Historie a současnost Pivovaru Židovice

Dne 12.12.2012 byl s velkou slávou v Jindřichově Hradci, ulice Vídeňská otevřen Pivovárek Pánů z Růže s objemem 500 litrů vyrobené mladiny v jednom varném dni. V roce 2015 jsme se dohodli s majitelem p. Vondráčkem na odkupu pivovartechnologie a postupně odstěhovali pivovar do Ústeckého kraje. Zde přichází pochopitelně na mysl otázka, proč jsme ponechali pivovaru původní název. Pivovar jsme zakoupili jako kompletní technologii i s „know how“ . A Židovice (ale i Roudnice nad Labem) byly v majetku Rožmberků před rodem Lobkowitzů.

Zpočátku jsme vyráběli pouze ležáky a spodně kvašené speciály, ale na základě poptávky¨stálých zákazníků jsme na konci minulého roku začali i s výrobou svrchně kvašených piv. Pivovar se nachází v malebné obci Židovice ležící dva kilometry severně od Roudnice nad Labem. V místě je mnoho turistických zajímavostí a nejbližší okolí také není k zahození.
Zdroj:Stránky pivovaru Pánů z Růže, 2018


Pivovárek Pánů z Růže do roku 2015 vařil pivo v Jindřichově Hradci, odkud byla technologie přestěhována do Židovic u Roudnice nad Labem kde bylo vaření v roce 2016 obnoveno.


Více na stránkách pivovaru

Prohlídky Pivovaru Židovice

Kdy:dle dohodyObec:ŽidoviceZdroj:Pivovar Pánů z Růže Židovice

Exkurze se konají v pracovní dny i víkendy, a to v předem určených časech.
● Pracovní den: 17:00 -22:00 hod nutné objednat
● Sobota: 10:00-12:00 16:00-23:00 hod bez objednání
● Neděle: 10:00-12:00 16:00-22:00 bez obejdnání

V jiný čas pouze větší skupiny po předchozí telefonické domluvě.
e-mail: pivopanuzruze@seznam.cz
telefon: +420 737 755 379

Aktualizováno: před 6 lety

Podřipsko má nový minipivovar, již druhý

Publikováno:před 7 letyZdroj:Litoměřický deníkAutor:Václav Sedlák

Už přes půl roku vzniká v obci Židovice nová podnikatelská aktivita, společnost Bureš – sdružení upravuje prostory usedlosti na hospůdku s minipivovarem. Po Podřipském rodinném pivovaru ve Ctiněvsi je to druhý minipivovar na Podřipsku.

Pivo už vaří a po krátké zkušenosti si sládek Miroslav Bureš „troufl" a přihlásil do 27. mezinárodní soutěže Zlatá pivní soutěž, která začíná za týden v Českých Budějovicích, hned osm vzorků pěnivého moku. Od léta loňského roku minipivovar otočil v technologii 34 várek po 500 litrech, tedy zhruba 16 000 litrů piva.

„O založení minipivovaru jsme v rodině začali uvažovat už před pěti lety, věděli jsme, že ani v Roudnici nad Labem, která byla pivovarnictvím známá, podobné zařízení chybí. Nahrála nám příležitost, kdy se ozval kamarád z Jindřichova Hradce, který chtěl ve městě postavit minipivovar, měl už nakoupenou technologii, ale dostal se do sporu se sousedy, a nakonec svůj záměr vzdal. Odkoupili jsme od něho zařízení a seznámili se i s recepturou, kterou jsem ale nakonec upravil podle svých záměrů," říká Miroslav Bureš.

Zdálo by se, že název Pivo z Roudnicka Pánů z Růže víc tíhne k jižním Čechám, ale není to zcela pravda, protože Rožmberkové nebyli jen pány na Jindřichově Hradci, ale před Lobkowiczi také na Roudnici. Sládek několik názvů piva pocházejícíchz Jindřichova Hradce ponechal, ale sortiment výrazně rozšířil. V současné době uspokojí zájemce od sedmistupňového světlého výčepního piva po čtrnáctistupňovou Hraběnku či Alexandra. Jedenáctistupňový světlý ležák dostal název od nedalekého kopce Bulf.

„Vycházíme vstříc turistům lehkým letním pivem, které je osvěží a neunaví, připravujeme i jeden druh piva svrchním kvašením anglického typu a na Vánoce chceme vařit silnější speciál. Zatím sbíráme zkušenosti, veškerou produkci jsme prodali doma, část na různých kulturních a společenských akcích, ale už jsme navázali kontakt s jedním větším pivovarem. Pro jaro bude hotová hospůdka s vnitřním i venkovním posezením," dodává sládek.

Vedle židoveckého minipivovaru budou o Zlatou pivní pečeť usilovat například Biskupský pivovar sv. Štěpána z Litoměřic, Podřipský pivovar Ctiněves, děčínský pivovar, Kocour Varnsdorf, Falkenštejn Krásná Lípa, Monopol Teplice, z Ústí nad Labem Milenium a Na Rychtě, Žatecký pivovar či Velké Březno. Hodnotit se bude 883 vzorků piva z 219 pivovarů z celého světa.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.11.02.2017 07:401