Historie a současnost Soběslavského pivovaru

Žádné informace o pivovaru.


Více na stránkách pivovaru

V Soběslavi obnovili vaření piva

Publikováno:před 2 letyZdroj:Jižní Čechy Teď!Autor:Eva Výborná

Chce-li si někdo dát sklenici či půllitr soběslavského piva, má teď možnost. V Soběslavi totiž po 70 letech obnovili vaření piva. Úkolu vzkřísit tradici výroby zlatavého moku se ujala společnost Rašelina. Obnovený Měšťanský pivovar Soběslav se nachází v jejím sídle v Soběslavi Na Pískách. Pivo tady vaří podle postupů, které vycházejí z tradičních plzeňských receptur.

Točený světlý nebo polotmavý ležák si hosté mohou objednat třeba v hospůdce V Růžku na náměstí Republiky. Číšnice jim na stůl pivo přinese ve sklenicích či půllitrech s emblémem rožmberské pětilisté růže s náznakem stuhy. Tento znak je variací znaku měšťanského pivovaru, který se nachází na bráně do nádvoří soběslavského hradu. V jedné části hradu původní měšťanský pivovar přibližně od roku 1712 sídlil. Uprostřed zdi nad vjezdem na nádvoří je vyobrazený pivovarnický znak s královskou korunou, pivovarnickým náčiním a klasy ječmene. Pod znakem na skládané stuze lze přečíst nápis: Dej bůh štěstí! s letopočtem založení pivovaru 1628. Malý soběslavský pivovar byl totiž založený již v tomto roce a nacházel se v budově radnice na náměstí. Pozůstatkem a svědkem tehdejšího vaření piva v areálu hradu zůstává pivovarský komín. Na něm v současnosti mají hnízdo čápi, kteří ale letos již odletěli na jih.

„Od roku 1826 užíval pivovar výbor právovárečného měšťanstva," uvádí ve své knize Pohledy soběslavské Petr Lintner. Některé měšťanské domy ve městě měly takzvané právo várečné. V takovém domě býval v přízemí hostinec, krčma, šenk nebo mázhaus a tam se čepovalo pivo v pivovaru uvařené. „Od roku 1946 byla postupně výroba piva v Soběslavi omezována, až poslední sud opustil bránu pivovaru roku 1951," zmiňuje Petr Lintner, kdy tradice vaření piva ve městě byla přetržena.

To už ale v současných dnech neplatí, protože zlatavý mok z Měšťanského pivovaru Soběslav opět mohou zájemci ochutnat. V lahvích lze pivo zakoupit v Zahradním centru v sousedství sídla společnosti Rašelina. Kromě světlého a polotmavého ležáku mají v nabídce pšeničný speciál, svrchně kvašené Garden Ale a výrazně hořké IPA. Kdo by chtěl mít doma sklenici nebo půllitr s emblémem soběslavského pivovaru, má možnost. Prodávají je v infocentru v budově staré radnice, kde v Soběslavi bezmála před čtyřmi staletími s vařením piva začínali.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.06.09.2021 18:121