Historie a současnost létajícího pivovaru Zbraslavská koza

Jak jsme ke koze přišly...
V roce 1936 pradědeček Antonín Černý, který původně pracoval jako bednář ve Smíchovském Staropramenu, postavil stáčírnu piva s malým výčepem pro štamgasty.
Od té doby v našem domě „bydlí pivo“ téměř nepřetržitě.
V současné době prodáváme lahvová piva z českých pivovarů.

Založit létající pivovar nás napadlo zhruba před třemi lety a teď, konečně, jsme přešly (já a dcera) k realizaci. Zatím je naše koza kůzlátko jedináček, ale chystáme jí sourozence, aby se v chlívku nebála.
Zdroj:Zbraslavská koza, Hana Křenková, 2018


Více na stránkách pivovaru

Dívčí podnik nezapře rodinnou tradici

Publikováno:před 4 letyZdroj:Euro

Na fasádě starého domu v Kaškově ulici dodnes visí letitý nápis Straropramen. Vznikl už za Antonína Černého, pradědečka Hany Křenkové. Zdejší zbraslavská pivní historie sahá do roku 1936. „Pradědeček pracoval jako bednář ve Staropramenu a rozhodl se pro vlastní hospůdku a stáčírnu piva,“ popisuje Křenková. „Prodej piva jsem po revoluci obnovila a s jednou kratší pauzou se mu vhrnuji mnoho let. K vlastní značce byl v době létajících pivovarů už jenom krůček. Nebo řekněme krok,“ pokračuje Křenková. V roce 2017 totiž společně s dcerou rozjely značku Zbraslavská koza.

Hana ani Dominika pivovarské vzdělání nemají, tvrdí o sobě, že jsou samoučky, obdivovatelky a tak trochu i kaskadérky. A vztah k výrobkům malých a regionálních značek byl tím, co v Křenkových vzbudilo touhu po vlastním pivu. „Jde o splněný sen. I když jsou za tím probdělé noci plné pochybností, zda do toho jít, zda obstojíme v konkurenci, zda se vám renomovaní pivaři nevysmějí. Vlastně ani nevím, kde jsem vzala odvahu či drzost přivést na svět Zbraslavskou kozu,“ přemítá Hana Křenková ve své pivotéce.
¨
Jejich produkt je zajímavý i tím, že jde o rodinnou záležitost, že za každým pivem stojí matka a její dcera. Což prý ale někdy nedělá dobrotu. „Sem tam to trochu zajiskří, jedna druhou občas trkne, ale pak nás naštěstí zase trkne to, že kvůli malichernostem přece nebudeme takové kozy,“ směje se Křenková.

Z chladícího boxu v pivotéce jsme ochutnali aktuálně prodávaný světlý ležák Zbraslavská koza 11. Pivo se 4,6 procenta alkoholu. Křenkovy vaří ve spřáteleném pivovaru Zichovec 2 v Lounech.
Silná svěží vůně rezonuje po sladu, podobně jasná je i chuť. V ní dostává nejvíce prostoru výrazná hořkost, s lehkostí jedenáctky dobře souzní i velice příjemný říz, který je v současných pivech znát čím dál méně.
Pitelnost tohoto ležáku je velmi dobrá, jde skutečně o správnou craftovou jedenáctku.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.14.09.2020 06:291