Historie a současnost Pivovaru Vítek z Prčice

Pivovar Vítek z Prčice vaří poctivé nefiltrované kvasnicové pivo. Většinou z moravského humnového sladu, na kterém nebylo šetřeno,žateckého chmele a kvalitní vody. Pivo necháváme řádně prokvasit a dozrát. Celý proces trvá minimálně jeden měsíc. Vyrábíme klasicky, samostatně, což chrání výrobek před sériovostí s použitím starých metod vaření, kvašení a zrání. Vaříme většinou z přírodních,aktivních sladů bez použití barvících a barviv nebo ochucených koncentrátů. Takto hotové pivo je pokaždé originál k pivovarochutnání a jeho kouzlo spočívá v tom, že nikdy nebude mít další várka úplně stejnou chuť.Případný zákal není v tomto případě na závadu.
Spodně kvašená piva plzeňského typu se snažíme dělat v kvalitě, v jaké kdysi v Čechách roku 1842 vznikly a které jsou naší národní chloubou.
Pivní nabídka mapuje rod Vítkovců v Čechách, Bavorsku a Rakousku. Za Vítkovců bylo pivo nejoblíbenějším, také nejdostupnějším nápojem a skoro každý Vítkovský hrad měl svůj pivovar.
Nabídky pití a jídel jsou sestavovány tak, aby svojí pestrostí, bohatostí,kvalitou a množstvím připomínaly, jako by byly dělány pro Vítkovský stůl.
Naším pilotním pivem je česká 10% a 12% světlá plzeňského typu, plné chuti, výraznější hořkosti a na nefiltrované pivo nádherné čirosti. Protože Vítkovci vlastnili v Čechách, Bavorsku a Rakousku veliké majetky a byli s nejvýznamnějšími rody i sňatkově propojení a Bavoři milují pivo jako Češi, má u nás i velikou pozornost pivo bavorského a vídeňského typu. Dále má své místo pivo bílé a polotmavé pšeničné, které bylo na stolech hlavně šlechty a tedy i pivovarVítkovců. Další typy piv vyrábíme pro ještě větší zpestření sortimentu.Vítkovci se zvedali od stolu pořádně najedení a tak se i celý jídelníček nese v tomto duchu.
Za Vítkovců bylo pivo nejoblíbenějším nápojem. Druhým vyhledávaným nápojem(hlavně pro šlechtu)bylo víno. Pivovar je tedy zaměřen nejen na výrobu, historii a současnost pivovarnictví, ale také vinařství. Nepasterované a nefiltrované pivo má v sobě stejně jako víno obrovské množství pro lidské tělo důležitých látek. To vše se můžete přímo v pivovaru dozvědět. Zároveň uvidíte proces výroby piva včetně pro lidské oko lahodící otevřené spilky.
Protože Vítkovci byli prvním rodem v zemi(několikrát to písemně potvrdili čeští panovníci) snažíme se, aby naše nápojová nabídka svou pestrostí a bohatostí připomínala jako by byla dělána pro Vítkovský stůl.
Kuchyně nabízí přehlednou nabídku. Dělí se na studené a teplé pochoutky k pivu. Polévky. Hotová jídla,českou klasiku, minutky, maso pečené jako ve středověku na grilu, speciality a saláty. Zvláštní nabídkou hlavně pro děti jsou poctivé poháry, palačinky, koktejly a kávy. Vše je v jedné ceně, takže zákazník ví přesně co platí. Vítkovci nevstávali od stolu nenajedení pivovara tak dostane zákazník za přijatelnou cenu takové množství, které ho uspokojí k sytosti. Na ty, kteří toto nesnědí je pamatováno polovičními porcemi.
Zároveň se zde můžete dovědět zajímavá pořekadla a moudrosti o pivu a vínu. K tomu Vám předkládáme i historické skutečně zaznamenané texty co se za nejen Vítkovců, ale i českého království prohlásilo.
Každou svojí útratou nám zároveň pomáháte v budování návratu jména nejslavnějšího českého šlechtického rodu.
Pivovar interiérem od podlah, dveří, omítek, oken... připomíná slavnou dobu Vítkovců(románská a gotická). Dále je vybaven věrnými replikami románského nábytku. K vidění jsou ukázky z historie pivovarnictví, vinařství a stravování za Vítkovců. Každá část pivovaru je věnována (jedné z mnoha) skutečné osobnosti z rodu v erbu růže, která se nesmazatelně zapsala do dějin našeho národa.
V našich internetových sekcích naleznete možnost různých oslav,koupě upomínkových předmětů,prohlídek,slavností,historie, ale hlavně připravujeme obrovské množství materiálů jak si náš nejvýznačnější rod zaslouží.
Příjemné venkovní posezení s dostatkem míst pro cyklisty a motoristy.
Jsme český pivovar, jsme na svůj český původ pyšní, jako na to bývali pyšní Vítkovci.
Zdroj:Stránky Pivovaru Vítek z Prčice, 2014


Více na stránkách pivovaru

Prohlídky Pivovaru Vítek z Prčice

Kdy:Po-Ne: 10:00 - 16:00 hodinObec:Sedlec-PrčiceZdroj:Pivovar Vítek z Prčice

Prohlídky Muzea - Památníku roduVítkovců, obrazů, podhradí se zvířátky a pivovaru

Otevírací doba
Pondělí - neděle: 10:00 - 16:00 hodin
Prohlídku s průvodcem je prozatím nutné objednat předem na tel.: 603 508 195, 732 255 409 nebo e-mailem dle kontaktu, případně se domluvit na pokladně pivovaru, kde se prodávají lístky.
Palác a podhradí : Vítek I. z Prčice a jeho rod 120,- Kč - s průvodcem

Vítek I. z Prčice a jeho rod - muzeum Vítkovců, nejmocnějšího a nejslavnějšího českého šlechtického rodu ve střední Evropě, čas cca 60 min., min. počet 4 dospělých osob
Obrazy : životní příběhy Vítkovců - dobrovolný příspěvek - bez průvodce

Nádherné,poučné,vnesené co nejvěrněji do dané doby, vznikající originály obrazů skutečných příběhů ze života mocných Vítkovců od začátku rodu do vymření a s nimi spojeného i mocného českého království.
Podhradí a zvířátka : životy související - dobrovolný příspěvek - bez průvodce

Hlavně pro děti, aby i oni se naučili býti hrdými Čechy.
Pivovar : výroba piva s historií pivovarnictví ve světě, v Čechách a za Vítkovců 150,- Kč - s průvodcem

Aneb: kterak Češi za staletí k prvnímu místu na světě ve spotřebě piva došli
(možnost kombinovat s historií stravování za Vítkovců)
Čas cca 90 min., min. počet 10 dospělých osob
Děti do 8 let provádíme zdarma, od 8 do 15 let za symbolické vstupné 70,- Kč za osobu

Množstevní sleva (větší akce min. 20 dospělých osob) cena dohodou cca 10% sleva

Děti vždy jen s dospělým doprovodem. Ve vnitřních prostorách zákaz focení, natáčení a dotýkání se vystavených cenností. Možnost fota na památku.

Aktualizováno: před 3 lety