Historie a současnost pivovaru Hodonínský vojáček

Od ledna 2017 je společnost ESTREMIA a.s. v insolvenci a pivovar mimo provoz.

Do hodonínské Tabačky se opět vrátí výroba piva

Publikováno:před 6 letyZdroj:Týden.czAutor:ČTK

Po roční pauze se zřejmě už na konci února vrátí výroba piva do průmyslového areálu hodonínské Tabačky. Po zkrachovalé značce Hodonínský Vojáček výrobu převezme jiný hodonínský minipivovar Křikloun. Cílit chce zejména na větší města, řekl spolumajitel pivovaru Karel Zykmund.

Hodonínský Vojáček je jedním z mála jihomoravských minipivovarů, který zkrachoval a skončil v insolvenci. Na jihu Moravy je už zhruba 50 minipivovarů a jejich počet se každým rokem zvyšuje. Vojáček skončil v konkurzu loni.

Zykmund v té době teprve začínal ve spíše skromných poměrech na dvorku rodinného domu. Výrobní prostory mu brzy přestaly stačit. Koupit vybavení po dřívějšímu konkurentovi mu umožnila insolvence krachujícího podniku a také vstup investora, kterého Zykmund získal.

"V nových prostorách chceme rozjet výrobu do konce měsíce. První pivo tak lidé ochutnají patrně už na jaře," uvedl Zykmund, který chce dodávat především do velkých měst, jako je Brno, Ostrava nebo Bratislava.

Množství minipivovarů v regionu se Zykmund nebojí. "Mám pocit, že mezi námi nevzniká nepříjemné konkurenční prostředí, s většinou se navštěvujeme, tykáme si. Trh je zřejmě ještě poměrně dost veliký na to, abychom si nevyčítali, kdo jaké množství trhu ukrojil," uvedl Zykmund. Jen na Hodonínsku je minipivovarů hned několik, většinou jde ale o restaurační provozy, jako je hodonínský Švihák nebo minipivovar v Ratíškovicích.

Žízeň uhasí v Hodoníně novým pivem. Povojensku

Publikováno:před 10 letyZdroj:Hodonínský deníkAutor:Michaela Munzarová

Desátník, Oficír či Kaprál. Vojenské hodnosti a zároveň názvy nového piva, které lidé pořídí v Hodoníně. Provoz v největším městě regionu totiž zahájil pivovar Hodonínský Vojáček. „Desátník je název desítky, Oficír je dvanáctka a třeba čtrnáctka je Major. V Hodoníně byly kasárny, takže název podniku samozřejmě není náhoda," sdělila jedna z majitelek pivovaru Marcela Pančochářová.Jak zároveň přiznala, nápad na podnikání se zlatavým mokem přišel v podstatě náhodou. „Asi před rokem jsme se rozhodli, že začneme vařit pivo. No a z myšlenky se postupně stala skutečnost. Je to taková naše radost a chceme zkrátka vyrábět dobré české pivo," řekla spolumajitelka.

Pivovar sídlí v areálu bývalé tabačky. „Začali jsme sedmého března. Přestože zatím máme zkušební provoz, zejména turisté už si k nám pro pivo chodí," zmínila Punčochářová a dodala, že naplno podnik pojede na Velikonoce. Právě v té době je v plánu otevření další novinky. Restaurace.

Ta vznikne v bývalém Sport klubu u zimního stadionu, takže přímo v centru města. „Otevřeme na Velký pátek. Čepovat budeme nastálo pět druhů piva. Lidé si je samozřejmě budou moci zakoupit v plastových lahvích nebo soudcích. Zapůjčíme jim k tomu i výčepní zařízení. Stejnou možnost nabídneme také v areálu pivovaru," prozradila spolumajitelka.

V restauraci si hosté navíc kromě několika druhů oblíbeného hořkého nápoje vychutnají řadu regionálních gastronomických specialit. A chybět nebudou ani ty pivní. „Nabídneme různé koláče, tyčinky, buchty a další pochoutky z mláta," upozornila Pančochářová.

Podle ní nové hodonínské pivo čepují zatím jen u jezu. „Do budoucna chceme sehnat i další odběratele, aby ho lidé mohli ochutnat na více místech," poznamenala.

Na Hodonínsku má v tomto roce zatopit pod kotli ještě jeden pivovar. V Kyjově v prostorách Hotelu 596. Jeho majitel chce obnovit na tradici vaření piva, která v královském městě zanikla v roce 1966. Držet se chce i původního názvu, tedy Kyjovský pivovar.

„Základem nabídky budou určitě klasická piva plzeňského typu, takže desetistupňové a dvanáctistupňové. Přidávat budeme i různé speciály, například tmavé pivo. Vyrábět budeme tematicky speciály, které se budou hodit například k různým ročním obdobím nebo určitým událostem" informoval o nabídce majitel pivovaru Tomáš Machalínek.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.20.02.2018 12:182