Historie a současnost Pivovaru Moravský Žižkov

Dovolte nám, abychom Vám představili jedinečnou gastronomickou raritu, která se nachází na samém jihu Moravy v malebné obci Moravský Žižkov, "Pivovar Moravský Žižkov" - soukromý pivovar, pivovarkterý byl založen v roce 2012.

Ikdyž je jižní Morava známá především svými vinohrady a kvalitním vínem, pivovarnictví má na Břeclavsku dlouholetou tradici.
Nejstarší zmínka o pivovaru na Břeclavsku pochází z roku 1414 a je věnována pivovaru Břeclav. Soupis majetku z roku 1843 říká, že se na Břeclavsku nacházelo 5 pivovarů: Břeclav, Diváky, Dolní Věstonice, Drnholec a Klobouky a také jedna sladovna ve Velkých Němčicích. V roce 1994 byl Břeclavský pivovar prodán novým majitelům, což se mu stalo osudným, poslední várka piva byla vyrobena v roce 1996.

Založením Pivovaru Moravský Žižkov v roce 2012 se navázalo na starou tradici z 15. století, pivovarkterá byla na dlouho dobu zapomenuta a přerušena. Díky skvělé myšlence spojit minipivovar s restaurací v jeden celek vznikl tento ojedinělý komplex. Návštěvníkům našeho pivovaru se tak nabízí jedinečná možnost prohlédnout si pivovarní technologii s 5hl nerezovou varnou přímo v pivnici.
Maximální roční výstav je až 1000hl.

Hledáte restauraci, kde si můžete dát opravdu poctivé tradiční pivo, uvařené pouze z kvalitních surovin? Charakter našich piv vytváří vybraný moravský slad, žatecký chmel a také tradiční způsob vaření, který dodává našemu pivu lahodnou sladovou chuť, vůni a jemnou hořkost.
S láskou a péčí pro Vás vaří sládek Mojmír Valihrach.
Zdroj:Stránky Pivovaru Moravský Žižkov, 2015


Více na stránkách pivovaru

Prohlídky Pivovaru Moravský Žižkov

Kdy:dle dohodyObec:Moravský ŽižkovZdroj:Pivovar Moravský Žižkov

Nabízíme také hromadné exkurze pro skupiny, kterým zajistíme vše potřebné - ochutnávka piva, oběd, prohlídka pivovaru s odborným výkladem, aj. Pro bližší informace nás kontaktujte.

Aktualizováno: před 9 lety

Čeho se napít o Velikonocích: v Moravském Žižkově uvařili zelenou jedenáctku

Publikováno:před 4 letyZdroj:Břeclavský deníkAutor:Dagmar Sedláčková

Alespoň jedno zelené pivo nebo jiný velikonoční speciál ochutná každý rok Jakub Hemza z Lužic na Hodonínsku. Tradici nechce přerušit ani letos, kdy platí omezení kvůli koronavirové pandemii a restaurace jsou zavřené. „Určitě si nějaký speciál seženu. Alespoň v PET lahvi, abych měl na Velikonoce,“ řekl mladík s úsměvem.

Hospody tradičně na Zelený čtvrtek čepují zelené pivo. Právě tento speciál už neodmyslitelně patří k velikonočním svátkům. Sládci v brněnském pivovaru Starobrno uvařili tamní třináctku letos už pošestnácté. Ovšem tentokrát ho nabídnou jen z okének. „Hospodám pošleme zdarma etikety na PET lahve a praktické odnosky na čtyři kelímky. Gastronomickým provozovnám dále pomůžeme se zajištěním PET lahví,“ uvedl obchodní ředitel Starobrna Pavel Slavík.

Vlastní zelené pivo připravil pro své zákazníky také další brněnský Pivovar Moravia nebo Pivovar Moravský Žižkov na Břeclavsku. „Jako každý rok máme dvanáctku Velikonoční ležák a zelené pivo, což je jedenáctka,“ zmínil jednatel žižkovského pivovaru Ondřej Šraga.

Pivovar Velický bombarďák z Velké nad Veličkou na Hodonínsku sází před Velikonocemi na jinou barvu. „Nejedeme na vlně zelených piv. Myslíme si, že zelené barvivo do piva nepatří. Máme navařenou silnou šestnáctku. Je to polotmavé pivo s nádechem do červena. Použili jsme sedm druhů sladů,“ přiblížil jeden ze zakladatelů pivovaru Ladislav Lukács.

Na zelené pivo neslyší ani v Pivovaru Znojmo. „Striktně odmítáme barvit pivo azurovou modří, protože je to tak, že se do zlatého moku přidá něco, aby bylo zelené. To podle nás k pivu nepatří,“ hlásil ředitel pivovaru Miroslav Harašta.

Proto jako velikonoční speciál udělali speciální pivní sekt. Limitovanou edici pouhých tisíc kusů lahví uvedli pivovarníci právě na trh. „Znojemský MoZaic je třináctistupňové pivo stylu Brut IPA, který je charakteristický vysokým prokvašením, a tím velmi nízkým, až nulovým obsahem cukrů. Po vinařsku se tedy dá říci, že je to pivo velmi suché a hojně sycené přírodním oxidem uhličitým,“ poodkryl Harašta.

Břeclavský pivovar Frankies zase láká na speciál, který se jmenuje The Sours Are Not What They Seem. „Zrál rok v barriquovém sudu, dali jsme tam šedesát kilogramů višní. Má to skoro devět procent alkoholu,“ popsal za pivovar Štěpán Přikryl.

Podle ekonoma Petra Pelce mohou být právě Velikonoce pro pivovary znatelná vzpruha. „Lidé si pivo neodepřou, obzvláště, když bude velikonoční. Ale není to pro podniky záchrana,“ komentoval.

Aktuální omezení podle něj vláda do léta zmírní. „Pro většinu subjektů by to jinak znamenalo krach, s tím musí počítat i vláda," podotkl Pelc.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.01.04.2021 09:271