Historie a současnost minipivovaru Sokolská bouda

Žádné informace o pivovaru.

Sokolská bouda na Černé hoře je zhruba ze dvou třetin zbourána

Publikováno:před 3 letyZdroj:Rozhlas.czAutor:Kateřina Kohoutová, Milan Bajá

Dřevěné trámy, kusy eternitu, cihly, suť, poslední cihlové a betonové zbytky objektu. Tak to teď vypadá na místě Sokolské boudy na Černé hoře v Krkonoších. Dělníci za pomocí těžké techniky budovu postupně bourají. Demolice má trvat až do příštího roku. Nová bouda by se mohla začít stavět na jaře 2021.

„Kompletně se sundal eternit a potom jsme začali bourat tuto dřevěnou část," říká dělník Jakub Hovězák, který s kolegy za pomoci těžké techniky nyní bourá betonovou část budovy.
„Snažili jsme se to rozkutat, zábradlí přeseknout. A snažíme se to nějak už strhnout pomocí lana."

„My jsme už Sokolskou boudu koupili jako objekt určený k demolici. Na té se právě pracuje. Bohužel boudu už nešlo zachránit, vzhledem k jejímu stavu," říká za majitele Sokolské boudy Nikola Schimmer.

„Začali se propadat stropy. Postupem času se stala bouda cílem různých dobrodruhů a bezdomovců. Takže se i v rámci jejich bezpečí muselo opravdu už rychle jednat."

Dělníci by do konce tohoto týdne měli srovnat se zemí i poslední část objektu. Potom bude třeba všechen materiál odvézt, aby mohla začít výstavba nové Sokolské boudy. Ta nebude replikou původní stavby.

Je nutné změnit územní plán
Investor chce totiž novou budovu posunout o více než 30 metrů díl od cesty při zachování celkového půdorysu.
„Začátek budovacích prací je závislý na změně územního plánu. A po té změně začne schvalovací proces výstavby nové Sokolské boudy," doplňuje Nikola Schimmer.

Stavět by se mohlo začít na jaře roku 2021.
„Určitě se uvažuje o nějaké restauraci, o ubytovacím zařízení, velkém sálu a možná nějaké varně na pivo," vyjmenovává Nikola Schimmer co by se v nové Sokolské boudě mělo objevit.

V Krkonoších začala demolice Sokolské boudy

Publikováno:před 3 letyZdroj:České novinyAutor:ČTK

Na Černé hoře v Krkonoších začala demolice Sokolské boudy. Čtyřpodlažní dřevěná budova v typickém červeném nátěru by měla zmizet během příštího roku. Na jejím místě vznikne nový objekt s restaurací, minipivovarem a ubytováním. ČTK to řekl spolumajitel objektu Martin Kulík. Bývalý horský hotel v nadmořské výšce 1270 metrů stojí v katastru horského střediska Janské Lázně na Trutnovsku.

"Demolice začala asi před měsícem, co se stihne do zimy, to se stihne. Příští rok, kdybychom bourání chtěli dokončit, budeme pokračovat. Něco nového by se tam mohlo začít budovat nejdříve v roce 2021," řekl ČTK Kulík.

K nákladům na demolici a na výstavbu nového objektu se nevyjádřil. "Nechci to ještě zveřejňovat," řekl ČTK Kulík, kterému patří nedaleký Skiareál v Malé Úpě, kde má v bývalé Tippeltově boudě pivovar Trautenberk.

Aby mohla začít výstavba nové Sokolské boudy, která nebude replikou původního objektu, je nutné změnit územní plán. Investor totiž chce nový objekt posunout o více než 30 metrů při zachování stejného půdorysu dál od cesty. "Změna územního plánu ještě neproběhla, ale už se to blíží. Proto jsme se pustili do demolice," řekl ČTK Kulík.

Z katastru nemovitostí a obchodního rejstříku vyplývá, že vlastníkem Sokolské boudy je stejnojmenná akciová společnost, která vznikla s cílem vybudovat novou Sokolskou boudu. Firmu založili v prosinci 2016 Martin Kulík, Jiří Váchal, miliardář Tomáš Němec a společnost Mega Plus zastoupená jednatelem a vlivným horským podnikatelem působícím v Krkonoších Richardem Kirnigem. Kulík je předsedou představenstva a Němec předsedou dozorčí rady. Kirnigovi, který je členem dozorčí rady, patří Skiresort Černá hora - Pec kam spadají lyžařská střediska Janské Lázně, Pec pod Sněžkou, Velká Úpa, Černý Důl a Svoboda nad Úpou.

Projekt nové Sokolské boudy je spjatý s původně plánovaným propojením skiareálů Černý Důl, Janské Lázně a Pec pod Sněžkou v jeden velký resort, který měl nabídnout až 60 kilometrů sjezdovek a propojovacích tratí. Nová Sokolská bouda měla být v centru dění východních Krkonoš. Kulík již dříve zdůraznil, že výstavba Sokolské boudy a projekt propojeného lyžařského resortu jsou dva samostatné záměry. "Propojování areálu je nyní v nedohlednu," řekl dnes ČTK Kulík.

Z vyjádření Richarda Kirniga v listopadu 2018 vyplynulo, že vlastník SkiResortu Černá hora - Pec, firma Mega Plus, zastavuje investice do plánovaného lyžařského propojení středisek soustavou sjezdovek, cest a lanovek. Uvedl to na ustavujícím zasedání zastupitelstva v Peci pod Sněžkou krátce po policejním zásahu v horském středisku a dalších místech na Trutnovsku.

Policie v lednu obvinila v tzv. krkonošské kauze devět fyzických a jednu právnickou osobu z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů EU a dalších činů. Mezi obviněnými je také starosta Pece Alan Tomášek (SNK Sněžka) či bývalý ředitel KRNAP Jan Hřebačka. Policie ale dosud jména obviněných nepotvrdila. Trestná činnost se vztahuje k městu Pec pod Sněžkou a území svěřeného do péče Správy KRNAP.

Sokolskou boudu v Janských Lázních nahradí restaurace s pivovarem

Publikováno:před 5 letyZdroj:iDNES.czAutor:ČTK

Na Černé hoře v Krkonoších by měla v příštích letech vzniknout rozsáhlá restaurace s pivovarem. Vyrůst má na místě Sokolské boudy, která je v dezolátním stavu a čeká na demolici. Nový objekt nebude kopií stávající boudy, ale novou stavbou.

Objekt ponese stejné jméno jako nynější Sokolská bouda. Za projektem stojí pražský developer Martin Kulík, který na záměru spolupracuje s miliardářem Tomášem Němcem a také s vlivným krkonošským podnikatelem Richardem Kirnigem, kterému patří Skiresort Černá hora - Pec.

Kulíkovi patří nedaleký Skiareál v Malé Úpě, kde má v bývalé Tippeltově boudě i známý pivovar Trautenberk. Právě jeho varna se má do Sokolské boudy v Janských Lázních přesunout.

„Měla by tam vzniknout velká restaurace. Ubytování by mělo být spíše minoritní. Měl by to být veřejný prostor, záchytný bod na hřebenech, o kterém by člověk věděl, že tam jsou kvalitní služby,“ uvedl Kulík.

Podle informací ČTK by demolice objektu mohla začít už na jaře. To ale Kulík nepotvrdil a k možnému termínu otevření se nevyjádřil.

„Máme zájem začít co nejdříve, ale řešíme ještě nějaká povolení. Pravděpodobnost, že stavbu sneseme letos, je ale velmi malá. Spíše bych to viděl až na příští rok,“ řekl.

Nový objekt nebude replikou nynější horské boudy, půjde o zcela novou stavbu. Objekt v nadmořské výšce 1270 metrů ale nesmí být vyšší než původní a nesmí překročit původní zastavěnou plochu. Formát je dán územním plánem. Budova však není památkově chráněná, stojí ve třetí zóně Krkonošského národního parku (KRNAP).

„Se Správou KRNAP je to projednané a záměr přestavby a rekonstrukce je povolený,“ doplnil mluvčí KRNAP Radek Drahný.

Jedna z největších srubových staveb v zemi
„Nechceme to uspěchat, nechceme to zkazit. Odmítám ale, že by se projekt komplikoval. Chceme nový objekt asi o 20 až 30 metrů posunout dál od cesty, to je předmětem všech těch řešení. Máme to celé připravené, ale nemáme zažádáno o povolení,“ vysvětlil Kulík.

Hotelové a restaurační služby začala Sokolská bouda nabízet v roce 1929 a je jednou z největších srubových staveb v České republice. Objekt je však léta nevyužívaný a chátrá. Výstavbu nové Sokolské boudy proto podporuje i starosta Janských Lázní Jiří Hradecký.

„Pokud stávající budova zmizí, bude to jen dobře. Jsme proti apartmánům, ale zvětšení nabídky Černé hory v podobě restaurace bude přínosem,“ potvrdil Hradecký.

Projekt je úzce spjatý s plánovaným propojením skiareálů Černý Důl, Janské Lázně a Pec pod Sněžkou v jeden velký resort, který nabídne až 60 kilometrů sjezdovek a propojovacích tratí. Sokolská bouda pak bude přímo v centru resortu. Oba projekty jsou však podle Kulíka dva samostatné záměry.




Sokolskou boudu čeká demolice, má tam být nová s pivovarem

Publikováno:před 5 letyZdroj:iMateriály.czAutor:ČTK

Zdevastovaný čtyřpodlažní krkonošský hotel Sokolská bouda v Janských Lázních na Trutnovsku čeká demolice. Nahradit ho má novostavba stejného jména s rozlehlou restaurací a pivovarem. ČTK to řekl majitel a pražský developer Martin Kulík.

Podle zjištění ČTK by demolice mohla začít už na jaře. To ale Kulík nepotvrdil a k možnému termínu otevření se nevyjádřil. „Máme zájem začít co nejdříve, ale řešíme ještě nějaká povolení. Když mi zavoláte za půl roku, budu vědět víc. Pravděpodobnost, že stavbu sneseme letos, je ale velmi malá. Spíše bych to viděl až na příští rok,“ řekl ČTK.

Sokolská bouda stojí ve třetí zóně Krkonošského národního parku (KRNAP) a není památkově chráněná. „Se Správou KRNAP je to projednané a záměr přestavby a rekonstrukce je povolený,“ řekl ČTK mluvčí KRNAP Radek Drahný. Hotelové a restaurační služby začala Sokolská bouda nabízet v roce 1929 a je jednou z největších srubových staveb v České republice.

Kulík na projektu nové budovy spolupracuje s miliardářem Tomášem Němcem a také s vlivným horským podnikatelem působícím v Krkonoších Richardem Kirnigem, kterému patří Skiresort Černá hora – Pec.

Kulíkovi patří nedaleký Skiareál v Malé Úpě, kde má v bývalé Tippeltově boudě i známý pivovar Trautenberk. „Nechceme to uspěchat, nechceme to zkazit. Odmítám ale, že by se projekt komplikoval. Chceme nový objekt asi o 20 až 30 metrů posunout dál od cesty, to je předmětem všech těch řešení. Máme to celé připravené, ale nemáme zažádáno o povolení," řekl Kulík.

Nový objekt nebude replikou nynější horské boudy, půjde o zcela novou stavbu. Objekt ale nesmí být vyšší než původní a nesmí překročit původní zastavěnou plochu. Formát je dán územním plánem. „Měla by tam vzniknout velká restaurace. Chtěli bychom tam udělat varnu pivovaru Trautenberk, aby se tam vařilo pivo. Ubytování by mělo být spíše minoritní. Měl by to být veřejný prostor, záchytný bod na hřebenech, o kterém by člověk věděl, že tam jsou kvalitní služby,“ uvedl Kulík.

Projekt je úzce spjatý s plánovaným propojením skiareálů Černý Důl, Janské Lázně a Pec pod Sněžkou v jeden velký resort, který nabídne až 60 kilometrů sjezdovek a propojovacích tratí. „Až se tyto areály propojí, Sokolská bouda bude v centru dění celých východních Krkonoš,“ řekl ČTK Kulík. Již dříve upozornil na to, že výstavba nové Sokolské boudy a projekt propojeného lyžařského resortu jsou dva samostatné záměry.

Výstavbu nové Sokolské boudy podporuje i starosta Janských Lázní Jiří Hradecký. „Pokud stávající budova zmizí, bude to jen dobře. Jsme proti apartmánům, ale zvětšení nabídky Černé hory v podobě restauace bude přínosem,“ řekl ČTK Hradecký.

Z údajů katastru nemovitostí a obchodního rejstříku vyplývá, že vlastníkem objektu v nadmořské výšce 1270 metrů nad mořem je společnost Sokolská bouda a. s. založena v prosinci 2016 Martinem Kulíkem, Jiřím Váchalem, Tomášem Němcem a společností Mega Plus, jednatelem je Richard Kirnig.

Sokolská bouda na Černé hoře se devadesátin nedožije, čeká ji demolice

Publikováno:před 6 letyZdroj:Krkonošský deníkAutor:Jan Braun

Legendární Sokolskou boudu na vrcholku Černé hory v Krkonoších čeká demolice. Místo ní vyroste nový objekt. Dennodenně kolem ní chodí špalíry turistů při výletu na Černou horu. Z bezprostřední blízkosti sledují, jak se kdysi slavný horský hotel a ubytovna proměnily ve vybydlenou ruinu.

Dřevěný čtyřpatrový kolos, postavený v roce 1929 v nadmořské výšce 1270 metrů, v němž bývalo sedmdesát pokojů a pět nocleháren a původně se z něj vysílal televizní signál, se devadesátin nedožije. Čtyřčlenná skupina investorů postaví na jeho místě novou krkonošskou boudu. Jsou mezi nimi Martin Kulík, jenž vlastní lyžařský areál v Malé Úpě, a Richard Kirnig, majitel SkiResortu Černá hora – Pec. „Sokolskou boudu v jejím současném stavu opravit nejde. Zachránit se nedá, na tom se shodli všichni,“ řekl Martin Kulík. Čeká ji demolice. „Chtěli jsme bourat už letos, ale víme, že k tomu dojde až příští rok,“ přiznal. Nový objekt má mít velký restaurační sál a sedmdesát lůžek. „Bude modernější, odpovídající současné době, ale zachová si horský rys," nastínil investor.

„Chceme vytvořit z nové Sokolské boudy epicentrum dění východních Krkonoš, kde se budou potkávat lidé mezi Černým Dolem, Janskými Lázněmi a Pecí pod Sněžkou. Úžasná poloha k tomu přímo vybízí,“ prozradil developer Kulík, který v loňském roce postavil na nohy v Malé Úpě někdejší hotel Družba, původní Tippeltovu boudu z roku 1911 a přebudoval ji na moderní minipivovar a hotel Trautenberk. Letos chce navíc na Pomezkách, kde mu patří lyžařský areál, vybudovat v prostoru mezi Trautenberkem a hotelem Hořec náměstíčko s menším kluzištěm, které bude v létě sloužit jako víceúčelové hřiště.

„Po téhle zkušenosti víme, jak je náročné takový objekt přestavět. A Sokolská bouda je ve výrazně, výrazně horším stavu. V takovém, že se nedá opravit. Už když jsme ji před lety kupovali, tak to byl objekt k demolici,“ řekl. Investici, nutnou k realizaci odvážných plánů, předpokládá obrovskou. „Přesáhne určitě sto milionů,“ naznačil.

Majitelé musí počítat s omezeními, které přinese výstavba v horském prostředí, v nadmořské výšce 1270 metrů. „Stavební sezona na horách je hrozně krátká, začíná se v květnu a končí v říjnu,“ podotkl.

Projekt nové Sokolské boudy není úplnou novinkou. Skupina investorů již před pěti lety uspořádala architektonickou soutěž. „S finálovým projektem pracujeme,“ poznamenal Martin Kulík. Navzdory dlouhé době, která uplynula od zrodu plánů, vydržela investorům energie změnit jedinečný prostor na vrcholku Černé hory. „Pořád to chceme, záměr jednoznačně zůstává,“ potvrdil Kulík. „Jsme čtyři investoři, máme na to peníze i chuť, abychom postavili novou Sokolskou boudu. V žádném případě nechceme z projektu vycouvat nebo ho prodat,“ zdůraznil.

V Krkonoších přibude další pivovar. Vyroste v nové Sokolské boudě

Publikováno:před 6 letyZdroj:Euro.czAutor:Ondřej Stratilík

Boom minipivovarů se nevyhýbá ani nejvyššímu českému pohoří. Martin Kulík, majitel Skiareálu Malá Úpa, postaví novou varnu v Sokolské boudě na vrcholu Černé hory.

Jak zjistil web Euro.cz, s výstavbou restauračního pivovaru počítá projekt nové Sokolské boudy. Práce by se měly rozjet už v letošním roce. Na místě dnešní čtyřpodlažní rekreační chaty vznikne hotel se zhruba šedesátkou lůžek a velkou restaurací vybavenou pivovarem.

„Výstav bude malý, pivovar bude vařit jen speciál pro Sokolskou,“ upřesňuje Martin Kulík. Kulík nehodlá založit novou značku, půjde prý o rozšíření výroby jeho dalšího Pivovaru Trautenberk. Ten už funguje od roku 2015 na Horní Malé Úpě v bývalé Tippeltově boudě.

Kdysi výstavní Sokolská bouda stojící na okraji Krkonošského národního parku patří Kulíkovi od roku 2008. S rozsáhlou rekonstrukcí mu pomůžou další investoři. Ať už Richard Kirnig, majitel Skiresortu Černá hora - Pec, či miliardář Tomáš Němec. Termín otevření nové Sokolské zatím nikdo z nich neupřesnil. Zádrhelem je krkonošské počasí, stavět se dá jen čtyři až pět měsíců ročně.

I když nový pivovar vznikne v úctyhodné výšce 1270 metrů, o nejvýše položenou výrobnu piva v Česku nepůjde. Prim bude stále patřit několik kilometrů vzdálenému Paroháči. Ten sídlí v prostorech Luční boudy ještě o 140 metrů výš.

Pražský developer Martin Kulík, majitel firmy Rodop, ovšem pivovary nebuduje jen v Krkonoších. Stojí i za značkou Hostivar, která vaří v architektonicky ceněné budově na pomezí Hostivaře a Horních Měcholup od roku 2011. A protože kapacita dva tisíce hektolitrů už nestačí, vedle Hostivaru nyní vzniká další pivovar.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.17.10.2019 11:296