Historie a současnost Řemeslného pivovaru Siřem

Siřem
Malá vesnička nedaleko Žatce, schovaná mezi chmelnicemi…

Siřem u Žatce
Název obce pochází ze staročeského vlastního jména Sirzem. Prvně je v písemných pramenech pivovaruváděna v roce 1237, kdy se podle ní psal vladyka Bohuslav se synem Nevlasem. Roku 1325 vesnici král Jan Lucemburský prodal Vyšehradské kapitule. Ta zde nechala v polovině 14. století postavit farní kostel.
Dnes je Siřem malá, ospalá vesnička uprostřed chmelnic. Má ale svou zvláštní, výjimečnou atmosféru, která nám učarovala natolik, že jsme pivovar prostě nemohli postavit nikde jinde. Samotný pivovar se nachází na statku č. 7, v prostorách památkově chráněné staré myslivny.
Siřem má dlouhou chmelařskou tradici, skoro v každém statku - včetně toho našeho - je zachovalá stoletá technologie na sušení chmele a vesnice má také zaregistrovanou vlastní odrůdu Žateckého červeňáku "Siřem" (1969).

Franz Kafka v Siřemi
V roce 1917 diagnostikovali lékaři spisovateli pivovarFranzi Kafkovi (1883 - 1924) tuberkulózu. Na základě toho se rozhodl, že se vydá do vesnice jménem Siřem nedaleko Loun.
"Jeho příbuzní si tehdy mysleli, že si vybere nějaké sanatorium, ale on se vydal za svou milovanou sestrou Ottlou, která v Siřemi hospodařila," řekla Judita Matyášová, která společně s fotografem Janem Jindrou 14 let putovala po stopách Kafkových cest.
Na statku v tehdy německé obci se Kafkovi natolik zalíbilo, že zde zůstal osm měsíců. Právě Siřem, která se za 100 let téměř nezměnila, byla podle některých literárních historiků inspirací pro román Zámek.
Zdroj:Stránky Řemeslného pivovaru Siřem, 2018


Více na stránkách pivovaru