Historie a současnost Měšťanského pivovaru Dudák

● 1308 Počátky strakonického piva se datují od roku 1308, i když vařit se začalo zřejmě již dříve. Várečné právo za poplatek do královské pokladny ale obyvatelé získali oficiálně až 8. prosince 1367 listinou Bavora IV.

● 1649 Třicetiletá válka znamenala obrovské finanční výdaje, které se podepsaly i na strakonických pivovarnících. V roce 1649 kvůli tomu podepsali dohodu pivovars městem a založili společný pivovar v domě s číslem popisným 47. V té době už bylo ve Strakonicích celkem 158 domů s várečným právem.

● 1840 V roce 1840 měly městský i dominikánský pivovar zhruba stejný výstav piva. Městský pivovar se postupně rozrůstal a primitivní postupy výroby začala nahrazovat průmyslová výroba. Nejen z tohoto důvodu vyrostl v letech 1873 až 1874 na březích Otavy parostrojní pivovar.

● 1948 V roce 1948 byl pivovar znárodněn a začleněn do národního podniku Jihočeské pivovary České Budějovice. Od roku 1958 je pivovar začleněn jako samostatný závod do sítě podniku Jihočeské pivovary České Budějovice.
Zdroj:Stránky Měšťanského pivovaru Dudák, 2017


Více na stránkách pivovaru

Prohlídky Měšťanského pivovaru Dudák

Kdy:dle dohody v pracovní dnyObec:StrakoniceZdroj:Měšťanský pivovar Dudák

Nabízíme vám možnost exkurze Pivovaru
spojené s ochutnávkou nefiltrovaného piva přímo z ležáckých tanků.

Exkurze je nutné objednat předem.
Konají se v pracovních dnech po 14.hodině pro skupinu min. 6 osob.
Exkurze trvá zhruba 80 minut. Cena 100 Kč za osobu. Každý účastník dostane dárek - pet lahev nefiltrovaného piva SKLEPÁK.

Dále nabízíme pronájem Degustovny za cenu 1500 Kč na odpoledne a večer. Kapacita místnosti je max. 45 osob.

Pronájem lze spojit s exkurzí do Pivovaru.
Bližší informace na tel. 727 852 335.

Aktualizováno: před rokem

Pivovar Dudák slaví. Vítězná 11 bude jeden den stát 11 korun

Publikováno:před 3 měsíciZdroj:JcTEĎ.czAutor:Pavel Pechoušek

Strakonický pivovar Dudák slaví. Společně se svými štamgasty zapije vítězství své jedenáctky na prestižní degustační soutěží, která se konala v rámci 62. Žateckých slavností chmele 2019.Strakonická jedenáctka bude ve vybraných podnicích a vybraném čase stát 11 korun. Tato cena bude platit jeden den od 18.00 hodin, pivovar tak chce poděkovat svým hospodským a hlavně věrným štamgastům, milovníkům tradičního piva ze Strakonic. Dnem D bude 15. listopad tohoto roku.

„Chceme se o radost z vítězství podělit. Tato cesta nám přijde ideální. Jedná se o symbolický jeden den, ale věřím, že touto slevou uděláme našim zákazníkům radost," uvádí ředitel pivovaru Dušan Krankus.

Strakonický ležák Dudák 11 zvítězil na Žateckých slavnostech chmele v kategorii světlých ležáků. Tato kategorie patřila s 24 vzorky k nejpočetnějším. Během dvoudenní odborné degustační soutěže hodnotilo piva v jednotlivých kategoriích přes 120 porotců. Mezi ně patřili nejen sami pivovarníci, ale i zástupci laické veřejnosti. Další ze strakonických piv polotmavý ležák Klostermann skončil jen těsně pod stupni vítězů.

„Původně jsme chtěli akci uspořádat 11. listopadu. Trojnásobná 11 je velice lákavá, ale pondělí není tím dnem, kdy mívají všechny restaurace otevřeno, proto jsme určili první možný pátek," vysvětluje Krankus.

Dudák je jediným pivovarem v České republice, který patří městu, veškerý sortiment vaří a prodává v nepasterované podobě.

Na jedné z našich nejvýznamnějších odborných přehlídek, která má ve svém podtitulu, že se jedná o největší slavnosti chmele v Evropské unii, slavil pivovar Dudák v minulých letech několik úspěchů. Polotmavá třináctka Klostermann zde ve své kategorii zvítězila v roce 2015, o rok později skončila na třetím místě. Letos se do Žatecké dočesné přihlásilo 28 našich průmyslových pivovarů z možné padesátky. Mezi sebou soutěžila pouze filtrovaná piva.

Strakonice uvařily za studena chmelený Svatováclavský ležák

Publikováno:před 4 měsíciZdroj:České nápoje

V pořadí čtvrtý speciál uvařil tento rok sládek strakonického pivovaru Vlastimil Matej. Jedná se o tradiční Svatováclavský ležák, který pivovarští vaří na zdejší pouť věnovanou právě svatému Václavovi.

Jedná se o za studena chmelený speciál se stupňovitostí 12 a s obsahem alkoholu 5,0 % obj. Při studeném chmelení se chmel přidává do ležáckého tanku až při finální fázi dozrávání piva. Podle sládka pivovaru Vlastimila Mateje má pivní speciál výrazné chmelové aroma, které je cítit jak ve vůni, tak v chuti. Samozřejmostí je, že pivo nebude filtrované, ale bude mít lehký zákal, vytvořený jemnými kulturními kvasinkami.

„Pro letošní rok jsme pro studené chmelení použili čerstvě sklizený hlávkový žatecký chmel odrůdy Harmonie. Použití čerstvě sklizených chmelových hlávek je vzácnost, možné je jen v průběhu sklizně trvající pouze několik týdnů," uvádí sládek. Svatováclavský ležák je již tradičně nefiltrovaný.

Pivo se prodává ve vybraných dudáckých restauracích a také v pivovarské prodejně ve skleněných lahvích o obsahu 0,75 litru.

Strakonická jedenáctka zvítězila na Žatecké Dočesné

Publikováno:před 5 měsíciZdroj:Za krásnější VimperkAutor:Pavel Pechoušek

Strakonický ležák Dudák 11 zvítězil při 62. Žateckých slavnostech chmele 2019 v kategorii světlých ležáků – jedenáctek. Tato kategorie patřila s 24 vzorky k nejpočetnějším. Během dvoudenní odborné degustační soutěže hodnotilo piva v jednotlivých kategoriích přes 120 porotců. Mezi ně patřili nejen sami pivovarníci, ale i zástupci laické veřejnosti.

„Úspěch našeho nejprodávanějšího piva Dudáka 11 a navíc v silně obsazené kategorii nás velice potěšil, obzvlášť v roce, kdy náš pivovar slaví 370 let od založení. Jako sládek jsem měl tu čest ocenění převzít, ale je to zásluha všech, co se u nás v pivovaře o pivo starají,“ uvedl sládek pivovaru Vlastimil Matej, s tím, že další ze strakonických piv, polotmavý ležák Klostermann, skončil jen těsně pod stupni vítězů.

Žatecká Dočesná má ve svém podtitulu, že se jedná o největší slavnosti chmele v Evropské unii, do soutěže se zapojilo 28 našich průmyslových pivovarů z možné padesátky. Mezi sebou soutěžila pouze filtrovaná piva.

Pivovar Dudák na jedné z našich nejvýznamnějších odborných přehlídek slavil v minulých letech několik úspěchů. Polotmavá třináctka Klostermann zde ve své kategorii zvítězila v roce 2015, o rok později skončila na třetím místě.

Aktuálně je možné si v pivovarské prodejně zakoupit pivo uvařené na počest 100. výročí od založení strakonické společnosti ČZ a.s.

Na oslavu tohoto výročí strakonický pivovar uvařil speciální várku piva, do níž chmel přidával obchodní ředitel ČZ Ing. Václav Vyšín. Jedná se o za studena chmelený ležák, který je možné zakoupit v nefiltrované podobě v litrových lahvích s patentním uzávěrem a originální etiketou. Dosavadní zájem strakonické pivovarníky velice mile překvapil, po rychlém vyprodání původní série 800 lahví je v nabídce ještě dalších 2000 kusů, ale i o ně je velký zájem.

Výročí ČZ je také nyní zdůrazněné na zadních etiketách klasických strakonických piv. Jedná se o sérii vybraných motocyklů spolu s krátkými texty o historii ČZ. Od 16. září pak ještě přibudou třetinkové lahve polotmavého Klostermanna s motocyklovou etiketou. Tato varianta je již tradičně spojena s oslavami kulatých výročí ČZ. Nyní bude poprvé i v prodeji nejen pro fanoušky strakonických piv a motocyklů.

Pivovar Dudák oslavil 370. narozeniny

Publikováno:před 5 měsíciZdroj:České nápoje

Den otevřených dveří, prezentace strakonických sportů, sraz historických automobilů. Taková byla sobota ve strakonickém pivovaru, kdy slavil pivovar 370. výročí od svého založení. Během dne se zde vypilo více než 10.000 piv. Tento pátek oslavy pivovaru pokračují divadelním představením, které se hraje přímo na pivovarském dvoře.

Strakonice (26. 8. 2019) Vladimír Kordoš a Martin Hodina. První je rocker z Prahy a druhý dudák ze Strakonic si v sobotu výborným speciálem 1649 připili při oslavách 370. výročí od založení Měšťanského pivovaru Dudák Strakonice. Jejich přípitek znamenal symbolické spojení toho, co se v sobotu v jediném pivovaru u nás patřícímu městu, odehrávalo.

V termínu, kdy se ve Strakonicích každým druhým rokem konají světoznámé Dudácké slavnosti, uspořádal pivovar výroční oslavy, které z něj činí jeden z nejstarších pivovarů u nás. „I když poslouchám rockovou muziku, tak do Strakonic na Dudácké slavnosti jezdím pravidelně. Fotku si přijedu udělat každý rok. Je dobře, že letošní pauzu vyplnil pivovar. Těšil jsem se i na strakonické pivo,“ uvedl Kordoš, který pracuje v Praze jako stavební dělník. Jeho kolega ze Strakonic zase ocenil pivovarský speciál 1649. „Bylo to pivo podle mého gusta,“ uvedl Hodina, který je členem Prácheňáku již 19 let.

Pivovarské oslavy se povedly, co se týká množství vypitého piva, zájmu návštěvníků i nabitého programu. Samozřejmě se pivo opět točilo do ekologických kukuřičných kelímků, byť jejich nákupní cena je oproti klasickým, téměř dvojnásobná.

V rámci dne otevřených dveří si dudáckou varnu, spilku či sklep prohlédlo více jak 500 návštěvníků. Více návštěvníků nebylo možné provést a to ani z kapacitních, ani bezpečnostních důvodů. „Samozřejmě, že nás to mrzí, ale udělali jsme pro to absolutní maximum. Očekávali jsme velký zájem, proto jsme od 10.00 zkrátili intervaly mezi jednotlivými prohlídkami na 20 minut, bohužel ani to nestačilo. Doufáme, že ti, kteří se do pivovaru nedostali, přijdou příště. Prohlídku si je možno objednat na každý pracovní den,“ uvádí sládek pivovaru Vlastimil Matej, který prohlídky pivovarem organizuje a sám patří mezi nejčastější průvodce.

Velký ohlas měly také prezentace činnosti šesti největších strakonických sportovních klubů. Ti co přišli, a to nejen děti, si mohli na Podskalí vyzkoušet basketbal, fotbal, florbal, házenou, lední hokej nebo vodní pólo, které se hrálo přímo v Otavě mezi pivovarem a hradem. „Výborný nápad z pivovaru jsme přetavili v nejlepší reklamu na vodní pólo, jakou si ve Strakonicích dokážeme představit,“ uvedl Marek Fügner, předseda strakonických pólistů, kteří jsou historicky nejúspěšnějším strakonickým sportem.

Před koncertem rockové skupiny Tlustá Berta, která byla s kapelou UDG hlavní hvězdou večera, předal ředitel pivovaru Dušan Krankus šek na 45 tisíc korun řediteli zdejší nemocnice Tomáši Fialovi. Nemocnice s touto finanční pomocí pořídí nový ultrazvuk pro dětské oddělení.

Spolupráce začala již na začátku léta, do konce roku dodá pivovar nemocnici své nealkoholické pivo Driver, čímž obohacuje pitný režim pacientů. „Pivovar a nemocnice jsou nejvíce tradiční a stabilní podniky ve městě. Tato úzká spolupráce se dlouho nabízela. My samozřejmě děkujeme a těšíme se na další spolupráci,“ uvedl na pivovarském pódiu ředitel Fiala a zasloužil si potlesk více než tisícovky lidí, kteří v té době teprve čekali na vystoupení. Během koncertu se počet lidí ještě navýšil a v zápětí zde nebylo k hnutí.

Ti co dorazili, měli možnost během odpoledne navštívit také atraktivní prezentaci strakonických vojáků, hasičů a městských policistů. Velký zájem také vzbudil sraz automobilů Tranbant, který se konal po skončení prohlídkového cyklu přímo na dvoře pivovaru. Spanilou jízdu více než stovky vozů, které se vyráběly v bývalé NDR, si užívali i ti, kteří po sedmnácté hodině procházeli Strakonicemi. „Celkově jsme se snažili připravit pro všechny návštěvníky atraktivní program. Jsme rádi, že lidé přišli v takovém počtu a doufáme, že byli spokojeni. Množství vypitého piva o tom svědčí. Věříme, že tento v pátek se zaplní i náš pivovarský dvůr, protože zde budou vystupovat strakoničtí ochotníci,“ zhodnotil ředitel pivovaru Dušan Krankus.

Ochotníci z divadelního spolku Čelakovský sehrají hru Miroslava Horníčka s názvem Dva muži v šachu. Jedná se o veselou konverzační komedii z prostředí Itálie 18. století. Představení začíná v 19.30. Vstupné je zdarma.

Oslava s bohatým programem přilákala stovky návštěvníků. Pivovar oslavil 370 let!

Publikováno:před 5 měsíciZdroj:JcTEĎ.czAutor:Pavla Maradová

Prácheňský soubor písní a tanců, exkurze pivovaru, cimbálová muzika, rockové kapely a k tomu výroční světlé nefiltrované pivo. Pestrý program s dobrým pivem, přilákal stovky lidí. Nejvíc jich přišlo na rockový večer.

V poslední době měli pořadatelé pivovarských slavností a dalších akcí spojených s pivovarem smůlu na počasí. Pečlivě připravený a zajímavý program pokaždé pokazilo počasí, což s politováním okomentoval v posledním vydání městského zpravodaje také současný ředitel pivovaru Dušan Krankus.

V sobotu se počasí vydařilo a návštěvníci oslavy 370 let pivovaru se do areálu jen hrnuli. Konečně si vše včetně lahodného moku, mohli vychutnat bez deštníků a pláštěnek.
Mnoho lidí využilo možnosti, prohlédnout si areál pivovaru a zjistit jak lahodný zlatavý mok vzniká.
Kulturní program zahájil Prácheňský soubor písní a tanců. Lidé ocenili také výkon cimbálové muziky Milana Broučka, obzvlášť když zazněly i rockové skladby známých světových kapel nebo nejznámější hit z kultovního filmu Pulp Fiction.

Asi nebude tajemstvím, že ve Strakonicích nejvíc táhnou metalové a rockově laděné kapely.
Stovky lidí se scházely již před prvním vystoupením. Pivovarský rockový večer, zahájila kapela Tlustá Berta a následovaly další jako například UDG, Zakázaný Ovoce nebo Narttu.

Tím slavnosti zdaleka nekončí. Milovníci divadla se mohou těšit na hru Miroslava Horníčka. Dva muže v šachu uvede přímo na pivovarském dvoře 30. srpna od 19 hodin Divadelní spolek Čelakovský v režii Petra Záleského.

Dudák – Měšťanský pivovar zve na oslavy 370 let od svého založení

Publikováno:před 5 měsíciZdroj:Za krásnější Vimperk

Především rodinám s dětmi je určena akce, kterou k příležitosti 370 let od svého založení na sobotu 24. srpna připravil strakonický pivovar Dudák. Rok vzniku 1649 z něj činí jeden z nejstarších pivovarů takové velikosti v republice, navíc se jedná se o jediný pivovar v republice, který vlastní město a zůstává tak čistě v českých rukou.

Na tento den je naplánováno mnoho divácky atraktivních akcí – koncerty, den otevřených dveří, sportovní odpoledne, na nádvoří se bude konat sraz historických automobilů. Vstupné bude po celý den zdarma. Zároveň budou mít návštěvníci tento den jednu z posledních možností ochutnat nefiltrované výroční pivo 1649.

Brány pivovaru budou otevřené od 8 do 14 hodin. Skupiny zájemců budou průvodci provádět v půlhodinových intervalech. „Rádi ukážeme návštěvníkům prostory varny, spilky a sklepa. Otevřené kádě na spilce pokryté nádhernou kvasnou dekou už dnes nejsou úplně běžnou součástí výroby větších pivovarů a možnost ochutnat nefiltrované pivo přímo z ležáckého tanku, je pak samotným vrcholem exkurze,“ uvádí sládek Vlastimil Matej, který bude jedním z průvodců.

V prostoru pod pivovarem bude stát velké podium, na kterém se budou během celého dne střídat kapely. Vystoupí zde Prácheňský soubor písní a tanců, Mladá dudácká muzika, Zakázaný ovoce, Narttu, Cimbálová muzika Milana Broučka. „Hlavními hvězdami večera budou naší návštěvníci,“ říká ředitel strakonického pivovaru Dušan Krankus.

Na dvoře pivovaru budou parkovat historické vozy značky Trabant, prohlédnout si je bude možné od 15 do 17 hodin.

Pivovarští ale také myslí na sport. Zájemci o sportování si mohou vyzkoušet šest druhů různých sportovních odvětví, které budou svou činnost předvádět v prostoru u mostu a směrem na Podskalí. Basketbalisté, fotbalisté, florbalisté, házenkáři, lední hokejisté a vodní pólisté budou prezentovat zajímavé ukázky svého sportu všem příchozím a co je důležité, ti budou mít možnost si sport vyzkoušet pod vedením úspěšných strakonických sportovců.

„Akce pivovaru jsou hojně navštěvované. Jsme rádi, že jsme tuto nabídku dostali a hosté si mohou vyzkoušet základy vodního póla, což je pro Strakonice výjimečně úspěšný sport. Bereme toto odpoledne i jako zajímavou náborovou akci,“ uvádí Marek Fügner, předseda oddílu strakonického vodního póla. Pro zajímavost vodní pólistky se letos stal po čtrnácté mistryněmi republiky. Některé hráčky reprezentovaly Strakonice i na světové Univerziádě v italské Neapoli.

Vodní polo se bude hrát přímo v Otavě v lokalitě před pivovarem. Jedinečná scenerie s hradem na jedné straně a pivovarem na druhé, bude lákat i řadu strakonických fotografů. Pivovar a sportovci úzce spolupracují od minulého roku. Společně například nafotili zajímavý kalendář, který propaguje pivovar i jednotlivé strakonické sporty.

Týden na to – 30. srpna se na dvoře pivovaru bude hrát divadelní představení. Místní ochotníci ze souboru Čelakovský zde sehrají komedii od Miroslava Horníčka Dva muži v šachu. Kus, který režíroval Petr Záleský, má naplánovaný začátek na 19.30.

„Úzce spolupracujeme s místními sportovci, jsme rádi, že k nám přijdou zahrát i místní ochotníci. Přes léto jsme podpořili i místní nemocnici naším nealkoholickým pivem a pacienti, kterým to lékaři schválili, pili přes léto naše pivo zdarma. Prý jim velice chutnalo,“ uzavírá ředitel pivovaru Dušan Krankus.

Pivovar nemocnici podpořil částkou 50.000 korun. Část dodal do nemocnice v nealko pivech, zbytek si převezme ředitel nemocnice Tomáš Fiala během slavnostní akce v pivovaru.

Strakonický pivovar Dudák vzešel z popela třicetileté války. Slaví 370 let

Publikováno:před 5 měsíciZdroj:iDNES.czAutor:Lukáš Marek

Strakonický měšťanský pivovar v srpnu oslaví výročí svého založení. Největší období rozkvětu zažil v minulém století a vrcholilo na začátku 90. let, kdy byl výstav 226 tisíc hektolitrů. Dodnes tam mají jako jedni z mála otevřené kádě, ve kterých zraje pivo.

Země česká byla tehdy zdecimovaná třicetiletou válkou a ve Strakonicích možná přemýšleli, jak pozvednout obyvatele na duši i těle. No přece pivem, napadlo nejspíš někoho, a tak byl v roce 1649 založen měšťanský pivovar.

Jeho vznik měl pravděpodobně i jiné důvody a časově to byla trochu souhra náhod, každopádně koncem srpna budou ve Strakonicích ve velkém slavit výročí 370 let. To dělá z dnešního Dudáka jeden z nejstarších pivovarů u nás.

„Historie vaření piva ve městě však sahá ještě mnohem dál, oficiálně až do roku 1367, kdy se podařilo získat várečné právo listinou od Bavora IV.,“ zdůrazňuje sládek Vlastimil Matej. Je ovšem více než pravděpodobné, že se vařilo už předtím i bez práva, a to v desítkách domů.

Původní sídlo pivovaru bylo asi o 200 metrů blíž k centru, než je tomu dnes, až v roce 1874 se přestěhoval do současných prostor. „Zajímavé je také to, že až do roku 1909 fungoval ještě panský pivovar přímo na hradě,“ připomíná Matej.

Ale zpátky do roku 1649. Udělení várečného práva znamenalo třeba i to, že Bavorové získali pro své vepře z každé várky tunu mláta a rychtáři platili tři nebo čtyři pasovské denáry. A samozřejmě i příjmy se přesouvaly do pokladny vrchnosti. Sídlo měšťanského pivovaru bylo v domě s číslem popisným 47, jehož součástí byla i sladovna. „Ta byla v prostorách areálu až do 70. let minulého století. Dnes jsou tam byty,“ zmiňuje sládek.

Problémy v minulosti byly třeba s nedostatkem kvalitní vody, kterou brali z městské kašny a z řeky Otavy. Časem samozřejmě i do Strakonic dorazila průmyslová revoluce, která měla dopad i na pivovar. V letech 1873 až 1874 tak v Podskalí u břehu Otavy vznikl parostrojní pivovar.

Pak už se pivo stále více vyrábělo způsobem spodního kvašení a kromě desítky a dvanáctky to byla i třináctka speciál. Do hospod mířilo v dřevěných sudech, ale na přelomu století už začali používat i lahve.
Období válek bylo složité

„Ne vždy se ale dařilo. Především v období válek to tak slavné nebylo. Vařila se třeba sedmička. Velký zlom nastal po druhé světové válce v padesátých letech. To pivovar zaznamenal asi největší rozmach,“ vypráví Matej. V roce 1948 ho znárodnili a začlenili do podniku Jihočeské pivovary České Budějovice. „Bylo to jednoduché. Každý pivovar měl nějaké své území a zaručený odbyt,“ vysvětluje sládek.

Výroba tak ve Strakonicích vrcholila na začátku 90. let. Rekordní roční výstav je z roku 1990, kdy dosáhl 226 tisíc hektolitrů, o dva roky později to bylo ještě 224 tisíc. Pak nastal postupný pokles o desítky tisíc hektolitrů ročně až třeba na 77 tisíc v roce 2004. Propad se nakonec podařilo zastavit a loni meziročně po dlouhé době výstav opět stoupl.

Jak město koupilo Dudáka
Zajímavá je i novodobá část historie. V ní je naprosto zásadní rok 2004, kdy došlo k dohodě, že od státu koupí pivovar město. Zájem o něj mělo už dříve. „Počítáme s provozováním pivovaru,“ uvádí v roce 2003 tehdejší místostarosta Pavel Pavel. Tehdy muselo vedení města navíc vyvracet, že by společnost obratem zase prodalo.

Pivovar vlastnil stát prostřednictvím podniku Pivovary České Budějovice a provozovalo ho ministerstvo zemědělství.

Koupě však nebyla vůbec jednoduchá, protože o společnost se ucházelo hned několik vážných zájemců, ministerstvo dostalo šest dalších privatizačních projektů. Město ale dál bojovalo a ministr financí Bohuslav Sobotka pak v září 2003 doporučil vládě, aby ho Strakonice získaly.

Účetní hodnota byla tehdy údajně odhadnuta na 118 milionů korun, ministerstvo zemědělství pak chtělo 50, ale ministerstvo financí se rozhodlo prodat za 70 milionů.

Přestože to byla z hlediska převodu nejistá doba, uvnitř se ve stejný čas začalo například s výrobou nealkoholického Nektaru. A v 10. ročníku soutěže o nejhezčí pivní etiketu, tácek, korunku a sérii etiket za rok 2003 se v sérii etiket hlasujícím nejvíce líbily právě oválné nálepky ze Strakonic.

Plánovaná privatizace se dál vlekla a přesunula se až na rok 2004. „Dali jsme určitou nabídku a teď čekáme,“ oznamuje na jaře starosta Pavel Vondrys. Nakonec vláda schválila prodej až v říjnu. Strakonická radnice ho získala formou přímé koupě a zaplatila za něj 68,2 milionu korun, které požadovalo ministerstvo financí. Tehdy se mluvilo o zisku rodinného stříbra zpět do svého vlastnictví a pivovar se stal opět měšťanským od ledna 2005.

„Dnes čelíme veliké konkurenci, kdy se nemůžeme srovnávat například masivní reklamní kampaní, tak to zkoušíme jinak. Nechceme být závislí třeba jen na vývozu a snažíme se získávat stále více zákazníků v regionu. Myslím, že jsme se vydali na nějakou cestu, která má směr,“ dodává Matej.

Proto po kraji vznikla už celá řada stylových restaurací, takzvaných Dudákoven. Ke kulatému výročí pak pivovar uvařil i speciální pivo s názvem L. P. 1649.

Kromě toho, že si v Dudáku zakládají na tom, že jejich pivo není pasterované, tam mají ještě jednu výjimečnost. „Pivo zraje přímo v otevřených kádích, a ne jako ve velkých provozech v uzavřených tancích,“ uzavírá ředitel pivovaru Dušan Krankus

Pivovar Dudák se dostal ze ztráty

Publikováno:před 5 měsíciZdroj:E15.czAutor:ČTK

Strakonický pivovar Dudák zvýšil loni meziročně výstav o 2340 hektolitrů na 56.560 hektolitrů. Čistý obrat měl 92,6 milionu korun, meziročně vyšší o 6,5 procenta. Skončil v zisku po zdanění víc než 223 tisíc korun, dostal se tak z předloňské ztráty po zdanění 937 tisíc korun. Vyplývá to z výroční zprávy pivovaru zveřejněné ve Sbírce listin.

„V roce 2018 se do obchodních aktivit pozitivně projevily dlouhodobé snahy o vysokou kvalitu našich výrobků a získávání nových zákazníků či nových exportních příležitostí. Výsledkem těchto snah bylo meziroční navýšení výstavu o čtyři procenta,“ uvedl pivovar. Provozní zisk stoupl meziročně o 83,7 procenta na 878 tisíc korun. Dudák má zhruba 60 zaměstnanců.

Část produkce Dudák, který letos slaví 370 let od založení, vyváží. K tradičním cílovým zemím patří Maďarsko a Slovensko, loni získal pivovar nové kontrakty na Ukrajině, ve Španělsku, Portugalsku a Itálii. Na Ukrajině chce objem vývozu zvýšit a dostat se také do Ruska.

Jediný český pivovar, který vlastní město, plánuje v nejbližších letech investice za desítky milionů korun do modernizace a marketingu. Chce zmodernizovat šrotovník na slad, zařízení sloužící k chlazení mladiny nebo zásobník na pitnou vodu. Už dříve to řekl sládek Vlastimil Matej. Postupná rekonstrukce technologií by měla podle výroční zprávy začít v roce 2020 a skončit v roce 2022. Již loni Dudák pokračoval v obnově chlazení a sanitačního zařízení. Loni také otevřel novou podnikovou prodejnu.

Počátky strakonického piva se datují do roku 1308, várečné právo získali obyvatelé 8. prosince 1367 listinou Bavora IV. V roce 2004 město koupilo pivovar od státu za 69,2 milionu korun. Radnice si na koupi vzala úvěr, ročně splácí 3,3 milionu korun.

Dudák chystá modernizaci šrotování, chlazení mladiny a zásobníku pitné vody

Publikováno:před 5 měsíciZdroj:Průmyslová automatizaceAutor:ČTK

Strakonický pivovar Dudák zvýšil loni meziročně výstav o 2340 hektolitrů na 56.560 hektolitrů. Čistý obrat měl 92,6 milionu korun, meziročně vyšší o 6,5 procenta. Skončil v zisku po zdanění víc než 223.000 Kč, dostal se tak z předloňské ztráty po zdanění 937.000 korun. Vyplývá to z výroční zprávy pivovaru zveřejněné ve Sbírce listin.

"V roce 2018 se do obchodních aktivit pozitivně projevily dlouhodobé snahy o vysokou kvalitu našich výrobků a získávání nových zákazníků či nových exportních příležitostí. Výsledkem těchto snah bylo meziroční navýšení výstavu o čtyři procenta," uvedl pivovar. Provozní zisk stoupl meziročně o 83,7 procenta na 878.000 korun. Dudák má zhruba 60 zaměstnanců.

Část produkce Dudák, který letos slaví 370 let od založení, vyváží. K tradičním cílovým zemím patří Maďarsko a Slovensko, loni získal pivovar nové kontrakty na Ukrajině, ve Španělsku, Portugalsku a Itálii. Na Ukrajině chce objem vývozu zvýšit a dostat se také do Ruska.

Jediný český pivovar, který vlastní město, plánuje v nejbližších letech investice za desítky milionů korun do modernizace a marketingu. Chce zmodernizovat šrotovník na slad, zařízení sloužící k chlazení mladiny nebo zásobník na pitnou vodu. ČTK to již dříve řekl sládek Vlastimil Matej. Postupná rekonstrukce technologií by měla podle výroční zprávy začít v roce 2020 a skončit v roce 2022. Již loni Dudák pokračoval v obnově chlazení a sanitačního zařízení. Loni také otevřel novou podnikovou prodejnu.

Počátky strakonického piva se datují do roku 1308, várečné právo získali obyvatelé 8. prosince 1367 listinou Bavora IV. V roce 2004 město koupilo pivovar od státu za 69,2 milionu korun. Radnice si na koupi vzala úvěr, ročně splácí 3,3 milionu korun.

Pivovar Dudák chystá na srpen oslavy svého 370. výročí

Publikováno:před 6 měsíciZdroj:Za krásnější Vimperk

Na sobotu 24. srpna chystá Měšťanský pivovar Dudák Strakonice oslavu 370. výročí od svého založení, byl založený v roce 1949, což z něj činí jeden z nejstarších pivovarů u nás. Oslava se odehraje na parkovišti pod pivovarem, kde bude připravené podium, stany i lavičky. Na akci během dne vystoupí kapely Tlustá Berta, UDG, Prácheňský soubor písní a tanců nebo Cimbálová muzika Milana Broučka.

„Na tento den také chystáme den otevřených dveří, během kterého ukážeme zájemcům pivovarskou varnu, sklep, spilku. Náš pivovar je výjimečný tím, že zde pivo zraje přímo v otevřených kádích a ne jako ve velkých provozech v uzavřených tancích,“ uvádí ředitel pivovaru Dušan Krankus.

Letos se bude jednat již o druhou významnou akci tohoto typu, která se bude ve strakonickém pivovaru konat. 22. června tu byla tradiční pivovarská pouť. Podle organizátorů se jednalo o jeden z nejlepších ročníků nového tisíciletí, a to podle reakcí jak na sociálních sítích, tak přímo od návštěvníků. Piva se vypilo průměrných 130 sudů. Atmosféru ale podtrhl zejména výborný výběr kapel. Průběh odpoledne, večera i noci bohužel kazila nepřízeň počasí. Ani průtrže mračen neodradily fanoušky, kteří zcela zaplnili pivovarský dvůr.

„Letošní pouť měla připravený výborný program, hodně lidí se těšilo například na skupinu Traktor, ale i ostatní kapely měly velký úspěch. Bohužel jsme se opět nevyhnuli hustému dešti, který ale zdaleka všechny lidi neodradil. Za to patří od nás z pivovaru všem návštěvníkům veliký dík,“ říká Dušan Krankus. Ten zároveň připomíná, že náklady na celou akci jsou výrazně vyšší, než je zisk z prodeje piva a pohybují se v řádech stovek tisíc korun. „Tyto náklady rostou s každým rokem. Pivovar se je snaží eliminovat pečlivým výběrem kapel, které jsou v rámci cenových relací rovněž rok od roku vyšší,“ uvádí s tím, že pivovar bude muset do budoucna zvážit, jak se vyrovnat se stále rostoucími náklady.

Velký úspěch má zatím mezi pivaři nový speciál 1649, který sládek pivovaru Vlastimil Matej připravil přímo na tuto akci. Jedná se o nefiltrované pivo, které je svou stupňovitostí na rozhraní mezí desítkou a jedenáctkou, obsah alkoholu je 4,2 procenta a prodává se v sudech a v lahvích o obsahu 0,75 litru. „Zatím výborně prodává a mohl by se stát naším nejúspěšnějším speciálem. Co se ostatních piv týká, tak se v průběhu roku nejvíce vypije 11° stupňového piva, následované 10°, Otavským Zlatým a polotmavým Klostermannem,“ uvádí Pavel Pechoušek, který se v pivovaru stará o propagaci. Kmotry pivního speciálu byly představitelé šesti nejpopulárnějších strakonických sportovních klubů.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.06.11.2019 17:2078