Historie a současnost Pivovaru Samson

Pivovar Samson, a.s., České Budějovice patří do portfolia společnosti AB InBev, která je největším světovým pivním koncernem. Mezi jeho další značky patří například Stella Artois, Corona či Foster´s. Česká republika jako pivní velmoc si v jeho portfoliu získává čím dál důležitější postavení, čemuž napomáhá investování do jejích tradičních značek, jako je právě Samson.
Zdroj:Stránky Pivovaru Samson, 2017


Více na stránkách pivovaru

Podivné ztráty budějovického pivovaru Samson neberou konce

Publikováno:před 6 měsíciZdroj:Info.czAutor:Marek Kerles

České pivovarnictví dalo světu kromě světoznámého ležáku zřejmě ještě jeden světový unikát. Českobudějovický pivovar Samson už takřka 30 let za sebou prodělává desítky milionů korun ročně, a přitom ho jeho majitelé, největší světová pivovarnická skupina na světě AB InBEV, z neznámých důvodů stále udržují při životě. Ani loňský rok nebyl výjimkou. Podle aktuální zprávy auditora prodělal loni pivovar Samson na každém prodaném litru piva zhruba 10 korun.

Kdo se jen trochu vyzná v českých pivovarnických reáliích, dobře ví, že v Českých Budějovicích fungují dva velké podniky. Pivovar Samson, původně založený v roce 1795 německými právovárečníky jako Budějovický měšťanský pivovar, a Budějovický Budvar, založený českými měšťany o 100 let později.

I za socialismu měly oba pivovary ve městě přísně rozdělená teritoria. V jižní části města směrem na Český Krumlov se točil takřka výhradně Samson, v ostatních Budvar. Své příznivce měly obě značky, byť v případě Budějovického Budvaru se jednalo o značku ve světě nepochybně známější a exportně úspěšnější.

Ani výstav obou pivovarů nebyl nijak výrazně rozdílný. V roce 1990 uvařil Budějovický Budvar 465 tisíc hektolitrů, u Samsonu pochází první dohledatelný údaj jako u samostatného pivovaru z roku 1994 a uvádí číslo 325 tisíc hektolitrů.

Pivovar AB InBev vykázal zisk téměř 109 miliard

Publikováno:před rokemZdroj:Forbes.czAutor:ČTK

Největší světový pivovar Anheuser-Busch InBev zvýšil ve čtvrtém čtvrtletí zisk před zdaněním, úroky a odpisy o 7,6 procenta na 4,95 miliardy dolarů, tedy zhruba 108,9 miliardy korun. Nižší prodej, zejména v Severní Americe a v Asii, firmě vykompenzovaly vyšší ceny. Výsledky hospodaření, které firma ve čtvrtek zveřejnila v tiskové zprávě, překonaly očekávání trhu.

Analytici v průměru počítali s nárůstem zisku o 7,1 procenta. Pivovar uvedl, že objem nápojů mu v posledním čtvrtletí klesl o 0,6 procenta. Na trhu se přitom čekal opačný vývoj.

Za celý loňský rok firma zvýšila zisk před zdaněním, úroky a odpisy o 7,2 procenta na 19,84 miliardy dolarů. Většímu růstu podle ní bránily mimo jiné ceny komodit a zvýšené náklady, zejména ty na distribuci.

Pivovar zopakoval střednědobou prognózu, podle které by měl jádrový zisk v letošním roce vykázat růst o čtyři až osm procent. U tržeb čeká firma nárůst ještě výraznější.

Skupina AB InBev vznikla v roce 2008, kdy belgický pivovar InBev převzal za 52 miliard dolarů amerického konkurenta Anheuser-Busch. V roce 2016 skupina koupila zhruba za 100 miliard dolarů svého největšího rivala SABMiller.

Mezi značky skupiny AB InBev patří například Budweiser, Beck’s, Corona či Stella Artois. V České republice firma vlastní českobudějovický pivovar Samson.

Jaký byl rok 2022 pro Pivovar Samson?

Publikováno:před rokemZdroj:Budějcká Drbna

Letošní rok byl pro Pivovar Samson ve znamení úspěchu na několika mezinárodních degustačních soutěžích. S generálním ředitelem pivovaru Ing. Danielem Dřevikovským jsme si povídali nejen o úspěších, ale i o tom, jak se v pivovaru vypořádali se současnou turbulentní dobou a jaké mají plány na příští rok. 

Jak jste u Vás v pivovaru zvládli pomalu končící rok 2022?
Popravdě, nebyl to rok jednoduchý. Všichni jsme pocítili rostoucí ceny vstupů a energií, v Pivovaru Samson nevyjímaje. Pro výrobu používáme pouze ty nejkvalitnější suroviny, jako je žatecký chmel a vysoce jakostní český slad, z čehož rozhodně nechceme slevovat. Také proto jsme, stejně jako ostatní pivovary, museli naše pivo zdražit, a to v průměru o více než 10 procent. 

Pivovar Samson se již několik let poměrně úspěšně účastní mnoha degustačních soutěží. Podařilo se Vám i letos získat nějaké medaile?
Ano, i letos jsme naše piva přihlásili do několika mezinárodních degustačních soutěží, a opravdu se zadařilo. Za největší úspěch považujeme medaili pro náš Samson BOCK, který byl na londýnském klání World Beer Awards oceněn odbornou komisí jako vůbec nejlepší ležák typu Bock na světě. Opět jsme tak porazili Bocky z Německa, odkud tento typ silného ležáku pochází. Kromě toho jsme si z Londýna přivezli další 4 ocenění a jednu bronzovou medaili z bavorské soutěže European Beer Star, kterou získala naše světlá výčepní desítka. Ze všech těchto úspěchů mám ohromnou radost a jsem hrdý na práci našich zaměstnanců, kteří ji dělají s láskou, což se zajisté odráží i na kvalitě všech piv z naší produkce. Pivovar Vám prostě přiroste k srdci. 

Je naopak něco, co se nepovedlo?
Každý, kdo nyní po několika letech ochutná pivo Samson, je příjemně překvapen. Chtěli bychom, aby tuto možnost mělo co nejvíce lidí, a to i mimo českobudějovický region. Nutno ale uznat, že to se nám zatím nedaří v takové míře, v jaké bychom chtěli. V tomto ohledu je před námi ještě dlouhá cesta. Aktuálně se soustředíme na trh kolem komína, čehož si naši zákazníci patrně všimli. Daří se nám Samson dostávat zpět do provozoven v Českých Budějovicích a jeho okolí. K tomu nám zajisté pomohla i letos otevřená Pivovarská zahrada v areálu pivovaru. Po letech se nám stává, že si hospodští sami zavolají do pivovaru, že by chtěli Samson točit ve své restauraci. A z toho máme největší radost! 

Pivovar Samson si letos připravil pro Budějčáky mnoho akcí a aktivit, celkově je více otevřený veřejnosti. Budete v tomto trendu pokračovat?
Určitě ano, všechny tyto aktivity se setkaly s velmi pozitivními ohlasy, ať už se jednalo o otevření Pivovarské zahrady, komentované prohlídky pivovaru, divadelní představení odehrávající se v našich podzemních prostorách, podporu hokejového týmu HC Samson, fotbalový Samson cup nebo tradiční Svatováclavské slavnosti na nádvoří pivovaru. Právě slavnosti jsme si náležitě užili my i návštěvníci a hodnotíme je jako velmi povedené. Kromě doprovodného kulturního programu, jehož vrcholem bylo vystoupení folklorního souboru Úsvit s úžasnou tradicí, na návštěvníky čekalo naražení dřevěného sudu a ochutnání piva z něj, spousta výborného jídla, a hlavně náš nefiltrovaný ležák a vavříny ověnčený BOCK. 

Jaké další projekty pro veřejnost pivovar Samson připravuje?
Na adventní období jsme připravili Svatomikulášský ležák, z jehož výtěžku poputuje příspěvek na opravu budějovické katedrály svatého Mikuláše. Prodej tohoto svátečního speciálu je zajištěn u stánku hned vedle katedrály. Naše pivo lze ochutnat na adventních trzích na českobudějovickém náměstí. A závěr roku zakončíme podporou již tradičního závodu budějovických otužilců na slepém rameni řeky Malše, který je naplánován na 31. 12., tam budou moci návštěvníci kromě našeho piva ochutnat i speciální svařené víno s přídavkem tmavého ležáku Samson, autorem receptury je náš pan sládek Radim Lavička. 

Zdá se, že uplynulý rok byl pro Samson navzdory okolnostem nakonec úspěšný. Jaké jsou plány na rok další?
Chtěli bychom pokračovat ve znovudobývání v minulosti ztraceného pivního trhu. Již nyní je jasné, že budeme mít nejlepší výstav sudového piva za posledních 10 let, což je výsledek trpělivé práce našeho pivovarského týmu a vysoké kvality našich piv, za což kolegům v Samsonu velice děkuji a blahopřeji.

Je něco, co byste (nejen) fanouškům piva Samson chtěl vzkázat?
Chtěl bych všem popřát příjemné prožití vánočních svátků, aby je hlavně prožili v klidu a pohodě v okruhu svých blízkých, a hodně sil do nového roku! A pokud budou mít čas a chuť na dobré pivo, aby se zastavili v naší zrekonstruované pivovarské prodejně nebo v některé z hospod, kde se nově čepuje Samson, jako je například restaurace Vatikán na Lannově třídě. Dej Bůh štěstí! 

Nejlepší bock na světě vaří Samson

Publikováno:před rokemZdroj:České nápoje

Pivovar Samson letos slaví na poli mezinárodních degustačních soutěží velkolepý úspěch! Pivo Samson BOCK bylo na londýnském klání World Beer Awards 2022 oceněno jako vůbec nejlepší ležák typu BOCK na světě. V Londýně vyhrála i další čtyři piva z produkce Pivovaru Samson, šesté ocenění si pak nejstarší českobudějovický pivovar veze ze sousedního Německa, konkrétně z mnichovské soutěže European Beer Star 2022. Pivovar Samson tak navazuje na úspěchy z předešlých let.

V Londýně již Pivovar Samson dobře znají z předešlých let, na mezinárodním klání totiž boduje od doby, kdy celá výrobní část prošla modernizací, a to již po šesté v řadě. Na své úspěchy z minulých ročníků navázala Samson ležák jedenáctka, Nachmelený ležák i Samson BOCK. Samson BOCK si navíc opět triumfoval a stejně jako před čtyřmi lety získal ocenění celosvětový titul World’s Best Lager Bock.

„Ocenění pro Samson BOCK si velice vážíme. Tento typ piva pochází původně z Německa, kde má velikou tradici a porazit německou konkurenci pro nás má obzvláště velikou váhu. Pivo typu BOCK se v našem pivovaru již dříve vařilo, inspiraci k naší receptuře jsme našli v 124 let staré knize, kterou naši předkové vydali u příležitosti tehdejšího výročí 100 let od založení našeho pivovaru. I tehdy mělo pivo veliký ohlas mezi tuzemskými i zahraničními zákazníky,“ říká generální ředitel Pivovaru Samson Daniel Dřevikovský.

V Anglii zazářil pivovar i s nejnovějším přírůstkem rodiny Samson, Pitem za studena chmeleným, které získalo bronzovou medaili v kategorii českých nealkoholických piv. Bronz si odnesl i ležák Samson v kategorii klasických českých ležáků, stříbrnou medaili pak Nachmelený ležák v kategorii nachmelený český ležák. Jako nejlepší český tmavý ležák v kategorii Country Winners byl oceněn Samson tmavý. Z bavorského Mnichova, který je doslova pivní metropolí, si Samson veze medaili bronzovou za svou světlou výčepní desítku.

„Máme radost, a to obrovskou. Jsem hrdý na práci všech našich zaměstnanců, kteří se každý den zasazují, aby se budějčáci mohli těšit z toho, že naše pivo dělá opět slávu po světě tak jako v dobách našich předchůdců. Naši zaměstnanci svou práci dělají s láskou, a i to se zajisté odráží na kvalitě všech piv z naší produkce,“ doplňuje Dřevikovský.

World Beer Awards i European Beer Star jsou mezinárodně uznávané prestižní degustační soutěže, které vybírají ta nejlepší piva v nejrůznějších kategoriích. Patří k absolutní špičce pivních evropských klání. O výsledcích obou soutěží rozhoduje odborná porota, jejíž členové z celého světa jsou kapacitami ve svém oboru.

Téměř všechna vítězná piva si mohou obyvatelé Českých Budějovic nyní navíc vychutnat v nově otevřené letní pivovarské zahradě, která vyrostla přímo v areálu pivovaru. Zahrada svým stylem připomíná letní občanskou plovárnu z 30. let. K pivu si návštěvníci mohou dát tradiční české chuťovky jako například nakládaný hermelín, utopenec, párky či olomoucké tvarůžky, vybrané večery zde probíhají i hudební vystoupení.

Největším lákadlem je ale samozřejmě čerstvé pivo stáčené přímo z Pivovaru Samson. „Například nefiltr se ráno stočí do sudů a odpoledne se naráží. Chuti takového správně ošetřeného a čerstvého piva se máloco vyrovná,“ říká hlavní sládek Pivovaru Samson Radim Lavička. Právě nefiltr se nyní těší velké oblibě všech návštěvníků. S koncem léta a uzavřením pivovarské zahrady si budou moci nefiltrovaný Samson lidé nadále užít v restauraci Vatikán na českobudějovické Lannově třídě. Ta nově nabízí též piva z produkce Pivovaru Samson.

Pivovar Samson: Půlmiliardová ztráta, kolem které panuje podivné ticho

Publikováno:před rokemZdroj:Info.czAutor:Marek Kerles

Českobudějovický Pivovar Samson, patřící nadnárodní skupině AB-INBEV, předloni při stomilionových tržbách prodělal takřka 70 milionů. Už tento samotný fakt považují někteří odborníci za těžko uvěřitelný. Přitom pivovar prodělává desítky milionů ročně dlouhodobě. Celá věc možná souvisí s plány na privatizaci Budějovického Budvaru.

Zatímco se někteří politici přou o to, zda je vysoce ziskový národní podnik Budějovický Budvar pro stát přínosem a neměl by být raději prodán (naposledy se pro prodej vyslovila předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová), výsledky Samsonu by měly politiky minimálně nabádat k opatrnosti, nebo alespoň k úvahám nad smyslem privatizace pivovaru.

Důvod je jednoduchý. Pivovar Samson byl na rozdíl od Budvaru privatizován už v devadesátých letech (v rámci skupiny Jihočeských pivovarů) a od roku od roku 2014 ho vlastní nadnárodní pivovarnická skupina AB-INBEV (dříve Anheuser Busch), Ta s národním podnikem Budějovický Budvar vede po celém světě soudní spory o značku Budweiser.

Na tom, že největší světový výrobce piva vstoupil do tehdy už silně zadluženého druhého budějovického (v řádu stamilionů) pivovaru, by nebylo nic divného, kdyby se při pohledu na výsledky hospodaření nejednalo doslova o prvoplánovou ekonomickou sebevraždu.

Pivovar Samson zmodernizoval sudovou i lahvovou linku

Publikováno:před 2 letyZdroj:Průmyslová automatizaceAutor:ČTK

Pivovar Samson v Českých Budějovicích, který patří do belgicko-brazilské společnosti AB InBev (ABI), skončil předloni ve ztrátě po zdanění 67,8 milionu korun. Meziročně ji snížil o 4,3 milionu. Tržby z prodeje výrobků a služeb stouply v roce 2020 o 5,3 procenta na 103,9 milionu. Výstav vzrostl meziročně o 3,6 procenta na 91.200 hektolitrů. Vyplývá to z výroční zprávy zveřejněné ve Sbírce listin.

Pro rok 2021 naplánoval pivovar stejný výstav jako o rok předtím a počítal s tržbami 99,2 milionu korun. Předloni dál pivovar investoval do výrobních technologií. Loni chtěl investovat přes 30 milionů Kč, vedle jiného zmodernizovat sudovou i lahvovou linku, řekl již dříve ČTK ředitel pivovaru Daniel Dřevikovský. Ztráty způsobené pandemií v roce 2020 podle něj pomohl mírnit i export, který meziročně vzrostl o 3,5 procenta. Ke konci roku 2020 dosáhla ztráta za všechna minulá období 429,5 milionu korun. Meziročně stoupla o 72 milionů Kč.

Pivovar s 80 zaměstnanci až do roku 2023 nečeká, že se ze ztráty dostane. K prosinci 2019 měl pivovar daňově uznatelnou ztrátu 303,4 milionu Kč. Vyplývá to z posudku, který vypracovala společnost KPMG.

Loni od 1. listopadu zdražil Samson půllitr sudového piva o korunu. Pivovar tak reagoval na rostoucí ceny vstupů, řekl Dřevikovský. Náklady Samsonu loni stouply meziročně od pěti po několik desítek procent, podle druhu komodity.

AB InBev koupila pivovar v roce 2014 od společnosti Taurus One Limited se sídlem na Kypru. ABI dosud do Samsonu investovala téměř půl miliardy korun. Samson vyváží téměř do 20 zemí, asi polovinu produkce. Skupina AB InBev vyrábí piva Budweiser, Stella Artois, Corona, Foster's, Leffe či Löwenbräu. Na globální produkci piva se podílí téměř čtvrtinou.

Pivovar Samson zdražil sudové pivo o korunu, o cenách lahvového jedná

Publikováno:před 2 letyZdroj:České novinyAutor:ČTK

Pivovar Samson v Českých Budějovicích, který patří do belgicko-brazilské společnosti AB InBev (ABI), zdražil od 1. listopadu půllitr sudového piva o korunu. O zdražení lahvového vyjednává s řetězci. Pivovar tak reaguje na rostoucí ceny vstupů, řekl na dotaz ČTK ředitel pivovaru Daniel Dřevikovský. Některé restaurace zdražily točený Samson o tři koruny na 30 Kč, zjistila ČTK.

Náklady Samsonu stouply meziročně od pěti po několik desítek procent, podle druhu komodity. Zdražením reaguje Samson na to, že vzrostly ceny prakticky všech nákladových položek. "O několik desítek procent narostla cena elektřiny, skokově narostly ceny přepravy, zdražily základní suroviny včetně kvalitního českého sladu. Bezprecedentně rostou ceny obalových materiálů," uvedl ředitel.

Rostou i náklady na údržbu technologií. Na trhu podle ředitele navíc chybí dostatek materiálu pro výrobu palet či nerezových zařízení. "Inflace pak tlačí na nárůst ceny práce," doplnil Dřevikovský.

Na podzim zvedly ceny i jiné pivovary. Plzeňský Prazdroj zdražil od října pivo v průměru o tři procenta. Dotklo se to většiny produktů, v průměru šlo o 46 haléřů na půllitr. Poprvé po třech letech se to týkalo také čepovaných piv. Pivovary Staropramen, které jsou druhým největším producentem piva v ČR, zdražovaly vybraná sudová a tanková piva v průměru o 2,9 procenta. Budějovický Budvar letos postupně zdražuje exportním zákazníkům. Zdražit bude muset i v ČR, zatím řeší, o kolik to bude, řekl ČTK v říjnu ředitel Budvaru Petr Dvořák.

Samson měl loni výstav přes 91.000 hektolitrů. V roce 2019 měl pivovar s 80 zaměstnanci tržby 98,7 milionu Kč a skončil ve ztrátě po zdanění 72,1 milionu. Ke konci roku 2019 dosáhla ztráta za všechna minulá období 357,4 milionu. Vyplývá to z výroční zprávy. Loňské výsledky zatím nezveřejnil. Letos plánoval Samson tržby 101,9 milionu a ztrátu 71,1 milionu.

AB InBev koupila pivovar v roce 2014 od společnosti Taurus One Limited se sídlem na Kypru. ABI dosud do Samsonu investovala téměř půl miliardy korun. Samson vyváží téměř do 20 zemí, asi polovinu produkce. Skupina AB InBev vyrábí piva Budweiser, Stella Artois, Corona, Foster's, Leffe či Löwenbräu. Na globální produkci piva se podílí téměř čtvrtinou.

Stříbrný Samson. Jeho světlá desítka uspěla v české degustační soutěži

Publikováno:před 3 letyZdroj:Protext.czAutor:Jan Strnad

Světlá výčepní desítka stanula na stupních vítězů v tuzemské degustační soutěži Pivo České republiky 2021 a pro Pivovar Samson vybojovala stříbrnou medaili. Druhá největší degustační soutěž u nás má tradici již 25 let. Každoroční klání se konalo jako součást Mezinárodního pivního festivalu XXXI – 2021 v Českých Budějovicích.

Degustační soutěž proběhla pod dohledem renomovaných garančních a certifikačních autorit. Soutěžilo se ve 39 kategoriích a Samson desítka uspěla v kategorii Světlé výčepní pivo. Pivovar Samson v soutěžích kvality uspěl po rozsáhlé modernizaci provozu již poněkolikáté.

"V nedávné době uspěla naše piva na mezinárodním poli v Londýně v soutěži World Beer Awards, nyní slavíme úspěchy i u nás. Stříbrná pečeť dokazuje, že jsme hrdým konkurentem českým pivům, která jsou celosvětově uznávaná. Takového uznání si velmi vážíme,“ říká generální ředitel Pivovaru Samson Daniel Dřevikovský.

Pivovar Samson si z mezinárodního degustačního klání World Beer Awards letos odvezl medailí hned pět. Oceněn byl speciál BOCK, Samson ležák jedenáctka i tradiční dvanáctka, dále Nachmelený ležák a z nízkoalkoholických piv Pito. Světlá desítka v degustačních soutěžích uspěla letos poprvé.

"Dlouhodobě se zaměřujeme na modernizaci výroby, která by nám měla zajistit stálou a konzistentní produkci dobrého piva. Ocenění v degustační soutěži nám dělá radost, ale bereme ho také jako velký závazek, abychom tuto kvalitu piva udrželi,“ doplňuje manažerka kvality Pivovaru Samson Martina Lustová.

"Naše desítka je jednoduše klasika. Je nutné dbát na nejpřísnější dodržování technologických postupů a správně vybalancovat chuť. Uznání v degustační soutěži je pro nás motivací do budoucna a nesmírně si jej vážíme,“ tvrdí sládek Pivovaru Samson Radim Lavička.

Pivovar Samson s.r.o. patří do společnosti AB InBev, která je největším světovým výrobcem piva. Mezi další značky tohoto koncernu patří například Stella Artois, Corona, Leffe či Beck´s. Samson je nejstarším českobudějovickým pivovarem, což hrdě zdůrazňuje i na svých nových etiketách. Stabilně vysokou kvalitu produkce Pivovaru Samson dokazují mnohá ocenění z prestižních degustačních soutěží. Čelní příčky ve svých kategoriích získává Samson nejen opakovaně v Londýně na World Beer Awards, ale ceny si dále přivezl z Austrálie (Australian International Beer Awards), Belgie (Brussels Beer Challenge) a soutěží Pivo České republiky či z degustací českých pivních znalců v rámci První pivní extraligy.

Samson přivezl 5 medailí z World Beer Awards

Publikováno:před 3 letyZdroj:České nápoje

Pivovar Samson zazářil na londýnském klání mezinárodní degustační soutěže World Beer Awards. Nejstarší budějovický pivovar dosáhl nového rekordu a z letošního ročníku soutěže si přivezl hned pět medailí.

Navázal tak na úspěchy z minulých let, a to už počtvrté v řadě. Jako nejlepší pivo ve své kategorii byl vyhlášen speciál Samson BOCK a zlato v segmentu nealkoholických a nízkoalkoholických piv získalo i Pito. Stříbro si z Londýna veze Samson ležák jedenáctka. Bez ocenění nezůstala ani novinka Nachmelený ležák i tradiční dvanáctka s bronzovými medailemi. BOCK a Pito navíc postupují do celosvětového kola.

World Beer Awards je mezinárodně uznávaná prestižní degustační soutěž, která vybírá ta nejlepší piva v nejrůznějších kategoriích. Patří k absolutní špičce pivních evropských klání. O výsledcích soutěže rozhoduje odborná porota, jejíž členové z celého světa jsou kapacitami ve svém oboru.

Pivovar Samson si v minulém roce z Londýna přivezl stříbrnou medaili za speciál BOCK v kategorii nejlepší ležák typu „Bock“. O rok dříve to zase byly dvě zlaté medaile, jedna za nejlepší nealkoholické pivo České republiky a druhá za nejlepší tmavý ležák, jeden celosvětový titul World’s Best Lager Bock pro Samson BOCK a ještě bronzová medaile za světlý ležák českého typu vařený v České republice. V roce 2018 to byla zlatá pro Samson ležák za nejlepší ležák českého typu a stříbrná pro Pito za nejlepší nealkoholické pivo v České republice.

„Takový úspěch nemá v novodobé historii našeho pivovaru obdoby. Pět ocenění z takto uznávané celosvětové soutěže nám udělalo obrovskou radost. Zároveň cítíme velikou zodpovědnost v další práci, abychom vysokou kvalitu udrželi a dále se zlepšovali,“ říká Daniel Dřevikovský, generální ředitel Pivovaru Samson. "Zájmy spotřebitelů jsou pro nás vždy na prvním místě a budeme i nadále vynakládat veškeré úsilí, abychom dodávali ta nejlepší piva," dodává. Pivovar pokračuje ve zlepšování svého zázemí: do konce roku bude zrekonstruována sudová linka a celkovou renovací letos prošla také pivovarská prodejna, kde je kromě kompletního sortimentu k mání například i čerstvě stáčený nepasterovaný ležák.

„Největší radost mám z ocenění Nachmeleného ležáku. Jedná se o pivo opravdu jedinečné chuti. Má výrazné chmelové aroma, přičemž je ale výborně pitelné a zanechává lahodný dojem po napití. Vybalancovat takovou harmonii už vyžaduje opravdové zkušenosti. A náš tým v testu na mezinárodní soutěži obstál,“ hodnotí sládek Pivovaru Samson, Radim Lavička. Novinka Nachmelený ležák byla uvedena na trh minulý rok.

Pivovaru Samson stoupl výstav, investuje 30 milionů korun

Publikováno:před 3 letyZdroj:Průmyslová automatizaceAutor:ČTK

AB InBev koupila pivovar v roce 2014 od společnosti Taurus One Limited se sídlem na Kypru. ABI dosud do Samsonu investovala téměř půl miliardy korun. Samson vyváží téměř do 20 zemí, asi polovinu produkce.

Pivovar Samson v Českých Budějovicích, který patří do belgicko-brazilské společnosti AB InBev (ABI), měl loni výstav přes 91.000 hektolitrů. Meziročně vzrostl o 3000 hektolitrů. Ztráty dané koronakrizí pomohl zmírnit i vývoz, jenž stoupl o 3,5 procenta. Letos Samson investuje přes 30 milionů Kč, zmodernizuje sudovou i lahvovou linku. ČTK to řekl ředitel pivovaru Daniel Dřevikovský.

Kvůli tomu, že byly loni část roku zavřené restaurace, se snížil odbyt sudového piva v řádu několika tisíc hektolitrů. "Zaměřili jsme se proto na prodej lahvového piva a byl to krok správným směrem. Ztráty způsobené pandemií pomohl mírnit i export, který meziročně vzrostl o 3,5 procenta," uvedl ředitel. Rostoucí výstav považuje za úspěch. Při jarní koronakrizi zastavil pivovar dočasně linku na stáčení piva do sudů. Pivo ale likvidovat nemusel, asi 1500 sudů, které měl na skladě, prodal díky slevám, uvedl již dříve ředitel.

Letos pivovar zmodernizuje sudovou stáčecí linku. Zlepší i technologii chlazení. "Pro lahvovou linku pořizujeme automatickou paletizaci přepravek a kartonů a v souladu s naší dlouhodobou strategií budeme dál investovat do vybavení laboratoře či technologií pro precizní kontrolu výrobního procesu," uvedl ředitel.

Samson rovněž předělal prodejnu v areálu, kde nabízí i nepasterovaný ležák. Připravená je turistická prohlídková trasa pivovarem, vede přes historickou humnovou sladovnu a podzemím. Samson také chystá zahradní restauraci v části areálu, která přiléhá k relaxační zóně Malého jezu. Pořídí i výčepní zařízení a venkovní stánky pro své zákazníky, kteří budou pořádat venkovní akce.

V roce 2019 měl pivovar s 80 zaměstnanci tržby 98,7 milionu Kč a skončil ve ztrátě po zdanění 72,1 milionu. Ke konci roku 2019 dosáhla ztráta za všechna minulá období 357,4 milionu. Vyplývá to z výroční zprávy. Letos plánuje tržby 101,9 milionu a ztrátu 71,1 milionu. Až do roku 2023 nečeká, že se ze ztráty dostane. K prosinci 2019 měl pivovar daňově uznatelnou ztrátu 303,4 milionu Kč. Vyplývá to z posudku, který vypracovala společnost KPMG.

AB InBev koupila pivovar v roce 2014 od společnosti Taurus One Limited se sídlem na Kypru. ABI dosud do Samsonu investovala téměř půl miliardy korun. Samson vyváží téměř do 20 zemí, asi polovinu produkce. Skupina AB InBev vyrábí piva Budweiser, Stella Artois, Corona, Foster's, Leffe či Löwenbräu. Na globální produkci piva se podílí téměř čtvrtinou.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.11.10.2023 10:0283