Historie a současnost pivovaru U Rybiček

Vaření piva se v našem královském městě Stříbře obnovilo až po 57 letech, díky podnikateli Davidu Rybovi, který zde založil nový rodinný pivovar U Rybiček. Ten vznikl adaptací domů č.p.31 a v roce 2007 zahájil svou činnost. Pivovar nabízí 5 druhů vlastního piva: světlé ječné pivo Stříbrňák 10°, Argent 12°, černé pivo Horník 13°, pšeničné pivo Weissbier Duchmaus 14°a několikrát do roka speciály, jako např. Ale Burning Fish 13°nebo pivo typu BOCK Sleeping Fish 15°, Májové i Vánoční speciály, apod. Varna pivovaru je umístěna přímo v pivovarské restauraci. V ní se návštěvníci můžou těšit na bohatý výběr z mnoha specialit typicky českých i specialit s přídavkem piva. Prostředí je příjemné, prostor doplněn krbem, sušeným chmelem a originálními kresbami. Nechybí zde ani všechna ocenění, která naše piva dostala. Pivo se zde čepuje přímo z ležáckých tanků.

Pivovar je od konce roku 2012 uzavřen a technologie byla přestěhována do Opavy.

Stříbrští: Jsme hrdí na to, že máme vlastní pivo

Publikováno:před 17 letyZdroj:Tachovský deník

„Nemám k čemu bych chuť dvanáctky Argentu přirovnal, je to úplně jiná chuť než, kterou znám,“ řekl po prvním ochutnání zlatavého moku Luděk Gasseldorfer, který se zúčastnil slavnostního otevření rodinného pivovaru U Rybiček ve Stříbře. „Dám doporučení všem kamarádům,“ dodal.

Královské město se tak po více jak padesáti letech dočkalo svého vlastního piva. Rodinný pivovar vyrostl přímo pod nosem Plzeňského giganta. Stříbrští jsou na to patřičně hrdí. „Je to v pořádku, že máme vlastní pivo. Je dobré, aby byla konkurence pro ostatní pivovary. Pochopitelně, že jsem na to hrdá, i když nejsem pivařka,“ uvedla Karla Goldobinová ze Stříbra. „Máme se tak čím pochlubit. Nesu mok ochutnat manželovi, a určitě si cucnu i já,“ dodala s úsměvem.

I ostatní účastníci víkendové slávy si tekutý chléb pochvalovali. „Má nahořklou chuť, tak jak to mám rád a je ze sedmého schodu,“ míní Laco Kajaba ze Stříbra. „Lidé si možná budou hůře zvykat na speciality, ale já se těším na hospůdku, kde se pivo bude čepovat,“ uvedl Kajaba.

„Přijel jsem sem z Plzně. Objíždím pivovary a píšu o nich na internetu. Myslím si, že je dobré, že ve stínu Plzeňského pivovaru vyrostla další varna. Stříbro je navíc na hlavním tahu a pro turisty by pivo mohlo být dobrým lákadlem,“ konstatoval Luděk Gasseldorfer.

Stejného názoru je i starosta města. „Určitě nový pivovar přitáhne do našeho města turisty. Málokdo ví, že u nás ve Stříbře byl jeden z nejstarších pivovarů v Čechách, a pivo se zde vařilo sedm set padesát let. Doufám, že rodinný podnik na to opět naváže,“ vyslovil přání Miroslav Nenutil, starosta Stříbra.

Dvouhodinovým programem provázel populární bavič Petr Novotný a zazpívat přijel František Ringo Čech.

Známá dvojice spolu s majitelem pivovaru ohodnotila i tvůrce jména lahodného moku. Desítka se tak dočkala názvu Stříbrňák, dvanáctka jména Argent, speciál bude Ostrostřelec, černé pivo Horník a čtrnáctka ponese jméno Duchmaus, po malém skřítkovi a strážci pokladů. Dvojnásobným vítězem se stal Karel Neuberger ze Stříbra, který přišel s návrhem Horník a Duchmaus. „Bylo to jednoduché rozhodování. Stříbro bylo proslavené pivem, hornictvím a ostrostřelci a pokud vím tak ve starém pivovaře byly i motivy s horníky,“ zdůvodnil svůj výběr.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.27.10.2007 06:471