Historie a současnost Pivovaru Rudohor

Staletími formovaná, tvrdá a drsná krajina s mnoha jizvami na těle i drsní lidé s mnoha šrámy na duši. To je oblast ještě nedávno nazývaná Rudohoří. Ať už tento název vznikl podle těžby rud nebo od rudých červánků, tak často vídaných při západu slunce za největšími pivovarvrcholy zdejších hor, jedno je jisté - drsně, ale s velkou pokorou zdejší pivovarští sládci bránili a strážili poctivost našeho piva. Rudohor je zde, aby v této jejich bohulibé činnosti pokračoval a znovu strážil skvost nám nejdražší, poctivé řemeslné pivo pro zdejší lid, pivo zdejší, pivo Rudohor.

Pivovar Rudohor vznikl, aby dohlížel na návrat tradice řemeslného piva do regionu, jako symbolu pýchy patriotů našich hor a podhůří. Vaše pivo vaříme pouze ze zdejší vody, chmele a sladu pěstovaného na dohled našich hor, dle tradičních receptur našich předků.

Náš pivovar se nachází na úpatí Klínovce - nejvyšší hory Krušných hor, na okraji Ostrova v Dolním Žďáru v historické budově z 15. Století s číslem popisným 1.

Budova prošla stavebním vývojem odpovídajícím jejímu rozmanitému užívání. Původními vlastníky byl věhlasný český šlechtický rod Šliků, kteří vstoupili do světových dějin peněžnictví slovem dolar, které má etymologický původ v názvu jáchymovských tolarů ražených na jejich panství v Jáchymově. Mezi výsady rodu Šliků patřilo mimo jiné i právo várečné a proto je umístění pivovaru v této krásné budově přirozeným pokračováním jejich odkazu.
Zdroj:Stránky Pivovaru Rudohor, 2019


Více na stránkách pivovaru

Otevřít si vlastní pivovar není nic jednoduchého. Své o tom ví Michal Šneberger

Publikováno:před 3 letyZdroj:Rozhlas.czAutor:Andrea Strohmaierová, Naďa Krá

Získal ocenění v soutěži Dobrota Karlovarského kraje nebo v Jarní ceně českých sládků. Řeč je o rodinném pivovaru Rudohor v Dolním Žďáru na Karlovarsku.

Podnik funguje od roku 2017. Začátky podle majitelů podniku nebyly vůbec jednoduché. Na čem se ale všichni shodli, je to, že jejich práce je posláním.

„V pivovarnictví jsem pracoval přes dvacet let, ve velkých společnostech. Pochopitelně ta myšlenka založit si vlastní pivovar mě provázela už od poloviny toho působení. Protože jako člověk, který se v pivovarnictví pohyboval, jsem viděl, jak velké nesnáze mají velké pivovary s těmi malými dravými štikami na trhu,“ uvedl Michal Šneberg, spolumajitel pivovaru Rudohor.

K pivu mám blízko celý život, říká Michal Šneberger

Publikováno:před 4 letyZdroj:Klub Deník

Nápad otevřít si malý pivovar se v mojí hlavě rodil déle než tři roky. A vůbec v tom nehrál roli fakt, že ten největší boom malých pivovarů je už dávno pryč. Ale pivo mám rád a k pivu mám blízko celý život. Prošel jsem největšími českými pivovary a dvacet let se tomuto nápoji den co den věnuji. Takže myšlenky na otevření svého podniku se přímo nabízely.

Nicméně myšlenka je jedna věc a realizace druhá. Ale nakonec jsem se rozhodl, že to zkusím a zrodil se pivovárek, který dostal název Rudohor, což trochu souvisí s Krušnými horami, pod kterými se rodinný podnik nachází. Krušné hory se dříve jmenovaly Rudé hory, protože se tady těžily různé rudy. A když už byly Rudé a ještě k tomu hory, nešlo vymyslet nic jiného než Rudohor.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.24.09.2019 22:102