Historie a současnost Řemeslného pivovaru Siřem

Siřem
Malá vesnička nedaleko Žatce, schovaná mezi chmelnicemi…

Siřem u Žatce
Název obce pochází ze staročeského vlastního jména Sirzem. Prvně je v písemných pramenech pivovaruváděna v roce 1237, kdy se podle ní psal vladyka Bohuslav se synem Nevlasem. Roku 1325 vesnici král Jan Lucemburský prodal Vyšehradské kapitule. Ta zde nechala v polovině 14. století postavit farní kostel.
Dnes je Siřem malá, ospalá vesnička uprostřed chmelnic. Má ale svou zvláštní, výjimečnou atmosféru, která nám učarovala natolik, že jsme pivovar prostě nemohli postavit nikde jinde. Samotný pivovar se nachází na statku č. 7, v prostorách památkově chráněné staré myslivny.
Siřem má dlouhou chmelařskou tradici, skoro v každém statku - včetně toho našeho - je zachovalá stoletá technologie na sušení chmele a vesnice má také zaregistrovanou vlastní odrůdu Žateckého červeňáku "Siřem" (1969).

Franz Kafka v Siřemi
V roce 1917 diagnostikovali lékaři spisovateli pivovarFranzi Kafkovi (1883 - 1924) tuberkulózu. Na základě toho se rozhodl, že se vydá do vesnice jménem Siřem nedaleko Loun.
"Jeho příbuzní si tehdy mysleli, že si vybere nějaké sanatorium, ale on se vydal za svou milovanou sestrou Ottlou, která v Siřemi hospodařila," řekla Judita Matyášová, která společně s fotografem Janem Jindrou 14 let putovala po stopách Kafkových cest.
Na statku v tehdy německé obci se Kafkovi natolik zalíbilo, že zde zůstal osm měsíců. Právě Siřem, která se za 100 let téměř nezměnila, byla podle některých literárních historiků inspirací pro román Zámek.
Zdroj:Stránky Řemeslného pivovaru Siřem, 2018


Více na stránkách pivovaru

Značku Regionální produkt získal pivovar v Siřemi, vinařství i řeznictví

Publikováno:před 7 dnyZdroj:Žatecký deníkAutor:Petr Kinšt

Pivo, víno, dekorační předměty i několik zážitků se od konce března může nově prezentovat pod značkou Poohří regionální produkt.
„Je symbolické, že při devátém kole certifikace skupinu originálních výrobků a zážitků z Poohří rozšířilo celkem devět položek,“ říká ředitel Destinační agentury Dolní Poohří Lukáš Pichlík.

Certifikát výjimečnosti a originality udělila komise například zcela novému pivovaru, který vznikl v Siřemi na Podbořansku. Tuto obec proslavil nejen pobyt spisovatele Franze Kafky, ale také pěstování kvalitního žateckého chmele. Novinku v regionu představuje též vinařství Pod Chlumem, jehož vína dozrávají na svazích přírodní lokality Blšanský Chlum u Loun.

Trojlístek potravinářských výrobků doplňují masné výrobky řezníka Václava Vincíka z Lenešic. Mezi certifikované řemeslné výrobky se nově zařadily kraslice Andrey Havlíčkové z Karlových Varů a keramické slánky a pepřenky Ireny Maževské z Loun.

Poohří se však může pochlubit také jedinečnými akcemi a zážitky, které jinde nemůžete najít. Patří mezi ně například Krajské dožínky Ústeckého kraje, které se konají pravidelně v září v Peruci. Mezi originální zážitky z Poohří se zařadila pravidelná nedělní odpoledne s dechovým orchestrem Lounská třináctka, která probíhají v lounském KD Zastávka. Z nabídky Kulturního zařízení města Postoloprty bylo vybráno Drátování s Blankou – kurzy pro dospělé i děti. Další certifikát pak putuje do ateliéru Eiwan, který už má jeden certifikát za své originální výrobky z opuky a říčních kamenů z Ohře. Tentokrát ho manželé z Evaně u Libochovic získali za tvůrčí dílny nazvané Mezi kameny domova.

Regionálním správcem značky Poohří regionální produkt je Destinační agentura Dolní Poohří. Certifikace výrobků, služeb a zážitků probíhá již čtvrtým rokem. Úspěšní žadatelé mohou značku a logo s modrými vlnkami využívat na svých produktech a propagačních materiálech.

Certifikáty jsou platné dva roky a po vypršení jejich platnosti je nutné požádat o obnovení. „Celý proces je však pro žadatele bezplatný, vyžadujeme pouze předložení vzorků v případě výrobků. Komise se schází pravidelně dvakrát v roce. Další kolo proto plánujeme opět na podzim,“ dodává Lukáš Pichlík.

Cílem certifikace je propagovat a doporučovat turistům originální výrobky z daného regionu, v tomto případě podél celého toku řeky Ohře. Pro návštěvníky regionu představuje logo snadnou orientaci, jak získat kvalitní a zaručeně místní službu nebo produkt.

Značka Poohří regionální produkt je součástí rodiny 27 regionálních značek z celé České republiky. Všechny služby, zážitky a produkty si mohou zájemci prohlédnout na webu regionalni-znacky.cz.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.12.04.2019 08:091