Historie a současnost pivovaru Štulbach

Mlýn Štulbach je v kronikách zmíněn již v roce 1320. Název pochází od slova "stvola", staroslovanského pojmenování druhu vrby, která hojně rostla na březích stejnojmenné řeky, pivovarnyní nazývané Moštěnka.

Vesnice a tvrz Štulbach se rozprostírala asi 1 km východně od Horní Moštěnice. Ještě na počátku 19. století zde stála zřícenina tvrze. Na místech bývalé vesnice mlynář Otáhal postavil mlýn Štulbach („Štolbach“). I ten ve 20. století chátral a zarůstal vegetací, až téměř zcela zanikl.

Před několika lety vznikla myšlenka tomuto místu vrátit jeho zaniklou slávu, tehdy nadešel náš čas a my jsme se o to pokusili.

Současnost
Celý projekt byl dokončen v roce 2021 jako centrální objekt s přilehlými vodními plochami. Vrba je součástí našeho loga zejména díky dlouholeté historii, je tedy přirozenou součástí naší identity. pivovarNáš hlavní cíl bylo nezapomenout na dlouhou historii a vytvořit příjemné prostředí na místě původního mlýna. Při stavbě jsme se snažili maximalizovat opětovné použití všech stavebních materiálů a kladli důraz na detail.

Minipivovar
Vždy jsme si přáli točit kvalitní, jedinečné pivo zajímavé a výjimečné svou chutí, které v okolí nenajdete. Tento sen se nám již plní. V prodeji je naše první pivo s názvem HERON a WOODPECKER. V nabídce nadále zůstávají vybraná piva hostujících minipivovarů.
Používaná výrobní technologie se skládá z části chladného pivovarského bloku - ležáckého sklepa. Ten je tvořen třemi ležáckými tanky, 3 CK tanky a 2 mobilními tanky o celkové kapacitě 80 Hl včetně kompletního vybavení.

Mladina je vařena smluvními partnery podle vlastní receptury.
Zdroj:Stránky pivovaru Štulbach, 2023


Více na stránkách pivovaru