Historie a současnost pivovaru Antoš

Jsme malý řemeslný pivovar ze Slaného. Pivovarská tradice královského města Slaný sahá až do 16. století, kdy zde ctihodný měšťan Antoš pivo vařil. Tradici vaření slánského piva obnovil v roce 2010 zakladatel pivovaru pan Paulík. Na stejném místě, kde vařil i měšťan Antoš, v renesanční budově na adrese Vinařického 14 v centru města. pivovarV roce 2015 už kapacita restauračního pivovaru nedostačovala, a proto se většina výroby přesunula do nových prostor na Pražské třídě. Malé várky speciálů se ale stále vaří v "malém pivovaru," jak mu s úctou říkáme.

V červnu 2021 jsme převzali provozování pivovaru my, Šárka a David. Jsme dlouholetí parťáci z Budvaru, kde jsme díky projektu spolupráce Budvaru s malými pivovary nahlédli do světa malých pivovarů, který nás zcela uchvátil. Zamilovali jsme se do rozmanitosti a chuti nových pivních stylů a tak trochu punku, kterým malé pivovary žijí. A teď ho žijeme i my.

Naše piva vaříme z prvotřídních surovin. Pro ležáky nám slad dodává řemeslná rodinná sladovna Klusáček z Kounic, chmel firma Bohemia Hop sdružující drobné pěstitele žateckého chmele, za kvasnice děkujeme národnímu pivovar Budvar. Svrchně kvašená piva chmelíme nejčerstvějšími zahraničními pivovarchmely z Brelexu.
Za vysokou a trvalou kvalitou našich piv ale stojí především naši sládci, kteří do piva vkládají všechen svůj um, lásku a vášeň.

Pracujeme na šetrnosti ke zdrojům. Do svrchně kvašených piv používáme i německé a britské chmely, jejichž cesta k nám je přece jen kratší než z USA nebo Nového Zélandu. Do oblíbených kyseláčů vyhledáváme české a evropské ovoce namísto tropického. Rekuperujeme CO2. Etikety tiskneme na 100% recyklát a jejich tvar je volen tak, aby byl odpad z jednoho archu co nejnižší. Mláto, které je výrobním odpadem, si odváží místní zemědělec jako krmení pro svá zvířata. Jednou bychom rádi fungovali jako plně cirkulární pivovar.
Zdroj:Pivovar Antoš, 2021


Více na stránkách pivovaru

Legendární Antoš za deset let vyrostl z gotického sklepa do moderní haly

Publikováno:před 4 letyZdroj:E15.czAutor:Vít Schramc

Pro milovníka řemeslných piv byl Slaný od roku 2010 zajímavou destinací. Právě tehdy tu strojní inženýr Josef Paulík obnovil mnohasetletou vářečnou tradici v domě, který od 16. století vlastnila rodina Antošů. Narodilo se pivo Antoš.

A právě v nádherné gotické stavbě, kde dnes sídlí pivovarská krčma, začínáme svoje putování. Hovorný Josef Paulík nás provádí nádherným a rozsáhlým sklepením, kde najdeme pramen s „mrtvou vodou“, ale i ležácký sklep, který se dnes využívá především ke zrání piv typu sour ale a gose. Krčmě vévodí původní varna a k místnímu pivu si tu můžete dopřát opravdu vyladěné pokrmy.

Srdce pivovaru už dnes ale bije jinde, v moderní hale několik minut cesty od Antošova domu, na kraji Slaného. Tady nacházíme pivovar, který přerostl svoje minipivovarské začátky a směřuje o úroveň výš. Hostí nás tu sládek Petr Neumann, zástupce mladší generace pivního řemesla, který se fortelu učil v pivovaru Koníček Vojkovice nedaleko Frýdku-Místku. Ochutnat nám dává z bohatého výběru místních piv, který sahá od současných trendy kyseláčů až k ověřeným českým klasikám. Těžko se ale odolává možnosti dát si přímo z tanku Antošovu legendu legend, silnou a říznou polotmavou IPA Tlustej netopýr s přídavkem žitného sladu.

Vlastní piva vyčerpají kapacitu Antoše jen částečně, takže svoje vybavení nabízí i létajícím pivovarům. Nám se povedlo zastihnout tým z Bad Flash Beers, který právě plnil tank čerstvým mangem. V Antošovi se tak přirozeně potkává tradice s pivní modernou.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.13.01.2020 14:361