tradičně spojena s oslavami kulatých výročí ČZ. Nyní bude poprvé i v prodeji nejen pro fanoušky strakonických piv a motocyklů.

Pivovar Dudák oslavil 370. narozeniny

Publikováno:před 7 měsíciZdroj:České nápoje

Den otevřených dveří, prezentace strakonických sportů, sraz historických automobilů. Taková byla sobota ve strakonickém pivovaru, kdy slavil pivovar 370. výročí od svého založení. Během dne se zde vypilo více než 10.000 piv. Tento pátek oslavy pivovaru pokračují divadelním představením, které se hraje přímo na pivovarském dvoře.

Strakonice (26. 8. 2019) Vladimír Kordoš a Martin Hodina. První je rocker z Prahy a druhý dudák ze Strakonic si v sobotu výborným speciálem 1649 připili při oslavách 370. výročí od založení Měšťanského pivovaru Dudák Strakonice. Jejich přípitek znamenal symbolické spojení toho, co se v sobotu v jediném pivovaru u nás patřícímu městu, odehrávalo.

V termínu, kdy se ve Strakonicích každým druhým rokem konají světoznámé Dudácké slavnosti, uspořádal pivovar výroční oslavy, které z něj činí jeden z nejstarších pivovarů u nás. „I když poslouchám rockovou muziku, tak do Strakonic na Dudácké slavnosti jezdím pravidelně. Fotku si přijedu udělat každý rok. Je dobře, že letošní pauzu vyplnil pivovar. Těšil jsem se i na strakonické pivo,“ uvedl Kordoš, který pracuje v Praze jako stavební dělník. Jeho kolega ze Strakonic zase ocenil pivovarský speciál 1649. „Bylo to pivo podle mého gusta,“ uvedl Hodina, který je členem Prácheňáku již 19 let.

Pivovarské oslavy se povedly, co se týká množství vypitého piva, zájmu návštěvníků i nabitého programu. Samozřejmě se pivo opět točilo do ekologických kukuřičných kelímků, byť jejich nákupní cena je oproti klasickým, téměř dvojnásobná.

V rámci dne otevřených dveří si dudáckou varnu, spilku či sklep prohlédlo více jak 500 návštěvníků. Více návštěvníků nebylo možné provést a to ani z kapacitních, ani bezpečnostních důvodů. „Samozřejmě, že nás to mrzí, ale udělali jsme pro to absolutní maximum. Očekávali jsme velký zájem, proto jsme od 10.00 zkrátili intervaly mezi jednotlivými prohlídkami na 20 minut, bohužel ani to nestačilo. Doufáme, že ti, kteří se do pivovaru nedostali, přijdou příště. Prohlídku si je možno objednat na každý pracovní den,“ uvádí sládek pivovaru Vlastimil Matej, který prohlídky pivovarem organizuje a sám patří mezi nejčastější průvodce.

Velký ohlas měly také prezentace činnosti šesti největších strakonických sportovních klubů. Ti co přišli, a to nejen děti, si mohli na Podskalí vyzkoušet basketbal, fotbal, florbal, házenou, lední hokej nebo vodní pólo, které se hrálo přímo v Otavě mezi pivovarem a hradem. „Výborný nápad z pivovaru jsme přetavili v nejlepší reklamu na vodní pólo, jakou si ve Strakonicích dokážeme představit,“ uvedl Marek Fügner, předseda strakonických pólistů, kteří jsou historicky nejúspěšnějším strakonickým sportem.

Před koncertem rockové skupiny Tlustá Berta, která byla s kapelou UDG hlavní hvězdou večera, předal ředitel pivovaru Dušan Krankus šek na 45 tisíc korun řediteli zdejší nemocnice Tomáši Fialovi. Nemocnice s touto finanční pomocí pořídí nový ultrazvuk pro dětské oddělení.

Spolupráce začala již na začátku léta, do konce roku dodá pivovar nemocnici své nealkoholické pivo Driver, čímž obohacuje pitný režim pacientů. „Pivovar a nemocnice jsou nejvíce tradiční a stabilní podniky ve městě. Tato úzká spolupráce se dlouho nabízela. My samozřejmě děkujeme a těšíme se na další spolupráci,“ uvedl na pivovarském pódiu ředitel Fiala a zasloužil si potlesk více než tisícovky lidí, kteří v té době teprve čekali na vystoupení. Během koncertu se počet lidí ještě navýšil a v zápětí zde nebylo k hnutí.

Ti co dorazili, měli možnost během odpoledne navštívit také atraktivní prezentaci strakonických vojáků, hasičů a městských policistů. Velký zájem také vzbudil sraz automobilů Tranbant, který se konal po skončení prohlídkového cyklu přímo na dvoře pivovaru. Spanilou jízdu více než stovky vozů, které se vyráběly v bývalé NDR, si užívali i ti, kteří po sedmnácté hodině procházeli Strakonicemi. „Celkově jsme se snažili připravit pro všechny návštěvníky atraktivní program. Jsme rádi, že lidé přišli v takovém počtu a doufáme, že byli spokojeni. Množství vypitého piva o tom svědčí. Věříme, že tento v pátek se zaplní i náš pivovarský dvůr, protože zde budou vystupovat strakoničtí ochotníci,“ zhodnotil ředitel pivovaru Dušan Krankus.

Ochotníci z divadelního spolku Čelakovský sehrají hru Miroslava Horníčka s názvem Dva muži v šachu. Jedná se o veselou konverzační komedii z prostředí Itálie 18. století. Představení začíná v 19.30. Vstupné je zdarma.

Oslava s bohatým programem přilákala stovky návštěvníků. Pivovar oslavil 370 let!

Publikováno:před 7 měsíciZdroj:JcTEĎ.czAutor:Pavla Maradová

Prácheňský soubor písní a tanců, exkurze pivovaru, cimbálová muzika, rockové kapely a k tomu výroční světlé nefiltrované pivo. Pestrý program s dobrým pivem, přilákal stovky lidí. Nejvíc jich přišlo na rockový večer.

V poslední době měli pořadatelé pivovarských slavností a dalších akcí spojených s pivovarem smůlu na počasí. Pečlivě připravený a zajímavý program pokaždé pokazilo počasí, což s politováním okomentoval v posledním vydání městského zpravodaje také současný ředitel pivovaru Dušan Krankus.

V sobotu se počasí vydařilo a návštěvníci oslavy 370 let pivovaru se do areálu jen hrnuli. Konečně si vše včetně lahodného moku, mohli vychutnat bez deštníků a pláštěnek.
Mnoho lidí využilo možnosti, prohlédnout si areál pivovaru a zjistit jak lahodný zlatavý mok vzniká.
Kulturní program zahájil Prácheňský soubor písní a tanců. Lidé ocenili také výkon cimbálové muziky Milana Broučka, obzvlášť když zazněly i rockové skladby známých světových kapel nebo nejznámější hit z kultovního filmu Pulp Fiction.

Asi nebude tajemstvím, že ve Strakonicích nejvíc táhnou metalové a rockově laděné kapely.
Stovky lidí se scházely již před prvním vystoupením. Pivovarský rockový večer, zahájila kapela Tlustá Berta a následovaly další jako například UDG, Zakázaný Ovoce nebo Narttu.

Tím slavnosti zdaleka nekončí. Milovníci divadla se mohou těšit na hru Miroslava Horníčka. Dva muže v šachu uvede přímo na pivovarském dvoře 30. srpna od 19 hodin Divadelní spolek Čelakovský v režii Petra Záleského.

Dudák – Měšťanský pivovar zve na oslavy 370 let od svého založení

Publikováno:před 7 měsíciZdroj:Za krásnější Vimperk

Především rodinám s dětmi je určena akce, kterou k příležitosti 370 let od svého založení na sobotu 24. srpna připravil strakonický pivovar Dudák. Rok vzniku 1649 z něj činí jeden z nejstarších pivovarů takové velikosti v republice, navíc se jedná se o jediný pivovar v republice, který vlastní město a zůstává tak čistě v českých rukou.

Na tento den je naplánováno mnoho divácky atraktivních akcí – koncerty, den otevřených dveří, sportovní odpoledne, na nádvoří se bude konat sraz historických automobilů. Vstupné bude po celý den zdarma. Zároveň budou mít návštěvníci tento den jednu z posledních možností ochutnat nefiltrované výroční pivo 1649.

Brány pivovaru budou otevřené od 8 do 14 hodin. Skupiny zájemců budou průvodci provádět v půlhodinových intervalech. „Rádi ukážeme návštěvníkům prostory varny, spilky a sklepa. Otevřené kádě na spilce pokryté nádhernou kvasnou dekou už dnes nejsou úplně běžnou součástí výroby větších pivovarů a možnost ochutnat nefiltrované pivo přímo z ležáckého tanku, je pak samotným vrcholem exkurze,“ uvádí sládek Vlastimil Matej, který bude jedním z průvodců.

V prostoru pod pivovarem bude stát velké podium, na kterém se budou během celého dne střídat kapely. Vystoupí zde Prácheňský soubor písní a tanců, Mladá dudácká muzika, Zakázaný ovoce, Narttu, Cimbálová muzika Milana Broučka. „Hlavními hvězdami večera budou naší návštěvníci,“ říká ředitel strakonického pivovaru Dušan Krankus.

Na dvoře pivovaru budou parkovat historické vozy značky Trabant, prohlédnout si je bude možné od 15 do 17 hodin.

Pivovarští ale také myslí na sport. Zájemci o sportování si mohou vyzkoušet šest druhů různých sportovních odvětví, které budou svou činnost předvádět v prostoru u mostu a směrem na Podskalí. Basketbalisté, fotbalisté, florbalisté, házenkáři, lední hokejisté a vodní pólisté budou prezentovat zajímavé ukázky svého sportu všem příchozím a co je důležité, ti budou mít možnost si sport vyzkoušet pod vedením úspěšných strakonických sportovců.

„Akce pivovaru jsou hojně navštěvované. Jsme rádi, že jsme tuto nabídku dostali a hosté si mohou vyzkoušet základy vodního póla, což je pro Strakonice výjimečně úspěšný sport. Bereme toto odpoledne i jako zajímavou náborovou akci,“ uvádí Marek Fügner, předseda oddílu strakonického vodního póla. Pro zajímavost vodní pólistky se letos stal po čtrnácté mistryněmi republiky. Některé hráčky reprezentovaly Strakonice i na světové Univerziádě v italské Neapoli.

Vodní polo se bude hrát přímo v Otavě v lokalitě před pivovarem. Jedinečná scenerie s hradem na jedné straně a pivovarem na druhé, bude lákat i řadu strakonických fotografů. Pivovar a sportovci úzce spolupracují od minulého roku. Společně například nafotili zajímavý kalendář, který propaguje pivovar i jednotlivé strakonické sporty.

Týden na to – 30. srpna se na dvoře pivovaru bude hrát divadelní představení. Místní ochotníci ze souboru Čelakovský zde sehrají komedii od Miroslava Horníčka Dva muži v šachu. Kus, který režíroval Petr Záleský, má naplánovaný začátek na 19.30.

„Úzce spolupracujeme s místními sportovci, jsme rádi, že k nám přijdou zahrát i místní ochotníci. Přes léto jsme podpořili i místní nemocnici naším nealkoholickým pivem a pacienti, kterým to lékaři schválili, pili přes léto naše pivo zdarma. Prý jim velice chutnalo,“ uzavírá ředitel pivovaru Dušan Krankus.

Pivovar nemocnici podpořil částkou 50.000 korun. Část dodal do nemocnice v nealko pivech, zbytek si převezme ředitel nemocnice Tomáš Fiala během slavnostní akce v pivovaru.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.10.03.2020 19:2382