Historie a současnost Měšťanského pivovaru Dudák

● 1308 Počátky strakonického piva se datují od roku 1308, i když vařit se začalo zřejmě již dříve. Várečné právo za poplatek do královské pokladny ale obyvatelé získali oficiálně až 8. prosince 1367 listinou Bavora IV.

● 1649 Třicetiletá válka znamenala obrovské finanční výdaje, které se podepsaly i na strakonických pivovarnících. V roce 1649 kvůli tomu podepsali dohodu pivovars městem a založili společný pivovar v domě s číslem popisným 47. V té době už bylo ve Strakonicích celkem 158 domů s várečným právem.

● 1840 V roce 1840 měly městský i dominikánský pivovar zhruba stejný výstav piva. Městský pivovar se postupně rozrůstal a primitivní postupy výroby začala nahrazovat průmyslová výroba. Nejen z tohoto důvodu vyrostl v letech 1873 až 1874 na březích Otavy parostrojní pivovar.

● 1948 V roce 1948 byl pivovar znárodněn a začleněn do národního podniku Jihočeské pivovary České Budějovice. Od roku 1958 je pivovar začleněn jako samostatný závod do sítě podniku Jihočeské pivovary České Budějovice.
Zdroj:Stránky Měšťanského pivovaru Dudák, 2017


Více na stránkách pivovaru

Prohlídky Měšťanského pivovaru Dudák

Kdy:dle dohody v pacovní dnyObec:StrakoniceZdroj:Měšťanský pivovar Dudák

Nabízíme vám možnost komentované prohlídky Pivovaru spojené s ochutnávkou nefiltrovaného piva přímo z ležáckých tanků.

Prohlídky je nutné objednat předem.
Konají se v pracovních dnech po 14:00h pro skupinu min. 6 osob.
Doba prohlídky je 80 minut. Cena 100,- Kč za jednu osobu. Každý účastník dostane dárek - 1,5l pet lahev nefiltrovaného piva SKLEPÁK.

Dále nabízíme pronájem Degustovny za cenu 1000,- Kč na odpoledne a večer. Kapacita místnosti je max. 45 osob.

Pronájem lze spojit s exkurzí do Pivovaru.

Aktualizováno: před 4 lety

Strakonický pivovar připravil na zdejší pouť svatováclavský ležák

Publikováno:před 23 hodinamiZdroj:Jižní Čechy TeďAutor:Pavel Pechoušek, PR

Z čerstvě sklizeného chmele připravil ředitel a sládek Měšťanského pivovaru Dudák Dušan Krankus Svatováclavský ležák. Charakterizuje ho jako nezaměnitelné, světlé, nefiltrované pivo, jehož dominantním rysem je plnost a chmelová hořkost. Jedná se o český ležák s obsahem alkoholu 5,0 procent objemových.

„K normálním dávkám chmele, které se přidávají na varně během chmelovaru, jsme přidali čerstvě sklizený hlávkový chmel odrůdy Kazbek přímo do ležáckého tanku. Pivo tak získává během fáze ležení výrazné chmelové aroma, které je cítit jak ve vůni, tak v chuti," uvádí Krankus. Pivo bude mít lehký zákal, vytvořený jemnými kulturními kvasinkami.

K dostání bude ve vybranýchhospodách, ale také v litrových PET lahvích přímo v nově otevřené pivovarské prodejně – prodávat se zde začíná dnes 21. září. Pivo je připravené k příležitosti svatováclavské pouti, která se ve Strakonicích tradičně koná každý rok.

Stovka strakonických sportovců v pivovaru nafotila kalendář

Publikováno:před 5 dnyZdroj:Jižní Čechy TeďAutor:Pavel Pechoušek

Dohodnout se na užší spolupráci a také na souvislé a společné propagaci svých aktivit. To byl cíl páteční schůzky na strakonickém pivovarském dvoře, při které se sešli zástupci šesti nejpopulárnějších kolektivních strakonických sportů a vedení zdejšího měšťanského pivovaru. Pivovar tím začal s přípravou na oslavy 370 let od svého vzniku, které si připomene v příštím roce. Akce se zúčastnili zdejší basketbalistky, fotbalisté, florbalisté, házenkáři, hokejisté, vodní pólisté a pólistky.

„Každý rok podporujeme strakonický sport částkami v řádech stovek tisíc korun. Sportovci nám vše vrací propagací našeho piva na svých dresech nebo tím, že při zápasech čepují naše pivo. Teď spolupráci, které si moc vážíme, ještě rozvíjíme," uvedl nový ředitel a sládek pivovaru Dušan Krankus.

Tři sta sedmdesáti letům od založení bude věnován i kalendář, který tu společně všichni sportovci ve spolupráci s pivovarskými nafotili. „Dále připravujeme řadu akcí, kterými oslavíme toto výročí. Budeme rádi i za zajímavé tipy a návrhy od všech občanů Strakonic. Vždyť pivovar je všech lidí ve městě," uvedl obchodní ředitele Martin Man. Dudák je jediným pivovarem v České republice, který patří městu.

Během pátku vznikla v pivovaru řada unikátních fotografií. Všichni sportovci měli na sobě nejen svoje dresy, či plavky, ale také přilby, plavecké čepice, v rukou své míče nebo hokejky. Při focení pivovar využil i dron, který vše nasnímal z ptačí perspektivy.

Tímto ale společná akce nekončí, další focení v pivovaru bude ještě následovat. Zástupci jednotlivých sportů se zde budou fotit individuálně. Z efektních fotografií vzniknou unikátní koláže a grafiky. Ty budou při své propagaci využívat jak sportovci, tak i pivovar. „Chystáme také atraktivní autogramiády pro fanoušky v naší nově otevřené pivovarské prodejně," doplnil Martin Man. Až bude vše nafoceno, chtějí pivovarští pro sportovce i další zájemce uspořádat veřejné promítání na dvoře pivovaru.

„Výborný nápad a příjemné odpoledne. S řadou sportovců se znám, ale nikdy jsme neměli možnost se sejít všichni. Těším se na pokračování," uvedl Luděk Cimrhanzl, trenér FK Junior Strakonice. „Bylo to úžasné soustředění síly a energie sportovců do příjemného prostředí pivovaru. Také se mi líbilo, že všude bylo vidět jenom samé úsměvy a žádné otrávené tváře. Děkujeme za skvělou organizaci této ojedinělé akce a za výborné pohoštění," doplnil Miloslav Tuháček, člen výboru HC Strakonice.

Strakonický sport má za sebou v minulých letech několik výrazných úspěchů a navíc během tohoto i příštího roku oslaví řadu zajímavých výročí. Fotbalisté FK Junior si nedávno setkáním s fanoušky a exhibičním zápasem připomněli 110 let od svého založení a čtyři roky po sobě šplhali z úplného dna až do 1A třídy.

Hokejisté dokázali letos zvítězit v nabitém krajském přeboru a i oni letos slaví 110. výročí od založení. Házenkáři budou letos bojovat o návrat do nejvyšší soutěže. Stejně tak se budou chtít z divize o soutěž výše dostat i florbalisté. Basketbalistky hrají nejvyšší soutěž, stejně tak jako vodní pólisti či pólistky. Ty jsou několikanásobnými mistryněmi republiky a momentálně naším nejúspěšnějším mužstvem, v tomto sportu.

Strakonický kolektivní sport vychoval několik profesionálních sportovců, mezi ty nejznámější patří například hokejoví gólmani Roman Turek a Alexandr Salák nebo fotbalista Jan Zušťák. Ve Strakonicích také začínala jedna z našich největších star ženského basketbalu Veronika Voráčková. Největší hvězdou, která ve Strakonicích stále hraje, je házenkář Martin Mošovský, mnohonásobný vítěz ankety o nejlepšího sportovce Strakonicka.

Strakonický pivovar dostal nového ředitele, dosavadního sládka

Publikováno:před 15 dnyZdroj:Jižní Čechy Teď

Na základě rozhodnutí představenstva společnosti Dudák - Měšťanský pivovar Strakonice byl v sobotu 1. září jmenován do funkce ředitele společnosti dosavadní člen představenstva a zároveň sládek pivovaru Dušan Krankus.

Od soboty má tedy společnost Dudák - Měšťanský pivovar nového ředitele. Vzhledem ke skutečnosti, že jako člen představenstva společně s ostatními jeho členy společnost řídí, je jeho jmenování do funkce ředitele logickým krokem ústícím k uzavření otázky vedení společnosti.

Působení Dušana Krankuse ve strakonickém pivovaru se datuje od 15. června roku 2015. Své praktické zkušenosti sbíral nejen na území České republiky, ale i v zahraničí. Zná orientaci a problematiku převážně ruského trhu, na který se v současné době společnost orientuje.

Jihočeská hejtmanka a ministr kultury si pochutnali na Klostermannovi

Publikováno:před 25 dnyZdroj:České nápoje

Hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská a ministr kultury Antonín Staněk navštívili v rámci 23. mezinárodního dudáckého festivalu Strakonice i měšťanský pivovar DUDÁK. Plni dojmů z výjimečného kulturního zážitku v centru města a v letním kině, si v pivovarské degustovně odpočinuli a hlavně ochutnali zdejší pivo.

„Jsem spíše vinař, déle se u něj vydrží, pivo mě většinou rychle uspí. Ale zdejší Klostermann mi velice chutnal,“ uvedl ministr Staněk. Ještě víc se mu ale líbilo prostředí stylové pivovarské degustovny. „To místo má ducha a je vidět, že nad tím někdo přemýšlel. Přeji si, aby takové hospody ocenili i lidé a bylo zde stále plno,“ uvedl ministr.

I hejtmance Ivaně Stráská přišlo strakonické pivo k duhu. „Už několik let, jsem ho tolik nevypila. Jinak ho ale téměř nepiji. Mám ráda dobře vychlazené v parném létě,“ usmívala se v pivovarské degustovně. Předtím prý měla sklenici v letním kině. Hejtman Staněk se dudáckých slavností zúčastnil poprvé. „Byl zážitek vidět hudbu, která je naprosto specifická. Radost mi udělalo i to, že jsem zde viděl mnoho mladých lidí v krojích. Mluvíme o tom, že se máme vrátit k národní identitě a ke kořenům, což je přesně to, kam směřuje tento strakonický festival. I proto se mi ve Strakonicích velice líbilo,“ uvedl ministr Staněk. Sám na žádný hudební nástroj nehraje, jako chlapec podle svých slov navštěvoval dětský pěvecký sbor. „Před rokem jsem pro jednu charitativní akci nazpíval vánoční koledu. Producentovi jsem hned řekl, že neumím zpívat, ale on mě pak informoval, že to nebylo tak dramatické a těch úprav nedělal mnoho,“ vyprávěl ministr. Ani hejtmanka nemá prý hudební nadání. „Jako dítě se mě snažili učit hrát na klavír, ale nebylo to ono,“ doplnila.

Do dalších let fungování přeje jedinému pivovaru v ČR, který patří výhradně městu mnoho patriotů ze Strakonic a okolí. „Je důležité, aby si svého piva vážili a měli radost z toho, že pijí svoje pivo ze Strakonic. Samozřejmě také pivovaru přeji osvícené zastupitele a radní. Tehdy to byl od města riskantní tah, že si pivovar koupilo, ale jak je vidět, tak se zdejším jejich snahy daří,“ uzavřela Ivana Stráská.

Strakonický Junior začal přípravu v pivovaru. Jan Zušťák doporučuje aspoň pivo denně

Publikováno:před 2 měsíciZdroj:Jižní Čechy TeďAutor:Pavel Pechoušek

S Dudákem začali letní přípravu na novou sezónu fotbalisté strakonického Junioru. Přijali pozvání do posledního pivovaru v České republice, který patří městu, absolvovali komentovanou prohlídku, a hlavně ochutnali zdejší letošní novinku, kterým je výroční, světlý ležák Klostermann. „Je výborný, i když na pivo nejsem. Pivo doporučuji každému sportovci, každého fotbalistovi. Jedno pivo denně je ideální, než si dávat nějaké kreatiny a různé iontové nápoje. Je v něm hodně vitamínů, obzvláště béčka. Pivo pomáhá z těla vybouřit adrenalin a hlavně je zdravé,“ uvedla klubová legenda a také bývalý hráč prvoligové Příbrami dvaačtyřicetiletý Jan Zušťák.

Pivo z tamního pivovaru ke strakonickému fotbalu patří. „Všichni jsme kluci ze Strakonic. Dudák máme rádi,“ uvedl zakladatel a zároveň bývalý kapitán klubu Tomáš Kostka. Ten společně se svým kamarádem Stanislavem Šípem v roce 2013 ve Strakonicích zresuscitoval mužský dospělý fotbal, který na té soutěžní úrovni zcela zanikl. Kluci začali od úplného začátku v té nejnižší okresní soutěži a postupně se dostali až do 1.A třídy. Čtyři roky za sebou postupovali vždy o soutěž výš. V loňském ročníku skončili fotbalisté na šestém místě v 1. A třídě.

„Do poslední chvíle jsme byli ve dvoubodovém odstupu od špičky, ještě asi tři kola před koncem. To ukazovalo na dobrou práci, kterou jsme chtěli dotáhnout. V mých očích to i přes konečné šesté místo byla úspěšná sezona. Nepostoupili jsme, což ale v současné době nebyla až taková priorita. Hlavně jsme se snažili na jaře začlenit mladé hráče a to se skvěle povedlo. Bylo vidět, že mládí na hřiště přineslo dravost, rychlý fotbal, moderní pojetí. S tím jsem byl velmi spokojený,“ uvedl trenér Junioru Luděk Cimrhanzl.

Pro příští rok má nejvyšší ambice nejvyšší a chtěl by tým dotáhnout až do krajského přeboru.„Manšaft dozná hodně velkých změn, kluci asi nebudou zejména v úvodu asi tolik sehraní. Přibyly nové týmy, které jsou pro nás neznámou. Třeba postoupivší Lažiště bude podle mě jeden z největších soupeřů, zůstaly Bavorovice, Vodňany,“ říká trenér. Tým Junioru posílili dorostenci Dominik Suchý, David Bálek, Matěj Kostka, Pavel Tůma a Martin Čapek. Z Písku přestoupil Lukáš Němeček. Pokud projdou přípravou, mají všichni podle trenéra na to, aby I. A třídu hráli. A z Rakouska přišli bratři Gašparové – Patrik a Filip, kteří mají zkušenost z krajské soutěže. Jediným odchodem je Daniel Gondek, který zamířil do Oseku.

„Podařilo se nám víceméně mužstvo udržet, i když jsme čelili třeba nabídkám z Katovic a Oseku, oba tyhle oddíly projevily o některé hráče eminentní zájem. Ale až na jednoho všichni zůstali, což hovoří o tom, že kluci mají chuť, srdíčko a hrdost. Chtějí hrát za Strakonice!,“ je spokojený trenér.

Srdeční záležitostí je i pivo Dudák. Dát si po tréninku či po zápase jednoho nebo dva Dudáky je pro strakonické fotbalisty příjemnou tradicí.„Po každém tréninku i zápase chodíme do kantýny Na Křemelku. Někdy i na tankové pivo do Jiskry,“ vypráví s úsměvem Tomáš Kostka. „V Junioru máme dobrou partu, takže se scházíme pokaždé, ať zápas dopadne jakkoliv,“ dodává a doufá, že fotbal bude diváky i nadále bavit. „Chceme aby jich chodilo stále více a nepochybuji o tom, že k tomu přispěje i pivo Dudák,“uzavřel Kostka.

Kompletní sortiment Dudáka. Na pouti ochutnáte i novinku na počest K.Klostermanna

Publikováno:před 3 měsíciZdroj:Krajské listy

Kompletní sortiment piv, které se vaří ve strakonickém pivovaru Dudák mohou ochutnat ti, kteří v sobotu 23. června navštíví tradiční Pivovarskou pouť ve Strakonicích, kterou organizuje poslední pivovar v České republice, který patří městu – Dudák - Měšťanský pivovar Strakonice.

Cena piva bude jednotná – 25 Kč, Král Šumavy, Klostermann a to jak v tradiční polotmavé variantě, tak i v té nové, světlé bude stát 30 Kč.

Připravena budou tři pódia, na tom hlavním, na dvoře pivovaru vystoupí například populární kapela Buty, pop-rocková skupina UDG nebo rockové uskupení Portless se zambijským raperem Henry D, závěr večera bude patřit strakonické legendě Parkán. Vstup na akci je zdarma. „Jedná se o jedinečnou příležitost, při které mohou návštěvníci na jednom místě ochutnat vše, co u nás vaříme. Včetně současné novinky, kterým je světlý Klostermann,“ uvedl sládek pivovaru DUDÁK Dušan Krankus.

170. výročí narození spisovatele Klostermanna? Nový dvanáctistupňový světlý ležák
Ten vznikl k příležitosti 170. výročí narození spisovatele Karla Klostermanna – jedná se o nový dvanáctistupňový světlý ležák. Díky dominanci Žateckého poloraného červeňáku je pivo jemně hořké s příjemnou chmelovou vůní, kterou pivo získává přidáním chmele až v samém konci chmelovaru.

Pivovarskou pouť organizuje pivovar jako poděkování svým konzumentům za celoroční přízeň. Na čepu tu bude kompletní sestava Dudáků, dále nefiltrovaný Sklepák, Král Šumavy, populární polotmavý ležák Klostermann nebo Otavský zlatý. Pivovarská pouť začíná ve 13 hodin slavnostním výstřelem z děla, končit se bude po půlnoci. Před pivovarem zahraje skupina Narttu a Scéna, u řeky se představí tradiční Nektarka a Otavanka. Na Podskalí bude připravený i program pro děti, nebudou chybět různé atrakce, mezi jinými i skákací hrad a obří skluzavka.

Součástí pivovarské pouti je tradiční neckyáda. Kuriózní plavidla pojedou po stejné trase jako v předchozích letech – z katovického kempu Otavský ráj a skončí před pivovarem. Plavidla budou soutěžit ve třech kategoriích, jako je například rychlost plavidel nebo celkový umělecký dojem. Cena je připravená také pro Miss neckyády.

Na Pivovarské pouti ochutnají návštěvníci kompletní sortiment pivovaru DUDÁK

Publikováno:před 3 měsíciZdroj:Jižní Čechy TeďAutor:Pavel Pechoušek

Kompletní sortiment piv, které se vaří ve strakonickém pivovaru DUDÁK mohou ochutnat ti, kteří v sobotu 23.června navštíví tradiční Pivovarskou pouť ve Strakonicích, kterou organizuje poslední pivovar v České republice, který patří městu - DUDÁK-Měšťanský pivovar Strakonice a.s.

Připravena budou tři pódia, na tom hlavním, na dvoře pivovaru vystoupí například populární kapela Buty, pop-rocková skupina UDG nebo rockové uskupení Portless se zambijským raperem Henry D, závěr večera bude patřit strakonické legendě Parkán. Vstup na akci je zdarma. „Jedná se o jedinečnou příležitost, při které mohou návštěvníci na jednom místě ochutnat vše, co u nás vaříme. Včetně současné novinky, kterým je světlý Klostermann," uvedl sládek pivovaru DUDÁK Dušan Krankus.

Ten vznikl ku příležitosti 170. výročí narození Karla Klostermanna – jedná se o nový dvanáctistupňový světlý ležák. Díky dominanci Žateckého poloraného červeňáku je pivo jemně hořké s příjemnou chmelovou vůní, kterou pivo získává přidáním chmele až v samém konci chmelovaru.

Pivovarskou pouť organizuje pivovar jako poděkování svým konzumentům za celoroční přízeň. Na čepu tu bude kompletní sestava Dudáků, dále nefiltrovaný Sklepák, Král Šumavy, populární polotmavý ležák Klostermann nebo Otavský zlatý. Pivovarská pouť začíná v jednu hodinu po poledni slavnostním výstřelem z děla, končit se bude po půlnoci. Před pivovarem zahraje skupina Narttu, u řeky se představí tradiční Nektarka a Oktavanka. Na Podskalí bude připravený i program pro děti, nebudou chybět různé atrakce, mezi jinými i skákací hrad a obří skluzavka.

Součástí pivovarské pouti je tradiční neckyáda. Kuriózní plavidla pojedou po stejné trase jako v předchozích letech – z katovického kempu Otavský ráj a skončí před pivovarem. Plavidla budou soutěžit ve třech kategoriích, jako je například rychlost plavidel nebo celkový umělecký dojem. Pohár je také připravený pro Miss neckyády.

Takže pokud nemáte na sobotu 23. června už pevně nalinkovaný program, hurá do Strakonic. A pokud už ho máte, tak ho zrušte. Pivovarská pouť za to určitě stojí.

Cena piva bude jednotná – 25 korun, Klostermann a to jak v tradiční polotmavé variantě, tak i v té nové, světlé bude stát 30 Kč.

Měšťanský pivovar se chlubí novou firemní prodejnou. V úterý už přivítala první zákazníky

Publikováno:před 4 měsíciZdroj:Za krásnější Vimperk

Ve Strakonicích byla otevřena nová pivovarská prodejna. První zákazník mohl společně s vedením města a představiteli Dudák – Měšťanského pivovaru Strakonice slavnostně přestříhnout pásku.

Před prodejnou již čekali netrpěliví zákazníci, kteří z ruky sládka pivovaru Dušana Krankuse dostali příjemný dárek v podobě nákupní tašky s logem strakonického pivovaru. Další novinkou, která provázela otevření prodejny jsou nové litrové PET lahve Sklepáka. O tom, že nová prodejna je nejen vzhledově atraktivní, ale především obslužně komfortní, není pochyb. To ocení především ženy, neboť si mohou v novém objemný a těžký nákup převézt do auta pomocí nákupních vozíků.

Prodejnu najdete v Podskalské ulici po levé straně vstupní brány do strakonického pivovaru.

Strakonický klub Křemelka ožívá díky pivovaru Dudák

Publikováno:před 5 měsíciZdroj:České nápoje

Vedení pivovaru DUDÁK postupně opravuje strakonické provozovny občerstvení a restaurační zařízení, které patří městu. Chystá se zrekonstruovat všech zhruba deset provozoven, které pivovar dostal na konci roku do nájmu od města Strakonice. Jako první je opravený známý Hudební klub Křemelka, před létem se oprav dočkají i stánky s občerstvením na městském koupališti. DUDÁK - Měšťanský pivovar Strakonice, a.s. je posledním pivovarem v České republice, který zůstává ve vlastnictví města.

Tohle je ta nejlepší zpráva pro příznivce rockové muziky ve Strakonicích. Po 496 dnech se bude v hudebním klubu Křemelka konat koncert. Skupiny Delusion, Punková sekce, Undefire nebo Commodore 64 zahrají v zcela nově zrekonstruovaném prostředí. Spojení kvalitního rocku a strakonického piva bude fungovat i nadále - na čepu zde bude strakonická desítka a polotmavá třináctka Klostermann. Současný provozovatel Míla Uhříček, který má šestiletou praxi v oboru pohostinství, chce mít Křemelku otevřenou v pravidelném rytmu – středa – pátek – sobota.

„Podobný prostor ve Strakonicích, kde má rocková muzika silnou tradici není. V Strakonicích jsou desítky kapel, kvůli rocku se do Strakonic sjíždí příznivci této muziky až z dalekého okolí. Proto jsme vyvinuli opravdu velké úsilí, abychom Křemelku v městě udrželi. Věříme, že to mladí ocení,“ uvedl Rudolf Oberfalcer, předseda představenstva strakonického pivovaru s tím, že výše investice odpovídá tomu, jak klub nyní po opravách vypadá.

„Rozdíl je patrný na první pohled. Nově opravený je celý sál i s pódiem, nové akustické podhledy, místnosti pro kapelu, nový bar i sociální zařízení,“ jmenuje obchodní ředitel pivovaru DUDÁK Martin Mann.

Kompletní rekonstrukci oblíbeného strakonického „rokáče“ zaplatil Měšťanský pivovar Strakonice.

Hudební klub Křemelka leží nedaleko plaveckého bazénu a letního koupaliště. Právě v areálu koupaliště se před začátkem léta dočkají oprav zdejší občerstvovací provozy, které pivovar získal od města do pronájmu. „Postupně se dočkají oprav i další městské provozy od kulturního domu až po hradní sklípek,“ uvedl Oberfalcer. Vedení pivovaru DUDÁK postupně rekonstruuje strakonické provozovny občerstvení a restaurační zařízení, které patří městu. Opravy se dočká všech zhruba deset provozoven, které pivovar dostal na konci roku do nájmu od města Strakonice.

Hudební klub Křemelka provozoval 14 let Roman Klučka, na základě vlastního rozhodnutí odešel. Následně město shánělo vhodného zájemce, kterého vybralo na začátku tohoto roku.

Zeleného piva ze Strakonic je letos o třetinu více

Publikováno:před 6 měsíciZdroj:České nápoje

Restaurace a hospody, kde mají na čepu pivo ze Strakonic, budou od pondělí nabízet velikonoční speciál s názvem Velikonoční zelené.„Jedná se o zelený ležák dominantnější hořké chuti. Jde o dvanáctistupňové pivo s obsahem alkoholu 4,8 procenta,“ uvádí sládek pivovaru DUDÁK Dušan Krankus.

Pro jeho vaření byl použit moravský slad z humnové sladovny a upravený žatecký chmel. Stejně jako ostatní strakonická piva i Velikonoční zelené kvasilo v otevřených kádích na spilce a dozrávalo 40 dnů v ležáckém tanku. Základem zelené báze, která se do piva přidává před jeho zfiltrováním, je bylina - kopřiva dvoudomá, díky níž má Velikonoční zelené svěží zelenou barvu a současně si pivo zachovává svoji původní chuť. Díky tomu je Velikonoční zelené rok od roku mezi zákazníky oblíbenější a jeho prodeje každoročně výrazně narůstají.

Letos se bude prodávat ve více než 130 podnicích na jihozápadě Čech, také v Praze, středních Čechách, na Brněnsku, ale i v několika restauracích v Maďarsku, a to až do vyprodání zásob. „Zelené pivo je u nás oblíbené. Je to dobrá tradice. Loni jsme ho vypili hned, bylo výtečné a hostům pak během Velikonoc chybělo, bohužel už nebylo v celých Strakonicích k dostání,“ uvádí Aleš Kübelbek, provozovatel restaurace Sokolovna ve Strakonicích.

Pivo je letos k dispozici i v nových litrových čirých PET lahvích na pivovarské prodejně nebo v brněnském distribučním centru v Holasicích. Jen za první den prodeje se na pivovarské prodejně prodalo více než 300 PET lahví tohoto piva. DUDÁK-Měšťanský pivovar Strakonice uvařil svůj zelený speciál poprvé v roce 2015 ve várce o 40 hektolitrech. V posledních letech se produkce tohoto speciálu každoročně zvyšuje. Pro letošní rok je připraveno 150 hektolitrů, loni to bylo zhruba o 50 hektolitrů méně.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.21.09.2018 22:0648